PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گفتگو با آیدا هرمزیان نوازنده نوجوان ریکوردر

M_T
Tuesday 30 November 2010, 11:47 AM
گفت و گو با آیدا هرمزیان نوازنده نوجوان ریکوردر

آيدا هرمزيان متولد 1369 و کلاس دوم تجربي است.اين هنرجوي نوجوان با پشتکار و علاقه خود در نوازندگي فلوت "ريکوردر| به پايه اي رسيده است که هر شنونده اي را تحت تاثير خود قرار مي دهد.حضور اودر خانه موسيقي و نوازندگي کوتاهش اعضاي هيات مديره را نيز به تحسين واداشت .او روز گذشته به همراه پدر و استادش به خانه موسیقی آمده بود.... گفت و گوي کوتاهي با آيدا و استادش "فرهود اميراني" کرده ايم که در ادامه مي خوانيد:

از چه سالي آموزش موسيقي را شروع کردي؟

حدود 8سال پيش بود که نزد استاد اميراني رفتم و ساز ريکوردر را براي تعليم و يادگيري انتخاب کردم .

چطورشدکه اين ساز را انتخاب کردي؟

اول هيچ آشنايي با اين ساز نداشتم و لي بعد که صدايش را شنيدم به آن علاقه مند شدم.

موسيقي ايراني را هم دوست داری و یا کار مي کني؟

نه بيشتر موسيقي غربي کار مي کنم ؛ آثاري از ويوالدي،موتسارت،هایدن،بته وون و...می شنوم.

روزي چندساعت تمرين مي کني؟

روزي دو ساعت

آيا صداي ساز توبا اعتراض خانواده و يا همسايگانت روبه رو شده است؟

نه تا به حال که کسي مانع من نشده است .

از همکلاسي هايت تا به حاال از تو خواسته اند که برايشان موسيقي شاد و ريتميک بزني تا آنها با هاش برقصند؟

آره

خب تو زدي ؟ نه !

بلد نيستي بزني يا نخواستي؟

بلدم ولي نزدم .

چرا؟

چون فکر مي کنم اين کار يک نوع توهين است به موسيقي

به نظر خودت چقدر در نوازندگي ريکوردر پيشرفت کرده اي؟

خيلي کم ؛ من بايد خيلي بيش از اينها پيشرفت بکنم.

در بين نوازنده هاي فلوت ايراني چه کسي را مي شناسي؟

خانم آذين موحد

آيا ايشان هم سازت را شنيده است؟

بله در جشنواره موسيقي فجر بود که ساز مرا شنيد و تشويقم کرد.

بجز فلوت ساز ديگزي هم ياد مي گيري ؟

بله مدتي است که پيانو پيش آقاي پورتراب کار مي کنم.

پيانو را هم خودت انتخاب کردي ؟

نه پدر و مادرم گفتند پيانو بزنم .

در نوازندگي ريکوردر مشکل نفس نداري؟

بله درنفس گيري کمي مشکل دارم ولی به کمک استادم اين مشکل را برطرف مي کنم.

چطوري ؟ چه تمريناتي مي کنی؟

من بايد يک نت کشيده را تا بيست ثانيه ادامه دهم؟

خب فعلا به ثانيه چندم رسيدي؟

الان به ثانيه 12 هستم .

دوست داري در آينده چه رشته اي را براي تحصيل ادامه بدهي ؟

اول قصد داشتم بروم رشته موسيقي ولي بعد پشيمان شدم و مي خواهم رشته زبان را انتخاب کنم.

چرا؟

چون استادم گفت موسيقي را به عنوان راه کسب درآمد انتخاب نکنم .

در حال حاضرچه آرزویی داری؟ آرزو دارم خانم" پتري ميکالاي" دانمارکي را ببينم ؛ او بزرگترين ريکوردريست دنيا است.

گفت و گو با فرهود اميراني ، مدرس و عضو کانون پژوهشگران خانه موسیقی

بدون شک بعد از پدر و مادر آیدا ، سهم عمده اي از موفقيت او به فرهود اميراني تعلق دارد.استادي که حدو هشت سال با جاذبه هاي خويش موجب شده تا آيدا با اشتياق و علاقه به آموزش خودش ادامه دهد.اميراني از استثنائات مدرسان ايراني است چرا که هم موسيقي ايراني (سه تار) را تعليم مي دهد و هم موسيقي کلاسيک غربي را ؛وی فارغ التحصیل رشته موسیقی و عضو کانون پژوهشگران " خانه موسیقی" است و دروس تاریخ موسیقی غرب در ایران ، فیزیک صوت ، فرم در موسیقی وسازهای سه تار و فلوت را تدریس می کند.

او در پاسخ به اين پرسش که آيا تدريس اين دو نوع موسيقي با هم مشکلي به وجود مي آورد يا نه مي گويد :

اصلا مشکلي نيست ؛ در حقيقت این دو نه تنها مغايرتي با هم ندارند بلکه موسيقي ايراني و موسيقي رديفي از نظر زيبا شناسي شباهت زيادي به موسيقي کلاسيک غربي دارد . به همين دليل کساني که با موسيقي کلاسيک غرب سروکار دارند به خوبي موسيقي ما را درک مي کنند . اميراني عنصر تکرار و تنوع را از فاکتورهاي مهم شباهت اين دو نوع موسيقي برمي شمرد و مي گويد : از نظر ساختار ، طرح و فرم موسيقي اين دو نوع به هم نزديک هستند و هردو در فرود نوعي وحدت را تداعي مي کنند چرا که هر دو اصولي و جدي اند.

اميراني در مقايسه آموزش اين دو باهم اذعان مي کند که تدريس موسيقي ايراني بسيار سخت تر از موسيقي غربي است .چرا تئوري موسيقي غربي مدون و مشخص تر است . وی با اشاره به پشتکار، همت و علاقه آيدا مي گويد:

آيدا و هم نسلان و هنرجويان ديگري که به دنبال موسيقي مي روند همگي به مدد علاقه شخصي خودشان است و هيچ امکاناتي در اختيار ندارند.در مورد ساز ي که آيدا کار مي کند محدوديت بيشتر است چون اين ساز بيشتر يک ساز همراه است و بايد در ارکستر نواخته شود در حالي که اينگونه ارکستر ها در ايران کمتر است .اين مجموعه این عوامل باعث مي شود تا هنرجويانی که به مراحل بالا مي رسند به علت نبود امکانات مناسب و شرايط نامطلوب کارآموزش را نيمه کاره رها کنند.

اميراني از سفر احتمالي آيدا و ملاقات او با بزرگان ريکوردر در آلمان خبرداد و گفت اگر آيدا چند سفر آموزشي داشته باشد دست کم در خاور ميانه مي تواند حرف اول را در نوازندگي ريکودر بزند.

منبع : خانه موسيقي

Bardya
Tuesday 21 February 2012, 02:56 PM
مرسی خیلی جالب بود فقط خدا کنه از یه همچین نوجوان هایی حمایت به عمل بیاد، ما خیلی استعداد های خارق العاده داریم که هنوز شکوفا نشدن ایشالا که یه وقتی بشه که همه استعداد هاشون رو کشف کنن و اونو شکوفا کنن.با آزوی موفقیت برای همه

M_T
Tuesday 21 February 2012, 06:05 PM
مرسی خیلی جالب بود فقط خدا کنه از یه همچین نوجوان هایی حمایت به عمل بیاد، ما خیلی استعداد های خارق العاده داریم که هنوز شکوفا نشدن ایشالا که یه وقتی بشه که همه استعداد هاشون رو کشف کنن و اونو شکوفا کنن.با آزوی موفقیت برای همه

خواهش می کنم.

بله همینطور هست. ان شاء الله.

شما هم موفق باشید.