PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : انواع کوک برای تار

yade_ostad shahnaz
Wednesday 10 November 2010, 01:15 PM
در این تاپیک درباره ی کوک های مخصوص استاد شهناز و کوکهای جالب برای ساز تار مطلب هایی مینویسم و امیدوارم خوشتون بیاد.
اگر دوستان مطلب جالبی دارن دریغ نکنن
یا حق

yade_ostad shahnaz
Wednesday 10 November 2010, 03:00 PM
حتما همه دوستان میدونن که استاد شهناز کوک های مخصوصی دارن که واقعا زیبان و برای هر نوازنده ی تاری جذابند.
مطمعنا بیشتر دوستان با چهار کوک آشنایی دارن ولی من باز توضیحای درباره چهار کوک میدم و امیدوارم بتونید بهره ببرید.

استاد شهناز دو کوک بسیار زیبا برای تار ابدا کردن که به چهار کوک معروفند. چهار کوک شور و چهار کوک همایون

منظور از چهار کوک این هست که شما چهار واخون در کوک دارید .

در چهار کوک شور سیمها به ترتیب دو سیم اول دو و سیم سوم سل و سیم چهارم فا و سیم پنجم (واخون) می کرن و سیم ششم(سیم بم) ر کوک میشن . که میشه (دو - دو - سل - فا - می کرن - ر)

در این کوک شما میتونید از فاصله شور ر شور رو بزنید و از واخون های زیبای این کوک که حال و هوای بسیار زیبایی داره لذت فراوان ببرید.
چند نکته درباره ی واخون ها :
-شما وقتی به سیم دو (سیم سفید) مضراب میزنید و نت دو رو اجرا میکنید و میتونید از سیم سل برای واخون استفاده کنید.
- وقتی نت ر روی سیم سفید اجرا کردید میتونید از سیم واخون ر(سیم بم) استفاده کنید.
- وقتی نت می کرن رو روی سیم سفید اجرا کردید میتونید از سیم واخون می کرن (سیم واخون یا مشتاق) استفاده کنید .
- وقتی نت سل روی سیم سفید اجرا کردید میتونید از سیم واخون سل استفاده کنید.

قطعه ای 4 کوک از استاد شهناز در دستگاه شور رو میتونید از××× اینجا (You can see links before reply) ××× گوش کنید.

You can see links before reply

..... عکسی از استاد جلیل شهناز در جوانی ......

یا حق

Moory
Wednesday 10 November 2010, 03:42 PM
درود به دوستان عزیز
ببخشید جسارت نمودم یک کوکی استاد شهناز داره برای دشتی که خیلی من دوست دارم و اون دشتی از سی هستش که به این شکل است (دو --> سل -->سیم پنجم سی --> و سیم بم می ) من کمتر نوازنده ای رو دیدم که دشتی از این کوک اجرا کنه این همان دشتی هستش که استاد شهناز در البوم چرخ گردون اجرا نموده و توضیح اینکه سیمهای پنجم و بم بکار هستند...با تشکر

yade_ostad shahnaz
Saturday 13 November 2010, 10:18 AM
سلام

مرسی Moory (You can see links before reply) جان . آره استاد شهناز کوک های دیگه ای هم داره
من دو تا کوک دیگه ام از استاد شهناز بلدم که انشالله مینویسم و میذارم برای استفاده دوستان

راستی این عکسی که گذاشتم مال استاد شهنازه؟ من دو به شک هستم.
یا حق

mixer
Saturday 13 November 2010, 11:12 AM
بسیار عالی مرسی دوست عزیز .
یه سوال داشتم : اگر سیم اول توی تار با توجه به اینکه در تیونر C کوک میشه مثل سه تار B کوک بشه در کوک هایی که از استاد شهناز مطرح کردید چه تغیراتی ایجاد خواهد شد ؟!
هدفم اینه که یعنی میشه بر روی سه تار هم اجراش کرد البته بدون در نظر گرفتن کوک اصلی ستار یعنی 2 سیم آخر به صورت وا خوان .

Avazekhan
Saturday 13 November 2010, 11:33 AM
سلام دوست من...
ممنون از این تاپیک جالب و بدرد بخور....
من به محض اینکه عکسو دیدم گفتم آشناست اما استاد شهناز نیست...
گفتم نگم شاید ...نمیدونم!
اما وقتی دیدم خودتم شک داری... مطمئن شدم
از چشم های عکس ومعصومیت اون! میشه فهمید که ایشون استاد حسن کسایی هستند!

mariwan
Sunday 21 November 2010, 08:57 PM
مطلب خيلي خوبيه
ادامه بديد
يكي از دوستام اينجا تار كار ميكنه بدردش ميخوره
كوك ديكه بلد بوديد يا در دسترس داشتيد لطف كنيد زحمتش رو بكشيد
موفق باشيد

yade_ostad shahnaz
Monday 22 November 2010, 06:07 PM
با سلام
مرسی از نظرات دوستان

4کوک های استاد شهناز رو میشه روی سه تار هم گذاشت که نصبتا خوب در میاد ولی یکم ناقص میشه و مثل تار کامل نیست .
یه نکته بگم اونم اینکه که دوست عزیز mixer (You can see links before reply) جان شما اگر بتونی گوشی سه تار رو کوک کنی یکمی بهتره
منظورم اینه که شما همه سیم هاتون رو یکی یه پرده پایین تر کوک کن که مثلا دو میشه سی (C -> B) چون موسیقی ایرانی حسی هست البته در اجراهای گروهی بهتره ساز با تیونر کوک بشه.

برای سه تار دو سل می کرن ر ساز رو کوک کنید و از فاصله ی شور ر شور رو بزنید .

دوست عزیز اگر سوالی داشتین بفرمایین اگر بتونم و در توانم باشه حتما کمکتون میکنم

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
دوست عزیز avazekhan (You can see links before reply) مرسی از نظرتون

بله شک منم بین استاد کسایی و استاد شهناز بود . درسته حق با شماست . عکس دوران جوانی استاد کسایی هست . مرسی
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

دوست عزیز mariwan (You can see links before reply) مرسی از نظرتون

چشم حتما هر چی در مورد کوک ها میدونم میذارم واسه استفاده دوستان ولی می خوام از دوستان خواهش کتم که اگر مطلبی دارن بذارن تا همه استفاده کنند.

بنده حقیر چند تا کوک ابدایی دارم که انشالله میذارم . بد نیستند .

به امید روزی که موسیقی سنتی دوباره جایگاه خودش رو پیدا کنه

یا حق

amin421
Friday 30 December 2011, 10:18 AM
در کوک میرزا عبدالله مثلا در دستگاه شور کوک (ر , لا , سل , دو ) هر سیم به ترتیب چگونه کوک میشود؟ مثلا دو سیم آول رور ر کوک میشود؟

r_a_m_i_n
Friday 30 December 2011, 10:45 AM
در کوک میرزا عبدالله مثلا در دستگاه شور کوک (ر , لا , سل , دو ) هر سیم به ترتیب چگونه کوک میشود؟ مثلا دو سیم آول رور ر کوک میشود؟

در ردیف میرزا عبدالله در دستگاه شور کوک میشه : دو سل دو فا
دو سیم اول دو کوک میشه....دو سیم وسط سل.....و سیم پنجم دو.....سیم ششم فا.....
البته میتونیم با همون دو سل دو هم بزنیم....اشکالی نداره زیاد

amin421
Friday 30 December 2011, 10:53 AM
در ردیف میرزا عبدالله در دستگاه شور کوک میشه : دو سل دو فا
دو سیم اول دو کوک میشه....دو سیم وسط سل.....و سیم پنجم دو.....سیم ششم فا.....
البته میتونیم با همون دو سل دو هم بزنیم....اشکالی نداره زیاد
آخه تو کتابش اینو نوشته بود
کوک دستگاه همایون و آواز بیات اصفهان به چه شکل میباشد؟

sefarius
Friday 30 December 2011, 12:46 PM
میشه کوک گیتارش کرد؟؟؟

r_a_m_i_n
Friday 30 December 2011, 05:56 PM
آخه تو کتابش اینو نوشته بود
کوک دستگاه همایون و آواز بیات اصفهان به چه شکل میباشد؟

بستگی داره همایون و اصفهانش از کجا زده شده باشه.....
اگه منظورت کوک همایون و اصفهان در ردیف میرزا عبدالله هست

همایون سل هست...پس میشه : دو سیم پایین دو......دو سیم وسط سل....سیم پنجم لا کرن....سیم ششم دو کرن......اما با همون کوک دو سل دو معمولا میزنیم و میشه زد

اصفهان هم اصفهان سله.. کوکش میشه دو سل ر............دو سیم اول دو.........دو سیم وسط سل.....سیم پنجم و ششم ر کوک میشه

amin421
Saturday 31 December 2011, 09:15 PM
مرسی واقعاویه سوال دیگه کوک دستگاه شور و آواز بیات ترک تو ردیف میرزا عبدالله چیست؟

sefarius
Sunday 1 January 2012, 08:16 AM
سوالم خیلی احمقانه بود؟؟؟
اخه خیلی سازارو کوک گیتار میکنن و میشه زد خواستم ببینم میشه تار رو هم کوک DGBE کرد یا نه؟
ممنون.

r_a_m_i_n
Sunday 1 January 2012, 01:12 PM
مرسی واقعاویه سوال دیگه کوک دستگاه شور و آواز بیات ترک تو ردیف میرزا عبدالله چیست؟

خواهش میکنم...
دستگاه شور رو که گفتم : دو سل دو فا..........از پایین به بالا گفتم....دو سیم اول دو...دو سیم وسط سل...سیم پنجم دو....سیم ششم فا......که البته گفتم میتونیم با همون دو سل دو هم بزیم....زیاد اشکالی نداره.....

بیات ترک هم : دو سل سی بمل فا..........دو سیم پایین دو.....دو سیم وسط سل.....سیم پنجم سی بمل....سیم ششم فا

r_a_m_i_n
Sunday 1 January 2012, 01:14 PM
سوالم خیلی احمقانه بود؟؟؟
اخه خیلی سازارو کوک گیتار میکنن و میشه زد خواستم ببینم میشه تار رو هم کوک DGBE کرد یا نه؟
ممنون.

نه نمیشه

yade_ostad shahnaz
Sunday 4 March 2012, 02:30 AM
سلام دوستان
چند کوک ابداعی دارم که حتما در موردشون خواهم نوشت
متاسفانه چند وقتی هستش که سرم شلوغه
ولی.....
منتظر باشییییید

abehzadi
Thursday 7 June 2012, 10:10 PM
دوستان سلام. اگه تیونر حرفه ای برای کوک تار و سه تار میشناسید بهم معرفی کنید.ممنونم

miladas
Friday 8 June 2012, 12:07 AM
تيونر هاي جديد رهاب واقعا عالي هستن حتي ميتوني باهاش پرده ها رو تنظيم كني اين تيونر كه مخصوص ساز هاي ايراني هستش انواع ريتم ها رو براي مترونوم چه از ريتم لنگ و چه تركيبي كلا همه رو داره و در مورد تيونر بايد بگم قابليت شناختن صداي كرن رو هم داره كه كرن فقط مخصوص ساز هاي ايراني هستش قيمتش هم پارسال خريدم 22 هزار تومان

takpare
Wednesday 28 August 2013, 08:37 AM
سلام...با عرض معذرت اون عکس استاد حسن کسایی هست نه جلیل شهناز.

Amir74121
Wednesday 28 August 2013, 05:03 PM
سلام...با عرض معذرت اون عکس استاد حسن کسایی هست نه جلیل شهناز.
راس میگه:dash2:

- - - Updated - - -

آقا من یه کوک ابداع کرده ام برای سه تار اصفهان فا: دو <فا<لابمل<دو
البته شاید قبلا کسی استفاده کرده باشه یا توسط اساتید معرفی شده باشه اما من خودم برای خودم ابداع کردم:ak

seyyed97
Thursday 11 December 2014, 04:53 PM
سلام دوستان لطفا راهنمایی بفرمایید از کجا می توانیم تشخیص بدهیم کوک یک قطعه چیست و آن قطعه در کدام کوک بهتر جواب میده با تشکر از لطفتان

mmg_m77
Sunday 21 August 2016, 08:26 AM
سلام دوستان
من هم چند کوک بلدم که فک کنم کمکتون کنه!

1.دشتی لا
کوک:دو سل فا ر(به خصوص برای تار)
سرکلید:سی بمل/می کرن

2.چهارگاه فا(البته اسم های دیگه ای هم داره)
کوک:دو سل کرن لا فا(ویژه ی تار)
سرکلید:سی بمل/سل کرن/ر کرن

3.شور سل با لحن شور لا(اینو از خودم درآوردم!)
کوک:دو فا سل دو(برا سه تار جالب تره)
سرکلید:همون شور سل(لا کرن/ سی بمل/می کرن)

4.سه گاه می کرن
کوک:دو سل دو می کرن(یا دو سل می کرن می کرن)
سرکلید:می کرن/لا کرن/سی بمل(محدوده ی درآمد)
لا کرن/سی کرن/می بمل در پایین دسته(محدوده ی مخالف)

5.سه گاه لا کرن
کوک:دو فا لا کرن می کرن
سرکلید:می کرن/لا کرن/سی بمل/ر کرن

6.همایون لا کرن
کوک:همون کوک سه گاه ردیف(دو سل لا کرن فا)
سرکلید:فک کنید با کوک دو سل دو دو همایون می زنید؛لا کرن/می کرن

انشاالله اگه چیزی یادم اومد میگم!!!

amirnavid
Wednesday 5 July 2017, 05:28 PM
خسته نباشید
از سری کوک های چهار کوک که استاد شهناز ابداع کردند,یادتون رفت کوک همایون رو بگید
ممنونم

mixer
Tuesday 11 July 2017, 06:01 PM
مدت زمان بسیار زیادی از تاپیک میگذره ولی ایشان استاد حسن کسایی هستند ( خدا رحمت کنه همه اموات رو )