PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : درباره آهنگسازی

Bide_Majnoon
Thursday 2 December 2010, 08:18 PM
دوستان گرامی سلام:am

امیدوارم این تاپیک بتونه به تازه کارایی مثل من کمک کنه و همه بتونن سوالات خودشون رو اینجا مطرح کنن.

راستش یه چند وقتی هست که به آهنگسازی پاپ علاقه مند شدم و گه گاهی یه چیزایی ازخودم درمیارم اما مشکل بزرگی که الان پیدا کردم اینه که وقتی یه ملودی به ذهنم میرسه و میخوام کاملش کنم هر کاری میکنم ادامه کار یا مسخره ازآب درمیاد یا شبیه آهنگ های دیگه میشه به طور مثال یه ملودی که به اوج یه آهنگ میخوره به ذهنم میاد ولی نمیتونم مقدمه و پایان خوبی براش بسازم.
به نظر شما دراین جور مواقع باید چی کارکنم؟؟:106:

HamedSedighi
Thursday 2 December 2010, 09:11 PM
درود
خب اول از همه چیز به شما پیشنهاد می کنم اگر که واقعا علاقه مند هستید ، آموختن مباحث آهنگسازی رو شروع .

هارمونی ، ارکستراسیون و ...........
حالا اینکه کدام آموزشگاه و اساتید رو بروید ، نمی دانم .

این حالتی که اشاره کردید گاهی اوقات برای برخی افراد پیش می آید و یکی از راه حل (با در نظر گرفتن اینکه شما بر مباحث مختلف تنظیم کنندگی مقداری تسلط دارید) ها این است که مدتی هارمونی و ملودی و حالا هر چیزی را رها کنید و روی آن فعالیتی نکنید اما در ذهن خود تا شروع فعالیت بعدی مداوما مرور کنید از کجا به کجا رسیده اید و چی جا مونده بهتر کدام رنگ صوت ها اضافع بشه .

ضمنا از این به بعد با دقت بیشتری آهنگ ها رو گوش کنید و به هر نوع سبک وسیاق موسیقی گوشتون رو ندهید به آن . (به آن گوش ندهید)

سعی کنید که از شنیدن موسیقی های غیز فاخر و بی ارزش پرهیز کنید .

Solo
Thursday 2 December 2010, 11:20 PM
در مورد سبکها تحقیق کن .
سعی کن سبک شناسی رو ال از همه کامل کنی .
زمان گوش دادن یه موزیک یه آهنگساز باید بدونه که چی داره گوش میده
ساز شناسی بهت کمک میکنه تا توی سبک های مختلف بدونی از چی استفاده کنی تا حسی که مورد نظر هست به گوش برسه .
استفاده از صدای خوب هم50% میکس موزیک هست .
به پیشنهاد های Arckey هم توجه کن که مهم هستند
در مورد علاقه هان توی هر زمینه ای اول باید علم داشت تا تجربهای بدست آورد
شاد باشی

mariwan
Friday 3 December 2010, 12:21 AM
اساتيد محترم نظرشون رو كفتم و موافقم
و اكر بتوني اول از همه كاور كار كني
جون ميتوني بهتر روش كار كني
بعد مدت كوتاهي به تغيرات بي ميبري
البته اكه از نرم افزار استفاده ميكني سعي كن كاور بسازي و روش كار كني
هزار بار بساز تا كم كم بتوني ابتدا و بايان و ريتم و هارموني و آكورد و اينارو بتوني سرجاش بزاري
حالا اينها همه يه طرف سواد موسيقي يه طرف
اول از همه بايد يه كم با اين جيزايي كه حامد جان اشاره كرد آشنا بشي
و بعد از اون نظر من همون كاور كار كردنه البته توي سبكي كه دوست داري
باب دوست داري يه عالمه آهنك هست كه شنيدي بيا از نو بنواز يا با نرم افزارها دوباره بساز
خودت ابتدا و بايان و هارموني و آكورد جينش كن
اين مشكلت رو يه كم حل ميكنه جون اكه يه جا موندي آهنك بيشت هست و ميتوني ازش كمك بكيري
ولي بغير اين صورت بدون نداشت سواد موسيقي اين امري كه ميكيد خيلي سخته
اين نظر من بود
حرفهاي هردو اساتيد هم مهمه بهش توجه كن
موفق باشيد

Bide_Majnoon
Friday 3 December 2010, 12:40 PM
آیا لازمه برای آهنگسازی پاپ یا پاپ کلاسیک تمام قواعد و قوانین هارمونی رو بدونم و ازشون استفاده کنم یا این که نیاز نیست؟

mariwan
Friday 3 December 2010, 12:47 PM
براي همه سبكها به اصول و مباني موسيقي نياز داري جه سنتي جه باب و راك و هر سبك خاصي
حتى ميوزيك الكترونيك
موفق باشي

قوی زیبا
Saturday 4 December 2010, 09:14 PM
دوست عزیز مطالبی که توی آهنگ سازی به درد می خورن و باید یاد بگیری این ها هستن:
تئوری موسیقی
سلفژ
هارمونی
کنترپوآن
سازشناسی
ارکسراسیون
فرم شناسی
و حتی تاریخ موسیقی و زندگی نامه ی بزرگان
و البته کلا شما هرچی از موسیقی بفهمی برات بهتره. مثلا اگه به بیش از یک ساز مسلط باشی یا کلا هرچی بیشتر بفهمی ، بهتر

البته من مثل اساتید بالا از خودم حرف نمی زنم منم چند وقت پیش یه همچین مشکلی داشتم و یه تحقیقی کردم.
دوست عزیز ولی از من میشنوی سلفژ رو دست کم نگیر اگه سلفژت خوب باشه اون مشکلی که گفتی هم تا حدودی ممکنه حل بشه.

mariwan
Saturday 4 December 2010, 09:36 PM
ببخشيد
من كه استاد نيستم و هنوز شاكردم
ولي منظورتون از خودم حرف نميزنم جيه؟
فكر نكنم كسيمون از خودمون حرف زده باشيم
اكه اينطوره بكيد كجاست؟

قوی زیبا
Sunday 5 December 2010, 08:37 AM
نه بابا منظورم اینه که من کپی پیس کردم. از دو سه تا سایت و وبلاگ.
برا این نوشتم که نگین این بابا چرا حرفه گنده تر از دهنش میزنه.

اینم یه لینک برای دوستمون. You can see links before reply

mariwan
Sunday 5 December 2010, 12:43 PM
نه بابا
شما راهنمايي كنيد كسي اين حرف رو نميزنه
به سن و سال هم نيست دوست من
شايد راهنمايي تو از ماله ما بهتر باشه
موفق باشي

hasanrock
Sunday 5 December 2010, 01:21 PM
1اموزش یک ساز زیر نظر یه استاد خوب2.کاور کردن اهنگهایی که مطرح هستن چه ایرانی چه خارجی.3

قوی زیبا
Sunday 5 December 2010, 07:13 PM
mariwan آخه این تاپیک با تاپیک نمونه کار همزمان شده بود، گفتم سوء تفاهم نشه.

دوستان میشه دقیقا بگین کاور کردن یعنی چی؟

Porya
Sunday 5 December 2010, 09:17 PM
دوستان میشه دقیقا بگین کاور کردن یعنی چی؟

کاور یعنی آهنگی که قبلا ساخته شده رو با تمام عناصر و جزئیاتش و بدون هیچ تغییری دوباره بسازی .

Bide_Majnoon
Monday 6 December 2010, 02:21 PM
فکر میکنید خوندن چه کتاب هایی میتونه برام مفید باشه

قوی زیبا
Monday 6 December 2010, 04:21 PM
قبل از اینکه دوستان جوابی در این مورد بدن با توجه به این که شما هم سنه منی به جواب استاد من در مورد اینکه " فلان کتاب رو بخونم یا نه؟" گوش کن:
فعلا هرچی بخونی و هرچی مطالعه داشته باشی و هرچی قطعه گوش کنی برات خوبه.

REZ
Monday 6 December 2010, 08:47 PM
آیا لازمه برای آهنگسازی پاپ یا پاپ کلاسیک تمام قواعد و قوانین هارمونی رو بدونم و ازشون استفاده کنم یا این که نیاز نیست؟

سلام
ببینید دوست من ، هرگز نمیشه به این سوال شما پاسخ قطعی داد
چون سطح توقع شما مشخص نیست
یعنی اینکه اگه بخواهید کارهایی مثل 90 درصد از کارهای پاپ فعلی ایران رو بسازید و به چنین سطحی بسنده کنید ، میشه گفت شما نیاز به هیچ اطلاعاتی در موسیقی ندارید و با اندک تجربه ای میتونید امثال این موسیقی ها رو بسازید
ولی اگه قصد داشته باشید آثار ارزشمندی بسازید که حرفی برای گفتن داشته باشند هر چه بیشتر آموزش ببینید و مطالعه کنید بهتره
در مورد اینکه آیا تمام قواعد هارمونی در موسیقی پاپ مورد نیاز است یا نه باید عرض کنم خیر ، اینطور نیست.
برای ساخت آهنگهای پاپ کلاسیک شما باید بدونید
*چه موقع از چه آکوردی استفاده کنید ........................هارمونی
*چه موقع مودولاسیون کنید.......................................ه رمونی
*از چه نوع مودولاسیونی استفاده کنید....هارمونی
*چطور کار رو ارکستراسیون کنید....ساز شناسی و ارکستراسیون

در هارمونی ریزه کاری های دیگری نیز وجود داره که شما نیازی به اونها ندارید ولی مسلما یک آهنگساز هر چه مطلع تر باشه به نفع خودشه.
به هر حال شما به چکیده هارمونی نیاز دارید نه همه اون .
.
ارادتمند-رضا

Bide_Majnoon
Wednesday 8 December 2010, 03:43 PM
کسی از شما کتاب هارمونی کاربردی ریمسکی کرساکف رو خونده؟ به نظرتون در چه سطحی هست آیا در حد این کتاب از هارمونی بدونم خوبه؟

REZ
Thursday 16 December 2010, 02:11 PM
کسی از شما کتاب هارمونی کاربردی ریمسکی کرساکف رو خونده؟ به نظرتون در چه سطحی هست آیا در حد این کتاب از هارمونی بدونم خوبه؟

مگه این کتاب به فارسی ترجمه شده؟ من نسخه روسی این کتاب رو دارم. از کتابهای هارمونی روس یه کتابی چاپ شده معروف به هارمونی دوبفسکی بعضی ها هم می گن اسپاسبین چون نویسندهاش 4 نفر هستند که این 2 موسیقیدان هم بین اونها هستند. کتابی که شما گفتید اگه چاپ شده باشه بی شک کتاب خوبی است. اگه با هارمونی اشنایی قبلی ندارید شاید بد نباشه از کتاب هارمونی کاربردی اثر آنا باترورث استفاده کنید. البته من هنوز این کتاب رو مطالعه نکردم ولی با یه نگاه اجمالی به نظرم کتاب بدی نبود. اصولا مطالعه هارمونی بدون استاد رو زیاد پیشنهاد نمی کنم

korutzer
Friday 23 September 2011, 12:45 AM

بله این اتاب چاپ شده اما سطحش بالاست و برای شروع بسیار نا مناسب چون برای مقطه کارشناسی وکارشناسی ارشد موسیقیه
با کتاب والتر پیستون شروع کنید یا راحت تر از اون کتاب هارمونی بر روی شستی های پیانو تر جمه اقای پور تراب انتشارات چنگ
اما در کل یادگیری هارمونی بدون استاد بی فایدست چون سخت و علمیه.