PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پیشنهاد برای افزایش جایگاه تمبک در گروه نوازی

mahdi9052
Monday 29 November 2010, 02:06 PM
سلام عزیزان میخواستم با کمک هم بفهمیم در گروه نوازیهایی که اکنون متداول است چه کارهایی میتوان انجام داد تا جایگاه تمبک رشد پیدا کنه؟چون اگه دقت کنین میبینید که چند تا ساز رو میارن و قطعه رو هم تنظیم میکنن بعد تمبک هم با اونها میزنه حالا اگه 8/6 هست خب نوازنده هر چه قدر هم که از خودش میزان های جدید بزنه باز هم گوش شنونده فقط هیجان ریتمیکی که تمبک به ملودی میده رو متوجه میشه مثلا یه علتش اینه که گاهی اوقات اصلا صدای تمبک در گروه نوازی ها به گوش نمیرسه که بخواد برای شنونده جالب باشه حالا به نظر شما اگه بخواهیم شنونده ایرانی وقتی یه قطعه رو گوش میده به بغل دستیش بگه :(گوش کن جه تمبکی میزنه)چه کار باید کنیم؟البته خیلی اوقات دست آهنگساز و تنظیم کننده است حالا شما هر فکری که دارید کمک کنید ممنون

r_a_m_i_n
Monday 29 November 2010, 10:58 PM
درود....
تنبک با تمام توانایی هایی که داره ....آخرش یک ساز کوبه ای محسوب میشه.....و شاید در تکنوازی ها بشه هنرش رو به نمایش گذاشت.....ولی در گروه نوازی فقط باید ایجاد ریتم بکنه و سر ضرب بده ....و ملودی رو سازهای دیگه میزنن.....و معمولا توی یک گروه چه تنبک نواز 10 سال باشه که ساز میزنه...چه 2 سال.....در گروه کارایی اونها زیاد تفاوتی نمیکنه.....چون معمولا ازش میخوان فقط ریتم رو بزنه....و زیر صدا باشه

koronzo_piti
Monday 29 November 2010, 11:19 PM
دوست من ما در کل اداب گروه نوازی نداریم

هر ساز عضوی از یک نفر هست که وقتی گروه می ره روی سن یعنی یک نفر رفته
همه باید در سطح هم بزنن اگه یکی بلند تر از هم بخواد بزنه (برای جلب توجه )
گروه به هم می ریزه
مثل این می مونه یه دست خیلی تند بالا پایین میره و یه دست دیگه ارومه

امروز تنبک رو به عنوان پایه استفاده می کن اگه شما بخوان روی تنبک مانور بدید شما باید نت ها رو بنویسین که کار سختی نیست
به نظر من دیگه تنبک نوازای امروزی خیلی تنیکی شدن به طوری که یادشون میره ساز دارن می زن باید حس داشته باشه
من ساز استاد قوی حلم رو خیلی دوست دارم با روح ساز می زنه
اما توی گروه ها منی که خودم ساز کوبه ای هستم نمی تونم تشخیص بدم تنبک نوازمون چی می زنه
به سختی اکسنت هاش رو متوجه میشم
سعی می کنم از ملودی سر ضرب بگیرم تا یه تنبکی
به نظر من تنبک فقط تکنیک خیلی بالایی داره در مقابل ساز های دیگه نه روح
بعد دیگه اینقدر توی همه اهنگ ها هست گوش خسته شده باید نو اوری بشه توش
طابلا هم یه ساز کوبه ای دیگه هست که تکنیک بالای داره ولی در کنارش روح هست
باید سعی کنی روح رو دوباره به ساز برگردونی
اینقدر غرق در تکنیک نشیم
به نظر من به درد 2نوازی می خوره
اما شما 2 تا تنبک نواز رو کنار هم بیازید نمی فهمید چی می زنن
اگه توی گروه بشه از چندتا تنبک نواز استفاده کنین تاثیر خودش رو می زاره
نو اوری حرف اول رو میزنه قطعات رو طوری بچینی که تنبک خودش رو نشون بده
وقتی یه دف زن میاد کنار تنبکی طرف تو دلش فوش میده میگه این کیه دیگه صدای سازم رو می خوره
این فرهنگ های غلط هم باید برداشته شه

mahdi9052
Tuesday 30 November 2010, 11:20 AM
دقیقا به نکات خوبی اشاره کردید همین نداشتن روح و حس در نواختن تمبک در گروه نوازی ها باعث شده گروه نوازندگان تمبک به نوعی گروه مهجوری بشوند که میخوان هنر خودشان را در حرکات محیر العقول نشان بدهند در حالیکه شنونده آماتور که از این تکنیکها چیزی سر در نمیاره برا همین هم جذابیتی براش نداره وقتی هم چندتا تمبک نواز تو یه جمع خصوصی دور هم جمع میشن فقط میخوان حرکات و تکنیکهای جدید رو به رخ هم بکشن ولی کسی به فکر این نیست که قطعه ای بزنه که هر کسی که بشنوه ذهنش رو با ریتم به حرکت دربیاره در گروه نوازی هم که همونطور که شما گفید و من هم گفته بودم فقط یه صدای تمبکی زیر ملودی هست که ریتم بده همین که این خودش برای یک چینین سازی با این همه ظرفیت فاجعه است البته به نظر من گروه نوازی سنتی به مرور زمان در خیلی از سازها دچار این مشکل شده مثلا اینکه تار و سنتور و عود و نی رو کنار هم میچینن و همه یه خط ملودی رو میگیرن و میرن جلو حال نهایتا تو فضا سنتور یه چیزی میاد یا تار یه چیزی میاد وگرنه همه با هم شروع به نواختن میکنن این کارها موسیقی سنتی رو میبره عقب شما ببینید شجریان با کلهر و علیزاده و همایون تو فریاد و بی تو به سر نمیشود چه کار کردند با دو تاساز به اندازه خیلی از این گروههای کنونی فضا سازی کردن خب این طور گروه نوازی غوغا میکنه و موسیقی سنتی رو بالا میبره

koronzo_piti
Tuesday 30 November 2010, 12:17 PM
سر یکی از تمرین های گروه نوازی یکی از دوستامون باید دمام میزد ولی چون نیاورده بود
یه تنبک گذاشت بین پاش و شروع کرد مثل دمام زدن روی تنبک
هیچ تکنیکی نبود فقط تم و بک بود همین
ولی به قدری زیبا بود که جلسات بعد هم با همین تنبک می زد
دمام اصلا به زیبایی صدای این تنبک درب و داغون نمی رسید

mojtaba_bahador
Tuesday 30 November 2010, 01:22 PM
سلام عزیزان میخواستم با کمک هم بفهمیم در گروه نوازیهایی که اکنون متداول است چه کارهایی میتوان انجام داد تا جایگاه تمبک رشد پیدا کنه؟چون اگه دقت کنین میبینید که چند تا ساز رو میارن و قطعه رو هم تنظیم میکنن بعد تمبک هم با اونها میزنه حالا اگه 8/6 هست خب نوازنده هر چه قدر هم که از خودش میزان های جدید بزنه باز هم گوش شنونده فقط هیجان ریتمیکی که تمبک به ملودی میده رو متوجه میشه مثلا یه علتش اینه که گاهی اوقات اصلا صدای تمبک در گروه نوازی ها به گوش نمیرسه که بخواد برای شنونده جالب باشه حالا به نظر شما اگه بخواهیم شنونده ایرانی وقتی یه قطعه رو گوش میده به بغل دستیش بگه :(گوش کن جه تمبکی میزنه)چه کار باید کنیم؟البته خیلی اوقات دست آهنگساز و تنظیم کننده است حالا شما هر فکری که دارید کمک کنید ممنون

این قطعه رو ببین. اونوقته که خودتم میگی " چه تمبکی میزنه"
فقط باید قدرت مانور روی تمبکت رو بالا ببری.
البته من تمبک نواز نیستم ها...

You can see links before reply

koronzo_piti
Tuesday 30 November 2010, 01:45 PM
مرسی دوست من
همین طور که می دونید دو نوازی اقای پایور و اقای محمد اسماعیلی بود
که یه چهار مضراب 6/16 توی دستگاه اصفهان بود (اگه اشتباه نکنم)

من با نظر شما مخالف مانوری در کار نیست بلکه سر تا پاش تکنیک هست
توی این ریتم فکر کنم تنها تنبک هست که می تونه هنر نوایی کنه
البته من با دف هم زدم ولی چیز جالبی از کار در نمیاد

اگه بشه یه نمونه از اون کاری که گفتم براتون می زارم
این تنبک رو استاد اسماعیلی میزنه که این طوری اگه یکی دیگه بزنه بی روح ترین سازی میشه که تا به حال دید

mahdi9052
Tuesday 30 November 2010, 03:57 PM
سر یکی از تمرین های گروه نوازی یکی از دوستامون باید دمام میزد ولی چون نیاورده بود
یه تنبک گذاشت بین پاش و شروع کرد مثل دمام زدن روی تنبک
هیچ تکنیکی نبود فقط تم و بک بود همین
ولی به قدری زیبا بود که جلسات بعد هم با همین تنبک می زد
دمام اصلا به زیبایی صدای این تنبک درب و داغون نمی رسید
دقیقا همینطوره ببینید اگه طوری ساز کوبه ای بزنید که روی ملودی بشینه اونوقته که شنونده خوشش میاد برای این کار هم لازم نیست شعبده بازی کرد و هزار جور تکنیک درآورد ببینید استاد افقه خداوندگار تکنیکه ولی با این حال اگه قطعات همنوازی ایشون رو شنیده باشید از اول آهنگ شروع نمیکنه به زدن تا آخر بلکه بعضی جا ها وقفه ایجاد میکنه و فقط ملودی میزنه و یکهو یک تکنیک به جا رو میاره وسط یعنی قشنگ با ملودی همراه میشه مثلا دو تا آدم رو فرض کنید که میرقصند اگه رقص این دو با هم هماهنگ نباشه به درد نمیخوره حالا هرچی هم که تکنیک به کار ببرن

mahdi9052
Tuesday 30 November 2010, 09:56 PM
من قطعه ای که گذاشته بودند رو دیدم البته کار هر استاد به جای خودش ارزشمنده اما از لحاظ فنی اگر بخواهیم بحث کنیم آقای اسماعیلی بداهی نوازی میکنن که البته در این بداهه نوازی کاری که انجام میدن دو تا میزان 8/6 با سرعت بالا یا 16/6 هستش که مدام تکرار میکنن و نکته ای که حتی در تک نوازی ایشون دیده میشه نوعی بی تابی در اجرای تکنیک است البته به هر حال استاد اسماعیلی هستند اما کسانی که تکنوازی استاد رجبی رو در همون سالها دیده باشن منوچه نقد بالا میشوند یعنی استیل نوازنده در هنگام نواختن تمبک قسمت مهمی از نوازندگی این ساز است که اگر دقت کنید میبیند در نوازندگی استاد اسماعیلی نوعی آشفتگی دیده میشود که البته این رو من نمیگم بلکه همه میدانند که سبک نواختن استاد اسماعیلی این طور هستش و شاید هم نشه ایرادی به اون گرفت اما چیزی که من میخوام بگویم اینه که این دونوازی اصلا پاسخ گوی سوال اصلی نیست و به نظر من همین بداهه نوازیها باعث وضع موجود است

miladas
Friday 23 September 2011, 09:48 AM
ببين دوست عزيز واسه اينكه جايگه تمبك رشد كنه همانطور كه دوستان گفتند بايد با ريتم همخواني داشته باشه نه اين كه فقط تكنيك باشه من نميگم كه اصلا تكنيك نباشه ولي به جا استفاده بشه كه به ريتم جلوه بده و اگه در داخل گروه به تمبك وقتي براي تكنوازي بدهند و تمبك نواز بتواند هنر خود را روي اين ساز اجرا كنه خيلي زيبا ميشه مثلا چند وقت پيش در اصفهان كنسرت گروه ساربانگ بود استاد جعفر قاضي عسگر واقعا با چند دقيقه اي كه واسه تكنوازي به ايشون داده شد خيلي زيبا تكنوازي كردند و صدا بردار در حين تكنوازي صدا را بين بلندگو ها جابه جا كردند و چند افكت به اون اضافه كردند همون موقع همه ي تماشا چي تعجب كرده بودند در ضمن يادم نره آقاي قاضي عسگر از شاگرد هاي استاد نويد افقه هستن حالا ما چرا راه دور بريم هعمتون استاد نويد افقه رو ميشناسيد ايشون با تكنوازي هاي كه داخل گروه ها انجام ميدن همه از تعجب شاخ در ميارن و اينجاست كه جايگاه تمبك خيلي افزايش پيدا ميكنه با تشكر.