PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نی و فلوت عربی

M_T
Saturday 27 November 2010, 08:16 PM
به نام هستی بخش جهان

در این تاپیک قصد بر آن است که با نی و فلوت عربی بیشتر آشنا بشیم و از نوای گرم آن ها لذت ببریم.

برای شروع به لینک زیر مراجه کنید که آلبوم نی عربی از استاد محمد نعیم هست.
You can see links before reply

خوشحال میشم با هم درباره این ساز بحث کنیم و اطلاعت رد و بدل کنیم و از نظرات همدیگر آگاه بشیم.

M_T
Saturday 27 November 2010, 08:19 PM
در مورد آلبوم محمد نعیم باید بگم که به اشتباه فلوت عربی ذکر شده چون در برخی فرهنگ لغات انگلیسی لغت Neyیا nay به مفهوم یک ساز بادی وارد نشده و لذا از همون لفظ فلوت استفاده شده و الا محمد نعیم نی نوازی کرده است.

M_T
Saturday 27 November 2010, 08:27 PM
اما کمی هم از فلوت عربی بشنوید:
فایل های صوتی زیر فلوت های یک تیکه چوبی عربی است که توسط اریک فلوت ساز امریکایی تهیه شده و صداش با این فلوت عربی که توی بازار ایران هست و یا در فیلم وفا و حس غریب علی لهراسبی شنیدید کمی فرق داره.

1- فلوت عربی کوچک 33 سانتی متری 13 اینچی

2- فلوت عربی متوسط 39 سانتی متری 1.4 15 اینچی

3- فلوت عربی بزرگ 48 سانتی متری - 19 اینچ

M_T
Saturday 27 November 2010, 08:36 PM
کمی هم بشنوید از فلوت مصری که دلنشین تر از فلوت عربی است و برخلاف فلوت عربی که 6 سوراخ داره، فلوت مصری فقط 4 سوراخ داره. اندازه اش هم حدودا 55 سانتی متر است.

M_T
Wednesday 1 December 2010, 06:25 PM
آقا یه سوال!

کسی شیوه نواختن نی عربی رو میدونه؟ می تونید راهنمایی ام کنید؟ ممنون.

Brilliant
Saturday 12 March 2011, 07:48 PM
من از فلوت زیاد سر در نمی آرم اما شنیدم که یک استاد بزرگ فلوت عربی در قم هست که بخاطر نداشتن هنر جو در فقر دست وپامیزنه اگر بتونید ایشون رو گیر بیارید خیلی خوبه

M_T
Saturday 12 March 2011, 08:49 PM
من از فلوت زیاد سر در نمی آرم اما شنیدم که یک استاد بزرگ فلوت عربی در قم هست که بخاطر نداشتن هنر جو در فقر دست وپامیزنه اگر بتونید ایشون رو گیر بیارید خیلی خوبه

آفرین!
منظورتون ابوخالده؟
من گشتم نتونستم پیداش کنم.
هر کی بتونه اونو برام پیدا کنه مژدگانی میگیره.

QOPUZ
Sunday 13 March 2011, 03:05 PM
اما کمی هم از فلوت عربی بشنوید:
فایل های صوتی زیر فلوت های یک تیکه چوبی عربی است که توسط اریک فلوت ساز امریکایی تهیه شده و صداش با این فلوت عربی که توی بازار ایران هست و یا در فیلم وفا و حس غریب علی لهراسبی شنیدید کمی فرق داره.

1- فلوت عربی کوچک 33 سانتی متری 13 اینچی

2- فلوت عربی متوسط 39 سانتی متری 1.4 15 اینچی

3- فلوت عربی بزرگ 48 سانتی متری - 19 اینچ
خيلي زيبا بود . اگه تصويري از اين سازها داري اونارم بذار. ممنون

M_T
Sunday 13 March 2011, 06:14 PM
فایل های تصویری این ها توی یوتوب هست.
همین سایت You can see links before reply هم توش فایل های صوتی داره و هم تصویری یوتوبی.

M_T
Saturday 2 April 2011, 03:01 PM
سلام

در زیر تصویر فلوت عربی ساخته استاد سید قاسم علوی رو مشاهده می کنید:
You can see links before reply .JPG
فکر می کنم از چوب عناب ساخته شده باشه.
فقط نمی دونم چرا ده تا سوراخ داره.
اونایی که من در بازار دیده بودم 9 تا سوراخ برای انگشت گذاری داشت.
در هر حال انگشت گذاری این مدل فلوت اصلا آسون نیست.
تازه سوراخ ها رو هم در یک خط ردیف گذاشته در صورتی که بهتر بود بصورت منحنی می گذاشت.
البته ایشون دیگه فلوت عربی درست نمی کنند آخه اینقدر گرون بود که کسی نمی خرید.
می گفت فلوت عربی من از چوب آبنوس بوده و قیمتش هم 500 هزار تومن!!!
سه تیکه بودن این فلوت کمی این ساز رو کوک پذیر می کنه.
ولی بنظرم ایراد دیگرش غیر از سوراخ ها دهنی اون هست.
بهترین حالت سوراخ دهنی 12 میلی متر عرض و 10 میلی متر ارتفاع هست.

geshghn
Friday 13 January 2012, 09:48 AM
سلام من تازه عضو شدم حدود ده ساله که فلوت (آلترا کوچک) میزنم حدود 3 ساله که نی 7 بند میزنم ولی علاقه زیادی به فلوت و نی عربی دارم میشه لطف کنی چند تا عکس خوب از نی و فلوت عربی با درج قیمتاش رو بگذاری ممنون

M_T
Friday 13 January 2012, 08:08 PM
سلام من تازه عضو شدم حدود ده ساله که فلوت (آلترا کوچک) میزنم حدود 3 ساله که نی 7 بند میزنم ولی علاقه زیادی به فلوت و نی عربی دارم میشه لطف کنی چند تا عکس خوب از نی و فلوت عربی با درج قیمتاش رو بگذاری ممنون

سلام بر شما
خوش آمدید.

فلوت آلترا؟ منظورتون آلتو نبود؟

برای اطلاعات تکمیلی در مورد فلوت عربی به آدرس زیر مراجعه کنید:

You can see links before reply (You can see links before reply)

این وبلاگ استاد وزیری نوازندۀ و سازنده اصلی فلوت عربی هست.
شمارۀ همراهشون هم در وبلاگ فوق موجوده می تونید باهاشون در مورد ساز و قیمت و ... صحبت کنید.
من چند ماه پیش ازشون قیمت گرفتم، گفتند از 150 تا 250 هست. از جنس چوب عناب و 8 سوراخه هست.
پست قبلیم هم قدیمی شده دیگه، آقای علوی دیگه فلوت عربی نمی سازه، تازه به هیچ وجه هم سازش استاندارد نبود. فلوت عربی اصل رو فقط آقای وزیری می سازه.

اما برای نی عربی با استاد علی سلطانیان تماس بگیرید: 09191104898

من قیمت دقیق الان از نی عربی ندارم اما قاعدتا تفاوت چندانی با نی ایرانی نداره.
نی عربی 9 بند هست و نه سوراخه و به شیوۀ لبی نواخته میشه.

برای تماشای کلیپی جذاب از نی عربی به لینک زیر مراجعه کنید:

موفق باشید
مجتبی
:am

geshghn
Monday 16 January 2012, 03:27 PM
خیلی ممنون

dobaare
Monday 16 January 2012, 04:40 PM
سلام

در زیر تصویر فلوت عربی ساخته استاد سید قاسم علوی رو مشاهده می کنید:
You can see links before reply .JPG
فکر می کنم از چوب عناب ساخته شده باشه.
فقط نمی دونم چرا ده تا سوراخ داره.
اونایی که من در بازار دیده بودم 9 تا سوراخ برای انگشت گذاری داشت.
در هر حال انگشت گذاری این مدل فلوت اصلا آسون نیست.
تازه سوراخ ها رو هم در یک خط ردیف گذاشته در صورتی که بهتر بود بصورت منحنی می گذاشت.
البته ایشون دیگه فلوت عربی درست نمی کنند آخه اینقدر گرون بود که کسی نمی خرید.
می گفت فلوت عربی من از چوب آبنوس بوده و قیمتش هم 500 هزار تومن!!!
سه تیکه بودن این فلوت کمی این ساز رو کوک پذیر می کنه.
ولی بنظرم ایراد دیگرش غیر از سوراخ ها دهنی اون هست.
بهترین حالت سوراخ دهنی 12 میلی متر عرض و 10 میلی متر ارتفاع هست.

ا ا ا ا ا ا ا ا ....
اینکه عینه فلوته محسنه/قیمت اینا چنده اقا مجتبی؟!!///

M_T
Monday 16 January 2012, 05:25 PM
ا ا ا ا ا ا ا ا ....
اینکه عینه فلوته محسنه/قیمت اینا چنده اقا مجتبی؟!!///

شبیه مال محسنه، مال محسن 40-50 تومنی هست.
این فلوت فوق که دیگه آقای علوی نمی سازه خیلی بی جهت گرون بود بالای سیصد چهارصد هزار تومن!

dobaare
Tuesday 17 January 2012, 07:30 AM
اره شبیه اونه چون اون 9 تا سوراخ داره/سوراخ 7 هم کمی کجه که انگشت کوچیکه راحت باشه/چرا بی جهت گرون؟/ینی فرق زیادی با فلوت محسن نداره؟؟/راستی اون سوراخهای بعد از سوراخ 7 به چه دردی میخورن؟/

M_T
Tuesday 17 January 2012, 08:52 AM
اره شبیه اونه چون اون 9 تا سوراخ داره/سوراخ 7 هم کمی کجه که انگشت کوچیکه راحت باشه/چرا بی جهت گرون؟/ینی فرق زیادی با فلوت محسن نداره؟؟/راستی اون سوراخهای بعد از سوراخ 7 به چه دردی میخورن؟/

ببین اصل طرح این فلوت، برای استاد پرویز وزری هست. فلوت استاد وزیری 8 سوراخ داره که از 8 انگشت دست چپ و راست استفاده می کنه.
بقیه فلوت های موجود و موسوم به عربی همه تقلبی و ناکوک هستند.
گفتم به درد نمی خوره چون علوی همینطوری و غیر علمی ساخته، یعنی ناکوکه و سوراخ زیادی داره. البته دیگه نمی سازه. فلوت علوی از فلوت محسن کمی بهتر بوده اما هر دو ناکوک اند و سوراخ زیادی دارند.

این وبلاگ استاد وزیری هست:

dobaare
Sunday 29 January 2012, 01:38 PM
چه باحال.مرسی...

M_T
Sunday 29 January 2012, 05:26 PM
چه باحال.مرسی...

خواهش می کنم. :am

LiOneL999
Thursday 2 August 2012, 10:04 PM
مرسی تایپیک هاتون مفیده

M_T
Thursday 2 August 2012, 10:07 PM
خواهش می کنم، نظر لطف شماست.

ashkan64
Tuesday 7 August 2012, 05:04 PM
سلام

LiOneL999
Tuesday 7 August 2012, 08:55 PM
هههههههههه سلام! شماهم نی می زنی یا فلوتیستی؟

musical_navid
Tuesday 6 November 2012, 03:25 PM
اشتباهی در کار نیست این آلبوم هم با فلوت عربی نواخته شده و هم نی عربی ... با دقت گوش کنید

M_T
Tuesday 6 November 2012, 05:54 PM
اشتباهی در کار نیست این آلبوم هم با فلوت عربی نواخته شده و هم نی عربی ... با دقت گوش کنید

منظورتون آلبوم محمد نعیم هست؟
اون آلبوم تماما نی عربی هست.

:am

djbobo
Wednesday 1 January 2014, 04:22 PM
سلام به دوستانی که مثل خودم عاشق صدای نی عربی (مصری)هستن این روش ساختی که دارم بهتون یاد میدم بابت درست کردنش خیلی زحمت کشیدم واسه همین هم به دیگران یاد میدم چون نمی خوام انحصاری باشه اما روش ساخت
متد ساخت این نی شبیه نی مصری هستش ولی بعد از ساختنش درست مثل فلوت عربی که تو فیلم ها میزنن صدای با کیفیتیه داره البته باید صدا در آوردن رو لب رو بلد باشی اما روش ساخت به صورت زیر هستش
1-ابتدا یک نی می چینی که به اندازه 33 سانتی متر باشه (حتما یاد تو این فاصله 5 تا بند داشته باشه یعنی نی شما 5 بند باشه )
2-به ترتیب اندازه ای که بهتون میدم سوراخکاری می کنید اما یادتون باشه که اول با هویه معمولی جای سوراخ ها رو در بیارین یعنی سوراخکاری کنین بعد جای سوراخ ها رو بزرگتر کنین یادتون باشه که قطر سوراخ نباید از یه میخ 5 بزرگتر باشه تقریبا قطر سوراخش برابر نی هستش ولی کمی کوچکتر
3-اما ترتیب فاصله من اندازه ها رو به سانتی متر مینویسم در ضمن دارم از ته نی اندازه ها رو می نویسم
4-سوراخ اول 5 سانت
5-سوراخ دوم 8 سانت
6-سوراخ سوم 11 سانت
7-سوراخ چهارم 14 سانت
8-سوراخ سوراخ پنجم 17 سانت
9- سوراخ ششم 20 سانت هستش
در ضمن طول کل نی 33 سانتی متر هستش موفق باشین یادتون باشه که اگه چیزی میدونین به مردم یاد بدین تا همه یاد بگیرن متاسفانه تو ایران مخصوصا سازهای سنتی ما به هیچکس روش ساختشو یاد نمیدیم

M_T
Wednesday 1 January 2014, 08:22 PM
سلام

djbobo بخاطر به اشتراک گذاشتن الگوی نی سازی خودت متشکرم.
حقیقت امر این هست که ساختمان نی بظاهر بسیار ساده هست اما در عمل از یک دسته نی شاید یکی دو تا درجۀ از توش در بیاد و کوک و ژوست بمعنای حقیقی باشه اما خب برای تفریح و سرگرمی میشه کارهای جالبی کرد.

راستی این الگویی که دادی مال کوله هست؟ چون گفتی نی مصری... این 33 سانتی کوک دو هست؟

djbobo
Thursday 2 January 2014, 02:41 PM
آره من می خواستم کواله درست ولی متاسفانه تو ایران گیاه نی به شکلی که تو مصر یا جنوب ایران هستش دیده نمیشد پس به ناچار از تلفیقی نی عربی با کواله درست کردم این رو هم بگم که من 8 ساله نی نوازی میکنم و نی هم بلدم بسازم واسه همین بهتون گفتم صدای خوبی ازش در میاد چون هم روش دندانی هم روش لبی (نی) رو بلدم وصداهاش واسم آشناست تازه با تیونر تست که گرفتم ترتیب نت اون از پایین به این صورت هستش(لا،سی، دو،ر،می،فا،سل) یعنی کل هفت تا نت رو دارم حالا اگه شما چیزی بلدی به ما هم یاد بده الان تو فکر ساختن یه چیزی مثل بالابان هستم ولی چیز خاصی در موردش پیدا نمیکنم

M_T
Thursday 2 January 2014, 05:42 PM
پس بنوعی لا کوک هست اما در واقع لا مینور شده، خوبه.:am
الگوی بالابان ندارم، یعنی دنبالش نبودم.
من الگوی ساخت نی عربی و نی ترکی در کوک های مختلف رو دارم...
اگر قرار باشه روی سایت بزارم باید در تاپیکی جداگانه قرار بدم.

djbobo
Friday 3 January 2014, 05:12 PM
سلام آره اگه لطف کنی بزاری یا یه جوری به من برسونی ممنونت میشم البته بایستی جسارت منو ببخشی چون واقعا علاقه دارم به داشتن این ساز و درست کردنش خیلی هم دنبالش گشتم ولی همه یه جورایی قایم میکنن البته شما هم اگه سوالی در مورد نی دارین ازم سوال کنین صد در صد جوابتون میدم امیدوارم موفق باشین

vivaldi12
Thursday 20 February 2014, 12:17 AM
سلام عزیزان کسی که تا حدی توانایی نواختن نی را به شیوه دندانی بلد باشد می تواند از پس نی عربی براید البته من شنیدم که این ساز رو به شیوه ی لبی می نوازنند خواهشا اگر میشه توضیح بدین که چطور می شه به شیوه لبی نواخت راحته یا سخت از کی یا از چه کتابی می تونم ......کسی میتونه نحوه نواختن لبی رو برای دانلود اینجا بذاره.....راستی نمیشه نی عربی رو به شیوه دندانی زد؟ نی عربی نسبت به ایرانی چند درجه سخت تره.....و توضیحی راجع ساز کواله خواستم......ممنون دوستان گلم:5:

M_T
Thursday 20 February 2014, 10:07 AM
سلام عزیزان کسی که تا حدی توانایی نواختن نی را به شیوه دندانی بلد باشد می تواند از پس نی عربی براید البته من شنیدم که این ساز رو به شیوه ی لبی می نوازنند خواهشا اگر میشه توضیح بدین که چطور می شه به شیوه لبی نواخت راحته یا سخت از کی یا از چه کتابی می تونم ......کسی میتونه نحوه نواختن لبی رو برای دانلود اینجا بذاره.....راستی نمیشه نی عربی رو به شیوه دندانی زد؟ نی عربی نسبت به ایرانی چند درجه سخت تره.....و توضیحی راجع ساز کواله خواستم......ممنون دوستان گلم:5:

سلام

نی عربی رو میشه دندانی نواخت همونطور که نی هفت بند رو میشه لبی زد.
فایل یا کتابی ندارم که نحوۀ لبی نواختن رو توضیح داده باشه.
با تمرین میشه یاد گرفت... سختی و آسونی اون هم به پشتکار و دقت هنرجو بستگی داره.
کواله، نی مصری هست و به شیوۀ لبی نواخته میشه و از کار باهاش از نی عربی آسون تره تا حدودی...

mohammadcccc
Monday 29 December 2014, 04:47 AM
استادوزیری سازنده اصلی فلوت عربی هست ساکن تهرانم هست شماره تماس:09122020500
[

M_T
Monday 29 December 2014, 10:19 PM
استادوزیری سازنده اصلی فلوت عربی هست ساکن تهرانم هست شماره تماس:09122020500
[

بله
من خیلی وقت پیش ایشون رو در این انحمن معرفی کردم و شمارۀ تماسشونم گذاشتم.
با خودشونم صحبت کردم و خیلی هم دوست نداشت به سازش بگیم فلوت عربی، خودشون می گفتند فلوت من ایرانیه. شاید فلوت وزیری بگیم صحیح تر باشه.
عرب ها هم که اصلا سازی بنام فلوت عربی ندارند منتهی در ایران فلوت های متعددی ساخته میشه با کوک ها و انگشت گذاری های متفاوت که بهشون بطور عام میگن فلوت عربی. که این ساز در واقع نوعی از انواع فلوت های بی کلید هست که در رنج پیکولو یا برخی فایف ها ساخته میشه...

mohammad0513
Tuesday 30 June 2015, 03:29 AM
سلام دوستان.کسی میخواد فلوت یانی بسازه باید یک فرمول کلی رو بلد باشه :1سرعت صوت2طول موج 3دامنه صوتی4تمام فرکانس های نتها درتمام اکتاو ها 01234567.وباعلم هارمونی وفیزیک صوت در تمام کوک ها بسازه یابامخلوتی از چند فرکانس یک طنین خوب درست کنه.؟
(اگه کسی بتونه خواص فیزیکی هرجنسی رو بدونه بدنیست؟)

سرعت صوت هرجنس باهم فرق داره مثلا:چوب عناب{4100متر برثانیه} هست..

در مورد فلوت استاد وزیری عرض کنم .ساز کاملی هست وباپیانو درست همخونی داره (فقط یک عیبی کوچکی داره که از تراشکارشونه )استادوزیری یک مرد خیلی مهربون بزرگیه واحترامش واجبه بایدعرض کنم استاد منم هستن وخیلی خوشحالم.

این یک روش علمی ساخت هرساز سنتی وکلاسیک است

- - - Updated - - -

باید عرض کنم در مصر یک سازنده نی هست بنام (رضا بدیر)که نی فلوت درست کرده که از جنس نی ساخته شده ومثل فلوت نواخته میشه

mohammad0513
Tuesday 30 June 2015, 03:58 AM
در موردفلوت استاد وزیری شماره تماس:09122020500استاد پرویز وزیری

انواع تقلبی زیاده طرح وزیری درست میکنن وناکوک هستن اسم وزیری روش هک میشه

به نظرمن: در مورد ایرانی بودن استاد نظر شخصی وملیتی داده. ولی درکل یک موسیقی که ربع پرده داشته باشه میشه بافلوت وزیری زد حتی موسیقی عربی یاترکی وایرانی یاتمام کشورهایی که ربع پرده دارن

mohammad0513
Tuesday 30 June 2015, 04:10 AM
کار کپی کردن یا الگوبرداشتن کار درستی نیست بهتره خودت زحمتشوبکشی برات شیرینه چون استاد های بزرگ زحمت میکشن یک سازی درست میکنن وواقعا نامردیه که الگو برداری یا خودت زحمت بکش یاهرچقدرقیمت داره پولشو بده

M_T
Tuesday 30 June 2015, 10:07 AM
سلام دوستان.کسی میخواد فلوت یانی بسازه باید یک فرمول کلی رو بلد باشه :1سرعت صوت2طول موج 3دامنه صوتی4تمام فرکانس های نتها درتمام اکتاو ها 01234567.وباعلم هارمونی وفیزیک صوت در تمام کوک ها بسازه یابامخلوتی از چند فرکانس یک طنین خوب درست کنه.؟
(اگه کسی بتونه خواص فیزیکی هرجنسی رو بدونه بدنیست؟)

سرعت صوت هرجنس باهم فرق داره مثلا:چوب عناب{4100متر برثانیه} هست..

در مورد فلوت استاد وزیری عرض کنم .ساز کاملی هست وباپیانو درست همخونی داره (فقط یک عیبی کوچکی داره که از تراشکارشونه )استادوزیری یک مرد خیلی مهربون بزرگیه واحترامش واجبه بایدعرض کنم استاد منم هستن وخیلی خوشحالم.

این یک روش علمی ساخت هرساز سنتی وکلاسیک است

- - - Updated - - -

باید عرض کنم در مصر یک سازنده نی هست بنام (رضا بدیر)که نی فلوت درست کرده که از جنس نی ساخته شده ومثل فلوت نواخته میشه

سلام به شما

به نت آهنگ خوش آمدید.
بابت اطلاعاتی که دادید، متشکرم.
الان استاد وزیری چند مدل فلوت درست می کنند؟ چون یادمه در دو سه سطح کیفیت فلوت داشتند...

در مورد رضا بدیر هم باید بگم تا جایی که می دونم خودش نی نمی سازه و نی هاش رو مهندس یاسر شافعی میسازه مثل همون نی فلوت و نی های باس و سوپر باس که به شکل خمیده هستند.

بعد اگر امکان داره در مورد این پارتی که گذاشتید کمی توضیح بدید.

با تشکر

mohammad0513
Tuesday 30 June 2015, 04:41 PM
سلام بله دومدل کیفیت درست میکنه که قیمتاشون 70تا100 هزار فکر کنم فرق میکنه

سرعت صوت روداشته باشی باهرفرکانس دلخواه طول موج بدست میادمثلا:4100سرعت صوت.فرکانس 110اکتاو2.طول موج میشه 37.27

باید فاصله های موسیقی روبلد باشی مثلا:پره بزرگ doتا9/8reاست و........ یک پرده کوجکم هست 10/9

یک طول موج, هم گره داره هم شکم و اعدادی هستندبه شکل nکه هم اعداد زوج داره هم فرد.n=.2.4.6.8 n=1,3,5,7

فلوت اعدادزوج وفرد رو داره ولی کلارینت فقط اعداد فرد رو داره

به فلوت میگن دوسر باز یعنی هم سروهم ته فلوت شکم بوجود میاد
کلارینت میگن یک سر بسته یک طرف شکم وطرف دیگرگره تولید میشه

حالااگه خواسته باشی ایرانی بسازی به( اشتباه) باید یک کارهای دیگه بکنی مثلا:24قسمت تقسیم کی و....

شما هرکوکی خواسته باشی درست کنی هرنت داخل خودش هارمونی هایی داره هرنت روباید بااعدادحسابی بدست بیاری0.1.2.3فکرکنم بس باشه چون خیلی گیج کنندس

M_T
Tuesday 30 June 2015, 10:29 PM
سلام بله دومدل کیفیت درست میکنه که قیمتاشون 70تا100 هزار فکر کنم فرق میکنه

سرعت صوت روداشته باشی باهرفرکانس دلخواه طول موج بدست میادمثلا:4100سرعت صوت.فرکانس 110اکتاو2.طول موج میشه 37.27

باید فاصله های موسیقی روبلد باشی مثلا:پره بزرگ doتا9/8reاست و........ یک پرده کوجکم هست 10/9

یک طول موج, هم گره داره هم شکم و اعدادی هستندبه شکل nکه هم اعداد زوج داره هم فرد.n=.2.4.6.8 n=1,3,5,7

فلوت اعدادزوج وفرد رو داره ولی کلارینت فقط اعداد فرد رو داره

به فلوت میگن دوسر باز یعنی هم سروهم ته فلوت شکم بوجود میاد
کلارینت میگن یک سر بسته یک طرف شکم وطرف دیگرگره تولید میشه

حالااگه خواسته باشی ایرانی بسازی به( اشتباه) باید یک کارهای دیگه بکنی مثلا:24قسمت تقسیم کی و....

شما هرکوکی خواسته باشی درست کنی هرنت داخل خودش هارمونی هایی داره هرنت روباید بااعدادحسابی بدست بیاری0.1.2.3فکرکنم بس باشه چون خیلی گیج کنندس

سلام

نه گیج نشدم، متوجه شدم خیلی ممنون.
خیلی خیلی نباید سخت گرفت.
شما نگاه کن مثلا نی ذاتا یک ساز ناکوک هست. ناکوک که میگن همین بحث صداهای هارمونیک هستا، یعنی مثلا نت دوش ممکنه یک چند cent ای این ور و اون ور باشه، اصلا توی نی عربی که همیشه اون نت پایین و دست بسته اش مقداری بم تر از همون نت مشابه در پیانو هست.
یعنی شما بهتر می دونی دیگه توی موسیقی ایرانی و عربی و ترکی و کلا شرقی بحث فواصل و نت ها خیلی وسیع تر و دقیق تر از موسیقی کلاسیک غرب هست. علاوه بر ربع پرده ها و سری ها و کرن ها، مثلا میگم نت می کرن در یک مقام با همون نت می کرن مقداری فرق می کنه.
حالا توی نی و فلوت هم که قابل کوک نیستند کار سخت میشه.
من خودم الان یک نی ای دارم که البته عربیه ولی می کرنش یه کم بم تره و برای یه سری مقام ها خوبه و برای یه سری مقام ها خوب نیست هر چند خیلی باید گوش حرفه ای و دقیق باشه تا بتونه تفکیک بده این مسئله رو و الا هر مقامی رو میشه با همون زد.

این بحث سرعت صوت هم کاملا درسته و جالبه.
حالا سوای از بحث سرعت متفاوت صوت در چوب های مختلف که بنظرم مربوط به چگالی های متفاوت انواع چوبه، یک بحث شیرین دیگه هست که بحث جنس صدای متفاوت چوب هاست.
مثلا اگه استاد وزیری بیاد همین الگوی سازش رو با چند چوب مختلف بسازه اونوقت می تونیم مقایسه جالبی از تفاوت جنس صداها داشته باشیم.
البته این مطلبی که میگم در غرب و در مورد ریکوردر انجام شده و نمونه های صوتیش در برخی سایت ها موجوده که مثلا صدای ریکوردر چوب هلو با صدای ریکوردر چوب گلابی یا چوب رزوود چه تفاوتی داره و هر کدوم چه حس و حال و چه مزایا و معایبی دارند.
خلاصه که خیلی بحث گسترده و جذاب و شیرینی هست.
من فقط خواستم از حالت ریاضی و عددی محضی که شما گفتی درش بیارم تا بقیه دوستان گیج یا خسته نشوند.

ارادتمند
مجتبی

mohammad0513
Tuesday 30 June 2015, 11:54 PM
بنظرمن اگه کسی بتونه اختلاف سرعت صوت هربند(گره)نی رو در بیاره مشکل حل میشه

در مورد فلوت وزیری:تمام کوک ها به یک اندازه داخلش سوراخ میشن یاخیلی کم فرق دارن یاتمام نی ها یک اندازه هستن دلیل این کار یک چیزه نت استمرار

نت mi استمراراست

mohammad0513
Wednesday 1 July 2015, 12:05 AM
من نی نواختم وخیلی دوست دارم یک نی عرب ولبی بتونم بزنم قیمت یک سل کوک چنده

راستی فلوتم میگن سل کوک یا.... بنظر من اشتباه چون فلوت یک ساز انتقالی هست مثل کلارینت

چون اسان تره در اصل کوک siبمل هست نه سل کوک مثل کلارینت si بمل

M_T
Wednesday 1 July 2015, 10:07 AM
بنظرمن اگه کسی بتونه اختلاف سرعت صوت هربند(گره)نی رو در بیاره مشکل حل میشه

در مورد فلوت وزیری:تمام کوک ها به یک اندازه داخلش سوراخ میشن یاخیلی کم فرق دارن یاتمام نی ها یک اندازه هستن دلیل این کار یک چیزه نت استمرار

نت mi استمراراست

مشکل اینه که شما مثلا میگم دو تا نی هم کوک رو بگذار کنار هم. اندازۀ گره هاش که دقیقا یکسان نیست. یعنی نی چون یک گیاه طبیعیه، گره هاش تقارن و اندازۀ یکسان نداره برای همین شما اگه اختلاف صوت هر بند رو هم در بیاری فقط برای همون نی کاربرد داره.
مگر اینکه یه کاری بکنیم که عرب ها و ترک ها انجام دادند و اومدند نی پلاستیکی ساخته اند که دیگه اندازۀ گره ها و طول و قطر دیوارۀ داخلی و همه چیزش رو خودشون تنظیم کرده اند و قالب گرفته اند و ساخته اند. حتی برخی نوازنده های بزرگ نی مثل عمر فاروق هم دیدم از این مدل نی ها استفاده کرده.

M_T
Wednesday 1 July 2015, 10:22 AM
من نی نواختم وخیلی دوست دارم یک نی عرب ولبی بتونم بزنم قیمت یک سل کوک چنده

راستی فلوتم میگن سل کوک یا.... بنظر من اشتباه چون فلوت یک ساز انتقالی هست مثل کلارینت

چون اسان تره در اصل کوک siبمل هست نه سل کوک مثل کلارینت si بمل

خب این اسم گذاری کوک نی ها که بنوعی درواقع قراردادی هست.
مثلا همین نی سل کوک ما رو اعراب بهش میگن نی "ر" یا نی "دوکاه" (دوگاه).
یعنی بطور قراردادی اسم گذاری کوک های نی در موسیقی عربی اینطوره که همۀ سوراخ های نی رو می بندیم و فقط سوراخ پایین رو باز می گذاریم اون نتی که صداش ایجاد میشه، اون نت میشه اسم کوک نی ما.
ترک ها هم که اسم گذاری خاص خودشون رو دارند مثلا به همین نی سل کوک ما خواهند گفت نی سپرده یا Sipürde. البته همین ترک ها باز سیستم تیونینگ نی هاشون مثل اعراب هست و ملاکشون همون صدای خارج شده از نی هنگام بسته بودن تمام سوراخ ها بجز سوراخ انتهایی نی هست.

قیمت نی عربی هم خیلی تفاوتی با نی هفت بند ایرانی نداره. حول و حوش 100-150 هست.
اینجا رو ببینید: You can see links before reply

- - - Updated - - -

راستی فلوت استاد وزیری چد سوراخه هست؟ 8 تایی؟ 4 تا دست چپ، 4 تا دست راست؟
بعد میشه به ترتیب نت هایی رو که با بستن یا باز کردن کامل سوراخ ها ایجاد میشه رو به ترتیب از پایین به بالا بگین؟

بعد یه چیز دیگه، در زیر دو تا عکس از استاد وزیری هست که در اون دو نوع فلوت با اندازه های متفاوت هست، بنظر می رسه ایشون در بیش از یک اندازه فلوت می سازند یعنی حد اقل در دو کوک متفاوت.

mohammad0513
Wednesday 1 July 2015, 01:22 PM
قراره از من امتحان بگیری

1,2,3,4,5,6,7,8 دییزDO

1,2,3,4,5,6,7 RE

1,2,3,4,5,6بملMi

1,2,3,4,5 mi

1,2,3,4,6,7 fa

1,2,3,5,6,7 دییزfa فکرکنم بس باشه برای امتحان

درمورد کوک ها باید بگم انواع زیادی هست

عکس1 کوک fa عکس2;کوک re شاید miباشه

کوک هایی هستن که فکرنکنم شمادیده باشین که خودم درست میکنم

یک مشکل دیگه موسیقی ایران داره نوازنده ها همدیگه روخراب کنن تاخودشونو نشون بدن فلان نوازنده.....که دور از هنره

M_T
Wednesday 1 July 2015, 02:14 PM
قراره از من امتحان بگیری

1,2,3,4,5,6,7,8 دییزDO

1,2,3,4,5,6,7 RE

1,2,3,4,5,6بملMi

1,2,3,4,5 mi

1,2,3,4,6,7 fa

1,2,3,5,6,7 دییزfa فکرکنم بس باشه برای امتحان

درمورد کوک ها باید بگم انواع زیادی هست

عکس1 کوک fa عکس2;کوک re شاید miباشه

کوک هایی هستن که فکرنکنم شمادیده باشین که خودم درست میکنم

یک مشکل دیگه موسیقی ایران داره نوازنده ها همدیگه روخراب کنن تاخودشونو نشون بدن فلان نوازنده.....که دور از هنره

نه بابا امتحان گرفتن چیه؟ ناراحت شدین سوال کردم؟
من فقط خواستم یک شمای کلی از انگشت گذاری و نت های فلوت وزیری در ذهنم داشته باشم.
الان شما ترتیب نت ها در فلوت وزیری با کوک دو دیز رو گفتین؟ یا اینکه کوک های مختلف رو + تعداد سوراخ هاشون نام بردید؟ من متوجه نشدم...
یعنی بترتیب که از پایین سوراخ ها رو باز کنیم این نت ها تولید میشه؟
دو دیز - ر - می بمل - می - فا - فا دیز پ

شما چه کوک هایی درست می کنید؟
شما هم فقط با چوب عناب کار می کنید؟

mohammad0513
Wednesday 1 July 2015, 09:09 PM
تمام انگشت گذاری توتمام کوک ها یکی هست فقط صداها فرق میکنه اون انگشت گذاری مال لا کوک

کوک هایی هست که باچندتاطول موج درست میشه برمیگرده به طنین صوت

اره با چوب عناب /// دارم کار میکنم کلیدار باابنوس درست کنم شما سازی درست میکنین

- - - Updated - - -

تمام کوک ها حتی دییز ها

M_T
Wednesday 1 July 2015, 10:19 PM
تمام انگشت گذاری توتمام کوک ها یکی هست فقط صداها فرق میکنه اون انگشت گذاری مال لا کوک

کوک هایی هست که باچندتاطول موج درست میشه برمیگرده به طنین صوت

اره با چوب عناب /// دارم کار میکنم کلیدار باابنوس درست کنم شما سازی درست میکنین

- - - Updated - - -

تمام کوک ها حتی دییز ها

نه من ساز درست نمی کنم یعنی فعلا فرصتش رو ندارم...
بعد در مورد لا کوک که گفتید در واقع این لا کوک معادل نی هفت بند لا کوکه؟ یعنی می خوام بگم این اسم گذاریش بر اساس کدون نت ساز هست که بهش میگین لا کوک؟
بعد استاد وزیری چه کوک هایی درست می کنند؟

mohammad0513
Thursday 2 July 2015, 02:18 PM
تمام کوک باانگشت گذاری لا مشخص میشه

استاد تمام کوک هارودرست میکنه حتی کوک های دییزمثل فادییز

M_T
Thursday 2 July 2015, 02:26 PM
تمام کوک باانگشت گذاری لا مشخص میشه

استاد تمام کوک هارودرست میکنه حتی کوک های دییزمثل فادییز

ببشخید منظورتون از انگشت گذاری لا چیه؟ یعنی چند تا سوراخ بسته؟
الان بم ترین کوکی که استاد درست می کنند چیه؟ کوکی درست می کنند که نت پایینش نت دوی پایین فلوت کلیددار باشه؟ منظورم C4 تیونر هست.

mohammad0513
Friday 3 July 2015, 02:23 AM
بمترین کوک استاد تاجایی که من میدونم re کوک هست .وبمترین نت دییزfaاست یعنی انگشت گذاری 1.2.3.4.5.6.7.8بسته باشن...

- - - Updated - - -

نت laانگشت گذاری 1.2بسته

mohammad0513
Friday 3 July 2015, 02:53 AM
ببخشید شمامیدونی قد فلوت از کجا تعیین میشه یاقد فلوت laکوک چنده

M_T
Friday 3 July 2015, 10:07 AM
بمترین کوک استاد تاجایی که من میدونم re کوک هست .وبمترین نت دییزfaاست یعنی انگشت گذاری 1.2.3.4.5.6.7.8بسته باشن...

- - - Updated - - -

نت laانگشت گذاری 1.2بسته

خیلی ممنون، حالا متوجه شدم.
در واقع بهتره بگیم کوک فا دیز یا فا.

- - - Updated - - -

ببخشید شمامیدونی قد فلوت از کجا تعیین میشه یاقد فلوت laکوک چنده
منظورتون رو درست متوجه نمیشم.
اما الان متوجه شدم که با این سیستم فلوتی که استاد وزیری می سازه عملا نمیشه فلوتی ساخت که نت پایینش، نت پایین فلوت کلیددار باشه چون خیلی بلند میشه و فاصله سوراخ ها هم زیاد میشه.
اما شما فلوت ایرلندی رو در نظر بگیر، با اون سیستم ساخت راحت کوک ر و دو و سی بمل داره یعنی مثل فلوت کلیددار.

flutemajidi
Tuesday 17 November 2015, 06:52 AM
سلام دوستان عزیز.وحید مجیدی هستم نوازنده فلوت سبک استادپرویز وزیری در مشهد.و از هنرجویان ایشون بودم در گذشته و همیشه دست بوس ایشان.بنده 10 سال سابقه فعالیت در زمینه نای فلوت سبک وزیری دارم که البته به اشتباه در بین عوام به فلوت عربی معروف شده اما به قول استاد این ساز عربی نیست وایرانیه اما میشه عربی هم نواخت.
به هر حال هر جا در این زمینه سوال داشتین من در خدمتم.همچنین میتونید به جیمیلم(flutemajidi@gmail.com)ویا سایتم(flutemajidi.vcp.ir)مراجعه کنید و سوالاتونو در میون بذارید.سپاسگذارم.پیروز وموفق باشید.