PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کوک سه تار

pooya3882
Tuesday 9 November 2010, 09:37 AM
سلام دوستان،

با مقایسه کوک با تونر و این سایت
You can see links before reply

به نظر می آد که سه تار متفاوت از نوتی که در کتابها گفته می شه کوک می شه.

می خواستم بدونم چرا این طوره؟ آیا این مساله ناهماهنگی به وجود نمی آره و باعث خراب شدن گوش نوازنده نمی شه؟

ممنون

habib_best
Tuesday 9 November 2010, 09:48 AM
دوست عزيز هر آهنگي بسته به دستگاهي كه توش اجرا ميشه كوك مخصوصي داره

pooya3882
Tuesday 9 November 2010, 10:35 AM
دوست عزيز هر آهنگي بسته به دستگاهي كه توش اجرا ميشه كوك مخصوصي داره

دوست عزیز خودم این رو می دونم. سوال من اینه که وقتی مثلا برای ماهور گفته می شه دو-سل-دو-دو کوک بشه چرا #A# F A# A کوک می شه در عمل؟ یعنی یک نوازنده سه تار A# رو معادل نت دو می دونه؟ آیا همین قضیه برای بقیه سازها هم حاکمه؟ یعنی در یک ساز دیگه مثلا کمانچه هم نت دو #A کوک می شه؟ این مساله برای من عجیبه چون در این صورت عملا وقتی سه تارمی زنیم نت ها را نمی زنیم.

koronzo_piti
Tuesday 9 November 2010, 11:34 AM
من شنیدم سه تار نیم پرده پایین تر کوک میشه یعنی میشه سی
یعنی دو اون میشه سی بمول یا یه همچین چیزی
چون خوش صدا تر بشه و تیز نباشه
البته شنیدم

r_a_m_i_n
Tuesday 9 November 2010, 12:58 PM
دوست عززم.....A# کوک نمیشه......B کوک میشه....یعنی کل سیمها رو واسه اینکه خوش صدا تر بشه نیم پرده بم تر کوک میکنن....که البته من اینکارو نمیکنم و دیاپازون کوک میکنم

AliB
Tuesday 9 November 2010, 05:00 PM
سلام د.ستان،

با مقایسه کوک با تونر و این سایت

به نظر می آد که سه تار متفاوت از نوتی که در کتابها گفته می شه کوک می شه.

می خواستم بدونم چرا این طوره؟ آیا این مساله ناهماهنگی به وجود نمی آره و باعث خراب شدن گوش نوازنده نمی شه؟

ممنون

دوست عزیز خودم این رو می دونم. سوال من اینه که وقتی مثلا برای ماهور گفته می شه دو-سل-دو-دو کوک بشه چرا #A# F A# A کوک می شه در عمل؟ یعنی یک نوازنده سه تار A# رو معادل نت دو می دونه؟ آیا همین قضیه برای بقیه سازها هم حاکمه؟ یعنی در یک ساز دیگه مثلا کمانچه هم نت دو #A کوک می شه؟ این مساله برای من عجیبه چون در این صورت عملا وقتی سه تارمی زنیم نت ها را نمی زنیم.

دوست عززم.....A# کوک نمیشه......B کوک میشه....یعنی کل سیمها رو واسه اینکه خوش صدا تر بشه نیم پرده بم تر کوک میکنن....که البته من اینکارو نمیکنم و دیاپازون کوک میکنم
سلام
سیم اول سه تار بطور معمول پایینتر از C3 کوک میشه و (و به همین نسبت سایر سیم ها هم پایینتر کوک خواهد شد) و البته مقدار این پایینتر کوک شدن بستگی به صدادهی ساز داره! سازهای استاد کمالیان و سازهای مشابه اون الگو ممکنه تا دو و نیم پرده پایینتر از C3 یعنی تا G2 هم کوک بشن! و سایر ساز ها هم به نسبت در این محدوده قرار می گیرند! بطور معمول سه تار رو Bb یا A کوک می کنن! بطور مثال استاد هرمزی معمولا یک و نیم پرده پایینتر یعنی لا کوک می کردن(در همه ی این صحبت ها منظورمون سیم اوله و بقیه سیم ها هم متناسب با اون در نظر گرفته می شود) مثلا استاد خودم آقای مسعود شعاری معمولا سازشون رو نیم پرده پایینتر کوک می کنند! البته برخی ساز هایی هم دارند که پایینتر کوک می کنند مثلا همون سی بمل یا لا! پس روشن شد همونطور که سایر دوستان هم گفتن بستگی به ساز داره این مساله! و اما باید بگم این مطلب ارتباطی با خراب شدن گوش نوازنده نداره!
اونچه در مورد اصوات موسیقایی مهمه و گوش باید توانایی تشخیصش رو داشته باشه نسبت صدا ها با همه و یا اگر موسیقایی تر بگم فاصله ی صوتی نت هاست!
یعنی فرقی نمی کنه از کدوم مبنا و فرکانس شروع کنی مهم اینه که نسبت ها رو رعایت کنی ! و وقتی فواصل درست باشه مشکلی پیش نمیاد! فاصله ها همونه یعنیفاصله ی دوم همون نسبت رو داره سوم همون نسبت و چهارم و پنجم درست هم همون نسبت رو داره! حالا در انطباق بر نت های دیاپازون اسم دیگری داره که برای نوازنده ی موسیقی ایرانی مهم نیست ! در سایر سازها هم ممکنه همین اتفاق بیافته!
با این اوصاف اگر سه تار پایین تر کوک بشه به نوعی میشه اون رو نسبت به دیاپازون(یا سازی مثل پیانو) ساز انتقالی درنظر گرفت ولی همونطور که گفتم این در موسیقی ایرانی و در مورد سازهای ایرانی موضوعیت نداره!

mixer
Tuesday 9 November 2010, 07:21 PM
سلام
با سپاس فراوان از دوستان در مورد توضیح خوبشون
من کوچک تر از اون هستم که بخوام در حضور پیشکسوتانی مثل دوست خوبم ali B چیزی در این رابطه بگم اما اطلاعاتی در این رابطه دارم که مکمل گفته های دوستان هست .
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
همانطور که گفته شد امیدوارم علت اینکه به قول شما نت ها با چیزی که در کتاب نوشته شده متفاوت هست را فهمیده باشید .
چون پایین تر از دیاپازون کوک میشه .
شاید بازم براتون مفهوم نباشه که در این صورت احتمال میدم که با ساز های دیگه مقایسه میکنید .
اگر اینطور هست باید بگم هر ساز زیر و بمی نت های مخصوص به خودش رو داره .
مثلا صدای نت Bبمل در سه تار با صدای همین نت در گیتار تفاوت داره . ( باز هم من منظورتون رو از خراب شدن گوش نوازنده نفهمیدم )
-----------------------------------------------------------------------
اگر لازم هست تا کوک کردن با تیونر (برای تار و سه تار ) رو هم توضیح بدم .
باز هم از بزرگ تر های مجلس عذر خواهی میکنم امیدوارم که بنده حقیر رو ببخشن . متشکر

mixer
Tuesday 9 November 2010, 07:23 PM
یه سوال دارم اقا رامین

شما که طبق دیاپازون کوک میکنید آیا واقعا اون صدای مورد نظر برای گوشه های مختلف اجرا میشه ؟
من خودم یکبار این کارو کردم خیلی افتضاح شد . . .
توضیح بدید واسم ! ( اگر دستگاه خاصی هم هست بگید لطفا )

AliB
Tuesday 9 November 2010, 09:20 PM
mixer جان تا رامین جان بخواد جواب بده علی الحساب باید بگم که ! وقتی شما سیم های ساز رو برای تغییر مبنای کوک شل و سفت می کنید (توجه داشته باشید که اختلاف 2.5 پرده ای کم اختلافی نیست و گاها همون یک پرده هم که مبنای کوک رو تغییر بدید کلی در کشش سیم تغییر ایجاد میشه) این مساله باعث میشه که انگشت رو بر روی سیم و پشت پرده های ساز قرار می دهید رفتار سیم در مقابل فشار انگشت شما که معمولا ثابته و در مغزتون کد شده متفاوت خواهد بود و بالطبع این مساله باعث میشه نیاز باشه بعد از تغییر کوک اساسی _مثلا کسی که سه تارش لا کوک شده بوده و با همون سیستم هم پرده هاش تنظیم شده بوده و حالا اونرو دوی دیاپازون کوک مرده_ پرده ها دوباره تنظیم بشه تا فواصل ساز درست باشه! وقتی کوک رو بالا ببرید در نتیجه سیم سفت خواهد شد و کرنش سیم زیر دست کم خواهد شد و شاید نیاز بشه پرده ها کمی به پایین منتقل بشه و وقتی سیم شل تر بشه کرنش سیم زیر دست زیاد خواهد شد و شاید نیاز باشه پرده ها کمی سه سمت بالا کشیده بشه تا اون کشش اضافی که در اثر کرنش سیم زیر انگشت و پشت پرده اعمال میشه و باعث میشه صدای نت بالاتر از مقدار مورد نظر به گوش برشه جبران بشه ! این مساله زمانی بیشتر خودش رو نشون میده که شما نخ پرده ی کلفت تر روی ساز بسته باشید !
پس بعد از دپایازون کوک کردن پرده ها دوباره باید تنظیم بشه !
فقط یک مساله رو مد نظر داشته باشید که اساسا صفحه ی سه تار بطور معمول مقاومت و تحمل فشار سیم رو در کوک دیاپازون و برای مدت طولانی نداره و در دراز مدت ممکنه صفحه ی ساز نشست کنه! البته اگر صفحه ی ساز خیلی خوب و فنی ساخته شده باشه و قوص لازم درش وجود داشته باشه این احتمال کمتره ولی بطور کل باید اضافه کنم این کوک برای سه تار معمول و مناسب نیست و فقط در مواقع لازم و بنا بر ضرورت و یا هدف خاص میشه دیاپازون ساز رو کوک کرد و دیگر اینکه سازهای خوب و خوش ساخت و حرفه ای معمولا باید در کوک های پایینتر خوب بخونن! و این یک مزیته برای یک سه تار !

r_a_m_i_n
Tuesday 9 November 2010, 10:36 PM
mixer عزیز....فرقی نمیکنه که...آخرش نسبت کوک سیمها نسبت به هم چهارم و پنجمه.....من توی 3تار زیاد تخصص ندارم....ولی من اون صدا به گوشم آشنا تره و بیشتر با گوشم ساز رو دیاپازون کوک میکنم
( چه تار و چه 3تار )
و کلا وقتی ساز با نیم پرده کمتر میدن به دستم...انگار ساز یه چیزی کم داره و نمیتونم باش بزنم....
و به نظرم مشکلی ایجاد نمیکنه......
من اینطوری دوست دارم.. واسه گروه نوازی هم اکثرا دیاپازون کوک میکنن
توی تار و 3تار هم کوکهای زیادی وجود نداره......رایجش دو سل دو......دو فا دو.....و دو سل ر
بعضی وقتا سیم هنگام و اکتاو کوکشون با فواصل مطلوب کمی فرق میکنه...که زیاد مهم نیست.....و واسه ایجاد طنینه
پس به نظر من مشکلی ایجاد نمیکنه

AliB
Wednesday 10 November 2010, 12:17 AM
mixer عزیز....فرقی نمیکنه که...آخرش نسبت کوک سیمها نسبت به هم چهارم و پنجمه.....من توی 3تار زیاد تخصص ندارم....ولی من اون صدا به گوشم آشنا تره و بیشتر با گوشم ساز رو دیاپازون کوک میکنم
( چه تار و چه 3تار )
و کلا وقتی ساز با نیم پرده کمتر میدن به دستم...انگار ساز یه چیزی کم داره و نمیتونم باش بزنم....
و به نظرم مشکلی ایجاد نمیکنه......
من اینطوری دوست دارم.. واسه گروه نوازی هم اکثرا دیاپازون کوک میکنن
توی تار و 3تار هم کوکهای زیادی وجود نداره......رایجش دو سل دو......دو فا دو.....و دو سل ر
بعضی وقتا سیم هنگام و اکتاو کوکشون با فواصل مطلوب کمی فرق میکنه...که زیاد مهم نیست.....و واسه ایجاد طنینه
پس به نظر من مشکلی ایجاد نمیکنه

سلام
منظور جمله ی آخر رو متوجه نشدم! فکر کنم سیم اکتاو و سیم بم و سیم هنگام هر سه تا یکیه :دی
در مورد کوک های مختلف هم باید بگم اساس کوک سازهای ایرانی فواصل چهارم و پنجمه معمولا سیم اول و دوم سه تار یا فاصله ی چهارم دارن (سل تا دو ) و یا فاصله ی پنجم _درست_ دارند (فا تا دو) و سیم سوم و چهارم (یا سیم واخوان و سیم بم)=(یا سیم مشتاق و سیم هنگام) می تونن بسیار متغیر کوک بشن برای دستگاه ها و آواز های مختلف موسیقی ایرانی! استاد عبادی مجموعه ای رومنتشر کرده بودند که حالت های مختلف کوک رو برای زدن آواز ها و دستگاه ها از تونیک های متفاوت درون معرفی شده که انصافا بسیار زیاد و متنوع است!
بطور مثال برای سه گاه می کرن ، ساز به ترتیب از سیم اول تا سیم بم : دو سل می کرن می کرن کوک میشه و یا برای زدن همایون سل : دو فا لاکرن لاکرن و از همین کوک برای زدن سه گاه لاکرن هم استفاده میشه و ممکنه برای زدن همین سه گاه تغییر اندکی بدیم در این کوک و ساز رو : دو فا لاکرن دو کوک کنیم که مخالف خوش صدا تر بشه و امکان استفاده ی بیشتر از سیم دوم و بم در گوشه ی مخالف فراهم بشه ! یا مثلا برای شور لا و یا دشتی لا از کوک : دو سل لا ر استفاده میشه! و مثال های بسیار زیاد که از حوصله ی این تاپیک خارجه!

pooya3882
Wednesday 10 November 2010, 04:14 AM
دوستان ممنون از جوابهاتون،

می بخشید اگه باز می پرسم.

ولی فرض کنید نوازنده سه تار یک شیت نت از کتاب هنرستان رو می زنه، و باید نت دو رو بزنه در نتیجه سیم اول رو می زنه در حالی که سیم اول مثلا سی بمل یا هر چیز دیگری کوک شده . اگه کس دیگری طور دیگری کوک کنه سازش رو، این دو نفر از یک نت می زنن ولی صدای متفاوتی می دن.

خوب صدایی که از هر سازی بیرون می آد یه فرکانسی داره که اون فرکانس فارغ از جنس صدای هر ساز برای یه نوازنده حرفه ای قابل تشخیص هست. یعنی این سیستم نت به درد سه تار نمی خوره؟

برای من مثل اینه که شما الفبا رو ایجاد کردی بعد یه دفعه می گی درسته که این الف هست ولی ما بهش ب می گیم. این ناهماهنگی به وجود نمی آره؟ بعد این نت ها که نوشته شده در کتابهای مختلف بر چه اساسیه؟ آیا در نظر گرفتن که نت دو باید صدای مثلا سی بمل بده؟ اگه این طوره چرا مثلا در کتاب ذوالفنون گفته دو سل دو دو کوک کنید. می تونست بگه سی بمل ... کوک کنید و نتها رو هم به همون نسبت بنوسین؟

ممنون می شم دوستان عزیزم پاسخ من رو بدن

AliB
Wednesday 10 November 2010, 09:07 AM
پویا جان من پاسخ شما رو دادم ! ولی توجه نکردی!
شما با فرکانس یک صدا بطور مجرد کار نداشته باش! مهم نسبت صدا هاست که درسته! در نظر گرفتن این صدا ها برای سه تار به منظور استاندارد سازی نت نویسی و هماهنگی بین سازهاست ! و اساسا سیستم پرده بندی ساز هم بر همین سیستم منطبقه! مهم فواصله و نه صدای مجرد یک نت!
سی بمل که سهله هر صدای دیگری هم بده مهم نیست! زمانی هم که دو ساز بخوان با هم یک نت رو اجرا کنن سازهاشون رو با هم همکوک می کنن!
شما از هر کجا بزنی حس قطعه و فضا همونه و چیزی عوض نمیشه!
پس الفبا بر مبنای اسم نت ها نیست که بخوایم همه چیز رو با اسم نت ها بسنجیم ، الفبا بر مبنای فواصل صوتی و نسبت زیر بمی صدا هاست که در هر معادله ای که صدق کنه جواب درسته!
توصیه می کنم کمی درباره ی فواصل صوتی مطالعه کنی .

pooya3882
Wednesday 10 November 2010, 10:12 AM
ممنون علی جان،

متوجه هستم که فواصل دست نمی خوره، فقط یه سوال کوچک! آیا این قضیه به خاطر اینه که در موقع ساخت ساز تنظیم صورت نمی گیره؟ والا چرا در مورد سازهای غربی این طور نیست؟ یعنی هر ساز سه تاری که ساخته می شه نسبت به ساز دیگه تا حدودی صدادهی متفاوت داره و برای اینکه بهترین صدادهی رو ازش بگیری این کارو می کنن؟

r_a_m_i_n
Wednesday 10 November 2010, 01:22 PM
منظورم از هنگام مشتاق بود....ولي هرچي آخر شبيه فكر كردم اسمش يادم نيومد
پويا تا حدي هم درست ميگه....چون سه تار مثل كلارينت انتقالي محسوب نميشه.....

AliB
Wednesday 10 November 2010, 03:16 PM
ممنون علی جان،

متوجه هستم که فواصل دست نمی خوره، فقط یه سوال کوچک! آیا این قضیه به خاطر اینه که در موقع ساخت ساز تنظیم صورت نمی گیره؟ والا چرا در مورد سازهای غربی این طور نیست؟ یعنی هر ساز سه تاری که ساخته می شه نسبت به ساز دیگه تا حدودی صدادهی متفاوت داره و برای اینکه بهترین صدادهی رو ازش بگیری این کارو می کنن؟

منظورم از هنگام مشتاق بود....ولي هرچي آخر شبيه فكر كردم اسمش يادم نيومد
پويا تا حدي هم درست ميگه....چون سه تار مثل كلارينت انتقالي محسوب نميشه.....

پویا جان توجه داشته باش که اساس موسیقی شرقی و ایرانی با موسیقی غربی متفاوته از نظر محتوا و جهانبینی و خواص پس سازهای ما هم متفاوته! از ورود داستان نت 100 سال حد اکثر اگر بگذره و این قابل مقایسه با سیستم موسیقی اروپایی نیست که 500 سال تاریخ مدون و مکتوب موسیقایی دارن! تمتم این اندازه گیری ها توسط غربی ها انجام شده در آغاز و اونها بر همون مبنا هم موسیقیشون رو فرم دادن و ***** کردن! و سازهاشون هم متناسب با همون اصلاح و تکمیل شده ! ولی نوازنده ی موسیقی ایرانی کاری با این داستان ها نداشته مثلا استاد هرمزی کاری نداشته که این مبنای کوک حالا میشه لای دیاپازون! این بهترین محدوده ای بوده که ایشون با صداش حال می کرده و مناسب موسقی ایرانی بوده روی سه تار!
ولی جمله ی آخر رو هم خوب گرفتی! بله سازهای ایرانی تفاوت ها زیادی با هم دارن که باعث میشه دارای خصوصیات متفاوتی باشن از جمله در مورد کوک !
رامین جان اشارت به کدوم صحبت پویا جان هست؟
در ضمن من نگفتم سه تار ساز انتقالی محسوب میشه ! گفتم اگر کسی بخواد در قیاس با پیانو بگیره! قاعدتا نتی که مثلا پیانو میزنه بخواد روی سه تار پیاده بشه نیاز به انتقال داره (البته بدون تغییر کوک سه تار اگر اینکار انجام بشه!) در کل مفهوم ساز انتقالی چیز دیگریست.
اینجا رو هم ببینید بد نیست (You can see links before reply)

pooya3882
Wednesday 10 November 2010, 10:49 PM
علی جان خیلی خیلی ممنون،

کلی از سوالهای ذهنی من حل شد. بخصوص مقاله ای که دادی خیلی عالی بود.

واقعا خیلی عالیه که بچه های مثل شماها همچین روحیه ای دارن که بدون هیچ چشم داشتی اطلاعاتشون رو در اختیار دیگران قرار می دن. مسلما نتیجه این روحیه خوبتون رو می بینید در آینده.

رامین از شما هم ممنون

r_a_m_i_n
Wednesday 10 November 2010, 11:52 PM
علی جان...منظورم این بود که راست میگه....اگه سه تار انتقالی نیست.....پس چرا نمیگن : سی فا سی کوک کنید ؟
چرا تو کتابا مینویسند دو سل دو؟
و چرا بعضیا به دلخواه نیم پرده کم میکنن و بعضیا به دلخواه 1 پرده؟
یعنی چه؟
اگه ساز ملیه چرا دل بخواهی و هرکی هرجور دوست داره کوک میکنه؟
وقتی هم ازشون میپرسی چرا اینطوری کوک میکنی؟ فقط 1 جواب میشنوی...میگن اینطوری خوش صدا تره
نمیشه که هرکی هر صدایی که به مشامش خوشتر بود کوک کنه
اینو قبول دارم که 99% بلا استثنا سه تار رو ( حتی تار رو ) حد اقل نیم پرده بمتر کوک میکنن
ولی این حرف که : اینطوری خوش صدا تره....به نظر شما حرف منطقی هست؟
خود من شخصا دوس دارم وقتی نت دو میزنم صدای دو بشنوم.... یعنی حدود 250 هرتز و وقتی لا میزنم لا بشنوم حدود 440 هرتز.....
نمیدونم چرا اینقدر موسیقیه ما با این همه ادعا که از همه قدیمی تره و غیره.....این همه ایراد داره....
بخدا موسیقی غربی شاید 600 ساله که کاملا تثبیت شدست...ولی خیلی اصولی تره

mixer
Friday 12 November 2010, 05:33 PM
پویا جان توجه داشته باش که اساس موسیقی شرقی و ایرانی با موسیقی غربی متفاوته از نظر محتوا و جهانبینی و خواص پس سازهای ما هم متفاوته! از ورود داستان نت 100 سال حد اکثر اگر بگذره و این قابل مقایسه با سیستم موسیقی اروپایی نیست که 500 سال تاریخ مدون و مکتوب موسیقایی دارن! تمتم این اندازه گیری ها توسط غربی ها انجام شده در آغاز و اونها بر همون مبنا هم موسیقیشون رو فرم دادن و ***** کردن! و سازهاشون هم متناسب با همون اصلاح و تکمیل شده ! ولی نوازنده ی موسیقی ایرانی کاری با این داستان ها نداشته مثلا استاد هرمزی کاری نداشته که این مبنای کوک حالا میشه لای دیاپازون! این بهترین محدوده ای بوده که ایشون با صداش حال می کرده و مناسب موسقی ایرانی بوده روی سه تار!
ولی جمله ی آخر رو هم خوب گرفتی! بله سازهای ایرانی تفاوت ها زیادی با هم دارن که باعث میشه دارای خصوصیات متفاوتی باشن از جمله در مورد کوک !
رامین جان اشارت به کدوم صحبت پویا جان هست؟
در ضمن من نگفتم سه تار ساز انتقالی محسوب میشه ! گفتم اگر کسی بخواد در قیاس با پیانو بگیره! قاعدتا نتی که مثلا پیانو میزنه بخواد روی سه تار پیاده بشه نیاز به انتقال داره (البته بدون تغییر کوک سه تار اگر اینکار انجام بشه!) در کل مفهوم ساز انتقالی چیز دیگریست.
اینجا رو هم ببینید بد نیست (You can see links before reply)

علی جان یعنی اگر ما بخوایم یه ملودی رو که با پیانو اجرا شده با سه تار اجرا کنیم می تونیم بدون اینکه کوک سه تار رو تغیر بدیم یعنی صرف نظر از اینکه گام ماژور هست یا مینور اجرا کنیم ؟؟؟ آیا منظورتون اینه ؟
اگر نه ، در مورد اینکه این عمل ( یعنی اجرا کردن نت های پیانو روی سه تار ) چه کار باید کرد یه توضیح بدید البته اینم رو بگید که مثلا یه جا اگر خواستیم نت دو اجرا کنیم ( خب مثلا سیم اول دست باز ) میشه ولی همونطور که می دونید ما سی کوک کردیم یا به عبارتی همون B .از طرفی امکان اینکه به پایین دسته بریم برای اجرای نت دو از ریتم قطعه خارج میشیم پس تکلیف چیه ؟؟ :106:

AliB
Friday 12 November 2010, 06:10 PM
علی جان یعنی اگر ما بخوایم یه ملودی رو که با پیانو اجرا شده با سه تار اجرا کنیم می تونیم بدون اینکه کوک سه تار رو تغیر بدیم یعنی صرف نظر از اینکه گام ماژور هست یا مینور اجرا کنیم ؟؟؟ آیا منظورتون اینه ؟
اگر نه ، در مورد اینکه این عمل ( یعنی اجرا کردن نت های پیانو روی سه تار ) چه کار باید کرد یه توضیح بدید البته اینم رو بگید که مثلا یه جا اگر خواستیم نت دو اجرا کنیم ( خب مثلا سیم اول دست باز ) میشه ولی همونطور که می دونید ما سی کوک کردیم یا به عبارتی همون B .از طرفی امکان اینکه به پایین دسته بریم برای اجرای نت دو از ریتم قطعه خارج میشیم پس تکلیف چیه ؟؟ :106:

اولین نکته اینکه از نظر تئوریک خیلی کارها ممکنه امکان پذیر باشه ولی در عمل درگیر محدودیت اجرایی باشیم.
نکته ی دوم این هست که حکم کلی نمیشه داد. بستگی به اون گامی داره که پیانو داره اجرا میکنه! گاهی ممکنه با دیاپازون کوک کردن سه تار بشه با پیانو همراهی کرد و گاهی هم ممکنه با تغییر کوک سه تار این کار امکانپذیر بشه. مطلبی که در باره ی مشکلات عملی بیان کردم مربوط به همین مساله است. از نظر تکنیکی اجرای هر گامی خوش دست و امکان پذیر نیست برای نوازنده ی سه تار ! البته این رو هم درنظر داشته باشید که اونچه در وادی موسیقی ایرانی بگنجه یعنی هفت دستگاه و پنج آواز به هر ترتیب با تغییر کوک سه تار و یا بطور هم کوک با پیانو امکان همراهی وجود داره ولی در مورد گام های موسیقی غربی لزوما این دلیل وجود نداره و نیاز هم نیست که در هز صورت امکان همراهی این دو ساز وجود داشته باشه! مثلا دلیلی داره ما همه ی گامهای مینور و ماژور رو بتونیم روی سه تار بزنیم؟
پس مخلص کلام بستگی به گام مورد نظر داره و تطبیقش با جایی که مناسب برای سه تار باشه .
فرضا اگر پیانو بخواد دشتی سی بزنه! این دشتی برای سه تار خوش دست خوش صدا و مناسب صدادهی ساز سه تار نیست ! اونوقت باید این نت سی پیانو رو منطبق کنیم با یکی از دشتی هایی که برای سه تار خوش صدا و امکانپذیره! مثلا سی پسانو رو باید منطبق کنیم بر ر سه تار تا ما روی سه تار دشتی ر بزنیم! و پیانو هم دشتی سی ! برای اینکار کافیه اختلاف سی تا ر که یک و نیم پرده است رو با پایین آوردن کوک ساز به اندازه ی یک و نیم پرده جبران کنیم! اونوقت ما روی ساز خودمون نت ر می زنیم و پیانو هم سی و یک صدا رو خواهد داد! منتها نت پیانو بر مبنای دشتی سی خواهد بود و نت ما بر مبنای دشتی ر !
از همین اشل برای سایر موارد هم میشه استفاده کرد!

mixer
Friday 12 November 2010, 07:03 PM
متشکر اما منظورم این نبود که با هم نوازندگی کنند .
مثلا آقای فلان یه قطعه رو زده ( حالا فرضا همون در سی دشتی که شما مثال زدید ) بعد ما همون قطعه رو بخوایم روی سه تار پیاده کنیم منظورم این بود . شما تا به حال این کار رو کردید که ببینید چطور جواب میده ؟؟؟

AliB
Friday 12 November 2010, 08:31 PM
متشکر اما منظورم این نبود که با هم نوازندگی کنند .
مثلا آقای فلان یه قطعه رو زده ( حالا فرضا همون در سی دشتی که شما مثال زدید ) بعد ما همون قطعه رو بخوایم روی سه تار پیاده کنیم منظورم این بود . شما تا به حال این کار رو کردید که ببینید چطور جواب میده ؟؟؟
در اصل فرقی نمیکنه! چه بخواد همزمان با هم همراهی کنن! و چه بخواد نتی که برای پیانو هست رو بزنه! جواب در پست قبلی موجوده! قاعدتا نتی که برای پیانو مثلا از سی نوشته شده باید برای سه تار به یک و نیم پرده بالاتر یعنی ر انتقال پیدا کنه و دوباره نوشته بشه ! و اگر هم گوشی زده بشه که مشکلی نیست! فقط باید نوازنده توانایی یافتن کوک مناسب رو داشته باشه!
خودم قطعه ی خاصی نبوده که بخوام از پیانو روی سه تار بزنم! اما اگر هم کلا نخواد در یک کوک قرار بگیره و مثلا شما قطعه ای رو بشنوی (مثلا خواب های طلایی استاد معروفی) بعد بخواهی مشابهش رو بزنید کافیه گوش قوی داشته باشی که فواصل اون کار در خاطرت بمونه و بتونی از هر کجا که مناسبه و خوشدسته اون قطعه رو بطور گوشی بزنی .

pooya3882
Sunday 14 November 2010, 03:47 AM
علی آقا من یه سوال کوچک دارم،

به نظر شما کسی که مبتدی هست و هنوز نمی تونه نتها رو از هم تشخیص بده، مثلا فرض کنید داره کتاب اول یا دوم هنرستان رو می زنه، باید سازش رو بر اساس دیاپازون کوک کنه؟ یعنی باید سیم اول رو دو کوک کنه یا شما توصیه می کنید که همون سی بمل یا هر چی خوش صداتره برای سازش کوک کنه؟ منظورم کسی که قصد یادگیری داره و قرار نیست برای کسی اجرا کنه.

من یه سوال دیگه هم دارم اونم اینکه سیم اول C4 کوک می شه یا C3؟
چون من در جایی اینجا خوندم که C3 می شه ولی اینجا (You can see links before reply) به نظر C4 می آد. ممنون

r_a_m_i_n
Sunday 14 November 2010, 01:43 PM
c3 کوک میشه

ahmad65e
Tuesday 23 November 2010, 02:18 AM
یعنی چه؟
وقتی هم ازشون میپرسی چرا اینطوری کوک میکنی؟ فقط 1 جواب میشنوی...میگن اینطوری خوش صدا تره

یکی از علتهایی که سه تار پاین تر کوک میشه به خاطر اینکه اگر کوک بالا بالا باشه بعد از مدتی صفحه سه تار میخابه پایین کوک کردن سه تار عمر صفحه رو بیشتر میکنه

r_a_m_i_n
Tuesday 23 November 2010, 09:56 AM
اگه سه تار خوب باشه این ایراد رو پیدا نمیکنه.....
اینی که شما میفرمایید مربوط به سه تاره مشقیه دوست عزیزم

AliB
Tuesday 23 November 2010, 10:20 AM
یکی از علتهایی که سه تار پاین تر کوک میشه به خاطر اینکه اگر کوک بالا بالا باشه بعد از مدتی صفحه سه تار میخابه پایین کوک کردن سه تار عمر صفحه رو بیشتر میکنه

اگه سه تار خوب باشه این ایراد رو پیدا نمیکنه.....
اینی که شما میفرمایید مربوط به سه تاره مشقیه دوست عزیزم

این اتفاق ربطی به مشقی بودن سه تار نداره! ممکنه برای هر سه تاری حتی تحت عنوان سه تار حرفه ای بیافته! مثال نقض گفته ی رامین جان هم ساز هاشمی استادم ، مسعود شعاریست که صفحه ای کاملا فرو رفته داره به حدی که اکشن بسیار کمی برای مضراب زدن داره ولی صدایی که تو نوار کاروان صبا ازش به گوش میرسه فوق العاده است! و البته کسی نمی تونه مدعی بشه که ساز دست ساخته ی استاد فقید محمود هاشمی مشقیه! اما این رو می تونیم بگیم که اگر سه تار اصولی ساخته بشه این احتمال کمه و در صورت بروز هم مشکلی جدی برای صدای ساز پدید نمیاره .
مطلب بعد این هست که چون سه تار با ناخن زده میشه بالاتر کوک کردن سه تار به معنی سیم های سفت تر و فرسایش سریعتر ناخن هست! کسی که بخواد بطور جدی سه تار بزنه ناخنش به هر حال مصرف میشه و اگر کوک ساز بالاتر باشه این اتفاق سریعتر می افته! همه ی این عوامل دست به دست هم میده تا جای مناسب برای کوک سه تار پایین تر باشه!

r_a_m_i_n
Tuesday 23 November 2010, 01:40 PM
ببینم ...علی خان....مگه آقای شعاری دیاپازون کوک میکنه؟
خب حتما خیلی وقته این سه تار رو داره و زیاد باهاش ساز میزنه.....
1 سوال دیگه...سه تار هاشمی حدود قیمتش چنده؟

AliB
Tuesday 23 November 2010, 03:39 PM
ببینم ...علی خان....مگه آقای شعاری دیاپازون کوک میکنه؟
خب حتما خیلی وقته این سه تار رو داره و زیاد باهاش ساز میزنه.....
1 سوال دیگه...سه تار هاشمی حدود قیمتش چنده؟

رامین جان کوک نوار کاروان سی بکار هست و نیم پرده پایین تر از دیاپازونه و بطور معمول مبنای کوک مقبول آقای شعاری همین مبنا هست چون اکثرا وقتی تو کلاس سازی رو ایشون بر میداره در همین مبنا کوک شده و موارد کمی پیش اومده برای بعضی سازها که سی بمل یا لا بوده . البته باید بگم در کارهای اجرایی مختلف با توجه به نوع کار و سازی که مناسب اون کار هست مبنا هاشون متفاوته! مثلا با ساز کمالیان در سمت اصفهان کاست شباهنگ مبنا حدودا سل هست! یعنی دو و نیم پرده پایین تر ! و در کنسرت تبریز با شهرام ناظری کوک ساز که فکر کنم پالیزدار باشه دیاپازونه!
اساسا هر سازی یک عمر مفیدی داره و مخصوصا برای سه تار بعد از مدتی استهلاک ممکنه ساز دیگه قابل استفاده نباشه ! مثلا تو مایه هایی که مسعود شعاری از ساز صدا میگیره و میزان ساعاتی که مشغول نواختن هست به قول خود ایشون هر ساز یک مدتی کار میکنه ! مثلا همون ساز پالیز دار رو ایشون می گفتن که 5 سال بکوب ازش در اکثر کنسرت ها و تمرین ها و ضبط ها استفاده کردن و بعد این مدت متوجه شدن که ساز در حال نابودیست و برای حفظ ساز در همون حالت اون رو کنار گذاشتن!
پس همه چیز نسبیست و اساسا هیچ دولتی در این دنیای فانی پایدار نیست و هیچ داشته ای ! ساز هم مستثنی نیست! پس نباید فکر کنیم که این سازی که به هر بهایی خریدیم قراره یک عمر زیر دست ما جوب بده مخصوصا سه تار ! حالا تار و یا سازهای دیگر اینجور نباشه شاید چون شنیدم که استاد شهناز سازهای زیادی دارن اما یک ساز دارن که با اون اکثر ضبط ها و اجراها رو زدن و همیشه با اون ساز می زدن به اسم مونس ! و خوب یک عمر همراه استاد شهناز بوده این ساز !
در مورد قیمت هاشمی ها خبر دقیق ندارم و اینکه خیلی کمیابه ! چون مثل اینکه استاد هاشمی در طول عمر 70 یا 80 ساز بیشتر نساختن ! اگر پیدا بشه باید بالای 4 5 میلیون باشه!

r_a_m_i_n
Tuesday 23 November 2010, 10:51 PM
آره تار اینطوری نیست....تار فقط ممکنه دسته ی ساز کمی افت کنه....که اونم بخاطر وزن زیادشه و به همین خاطر دسته ی ساز رو از چوب گردو میسازن که محکمتر باشه......البته در مورد سازهای خوب ( منظور از خوب بالای 2 تومنه ) این اتفاق نمیفته

MAMADMAMADMAMAD
Wednesday 24 November 2010, 06:21 AM
با سلام
من تازه شروع به تمرين كرده ام مي خواستم بدونم تغيير پوزيسيون از ر به مي يعني چي؟

r_a_m_i_n
Wednesday 24 November 2010, 10:30 AM
یعنی با انگشت 1 پرده ی می رو بگیر
بهش میگن پوزیسیون می
انگشت یک پشت هر پرده ای باشه ..میشه پوزیسیون همون نت

NeoN
Friday 10 December 2010, 01:51 PM
علی جان...منظورم این بود که راست میگه....اگه سه تار انتقالی نیست.....پس چرا نمیگن : سی فا سی کوک کنید ؟
چرا تو کتابا مینویسند دو سل دو؟
یعنی چه؟
نمیشه که هرکی هر صدایی که به مشامش خوشتر بود کوک کنه
اینو قبول دارم که 99% بلا استثنا سه تار رو ( حتی تار رو ) حد اقل نیم پرده بمتر کوک میکنن
ولی این حرف که : اینطوری خوش صدا تره....به نظر شما حرف منطقی هست؟
خود من شخصا دوس دارم وقتی نت دو میزنم صدای دو بشنوم.... یعنی حدود 250 هرتز و وقتی لا میزنم لا بشنوم حدود 440 هرتز.....
نمیدونم چرا اینقدر موسیقیه ما با این همه ادعا که از همه قدیمی تره و غیره.....این همه ایراد داره....

کی این مزخرف رو گفته !؟

اون کسی که همچین حرفی رو زده چیزی از موسیقی ایرانی نمی دونسته

موسیقی غربی اصولی تر نیست چون فقط الفبای موسیقی مال اوناست

ما توی موسیقی ایرانی کرن ( koron ) و سری ( sory ) داریم یعنی ربع پرده زیر و بم مثل بمل و دیز اما موسیقی غربی این رو نداره

در ضمن همین کوکی که شما میگی یه چیز حسی هست و حس هیچ وقت قابل تبدیل به علم نیست مگر این که کسی به همون حس برسه

اگه شما دیدی به موسیقی ایرانی نداری دلیل ایراد توی اون نیست مشکل خودتون هستین و اون کسی که ادعای استادی توی سه تار کرده

و این که اگر همه ی استاد ها توی ماهور سازشون رو کوک کنن و شما قطعه ها رو که نواخته میشن گوش کنی، حس ماهور بهت دست میده و هیچ تفاوتی نمی کنه که دو سل دو باشه یا چیز دیگه

ویژگی موسیقی ایرانی اینه که با هر کوکی می تونی توی هر دستگاهی که بخوای بنوازی بدون این که هیچ تفاوتی پیش بیاد که توی اواز هم همین مورد هست بهش میگن مرکب خوانی و در ساز بهش میگن مد گردی یا مدولاسیون

در ضمن یه این نکته دقت کنید لطفا ! دو سل دو مهم نیست ! مهم اینه بین دو و سل، 4 تا پرده فاصله است !

رعایت این فاصله مهمه نه این که چه نوتی کوک بشه !

و این که چون کاسه سه تار کوچکتر از مثلا تاره ، اگر نیم پرده بم تر کوک بشه ، نوازندگی با اون راحت تره و وسعت و شفافیت صدا بهتر میشه و به اون حسی که در دستگاه و گوشه ها موجوده، نزدیکتر میشیم.

لطفا کمی بهتر فکر کنیم

موفق باشید

bhb32
Monday 20 December 2010, 03:53 PM
دوستان لطفا راهنمايي كنيد
من پرده هاي سه تارم رو خودم عوض كردم براي پيدا كردن جاي پرده ها از يه تيونر/ مترونوم ديجيتاليwmt-555c استفاده كردم
با نت هاي اصلي و نت هاي ديز يا بمل مشكلي ندارم و به راحتي جاشون رو پيدا كردم

تيونر من از نوع wmt-555c هست يه سرچ تو گوگل كنيد نشون ميده مدلش رو.
440 هرتز تنظيم مي كنم و key = c
سوال اول : سري يا كرن رو چه جوري بايد پيدا كرد؟
سوال دوم : چرا بايد key = c باشه ؟
اين كه ميگن كوك سه تار نيم پرده پايين تر باشه يعني سيم شل تر بشه يا سفت تر
سيم اول كه دو هست بشه Cb يا #C

pooya3882
Monday 20 December 2010, 09:50 PM
دوستان لطفا راهنمايي كنيد
من پرده هاي سه تارم رو خودم عوض كردم براي پيدا كردن جاي پرده ها از يه تيونر/ مترونوم ديجيتاليwmt-555c استفاده كردم
با نت هاي اصلي و نت هاي ديز يا بمل مشكلي ندارم و به راحتي جاشون رو پيدا كردم

تيونر من از نوع wmt-555c هست يه سرچ تو گوگل كنيد نشون ميده مدلش رو.
440 هرتز تنظيم مي كنم و key = c
سوال اول : سري يا كرن رو چه جوري بايد پيدا كرد؟
سوال دوم : چرا بايد key = c باشه ؟
اين كه ميگن كوك سه تار نيم پرده پايين تر باشه يعني سيم شل تر بشه يا سفت تر
سيم اول كه دو هست بشه Cb يا #C

سوال خوبیه، منم ممنون می شم کسی جواب بده!

NeoN
Tuesday 21 December 2010, 06:02 PM
1- سری و کرن رو هیچ تیونری نشون نمیده چون ربع پرده فقط مخصوص موسیقی ایرانیه.

2- key می تونه سی بمل باشه به نظر من بهتر هم هست چون صدا شفاف تر و بهتر میشه

3-یعنی سیم شل تر بشه!

کلا بهتر بود شما یه شابلون درست می کردین که جای پرده های سه تار رو واضح مشخص می کرد تا دچار مشکل نشین

من در اسرع وقت یه عکس از ساز نشون می دم که تقریبا بتونه جای دقیق پرده ها رو مشخص کنه

r_a_m_i_n
Tuesday 21 December 2010, 10:06 PM
Neon عزیز
1.به سایت خودت خوش اومدی
2.استفاده از لغت ( مزخرف ) در مکان عمومی واسه ی تفکر یکی دیگه کار درستی نیست
3.چند تا تیونر واست بیارم که کرن و سری رو نشون میدن؟ لطفا قبل از اینکه حرفی رو قاطعانه بزنی در موردش کمی تحقیق کن
4.اگه بخاطر وجود کرن و سریه که میگی موسیقی ما کامل تره....که باید بگم اگه دیز و بمل وجود نداشتن و وزیری این همه سفر به خارج نداشت همینها هم نبودند....هرچند که اصلا کرن و سری در گوشه ها و دستگاههای مختلف ایرانی بطور دقیق ربع پرده نیستند و در حد چند کما کم و زیاد هستند و کم و زیادشون میکنیم...همین نشون میده که موسیقیه ما حسیه نه علمی و اصولی....از یه طرف دیگه ردیف ما رو یه خارجی به اسم ژان دورینگ واسه پایان نامه ی دانشگاهش جمع آوری میکنه به اسم ردیف میرزا عبدالله که تمام نوازندگان حتی نوازندگان سنتور هم دیدم که اون ردیف رو میزنن و بعنوان کتاب شناخته شده ی ما توی یونسکو ثبت شده.....دقت کن یه خارجی اومد جمع و جورش کرد....
البته خودم ساز ایرانی میزنم و سازمو خیلی دوست دارم ولی کلا 100000 تا دلیل واست میارم که موسیقیه ما پر از اشکاله .....
اما با وجود اون لحن تند صحبت کردنت و جبهه گیریت.....حدس میزنم بحث و گفتگوی فنی بین من و شما بی فایده باشه ...پس نه شما میتونی منو قانع کنی و نه من شمارو.....
به همین روی از ادامه ی بحث منصرف میشم
خوش باشی

amir3tar70
Wednesday 22 December 2010, 10:55 PM
سلطان سه تار......only احمد عبادی

amir3tar70
Tuesday 18 January 2011, 02:44 PM
نمیدونم چرا ولی هر کاری میکنم نمیتونم با نت کنار بیام..........خودم خوب میزنم هااااااا..........ولی حس میکنم تا زمانی که نت نمیدونم یه چیزی کم دارم

mixer
Tuesday 18 January 2011, 03:55 PM
سلطان سه تار......only احمد عبادی
درود

اگر منظورت شیوه سه تار نوازی نوین و تک سیم هست که باید بگم سخت در اشتباهی عزیزم .
یه استاد هست به نام بهداد بابایی تو اینترنت سرچ کن احتمال داره اهنگ هاش رو گیرت بیاد .بعد بیا نظر بده .
اگر هم منظورت شیوه ی قدما و به اصطلاح قدیمی ها هست استاد هرمزی هم در نظر بگیر بماند ما بقی رفقا و اساتید که اسمشون از قلم افتاد امیدوارم که منو ببخشن . بدرود

AliB
Wednesday 19 January 2011, 03:15 AM
درود

اگر منظورت شیوه سه تار نوازی نوین و تک سیم هست که باید بگم سخت در اشتباهی عزیزم .
یه استاد هست به نام بهداد بابایی تو اینترنت سرچ کن احتمال داره اهنگ هاش رو گیرت بیاد .بعد بیا نظر بده .
اگر هم منظورت شیوه ی قدما و به اصطلاح قدیمی ها هست استاد هرمزی و جناب میرزا حسینقلی خان هم در نظر بگیر بماند ما بقی رفقا و اساتید که اسمشون از قلم افتاد امیدوارم که منو ببخشن . بدرود

میکسر جان , نمونه ای از سه تار زدن میرزاحسینقلی اگر شنیدی یا داری بده من هم بشنوم!

mae_6677
Wednesday 19 January 2011, 08:13 AM
1- سری و کرن رو هیچ تیونری نشون نمیده چون ربع پرده فقط مخصوص موسیقی ایرانیه.

2- key می تونه سی بمل باشه به نظر من بهتر هم هست چون صدا شفاف تر و بهتر میشه

3-یعنی سیم شل تر بشه!

کلا بهتر بود شما یه شابلون درست می کردین که جای پرده های سه تار رو واضح مشخص می کرد تا دچار مشکل نشین

من در اسرع وقت یه عکس از ساز نشون می دم که تقریبا بتونه جای دقیق پرده ها رو مشخص کنه
سلام
دوستانی که تیونرشون عقربه ای هستش میتونن زمانی که تیونر _50یا +50 رو نشون میده رو همون سری یا کرن بگیرن.
درمورد تیونری که کرن نشون میده هم باید بگم که چینی های عزیز لطف کردن واسمون ساختن و الان تو بازار هستش

endvb6
Thursday 20 January 2011, 07:14 PM
دوستان چه بلبشوييه اينجا...
علي آقا بعد از عمري چاكريم.
جناب رامين حرفه اي.كاربر نمونه عزيز.منظورت از اينكه موسيقي ما پر از اشكاله يعني چي؟؟مگه ما هنر علمي و غير علمي داريم عزيز من؟؟زيباييه كه هنر رو مي سازه.شما بحث آكادميك و هنر رو از هم لطفا جدا كن.اروپاييا عاشق اينن كه همه چيز رو دسته بندي شده و دقيق داشته باشن و البته اين ايرادي نيست.اما اين حرف كه موسيقي ما در مقابل اونا پر از اشكاله اصلا حرف جالبي نيست.شما بيا از جنبه هنريش صحبت كن.اين زيبا نيست كه ما چند ده تا استاد بالفرض سه تار داريم كه همه مثلا چهارگاه اجرا كردن اما مال هر كودوم متفاوته و زيباييه خاص خودش رو داره؟؟اتفاقن موسيقي ما بسيار انعطاف پذيره.شما ميدونيم كه از لحاظ فواصل، دستگاه سه گاه به گوش يك نوازنده غربي كاملا فالشه.اما مي بيني كه يك از نوازندگان مطرح سوليست اروپايي بعد از كنسرت حسين عليزاده بهش ميگه من موسيقي به اين زيبايي تا حالا نشنيدم.
من پيشنهاد ميكنم دوستان از تعريف هنر شروع كنن و به نقد بپردازن نه از تعريف علم.بعد توي اين پروسه تعريف و نفد،مباحث علمي بحث هم در مياد.بايد هر هنري رو با قوميت، افكار، و مشخصات كلي اون ناحيه و هنرمندانش تعريف و مقايسه كرد، نه با جايي ديگه...
ممنون دوستان

AliB
Thursday 20 January 2011, 07:20 PM
درود بر استاد بزرگوارمون
والا شنیدنی که نشنیدم اما شنیدم که صفحه هایی ازش هست باید بری پیدا کنی :43:
اما کتاب های تاریخ موسیقی ایران و در مورد نوازندگی ایشان تعریف های شده در حد تیم ملی که نشان از نوازندگی بالقوه و شایان ذکر ایشان هست .
حالا باز هم باید شنید . شنیدن کی بود مانند دیدن :ad

:icon_cheesygrin:
بر مبنای همون کتاب های تاریخ موسیقی در اون حد کمی که من خوندم ، نامی از میرزاحسینقلی در نوازندگی سه تار ندیدم! بیشتر سلاله ی سه تار نوازی از سمت میرزا عبدالله هست که ادامه پیدا کرده . اگر توجه کنی ، استاد فقید احمد عبادی فرزند میرزا عبدالله هست که نوازندگی سه تار رو ادامه داده و استاد فقید شهنازی فرزند میرزاحسینقلی که تار نوازی رو ادامه داده و میرزا حسینقلی هم، در تار شهره بوده و البته میرزا عبدالله هم تارنواز ماهری بوده و البته سه تار نوازیش شهره عام و خاص بوده و به این عنوان هم می شناختنش
مطلب قبلم از این لحاظ بیان کننده ی تعجب من بود :ad و بنابر این لازم بود این توضیح رو در تکمیل مطلب قبل بنویسم.
البته از تار نوازی های میرزا عبدالله و میرزا حسینقلی آثاری در دست هست که روی نوار هم منتقل شده و ماهور با عنوان تارنوازی دوره ی قاجار منتشر کرده اما از سه تار نوازی هیچ کدامشون تا اونجا که من در ذهن دارم نمونه ای در دست نیست.

tirazhe
Thursday 20 January 2011, 07:27 PM
والله بنده نه سر پیازم نه تهش و تا حالا دستم به ساز نخورده ولی
هرچند این نرم افزار برای ربع پرده طراحی نشده اما با توجه به مدار مدرج ربع پرده رو میتونید مشخص کنید

یعنی اگه عقربه روی منطقه سبز قرار بگیره محل دقیق پرده یا نیم پرده هست

و نقاط قرمز برای ربع پرده یعنی اگه روی -50 یا +50 قرار بگیره ربع پرده ها مشخص میشه

حروف انگلیسی نشان دهنده نت و عدد بغلش نشان دهنده اکتاوه(ستون سمت چپ برای حساسیت نسبت به شدت صدا)

لینک دانلود: You can see links before reply

من خودم تست کردم مشکلی نداشتم

mixer
Thursday 20 January 2011, 07:37 PM
:icon_cheesygrin:
بر مبنای همون کتاب های تاریخ موسیقی در اون حد کمی که من خوندم ، نامی از میرزاحسینقلی در نوازندگی سه تار ندیدم! بیشتر سلاله ی سه تار نوازی از سمت میرزا عبدالله هست که ادامه پیدا کرده . اگر توجه کنی ، استاد فقید احمد عبادی فرزند میرزا عبدالله هست که نوازندگی سه تار رو ادامه داده و استاد فقید شهنازی فرزند میرزاحسینقلی که تار نوازی رو ادامه داده و میرزا حسینقلی هم، در تار شهره بوده و البته میرزا عبدالله هم تارنواز ماهری بوده و البته سه تار نوازیش شهره عام و خاص بوده و به این عنوان هم می شناختنش
مطلب قبلم از این لحاظ بیان کننده ی تعجب من بود :ad و بنابر این لازم بود این توضیح رو در تکمیل مطلب قبل بنویسم.
البته از تار نوازی های میرزا عبدالله و میرزا حسینقلی آثاری در دست هست که روی نوار هم منتقل شده و ماهور با عنوان تارنوازی دوره ی قاجار منتشر کرده اما از سه تار نوازی هیچ کدامشون تا اونجا که من در ذهن دارم نمونه ای در دست نیست.

اره اره اره . . . :40:
حق با تو هست علی جان الان رفتم چک کردم کتاب رو دیدم که تار میزده و سه تاری در کار نبوده و من اشتباهی فکر می کردم سه تار رواین چنین می زده ...
تاپیک رو ویرایش میکنم . ممنون :am

r_a_m_i_n
Friday 21 January 2011, 01:14 AM
دوستان چه بلبشوييه اينجا...
علي آقا بعد از عمري چاكريم.
جناب رامين حرفه اي.كاربر نمونه عزيز.منظورت از اينكه موسيقي ما پر از اشكاله يعني چي؟؟مگه ما هنر علمي و غير علمي داريم عزيز من؟؟زيباييه كه هنر رو مي سازه.شما بحث آكادميك و هنر رو از هم لطفا جدا كن.اروپاييا عاشق اينن كه همه چيز رو دسته بندي شده و دقيق داشته باشن و البته اين ايرادي نيست.اما اين حرف كه موسيقي ما در مقابل اونا پر از اشكاله اصلا حرف جالبي نيست.شما بيا از جنبه هنريش صحبت كن.اين زيبا نيست كه ما چند ده تا استاد بالفرض سه تار داريم كه همه مثلا چهارگاه اجرا كردن اما مال هر كودوم متفاوته و زيباييه خاص خودش رو داره؟؟اتفاقن موسيقي ما بسيار انعطاف پذيره.شما ميدونيم كه از لحاظ فواصل، دستگاه سه گاه به گوش يك نوازنده غربي كاملا فالشه.اما مي بيني كه يك از نوازندگان مطرح سوليست اروپايي بعد از كنسرت حسين عليزاده بهش ميگه من موسيقي به اين زيبايي تا حالا نشنيدم.
من پيشنهاد ميكنم دوستان از تعريف هنر شروع كنن و به نقد بپردازن نه از تعريف علم.بعد توي اين پروسه تعريف و نفد،مباحث علمي بحث هم در مياد.بايد هر هنري رو با قوميت، افكار، و مشخصات كلي اون ناحيه و هنرمندانش تعريف و مقايسه كرد، نه با جايي ديگه...
ممنون دوستان

دوست عزیزم سلام......
این صحبت بحثی نیست که بشه از طریق نوشتار به اون پرداخت و بسیار طولانیه
به همین روی من به کل از ادامه ی بحث منصرف میشم......
البته دلیلش این نیست که حرفی واسه گفتن ندارم یا اینکه قانع شدم....خیر.....
دلیلش اینه که نوشتاری نمیشه بحث کرد...و از اون گذشته من خیلی کم حوصله هستم
بهر حال مرسی که نظرتو در مورد حرفای من گفتی

saeedfarazmand
Friday 21 January 2011, 11:18 AM
Neon عزیز
1.به سایت خودت خوش اومدی
2.استفاده از لغت ( مزخرف ) در مکان عمومی واسه ی تفکر یکی دیگه کار درستی نیست
3.چند تا تیونر واست بیارم که کرن و سری رو نشون میدن؟ لطفا قبل از اینکه حرفی رو قاطعانه بزنی در موردش کمی تحقیق کن
4.اگه بخاطر وجود کرن و سریه که میگی موسیقی ما کامل تره....که باید بگم اگه دیز و بمل وجود نداشتن و وزیری این همه سفر به خارج نداشت همینها هم نبودند....هرچند که اصلا کرن و سری در گوشه ها و دستگاههای مختلف ایرانی بطور دقیق ربع پرده نیستند و در حد چند کما کم و زیاد هستند و کم و زیادشون میکنیم...همین نشون میده که موسیقیه ما حسیه نه علمی و اصولی....از یه طرف دیگه ردیف ما رو یه خارجی به اسم ژان دورینگ واسه پایان نامه ی دانشگاهش جمع آوری میکنه به اسم ردیف میرزا عبدالله که تمام نوازندگان حتی نوازندگان سنتور هم دیدم که اون ردیف رو میزنن و بعنوان کتاب شناخته شده ی ما توی یونسکو ثبت شده.....دقت کن یه خارجی اومد جمع و جورش کرد....
البته خودم ساز ایرانی میزنم و سازمو خیلی دوست دارم ولی کلا 100000 تا دلیل واست میارم که موسیقیه ما پر از اشکاله .....
اما با وجود اون لحن تند صحبت کردنت و جبهه گیریت.....حدس میزنم بحث و گفتگوی فنی بین من و شما بی فایده باشه ...پس نه شما میتونی منو قانع کنی و نه من شمارو.....
به همین روی از ادامه ی بحث منصرف میشم
خوش باشی
salam manam ba nazaretun movafeqam ke museqiye ma por az eshkale va ye juri shode ke engar adam mire tu ye muze va be melodi haye qadimi gush mide va az hamuna lezat mibare
dar vaqe in moshkelat maro sare jamun negah dashte va nemizare jelo berim
rajebe kuke 3ar bayad begam ba inke sakhte 3tar az kheyli az sazaye ma behtare va abo hava va rotubat va... rush kamtar asar mizare vali chon hameye 3tar ha sakhteshun osuli va ye shekl nist baes mishe ke saze yes sazande not ha ro ba sedaye aslishun khub erae bede va yeki bad va ye gushe khub sazo juri kuk mikone ke sedaye behtari bede nainke do qanuni ro bahash bezane
mamnun

لطفا از این پس فارسی تایپ کنید در سایت

AliB
Friday 21 January 2011, 11:33 AM
salam manam ba nazaretun movafeqam ke museqiye ma por az eshkale va ye juri shode ke engar adam mire tu ye muze va be melodi haye qadimi gush mide va az hamuna lezat mibare
dar vaqe in moshkelat maro sare jamun negah dashte va nemizare jelo berim
rajebe kuke 3ar bayad begam ba inke sakhte 3tar az kheyli az sazaye ma behtare va abo hava va rotubat va... rush kamtar asar mizare vali chon hameye 3tar ha sakhteshun osuli va ye shekl nist baes mishe ke saze yes sazande not ha ro ba sedaye aslishun khub erae bede va yeki bad va ye gushe khub sazo juri kuk mikone ke sedaye behtari bede nainke do qanuni ro bahash bezane
mamnun

مرسی از اینکه نظرتون رو نوشتید ، فقط لطف کنید به فونت فارسی بنویسید چون استاندارد و قانون سایت اینطوره.