PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چرا استاد درخشانی سازش رو برعکس میگیره؟؟؟!!!

ali3tar
Thursday 4 November 2010, 12:19 PM
با سلام...
یه سواله که چند وقته ذهنمو مشغول کرده:39::40:
شما میدونید چرا استاد درخشانی سازش رو برعکس میگیره؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یعنی با دست چپ مضراب مبزنه:43:
یه عکس هم از کنسرت(قونیه) ایشون با استاد شجریان هست که میتونید ببینید تا مطمئن بشید...
You can see links before reply

symphony-x
Thursday 4 November 2010, 12:24 PM
من تخصصم این ساز نیست اما خوب شاید چپ دست هستن !!!
بعضی از گیتاریستهای چپ دست با دست چپ پیک میزنن !!
بازم میگم مطمئن نیستم

Alir3za
Thursday 4 November 2010, 12:24 PM
خوب حتما چپ دسته !

Vai
Thursday 4 November 2010, 12:30 PM
با سلام...
یه سواله که چند وقته ذهنمو مشغول کرده:39::40:
شما میدونید چرا استاد درخشانی سازش رو برعکس میگیره؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یعنی با دست چپ مضراب مبزنه:43:
یه عکس هم از کنسرت(قونیه) ایشون با استاد شجریان هست که میتونید ببینید تا مطمئن بشید...
You can see links before reply

جوابش سادست ایشون چپ دست هستند و جای سیم ها رو تغییر دادند درست مثل جیمی هندریکس نوازنده گیتار الکتریک

AliB
Thursday 4 November 2010, 01:00 PM
سلام
همونطور که دوستان گفتن آقای درخشانی چپ دستن و چپ دست هم ساز رو گرفتن و برای همین سازشون رو برعکس راست دستا می گیرن!

ali3tar
Thursday 4 November 2010, 01:28 PM
آخه من شنیدم که چپ دست ها هم باید با دست راست مضراب بزنن...

koronzo_piti
Thursday 4 November 2010, 01:50 PM
اگه به یه چپ دست بگی با دست راست بزن
بعد از مدتی می بینید که اصلا پیشرفت نمی کنه

farid_64
Thursday 4 November 2010, 02:21 PM
من هم با دست چپ می زنم ویلن رو با اینکه چپ دست نیستم
زود عادت میشه
تازه فکر کنم راحت تر باشه چون نت گیری رو دسته ساز انعطاف و دقت بیشتری می خواد که دست راست توانا تره
ولی در کل اون چیزی که تجربه کردم اینه که بعد از 3 ماه عادی می شه تفاوتی نمیکنه
چند وقت پیش خواستم با دست راست آرشه بکشم یکم سخت بنظرم اومد چون با چپ عادت کردم اصلا کاستی حس نمیکنم
ولی یه چیز هست اونم اینکه اگه یه هفته تمرین نکنم دستم کند میشه فرقی هو نمیکنه چه راست چه چپ
مثل یه ورزشکار باید بدن آمده باشه

Vai
Thursday 4 November 2010, 02:37 PM
دوست عزیز برای ساز زدن هیچگونه هنجاری وجود نداره مهم اینه که بتونی تمیز ساز بزنی

AliB
Thursday 4 November 2010, 04:16 PM
من هم با دست چپ می زنم ویلن رو با اینکه چپ دست نیستم
زود عادت میشه
تازه فکر کنم راحت تر باشه چون نت گیری رو دسته ساز انعطاف و دقت بیشتری می خواد که دست راست توانا تره
ولی در کل اون چیزی که تجربه کردم اینه که بعد از 3 ماه عادی می شه تفاوتی نمیکنه
چند وقت پیش خواستم با دست راست آرشه بکشم یکم سخت بنظرم اومد چون با چپ عادت کردم اصلا کاستی حس نمیکنم
ولی یه چیز هست اونم اینکه اگه یه هفته تمرین نکنم دستم کند میشه فرقی هو نمیکنه چه راست چه چپ
مثل یه ورزشکار باید بدن آمده باشه

سلام دوباره
والا در موسیقی ایرانی کمی همه ی پارامتر ها آزاد و سلیقه ای هست! اما در مورد ویلن چه راست دست باشه و چه چپ دست باشه طرف باید به سیستم راست دست ساز رو بگیره و یک دلیل ساده هم داره و اون اینه که وقتی می خواد تو یک ارکستر ساز بزنه ترتیب ارکستر بخاطر چپ دست بودنش به هم می خوره و برای همین بطور راست دست ساز رو میگیره! اگر به ارکستر های کلاسیک دقت کنید! همگی ساز رو با یک الگو و استایل در دست میگیرن و تمامی آرشه ها با هم هماهنگ حرکت میکنه و کوچکترین بی نظمی ای مشاهده نمیشه!
اما در مورد اینکه آنچنان فرقی شاید نکنه موافقم و امکان تعویض دست ها در ساز زدن هست فقط بعد از گذشت زمان های طولانی اگر این کار رو انجام بدید تقریبا باید از صفر شروع کنید چون دست ها در جایی قرار میگیرن که با کاری که باید انجام بدن بیگانه اند!

r_a_m_i_n
Friday 5 November 2010, 10:10 AM
اتفاقا این موضوع خیلی وقته که مغز منو مشغول کرده....
چون تار مثل گیتار یا ویلن یا تنبک نیست...همه باید با دست راست بزنن...
من بجز ایشون تاحالا هییییچ کسیو ندیدم که اینطوری تار بزنه ( چه مبتدی و چه نوازندگان حرفه ای )
خود من چپ دست هستم و تنبک رو روی پای راستم میذارم و میزنم....ویلن رو هم مثل چپ دستها میگیرم.....ولی تار و 3 تار رو با دست راست مضراب میزنم....
آخه نمیشه که.....اونطوری غلطه.....نمیدونم والا

MEHRNAM
Friday 5 November 2010, 01:18 PM
اتفاقا این موضوع خیلی وقته که مغز منو مشغول کرده....
چون تار مثل گیتار یا ویلن یا تنبک نیست...همه باید با دست راست بزنن...
من بجز ایشون تاحالا هییییچ کسیو ندیدم که اینطوری تار بزنه ( چه مبتدی و چه نوازندگان حرفه ای )
خود من چپ دست هستم و تنبک رو روی پای راستم میذارم و میزنم....ویلن رو هم مثل چپ دستها میگیرم.....ولی تار و 3 تار رو با دست راست مضراب میزنم....
آخه نمیشه که.....اونطوری غلطه.....نمیدونم والا

جدا"؟! چه جالب! بعضي سازا رو مثل راست دستا ميزني و بعضي رو مثل چپ دستا؟! ولي چطوري تا حالا تار چپ دستي نديدي؟! خيلي زياده! هم تو كنسرت و هم جاهاي ديگه! و تازه غلط نميشه اگه ترتيب سيمها رو درست بذاري و گوشي ها رو هم مرتب كني، ميتوني تار و سه تار را هم چپ دستي بزني!
يه چيز ديگه: اين يه ذره تجربه اي كه تو اين 8 سال به دست آوردم به من ميگه كه هر جور كه خود بدن و مغز بهتر قبول ميكنه و راحت تره؛ براي ساز ردن هم همون حالت بهتره! من يه نفر ديدم كه چپ دست بود اومده بود ويولن ياد بگيره، خيلي جالب بود با اين كه استاد بهش مثل راست دست ها استايل ويولن رو ياد داده بود اما اون به صورت ناخودآگاه آرشه رو ميگرفت به دست چپش و هر بار استاد بهش ميگفت اين طوري نيست! ولي اون بار بعد بازم كه سازو ميخواست بگيره باز آرشه رو ميداد به دست چپش! (درست مثل خودكار! كه كسي به چپ دستها نگفته به كدام دست بگيرن! ولي ناخود آگاه اولين باري كه ميخوان چيزي بكشن با دست چپ اقدام ميكنن! قديما مجبورشون ميكردن با راست بنويسن! اما الان كه ديگه ناسلامتي پيشرفته شديم كسي رو مجبور به كاري نميكنيم!!!!)

r20
Friday 5 November 2010, 04:30 PM
جوابش دو کلمه ست : چپ دست

r_a_m_i_n
Friday 5 November 2010, 08:44 PM
جدا"؟! چه جالب! بعضي سازا رو مثل راست دستا ميزني و بعضي رو مثل چپ دستا؟! ولي چطوري تا حالا تار چپ دستي نديدي؟! خيلي زياده! هم تو كنسرت و هم جاهاي ديگه! و تازه غلط نميشه اگه ترتيب سيمها رو درست بذاري و گوشي ها رو هم مرتب كني، ميتوني تار و سه تار را هم چپ دستي بزني!
يه چيز ديگه: اين يه ذره تجربه اي كه تو اين 8 سال به دست آوردم به من ميگه كه هر جور كه خود بدن و مغز بهتر قبول ميكنه و راحت تره؛ براي ساز ردن هم همون حالت بهتره! من يه نفر ديدم كه چپ دست بود اومده بود ويولن ياد بگيره، خيلي جالب بود با اين كه استاد بهش مثل راست دست ها استايل ويولن رو ياد داده بود اما اون به صورت ناخودآگاه آرشه رو ميگرفت به دست چپش و هر بار استاد بهش ميگفت اين طوري نيست! ولي اون بار بعد بازم كه سازو ميخواست بگيره باز آرشه رو ميداد به دست چپش! (درست مثل خودكار! كه كسي به چپ دستها نگفته به كدام دست بگيرن! ولي ناخود آگاه اولين باري كه ميخوان چيزي بكشن با دست چپ اقدام ميكنن! قديما مجبورشون ميكردن با راست بنويسن! اما الان كه ديگه ناسلامتي پيشرفته شديم كسي رو مجبور به كاري نميكنيم!!!!)
آره من تار و 3 تار رو مثل دست راست ها میگیرم....ولی تنبک و آرشه ی ویلن و کمونچه و دف رو مثل دست چپ ها......مثلا با دست چپ مسواک میزنم....و با دست چپ مینویسم.....اما با توی بوکس مشت سنگینم دست راستمه...و توی فوتبال راست پا هستم.....و پینگ پونگ رو با دست راست بازی میکنم....وظایفم روی 2 دستم تقسیم شده:21:....میدونم گیج کنندس اما من اینطوریم دیگه :16:
آخه اینکار توی سازهایی مثل تنبک و ویلن رایجه.....ولی توی تار و 3تار...حتی اگرم شاگرد دست چپ باشه اساتید بهشون با دست راست آموزش میدن.....و میگن اینطوری تار رو بگیر....
چون اونطوری باید سیمها رو جابجا کنن و گوشی ها عوض کنن و غیره.....
اما مثلا توی ساز تنبک واسه استاد فرقی نمیکنه که شاگرد تنبکو روی پای راست بذاره یا چپ....
اما توی تار و گیتار باید سیمها عوض بشه......من تو این 5 سال سابقه ی هنری بجز ایشون دیگه ندیده بودم کسی تار رو اینطوری بزنه......اتفاقا نوازنده های زیادیم میشناسم...اما ندیدم

ali3tar
Saturday 6 November 2010, 10:53 PM
آره من تار و 3 تار رو مثل دست راست ها میگیرم....ولی تنبک و آرشه ی ویلن و کمونچه و دف رو مثل دست چپ ها......مثلا با دست چپ مسواک میزنم....و با دست چپ مینویسم.....اما با توی بوکس مشت سنگینم دست راستمه...و توی فوتبال راست پا هستم.....و پینگ پونگ رو با دست راست بازی میکنم....وظایفم روی 2 دستم تقسیم شده:21:....میدونم گیج کنندس اما من اینطوریم دیگه :16:
آخه اینکار توی سازهایی مثل تنبک و ویلن رایجه.....ولی توی تار و 3تار...حتی اگرم شاگرد دست چپ باشه اساتید بهشون با دست راست آموزش میدن.....و میگن اینطوری تار رو بگیر....
چون اونطوری باید سیمها رو جابجا کنن و گوشی ها عوض کنن و غیره.....
اما مثلا توی ساز تنبک واسه استاد فرقی نمیکنه که شاگرد تنبکو روی پای راست بذاره یا چپ....
اما توی تار و گیتار باید سیمها عوض بشه......من تو این 5 سال سابقه ی هنری بجز ایشون دیگه ندیده بودم کسی تار رو اینطوری بزنه......اتفاقا نوازنده های زیادیم میشناسم...اما ندیدم

آقا رامین ،مثل اینکه تنها کسی که با من اتفاق نظر داره شمایید:41::am
بزن قدش:27::am

r_a_m_i_n
Sunday 7 November 2010, 12:53 PM
:amایول....زدم قدش

Naghshava
Sunday 7 November 2010, 01:16 PM
ايشون چپ دست هستند....
در رباطه با اينكه كار ايشون درسته يا نه كه ساز رو چپ دست كردن نميشه نظري داد.... در كل ساز زدن تا حدودي به سليقه ي فرد بر ميگرده.... اما تجربه ي خود من در رابطه با يكي از شاگردام كه چپ دست بود ميگه كه بهتره نوازنده عادت بكنه با همون دست چپ ساز بزنه تا اينكه بخواد سازش رو مخصوص چپ دست تنظيم كنه.... يكي از مشكلات ساز هايي كه چپ دست ميشن نوازندگي در گروهه ....ظاهر زياد قشنگي نداره وقتي يه نوازنده سازش رو برعكس همه دست ميگيره....توي عكس ها هم كه نگاه كنيد آقاي درخشاني دسته ي سازش يا توي شكم شجريانه يا مخالفتش با بقيه يكم توي ذوق ميزنه...ممكنه دست راستشون كه وظيفه ي چرخش مضرابه رو كمي كند ادا كنه اما در عوض با انشگتاي دست چپشون ميتونند خيلي سريع و چالاك روي دسته ساز كار كنند كه از محاسن نوازنده هاي چپ دسته.

yade_ostad shahnaz
Sunday 7 November 2010, 04:58 PM
با سلام
نوازنده چپ دست که زیاد هست ولی به نظر من نوازندگی با دست چپ چند تا مشکل داره
یکی اینکه باید دنبال یه استاد چپ دست بگردیم تا بتونه درست حالتهای صحیح نوازندگی چپ دستها رو بهمون یاد بده
دوم اینکه (البته به فول دوستان) توی گروه شاید شکل جالبی نداشته باشه و نظم ظاهری رو هم بهم بریزه
سومین مشکل اینه که شما بدون ساز مخصوص چپ دستها نمیتونید ساز بزنید و مثلا اگه شما یه جایی بودید و ازتون خواستن ساز بزنید(خودشونم ساز داشتن) به مشکل بر میخورید!!!
به نطر بنده بهتره با دست راست ساز رو بگیریم البته استثنا هم هست.
به عنوان مثال استاد علی اکبر خان شهنازی چپ دست بودن ولی با دست راست ساز رو میگرفتن و اونقدر خوب ساز میزدن
یا حق

r_a_m_i_n
Sunday 7 November 2010, 06:40 PM
آخه نمیشه که آدم همیشه سازش دنبالش باشه....بعضی وقتا یه جاهایی میری که ساز هست...باید بتونی ساز بزنی....نمیشه بگی سازمو نساوردم که

sarsabz
Sunday 7 November 2010, 06:55 PM
به عنوان مثال استاد علی اکبر خان شهنازی چپ دست بودن ولی با دست راست ساز رو میگرفتن و اونقدر خوب ساز میزدن

! منبع این گفته ت رو میشه بگی؟
ممنون