PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تئوری در نوزاندگی گیتار الکتریک

Radiohead
Monday 8 November 2010, 10:11 AM
این تاپیک رو زدم تا در مورد تئوری در نوازندگی بحث و تبادل نظر بشه ...

چون این روزا اکثر وقتم رو گام نوازی می کنم ، خوبه بحث رو از اینجا شروع کنیم ، یه خواهشی هم از دوستان دارم ، اگه نت آهنگی ، ملودی هر چیز دیگه ای که بهتر شدن این مبحث در یادگیری میکنه ، بزارند .
مثلا خودم نت Paranoid از black sabath رو می زارم ، چون کل آهنگ روی گام G major نواخته شده ، و شبیه ترین گام به گام C major هست ، (تفاوتش هم فقط بجای نت F نت F # ه)
You can see links before reply

نکته : دوستان بحث ما روی سرعت و بهتر نواختن این آهنگ نیست ، این آهنگ فقط به ما کمک می کنه که نت های روی دسته گیتار و آکورد های گام مورد نظر رو یادبگیریم .
یه موضوعی رو هم بگم اکثر پاورکورد های هارد راک و هوی متال همین گام G major هستند ...

Radiohead
Monday 8 November 2010, 06:36 PM
یادگیری 24 گام ماژور و مینور (تئوریک) روی دسته گیتار :

من خودم چون تو خونه و بدون استاد موسیقی رو دارم یاد میگیرم راه های متعددی برای یادگیری گام ها روی فرت برد امتحان کردم ، تا اینکه توی یکی از ویدئو های AL Pitrelli (گیتاریست اسبق مگادث) یه روش خوب که فکر کنم اکثر گیتاریست ها از همین روش استفاده می کنند یاد داد . که این روش به صورت زیر است .

دومین پوزیشن گام C major (گام مادر) روی فرت برد ، به شکل زیر است .

سوال : خب ما حالا پوزیشن گام C major را روی فرت برد داریم ، تکلیف 11 گام ماژور دیگر چیست ؟

جواب : تنها کافی است همین حالت گام C major را روی دسته جا به جا کنید مثلا اگر گام F # major را می خواهید ، پوزیشن خود را 6 نیم پرده عقب بیاورید ، و حالا شما گام F # ماژور را دارید ، مانند تصویر زیر .

همین عمل رو میشه بر روی گام های مینور پیاده کرد . مثلا در تصویر زیر ما گام A minor ( گام مادر مینور) رو داریم ، که باید فواصل بین پرده ای آن بخاطر سپرده شود .

در این تصویر گام D # minor را میبینید ، که همان فاصله بندی گام A Minor است که 6 نیم پرده به جلو آوردیم .

Alir3za
Wednesday 10 November 2010, 05:43 PM

armageddon_st
Thursday 11 November 2010, 08:50 AM

من خودم چون تو خونه و بدون استاد موسیقی رو دارم یاد میگیرم راه های متعددی برای یادگیری گام ها روی فرت برد امتحان کردم ، تا اینکه توی یکی از ویدئو های AL Pitrelli (گیتاریست اسبق مگادث) یه روش خوب که فکر کنم اکثر گیتاریست ها از همین روش استفاده می کنند یاد داد . که این روش به صورت زیر است .

سوال : خب ما حالا پوزیشن گام C major را روی فرت برد داریم ، تکلیف 11 گام ماژور دیگر چیست ؟

جواب : تنها کافی است همین حالت گام C major را روی دسته جا به جا کنید مثلا اگر گام F # major را می خواهید ، پوزیشن خود را 6 نیم پرده عقب بیاورید ، و حالا شما گام F # ماژور را دارید ، مانند تصویر زیر .

همین عمل رو میشه بر روی گام های مینور پیاده کرد . مثلا در تصویر زیر ما گام A minor ( گام مادر مینور) رو داریم ، که باید فواصل بین پرده ای آن بخاطر سپرده شود .

در این تصویر گام D # minor را میبینید ، که همان فاصله بندی گام A Minor است که 6 نیم پرده به جلو آوردیم .

سلام
خوبي

من اصلا چيزي نفهميدم
خيلي هم دوست دارم گام نوازي كنم
بيشتر توضيح بده
اين شكل زيري كه گفتي كدومه؟؟؟

شاد باشي:bc
فعلا

Radiohead
Thursday 11 November 2010, 01:59 PM
سلام
خوبي

من اصلا چيزي نفهميدم
خيلي هم دوست دارم گام نوازي كنم
بيشتر توضيح بده
اين شكل زيري كه گفتي كدومه؟؟؟

شاد باشي:bc
فعلا

فکر کنم باید از اول این این بحث رو توضیح بدم ، بزودی Pdf ش رو می نویسم .

Radiohead
Thursday 9 December 2010, 11:23 PM
بدلیل برخی مسائل فنی نشد که pdf رو بنویسم ، ولی کلا بصورت خیلی ساده و روان بخوام توضیح بدم .
گستره ی صوتی گیتار الکتریک در کوک EADGBE چهار اکتاو می باشد . نت هایی که روی دسته گیتار الکتریک قرار می گیرند بصورت زیر است ،
C-C#-D-D#-E-F-F#-G-G#-A-A#-B-C
(یه پیانو رو در ذهن خود تجسم کنید ، نت هایی که دیز ندارند کلید های سفید پیانو هستند و آنهایی که دیز دارند کلید های سیاه)
فاصله ی هر نت نسبت به نت دیگری را با نام نیم پرده می شناسند . مثلا می گوییم فاصله بین نت C و C# نیم پرده است. اگر این فاصله دو نیم پرده بود ، یعنی مثلا فاصله ی بین C تا D به آن پرده می گوییم .
خب هم اکنون که با الفبا و نام فواصل آن آشنا شدید به سراغ گام می رویم . حتما تا حالا شده با گیتار بخوایید یه ملودی بزنید ولی حتی نتونید 10 ثانیه در تن صدای ثابتی بزنید و یا مثلا بگویید اووه چقدر فرت رو این فرتبرده من از کجا شروع کنم ؟؟؟ یا اینکه چطوری استیو وای روی فرت برد اسکی میره ولی تن صدا هیچ آسیبی نمیبینه . جواب اینه : گام
گام مجموعه از نت هاست که با فواصل معینی از هم در کنار یکدیگر قرار می گیرند . و تن صدای مشخصی رو بوجود می آورند و یک نوازنده با در نظر گرفتن نوع موسیقی در ذهن خود تن صدای آهنگ رو که همون تنالیته گام مورد نظر هست از ذهنش خارج می کنه . و روی گیتار پیاده می کنه و جواب میشه موسیقی .
خب حالا که فهمیدیم گام چیه ، شروع به مشخص کردن انواع گام می کنیم .
گام ها سه نوع اند :
1. دیاتونیک : که شامل گام های مینور و ماژور میشه .
1.1 : ماژور : که مشمول آن گام های دیز دار Sharp و بمل دار Flat می شود.
2.1 مینور : که مشمول آن گام های تئوریک ، هارمونیک ، ملودیک می شود.
کرماتیک : که کل 12 نت میشه .(که ما بهش کاری نداریم:4:)
آنارمونیک
من تا همین جا مبحث گام رو بصورت تئوری توضیح دادم و برای کسایی که ممکنه یکم گیج شده باشند سوال کنند . متنی هم که نوشتم تا حد زیادی کثری داشت ولی دیگه خواستم یجورایی راحت تر باشه . اگه اشتباهی هم در متن میبینند اساتید ، ما را راهنمایی بفرمایند .

پیروز و موفق باشید

Radiohead
Wednesday 15 December 2010, 10:48 PM
مد

اگر درس قبلی رو فرا گرفته باشید ، این درس به مد مربود میشه ، مد در اصطلاح یعنی گام های درون گام . نحوه کار مد ها به این شکل است : مثلا ما گام C major رو فرض می کنیم ، نت های این گام به ترتیب C D E F G A B C است ، دقت کنید این گام از نت C شروع شده و آخرین نت آن هم همان نت C است ولی در اکتاو بالاتر . مد می گوید بجای اینکه آهنگ ما از نت C شروع شود از نت دیگه از این 7 نت گام C major شروع شود ، مثلا از E که میشه E F G A B C D E ، دقت کنید ما نت ها رو تغیر ندادیم گام همان گام C major است ولی سری نت ها از E شروع شده و با E در اکتاو بالاتر تمام می شود . این همان چیزی است که بهش مد می گویند . خب اگر سوال شما این است که این به چه درد می خورد ؟؟ جواب های خیلی زیادی براش وجود داره ، یکی نوشتن سولو هست ، این کار به آهنگساز این آزادی رو میده که در گام مورد نظر با هر نتی که دوست داره سولو رو شروع کنه ، و به پایان برسونه ، نمونش آهنگ Moondance از van Morrison با sweet home Alabama از lynyrd skynyrd . هر دو در یک گام هستند ولی در مد های متفاوت . به این نکته خوب توجه کنید هر مد دارای یک نام است .

ionian = اولین نت یعنی گام از این نت شروع می شود ، مثلا اگه گام C major باشد . ionian یعنی اینکه گام از همان C شروه می شود
Dorian = یعنی گام از دومین نت شروع می شود
phrygian = سومین
lydian = چهارمین
mixolydian = پنجمین
aeolian = ششمین
locrian = هفتمین

یک فایده مفید دیگه ای هم داره ، این است که شما لازم نیست گام های مینور تئوریک رو روی دسته گیتار حفظ کنید .
به مثلا زیر خوب توجه کنید :

1. بدست آوردن گام minor ؟
جواب : مد Aeolian هر گام ماژور یک گام مینور تئوریک بدست می اورد . مثال : گام C major برابر است با C D E F G A B C حالا ما می آییم مد Aeolian این گام رو می نویسیم . یعنی همین گام C major رو از ششمین نتش شروع می کنیم . که میشه A B C D E F G A یعنی همان گام A minor .

پیروز و موفق باشید .

nayuop
Thursday 16 December 2010, 12:00 AM
خیلی عالی ادامه بده

rumour
Thursday 16 December 2010, 06:46 PM
بسیار مفید... توصیه ی من
دوستان اینارو یاد بگیرید... مخصوصا عزیزا تبلیچر نواز. با تب کار نکنید. ضرر می کنید. یه ذره وقت می خواد نت هارو یاد بگیرید بعد راحت دیگه!

Radiohead
Friday 17 December 2010, 07:14 AM
نکته : شما باید بصورت کل 12 گام ماژور رو حفظ کنید .

ولی من یه پیشنهاد بهتر دارم ، ( اینو خودم کشف کردم :4: ) شما فقط 7 گام ماژور C D E F G A B روی روی دسته گیتار حفظ کنید ، برای بدست آوردن 5 گام دیگر ماژور دیز دار C# D# F# G# A#2 کوک گیتارتون رو نیم پرده ببرید بالا . طوری که از بالا به پایین بترتیب کوک گیتارتون این بشه .
F
ََA#
D#
G#
C
F
حالا هر آکورد یا نتی که بنوازید در هر گامی ، شما در گام دیز دار آن گام نواخته اید ، یعنی مثلا اگر شما با این کوک آکورد Am رو بزنید چیزی که خواهید شنید صدای آکورد A# minor است :4:

نکته 2 : پس از حفظ کردن گام C major (اولین گامی که باید حفظ بشه) یا هر گام دیگه ای بشینید بداهه نوازی کنید ، improvisation ، روی نت های گام در اکتاو های متفاوت بالا و پایین بروید و اسامی نت هارو بهمراه جایگاهشون در ذهنتون مرور کنید ، ملودی بزنید ، هر چیزی که به ذهنتون میرسه + با استفاده از یک دستگاه ضبط صدا ، موبایل، Mp4 یا ... هر چیزی که زدید ضبط کنید ، و چند ساعت پس از استراحت به چیزی که زدید گوش بدید ، سعی کنی نام ، صدا ، اکتاو هر نت رو بخاطر بسپارید ، و وقتی گوش میدهید در ذهن خود مرور کنید ، تن صدای گامی که در آن آهنگ زدید رو خوب بخاطر بسپارید ، تا وقتی اگر جایی آهنگی شنیدید ، که در همین گام بود به وسیله قدرت تفکیک نت گوشتان بتوانید تشخیص دهدید که بله این همان فلان گام است ، که من هم توش زدم . با این کار گوش و ذهن خودتونو خیلی قوی می کنید .

پیروز و موفق باشید .

Radiohead
Tuesday 15 March 2011, 06:41 AM
آقا یه نظری چیزی بدید ، بحث رو راه بندازیم ...
حیف تاپیک بخوابه .

amir666
Tuesday 15 March 2011, 08:51 PM
خیلی خیلی دمت گرم من شخصا کلی چیزی یاد گرفتم مرسی مرسی

radiohead عزیز ادمه بده من اگر چیزی بلد بودم به اشتراک می ذاشتم

دانش و علم باید به اشتراک گذاشت تا همه با هم پیشرفت کنن تک نفری به جای نمیرسه.

دوست عزیز اگه باز هم مطلبی در این زمینه داری لطف می کنی اضافه کنی

جناب فقط حفظ کردن این نت ها روی دسته گیتار سخته راه حلی دارید؟

گامهای ماجور و مینور من نفهمیدم.

چه جوری از هم افتراق بدیم اگه میشه مبتدی تر صحبت کنید من صفر کیلومترم ممنون می شم

sbimanand
Tuesday 15 March 2011, 09:49 PM
ادامه بده عالییه

metal-militia
Tuesday 15 March 2011, 10:37 PM
بسیار مفید... توصیه ی من
دوستان اینارو یاد بگیرید... مخصوصا عزیزا تبلیچر نواز. با تب کار نکنید. ضرر می کنید. یه ذره وقت می خواد نت هارو یاد بگیرید بعد راحت دیگه!

ما با تب کار میکنیم و ضرر هم نکردیم.اگه بد بود اساتیدی مثله جو ساتریانی و استیو وای و تروی استتینا تمریناتشون رو با تب ارائه نمیدادن.فکر نمیکنی در مقایسه با اونا نظر شما اهمیتی نداره؟:39:

randy_rhoads
Tuesday 15 March 2011, 11:15 PM
به نظر من همه كساني كه با موسيقي كار ميكنن بايد زبان واحد موسيقي يعني نت رو بلد باشن وگرنه كار گروهي رو خيلي سخت ميكنه............اصولا تب رو براي وازندگان الكتريك مينويسن ......اكثر نوازندگان هم قطعاتشون رو با تب مينويسن اما نت خوني و دشيفت كردنشون بسيار عاليه وبراي اجرا ها و كار گروهي ضروري....البته اين نظر شخصيه منه.........

metal-militia
Tuesday 15 March 2011, 11:19 PM
برای کار گروهی فردی هست به نام رهبر ارکستر که وظیفه هماهنگ کردن سازها رو به عهده داره.

Radiohead
Tuesday 15 March 2011, 11:32 PM
ممنون از دوستان :

جناب فقط حفظ کردن این نت ها روی دسته گیتار سخته راه حلی دارید؟

اون راح حلی که گفتم ساده ترین روش ، ولی من خودم استفاده نمی کنم می دونی چرا ؟ دلیلش اینه که من به شخصه دوست دارم تن صدای همه ی گام ها رو بدونم چطوریه ، و وقتی که دارم روی یه گام improvisation انجام می دم ، بدون هیچ مشکلی دقیقا بدونم کدوم نت ها روی فرت برد رو باید بزنم و کدوم هارو نه ، اینطوری کل پهنه ی 24 فرتی رو بهش تسلط دارم .

اینطوری شروع کردم به حفظ کردن ، اول اومدم تمام نت های گام C major (گام مادر) رو حفظ کردم ،

C D E F G A B C

بعدش اومدم جای اون هارو روی خطوط حامل حفظ کردم .

بعدش اینطوری خودمو آزمایش می کردم ، مثلا تو ذهنم می گفتم که نت G کجای خطوط حامل ، بعدش خودم جواب می دادم رو خط دوم .

بعدش اومدم جای تمای این نت ها روی فرت گیتار رو حفظ کردم .

و بعدش کم کم بقیه گام هارو حفظ کردم اولش بنظر غیر ممکن میاد ، ولی هیچ چیز غیر ممکن نیست . می تونید از همینجا شروع کنید .

گامهای ماجور و مینور من نفهمیدم.

فاصله ی هر نت نسبت به نت دیگری را با نام نیم پرده می شناسند . مثلا می گوییم فاصله بین نت C و C# نیم پرده است. اگر این فاصله دو نیم پرده بود ، یعنی مثلا فاصله ی بین C تا D به آن پرده می گوییم .

با تعریفی که در بالا نوشتم ، الان متوجه هستید که پرده و نیم پرده چیست ، فواصل بین پرده ای گام ماژور به این صورت است :

مثلا اگه شما بخواهید گام C major رو بدست بیاورید I می شود C و نت بعدی که II باشد یک پرده با C فاصله دارد ، وقتی از C یک پرده جلو برویم ، به D می رسیم ، پس نت شماره دوم ما D می شود ، خب حالا ما C و D رو داریم ، برای بدست آوردن بقیه نت ها طبق فرمول بالا پیش میرویم ، و در نهایت نت های بدست آمده این ها می شود ، .

C D E F G A B C

که به آن گام C major می گوییم .

برای بدست آوردن گام هر نتی باید نت مورد نظر رو در ابتداری فرمول بنویسیم تا گامش رو پیدا کنیم ، که با وجود برنامه ای مثل گیتار پرو لازم نیست اینکارو بکنیم . چون یه بخشی داره که می تونیم همه گام هارو ببینیم .

این از گام های ماژور حالا مینور

مینور های دیاتونیک 3 دسته اند :

مینور تئوریک (Natural)
مینور هارمونیک
مینور ملودیک

------------------------------------------------

فرمول مینور تئوریک بشکل زیر است :

در گام های ماژور گام مادر C major بود ولی در گام مینور تئوریک گام مادر A minor هست .

A B C D E F G A

گام بالا گام A minor می باشد ، بنظر من دلیلی نداره شما حتما گام مینور تئوریک رو یاد بگیرید ، چون هر گامی یک مینور تئوریک نسبی دارد ، یعنی اگه از نت ششم هر گامی شروع کنید :

مثال : C D E F G A B C

و آن را در چرخه ای بگذارید ، که از خود نت ششم شروع شود و تا نت خودش در اکتاو پایین تر بیاید میشود مینور نسبی همان گام ماژور .

مثال : C D E F G A B C
A B C D E F G A

در تصویر زیر گام های ماژور و گام های نسبی مینور آن ها را می بینید :

* این بخش ممکنه شمارو گیج کنه و فعلا لزومی به یادگیریش نیست . *

مینور هارمونیک :

اکنون نیازی به یاد گیری این گام نیست و تنها تفاوتی که با گام مینور تئوریک دارد این است فاصله بین آخرین نت و یکی مانده به آخرین به جای پرده ، یک و نیم پرده است .

A B C D E F G# A

مینور ملودیک :

فاصله یک و نیم پرده ای بین نت های VI و VII می باشد .

A B C D E F# G# A

randy_rhoads
Tuesday 15 March 2011, 11:36 PM
درسته ولي رهبر اركستر با چه زبون بايد شما رو رهبري كنه........پارت ها رو بر چه اساسي بنويسه و شما رو چطوري با گروه هماهنگ كنه ................

Radiohead
Tuesday 15 March 2011, 11:39 PM
دوستان

این پاسخ من به تمامی گیتاریست های این سایت است :

اگه دوست دارید آهنگ های بقیه گروه ها و موزیسین های مورد علاقه خودتون رو کاور کنید ، و کلا هدفتون از نواختن گیتار الکتریک از اول همین بوده ، من به شما بیشنهاد می کنم با تب کار کنید . ولی اگر می خواهید وارد دنیای موسیقی و درک بهتر موسیقی و کنترل بیشتر در سازتون و همچنین آهنگ سازی بشوید ، حتما باید تئوری رو یاد بگیرید .

لطفا در جهت موضوع تاپیک قدم بردارید .

amir666
Wednesday 16 March 2011, 12:13 PM
خیلی خیلی ممنونم

به نظرم اگه کسی زبان موسیقیو بلد نباشه خودش فکر می کنه نوازندست

من خیلی از این تا پیک خوشم اومده اگه بلد بودم بحث می کردم.

اگه می تونی ادامه بده مرسی مرسی

AdrianH
Wednesday 16 March 2011, 01:30 PM
آقای radiohead شما از اولش خیلی تخصصی گفتید ! لطفا به یه صورتی استپ بای استپ و از اول اول بگید تا من و بقیه کسانی که خیلی کم از تئوری میدونن یا اصلن هیچی نمیدونن هم بفهمن!
ممنون.

Radiohead
Wednesday 16 March 2011, 06:41 PM
ممنون از حمایت دوستان

آقای radiohead شما از اولش خیلی تخصصی گفتید ! لطفا به یه صورتی استپ بای استپ و از اول اول بگید تا من و بقیه کسانی که خیلی کم از تئوری میدونن یا اصلن هیچی نمیدونن هم بفهمن!
ممنون.تو پست شماره 17 فکر کنم تا اونجایی که میشد ساده گفتم ،
دقیقا از کجا شروع کنم ؟ ابتدای یادگیری الفبای موسیقی هستند

C D E F G A B
البته : دو ر می فا سل لا سی => هم می گویند ولی تقریبا همه موزیسین های انگلیسی زبان با الفبای انگلیسی کار می کنند .
من خودم به دلایلی با الفبای انگلیسی راحتم .
وقتی الفبا رو یاد گرفتید باید الفبا رو روی خطوط حامل یاد بگیرید (مانند تصویر زیر)

وقتی رو خطوط حامل یاد گرفتید ،باید روی دسته گیتار یاد بگیرید .

شما تا اینجا که گفتم تمرین کن یاد که گرفتی ، بگو تا تمرین بعدی رو بگم ، اولش سخته ولی کم کم آسون میشه و لذت بخش .

وقتی این قسمت رو کامل بلد شدی ، برای مثال : باید هر وقت از خودت سوال می پرسی مثلا مشخصات نت G این بیاد تو ذهنت :

1 - نت G موقعیتش روی خطوط حامل
2 - نت G موقعیتش روی فرت های گیتار (مثلا نت G روی سیم 2 م روی چه فرتی هست .

تا این بخش رو یاد نگرفتید سراغ بقیه بخش ها نرید چون فقط قاطی می کنید .

یه نرم افزار خوب برای یادگیری سریع تر نت خونی .

AdrianH
Wednesday 16 March 2011, 07:53 PM
واقعا ممنونم از لطفتون من استادم اینها رو بهم یاد داده ولی توش بعضی وقتها گیچ میشم...
ببخشید ولی میشه اگر به من ربطی داره تا اینجای یادگیری! اون کلمات C Major که زیر شکل نوشته رو توضیح بدید؟ (البته اگر باید بدونم!)
واقعا از نرم افزاری م دادید متشکرم دنبال یه همچین چیزی خیلی میگشتم..
البته داخل نرم افزار قسمت خواندن نت همش نت های E.C.F هست دیگه همینا فقط تکرار میشه؟!
خیلی ممنونم.

Radiohead
Wednesday 16 March 2011, 09:13 PM
ببخشید ولی میشه اگر به من ربطی داره تا اینجای یادگیری! اون کلمات C Major که زیر شکل نوشته رو توضیح بدید؟ (البته اگر باید بدونم!)
واقعا از نرم افزاری م دادید متشکرم دنبال یه همچین چیزی خیلی میگشتم..
البته داخل نرم افزار قسمت خواندن نت همش نت های E.C.F هست دیگه همینا فقط تکرار میشه؟!
خیلی ممنونم.
اونی که نوشته C major triad همون آکورد C major ه ، و اونی که نوشته C major 7th chord هم منظور آکورد C 7M ه .
یه سری دکمه تعریف شده توی هر روی بخش نرم افزار هست ، مثلا تو قسمت note reading - easy با فشردن کلید های 1 تا 3 می تونید سختی بخش رو بالا ببرید .

AdrianH
Thursday 17 March 2011, 09:22 AM
اونی که نوشته C major triad همون آکورد C major ه ، و اونی که نوشته C major 7th chord هم منظور آکورد C 7M ه .
یه سری دکمه تعریف شده توی هر روی بخش نرم افزار هست ، مثلا تو قسمت note reading - easy با فشردن کلید های 1 تا 3 می تونید سختی بخش رو بالا ببرید .
ولی کسی که مبتدیه از کجا آکورد C Major رو بشناسه؟ممنون میشم توضیح بدید.

Radiohead
Thursday 17 March 2011, 10:26 AM
ولی کسی که مبتدیه از کجا آکورد C Major رو بشناسه؟ممنون میشم توضیح بدید.اونو من ننوشتم ، یه عکس از نت بود گذاشتم . نمی خواد بهش توجه بکنید .

amir666
Friday 25 March 2011, 12:12 PM
سلام بچها من یدونه pdf به زبان فارسی در مورد اموزش گیتار به زبان فارسی پیدا کردم خوندمش بدک نیست شما هم دانلود کنید شاید در زمینه زبان موسیقی کمکتون کنه با یک سری تمرین بصورت گیتار پرو هست:(خیلی خوب برای کسانی که هیچی بلد نیستن توضیح داده مانند خودم)

اینا هم کتاب ساتریانی هستش با فایل گیتار پرو:

amir666
Sunday 27 March 2011, 10:00 PM
سلام Radiohead (You can see links before reply) عزیز من یاد گرفتم جای نتا رو دسته گیتار خوب الان باید چه جوری ازش استفاده کنم؟

مرسی

Radiohead
Tuesday 29 March 2011, 02:29 AM
الا که نمیشه استفاده کرد ، هنوز چیزی رو شروع نکردیم :4:
البته می تونی تکنیک های رو که بلدی روشون اجرا کنی ، یا آهنگ های ساده در گام C major رو فعلا بزنی .

گوش انسان قادر به شنیدن محدوده ی خاصی از ارتعاشات است ، اگر بخواهیم اکتاو ها را در استانداردی قرار دهیم یعنی بیس ترین صدا رو در ابتدا و زیر ترین صدارو در انتها قرار دهیم ، گوش ما قادر به شنیدن 7 اکتاو می باشد . گستره صوتی گیتار الکتریک بین اکتاو سوم تا ششم است . یعنی در همچین فاصله ای .

گیتار بصورت استاندارد دارای 3 اکتاو و نیم است . (اگر گیتار 7 سیم باشد 4 اکتاو را کامل دارد .)

_______
اولین اکتاو قابل دسترس روی فرتبرد اکتاو سوم است . که تنها یک پوزیشن (ایرانی ها به اشتباه پوزیسیون تلفظ می کنند ) دارد .

گیتار مانند پیانو نیست که فقط یک نت روی هر کلید داشته باشد ، گیتار دارای پزیشن های متفاوتی هست ، بضی وقت ها هم تا سه پوزیشن مختلف دارند .

تصویر زیر نت های اکتاو دوم هستند که دارای دو پوزیشن نزدیک به هم هستند .
پوزیشن اول

پوزیشن دوم

بقیه اکتاو هارو خودتون به کمک گیتار پرو در بیارید .

armageddon_st
Sunday 3 April 2011, 11:59 AM
سلام
خوبي

Radiohead:

اول از همه سال نو مبارك!
دوم دستت درد نكنه ... خوب شروع كردي ... به همين خوبي هم لطفا ادمه بده كه حرفهات شنونده داره ...

يه دو تا گير كوچولو دارم كه اگه لطف كني ممنون ميشم:

1- توي Guitar Pro قسمت Tools\Scale كه ميرم يه گام رو با تكرار نت اول گام بهم نميده (درواقع C major رو برام CDEFGAB نشون ميده. چيكارش كنم؟
2- براي داشتن Posision هاي مختلف يك گام (هركدوم جداگونه) چطوري بايد با Guitar pro كار كرد؟

اصلا اين قسمتي كه ميرم، درسته براي اين كار يا نه؟

به نظرم اگه درخصوص كار با اين قسمت Guitar Pro همزمان با آموزشهات، اطلاعات و روش كاركردن با نرم افزار رو بگي بهتر باشه ...
لا اقل براي آدمهايي مثل من كه از Guitar Pro فقط براي Tab خوني استفاده ميكنن!!

------------------------------------------------------------------------
دوباره سلام
خوبي

اينها الان يادم اومد كه بپرسم:

3- اين پوزيسيون رو توضيح بده ... من كه هيچ چي نفهميدم!!!!! شرمنده!!!

4- ايني كه ميگي 3 و نيم اكتاو براي گيتار از روي خطوط حامل ميگي ديگه؟ روي دسته گيتار چطوري ميشه؟

5- توي قسمت بالايي كه مطلب نوشتي، گفتي "اكتاو اول گيتار تنها 1 پوزيسيون دارد". اين اكتاو ها و پوزيسيون ها رو روي دسته گيتار توضيح بدي ممنون ميشم ...

6- يه سوال ديگه هم اينكه تعداد اكتاوهاي تحت پوشش گيتار نسبتي با تعداد فرتها داره يا نه؟ (منظورم گيتارهاي 12 فرت تا 24 فرت بود ها ... تعداد فرتها توي دامنه صدايي تاثيري نداره؟ اگه داره لطفا توضيح بده)

به نظرم اگه اين اول رو محكم كاري كني و دست حاليمون كني مطلب رو ادامه كار راحت تر باشه ....

شرمنده ها ا ا ...
داريم تلمذ ميكنيم ديگه!!!!

شادباشي:bc
فعلا
---------------------------------------------------------------------------------
ممنون

شادباشي:bc
فعلا

Bloody Scream
Sunday 3 April 2011, 01:55 PM
سلام به radiohead عزیز و سایر دوستان
سال نو همگی مبارک

خیلی حال میکنم با آموزشت
من شخصا از بداهه نوازی لذت زیادی میبرم .
من استادم یه روش برای بدس آوردن سریع این پوزوشن ها واسه بداهه نوازی بهم یاد داد که اسسمش دایره ی پنجمها بود . که حفظ کردنش خیلی سخت بود
این همونیه که تو پست 17 گذاشتی؟

من واسه بداهه نوازی در مرحله ی بعد از این گام ها ، یه سری تبلچر پیدا کردم که لیک های بلوز رو زده بود . یعنی همین گام ها رو با هم ترکیب کرده بود و با یه سری تکنیک مثل bend و اسلاید و .... بهش یکم خلاقیت اضافه کرد
(که اگه بخواین براتون آپ میکنم)

البته این صحبتها ماله 3 سال پیش بود
حالا دوباره دارم شروع میکنم . تاپیکت استارت خیلی خوبی بود برام
ادامه بده

Radiohead
Sunday 24 April 2011, 10:24 PM
1- توي Guitar Pro قسمت Tools\Scale كه ميرم يه گام رو با تكرار نت اول گام بهم نميده (درواقع C major رو برام CDEFGAB نشون ميده. چيكارش كنم؟فکر کنم تو گیتار پرو 6 این مشکل حل شده .

2- براي داشتن Position هاي مختلف يك گام (هركدوم جداگونه) چطوري بايد با Guitar pro كار كرد؟کلا تو گیتار پرو پوزیشن زیاد مهم نیست ، ولی برای نوازنده مهمه ، مثلا من شخصا وقتی دارم Arpeggio (آرپژ) و ریتم به همراه کورد می زنم دوست دارم پوزیشن که می نوازم نزدیک ترین پوزیشن به هد استاک باشه ، و برای سولو هم بستگی به سبک داره مثلا که سولو اروم باشه بازم نزدیک ترین پوزیشن به هد استاک و اگر سولو سریع و متالی باشه هر چه به بدنه گیتار نزدیک تر باشه به دلیل سرعت در نواختن و اندازه فرت ها برام بهتره .

برای تغیر نت ها روی پوزیشن های مختلف با گیتار پرو پس از انتخاب نت مورد نظر از منوی Note ظ Shift up و یا shift down رو انتخاب کنید .

به نظرم اگه درخصوص كار با اين قسمت Guitar Pro همزمان با آموزشهات، اطلاعات و روش كاركردن با نرم افزار رو بگي بهتر باشه ...
لا اقل براي آدمهايي مثل من كه از Guitar Pro فقط براي Tab خوني استفاده ميكنن!!اتفاقا ایده خوبیه .
البته کسی که با تئوری آشنایی کامل داشته باشه ، دیگه کار کردن ببا خود نرم افزار آنچنان کار دشواری نیست .
برای اینکه زمان رو حفظ کنیم ، شما قسمت های که مشکل دارید بگید من جواب میدم چون اگه بخوام کل نرم افزار رو تشریح کنم خیلی خیلی زمان بر هستش .

3- اين پوزيسيون رو توضيح بده ... من كه هيچ چي نفهميدم!!!!! شرمنده!!!سیم های گیتار طوری ساخته شدند که از لحاظ کلفتی و جنس و میزان کشش در رابطه ای خاص با هم هستند .
حالا این رابطه به زبان ساده چیه ؟
یعنی اینکه شما هر فرتی روی هر سیمی (به غیر از سیم B ) رو بزنید . اگه بخواهید همان نت رو روی سیم بالاتر بزنید ، باید از سیم بالای 5 فرت جلو تر بروید و اگر بخواهید روی سیم پایین تر بزنید باید پنج فرت به عقب بروید .

مثال:

در تصویر زیر ما نت E رو روی سه سیم مختلف زدیم ، هر سه سیم هر سه سیم صدای یک نت رو دادن اونم نت E .
می تونید خودتون با گیتار امتحان کنید (به نت های E روی خطوط حامل دقت کنید )

You can see links before reply .JPG

خوب با فرض مثال بالا ، حالا اگر تک تک نت های یک گام رو با هم به یک سیم بالاتر انتقال دهیم چه اتفاقی می افتد ؟!!

اتفاقی که می افتد تصویر بالا است ، در تصویر بالا ما دو گام رو روی دو جایگاه متفاوت دارم ، به هر کدام از این جایگاه ها می گویند ، پوزیشن .

Radiohead
Sunday 24 April 2011, 10:40 PM
4- ايني كه ميگي 3 و نيم اكتاو براي گيتار از روي خطوط حامل ميگي ديگه؟ روي دسته گيتار چطوري ميشه؟

اکتاو ششم تماما روی یک سیم هست ولی می تونید روی پوزیشن سیم های بالاتر بزنید .

5- توي قسمت بالايي كه مطلب نوشتي، گفتي "اكتاو اول گيتار تنها 1 پوزيسيون دارد". اين اكتاو ها و پوزيسيون ها رو روي دسته گيتار توضيح بدي ممنون ميشم ...

تو پست قبلی توضیح دادم .

6- يه سوال ديگه هم اينكه تعداد اكتاوهاي تحت پوشش گيتار نسبتي با تعداد فرتها داره يا نه؟ (منظورم گيتارهاي 12 فرت تا 24 فرت بود ها ... تعداد فرتها توي دامنه صدايي تاثيري نداره؟ اگه داره لطفا توضيح بده)

از فرت 1 تا 12 نت ها قرار میگیرند ، و از فرت 12 تا 24 دوباره همون نت ها تکرار می شوند .

مثلا سیم D فرت 3 اسم نتش F هست و فرت 15 همین سیم بازم F هست ، ولی یه اکتاور پایین تر .
به inlay ها توجه کنید ، خیلی کمکتون می کنه برای یافتن نت ها .

اسسمش دایره ی پنجمها بود . که حفظ کردنش خیلی سخت بود
این همونیه که تو پست 17 گذاشتی؟

آره همونه بهش دایره پنجم ها هم میگن به فارسی .

من واسه بداهه نوازی در مرحله ی بعد از این گام ها ، یه سری تبلچر پیدا کردم که لیک های بلوز رو زده بود . یعنی همین گام ها رو با هم ترکیب کرده بود و با یه سری تکنیک مثل bend و اسلاید و .... بهش یکم خلاقیت اضافه کرد

بلوز دارای گام متفاوتی از لحاظ پرده و نیم پرده است ، و کلا مبحث کاملا جدا از این مبحث هست ، و اگه بخوایم واردش بشیم خیلی پیچیده میشه .
دوست دارم تاپیک تا جایی که میشه ساده و سریع قابل فهم باشه ، با این حال ممنون .

HADILLICA
Wednesday 18 May 2011, 07:51 PM
آقا من یه سوال بپرسم.
ما میگیم که مثلا در ضرب 4/3 که صورت (3 ) نشان دهنده تعداد نت در هر میزان و مخرج (4) نشان دهنده ارزش زمانی اون نت هاست. حالا ما می تونیم در ضرب 4/3 از سه نت سیاه استفاده کنیم و یا از 6 نت چنگ، وقتی اینجوری نوشتیم چجوری می تونیم از 8/6 (که اونم 6 نت چنگ هست) تشخیصش بدیم؟
یا مثلا 8/6 رو میشه بصورت یک نت سیاه و چهار نت چنگ نوشت که اونجوری کلا ریتمش عوض میشه؟!!
قوانین خاصی وجود داره؟

Radiohead
Thursday 19 May 2011, 01:16 AM
آقا من یه سوال بپرسم.
ما میگیم که مثلا در ضرب 4/3 که صورت (3 ) نشان دهنده تعداد نت در هر میزان و مخرج (4) نشان دهنده ارزش زمانی اون نت هاست. حالا ما می تونیم در ضرب 4/3 از سه نت سیاه استفاده کنیم و یا از 6 نت چنگ، وقتی اینجوری نوشتیم چجوری می تونیم از 8/6 (که اونم 6 نت چنگ هست) تشخیصش بدیم؟
یا مثلا 8/6 رو میشه بصورت یک نت سیاه و چهار نت چنگ نوشت که اونجوری کلا ریتمش عوض میشه؟!!
قوانین خاصی وجود داره؟

موسیقی در تئوری بازگشت به دو اصل داره ، تن و زمان ، با گذاشتن تن ها در زمان بندی متفاوت موسیقی شکل میگیره ، من تو این تاپیک بیشتر روی تن کار کار کردم . و خواستم مساله زمان بندی رو پس از پایان این مبحث شروع کنم .
که قاطی نشه .

______

به نکته خوبی اشاره کردید ، حالا به این مثال توجه کنید .
4 نت سیاه ، کثر میزان 4/4 تمپوی 120
4 نت سفید ، کثر میزان 2/2 تمپوی 240

صدای که از نت های بالا خواهید شنید دقیقا یکی و در یک برحه زمانی پخش می شوند ، با وجود اینکه هم نوع نت ها هم کثر میزان و حتی تمپوی متفاوت دارند .

جواب اینه که این موضوع اصلا اهمیت نداره ، این مثاله مثل این میمونه که بگیم 2+2=4 یا X +2 =4
در هر صورت ما یک جواب داریم .
موسیقی شاخه از ریاضی است و میشه مسائل زیادی در این باب پیدا کرد .
این موضوع بیشتر زمانی اهمیت داره که آهنگ ساز دارد آهنگ می سازد و نوع نوشتن نت ها ممکن است نیاز به روش های مختلفی باشد .

یا مثلا 8/6 رو میشه بصورت یک نت سیاه و چهار نت چنگ نوشت که اونجوری کلا ریتمش عوض میشه؟!!منظورتون از ریتم چیه ؟!! اگه مبحث نوشتن ملودی باشه ، که اشکالی نداره .
بزار یک چیزی رو روشن کنم ، تو ایران خیلی ها ریتم رو با کثر میزان اشتباه میگیرند ، مثلا اکثرا فکر می کنند که ریتم 6/8 فقط یک حالت است . متاسفانه این چیزی است که تو اموزشگاه های ایران به مردم یاد میدند ، یا طرف دو روز میره کلاس یه چیزی به اسم ریتم 6/8 و 4/4 یاد میگیره فکر میکنه وقتی میگی 6/8 فقط و فقط همون یه نوع ریتم است که یاد گرفته ، حقیقت اینه که هزاران ریتم می شود در کثر میزان 6/8 می توان نوشت . خودتون رو با این چیز ها محدود نکنید . کثر میزان و ریتم ربطی به شاد یا غمگین بودن آهنگ نیز ندارد .

alimetallica_2
Thursday 19 May 2011, 06:06 AM

مشخصه که شما برای این تاپیک بسیار وقت گذاشتید و این جای قدردانی و سپاس و تشکر ویزه داره.
اما مسئله اینکه بنده ای که با قسمتی از تئوری موسیقی هم آشنا هستم هم وقتی با این مطلب جدید (که نمیدانستم) از سوی شما مواجه شدم هرچه خواندم درنیافتم موضوع چیست.
ای کاش کمی راجب گامها توضیح ارائه میشد.

--

بنده قبلا با متد تارپین یان کار میکردم و در آن متد پزاسیون های مختلف شرح داده شده بود که بنده بعد از یادگیری کامل پزاسیون 1 احساس کردم نیازی به فراگیری پزاسیونهای دیگر نیست و ممکن است باعث گمراهی شود. وقتی با برنامه گیتار پرو آشنا شدم متوجه شدم راههای دیگری هم برای خواندن و اجرای تمام نت ها وجود دارد و شاید آن روش راحت تر از تفکیک پزاسیون ها باشد.

pouyan_Ibariander
Thursday 19 May 2011, 06:56 AM
اینجاست که آدم قدر استادشو میدونه،اینا رو اگه من می خواستم خودم یاد بگیرم الان معلوم نبود هیچی بلد بودم یا نه!
شما هر گام رو میتونید جابجا کنید،
مثلا شما گام C روی سر دسته رو دارید،همون شکل رو نیم پرده بیارید جلوتر میشه #C و نیم پرده جلوتر میشه F و یه پرده بعدش میشه G و ...
این یکی از ویژگی های مهم گیتار در برابر ساز های دیگه است.
درست مثل کورد های باره ای که مثلا E major رو میاریم جلو و باره میگیریم،و اسم کورد روی نوک انگشت باره است(یعنی اسم نت فرتی که انگشت باره اونجاست) در این روش هم اسم گام توی فرتی هست که نوک انگشت 1 به سمتشه،مثلا وقتی شما گام C رو آوردید روی فرت 3،طبق قوانین انگشت گزاری باید انگشت 1 روی فرت 3 باشه،فرت 3 سیم 6 هم G هست که نشون میده گام چیه.
یک نکته دوستانه هم بهتون بگم،کسایی توی موسیقی حرفی زدن که از نظر تئوری در درجه اول خدا بودن بعدش تکنیک و سرعت و ... رو هم ردیف کردن،اینجا همه فقط به این توجه میکنن که طرف با چه سرعتی میزنه و چه تکنیک هایی بلده و آهنگ فلان گیتاریست رو میتونه بزنه یا نه،که البته اینا خیلی مهمه و اگه نباشه نمیشه،اما پس چرا این همه گیتاریست با سرعت و تکنیک بالا میبینیم که یه آلبوم هم ندادن و توی جاهای مختلف استخدام میشن برای review دادن در مورد گیتار های مختلف؟چون مثل یه کامپیوتر باید بهشون گفت چی بزنن،یک کلام:تئوری چیزی بارشون نیست!
موفق باشید.

Radiohead
Thursday 19 May 2011, 04:24 PM
مشخصه که شما برای این تاپیک بسیار وقت گذاشتید و این جای قدردانی و سپاس و تشکر ویزه داره.
اما مسئله اینکه بنده ای که با قسمتی از تئوری موسیقی هم آشنا هستم هم وقتی با این مطلب جدید (که نمیدانستم) از سوی شما مواجه شدم هرچه خواندم درنیافتم موضوع چیست.
ای کاش کمی راجب گامها توضیح ارائه میشد.

پیشنهاد میشه اول این پست رو با دقت کامل بخونید . حتی یک کلمه رو هم رد نکنید .
بعدش

هر وقت این دو پست رو کامل متوجه شدید .
تئوری موسیقی اول تا بخواید متوجه بشید چی به چیه یخورده سخته ، پس زیاد سخت گیری نکنید ، آروم آروم و کم کم جلو برید . خوندن این مطالب کافی نیست کاغذ قلم بردارید هر چی که یاد گرفتید رو کاغذ بنویسید ، انالیز کنید ، اینطوری راحت تر میشه یاد گرفت ...

Ali_Gilmour
Thursday 19 May 2011, 06:17 PM
اینجاست که آدم قدر استادشو میدونه،اینا رو اگه من می شما هر گام رو میتونید جابجا کنید،
مثلا شما گام C روی سر دسته رو دارید،همون شکل رو نیم پرده بیارید جلوتر میشه #C و نیم پرده جلوتر میشه F و یه پرده بعدش میشه G و ...
این یکی از ویژگی های مهم گیتار در برابر ساز های دیگه است.
.

با سلام

اما این قانون فقط مختص گیتار نیست در اکثر سازها این جابه جایی الگوی گام برای رسیدن به گامهای جدید انجام میشه

مثلا کیبرد و .....

alimetallica_2
Friday 20 May 2011, 01:22 PM
پیشنهاد میشه اول این پست رو با دقت کامل بخونید . حتی یک کلمه رو هم رد نکنید .
بعدش

هر وقت این دو پست رو کامل متوجه شدید .
تئوری موسیقی اول تا بخواید متوجه بشید چی به چیه یخورده سخته ، پس زیاد سخت گیری نکنید ، آروم آروم و کم کم جلو برید . خوندن این مطالب کافی نیست کاغذ قلم بردارید هر چی که یاد گرفتید رو کاغذ بنویسید ، انالیز کنید ، اینطوری راحت تر میشه یاد گرفت ...
بنده آشنایی مختصری با این موضوع داشتم، اما خود را در جایگاه شخصیت آماتوری گذاشتم که میخواهد با این مطالب آشنا شود.
در کل البته توضیح موسیقی روی کاغذ بدون حضور استاد مشکل است.
التبه امیدوارم این حرکت مثبت از سوی شما ادامه پیدا کند، اما کمی با زبان ساده تر.

Radiohead
Friday 20 May 2011, 09:29 PM
راستش درگیر کنکورم ، خیلی دیر به دیر میام سایت ، حالا اشنالله بعدا وقت شد سر فرصت از اول شروع می کنم.
_________

چقدر دیگه مونده تا کنکورتون؟

7 مرداد

nayuop
Saturday 21 May 2011, 08:12 AM
راستش درگیر کنکورم ، خیلی دیر به دیر میام سایت ، حالا اشنالله بعدا وقت شد سر فرصت از اول شروع می کنم.
خیلی کارت عالیه امیدوارم همینطوری ادامه بدید...کنکورتم ایشالا خوب میدی
چقدر دیگه مونده تا کنکورتون؟ یا اینطوری بگم چقدر دیگه صبر کنیم برای بقیه مطلب های مفیدتون :am

blacksky
Monday 23 May 2011, 08:31 PM
سلام دوستان،
واقعا تشکر میکنم بابت این تاپیک،یه سوال؟تصورکنید شما با دوستتون میخاید improvaise کنید،دوستتون یه سیکل آکوردیو میزنه و شما روی او ملودی میرین،تو improvaise با تغییر آکورد گام ملودی هم تغییر میکنه یا کلا ملودی روی یک گام زده میشه؟

Radiohead
Monday 23 May 2011, 10:23 PM
واقعا تشکر میکنم بابت این تاپیک،یه سوال؟تصورکنید شما با دوستتون میخاید improvaise کنید،دوستتون یه سیکل آکوردیو میزنه و شما روی او ملودی میرین،تو improvaise با تغییر آکورد گام ملودی هم تغییر میکنه یا کلا ملودی روی یک گام زده میشه؟

آکورد رو نمیزنند ، آکورد رو می گیرند ، منظور شما اینه که روی یک ریتم ثابت چند آکورد بگذاریم . این مطلبی که شما میگی در اصطلاح موسیقی بهش می گویند Chord progression .

خب در جواب این سوال :

مثلا ما گام C major رو فرض می کنیم ، و فرض می کنیم دوست شما داره آکورد اصلی گام ماژور رو میزنه .
مثلا بترتیب C F G
و بعد شما باید روی گام C بداهه بزنی .
نمیشه همینجوری الکی آکورد عوض کرد ، آکورد هارو بر اساس گام آهنگ انتخاب می کنند . تو هر گامی که می خوای آهنگ بزنی باید آکورد هاش مربوط به همون گام باشه نه گام دیگری .

Radiohead
Monday 23 May 2011, 10:29 PM
و این جمله ای هم که شما میگی یجورای از ریشه اشتباهه ، شما میگی با تغیر اکورد گام ملودی هم تغیر می کنه ، این اشتباه شما باید بگی با تغیر گام ، ملودی و اکورد ها تغیر می کنند ، اول گام بعد ملودی و اکورد نه اینکه اول اکورد و ملودی بعد گام ...

pouyan_Ibariander
Wednesday 25 May 2011, 08:38 PM
اما این قانون فقط مختص گیتار نیست در اکثر سازها این جابه جایی الگوی گام برای رسیدن به گامهای جدید انجام میشه

مثلا کیبرد و .....
من این رو نمیدونستم.ممنون از یاد آوریتون.

blacksky
Tuesday 21 June 2011, 09:09 PM
درود،
من یه چیزیو نمیفهمم،مگه مد به تغییر کلی گام آهنگ در یک قطعه نیست؟

Radiohead
Monday 4 July 2011, 01:04 PM
درود،
من یه چیزیو نمیفهمم،مگه مد به تغییر کلی گام آهنگ در یک قطعه نیست؟

نه ، تو پست هفتم توضیح دادم .

مد
مد در اصطلاح یعنی گام های درون گام . نحوه کار مد ها به این شکل است : مثلا ما گام C major رو فرض می کنیم ، نت (You can see links before reply) های این گام به ترتیب C D E F G A B C است ، دقت کنید این گام از نت (You can see links before reply) C شروع شده و آخرین نت (You can see links before reply) آن هم همان نت (You can see links before reply) C است ولی در اکتاو بالاتر . مد می گوید بجای اینکه آهنگ ما از نت (You can see links before reply) C شروع شود از نت (You can see links before reply) دیگه از این 7 نت (You can see links before reply) گام C major شروع شود ، مثلا از E که میشه E F G A B C D E ، دقت کنید ما نت (You can see links before reply) ها رو تغیر ندادیم گام همان گام C major است ولی سری نت (You can see links before reply) ها از E شروع شده و با E در اکتاو بالاتر تمام می شود . این همان چیزی است که بهش مد می گویند . خب اگر سوال شما این است که این به چه درد می خورد ؟؟ جواب های خیلی زیادی براش وجود داره ، یکی نوشتن سولو هست ، این کار به آهنگساز این آزادی رو میده که در گام مورد نظر با هر نت (You can see links before reply) که دوست داره سولو رو شروع کنه ، و به پایان برسونه ، نمونش آهنگ Moondance از van Morrison با sweet home Alabama از lynyrd skynyrd . هر دو در یک گام هستند ولی در مد های متفاوت . به این نکته خوب توجه کنید هر مد دارای یک نام است .

ionian = اولین نت (You can see links before reply) یعنی گام از این نت (You can see links before reply) شروع می شود ، مثلا اگه گام C major باشد . ionian یعنی اینکه گام از همان C شروه می شود
Dorian = یعنی گام از دومین نت (You can see links before reply) شروع می شود
phrygian = سومین
lydian = چهارمین
mixolydian = پنجمین
aeolian = ششمین
locrian = هفتمین

HADILLICA
Tuesday 12 July 2011, 02:33 PM
در مورد مدها اگه امکانش هست یه کم بیشتر توضیح بدید لطفا.
مثلا در گام سل ماژور چجوری میشه که مد دورین از نت های G A A# C D E F تشکیل میشه در حالیکه مد یونین دقیقا مثل سل ماژور هستش و باز مثلا میکسولیدین این گام از نت های G A B C D E F G درست میشه؟
اینا از چه قانونی پیروی می کنن؟

HADILLICA
Tuesday 12 July 2011, 02:46 PM
و اینکه گام هارو در چه حد باید یاد گرفت؟ من خودم الان گام های ماژور، مینور،ملودیک مینور و هارمونیک مینور و... رو بلدم بزنم و جای نت ها رو در گام های مختلف بلدم. نت های روی دسته گیتار رو هم حفظم تقریبا اما این که مثلا بگن درجه چهارم گام فا ماژور چیه نمی تونم سریع بگم و باید رو کاغذ حساب کتاب کنم تا بتونم جواب رو بگم.
در همین حد یاد داشتن گام ها کافیه یا باید اسم تک تک نت ها در هر گام رو هم حفظ کنم؟

Radiohead
Wednesday 13 July 2011, 09:04 PM
مثلا در گام سل ماژور چجوری میشه که مد دورین از نت (You can see links before reply) های G AA# C D E F تشکیل میشه در حالیکه مد یونین دقیقا مثل سل ماژور هستشمد دوریان گام سل ماژور به این شکل است .

A B C D E F# G A

ولی مد ایونیان به این شکل است .

G A B C D E F# G

دلیلشم توی پست گفتم .

ionian = اولین نت (You can see links before reply) یعنی مد از اولین نت (You can see links before reply) گام شروع می شود ، مثلا اگه گام C major باشد . ionian یعنی اینکه گام از همان C شروع می شود
Dorian = یعنی گام از دومین نت (You can see links before reply) گام شروع می شود ________

و اینکه گام هارو در چه حد باید یاد گرفت؟ من خودم الان گام های ماژور، مینور،ملودیک مینور و هارمونیک مینور و... رو بلدم بزنم و جای نت (You can see links before reply) ها رو در گام های مختلف بلدم. نت (You can see links before reply) های روی دسته گیتار رو هم حفظم تقریبا اما این که مثلا بگن درجه چهارم گام فا ماژور چیه نمی تونم سریع بگم و باید رو کاغذ حساب کتاب کنم تا بتونم جواب رو بگم.
در همین حد یاد داشتن گام ها کافیه یا باید اسم تک تک نت (You can see links before reply) ها در هر گام رو هم حفظ کنم؟
مثل اینکه شما بیشتر از من بلدید ، :4:
من هنوز سراغ گام های مینور هارمونیک و ، ملودیک نرفتم .
در مورد اینکه تا چه میزان باید اطلاع داشت ، تا همین حد هم خوبه . مبحث بعدی در نوازندگی اصالت روح شما است که به چه سمتی گرایش داره ، و چه نوع آهنگ هایی میطلبه ، مثلا وقتی آهنگی می نویسید ، این ذهن و احساس شماست که می گه چه نت های نواخته بشوند . و گام محدوده هارو مشخص می کنه . همین ...
در هنگام اهنگ نویسی به گام ها وابسته نشید ، بزارید هر چی به ذهنتون میاد رو دفتر نت یا فرت برت رها بشه ...

HADILLICA
Thursday 14 July 2011, 06:23 PM
مد دوریان گام سل ماژور به این شکل است .

A B C D E F# G A

ولی مد ایونیان به این شکل است .

G A B C D E F# G

دلیلشم توی پست گفتم .

اگه اینجوری باشه که شما میگین که من مشکلی ندارم. اما توی جلد 2 لید استتینا (صفحه5)یه جور دیگه گفته.
یونین دقیقا مثل گام ماژوره و ائولین دقیقا مثل گام مینور طبیعی. اینا که درست، اما 5تا مد دیگه اینجوری نیست. مثلا لیدین گام سل ماژور شده:
G A B C# D E F# G
در صورتیکه طبق قانونی که شما میگی باید بشه:
C D E F# G A B C
نمیفهمم:102:.

Radiohead
Thursday 14 July 2011, 08:19 PM
یونین دقیقا مثل گام ماژورهو ائولین دقیقا مثل گام مینور طبیعی. اینا که درست، اما 5تا مد دیگه اینجوری نیست. مثلا لیدین گام سل ماژور شده:

در صورتیکه طبق قانونی که شما میگی باید بشه:
C D E F# G A B C

اینی که نوشت درسته ، در مورد
G A B C# D E F# G
هم فکر میکنم کتاب مشکل چاپی داشته .

parsasalehi38
Wednesday 24 August 2011, 12:02 AM
مرسی.. استفاده بردیم

alimetallica_2
Wednesday 21 September 2011, 04:23 PM
خیلیی وقته تو گیتار الکتریک پیشرفت نمیکنم.
هیچ وقت نمیتونم یک آهنگ احساسی رو خوب بزنم اگر مال کسی باشه. مخصوصا کارهای استووای و ...
نمیدونم چه کنم!!!
فکر کنم دیگه از ساز زدن خسته شدم، چون حالت سکون خیلی بده.

rezaranjbaraan
Wednesday 21 September 2011, 06:41 PM
خیلیی وقته تو گیتار الکتریک پیشرفت نمیکنم.
هیچ وقت نمیتونم یک آهنگ احساسی رو خوب بزنم اگر مال کسی باشه. مخصوصا کارهای استووای و ...
نمیدونم چه کنم!!!
فکر کنم دیگه از ساز زدن خسته شدم، چون حالت سکون خیلی بده.

هر انسانی چه نوازنده چه ورزشکار چه آدم عادی توی حیطه کاریش به استوپ میخوره مهم اینه که ازون استوپ خارج شه یا نه...
منم الان توی استوپم فکر میکنم:29: