PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سخنان استاد کسایی در مورد استاد اکبر خان نوروزی نابغه تار نواز (واقعا گریه آدم در میاد)

yade_ostad shahnaz
Thursday 11 November 2010, 06:52 PM
با سلام

داشتم دوباره حرف های استاد کسایی درباره اکبر خان رو گوش میکردم بدجوری دلم گرفت ..............

گفتم حرف هاش رو بذارم شاید قدر موسیقی سنتی رو یکم بیشتر بدونیم!

واقعا استاد های قدیم خیلی سختی کشیدن - واقعا هنرمند بودن

اگر دلتون زود میگیره حرف های استاد رو گوش ندین چون خیلی دردناکه ..............

استاد اکبر خان نوروزی

درسال ? 128 در روستایی واقع در شرق اصفهان به نام قهجابرستان متولد شد. و در سن سه سالگی مادر و در نه سالگی پدرش را از دست داد و به اصفهان آمد. در آن زمان زنها نمی توانستند در دسته مطربها برقصند و به همین منظور از کودکان زیبا استفاده میکردند. اکبرر ا نیزچون زیبا بود لباس رقص پوشاندند و رقص را یادش دادند وکم کم به رقصیدن در مجالس مشغول شد تا آنجا که شهره آفاق گردید. ولی متاسفانه به دلیل اعتیاد به الکل و مخدر و همچنین آزادی زنان در آن زمان از شهرت او کاسته شد و به مرور تنها گشت.
در این تنهایی رو به سوی تار آورد و به تمرین مشغول شد و همچنین نزد شکری خان ادیب السلطنه نیز به فراگیری تار پرداخت و به تدریج در نوازندگی تار پا به جایی گذاشت که دست عهدی نمی رسید. اما روزگار جفاکار باز هم آرام نبود چرا که اکبر خان حس شنوایی خود را از دست داد و این اتفاق زخم بزرگی برای او بود. وی در سال 1329 در فقر و انزوا درگذشت و در تخت پولاد اصفهان دفن شد.

اگر تونستید حتما سر مزار این بزرگوار برین...

با اکبر خان نوروزی دفتر تار گشوده شد . بسیاری از نوازندگان و خوانندگان نامی چون تاج،ادیب،شهناز،کسایی و... او را می ستودند.

مطلبی درباره ی اکبر خان

در یکی از کنسرت های استاد تاج اصفهانی علی اکبر خان شهنازی (پسر میرزا حسین قلی)
برای جواب آواز دادن دعوت میشه .در اون موقع کنسرت دو قسمت داشته که قسمت اولش رو استاد شهنازی جواب آواز رو میده و قسمت دوم رو استاد اکبرخان نوروزی جواب میده.

وقتی استاد علی اکبر خان ساز زدنش تموم میشه (قسمت اول کنسرت) نوبت به ساز زدن اکبر خان نوروزی میرسه . اکبر خان اینقدر خوب ساز میزنه که استاد شهنازی میگه :
اگر میدونستم اصفهان چنین نوازنده ی خوبی داره پام رو توی اصفهان نمیذاشتم!

البته استاد کسایی با لحن زیباشون کامل زنگی ایشون رو توضیح دادن .

از ××××× اینجا (You can see links before reply) ××××× گوش کنید. یاد استاد اکبرخان گرامی

یا حق

yade_ostad shahnaz
Sunday 27 November 2011, 03:15 AM
سلام دوستان

darvish121
Tuesday 31 January 2012, 12:50 PM
سلام
مطلب خوبی بود هر چند مرا به یاد یک درد تاریخی فرهنگمان انداخت
در حیرتم از مرام این مردم پست / این طایفه زنده کش مرده پرست
البته در مورد این استاد مسلم و کمتر شناخته شده همین بس که در جوار مردان بزرگ و الهی این آب و خاک
آرمیده است

kooroshnosrati
Thursday 23 February 2012, 09:56 AM
بسیار زیبا بود.ممنون از توضیحات زیباتون.

yade_ostad shahnaz
Sunday 4 March 2012, 02:28 AM
بسیار زیبا بود.ممنون از توضیحات زیباتون.

سلام دوست عزیز-
مرسی از نظرت
متاسفانه دوستان در مورد مطلب هایی که میذاریم کم لطف هستن و حتی نظراتشون رو هم نمیگند
امیدوارم قسمت تار و سه تار یکمی مخاطب هاش بیشتر بشند.

kooroshnosrati
Sunday 4 March 2012, 06:54 AM
بله بنده هم با نظر شما موافقم.امیدوارم که این تاپیک رونق پیدا کنه و شاهد مطالب ارزنده دوستان باشیم.

hayati1350
Tuesday 3 July 2012, 05:11 PM
دوست و همراه خوبم . واقعاً از شنیدن صدای استاد کسائی و شرح زندگی استاد اکبر خان تنم لرزید.
هنوز هم هستند هنرمندانی که بدید یک مطرب به انان نگاه میشه و هنر و جایگاهشان در میان عامه جائیست بس پائین و حقیر . امیدوارم روزی برسد که قدر این هنرمندان و بزرگان فرهنگ این مرز و بوم دانسته و به آنان در زمان حایتشان احترام بایسته گذاشته بشه که فرهنگ بدون وجود همچین اساتید و هنروران واحه ایست بی آبادانی.
باز هم تشکر به خاطر حسن انتخابتان

Jerome
Wednesday 4 July 2012, 12:03 PM
درود
مطلب جالبی بود و ازدید تاریخی هم جالبتر . بویژه باصدای زنده یاد استاد کسایی .سپاس

hamed777
Monday 8 October 2012, 02:31 PM
در یک کنسرت در خارج از کشور با جناب فرهنگ فرهی ملاقات کردم وقتی صحبت از شهسوار تار استاد شهناز افتاد ایشون از جناب کسائی این نقل قول رو کردن که خلاصه شو عارض میشم و جان مطلبو:وقتی اکبر خان شنوایی شونو از دست میدن و دیگر کسی ایشون رو به محافل انس شبانه ای که دائم حضور پیدا میکردن نمیروند به انزوا کشیده میشن روزی استاد شهناز وکسائی به دیدن ایشون میرن ایشون از بی مهریه زمانه شکفه ها میکنن استاد شهناز درخواست میکنن که ایشون کمی براشون سه تار بزنن ایشون میگن دیگه نمیتونن بشنون کوک کنن و اجرای جالبی داشته باشن استاد شهناز میفرماین شما قبول نواختن کنید من کوک میکنم سه تار رو کوک میکنن و به ایشون میدن ایشون ساعتها بدون حتی یک مضراب تکراری ساعتها دشتی مینوازن جناب کسائی میفرمایند من به گوشه ای افتاده بودم و اقای شهناز طرف دیگر هردو ازخود بی خود بودیمو مبهوت سه تار نوازیه ایشون یاداساتید کسائی ونورزی گرامی و ارزوی بهروزی برای استاد شهناز و جناب فرهی

paris_k
Monday 8 October 2012, 06:55 PM
سلام دوست عزیز-
مرسی از نظرت
متاسفانه دوستان در مورد مطلب هایی که میذاریم کم لطف هستن و حتی نظراتشون رو هم نمیگند
امیدوارم قسمت تار و سه تار یکمی مخاطب هاش بیشتر بشند.
خیلی مطلب خوبی بود با اینکه من سازم سه تار نیس ولی خب خیلی استفاده کردم :violinplay3:

rw212
Friday 16 November 2012, 10:29 PM
واقعا اشکم درومد.
اینهمه بزرگوار داشتیم و بی خبر بودیم از زندگیشون. حیف که هیچ کدوم تکرار نمیشن.

maryamgerami
Saturday 17 November 2012, 07:50 AM
خیلی خوب بود واقعا استفاده کردیم به قول خودتون " واقعا گریه آدم درمیاد"

ckakavak
Sunday 18 November 2012, 05:46 PM
واقعا سپاس از شما که باعث شدید از هنرمندان این مرز و بوم آشنایی بیشتری پیدا کنیم...