PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزش دف

Majed
Thursday 10 May 2007, 06:51 PM
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان هنرمند و نوازنده
در این بخش انشالا میخوایم آموزش د? رو برای مبتدی ها آغاز کنیم..
البته من خودم در حد آموزش دادن نیستم... اما با یاری دوستان و اساتید حاظر و غیر حاظر در سایت این بحث رو استارت میزنیم...
انشالا مورد است?اده همه قرار بگیره

Majed
Thursday 10 May 2007, 07:05 PM
در ابتدا توصیه میکنم بخش تاریخچه د? و ساختار د? رو مطالعه کنید...
چون هر نوازنده ای باید با این موارد در مورد سازش آشنا باشه...

3tar
Monday 21 May 2007, 10:57 AM
ماجد جان
قصد نداري که اين تاپيک را ادامه بدي؟
ما که منتظريم

Majed
Monday 28 May 2007, 06:44 PM
با عرض معذرت بسیار از بابت غیبت طولانیم..
انشالا همین امشب درس اول رو میذارم...
قوبون همتون برم..
یا حق

Majed
Tuesday 29 May 2007, 04:50 PM
درس اول

شیوه درست گر?تن د?

توجه کنید که درست دست گر?تن یک ساز و اجرای درست نت آن مهمترین درس پایه ای برای آن است
گاهی اوقات شیوه درست آن در ابتدا کمی مشکل تر به نظر میرسه.... اما بهتره از اول آدم به درستش عادت کنه تا در اجراهای بعدی که حر?ه ای تر هستند مشکل اجرا نداشته باشه...
البته در اجراهای مختل? گاهی اوقات زاویه های دست و ساز ?رق میکنه ....مثلا برای اجرای غلیظ حلقه در اجرا..... اما استیل ابتدایی و اصولی ساز رو بهش عادت کنین.... اونا خودش دستتون میاد
چند تا عکس هم سعی کردم بگیرم..... اما چون با وب کم اونا رو گر?تم از لحاظ زاویه و دوری نزدیکی تو محدودیت بودم.... اگه بد شده دیگه ببخشید...

Majed
Tuesday 29 May 2007, 04:53 PM
شیوه گر?تن درست این ساز برای ا?راد راست دست بدین صورته که:

1: دست چپ:

این دست در قسمت انگشتی ساز قرار میگیره و وظی?ه ح?ظ تعادل و اجرای نت پلنگ رو داره ... بدین صورت که در حالت نرمال ک? دست به حالت تقریبا 30 درجه نسبت به محور y ها (یا 60 درجه نسبت به x ها) قرار میگیره... بدنه د? بر روی لبه کناری انگشت اشاره قرار گر?ته و با انگشت شصت بر روی بالای بدنه د? نگه داشته میشه....
به یاد داشته باشین که دست چپ در پایین ترین نقطه ساز قرارمیگیره وساز رو مایل به چپ یا راست نگه ندارین.. البته در اجراهای طولانی و سریع ساز یه کم به سمت راست متمایل میشه که طبیعی هست...
درضمن زاویه ی بازو با بدن بین 20 تا 30 باید باشه
زاویه بین بازو و ساعد هم تقریبا 90 درجه
زاویه د? هم با ص?حه ا?قی تقریبا 70 درجه به سمت عقب هست......
توجه کنین که اکثرا تو دست چپ اوایل کار مشکل میخورن و یا نمیتونن درست ح?ظ تعادل یا اجرای نت بکنن.... اما بدونین که اگه استیل ساز گر?تن از اول خراب باشه تا آخر خراب میشه و بعدا مشکل اساسی میخورین... پس عجله نکنین ... اگه اجرای پلنگ شما قدرت کا?ی نداره یا ساز از دستتون لیز میخوره یا تو دستتون میچرخه طبیعی هست.. سعی نکنین با خراب کردن استیلتون اونو اصلاح کنین.. خودش بعد از 1 ه?ته درست میشه...

Majed
Tuesday 29 May 2007, 05:01 PM
اینم عکس مربوط به دست چپ

Majed
Tuesday 29 May 2007, 05:07 PM
2: دست راست:

شصت دست راست بر روی بدنه کناری د? قرار میگیره به طوری که اگر وسط د? رو نقطه 0.0 در نظر بگیریم.... دست چپ و راست باید به ترتیب رو محورهای عمودی و ا?قی با ?اصله یکسان از محور قرار بگیرن..( اوه.. خیلی ریاضی شد دیگه... اینو گ?تم که بدونین ما هم رشته ریاضی خوندیم.. ها ها..)
زاویه انگشت شصت و اشاره تقریبا 45 درجه
زاویه بازو با بدن تقریبا 60 درجه
زاویه بازو و ساعد 90 درجه
باید باشه
این دست وظی?ه اجرای نت تم و بک رو داره که شیوه اجرای اونا رو تو درس بعدی میگم خدمتتون

3tar
Tuesday 29 May 2007, 05:33 PM
داری می‌ترکونی ماجد جون
من که ک? کردم خراب. خیلی باحاله. بابا تو دیگه کی هستی

Majed
Tuesday 29 May 2007, 09:46 PM
همون طور که میدونین د? یک ساز عر?انیه.. البته این موضوع برای همه قابل درک نیست.. ولی من خودم به شخصه با د? خیلی حال میکنم..آهنگ دود عود استاد مشکاتیان رو پیشنهاد میکنم بشنوین.. قسمتی که د? شروع میکنه به نواختن یه روح دیگه میگیره آهنگ.... البته به تنظیم کننده موسیقی که کجا د? رو بیاره رو کار هم خیلی بستگی داره....
که در تنظیم استاد مشکاتیان بحثی نیست

در میان کرد ها و درویشان د? ساز رسیدن به خداست... در مراسم مذهبیشون د? میزنن و به اصطلاح با نواخته شدن د? به عالم خلصه میرن... شاید به همین دلیل که کرد ها از این ساز در مراسم تولدحضرت علی است?اده میکنن و تلویزون هم از ین وضوع الهام گر?ته و در این ایام همیشه موسیقی های آمیخته با د? پخش میکنه با یاد د? یاد مولا علی هم زنده میشه و همین موضوع در منش د? نوازان نیز تاثیر ناخودآگاهی داره و معمولا د? نوازان ا?راد ?روتن و با منش پهلوانی هستند... البته استثنا هم وجود داره.. ولی با اکثر د? نوازان که برخورد داشتم این طور بود

امیدوارم که همه کسانی که د? میزنن علاوه بر اضا?ه شدن به هنرشون به مرام و معر?تشون هم اضا?ه بشه تا ساز د? همیشه ساز مقدس باقی بمونه

3tar
Wednesday 30 May 2007, 06:43 AM
دقیقا با حر? شما ماجد جان موا?قم.
جدای از مراسم سماع و ذکر که با د? ممکنه. حتی د?ی که در حین این مراسم ها پاره بشه را شهید نام میدهند. در حال حاضر مهمترین ساز عر?ان ایرانی ?کر کنم د? باشه. مخصوصا در مناطق غربی ایران که تصو? جای بیشتری در بین مردم داره.

Majed
Monday 4 June 2007, 09:38 AM
درس دوم
نحوه اجرای نت ها

با سلام
خدمت دوستان عزیز… در این بخش نحوه اجرای نت ها رو براتون شرح میدم
باز هم تاکید میکنم که رو درسهای ابتدایی و پایه ای بیشتر توجه کنید که استیل ساز زدنتون خراب نشه
آموزش اجرای تنها هم برای ا?راد راست دست هست.. اگر چپ دست هستین خودتون جای چپ و راست رو عوض کنین
عکس ها رو هم سر ?رصت تو 1 ه?ته آینده میزارم رو سایت ... سعی میکنم به صورت gif در بیارم و حرکت دست رو کامل نشونتون بدم...

Majed
Monday 4 June 2007, 09:41 AM
اجرای نت تم:

این نت با دست راست اجرا میشه و میشه گ?ت که بم ترین صدای ساز رو تولید میکنه
همون طور که گ?تم شصت دست راست روی بدنه جانبی د? قرار میگیره. حالا به مرکزیت شصت دستتون اگر یک دایره بزنین به طوریکه زاویه شصت با انگشت اشاره حدود 60 درجه باشه اجرای نت تم رو با مو?قیت انجام دادین
برای اینکه مطمئن بشین موقعی که دستتون با پوست برخورد میکنه زاویه انگشت اشاره با خط مماس برلبه د? باید 90 درجه باشه ….. اینجوری دست به سمت مرکز متمایل میشه و ایجاد صدای بم تری میکنه
توجه داشته باشین که چهار انگشتتون باید به هم چ?ت باشه (البته ?علا).. معولا دیده میشه که انگشت کوچیک از اون 3 تا جدا میشه و کمی با ?اصله زمانی رو پوست میاد….. من خودمم این مشکل رو داشتم… اما توجه کنین که از اولش این قضیه رو اصلاح کنید….

Majed
Monday 4 June 2007, 09:43 AM
اجرای نت بک یا کناره:

این نت هم با دست راست اجرا میشه وایجاد صدای زیر تری نسبت به نت تم داره
در حالتی که شصتتون رو بدنه قرار داره به مرکزیت شصت یه دایره میزنین به طوری که زاویه شصت با انگشت اشاره حدود 90 درجه باشه… در این صورت نوک انگشتان تقریبا به لبه کناری د? برخورد میکنه و چون از مرکز دور میشیم به تبع اون صدا هم زیر تر میشه
در این حالت به هنگام برخورد انگشتان به پوست زاویه انگشت اشاره با خط مماس بر لبه د? باید حدودا 60 درجه باشه….
در مورد انگشتان نظر اساتید مت?اوت هست.. من خودم 2 تا استاد داشتم که یکیشون میگ?ت ضربه با هر 4 انگشت باید اجرا بشه…ولی یکی دیگه میگ?ت بهتره با سبابه و میانی اجرا بشه… یعنی دو تا انگشت بین اشاره و کوچیک….
بعضی ها هم حتی میگن ?قط با انگشت چهارم باید اجرا بشه
در اجراهای زیادی هم توجه کردم مت?اوت اجرا میکردن نوازنده ها…. من خودم مورد دوم رو بیشر ترجیح میدم…
?قط توجه کنین که اگه با 2 انگشت میزنین دو تا انگشت دیگه با تاخیر رو پوست نیاد.. اگه اینطوره با یک انگشت بزنین

Majed
Monday 4 June 2007, 09:44 AM
اجرای نت پلنگ یا دست باز

این نت با دست چپ اجرا میشه
اغلب در ابتدا با اجرای این نت مشکل دارن… یا قدرت نداره و یا اینکه لحظه اجرای نت ساز رو دستشون میچرخه که به مرور زمان خوب میشه… من خودم برای اینکه زود تر راه بی?تم استادم میگ?ت بدون دخالت دست راست ?قط با دست چپ د? رو بگیر و پلنگ رو اجرا کن…اولش سخته ولی بعدش خیلی خوب میشه…
اجرا به این صورت هست که به مرکزیت خط مماس انگشت اشاره و لبه دد? که رو هم قرار دارن مچ میچرخه و انگشتان از اولین م?صل خم میشن تا رو پوست پیاده بشن…. یادتون باشه بعد از اجرای تن د? رو ک? دستتون نیاد….. یعنی استیل درست د? گر?تن به هم نخوره… خیلی رو این مورد توجه کنین

Majed
Monday 4 June 2007, 09:45 AM
نکاتی مهم در مورد اجرای نت ها

توجه کنین که هر چی انگشت ها رو شل بگیرین که حالت شلاقی رو پوست بیاد صدا با اکو بیشتر و بسیار زیبا تر اجرا میشه….. یعنی نذارین انگشت رو پوست بشینه.. این در مورد همه نت ها هست ها …. تا خورد رو پوست بلندش کنین.. اکه شلاقی بزنین خودش بعد از برخورد بلند میشه..
راحت اجرای نت کنین و عضلاتتون رو س?ت نکنین…. اگر بعد از ساز زدن احساس خستگی رو بازوهاتون کردین (به خصوص دست راست) بدونین که اجراتون غلط هست و مسلط اجرا نمیکنین… به هنگام اجرای نت با دست راست عضلات ساعد نباید درگیر باشه … و الا زود خسته میشین و از ضرب میندازین …. در ضمن صدای نت رو هم هر چند وقت خ?ه میکنین…
?علا همین موارد به نظرم رسید….بازم اگه چیزی یادم اومد دوباره میذارم

انشالا از درس بعدی میریم رو نت خوانی و اجرای نت ها…..
شاد باشین … التماس دعا
یا حق

Majed
Saturday 4 August 2007, 08:37 PM
عکس مربوط به نحوه اجرای کناره....

در این عکس نوازنده با یک انگشت روی کناره کار میکنه که به نظر من باحالترین و خوش صدا ترین هست

Majed
Saturday 4 August 2007, 08:41 PM
نحوه اجرای دست باز
این عکس لحظه برخورد دست به پوست رو نشون میده....
در اجرای این نت توجه کنین مچ میچرخه... نه اینکه م?صل انتهایی انگشتا بازی کنن

Majed
Saturday 4 August 2007, 08:47 PM
نحوه اجرای تم یا بم

Majed
Saturday 4 August 2007, 08:50 PM
امروز میخوام یه تکنیک جدید رو به عنوان تاک بهتون آموزش بدم
نحوه اجرا بدین صورت هست که انگشت اشاره رو انگشت میانی قرار میگیره و ?شار و حالت ?نریت بعد از نزدیک شدن به پوست روی کناره ?رود میاد
توجه کنید که ابتدای این حرکت از بالا شروع میشه

ت?اوت صدای این نت با کناره اینه که با قدرت بیشتری روی این نت تاکید میکنه...

Majed
Saturday 4 August 2007, 09:03 PM
........

Majed
Saturday 4 August 2007, 09:06 PM
......
اینم از درس اول....

اما در مورد علایم
p نشان دهنده اجرا ی نت بم یا تم هست

q نشان دهنده اجرای دست باز هست

I نشان دهنده اجرای کناره هست

^ هم نشان دهنده اجرای تاک هست

Majed
Saturday 4 August 2007, 09:24 PM
........

دوستان اگه برام زدنتون رو ایمیل کنید یا همین جا بزارین واسه اول کار خیلی خوبه.

3tar
Friday 10 August 2007, 11:47 AM
خيلي خوب بود. بعد از مدتها شروع خوبي بود.
ليکن اگه ميتونستي که صوت اين قطعه را هم ميگذاشتي خيلي خوب ميشد. که ت?اوت نتها احساس بشه و ريتم به دست بياد و ....
Majed
Sunday 19 August 2007, 01:31 PM
اونم به چشم.... امشب میذارم....

اما شما هم کاراتو رو بذارین..... اگه هم دوست ندارین ایمیل کنین برام

اینم ایمیل: majedro@gmail.com

gheisar
Friday 31 August 2007, 08:41 PM
ماجد جان این امشبی که گفتی کی میرسه؟ من الان چند روزه میام هی میبینم هنوز امشب قراره آپلود کنی. آموزش خیلی خوبی بود. دستت درد نکنه. فقط یه سوال، چرا از روش نت خوانی عماد توحیدی استفاده نمیکنی؟ راستی کاست کتاب شیوه دف نوازی نوشته عماد توحیدی و نداری؟

خسته نباشی و پاینده باشی.

Majed
Friday 31 August 2007, 08:59 PM
سلام عزیز..... به خدا شرمنده.... این دفعه واقعا قول میدم تا فردا بزارم....

اما در مورد شیوه عماد توحیدی باید خدمتت بگم که

از اونجایی که ساز دف یه ساز ریتمیک هست دلیلی نمیبینم که از 3 خط حامل استفاده کنیم.....
نت خونی رو این سبک خیلی راحت تره اگه یه کم کار کنی.. من خودم قبلا از رو کتاب توحیدی میزدم.... ولی الان که با این نوع کار میکنم خیلی راحت تره...

امتحان کنی متوجه میشی...

gheisar
Friday 31 August 2007, 09:20 PM
دشمنت شرمنده ماجد جان. آره حرفت و قبول دارم. یک خط حامل استفاده کردن ساده تر هم هست و راحتتر میشه نت هارو خوند.

پاینده باشی

3tar
Sunday 2 September 2007, 11:48 AM
توجه توجه
طبق تحقيقات بنده روي اين تاپيک به اين نتيجه رسيدم که امشب يعني دو الي سه هفته‌ي آينده.
ماجد جون بابا کشتي ما را با اين امشب‌ هات. بيا و ما را درياب

Majed
Sunday 2 September 2007, 07:55 PM
سلام.... اینم درس بعدی
شرمنده یه کم دیر شد
درس اول رو هم .... اجرا کردم... صوتیش رو میزارم

gheisar
Sunday 2 September 2007, 08:37 PM
:t مرسی خیلی درس عالی بود. همین طور ادامه ماجد جان! اون قسمت آخرش من درست نفهمیدم، میشه بیشتر توضیح بدی؟

Hes_r
Sunday 2 September 2007, 09:07 PM
درس بعدی کجاست ماحد جان ؟؟

3tar
Monday 3 September 2007, 05:41 AM
ماجد جون آپلود نشده. دوباره آپلود کن.
اينجا خبري نيست.
راستي ببخشيد‌ها. من قصد ناراحت‌ کردن شما را نداشتم. براي مزاح گفتم.

gheisar
Wednesday 5 September 2007, 09:20 PM
خبری از درس بعدی نیست؟ آره حق با دوستانه چیزی آپلود نشده، من فکر کردم سره کاریه، بنابرین جواب سر کاری دادم.

Amir
Wednesday 5 September 2007, 09:26 PM
با سلام

ماجد جان مشکلی براشون پیش اومده بود

به من گفت معذرت خواهی کنم

پوزش بنده رو بپذیرید تا چند روز آتی حتما به این تاپیک پر طرفدار رسیدگی میشه

Majed
Thursday 6 September 2007, 10:36 AM
دوستان سلام.....

آقا همش تقصیر این حسام ..... هست..

من مشکل داشتم..... فایل ها رو واسه حسام فرستادم.. گفتم بذار رو سایت.... اونم گفت میذاره همین الان.... منم dc شدم و تا الان دیگه آنلاین نشدم... الان هم با موبایل آنلاین شدم ببینم چه خبره .... متاسفانه من الان در سفر هستم....

با حسام تماس میگیرم.... هر دومون در اولین فرصت اگه تونستیم میذاریم... به خدا شرمنده.. قصد سر کار گذاشتن نبود....

gheisar
Sunday 16 September 2007, 05:22 AM
ماجد جان این قسمت بعدیه آموزش چی شد؟ بلخره شما میذارین، حسام میذاره؟ هیچ کدوم نمیذارین؟
ممنون میشم اگه آموزش و بذارین...این تاپیک خیلی طرفدار داشت...حیفه اینطوری خاک بخوره...

Hes_r
Sunday 16 September 2007, 12:47 PM
دوستان من همه تقصیرا رو به عهده میگیرم امروز هر چی ماجد بهم داده رو میذارم رو سایت

gheisar
Monday 17 September 2007, 08:43 PM
ما منتظر این امروز ها و امشب های شما هستیم....:bh

Majed
Friday 5 October 2007, 09:51 AM
با سلام...... از دست این حسام.. همگی شرمنده .....

You can see links before reply

این لینک رکورد نت اول

Majed
Friday 5 October 2007, 09:56 AM
اینم لینک درس دوم ....

ایشالا از این به بعد درسا عثب نمی افته

Hes_r
Friday 5 October 2007, 12:30 PM
ماجد جون دستت درد نکنه .

میدونی که منم دیگه ای دی اس ال ندارمن بتونم آپلود کنم .

یا علی

3tar
Saturday 6 October 2007, 10:48 AM
گويا لينک‌ها خرابه.
درسته يا من استباه مي‌کنم؟

Hes_r
Saturday 6 October 2007, 11:24 AM
اشکال از پرشین گیگ هست سه تار جان

Majed
Sunday 7 October 2007, 09:57 AM
عزیز من لینکها رو چک کردم... درسته

3tar
Monday 8 October 2007, 06:29 AM
دستتون درد نکنه. گويا اشکال از آي اس پيِ منه. ولي وقتي من کليک مي‌کنم ارور 404 ميده!
javad2000
Thursday 11 October 2007, 01:30 AM
اقا ماجد دستت درد نكنه.
خيلي آموزش جالبي هست. من به خاطر تاپيك شما عضو تالار شدم.
ضمناً اگه عكس ها رو به جاي Attach كردن، مستقيم توي تاپيك مي گذاشتي ديگه براي مشاهده اونها ناچار نبوديم مراحل دانلود رو طي كنيم يا اگه ديسكانكت هستيم دوباره كانكت بشيم.

با تشكر

javad2000
Sunday 14 October 2007, 12:58 AM
سلام
يه سوال دارم:
از نظر شما دف پوستي بهتر هست يا طلقي؟ چرا؟

متشكرم

Majed
Sunday 14 October 2007, 07:16 PM
سلام... سوال شما در تاپیک دیگری جواب داده شد...

در مورد آپلود هم ممنون از پیشنهادت... خودم به این فکر بودم... اما اون موقع شرایطش نبود.. از این به بعد چشم

javad2000
Tuesday 4 December 2007, 10:05 PM
درود
كسي لينك دانلود نرم افزار شبيه ساز مترونوم رو داره؟ يا لااقل اسم اون رو كسي مي دونه؟

با سپاس

Hmd_N
Wednesday 5 December 2007, 12:34 AM
درود
كسي لينك دانلود نرم افزار شبيه ساز مترونوم رو داره؟ يا لااقل اسم اون رو كسي مي دونه؟

با سپاس

عزیزم این پست رو باید توی قسمت ( دانلود نرم افزار ) میزدی تا اونجا به درخواستت رسیدگی بشه، اینجا که جای این پست نیست عزیز !:aq

javad2000
Wednesday 5 December 2007, 12:11 PM
عزیزم این پست رو باید توی قسمت ( دانلود نرم افزار ) میزدی تا اونجا به درخواستت رسیدگی بشه، اینجا که جای این پست نیست عزیز !:aq
سلام
خيلي ممنون.
من تو فهرست تالارها قسمت «دانلود و درخواست كليپ و آهنگ» ديدم اما قسمت درخواست نرم افزار نديدم. ضمناً من فكر مي كردم مترونوم فقط مربوط به دف ميشه و بايد در قسمت دف پرسيد. آيا اينطور نيست؟

با تشكر

Hes_r
Wednesday 5 December 2007, 01:38 PM
میتونی بری به اینجا (You can see links before reply) و درخواست بدی .( روی اینجا کلیک کن )

javad2000
Thursday 6 December 2007, 03:55 AM
خيلي ممنون. همونجا مطرح كردم. ولي اين مورد ديگه فكر كنم بايد همينجا مطرح بشه:

لطفاً يه نمونه آهنگ ابتدائي دف همراه با نت براي تمرين بگذاريد.

متشكرم

javad2000
Tuesday 11 March 2008, 12:02 PM
سلام
لطفاً به اين خط نت نگاه كنيد و به پرسش هاي من پاسخ بديد:

You can see links before reply (You can see links before reply)
(اعدادي كه با ماژيك نوشتم فعلاً ناديده بگيريد)

1- عدد 6/16 كه در ابتداي بعضي قطعه ها نوشته ميشه، چه نام دارد (وزن، ريتم، سرعت، ...؟)
2- آيا اين جمله درست است؟
«عدد 6/16 يعني با در نظر گرفتن ارزش نت هاي مختلف نسبت به يكديگر، طول هر ميزان از اين قطعه، دقيقاً معادل 6 نت دولاچنگ است، نه بيشتر نه كمتر»

Majed
Tuesday 11 March 2008, 07:03 PM
جملت میتونه درست باشه.. اما اگه بخوای خیلی ریز بشی توش میشه از قسمت اولش ایراد گرفت....

اما به نظر من جمله ی 100% غلطی نیست

javad2000
Tuesday 11 March 2008, 10:18 PM
خوب يه كم توضيح ميدادي بفهميم چي به چيه. آخه ميخوام چند تا سوال در همين مورد بپرسم. اوليش اينه: آيا ممكنه در قطعه 6/16 يكي از ميزان ها، خرده داشته باشه؟ مثلاً به جاي 6 نت دولاچنگ، 6.5 دولا چنگ داشته باشه؟

Majed
Wednesday 12 March 2008, 08:27 AM
تو دف میشه ...
البته این یکی از تکنیک های اصلی دایره نوازی هست و در دف کمتر رایجه
در ضمن او 0.5 که تو میگی در واقع جزء میزان به حساب نمیاد.... معمولا این نت وظیفه ی اتصای دو میزان رو با تکنیکی خاص به عهده داره

ابته این رو بگم این موضوع رو همه ی اساتید بهش اعتقاد ندارن... و در نوازندگی بهش عمل نمیکنن .. ولی بعضی ها برای زیبا تر شدن این رو به کار می برن.. من خودم خوشم میاد .. البته به شرطی که از عهدش خوب بر بیای
مثلا بعضی ها تاک رو به شیوه خاصی اجرا میکنن که همین موردی که شما میگی توش اجرا میشه...

بازم اگه توضیحی خواستی من نوکرتم...

Hes_r
Wednesday 12 March 2008, 12:29 PM
سلام

این میزان میزان ترکیبی 6/16 هست . که دو ضرب داره . هر ضرب یه چنگ نقطه دار . یعنی مجموع ضربها باید بشه 1.5 ضرب . در ضمن 3 نوع میزان نما داریم .

ساده ترکیبی و لنگ

یه جستجو بکن تو انجمن قبلا یه مقاله که تقریبا کامل بود در این باره گذاشتم

خوش باشی

javad2000
Wednesday 12 March 2008, 03:30 PM
تو دف میشه ...
البته این یکی از تکنیک های اصلی دایره نوازی هست و در دف کمتر رایجه
در ضمن او 0.5 که تو میگی در واقع جزء میزان به حساب نمیاد.... معمولا این نت وظیفه ی اتصای دو میزان رو با تکنیکی خاص به عهده داره

ابته این رو بگم این موضوع رو همه ی اساتید بهش اعتقاد ندارن... و در نوازندگی بهش عمل نمیکنن .. ولی بعضی ها برای زیبا تر شدن این رو به کار می برن.. من خودم خوشم میاد .. البته به شرطی که از عهدش خوب بر بیای
مثلا بعضی ها تاک رو به شیوه خاصی اجرا میکنن که همین موردی که شما میگی توش اجرا میشه...

بازم اگه توضیحی خواستی من نوکرتم...
شما آقايي
ببين از اين پرسش ها ميخوام به يه جايي برسم (معلوماتم از دف نوازي در حد اول ابتدايي هست)

اگر هر ميزان، بايد معادل 6 نت دولاچنگ باشه، پس هر ميزان معادل 1.5 نت سياه هست. در بالاي اين قطعه يك شكل كشيده بود كه مفهومش اينه «نت سياه مساوي 116». يعني اگه بخوام همراه با مترونوم قطعه رو بنوازم بايد سرعت مترونوم رو طوري تنظيم كنم كه در هر دقيقه 116 نت سياه رو اجرا كنم. حالا سوال :
1- آيا بايد سرعت مترونوم را روي 116 ضربه در دقيقه تنظيم كنم، يا عددي ديگر؟
2- آيا سكوت هاي قطعه بالا، سكوت دولا چنگ هست؟

javad2000
Wednesday 12 March 2008, 03:36 PM
سلام

این میزان میزان ترکیبی 6/16 هست . که دو ضرب داره . هر ضرب یه چنگ نقطه دار . یعنی مجموع ضربها باید بشه 1.5 ضرب . در ضمن 3 نوع میزان نما داریم .

ساده ترکیبی و لنگ

یه جستجو بکن تو انجمن قبلا یه مقاله که تقریبا کامل بود در این باره گذاشتم

خوش باشی
ببخشيد، گيج شدم. من كه نقطه اي كنار چنگ ها نمي بينم. چرا ميگي چنگ نقطه دار هست؟
توي بخش مقالات و دانستني هاي دف نگاه كردم، مقاله اي كه گفتي نبود. اما كتاب «شيوه دف نوازي» عماد توحيدي رو كامل خوندم. حالا چند تا اشكال درباره نحوه همراه شدن با مترونوم دارم، كه كم كم مي پرسم تا روشن بشه.
اگه توي مقاله در اين مورد هم توضيح دادي لطفاً لينك بده.
متشكرم

Hes_r
Wednesday 12 March 2008, 04:21 PM
دوست من دلیل نداره که بخواد چنگ نقطه دازی باشه در اونجا .

مقاله ی زیر رو بخون بیشتر متوجه میشی :

یه آموزش دیگه هم بود خیلی کامل تر بود اونو فعلا پیدا نردم بعد اگه دیدم میگم بهت .

Majed
Thursday 13 March 2008, 01:57 AM
رفیق ما اینجایی که جواب همدیگه رو بدیم.. ما هم در خدمتت هستیم..

اون سکوت ها همون طور که گفتین سکوت 2 لا چنگ هست..

در مورد مترونوم هم در بخشهای مختلف همون طور که حسام عزیز گفت بسیار بحث شده.. بازم اگه مشکلی بود ما در خدمتیم

javad2000
Friday 14 March 2008, 05:16 PM
سلام
لطفاً اين قطعه نت را نگاه كنيد و بگيد علامت دو نقطه اي كه در انتهاي خط گذاشته چه معني ميده:

You can see links before reply (You can see links before reply)

متشكرم

Majed
Thursday 20 March 2008, 01:25 PM
جواد جان این سوالایی که میپرسی مربوط به این تاپیک نیست .... اینا مربوط به بخشهای دیگه هست که حسام برات لینکش رو گذاشت ....

بازم اگه مشکلی در ارتباط با این تاپیک بود در خدمتتیم

خان
Friday 21 March 2008, 01:29 AM
ماجد به صفحات ابتدایی آموزش دف که نگاه کردم به وجد اومدم کارت عالی بود.خیلی خوب بود.
حیف که آموزش دف رو متوقف کردین.
به هر حال کاره جامع و خوبی بود ولی یه کم با فونتش مشکل داشتم که همین کارم رو برای خوندن سخت تر میکرد.

maryama
Thursday 19 June 2008, 10:33 PM
لطفا شیوه ی نوین دف نوازی با متد استاد حبیبی هم در سایت آموزش بدید

Majed
Saturday 21 June 2008, 10:26 AM
متاسفانه استاد بنده با متد ایشون کار نمیکردن ..
البته من به شخصه آقای حبیبی رو بسیار قبول دارم...

دوستان کسی اینجا به شیوه اٌقای حبیبی کار کرده؟ یا شاگرد ایشون بوده؟

aliila
Monday 8 September 2008, 10:23 PM
ketabe shakhee amoooozeeshee daf kasii soooragh dare??????/

Majed
Tuesday 9 September 2008, 12:02 AM
دوست عزیز تایپ فارسی از قوانین این سایت هست.. اگر لطف کنی و از این به بعد فارسی بنویسی ممنون میشیم..

متاسفانه من کلمه دوم جمله تون رو درک نکردم... لطفا پستتون رو ویرایش کنید تا زود تر جوابتون رو بگیرید.. ممنون

Majed
Sunday 12 October 2008, 09:05 AM
دوستان میخوایم دوباره این تاپیک رو راه بندازیم....

درس بعدی رو میذارم....

فایل صوتیش رو هم تا 2 3 روز آینده آپلود میکنم.. متاسفانه سرعتم اینجا خیلی پایینه...

از دوستان دف نوازی هم که مایل به همکاری در این بخش هستند خواهش میکنم به من پی ام خصوصی بدند تا از حضورشون بیشتر بهره ببریم...

یا حق