PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : این قطعه تو چه دستگاهیه؟

koronzo_piti
Wednesday 10 November 2010, 06:17 PM
سلام دوستان
می خواستم ببینم این قطعه تو چه دستگاهی هست

koronzo_piti
Wednesday 10 November 2010, 06:25 PM
:)
دوست من طول میکشه تا اپلود کنم من با هندل میام
You can see links before reply (You can see links before reply)

Moory
Wednesday 10 November 2010, 06:57 PM
این اواز دشتی در دستگاه شورهستش اما خیلی جالب اجرا نشده.

AliB
Thursday 11 November 2010, 08:28 AM
والا من خیلی احساس دشتی نداشتم! بیشتر اجرای نامنظم نت ها با فواصل دستگاه شور و یا نوا می تونم اسمش رو بگذارم!
اما اگر بخوام خیلی به خودم فشار بیارم باید بگم شباهتی به نوا و ابوعطا داشت!
کلا در این قطعه ساز کوک نیست و فواصلش هم دقیق نیست از اینها بگذریم وقتی تصادفی یک سری نت رو بزنی لزوما تو یک دستگاه و آواز واقع نمیشه! هر کدوم از این دستگاه ها و آواز ها کلی حساب و کتاب داره! نت شاهد و نت ایست داره! حرکت ملودی بالارونده و پایین رونده داره و باز هر گوشه ای مختصات خودش رو داره تو هر دستگاه که یا حول نت خاصی در دانگ مورد نظر تاکید داشته باشه و یا ممکنه فرمال باشه و فرم خاصی از نظر ریتم و ساختار جمله بندی داشته باشه!
و ساز زدن در وادی موسیقی ایرانی هزار و یک ریزه کاری داره و خیلی حساسه ! تازه با آگاهی که ساز بزنی و بعد از سالیان سال کار کردن باید حواست باشه که مثلا میری نوا میزنی یهو ابوعطا از کار درنیاد و یا شوشتریت شبیه اصفهان نشه و از این دست مسایل که درک و سواد بالای نوازنده رو میطلبه!

Moory
Thursday 11 November 2010, 12:01 PM
دوست عزیز از نظر نوازندگی که اجرا شده بود که اصلا کار نداریم .شما مثلا شور از ر رو از سل لا درامد شو اجرا میکنی .چون اصلا معلوم نبود فقط در گام شور بود من از جایی که شروع کرد نظر دادم...با تشکر

AliB
Thursday 11 November 2010, 12:17 PM
دوست عزیز از نظر نوازندگی که اجرا شده بود که اصلا کار نداریم .شما مثلا شور از ر رو از سل لا درامد شو اجرا میکنی .چون اصلا معلوم نبود فقط در گام شور بود من از جایی که شروع کرد نظر دادم...با تشکر[/B]

دوست خوبم من متوجه منظور شما نمی شم در این پست! شما نظرت رو دادی من هم نظرم رو دادم! دیگه از نظر نوازندگی و غیر نوازندگی چیه؟ در مورد جمله ای که پر رنگ کردم همل طفا توضیح بده من متوجه نشدم.
شما هم به عرایض بنده توجه نکردی ضاهرا! عرض کردم در تحلیل موسیقی ایرانی باید موارد مختلفی رو در نظر گرفت فواصل یکی از اون عوامله ولی همش نیست چه آنکه فواصل دستگاه نوا و شور تقریبا یکیه ! و فقط تفاوتش در نت های ایست و شاهده و البته گردش ملودی و حرکت اون که در نوا پایین رونده است! از همین حالات هست که تفاوت مایه ها مشخص میشه!
در این چیزی که دوستمون اینجا گذاشته بود فقط شروع ملودی از درجه ی پنجم گام شور بود و حرکت ملودی و جاذبه ی اون به سمت نت فا یعنی درجه ی چهارم بود که بیشتر حالت ابوعطا رو القا می کرد اما در عین حال حرکت پایین رونده ی ملودی در بعضی جاها حالت نوا رو نشون میداد!(ثانیه ی 20 تا 25 دقیقا حالت نوا رو نشون میده) از اینکه بگذریم در این قطعه ساز دیاپازون کوک شده و البته کوک ساز دو سل دو هست تا اونجا که من فهمیدم و زیاد مناسبتی نداره با این گامی که انتخاب شده! اگر همین جملات از همینجا با کوک دو فا دو دو زده میشد خیلی خوش صدا تر به گوش می رسید!

koronzo_piti
Thursday 11 November 2010, 12:37 PM
مرسی از شما دوستان
فقط یه چیز دیگه که می دونم
نت شاهد فا بوده
میشه مگه؟

AliB
Thursday 11 November 2010, 01:08 PM
مرسی از شما دوستان
فقط یه چیز دیگه که می دونم
نت شاهد فا بوده
میشه مگه؟

کورونوزو جان متوجه نشدم سوالت رو!
قسمت اول خبری بود یا سوالی؟
فقط یه چیز دیگه که می دونم نت شاهد فا بوده
جمله ی آخر سوال در باره ی امکان شاهد واقع شدن فا هست؟
متعلقات دستگاه شور و آواز هاش به نوعی بر درجات گام شور سوار میشن به این ترتیب که درجه ی اول که شاهده شور هست درجه ی دوم شاهد ابوعطا درجه ی سوم شاهد بیات ترک درجه ی چهارم شاهد افشاری و درجه ی پنجم شاهد دشتی! مثلا در اونچه شما گذاشتی شور ، شور دو هست که فا میشه درجه ی چهارم که در واقع یک تبصره هم اینجا هست ابوعطا هم تاکید زیادی بر روی درجه ی چهارم داره و ایست های موقت زیادی رو این درجه داره و لی آغاز و برگشت ملودی روی همون درجه ی دومه! این چیزی که شما گذاشتی حال درآمد نداشت که ما بخوایم تو مایه ی درآمد قضاوت کنیم و ترتیب نت ها خیلی گسسته هست! قضاوت بر مبنای حالت های لحظه ای و مقطعیست که در ذهن مثلا فلان حالت فلان آواز رو تداعی میکنه ! چون شاهد این چیزی که شما گذاشتی فا هم نیست فقط ایست هایی بر روی اون نت هست! شاهد در واقع نتیست که مایه ی درآمد از اون آغاز میشه و به سمت اون برمیگرده!

Moory
Thursday 11 November 2010, 01:45 PM
دوست عزیز من به نظر شما کاری ندارم نظر شما محترم .شما میگید من احساس میکنم در شور یا نوا یا ابوعطا هستش ؟ من هم متوجه نشدم شما منظورتون چیه .من مثال زدم اگر شما شور از ر اجرا نمایید که از سل لا شروع نمیکنید شما قاطع باید بگید این چه مایه ای هستش .بقیه بحث شما بسیار میشه صحبت نمود .ما فقط میخواستیم نظرمون رو بدیم این چه دستگاهی یا اوازی هستش...با تشکر

AliB
Thursday 11 November 2010, 03:50 PM
دوست عزیز من به نظر شما کاری ندارم نظر شما محترم .شما میگید من احساس میکنم در شور یا نوا یا ابوعطا هستش ؟ من هم متوجه نشدم شما منظورتون چیه .من مثال زدم اگر شما شور از ر اجرا نمایید که از سل لا شروع نمیکنید شما قاطع باید بگید این چه مایه ای هستش .بقیه بحث شما بسیار میشه صحبت نمود .ما فقط میخواستیم نظرمون رو بدیم این چه دستگاهی یا اوازی هستش...با تشکر

دوست خوبم تو پست قبلیم بطور تحلیلی جواب این سوالاتت رو دادم.
و در مورد منظور شما پس حتما اشتباه تایپی در پست قبلی وجود داره چون جمله ی بالا چنین مفهومی رو نداره و در هر صورت اگر این مطلب رو بپذیریم! از شما که می پذیریم باید بگم که شور ر در گوشه ی درآمد از نت ر آغاز میشه و دوباره به همون هم خطم میشه! اما در ادامه و پیشرفت گوشه ها به تدریج درجات گام طی میشه! و شما می تونی شور ر بزنی ولی مثلا در گوشه ی سلمک روی درجه ی پنجم تاکید داشته باشی و بعد فرود بیای به تونیک اصلی ! مشخصه ی گوشه های شور فرود به مایه ی اصلیست! پس فقط در محدوده ی درآمد از نت شاهد شروع میشه و در گوشه های دیگر از نت های دیگر!
شما هم زحمت بکش تحلیلت رو برای اینکه میگی دشتی بگو چون من که مستدل توضیح دادم چرا نظرم اون هست!
در مورد دشتی بودن برای این رد میشه:
نت متغیر کجاست؟ رفت و برگشت حول درجه ی پنجم که اینجا نت سل هست کجاست؟ ایست بر روی درجه ی سوم که اینجا می بمل هست کجاست؟ همینطوری که نمیشه یه چیزی بگیم بدون استدلال و نظر خودمون رو هم حفظ کنیم و با نظر بقیه هم کار نداشته باشیم! ;) در ضمن فرود نهایی هم روی نت دو یعنی تونیک شور هست! (حالا ببین ها! چه تحلیل هایی میکنیم از این اجرا در واقع اینها ساختار هاییست که به ناچار نسبت می دم به این نتهای پشت سر هم وگرنه در کل با مفهوم اصلی تحلیل های من خیلی فاصله داره این نت های پشت سر هم که در این کار اجرا شده)
فکر میکنم به اندازه ی کافی درباره ی این مطلب بحث کردم و مطلب نوشتم. کسی که تو باغ باشه مطلب رو می گیره .
همه موفق باشید

koronzo_piti
Friday 12 November 2010, 08:15 PM
من که نفهمیمدم این نوا هست یا دشتی
یکی از دوستامم گفت نوا ست
ولی یکی دیگه از دوستام می گه دشتیه

AliB
Saturday 13 November 2010, 01:36 AM
من که نفهمیمدم این نوا هست یا دشتی
یکی از دوستامم گفت نوا ست
ولی یکی دیگه از دوستام می گه دشتیه

دِ نشد دِ!
کرونوزو جان اومدی نسازی!
من این همه وقت گذاشتم مطلب نوشتم که همه بفهمن قضیه چیه و فراتر از اونچه در حوصله ی این تاپیک بود هم توضیح دادم!
دیگه اگر شما و یا بعضی دوستان نمی گیرن قضیه چیست! باید کمی زحمت مطالعه و کمی هم زمان برای بیشتر گوش دادن به موسیقی ایرانی رو بر خودشون هموار کنن!
در ضمن اگر قراره بحث بشه روی قطعه ای بهتره نواخته ای از استاد شهناز و یا استاد عبادی باشه! که جنبه ی آموزشی هم داشته باشه! نه اجرای چند نت بطور تصادفی که لزوما هم قرار نیست در دستگاه و یا آوازی بگنجه بعد ما بیایم زور بزنیم که این تو چه دستگاهیه!

adelviolon
Saturday 13 November 2010, 10:29 AM
دستگاه شور بود البته به نظر من دشتي بود

koronzo_piti
Saturday 13 November 2010, 10:48 AM
دِ نشد دِ!
کرونوزو جان اومدی نسازی!
من این همه وقت گذاشتم مطلب نوشتم که همه بفهمن قضیه چیه و فراتر از اونچه در حوصله ی این تاپیک بود هم توضیح دادم!
دیگه اگر شما و یا بعضی دوستان نمی گیرن قضیه چیست! باید کمی زحمت مطالعه و کمی هم زمان برای بیشتر گوش دادن به موسیقی ایرانی رو بر خودشون هموار کنن!
در ضمن اگر قراره بحث بشه روی قطعه ای بهتره نواخته ای از استاد شهناز و یا استاد عبادی باشه! که جنبه ی آموزشی هم داشته باشه! نه اجرای چند نت بطور تصادفی که لزوما هم قرار نیست در دستگاه و یا آوازی بگنجه بعد ما بیایم زور بزنیم که این تو چه دستگاهیه!

مرسی ممنون دوست من منظورم این نبود توضیحات شما کامل بود

وقتی همه نوشته هار و خوندم شک کردم
بازم مرسی از شما
سعی می کنم
نت های سخت تری بزارم :)