PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بداهه چیست؟

مرتضی-تنبور-سه تار
Thursday 4 November 2010, 09:02 AM
سلام
دوستان لطفا تعریفشون رو از بدهه اینجا بیان کنن و در ضمن نظرشون رو که ایا بداهه نوازی خوب هست یا نه

koronzo_piti
Thursday 4 November 2010, 01:52 PM
دوست من سوال خیلی خوبه
فقط من الان باید برم
ولی به نظرم یه دنیا دیگست و خیلی هم خوبه

modabber
Thursday 3 October 2013, 11:27 AM
مقاله اي در مورد بداهه نوازي
You can see links before reply

coffee
Thursday 19 June 2014, 02:26 PM
سلام
دوستان لطفا تعریفشون رو از بدهه اینجا بیان کنن و در ضمن نظرشون رو که ایا بداهه نوازی خوب هست یا نه

سلام بداهی یعنی زدن ساز به طریقی که در 4 چوب اصول موسیقی نباشه + اینکه قبلا اثری مثل اون نباشه

مثلا من میخوام در دستگاه شور بداهه نوازی نمایم اصول اینه که اول یه پیشدرامد بزنیم بعد قطعه اصلی + اوج + فرود
حالا اگه مثلا من در دستگاه شور شروع به زدن یه قطعه با مایه اصفهان کنم میشه یه بداهه که شامل ردیف های دستگاه شور نیست ولی با کوک شور

AliB
Thursday 19 June 2014, 08:06 PM
سلام بداهی یعنی زدن ساز به طریقی که در 4 چوب اصول موسیقی نباشه + اینکه قبلا اثری مثل اون نباشه

مثلا من میخوام در دستگاه شور بداهه نوازی نمایم اصول اینه که اول یه پیشدرامد بزنیم بعد قطعه اصلی + اوج + فرود
حالا اگه مثلا من در دستگاه شور شروع به زدن یه قطعه با مایه اصفهان کنم میشه یه بداهه که شامل ردیف های دستگاه شور نیست ولی با کوک شور
دوست گرامی ، ممنون که بطور استقامتی و انفجاری در تمامی مباحث آرشیو شده شرکت می کنی ولی برادر اطلاعات غلط نده درمواردی که اطلاع دقیقی نداری!
این چه تعریف و توضیحیست که شما از بداهه پردازی ارائه می کنی؟
کی گفته بداهه یعنی به طریقی ساز بزنیم که در ""چارچوب"" اصول موسیقی نباشه؟؟؟ و بعد توضیح تکمیل کننده ی شما که : در دستگاه شور شروع به زدن یه قطعه با مایه ی اصفهان کنیم !!!! این میشه بداهه چون تو """کوک""" !!!!! شور هست اما تو ردیف شور نیست؟ !!!!
این تعریف و برداشت شما کاملا غلطه!
بداهه پردازی ترکیب آنی انگاره های از پیش ساخته شده در ذهن و ارائه ی فضا و حس جدید که مربوط به آن و لحظه و حال هست و قطعا و صد در صد به این معنی نیست که ما یه موسیقی از فضا بیاریم و اجرا کنیم که هیچ سابقه ای نداشته قبلا! در واقع شما در حین طبخ غذا بر مبنای حس آنی ادویه های متفاوت و ترکیبات متفاوت مواد رو که از پیش وجود داشته بکار می برید برای رسید به یک طعم نو! پس اولا در چارچوب اصول موسیقایی حتما باید باشه که اگر نباشه موسیقی نمیشه و اسم سر و صدا ر روش میذارن! باید از نظر گردش ملودی ، فضاسازی ، مفهوم و تکنیک قطعا در چارچوب باشه! و اینکه توضیح شما هم خیلی بی ربطه ! اینکه ما اصفهان بزنیم تو شور نمیشه بداهه نوازی صرف کوک خاص برای یک دستگاه کردن و مایه ی دیگری زدن ربطی به بداهه پردازی نداره! اینکه شما از یک مایه یا مد به مایه ی دیگری بری در اصل مدگردی و مرکب نوازی هست که لزوما می تونه بداهه نباشه و دقیق شما مر ردیف رو بزنی فقط با پل هایی از یک مایه به مایه ی دیگر بری!