PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : شروع نواختن با ویولون

pacoo
Sunday 28 November 2010, 02:06 PM
سلام دوستان

من امروز یک ویولون tf 142 خریدم و میخوام که شروع کنم به یادگیری .

اول اومدم با تیونر کوکش کنم فکر کردم مثل گیتاره . گوشی شو یک دور چرخوندم سیم چهارش " سل " پکید ! :21:

این گوشی هاش چرا رزوه نداره . اینجوری هی شل میشه . آیا قلق خاصی داره ؟

بعد آرشه رو هم هشت پر گرفتم کولیفون هم پیراسترو . آرشه رو کلیفون زدم ولی صدا فرقی نکرد . وقتی آرشه میرسه به تهش (اون قسمت که با دست میگیریم ) یه صدای نا هنجاری می ده !

بالشتک هم گرفتم . کدوم طرفی باید نصب شه تا درست باشه ؟

خلاصه صدا درآوردن ازش خیلی سخته و من هنوز موفق نشدم ولی پر امید و انرژی ادامه خواهم داد ! :21ox66r:

نیازمند کمک و مشاوره شما هستم :5:

sayna
Sunday 28 November 2010, 02:14 PM
سلام مبارک باشه امیدوارم خیلی زود پیشرفت کنین
خوب همین امروز خریدین توقع دارین کوکش هم بکنین من بعد از 2 سال تازه می تونم راحت کوکش کنم:D
حتما کولیفون کم بهش زدین وگرنه باید ارشه راحت روی سیم حرکت کنه بالشتک رو از طرفی که پهنای کمتری داره روی شونه بذار.
موفق باشین

Noushin
Sunday 28 November 2010, 03:02 PM
درود...مبارک باشه! به جمع ویلونیست ها خوش اومدی!
واسه کوک کردن سازت عجله نکن.اگه با آرشه کشیدن کوک بر میگرده یه کاری بعدا یواشکی میگم انجام بدی!!!!:ap
آرشه نو هستش نیاز مداوم به کلیفون داره.سعی کن قبل و بعد تمرین کلیفون بزنی. سعی کن دستت با bowhair برخورد نداشته باشه.
فرم نصب shoulderrest این شکلیه برو به You can see links before reply و ببین. فرم shoulderest طوری هست که محلی که روی شونه قرار میگیره مشخصه.
واست آرزوی موفقیت می کنم.:am

pacoo
Sunday 28 November 2010, 06:57 PM
دمتون گرم . قربون همتون .

شولدری که من گرفتم پهناش مساویه . اون ظرفش که گوده باید رو شونه بیوفته ؟ این عکسش :

You can see links before reply

خوب یه نیم ساعتی کولیفون کشیدم به آرشه یه مقدار بهتر شد . در مورد کوک چون من حس کردم سیمها یه مقدار شل هست اقدام به سفت کردن کردم که گند زدم سفت که میکردم گوشی دوباره بر می گشت سره جا اوش . باید همزمان با سفت کردن فشار بدم به داخل سوراخ تا سفت شه ؟

اگه با آرشه کشیدن کوک بر میگرده یه کاری بعدا یواشکی میگم انجام بدی!!!!

نمیشه الان بگین ؟ :دی

Noushin
Sunday 28 November 2010, 09:05 PM
دوست عزیز همینجوری که نصب کردی درسته.
گاهی نیاز هست هنگام کوک کردن گوشی کمی به داخل فشرده بشه.بذار استادت واست کوک کنه.کوک اگه کمی این ور اون ور بشه می تونه روی گوشت تاثیر بد بذاره.بذار یاد بگیری و گوشت سازت رو کوک کنه.
وقتی که مطمئن شدیم سازت کوکه اون وقت می گم چکار کنی که حین آرشه کشی بر نگرده!!!!:5:

forever
Sunday 28 November 2010, 09:44 PM
خوب یه نیم ساعتی کولیفون کشیدم به آرشه یه مقدار بهتر شد .
نیم ساعت کلیفون کشیدین؟؟؟؟؟:43:
دیگه با این وجود که باید فاتحه آرشه بیچاره رو بخونین! :40:

Sampler
Sunday 28 November 2010, 10:08 PM
سلام

اون صدای انتهای آرشه می تونه 2 دلیل داشته باشه :

1- کولیفن درست روی آرشه نکشیدی . یعنی تمام قسمت های آرشه (از نوک تا ته آرشه) رو خوب کولیفن نزدی

2 - کنترلت روی آرشه ضعیفه که خب طبیعی هم هست چون هنوز ابتدای راه هستی
منظورم اینه که نباید وقتی آرشه به تهش می رسه فشار زیادی بهش بیاری و باید بتونی اتصال آرشه با سیم ها رو کنترل کنی .
طوری که وقتی آرشه رو روی یک سیم می کشی از ابتدا تا انتهای آرشه صدای صاف و یکدستی رو بشنوی

امیدوارم روز به روز پیشرفت کنی

sam-man
Sunday 28 November 2010, 10:43 PM
دوست من مو باره که ( مبارک باشه)

واسه اینکه کوک خراب نشه و گوشی ها بر نگرده
همه گوشی ها رو آروم باز کن (کامل)
قدری کلیفون به انتهای هر کدوم بزن (نوک و سوراخ گوشی)
و
دوباره جاشون بنداز (رو به داخل هم کم کم فشار بده)
و همزمان و به آرومی همه گوش ها رو سفت کن
دقت کن . . . . . .
این کار مستلزم اینکه خرک هم جابجا بشه
پس حواست جم باشه ... !!!!
بقیه رو هم که اساتید آموزش دادن ، دی . . .

Petal
Sunday 28 November 2010, 10:57 PM
سلام
تنها راهنمایی که من میتونم به شما بکنم اینه که خودتون رو کنترل کنین و اصلا عجله نکنین....وفکر اینو که بتونی به این زودیها کوکش کنی یا صدای شفاف ازش در بیاری رو نکن.. اصلا
روز اول سیمشو پاره کردی روز دوم هم احتمالا آرشت میپکه اگه یه خورده زورت هم زیاد باشه ممکنه کوشیهای سازت رو هم بشکنی...........
اول برو پیش یه استاد ........

pacoo
Monday 29 November 2010, 12:08 AM
خوب یه ذره با پیچ ها تنظیمش ور رفتم یه چیز هایی دستگیرم شد و بهتر شد کوک سیم ها شل نمیشه زیاد . شاید چون سیم هاش نو هست اینطوری باشه ؟

بذار استادت واست کوک کنه.کوک اگه کمی این ور اون ور بشه می تونه روی گوشت تاثیر بد بذاره.بذار یاد بگیری و گوشت سازت رو کوک کنه.

مشکل اینجاست که من نه وقت استاد رو دارم و نه میتونم هزینه شو بدم . دیگه خودم و خودم و یه سری ویدئو و کتاب آموزشی و راهنمایی دوستان :دی این رو میدونم که بهتره پایه رو با استاد شروع کنم ولی چه کنیم دیگه .

نیم ساعت کلیفون کشیدین؟؟؟؟؟
دیگه با این وجود که باید فاتحه آرشه بیچاره رو بخونین!

حالا نیم ساعت هم نه یه ربع اینور اونور .

سلام

اون صدای انتهای آرشه می تونه 2 دلیل داشته باشه :

1- کولیفن درست روی آرشه نکشیدی . یعنی تمام قسمت های آرشه (از نوک تا ته آرشه) رو خوب کولیفن نزدی

2 - کنترلت روی آرشه ضعیفه که خب طبیعی هم هست چون هنوز ابتدای راه هستی
منظورم اینه که نباید وقتی آرشه به تهش می رسه فشار زیادی بهش بیاری و باید بتونی اتصال آرشه با سیم ها رو کنترل کنی .
طوری که وقتی آرشه رو روی یک سیم می کشی از ابتدا تا انتهای آرشه صدای صاف و یکدستی رو بشنوی

امیدوارم روز به روز پیشرفت کنی

سلام بر شما . کلیفون هم خوب کشیدم همش رو . تقریبا 5 سانت انتهای آرشه که میرسه صدا خشن تر میشه یه چیزی تو مایه های اره برقی :دی احتمالا کنترلم خوب نیست انشالا بهتر میشه . خیلی ممنون.

دوست من مو باره که ( مبارک باشه)

واسه اینکه کوک خراب نشه و گوشی ها بر نگرده
همه گوشی ها رو آروم باز کن (کامل)
قدری کلیفون به انتهای هر کدوم بزن (نوک و سوراخ گوشی)

قربان شما . میگم باز نکنم فعلا بهتره یه وقت اکسپلود میشه همش :دی با توجه به اینکه خرکش هم متحرکه انگار . من فکر میکردم روی ویولون برای خرک سوراخ داره . من تا حالا از نزدیک ویولون ندیده بودم :دی

سلام
تنها راهنمایی که من میتونم به شما بکنم اینه که خودتون رو کنترل کنین و اصلا عجله نکنین....وفکر اینو که بتونی به این زودیها کوکش کنی یا صدای شفاف ازش در بیاری رو نکن.. اصلا
روز اول سیمشو پاره کردی روز دوم هم احتمالا آرشت میپکه اگه یه خورده زورت هم زیاد باشه ممکنه کوشیهای سازت رو هم بشکنی...........
اول برو پیش یه استاد ........

سلام بر شما . والا من یه چیزه جدید میبینم سریع میخوام ته توشو در بیارم دست خودم نیست :دی البته از وقتی سیم پاره شد محتاط تر عمل میکنم . خیلی ظریفه ! گیتارو یه دور پیچشو میچرخونی نیم پرده به زور جابه جا میشه اینو یه ذره سفت میکنم میره سه تا نت بعدی :دی

korosh65
Monday 29 November 2010, 12:18 AM
سلام

ببخشید من یه سوال اساسی دارم- مبتدی در حد صفر هستم

اصولا در سازی مثل پیانو هر نت جای مشخصی داره - ولی در ساز هایی مثل ویولن و گیتار که سیمها
به فاصله چند نت از هم کوک میشن یه نت رو میشه روی دو سیم اجرا کرد

در این مواقع چطور باید عمل کرد - آیا اولویت اینه که نت ها تا جایی که امکان داره روی یه سیم اجرا بشه
بهع اگه نشد روی سیم کناری یا بالعکس؟

یا در این موارد روش های مختلفی هست؟

pacoo
Monday 29 November 2010, 12:31 AM
من با توجه به دانش ناقصم جواب میدم :دی

عرض شود که تو گیتار بستگی به قطعه ای که میزنیم داره . اصلا گیتار رو شیش تا سیم درست کردن که روی یه سیم هی بالا پایین نری , سه تار که نیست :دی و البته یه مقدار سلیقه ای هم هست . مثلا اگه نت اکتاو بالا داشته باشیم میریم تو پوزیشن های بالا میزنیم و روی سیمها جابه جا میشیم (در عرض بالا پایین میریم ) . هر چند میشه روی همون سیم هم عقب جلو رفت ولی قشنگتر و راحت تر اینه که بین سیم ها جابه جا بشیم .

نمیدونم خوب توضیح دادم یا نه .

Noushin
Monday 29 November 2010, 12:31 AM
دوست عزیز korosh65 اگرچه من دقیقا متوجه سوالتون نشدم:ad. اما در سازی مثل ویلن نوازنده قابلیت این رو خواهد داشت که یک نت رو روی سیم های مختلف و در position های مختلف اجرا کنه.

korosh65
Monday 29 November 2010, 01:00 AM
آآااا فهمیدم دست خود نوازندس جالبه

korosh65
Monday 29 November 2010, 01:03 AM
نمیدونم خوب توضیح دادم یا نه .

محشر بود :41:

Miri_Malek
Monday 29 November 2010, 08:41 AM
دوست عزيز مواظب باش موقع كوك ويولن به هيچ وجه گوشي ها رو به داخل فشار ندي . چون سوراخهاش گشاد ميشه و بعد يه مدت بايد ويولن رو عوض كني . كوليفون كشيدن روي گوشي منطقي تره ولي اونو هم توصيه نميكنم و اگه خواستي اين كارو بكني سيمها رو يكي يكي باز و بسته كن تا خرك جابجا نشه
در مورد كوليفن كشيدن . براي اولين بار بايد اينقدر كوليفن بكشي تا سطح براق كوليفن كه غير قابل استفاده است از بين بره تا از يه كوليفن مستعمل استفاده كن . بهترين مارك كوليفن dadario آمريكايي هست چون پيراستروي اصل 50 هزار تومن قيمتشه و فكر نكنم مال شما اصل باشه:19:
فقط در موقع نياز از كوليفن استفاده كن . نه در هر تمرين . چون كوليفن اضافي صداي سازو خفه ميكنه
اگه خواستي صداي ويولن بهتر بشه ميتوني كل سيماشو پيراسترو بندازي كه حدود 70 آب ميخوره ولي برات زوده هنوز
در ضمن ميتوني از وب كم استفاده كني تا من تا جايي كه ميتونم و از دستم برمياد كمكت كنم .:21ox66r:

sonia_7
Monday 29 November 2010, 08:44 AM
سلام دوست عزیز همه ی بچه ها راهنمایی های لازم رو کردن اما گفتم منم یه چیزی گفته باشم.الان وقتش نیست که بتونی سازت رو کوک کنی و اینکه کوک کردن ویلون علاوه بر استفاده از گوشی های بالا باید برای پاره نشدن سیم و کوک ظریف تر از پیچ های کوچولویی که پایین ساز سیم ها بهش وصل شده هو استفاده کرد که سیم متعادل کم یا زیاد بشه.کولیفن هم بهتر بود که hille میگرفتی چون از کلیفون های دیگه بهتره اما صدای بد آرشه هم بخاطر اینه که هنوز استفادهی درست از آرشه رو نمیدونی که بعدها درست میشه و هم به دلیل اینه که خوب کلیفون نزدی.برای کلیفون زدن وسط آرشه رو بگیر جوری که شصتت بین مو و چوب باشه که آرشه برای اولین بار کلیفون زدن آسیب نبینه و بصورت تقسیم شده بزن مثلا اول پاشنه بعد وسط و بعد سر آرشه.در مورد باشتک kun خوبه و استفادش هم اینجوریه که وقتی ساز رو دست چپ میگیری و پشت ساز رو به تو هست قسمت پهن بالشتک رو به بالاست قبل استفاده هم میتونی با پیچ پایه هاش ارتفاع بالشتک رو متناسب با ارتفاع گردنت تنظیم کنی.مواظب سازت باش و دوسش داشته باش.امیدوارم راهنماییام به دردت بخوره موفق باشی دوست من.

sonia_7
Monday 29 November 2010, 08:53 AM
کوروش 65 سلام 1 نت رو میشه روی دو سیم در دو حالت اجرا کرد همین که 1نت با انگشت گذاری و همون نت با سیم دست باز کناری میتونه اجرا بشه همین که دو نت را توی پوزیسیون هایی میشه به انگشت گذاری میشه روی دو سیم اجرا کرد اگه ویلون سازت باشه و زده باشی متوجه میشی من چی میگم.اصلا بعضی نتها توی بعضی پوزیسیون ها روی دو سیم متفاوت به انگشت 4 و 1 یک نت رو اجرا میکنه یعنی مثلا انگشت اول روی سیم ر در پوزیسیون 3 سل هست و انگشت 4 هم زمان روی سیم لا سل هست امیدوارم متوجه بشید منظورمو و امیدوارم منم منظورتونو درست فهمیده باشم موفق باشید.

Miri_Malek
Monday 29 November 2010, 08:53 AM
سماء جان . گرفتن از وسط آرشه موقع كوليفن زدن باعث ميشه تعادل انر‍ژي روي آرشه به هم بخوره و كوليفن درست پخش نشه . صحيحترين روش كوليفن زدن طبق متد يهودي منوهين ، مثل كشيدن آرشه روي سيمهاست
درضمن ايشون نميخواد بره پيش استاد پس بايد خودش كوك كردنو ياد بگيره . كوك كردن با وجود تيونر اصلا كار سختي نيست

Miri_Malek
Monday 29 November 2010, 08:58 AM
سلام

در این مواقع چطور باید عمل کرد - آیا اولویت اینه که نت ها تا جایی که امکان داره روی یه سیم اجرا بشه

يه نت خاص رو رو ويولن ميشه رو دو سيم اجرا كرد ولي اين كار اختياري نيست و بستگي به حالت آهنگ داره كه ميتونه يه قطعه آروم يا يه قطعه انرژيك باشه

sonia_7
Monday 29 November 2010, 09:15 AM
سلام دوستم بله تعادل رو میگیری اما برای اولین بار کولیفن زدن برای اینکه به کمر آرشه برای اولین بار فشار نیاد بهتره کمرش رو بگیریم اما همیشه نباید از این روش استفاده کرد استفهده ی درست از کولیفون همینه که شما گفتید مثل آرشه کشی روی سیم این رو آقای رمضانی به من گفتن ولی فقط اولین بار نمیدونم هرکی نظزی میده و کوک کردن ساز با گوش رو منظورم بود که الان نمیتونن انجام بدن متوجه نشدم که میخوان با تیونر کوک کنن به هر حال ممنون از دقتتون مرسیییییییییییییی

pacoo
Monday 29 November 2010, 10:22 AM
خب امروز میشه گفت سیم ها شل نشدن و کوک تغییری نکرده و من خیلی خوشحام :دی همه چی آرومه

دوست عزيز مواظب باش موقع كوك ويولن به هيچ وجه گوشي ها رو به داخل فشار ندي . چون سوراخهاش گشاد ميشه و بعد يه مدت بايد ويولن رو عوض كني . كوليفون كشيدن روي گوشي منطقي تره ولي اونو هم توصيه نميكنم و اگه خواستي اين كارو بكني سيمها رو يكي يكي باز و بسته كن تا خرك جابجا نشه

اونقدر فشار ندادم ولی به فرض اگه گشاد هم بشه تعمیر نمیکنن ؟ کلشو باید بندازی دور ؟

امروز اومدم زیر سیم ها اونجایی که آرشه میکشیم و پودر کلیفون میریزه رو بدنه ویولون رو تمیز کنم که نچسبه دستم خورد خرک در رفت :دی سیم ها رو شل کردم آروم جا زدم . جای خرک باید روی خطی که روی اف هاست باشه دیگه ؟

فقط در موقع نياز از كوليفن استفاده كن . نه در هر تمرين . چون كوليفن اضافي صداي سازو خفه ميكنه
اگه خواستي صداي ويولن بهتر بشه ميتوني كل سيماشو پيراسترو بندازي كه حدود 70 آب ميخوره ولي برات زوده هنوز

خودم هم به همین نتیجه رسیدم . والا سیم که یه دست پیراسترو سبز اضافه گرفتم به قیمت 25 تومن . حالا عکسشو میزارم .

شرمنده من وب کم ندارم . در اولین فرصت چند تا عکس میگیرم از ساز گرفتنم قرار میدم اینجا .

کولیفن هم بهتر بود که hille میگرفتی چون از کلیفون های دیگه بهتره اما صدای بد آرشه هم بخاطر اینه که هنوز استفادهی درست از آرشه رو نمیدونی که بعدها درست میشه و هم به دلیل اینه که خوب کلیفون نزدی.برای کلیفون زدن وسط آرشه رو بگیر جوری که شصتت بین مو و چوب باشه که آرشه برای اولین بار کلیفون زدن آسیب نبینه و بصورت تقسیم شده بزن مثلا اول پاشنه بعد وسط و بعد سر آرشه.

امروز یه ذره با آرشه زدن ور رفتم فکر کنم داره قلقش دستم میاد . آرشه که میرسه به تهش انگار فشار بیشتری روی سیم میاد صداش خفن میشه . سعی میکنم بیشتر کنترلش کنم .

یه بنده خدایی میگفت برای کلیفون زدن باید آرشه رو مثل وقتی که مینوازیم تو دست بگیریم و از ته آرشه روی کلیفون بکشیم تا سرش و بلعکس !

pacoo
Monday 29 November 2010, 10:41 AM
این عکس کلیفون :

اینم عکس سیم :

حالا کدومهاش تقلبیه ؟ :دی

Miri_Malek
Monday 29 November 2010, 11:21 AM
شما بايد علاج واقعه قبل از وقوع كني و نزاري سازت خراب بشه
علت اينكه با ته آرشه نميتوني درست كار كني اينه كه با ته آرشه همون كاري رو ميكني كه با سرش ميكني و اين اشتباهه . وقتي سر آرشه روي سيم هاست بايد كل موهاي آرشه رو سيم باشه وقتي به سمت ته آرشه حركت ميكني با چرخش مچ طوري تنظيم ميكني كه وقتي ته آرشه رو سيم ميرسه فقط حاشيه راست موها رو سيم باشه
به هيچ وجه انگشت گذاري و آكورد گيري نكن و فقط با سيم دست باز تمرين آرشه كشي كن
اميد وارم روش درست آرشه گرفتن رو هم بلد باشي
در ضمن سيم كروم ژيراسترو بد نيست ولي كوليفن تقلبي هست

pacoo
Monday 29 November 2010, 11:43 AM
اینم عکس من بی کله :دی

فکر میکنم یه مقدار آرشه رو بد گرفتم .

کلیفون جدی تقلبیه ؟ به قیافش نمیاد . اصلش چه ریختیه ؟

Noushin
Monday 29 November 2010, 12:03 PM
دوست عزیز وضعیت دست راستت خوب نیست. انگشت کوچک دست راستت آزاده!باید انتهای انگشت روی آرشه قرار بگیره. این تصویر رو ببینYou can see links before reply
موفق باشی

sonia_7
Monday 29 November 2010, 12:25 PM
گرفتن آرشه نادرسته انگشت کوچک دست راستت باید گرد به انتهای آرشه بچسبه یه سری ورزش ها برای گرفتن آرشه و تقویت انگشت کوچکت هست مثلا نمونه اینکه همین طور که آرشه رو گرفتی با انگشت کوچک انتهای آرشت رو فشار بدی پایین و دوباره به حالت اول بر گردونی مثل الاکلنگ امیدوارم منظورم رو بفهمی این 1 نمونه تمرینه.اگه پیش استاد بری بهتره ها ویلون ساز عجیبیه کوچکترین چیز ها توی اکل و نحوه ی نوازندگی میتونه اونو سخت تر یا راحت تر کنه.موفق باشی

pacoo
Monday 29 November 2010, 03:02 PM
دوست عزیز وضعیت دست راستت خوب نیست. انگشت کوچک دست راستت آزاده!

ها خودمم هم بعدش فهمیدم ..موقع عکس هول شدم :دی ممنون بابت عکس.

ا برای گرفتن آرشه و تقویت انگشت کوچکت هست مثلا نمونه اینکه همین طور که آرشه رو گرفتی با انگشت کوچک انتهای آرشت رو فشار بدی پایین و دوباره به حالت اول بر گردونی مثل الاکلنگ امیدوارم منظورم رو بفهمی این 1 نمونه تمرینه

کاملا شیر فهم شدم !

====
خوب بقییش که مشکل نداشت انشالا ؟

سلام
قبل از هرچیز باید بگم به نظر میاد خیلی شیطون و البته خرابکار باشی

درود بر شما .

اتفاقا خیلی سر به زیر و درستکار هستم یعنی درست میکنم چیزها رو :دی

فقط دوستانه میگم حالا که داری تازه شروع می کنی درست و اصولی یاد بگیر وگرنه فراموش کردن و درست کردن اشتباهات سخته وگاهی غیر ممکن میشه .
خشت اول را گر نهد معمار کج ....تا ثریا میرود دیوار کج

همش این نکته تو ذهنم میچرخه برا همین سعی میکنم آروم آروم جلو برم .

ممنون دوستان .

Mehdi_violin
Thursday 2 December 2010, 10:16 AM
اينجور بوش مياد جيزي نمونده كه من بكم البته نخوندم ولي ميخوره جيزي نمونده باشه فقط وردتو به نوازندكان ويلن تبريك ميكم ايشالا زودتر بيشرفت كني

pacoo
Thursday 2 December 2010, 01:10 PM
متشکر .

امروز ساز رو بردم پیش یه استاد سیم های پیراسترو که خریده بودم بندازه , گفت سیم ها رو یک اکتاو پایین تر کوک کردی ! :21: گفتم میگم چرا اینقدر صدای کلفت میده ویولون من :23: از ترس اینکه سیم ها پاره نشه !

گفت سازه خوبی خریدی و اصل هست . میگفت 90 درصد tf ها تقلبی هستند . و بعدا خرک اوبرت بنداز روش بهتره . از آرشه ام ایراد گرفت گفت رده کاملا ! تاب داره ! حالا شنبه میخوام ببرم عوض کنم .

کولیفون رو گفت اینا قیمتش 8 تومنه (من 10 خریدم ) و تقلبی نیست .

خلاصه الان صدای ساز خیلی بلند و صاف شده و اون مشکل صدای ناهنجار ته آرشه رو ندارم دیگه .

خیلی دارم باهاش حال میکنم الان ! :21ox66r:

Mehdi_violin
Thursday 2 December 2010, 02:04 PM
بس سر من بيشتر كلا رفت جون كليفن بيراستور اصل رو 11 تومن ميخرم

pacoo
Thursday 2 December 2010, 09:29 PM
دوستان یک سوال

برای اینکه انگشت دست چپ من دقیقا بیاد روی نت روش هایی هست جز علامت زدن فینگربرد ؟ مثلا من جای نت سی رو روی سیم لا با تیونر پیدا می کنم بعد دو سه دفعه که انگشتم رو بر می دارم و میزارم دقیقا روی نت نیست (چراغ تیونر قرمز میشه ) یه ذره خطا دارم ! برای اینکه خوب جای نت ها رو پیدا کنم همیشه با تیونر تمرین کنم یا راهکارهای دیگری نیز هست ؟

کلا سخت ترین قسمت ویولون برای من اینجاست !

Noushin
Thursday 2 December 2010, 09:57 PM
به هیچ وجه روی فینگر برد علامت نزن. اینکه مدام بخوای به تیونر نگاه کنی هم به نظرم جالب نیست. از اونجاییکه استاد نداری، شما بعد از اینکه جای درست نت(برای مثال سی) بوسیله تیونر پیدا کردی صدای نت (اجرای نت با آرشه) رو رکورد می کنی. بعد از اون همزمان با اجرای player شما هم نت رو اجرا می کنی.این کار به شما کمک می کنه که صدای نت ها با گوشت آشنا بشه و متوجه fault زدن بشی و انقدر تکرار می کنی که صدای اجرای شما با صدایی که از player شنیده می شه یکی بشه.نتیجه اینکه نت سی رو خود به خود درست خواهی زد.:am

melodyekohan
Friday 3 December 2010, 10:40 AM
سلام دوست عزیز در مورد انگشت گذاری باید بگم که یکی از سخت ترین چیزها در ویولن هستش بهترین کاری که میتونی بکنی اینه که صدای نت رو گوش کنی تا گوشت عادت کنه اینجوری به تیونر هم احتیاج نداری وقتی که زیاد تمرین کنی دستات عادت میکنن به درست زنی و در پزیسیون 1 باید بگم که سعی کن بند اول انگشت اولت بچسبه به شیطانک ویولن .

pacoo
Friday 3 December 2010, 04:14 PM
پس همش با تمرین گوش هست و کلک خاصی نمیشه به کار برد !

شما بعد از اینکه جای درست نت(برای مثال سی) بوسیله تیونر پیدا کردی صدای نت (اجرای نت با آرشه) رو رکورد می کنی. بعد از اون همزمان با اجرای player شما هم نت رو اجرا می کنی.

خوب برای رکورد کردن که صداش تمیز دربیاد تقریبا میکروفون داینامیک در حد 20 تا 30 تومن چیزی میشه خرید ؟

سلام دوست عزیز در مورد انگشت گذاری باید بگم که یکی از سخت ترین چیزها در ویولن هستش بهترین کاری که میتونی بکنی اینه که صدای نت رو گوش کنی تا گوشت عادت کنه اینجوری به تیونر هم احتیاج نداری وقتی که زیاد تمرین کنی دستات عادت میکنن به درست زنی و در پزیسیون 1 باید بگم که سعی کن بند اول انگشت اولت بچسبه به شیطانک ویولن .

درود بر شما .

ممنون از راهنمایی .

Mehdi_violin
Friday 3 December 2010, 06:09 PM
من يه بيكاب 30تومني خريدم بد نيست ولي اكه 50 خرج كرده بودم نياز نبود دوباره بخرم
به نظرم يا يه بيكاب 10 تومني بكير بعدا يه خوبشو بكير يا اينكه يه 40 50 تومني بكير خيالتو راحت كن

pacoo
Friday 3 December 2010, 06:19 PM
میخوام میکروفون بگیرم که با گیتار ریتم بزنم ضبط کنم با ویولون ملودی و خودم هم بخونم روش :دی

این میکروفون های دایو daiyo رو کسی تست کرده ؟ 20 تومنی هم داره . فکر کنم برای آماتورها خوب باشه !

pacoo
Monday 6 December 2010, 08:15 AM
دوستان من به مشکل موقع آرشه کشی دارم اونم اینه که وقتی میرسم وسط آرشه ارتعاش (لرزش به سمت بالا پایین ) چوب آرشه باعث میشه که صدای ویولون اون قسمت یه مقدار بلرزه ! هر چی سعی هم میکنم کنترلش کنم نمیشه . به خصوص وقتی آرشه راست (به سمت پایین) میکشم این اتفاق میوفته .

Noushin
Monday 6 December 2010, 09:40 AM
:ad احتمالات زیادی ممکنه وجود داشته باشه. اولین اینکه ببین Bowhair رو زیادی سفت نکرده باشی، چون ممکنه باعث پرش بشه. ممکنه ناشی از انحراف و ترس از اشتباه آرشه کشیدن باشه. گاهی واسه آرشه هایی که خیلی سبک هستند هم پیش می یاد. سعی کن فشار آرشه کشی متناسب باشه و آرشه رو روان بکشی و خیلی فشار وارد نکنی....اگه هیچ کدوم نبود با صرف زمان و تسلط بیشتر روی آرشه مشکلت حل میشه.:am

Blue_Danube
Monday 6 December 2010, 03:20 PM
فقط گوش .فقط سلفز .فقط تمرین .تیوننر نهههههههههههههه (باعث تنبلی گوش نوازنده میشه)

pacoo
Tuesday 7 December 2010, 01:12 AM
ولی برای اینکه بدونیم درست میزنیم تیونر لازم هست به نظره من . البته اولا تا گوش عادت کنه !

البته من با ویدئوی آموزی همزمان همصدا هم میزنم . کتاب le violon جلد 1 رو شروع کردم الان . درسهای اولش که آسونه و سریع بزنم تو گوشش :21:

بعدش عرض شود که من میکروفون مار shure گرفتم مدل 565 . اول ا که ولوم صداش پایینه وقتی ضبط میکنه بعد هم یه ویزی هم داره همراش ! فروشنده گفت همه میکروفون ها همینطورین ؟ آیا واقعن اینطور است ؟

REZ
Tuesday 7 December 2010, 02:13 AM
دوستان من به مشکل موقع آرشه کشی دارم اونم اینه که وقتی میرسم وسط آرشه ارتعاش (لرزش به سمت بالا پایین ) چوب آرشه باعث میشه که صدای ویولون اون قسمت یه مقدار بلرزه ! هر چی سعی هم میکنم کنترلش کنم نمیشه . به خصوص وقتی آرشه راست (به سمت پایین) میکشم این اتفاق میوفته .

احتمالا فاصله آرشه شما تا خرک زیاده
یا اینکه اولش درسته ولی آرشه کج حرکت میکنه و اواسط راه فاصله با خرک زیاد میشه
حدودا باید کمتر از 5 سانت فاصله داشته باشید

البته پاسخ خانم نوشین هم کاملا منطقی است

Miri_Malek
Tuesday 7 December 2010, 08:39 AM
دوست عزيز تا جايي كه من متوجهم شما تازه شروع كردين به نواختن ويولن . پس بهتره عجله نكني كه زود همه كتابارو تموم كني چون تموم كردن كتاب مهم نيست بلكه درست اجرا كردنشون مهمه. در ضمن شما بايد مدام به مدت 1 ماه فقط روي نتهاي سيم لا تمركز كني تا گوشت عادت كنه . به هيچ وجه غير از سيم لا رو سيم ديگه اي آرشه نكش

pacoo
Tuesday 7 December 2010, 08:10 PM
حدودا باید کمتر از 5 سانت فاصله داشته باشید

5 سانت ؟ :22: من دوسانت بیشتر فاصله ام با خرک نمیشه ! آخه نزدیک خرک آرشه کشی همچین صدا بلندتر و صاف تر هست ! یه مقدار موهای آرشه رو شل و سفت کردم فکر کنم بهتر شد .

. پس بهتره عجله نكني كه زود همه كتابارو تموم كني چون تموم كردن كتاب مهم نيست بلكه درست اجرا كردنشون مهمه. در ضمن شما بايد مدام به مدت 1 ماه فقط روي نتهاي سيم لا تمركز كني تا گوشت عادت كنه . به هيچ وجه غير از سيم لا رو سيم ديگه اي آرشه نكش

چشم استاد . اتفاقا 40 تا درس اول le violon هم روی سیم لا هست فقط . که همون یک ماه وقتم رو بگیره. هرچند درسهای اولش واقعا آسونه (من از لحاظ تئوری و کشش نت و این حرفا مشکلی ندارم) ولی برای قوی کردن آرشه کشی روشون وقت میزارم .

REZ
Tuesday 7 December 2010, 10:19 PM
درست می فرمایید
منم عرض کردم کمتر از 5 سانت چون ذهنی حساب کردم و تصور می کردم که احتمالا فاصله بیشتری دارید
بله فکر می کنم همین حدود 2 سانت منطقی تر هست

RAHA3
Friday 10 December 2010, 09:02 AM
حال سازت چطوره ؟بلایی که سرش نیومده ؟جدیدا کمتر مهندسی میکنی.:21:

....پشتکار و اعتماد به نفس خوبی داری عالیه...:41: حتما موفق میشی ...یکم حسودیم شد یا بهتر بگم غبطه خوردم

pacoo
Friday 10 December 2010, 06:12 PM
خوب من مهندس مکانیکم باید مهندسی کنم :دی همون اوایل پدرشو درآوردم دیگه چیز جدیدی نداره برام :21:

البته یک سری اتفاقات دیگه هم افتاد که اینجا نگفتم ضایع نشم :دی یکی دو تا سیم دیگه پاره کردم مجبور شدم یک دست کامل سیم عوض کنم !:19: این پاره شدن سیم دومی جریان جالبی داشت داشتم کوک میکردم اصلا حواسم نبود ویولونه ! تو فکرم سیم دوم گیتار بود هی سفت میکردم دیدم نت سی نمیاد هی سفت کردم دیدم دیگه سفت نمیشه نگو از ناحیه الاستیک رفته تو پلاستیک و زرت ! پاره شد ! تازه یادم اومد چه گندی زدم !:21:

فقط حیف که وقت ندارم تمرین کنم . یک روز در میون نیم ساعت باهاش بازی بازی میکنم ! :10: فعلا تمرکزم روی درس 1 تا 11 هست .

ما میتونیم ! به امید موفقیت ! :21ox66r::am

elii
Friday 10 December 2010, 07:16 PM
سلام.1 ساله ویولن کار می کنم.با وبراسیون مشکل دارم .می شه راهنماییم کنید

Noushin
Friday 10 December 2010, 08:55 PM
سلام.1 ساله ویولن کار می کنم.با وبراسیون مشکل دارم .می شه راهنماییم کنید

elii جان کلا اجرای vibration در ویلن کار آسونی نیست و اگه هنوز روی انگشت گذاری ایراد داری من به هیچ وجه بهت توصیه نمی کنم که روی ساز پیاده کنی. ولی تنها راه اجرای صحیح ویبراسیون تمرینه. حتی زمانی که ساز دستت نیست روی سطحی که مشابه fingerboard هست تمریناتت رو ادامه بده.
موفق باشی:am

atmosfer
Friday 10 December 2010, 09:33 PM
من 5 ساله که ویلن میزنم ولی هنوز روی tril مشکل دارم.مخصوصا برای انگشت چهارم.
اگه میشه راهنماییم کنین...

Noushin
Friday 10 December 2010, 10:27 PM
من 5 ساله که ویلن میزنم ولی هنوز روی tril مشکل دارم.مخصوصا برای انگشت چهارم.
اگه میشه راهنماییم کنین...

دوست عزیز بهترین راه اجرای trill ریلکس (relaxing) بودن انگشت ها هستش. اگه عصبی باشی و انگشت هات رو سفت بگیری trill ها خیلی کند و آهسته اجرا می شن. کمترین فشار رو روی سیم ها ایجاد کن و انگشت ها حرکت مختصری داشته باشن. در ابتدای کار سعی کن یکی دوتا trill اجرا کنی و اول سرعت اجرا آهسته باشه و بعد رفته رفته سریع اجرا کن. اینکه از اول بخوای سریع بزنی کار اشتباهیه. تمرینات هم به این فرم باشه که یک تریل که خیلی آهسته انگشتت با سیم برخورد داره اجرا می کنی و بعد بهش استراحت می دی. این تمرین رو در طی هفته اونقدر انجام می دی تا رفته رفته سریع تر و با تعداد دفعات بیشتری اجرا کنی.

Miri_Malek
Saturday 11 December 2010, 09:06 AM
دوست عزیز بهترین راه اجرای trill ریلکس (relaxing) بودن انگشت ها هستش. اگه عصبی باشی و انگشت هات رو سفت بگیری trill ها خیلی کند و آهسته اجرا می شن. کمترین فشار رو روی سیم ها ایجاد کن و انگشت ها حرکت مختصری داشته باشن. در ابتدای کار سعی کن یکی دوتا trill اجرا کنی و اول سرعت اجرا آهسته باشه و بعد رفته رفته سریع اجرا کن. اینکه از اول بخوای سریع بزنی کار اشتباهیه. تمرینات هم به این فرم باشه که یک تریل که خیلی آهسته انگشتت با سیم برخورد داره اجرا می کنی و بعد بهش استراحت می دی. این تمرین رو در طی هفته اونقدر انجام می دی تا رفته رفته سریع تر و با تعداد دفعات بیشتری اجرا کنی.

نوشين جان درست ميفرمايند . كلا براي اجراي تريوله و ويبراسيون و حتي انگشت گذاري سريع و صحيح بايد انگشت آزاد باشه ولي علت آزاد نبودن انگشت استرس نيست . بلكه اينه كه شما با دستتون ويولن رو نگه ميدارين ، در صورتي كه ويولن رو بايد چانه نگه دارين و وقتي دست از ويولن ميكشين ويولن نيفته . به نظر استاد يا حقي نگه داشتن ويولن با دست 80% كارايي انگشت ها رو پائين مياره

Noushin
Saturday 11 December 2010, 02:02 PM
نوشين جان درست ميفرمايند . كلا براي اجراي تريوله و ويبراسيون و حتي انگشت گذاري سريع و صحيح بايد انگشت آزاد باشه ولي علت آزاد نبودن انگشت استرس نيست . بلكه اينه كه شما با دستتون ويولن رو نگه ميدارين ، در صورتي كه ويولن رو بايد چانه نگه دارين و وقتي دست از ويولن ميكشين ويولن نيفته . به نظر استاد يا حقي نگه داشتن ويولن با دست 80% كارايي انگشت ها رو پائين مياره

حرف شما کاملا درسته. منظور از اینکه انگشت ها ریلکس(relax) باشن این نیست که شخص دچار استرس هست. منظور من رها سازی و آزاد گذاشتن انگشت ها بود. منظور هم از عصبی بودن این نیست که شخص فشار عصبی داره. وقتی تمرکز روی قسمتی از بدن باشه اون قسمت اعصابش درگیر می شن.
من شاید معنی پارسی رو خیلی خوب نتونستم برسونم. ببخشید و ممنون :ap

pacoo
Monday 13 December 2010, 10:28 AM
دوستان دو میزان سه جهارم نت سیاه معمولی روی سیم لا اجرا کردم فیلم گرفتم به حجم 720 کیلوبایت .

اگه حال داشتید ببینید اشکال نداره آرشه کشی من . یه مقدار گوش خراش هست :21:

Noushin
Monday 13 December 2010, 03:19 PM
دوستان دو میزان سه جهارم نت سیاه معمولی روی سیم لا اجرا کردم فیلم گرفتم به حجم 720 کیلوبایت .

اگه حال داشتید ببینید اشکال نداره آرشه کشی من . یه مقدار گوش خراش هست :21:

لیست می کنم:
1- سر ویلن به پایین متمایله که باید درست گرفته بشه.
2- وضعیت تنه باید کاملا روبه روی music stand باشه.شونه سمت چپ افتادگی داره.اگه music stand نداری روبه روی هرجا که کتاب یا دفتر نت رو می ذاری.
3- به سازت نگاه نکن. سعی کن از راه چشم به مغزت فرمان ندی.
4- سعی کن آرشه رو تا به انتها موازی با bridge نگه داری. وضعیت بازوی دست راست رو باید تنظیم کنی.درست نمی تونم تشخیص بدم ولی به نظر می یاد زاویه زیاده و از بدن خیلی فاصله داره.
5- خیلی سریع داری اجرا می کنی. واسه هر نت وقت بذار.حتی اگه یک ضرب باشه.داری تمرین می کنی مثلا :45:

pacoo
Monday 13 December 2010, 07:57 PM
بدنم انگار کلا یه ذره به طرف چپ خم شده . music stand چی میگه ؟ :دی من نت ها رو حفظ میکنم میزنم پایه نت ندارم .

به ساز نگاه نکنم که آرشه چپ اندر قیچی میشه برای اینکه موازی خرک حرکت کنه باید نگاهش کنم دیگه (حالا چون تازه کارم ) .

درباره سرعت چون اون قبلیها نت گردها رو با مترونوم 50 میزدم اینم با 50 زدم که اینطوری شده ! :21:

زاویه بازوی دست راست رو درست نفهمیدم . جوری بگیرم که آرشه موازی با خرک باشه کافیه ؟

یه مشکل دیگه هم دارم اونم اینه که هر بار ویولون رو میخوام بزارم تو کیسش با بالشتک جا نمیشه و باید درش بیارم . راه حلی نداره ؟ وقتی هایی که از ساز استفاده نمی کنیم باید حتما بزاریم تو کیسش ؟

Noushin
Monday 13 December 2010, 10:30 PM
بدنم انگار کلا یه ذره به طرف چپ خم شده . music stand چی میگه ؟ :دی من نت ها رو حفظ میکنم میزنم پایه نت ندارم .

به ساز نگاه نکنم که آرشه چپ اندر قیچی میشه برای اینکه موازی خرک حرکت کنه باید نگاهش کنم دیگه (حالا چون تازه کارم ) .

درباره سرعت چون اون قبلیها نت گردها رو با مترونوم 50 میزدم اینم با 50 زدم که اینطوری شده ! :21:

زاویه بازوی دست راست رو درست نفهمیدم . جوری بگیرم که آرشه موازی با خرک باشه کافیه ؟

یه مشکل دیگه هم دارم اونم اینه که هر بار ویولون رو میخوام بزارم تو کیسش با بالشتک جا نمیشه و باید درش بیارم . راه حلی نداره ؟ وقتی هایی که از ساز استفاده نمی کنیم باید حتما بزاریم تو کیسش ؟

حفظ کردنیه مگه؟ :293: یه قطعه رو اونقدر باید تمرین کنی تا حفظ بشی نه اینکه حفظ کنی بعد اجرا کنی. حالا نت ها فقط لا هست ولی بعدا از نت های متفاوت در چندین صفحه استفاده می شه.

تازه کار یا غیر تازه کار نداره نباید به ساز نگاه کنی.:68:

زاویه دستت رو طوری باید بگیری که دست راستت خیلی بالا نره.

بالشتک رو باید در بیاری برادر، راه دیگه نداره! اگه نمی خوای به قول خودت بذاری توکیسه!!!!! تا آخر روز، سازت رو به صورت عمود بر زمین به جایی تکیه بده. به صورت افقی نخوابونش!!!! یه جایی هم بذار دمای ثابت داشته باشه.تغییرات دمایی واسش مضره.

rabel
Tuesday 14 December 2010, 01:26 AM
سلام
من تازه کارم کتاب یک سوزوکی رو تا درس 12 زدم . یعنی کلا رو اهنگ های 1 تا 12 سوزوکی ویولن رو یاد گرفتن . الان دارم اهنگ نوید بهار و پیش درآمد ماهور رو از کتاب یک خالقی کامل میزنم . مشکل اصلیم اینه که دلم میخواهد نت های شعر دار بزنم . اخه برادرم 3 تار میزند و خب منم خیلی دلم میخواهد نتهای شعر های ایرانی را بزنم ولی نت ها خیلی پیچیده است . لطفا چند نت به من ارائه بدهید . ببخشید که به شما میگم آخه روم نمیشه به استادم بگم .

rabel
Tuesday 14 December 2010, 01:40 AM
دوتا مشکل دیگه هم دارم یکی اینکه وقتی وقتی از سیم 3 به 1 میام ارشه خیلی میلرزه همینطور وقتی دارم با تمام آرشه میزنم وقتی به وسط ارشه میرسه ارشه شروع به لرزش میکنه .
دومیش هم اینه که اگه در کنار ویولون گیتار کار کنم مشکلی پیش میاد ؟

pouria.y
Tuesday 14 December 2010, 08:36 AM
سلام نوشین جون به نظر میاد ساز زدنت خوب باشه میتونی لطف کنی واگه مقاله ای یا چیزی راجع به ارکان 5 گانه اجرای موسیقی داری بهم بدی ؟

pacoo
Tuesday 14 December 2010, 08:55 AM
حفظ کردنیه مگه؟ یه قطعه رو اونقدر باید تمرین کنی تا حفظ بشی نه اینکه حفظ کنی بعد اجرا کنی. حالا نت ها فقط لا هست ولی بعدا از نت های متفاوت در چندین صفحه استفاده می شه.

درست میفرمایید . منم منظورم همین بود که در حین تمرین حفظ میشم و تا حالا نشده از روی نت نگاه کنم و اجرا کنم حتی نت های دو سه صفحه ای رو . آیا این یه اشکاله ؟

تازه کار یا غیر تازه کار نداره نباید به ساز نگاه کنی.

خیلی سخت شد که :17:

بالشتک رو باید در بیاری برادر، راه دیگه نداره! اگه نمی خوای به قول خودت بذاری توکیسه!!!!! تا آخر روز، سازت رو به صورت عمود بر زمین به جایی تکیه بده. به صورت افقی نخوابونش!!!! یه جایی هم بذار دمای ثابت داشته باشه.تغییرات دمایی واسش مضره.

منظورم من از کیس case بود یه وقت با کیسه اشتباه نشه :21: پس همون بهتر که بالشتک رو دربیارم و بزارمش تو case اینطوری در امان تره .

زاویه دستت رو طوری باید بگیری که دست راستت خیلی بالا نره.

بالا منظور روی بالا پایین اومدن دست راست برای تعویض سیم هاست یا عقب جلو رفتن بازو که باعث میشه آرشه موازی نشه ؟ :23:

Honey_Shababi
Tuesday 14 December 2010, 09:11 AM
سلام بچه ها.من حدود 6 ماه هستش كه كلاس ويولون ميرم.البته مدت 12 سال هست كه پيانو و گيتار ميزنم.اين آهنگ بيژن رو گوشي زدم.لطفا حرفه اي ها و غير حرفه اي ها ايراد هاي كارمو بگن.ممنون.

You can see links before reply (You can see links before reply):21ox66r:

staccato
Tuesday 14 December 2010, 09:20 AM
سلام بچه ها.من حدود 6 ماه هستش كه كلاس ويولون ميرم.البته مدت 12 سال هست كه پيانو و گيتار ميزنم.اين آهنگ بيژن رو گوشي زدم.لطفا حرفه اي ها و غير حرفه اي ها ايراد هاي كارمو بگن.ممنون.

You can see links before reply (You can see links before reply):21ox66r:
سلام
6 ماه ؟
گوش قوی دارید تبریک میگم
برای کسی که 6 ماه کار میکنه نمیشه ایرادی گرفت :39::39::39::39::39:

Honey_Shababi
Tuesday 14 December 2010, 09:39 AM
سلام
6 ماه ؟
گوش قوی دارید تبریک میگم
برای کسی که 6 ماه کار میکنه نمیشه ایرادی گرفت :39::39::39::39::39:

مرسي

راحله یوسفی
Tuesday 14 December 2010, 10:44 AM
salam man 6 mahi hast k classe violin miram valy az ostadesh ziad razy nabudam:17:va tasmim gereftam ba cd yad begiram ,cdy k gereftam male sherkate gostareshe donyaye musighi ostad amine esmaily hast,benazaretun in cd khube?va mishe violino intory yad gereft?merccci

Honey_Shababi
Tuesday 14 December 2010, 11:03 AM
salam man 6 mahi hast k classe violin miram valy az ostadesh ziad razy nabudam:17:va tasmim gereftam ba cd yad begiram ,cdy k gereftam male sherkate gostareshe donyaye musighi ostad amine esmaily hast,benazaretun in cd khube?va mishe violino intory yad gereft?merccci

دوست عزیز لطفا فارسی تایپ کنید!

با تشکر

Noushin
Tuesday 14 December 2010, 11:13 AM
دوتا مشکل دیگه هم دارم یکی اینکه وقتی وقتی از سیم 3 به 1 میام ارشه خیلی میلرزه همینطور وقتی دارم با تمام آرشه میزنم وقتی به وسط ارشه میرسه ارشه شروع به لرزش میکنه .
دومیش هم اینه که اگه در کنار ویولون گیتار کار کنم مشکلی پیش میاد ؟

اولا با توجه به اینکه اول کتاب خالقی هستی الان آهنگ های خیلی زیادی نمی تونی کار بکنی. مگر آهنگ های ساده! حداقل بذار کمی بری جلو تر بعدا! ضمنا سعی کن نحوه نواختن ویلن رو یاد بگیری نه آهنگ زدن رو!!!!!!

دو اینکه مشکل پرش آرشه علل مختلفی داره. ببین bowhair رو خیلی سفت نکردی!:39:

به نظر من خیلی خوب نیست دو ساز با ویژگی های متفاوت همزمان کار بشن. من حتی توصیه نمی کنم نواختن ویلن به سبک ایرانی همزمان با سبک کلاسیک کار بشه چه برسه به یه ساز دیگه!!!!

Noushin
Tuesday 14 December 2010, 11:25 AM
درست میفرمایید . منم منظورم همین بود که در حین تمرین حفظ میشم و تا حالا نشده از روی نت نگاه کنم و اجرا کنم حتی نت های دو سه صفحه ای رو . آیا این یه اشکاله ؟

بالا منظور روی بالا پایین اومدن دست راست برای تعویض سیم هاست یا عقب جلو رفتن بازو که باعث میشه آرشه موازی نشه ؟ :23:

1- دوست عزیز سعی کن از اول به یاد گرفتن اصول علاقه نشون بدی.

2- منظور من فعلا زاویه تغییر سیم نیست.اگرچه بعدا همین زوایا برای تغییر سیم ها کاربرد دارن. روی سیم لا داری کار می کنی. زاویه ای که بازوی دست راست با بدنت درست می کنه برای هر سیم متفاوته. برای سیم لا این زاویه خیلی باز نیست درحالیکه برای سیم سل باید کمی بازتر باشه. توی تصویر به نظر میومد که این زاویه برای سیم لا کمی زیاده.

Honey_Shababi
Tuesday 14 December 2010, 11:44 AM
سلام.همينطور كه قبلا هم گفته بودم من 6 ماهه كه كلاس ويولون ميرم.اين آهنگ زيباي اميد رو واستون زدم.اگه بد بود به بزرگي خودتون ببخشيد.فقط ايراداي كارمو بهم بگين.ميدونم سوتي زياد دادم.

You can see links before reply (You can see links before reply)

staccato
Tuesday 14 December 2010, 03:14 PM
من عاشق این آهنگم .کاش کاملشو میزدی
فقط خیلی اکوش زیاده . بازم تبریک میگم.
البته ایراداش با اساتید . موفق باشی
:41::41::41::41:

violinsolo
Tuesday 14 December 2010, 03:44 PM
بچه ها كسي استاد خوب ويولن تو تهران ميشناسه

Noushin
Tuesday 14 December 2010, 08:33 PM
سلام.همينطور كه قبلا هم گفته بودم من 6 ماهه كه كلاس ويولون ميرم.اين آهنگ زيباي اميد رو واستون زدم.اگه بد بود به بزرگي خودتون ببخشيد.فقط ايراداي كارمو بهم بگين.ميدونم سوتي زياد دادم.

You can see links before reply (You can see links before reply)

دوست عزیز توصیه می کنم در یه تاپیک جداگانه کارهات رو بذاری شاید دیگران متوجه نشن که شما اینجا کارهات رو گذاشتی.
کار اول خوب بود. ولی خیلی دستکاری کردی!!! همون چیزی که زدی رو بذاری بهتر میشه که به کارت نظر داد.
دومی رو که اصلا متوجه نشدم چی زدی! یه جاهایی fault می شد که با اکو مخلوط بود و... :39:
ولی در کل مرسیییییییی. واسه 6 ماه خیلیییییی هم خوبه! باز هم کار بذار. :41::am

Honey_Shababi
Wednesday 15 December 2010, 11:20 AM
دوست عزیز توصیه می کنم در یه تاپیک جداگانه کارهات رو بذاری شاید دیگران متوجه نشن که شما اینجا کارهات رو گذاشتی.
کار اول خوب بود. ولی خیلی دستکاری کردی!!! همون چیزی که زدی رو بذاری بهتر میشه که به کارت نظر داد.
دومی رو که اصلا متوجه نشدم چی زدی! یه جاهایی fault می شد که با اکو مخلوط بود و... :39:
ولی در کل مرسیییییییی. واسه 6 ماه خیلیییییی هم خوبه! باز هم کار بذار. :41::am

چشم.جداگانه هم گذاشتم.راستي كارهاي ديگه من غير از ويولون تو موسيقي الكترونيك هم هست.

violinsolo
Thursday 16 December 2010, 09:56 PM
دوست عزيز شما چه مدته ساز ميزنيد

violinsolo
Thursday 16 December 2010, 10:01 PM
شما جه مدته ساز ميزنيد و استادتون كيه

sayna
Thursday 16 December 2010, 11:17 PM
به نظر من برای 6 ماه کارت عالی بود اما توی اجرات تغییر فاصله خیلی مشخص و محسوس بود و وقتی ارشه رو از روی سیم برمیداری موقع گذاشتن و ادامه دادن صدای برخورد سیم با ارشه مشخصه باید انقدر اروم این کارو انجام بدی که دیگران متوجه نشن ارشه رو جابجا کردی ولی در کل عالی بود موفق باشی

ariana.
Friday 17 December 2010, 12:59 PM
دوست عزیز کارتون خیلی خوب بود افرین اگه نت این اهنگو دارین ممنون میشم بذارین رو سایت

DivXviDvD
Thursday 7 April 2011, 06:28 PM
سلام دوستان من تازه 2 روزه ویولن گرفتم
یه جلسه هم کلاس رفتم و کتاب آقای خالقی رو میخونم
یه مشکلی که دارم من امروز 2 ساعت تمرین میکردم و دست راستم که آرشه رو میگیرم الان بی حس شده
آرشه رو هم درست گرفتم با عکس و ویدئو و استاد اینا کاملا مچ هست چرا ؟
-----
کجا میشه عکس ساز رو گذاشت دوستان برسی کنند

---------------------------------
مشکل رو برطرف کردم

pacoo
Monday 23 May 2011, 09:43 PM
بچه ها من وقت نمیکنم تمرین کنم و یه تیکه همینطور بی نت زدم امروز ببینید وضعیت پیشرفتم چطور بوده یا اصلا پیشرفتی بوده ؟ :21: شاید بشه گفت یک ماه پشت سره هم بیشتر تمرین نکردم از وقتی خریدم ویولون رو .

روی سیم لا و ره میزنم اینجا.

با تشکر از وقتی که میزارید .:21ox66r::redguitar:

reza_7191
Tuesday 24 May 2011, 08:32 AM
salam.khaste nabashi. khube. ama age mikhay injuri bedahe navazi koni bishtar gosh kon. masalan az badii ya yahaghi bishtar gosh kon. moafagh bashi,

pacoo
Wednesday 25 May 2011, 12:40 PM
salam.khaste nabashi. khube. ama age mikhay injuri bedahe navazi koni bishtar gosh kon. masalan az badii ya yahaghi bishtar gosh kon. moafagh bashi,

سلام . مرسی

بداهه که نمیزنم زیاد . از روی کتاب خالقی میزنم و خیلی آهسته جلو میرم . اینم اولش آهنگ ملا ممد جان بود مثلا :دی که نت نداشتم همینطور چی میگن گوشی زدم .

با تشکر .

DivXviDvD
Wednesday 25 May 2011, 04:52 PM
سلام اینجا هر وقت پست میدم کسی جواب نمیده چرا ؟

vitset
Wednesday 25 May 2011, 05:33 PM
سلام pacoo جان چون گيتار ميزني و گوشت با موسيقي آشناس خيلي خوبه ولي
فقط گوش نيس ويلن مثل گيتار نميشه ازش صدا درآورد پس خيلي فرق داره با گيـــــــتار
تنها پيشنهاد من بهت اينه كه اولا بايد قبول كرد ويلن يه سازيه كه اگه ميخواي جدي ادامش بدي
بري پيش يه استاد خوب و عالي كه تجربشو دراختيارت بزاره
برا ويلن بايد شديدا خرج كني من خودم 2 هفته پيش ويلن دست ساز استاد اكبري خريدم 4 ميليون با جعبه و اينا شد 4.500 دوما بايد تمرين تمرين تمرين تمرين كنيييييي
مشكل آرشه فك كنم دستتو سفت ميگيري برا همين قسمت پايين بد صدا ميشه
من از 4 سالگي ويلن رفتم الان 15 سالمه تازه فهميدم ويلن يعني چي
پس راه خيلي درازه اگه مرد باشيمممم
قربونتتتتت باي

DivXviDvD
Wednesday 25 May 2011, 10:27 PM
یه راهنمایی خواستم واسه خرید که کسی کمکم نکرد

یه چیزی متوسط گیرم اومد

حالا که دیگه هیچ

emgjey
Thursday 26 May 2011, 01:03 AM
سلام pacoo جان چون گيتار ميزني و گوشت با موسيقي آشناس خيلي خوبه ولي
فقط گوش نيس ويلن مثل گيتار نميشه ازش صدا درآورد پس خيلي فرق داره با گيـــــــتار
تنها پيشنهاد من بهت اينه كه اولا بايد قبول كرد ويلن يه سازيه كه اگه ميخواي جدي ادامش بدي
بري پيش يه استاد خوب و عالي كه تجربشو دراختيارت بزاره
برا ويلن بايد شديدا خرج كني من خودم 2 هفته پيش ويلن دست ساز استاد اكبري خريدم 4 ميليون با جعبه و اينا شد 4.500 دوما بايد تمرين تمرين تمرين تمرين كنيييييي
قربونتتتتت باي
عرض احترام
گرت هم از 4 سالگی شروع کرده:violinplay3:

pacoo
Friday 27 May 2011, 07:54 PM
بنده تصحیح میکنم جلد یک کتاب le violon هستم الان درس 45.

قربونتتتتت باي

4 میلیون دادی ویولون ؟ من 130 تومن دادم بیا ویولون میزنم برات حال کنی :21: ها میدونم تمرین زیاد میخواد ولی کو وقتش . اون مشکل آرشه حل شد اولهاش خوب بلد نبودم کنترل کنم . الانشم بلد نیستم :21: ولی خوب بهتر شده . موفق باشی رفیق .

دوستان کسی دیگه نظری نداره ؟ میدونم خیلی زاقارته ولی خب حداقل بگید زاقارته تا آدم حالش جا بیاد .:19: قبلنا یه نوشین خانومی بود خوب راهنمایی میکرد.

pacoo
Sunday 29 May 2011, 11:24 AM
اگه یه سیمه که تکی میگیری دوتومن ! اگه خودت بلدی که هیچی عوض میکنی اگه تازه کاری هم از همون که سیم میخری بده برات عوض کنه . با انصاف باشه ازت پولی نمیگیره بابت این کار !

Arash2011
Friday 5 August 2011, 10:45 AM
:21ox66r:سلام من میخوام یک ویولون TF142بخرم =روی سازش ارشه 8 پر هست وکلوفون و بالشتک فوم و سیم پیراسرو میده 185000تومان توش هم نوشته Tf 142راستی روی ارشه نوشته pr pr میخواستم بدونم اصل است یا نه
اگه میشه زود تر جواب بدین
ممنون
از کرمان
اینم ایمیلم=violonist30@ymail.com

tahmoores69
Friday 5 August 2011, 11:13 AM
:21ox66r:سلام من میخوام یک ویولون TF142بخرم =روی سازش ارشه 8 پر هست وکلوفون و بالشتک فوم و سیم پیراسرو میده 185000تومان توش هم نوشته Tf 142راستی روی ارشه نوشته pr pr میخواستم بدونم اصل است یا نه
ممنون
از کرمان

دوست مهربون تی اف 142 قلابی هم در بازار هست.

بهترین کار اینه که عجله نکنی و قبل از خرید سازت از استادت بپرسی که یک فروشنده به تو معرفی کنه و بری از اونجا بخری. این بهتره.

در خرید ساز اصلا عجله نکن و گرنه اگر بعد از خرید متوجه بشی سازت خوب نیست یک احساس غم درون آدم رو میگیره. من که این طوریم. فکر میکنی صادقانه رفتی خریدی و سرت کلاه گذاشتن.

Almaseaby
Friday 5 August 2011, 04:20 PM
ممنون
از کرمان
درود دوست عزیز
ویولن قبلی من همین tf 142 بود ولی روی آرشه همون tf رو نوشته...

Arash2011
Sunday 7 August 2011, 10:32 AM
سلام-من چه کار کنم همین ویولون را بخرم؟خود فروشنده میگه خوبه در ضمن چه کلوفونی برای TF142خوبه
ممنون

Violin_jahanshah
Sunday 7 August 2011, 12:26 PM
سلام درود
من کلوفون dadario استفاده میکنم روش نوشته usa دیگه راست و دروغش پای خودشون!!!!!ولی جدا خیلی خوبه . من خریدم 8 تومن البته من ویولونم susukee هست گرفتم 280 قبلا هم با یه ویولن درپیت میزدم.

Violin_jahanshah
Sunday 7 August 2011, 12:31 PM
راستی درباره شروع نواختم با وبولن براتون بگم جالبه:
من حدود 1/5 گوشی زدم . فقط آهنگها رو تمرین میکردم به صورت گوشی و حالا هم سه ماهه که میرم پیش استاد گرانقدر استاد مراتی (کرمانشاه) و واقعا تو این سه ماه پیش رفت زیادی کردم و همین روزا یه نمونه کار میذارم و الانم دارم کتاب le violin1 رو میگذرونم و الان آخراشم .

Almaseaby
Sunday 7 August 2011, 04:11 PM
سلام-من چه کار کنم همین ویولون را بخرم؟خود فروشنده میگه خوبه در ضمن چه کلوفونی برای TF142خوبه
ممنون
اگه بخواین تو همین رنج قیمتی بگیرین ویولن خوبیه.در مورد کلیفون هم اصلا از کلیفون خودش استفاده نکن و کلیفون پیراسترو کلیفون خیلی خوبیه.

Arash2011
Monday 8 August 2011, 04:47 PM
با سلام
این ویولون TF142 را رفتم نشون استاد دادم گفت:به درد نمی خوره بعد گفت برو یک Universal بخر
حالا نظر شما چیه؟

Violin_jahanshah
Monday 8 August 2011, 06:12 PM
با سلام
این ویولون TF142 را رفتم نشون استاد دادم گفت:به درد نمی خوره بعد گفت برو یک Universal بخر
حالا نظر شما چیه؟

از من میشنوی به حرف استادت گوش بده حتما سلاح میدونه چون ماکه سازت زو ندیدیم این tf ها هم که میگن بگیر نگیر داره .:violinplay3:

nina
Monday 8 August 2011, 09:51 PM
والا بستگی به استاد داره همه جورش هست به نظرم از بچه ها بپرسی بهتره
من یه ساز دارم ازش راضی ام از این یونیورسالا که جدیدا تا 900 تومن هم داره خیلی بهتره یعنی من خودم دیدم چه سازایی رو با این قیمتا مردم میفروشن همه چینی جنس چینی هم چوب نیست تخته است نئو پانه صدای ساز در نمیاد
خواستی خصوصی بگو بهت بگم مدل و مارک فکر کنم فقط همون جا داره اگه هنوزم داشته باشه ولی خیلی اااسه جون تو

Arash2011
Wednesday 10 August 2011, 11:29 AM
با سلام
من
مادرم اجازه نمیده میگه بذار بعد از کنکورت ولی میخوام بدونم حرفش درسته و به درسم لطمه وارد میکنه
ایا 2 سال دیگه دیر نیست برای ویولون؟
من امسال میرم کلاس سوم ریاضی
خواهشن کمکم کنید
ممنون

cerulean
Wednesday 10 August 2011, 01:12 PM
من از سال بعد از کنکورم-1سال- -پیش- شروع کردم با اینکه داشتم برای سال دوم کنکور می خوندم به درسم هم لطمه ای وارد نکرد
اگر زود تر شروع کنی بهتره اگر وسط درست اهنگ بزنی(اگه تا اون موقع یاد بگیری) برای یاد گیری خیلی خوبه
ولی سال کنکور هیچ کار دیگه ای نکن درس بخون و ویلون بزن
نظر من اینه

nina
Monday 15 August 2011, 08:33 PM
نه تنها لطمه وارد نمیکنه بلکه کمک هم میکنه مطمئن باش البته باید بدونی چطور تایم و نحوه ی تمرین هاتو مدیریت کنی
میدونی موسیقی و ریاضی در ارتباط زیادی با هم هستند اصلا راه های مغز ادم باز میشه انگار یه جورایی
هیچوقت دیر نیست ولی هر چه زودتر بهتر یه لحظه هم شک نکن

BaBak_ParSian
Tuesday 16 August 2011, 01:29 AM
درود - دوست عزیز پیشنهاد می کنم پیش یه استاد قهار ویلن را فرا بگیرید شما عالم نیستید بلکه متعلم هستید

ghazaleh96
Friday 2 September 2011, 06:56 PM
یه سئوال داشتم از اساتید محترم

میشه تمرین یا تمریناتی رو پیشنهاد کنید برای اینکه در آرشه چپ نوک آرشه به سمت بیرون متمایل نشه ؟!

من هر کاری می کنم نمی تونم درستش کنم و همیشه نوک آرشه کج میره ... استادم خیلی ناراضیه از این وضع !

Honey_Shababi
Friday 2 September 2011, 07:31 PM

میشه تمرین یا تمریناتی رو پیشنهاد کنید برای اینکه در آرشه چپ نوک آرشه به سمت بیرون متمایل نشه ؟!

من هر کاری می کنم نمی تونم درستش کنم و همیشه نوک آرشه کج میره ... استادم خیلی ناراضیه از این وضع !

بهترين كار،تمرين جلوي آينه هست.

tahmoores69
Friday 2 September 2011, 08:26 PM

من تجربه ی خودم رو میگم:

خودتون برای خودتون امتحان کنید. خودتون برای خودتون تمرین کنید.

نوک آرشه رو بذارید و موازی خرک برید بالا و باز موازی خرک بیاید پایین.

عضله هاتون رو شل کنید. مچ دستتون رو شل کنید.

عزیزم باید تمرین کنی بدون عجله و اضطراب و موازی خرک بری بالا و پایین بری.

بعد یک مدت مراقبت از بالا و پایین بردن آرشه موازی خرک خودت تسلط پیدا میکنی و چشم بسته و بدون توجه به وضعیتی که قبلا داشتی میتونی رو آرشه مانوور بدی.

m_rv_2008
Friday 2 September 2011, 08:35 PM

اون وقتي كه داري به انتهاي آرشه نزديك ميشي يعني محلي كه دستت به آرشه چسبيده قاعدتا بايد كمي از مچ انحنا درست كني به سمت بيرون. ولي بيشتر وقتا درست در نمياد. اگه اين كار رو انجام نميدي كه واويلا. اما اگه انجام ميدي و باز هم درست نميشه ، ضمن به كار بردن توصيه آقاي هاني كه يعني بري جلوي آينه بايستي من هم توصيه ميكنم كه وقتي به يك چهارم پاييني ارشه رسيدي يه كم آرنج دستت رو به سمت بدن هدايت كني كه باعث ميشه انحناي دستت كامل بشه. اگه انحناي مچ رو به دستت وارد كني حتما آرشه هاي صافي خواهي داشت .
البته اين اتفاق بيشتر در موقع تعويض آرشه پيش مياد.
اين لينك رو ببين كه خوشبختانه باز هم هست و فيييلييييتتررر نشده. كمكت مي كنه.
البته سايت به زبان انگليسي هست اما فكر ركنم كه تصاوير هم كمك كنه به شما.

شهرامرضا
Friday 2 September 2011, 10:34 PM
با سلام
من
مادرم اجازه نمیده میگه بذار بعد از کنکورت ولی میخوام بدونم حرفش درسته و به درسم لطمه وارد میکنه
ایا 2 سال دیگه دیر نیست برای ویولون؟
من امسال میرم کلاس سوم ریاضی
خواهشن کمکم کنید
ممنون
هر روز که بگذره ضرر میکنی روزی 2 ساعت تمرین برات مشکلی پیش نمیاره زودتر شروع کن اصلا باعث میشه مغزت فعال تر بشه

ghazaleh96
Saturday 3 September 2011, 12:48 AM
اون وقتي كه داري به انتهاي آرشه نزديك ميشي يعني محلي كه دستت به آرشه چسبيده قاعدتا بايد كمي از مچ انحنا درست كني به سمت بيرون. ولي بيشتر وقتا درست در نمياد. اگه اين كار رو انجام نميدي كه واويلا. اما اگه انجام ميدي و باز هم درست نميشه ، ضمن به كار بردن توصيه آقاي هاني كه يعني بري جلوي آينه بايستي من هم توصيه ميكنم كه وقتي به يك چهارم پاييني ارشه رسيدي يه كم آرنج دستت رو به سمت بدن هدايت كني كه باعث ميشه انحناي دستت كامل بشه. اگه انحناي مچ رو به دستت وارد كني حتما آرشه هاي صافي خواهي داشت .
البته اين اتفاق بيشتر در موقع تعويض آرشه پيش مياد.
اين لينك رو ببين كه خوشبختانه باز هم هست و فيييلييييتتررر نشده. كمكت مي كنه.
البته سايت به زبان انگليسي هست اما فكر ركنم كه تصاوير هم كمك كنه به شما.

اولا خیلی ممنونم از پاسختون ... واقعا مرسی
من تغییرات انحنای مچ دستمو کاملا رعایت می کنم یعنی وقتی ابتدای آرشه هست مچ انحنا داره به داخل ، وسط آرشه صاف و انتهای آرشه هم به سمت بیرون مچم انحنا داره . جلوی آینه آرشه رو موازی با خرک می کشم ولی جلوی استاد و وقتی آینه نیست ... و بدون آینه تمرین می کنم آرشه نوکش کج میره ... توصیه آخرتون رو هم حتما امتحان می کنم ممنون.:am

vahidmkk
Monday 26 March 2012, 05:09 PM
دست همتون درد نكنه من اسمم وحيده تازه ويولن خرديدم ، اميد وارم در آينده بتونيم تجربه هامونو تو اين زمينه به اشتراك بزاريم

miladplus
Wednesday 13 June 2012, 10:37 AM
سلام بر همه
تازه ویلن خریدم و دوست دارم صداشو بشنوم
کولیفن زدم روی ارشه و وقتی ارشه رو کشیدم کولیفن ریخت روی سیما و سیم ها حالت چسب ناک شدن
کولیفون رو از روی سیم ها پاک کنم یا نه ؟
اگه باشه مشکل ایجاد میکنه؟

korutzer
Wednesday 13 June 2012, 10:47 AM
راه حل استاد خیلی قوی است.

BIRALVAND
Wednesday 13 June 2012, 07:04 PM
همونطور که آقای شبابی گفتند تمرین جلوی آیینه خیلی تاثیر داره
من هم مشکل شما رو داشتم اما با این روش مدتیه که بهتر آرشه میکشم

digitalmind
Sunday 17 June 2012, 12:00 PM
سلام بر همه
تازه ویلن خریدم و دوست دارم صداشو بشنوم
کولیفن زدم روی ارشه و وقتی ارشه رو کشیدم کولیفن ریخت روی سیما و سیم ها حالت چسب ناک شدن
کولیفون رو از روی سیم ها پاک کنم یا نه ؟
اگه باشه مشکل ایجاد میکنه؟

کلاً کار کولیفن ایجاد اون چسبندگی و درواقع به وجود آوردن اصطکاک بالا برای لغزش سیم ها جهت تولید صداست ، لازم نیست پاکش کنی ، البته کلیفن زیادی نزن که صدارو هم بم میکنه هم خراب ، و هر چند وقت یه باز سازتو تمیز کن و حتی سیم هاشو

farid40
Sunday 28 April 2013, 03:08 PM
سلام من تازه ساز خریدم آیا کولیفن را باید تر کنیم و به آرشه بکشیم یا نه؟
من یکم کشیدم تاثیری نداشت چطوری باید بکشیم و چقدر؟

melika1377
Sunday 28 April 2013, 03:16 PM
نه نه یه وقت کلیفونو خیس نکنی رو آرشه بزنی
اگه ارشه خیس بشه خیلی آسیب میبینه

- - - Updated - - -

farid40
Sunday 28 April 2013, 03:38 PM

- - - Updated - - -

پس چکار کنم چجوری بکشم لطف می کنید به من مبتدی دقیقا توضیح بدی چطوری اینکار را بکنم و از کجا بدونم که کلیفون بروی آرشه هست و کافیه؟

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

پس چکار کنم چجوری بکشم لطف می کنید به من مبتدی دقیقا توضیح بدی چطوری اینکار را بکنم و از کجا بدونم که کلیفون بروی آرشه هست و کافیه؟

melika1377
Sunday 28 April 2013, 04:27 PM
من خودم اول یکم با سوزن رو کلیفونو خراش میدم بعد روی ارشه میزنم انقدر باید کلیفون بزنی تا کافی باشه خودت میفهمی از صدا

soul_violin
Monday 29 April 2013, 05:59 PM
دوست عزیز من شما رو تحسین میکنم اما به نظر من بهتره ویولنتونو استادتون کوک کنه یا اگه استاد ندارید بعضی از ویولن فروشا میتونن ویولنتونو کوک کنن منم گاهی اوقات که کوک ویولنم در می رفت این کارو میکردم:violinplay3:

Black_Violin
Monday 29 April 2013, 06:05 PM
کلیفن های مرغوب قدیمی اصلا نیازی به برش و خرد کردن نداشتند ... فقط کافی بود روی ارشه بکشید تا مثل هلو ارشه کلیفن بخوره ...
کلیفن های اشغال امروزی رو باید خراش داد و یا کمی خرد کرد و سپس به ارشه کشید ... مقدارش هم به اندازه ای باید باشه که تمام ارشه به صورت یک نواخت کلیفن بخوره و وقتی که روی ساز قرارش دادید کلیفن خیلی زیاد ازش نریزه ... (به مقدار نیاز دیگه )

موفق باشید...

Sina_violin
Tuesday 14 May 2013, 11:04 PM
vaseye lppl lardame violon bayad az on pich haye paeein estefade koni ke be tandol am maroof an bad chiz dg i ham ke has violon to tF tf jozve yeki az sherkat haye zaeeife man ostadam 16 ta violon dare ke az 1 ta 60 70 meliyon gheymateshone arshe o kalifon o simetam avaz koni ziad fargh nadare mesle in ke vas pride ring Bmw bezari

bamdadonline
Wednesday 15 May 2013, 09:42 AM
کلیفن پیراسترو بگیر...ی کمی از بقیه کلیفنا بهتره...خراشم نیاز نداره.

soli2013
Wednesday 5 June 2013, 03:47 AM
سلام به همگی امیدوارم همگی حالتون خوب باشه وهرروزبیشتروبهتروموفقتربا شیدمن دوستم تااومدویولون وکارکنه ویادبگیره نامزدکردودیگه دیگه حالا میخوادبفروشه اگه کسی خواست یه خبربده

melika1377
Wednesday 5 June 2013, 08:38 AM
ببخشید دوستان یه سوال داشتم
آیا کلیفون سمیه؟

cerulean
Wednesday 5 June 2013, 11:42 AM
ببخشید دوستان یه سوال داشتم
آیا کلیفون سمیه؟

تا سمی چی تعریف بشه؟!
دست زدن و تماس پوستی تا جایی که من میدونم مشکلی ایجاد نمیشه
ولی خوردن ! فکر نکنم مشکلی پیش بیاد ولی پیشنهاد میکنم که کلیفن نخورید:icon_razz:
اگه سوالتون رو یکم واضح تر بپرسید ممنون میشم

امیدوار م کمکی کرده باشم
فعلا
یا حق

melika1377
Wednesday 5 June 2013, 03:31 PM
مرسی. آخه دخترداییم 5 سالشه کلیفونم رو برداشت کرد تو دهنش من سریع گرفتم اما همش نگران بودم
بازم ممنون

soli2013
Wednesday 5 June 2013, 04:11 PM
سلام چه بچه شیطونی معلومه خیلی شیطون ونازه که میخواسته به خودش کلیفون بکشه فکرکنم بزرگ بشه هنرمندبزرگی میشه راستی کسی ویولن نمیخوادبخره دوستم میخوادبفروشه گذاشته خونه ماخودم گیتارمیزنم میترسم زیادبمونه ارشش خراب بشه راستی چجوری بایدنگهش داشت که بهتروسالمتربمونه!!؟

- - - Updated - - -

سلام چه بچه شیطونی معلومه خیلی شیطون ونازه که میخواسته به خودش کلیفون بکشه فکرکنم بزرگ بشه هنرمندبزرگی میشه راستی کسی ویولن نمیخوادبخره دوستم میخوادبفروشه گذاشته خونه ماخودم گیتارمیزنم میترسم زیادبمونه ارشش خراب بشه راستی چجوری بایدنگهش داشت که بهتروسالمتربمونه!!؟

m_rv_2008
Wednesday 5 June 2013, 06:09 PM
بايد در جاي خشك و خنك و دور از دسترس اطفال و تابش مستقيم خورشيد نگه داري بشه.

cerulean
Friday 7 June 2013, 09:32 AM
مرسی. آخه دخترداییم 5 سالشه کلیفونم رو برداشت کرد تو دهنش من سریع گرفتم اما همش نگران بودم
بازم ممنون

فکرنکنم مشکلی پیش بیاد هرچند بهتره برای پیشگیری موارد بعدی دور از دسترس اطفال نگهداری کنی:)
هنوز هم خطر خفه شدنش بود خدا رحم کرد رسیدی از دستش گرفتی
خدا حفظش کنه
موفق باشید
فعلا
یا حق

Anna2012
Saturday 15 June 2013, 02:39 PM
سلام دوستان
یه سوال خیلی مهم داشتم من میشه گفت تقریبا به ویولن ایرانی سنتی علاقه ندارم ولی سبکهای دیگه رومیپسندم....تا چند روز دیگه جلسه اول کلاسمه . بعد از ثبتنام متوجه شدم که استادم ایرانی کار میکنند.به نظرتون اگه ازشون بخام غیر ایرانی کار کنند باهام مشکلی پیش نمیاد؟؟ینی منظورم اینه که یه استاد ،یه ویولنیست همه سبکهارو بخوبی بلده ؟؟؟واینکه اگه میشه بگید مدت زمان یک جلسه موسیقی چقدره حدودا؟؟؟و هزینش؟؟؟؟؟
واینکه حس میکنم روی دست چپم(باتوجه به اینکه راست دستم)زیاد تسلط ندارم به نظرتون با تمرین خوب میشه ؟
راهنمایی لطفا ........:17:
پیشاپیش ممنون.....:21ox66r:

virtuoso
Saturday 15 June 2013, 04:42 PM
سلام دوستان
یه سوال خیلی مهم داشتم من میشه گفت تقریبا به ویولن ایرانی سنتی علاقه ندارم ولی سبکهای دیگه رومیپسندم....تا چند روز دیگه جلسه اول کلاسمه . بعد از ثبتنام متوجه شدم که استادم ایرانی کار میکنند.به نظرتون اگه ازشون بخام غیر ایرانی کار کنند باهام مشکلی پیش نمیاد؟؟ینی منظورم اینه که یه استاد ،یه ویولنیست همه سبکهارو بخوبی بلده ؟؟؟واینکه اگه میشه بگید مدت زمان یک جلسه موسیقی چقدره حدودا؟؟؟و هزینش؟؟؟؟؟

سلام دوست عزیز.
سبک سنتی ایرانی یا به بیان بهتر سبک کلاسیک ایرانی، یه مقدار سنگینه. کلا سبک های کلاسیک سنگین هستن. (کلاسیک غربی هم همینطوره) یعنی آدم به هر میزان که درکشون کنه میتونه از این سبک ها لذت ببره. بنابراین هیچ آدمی نمیتونه همون اول بگه که من سبک کلاسیک دوست دارم یا ایرانی، نیاز به تحقیق داره ( حداقل 5-6 ماه باید هم در مورد سبک ها تحقیق کنید و هم به موسیقی های مختلف گوش بدین)
من هم دقیقا همین اتفاق واسم افتاد. عاشق سبک کلاسیک بودم (و هستم) وقتی ثبت نام کردم (3ماهه ثبت نام کردم) متوجه شدم که استاد فقط ایرانی کار میکنن. البته اینو بگم که در اوایل کار (حدودا 1 سال اول) زیاد تفاوتی نمیکنه که کلاسیک کار کنید یا ایرانی. (همون اصول اولیه ی کلاسیک تدریس میشه) خلاصه من توی همون 3 ماه اول با توجه به اینکه استادم هر جلسه یه قطعه ی زیبا اجرا میکرد یه کمی به موسیقی ایرانی علاقه مند شدم، بعد ها هم اتفاقات دیگه ای افتاد و باعث شد که من عاشق سبک کلاسیک ایرانی شدم (همون سبک سنتی)
مهم اینه که استاد اصول اولیه رو درست تدریس کنه و شما هم خوب تمرین کنید. (بعد از تقریبا یک سال میشه سبک رو تغییر داد) بستگی به استادتون داره، بعضی از استادا فقط کلاسیک کار میکنن و بعضی ها فقط سنتی ( بعضی ها هم هردو) اما همونطور که گفتم چندماه اول که مربوط به اصول اولیه ی آرشه کشی و انگشت گذاریه سبک ها تفاوت اساسی ندارن. (البته کتاب ها یه مقدار فرق میکنن با هم ولی هر کتابی اگه درست تدریس بشه، مفیده)
هر جلسه حدودا نیم ساعت الی 40 دقیقه است. البته همه جا یکسان نیست ولی معمولا همین مقداره.
قیمت ها هم متفاوته. از جلسه ای 10 -12 تومن (و کمتر) هست تا جلسه ای 37-38 تومن و بیشتر. البته بستگی به استاد و آموزشگاه و ... داره. در حال حاضر جلسه ای 15 الی 17 تومن (و یه کم بیشتر) در شهر تهران (شمال شهر) با یه استاد خوب، نسبتا معقول و مقرون به صرفه است.

- - - Updated - - -

واینکه حس میکنم روی دست چپم(باتوجه به اینکه راست دستم)زیاد تسلط ندارم به نظرتون با تمرین خوب میشه ؟
راهنمایی لطفا ........:17:
پیشاپیش ممنون.....:21ox66r:
خب تسلط نداشتن روی دست چپ برای افراد راست دست طبیعیه. حتما با تمرین درست میشه... در یادگیری ویلن 3تا اصل اساسی داریم : اول- عشق و علاقه ******* دوم - پشتکار و تلاش ******* سوم - صبر و حوصله
هر کدوم از این اصول وجود نداشته باشه یه جای کار می لنگه...

شاد و پیروز باشید

Anna2012
Saturday 15 June 2013, 06:32 PM
خیلی متشکرم دوست گرامی....
امیدوارم همینطوری که شما میگید بشه....من سنتی گوش کردم البته این طور نیست که همه ی اونا رو دوست نداشته باشم ولی دست خودم نیست بعضیاش باعث میشه سرم درد بگیره!
یه نکته دیگه که یادم اومد بپرسم اینه که آیا بهتره که هر وقت میخام تمرین کنم وساز بزنم یه موسیقی پس زمینه مث یه پیانو آروم رو پخش کنم وباهاش بزنم یا نه تکی بزنم؟؟؟(البته فک کنم اولای کار رو باید تکی بزنم....ولی بعدش چطور؟؟؟)
امیدوارم شروع خوبی داشته باشم.........
سپاس:53:

virtuoso
Saturday 15 June 2013, 06:59 PM
خواهش میکنم.
اگه قرار باشه پس زمینه ای هم پخش کنید باید با قطعه ای که میزنید همخونی داشته باشه و در واقع زیرصدای همون قطعه باشه. (برای همون قطعه ساخته شده باشه)
کتاب هایی هستن که همراهشون سی دی هست و موسیقی زیرصدا رو پخش میکنه و شما روی اون ویلن میزنید (مثل کتاب دنیای زیبای ویلن)
ولی فعلا باید تکی بنوازید.
من هم امیدوارم شروع خوبی داشته باشید

Sina_violin
Thursday 20 June 2013, 02:30 PM
بازم ممنون
dost man kalifon havi ye ghobari e ke agar ziad ham kalifon estefade karde bashi mibini ye ghobari moghe zadan az arshe at dar miyad ke on zarat riz shode ashe va ye ja kamel to dahana kardan bedone joyidan fek nakonam on ghobar ro pakhsh kone

melika1377
Thursday 20 June 2013, 03:54 PM
مرسی . خدارو شکر چیزی نشد

mahshidrz75
Thursday 7 July 2016, 11:09 PM
سلام دوستان من تازه ویولن خریدم میخواستم ببینم چطور باید روی آرشه کلیفن کشید؟

aerelm
Friday 8 July 2016, 11:19 PM
کلیفن کشیدن روی آرشه فقط چند تا نکته‌ی کلی داره که باید رعایت بشه، و غیر از اون تماماً بسته به نوازنده داره و اینکه نوازنده چطور راحتتر و با کنترل بیشتر میتونه کلیفن بزنه، ولی معمولا آرشه رو مثل حالت نواختن دست میگیرن و روی کلیفن میکشن.

کلیفن باید یک نواخت روی آرشه پخش بشه و تمام طول آرشه کلیفن زده بشه. حین کلیفن کشیدن نباید فشار اضافی به آرشه وارد بشه، چون این کار کمکی به سریعتر کلیفن خوردن آرشه نمیکنه و فقط در درازمدت باعث تاب برداشتن آرشه میشه (معمولا موقع کلیفن کشیدن موهای آرشه رو از حالت عادی نوازندگی شل تر میکنن که سطح تماس بیشتری بین موها و کلیفن باشه. این نکته به یه دست نشستن کلیفن روی آرشه کمک میکنه، ولی باید در نظر داشت که آرشه‌ی نو معمولا کلیفن بیشتری نیاز داره و شل کردن موها باعث میشه زمان کلیفن زدن طولانی تر بشه، پس بهتره با حوصله کلیفن زد و فشار اضافی به آرشه نداد).

اگر کلیفنِ روی آرشه کم یا زیاد باشه در هر دو حالت آرشه روی سیم راحت حرکت نمیکنه و صدای خوبی نمیده، و از اونجایی که هر آرشه بسته به موهای خودش مقدار خاص خودش کلیفن لازم داره بهتره که از کلیفنِ کم (در حدی که موهای آرشه بعد از کشیدن کلیفن یک نواخت تغییر رنگ بده) شروع بشه و بعد از چند سری کلیفن کشیدن یه بار کل طول آرشه روی سیم امتحان بشه و این حرکت تکرار بشه تا جایی که بدون فشار، آرشه روی سیم روون حرکت کنه و صدای یه دست بده. اون حد از کلیفن میشه حد مناسب اون آرشه (البته آرشه‌ی نو بیشتر کلیفن لازم داره و بعد از چند وقت کلیفن کمتری مصرف میشه، پس اگر موقع تمرین با آرشه‌‌ی نو بعد از چند دقیقه صداش تغییر کرد بهتره همون موقع دوباره کلیفن زده بشه، نه اینکه از اول کلیفن بیشتری زده بشه).

کلیفن اگر نو باشه روش یه سطح صیقلی هست که اون سطح باید از بین بره تا کلیفن راحت روی آرشه بشینه. بعضی اساتید روی کلیفنِ نو رو با یه وسیله‌ی تیز خش میندازن که راحتتر کلیفن بخوره، اما نکته اینجاست که اگه خش ها زیادی عمیق یا نوک وسیله‌ای که باهاش خش انداخته میشه زیادی باریک و تیز باشه لبه‌ی تیز خش‌ها روی کلیفن باعث آسیب رسیدن به موهای آرشه میشه و در نتیجه بعضی اساتید این کار رو توصیه نمیکنن و میگن بهتره سطح روی کلیفن رو با آرشه کشیدن از بین برد تا به یه سطح مات و یه دست رسید که بعد پودر کلیفن رو راحت روی آرشه منتقل میکنه (من خودم معمولا کلیفن نو رو اول با یه سمباده‌‎‌ی درشت خط میندازم و بعد زبری سطح اون رو با یه سمباده‌ی ریز میگیرم که هم شروع استفاده‌ش راحت و سریع بشه و هم به آرشه آسیبی نرسه).

یه نکته‌ی جانبی هم (که محدود به کلیفن کشیدن نیست) اینه که بهتره هیچوقت موهای آرشه با پوست تماس نداشته باشه، چون چربی پوست به راحتی به موهای آرشه منتقل میشه و باعث میشه کلیفن دیگه یه دست روی موها نشینه (البته این اتفاق با یکی دو بار نمیفته و در صورت تکراره).