PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : یاد گیری ابوا

emeril
Wednesday 8 December 2010, 11:11 AM
سلام به همه من عاشق صدای ابوا هستم
.. اما درباره این ساز چیز زیادی نمی دونم اگه مایل باشید راخع به این ساز اطلاعاتی بنویسید مثل قیمتش و یاد گیری و هر چی که هست دیگه

setareh_hk
Wednesday 8 December 2010, 12:33 PM
دوست عزیز، من ابوآ می زنم.
می دونی که در حال حاضر دو تا استاد هستند که این ساز رو تدریس می کنن.شما ساکن تهران هستین؟

ساز ساده ای نیست.ولی صدای فوق العاده ای داره.می تونم بیشتر براتون توضیح بدم در مورد این ساز اگه خواستید.

tirazhe
Wednesday 8 December 2010, 12:45 PM
من چیز زیادی از این ساز نمیدونم اما با اجازتون میخوام دو تا آهنگ از انیو موریکونه بذارم که از این
ساز توش استفاده شده.

for love one can die
You can see links before reply

دومی موسیقی فیلم تکتاز . که اکثرا شنیدیم

koronzo_piti
Wednesday 8 December 2010, 01:14 PM
لینکاتون برام نمیاد نمی دونم چرا حال این سازه چی هست بادی مضرابیه ؟

setareh_hk
Wednesday 8 December 2010, 01:31 PM
لینکاتون برام نمیاد نمی دونم چرا حال این سازه چی هست بادی مضرابیه ؟

نه دوست عزیز، این ساز بادی چوبیه.

ساز کلاسیکه. و دو و نیم اکتاو هم محدوده ی صوتی اشه.

این دو نمونه ی صوتی از صدای ابوآ:

You can see links before reply L_.mp3.aspx (You can see links before reply L_.mp3.aspx)

You can see links before reply nie,_SCHUBERT_.mp3.aspx (You can see links before reply nie,_SCHUBERT_.mp3.aspx)

و اینکه ارکستر سمفونیک با نت لا ی این ساز کوک می شه.
اینم نمونه کوک شدن ارکستر بعد از شنیدن نت لا ی ابوآ:
You can see links before reply (You can see links before reply)

koronzo_piti
Wednesday 8 December 2010, 01:37 PM
مرسی این المانیه کی بود؟
چرا ایقدر اهن بهش وصله

sadra2011
Wednesday 8 December 2010, 01:40 PM
ربطی به کلارینت داره؟؟؟
قیافشون که خیلی شبیه همدیگه هستش

setareh_hk
Wednesday 8 December 2010, 01:40 PM
مرسی این المانیه کی بود؟
چرا ایقدر اهن بهش وصله

:21:
من یک آرشیوی دارم از تمام نمونه های صوتی تمام ساز های ارکستر سمفونیک.منتها این و از آلمان برام اوردن و به خاطر همین هم گوینده اش هم آلمانیه دیگه!!

ولی خداییش آرشیوش خیلی کاملا، توی امضام هم لینک صفحه اش رو گذاشتم.

setareh_hk
Wednesday 8 December 2010, 01:43 PM
ربطی به کلارینت داره؟؟؟
قیافشون که خیلی شبیه همدیگه هستش

خب تقریبا.چون کلارینت هم ساز بادی چوبیه.

ولی صداش متتفاوته. والبته کلارینت ساز تک زبانه است.
ولی ابوآ دو زبانه است.

این صدای کلارینت هست.

You can see links before reply (You can see links before reply )

setareh_hk
Wednesday 8 December 2010, 01:45 PM
من چیز زیادی از این ساز نمیدونم اما با اجازتون میخوام دو تا آهنگ از انیو موریکونه بذارم که از این
ساز توش استفاده شده.

for love one can die

دومی موسیقی فیلم تکتاز . که اکثرا شنیدیم

درسته ، این ابوآ است.مرسی خیلی زیبا بود.

sadra2011
Wednesday 8 December 2010, 01:48 PM
خب تقریبا.چون کلارینت هم ساز بادی چوبیه.

ولی صداش متتفاوته. والبته کلارینت ساز تک زبانه است.
ولی ابوآ دو زبانه است.

این صدای کلارینت هست.

You can see links before reply (You can see links before reply )

الآن دارم بال در میارم فکر نمی کردم اینجا یه نظر بدم درست در بیاد:24::21::21::21::24:

billy_the_kid
Wednesday 8 December 2010, 09:55 PM
اینم یک هدیه زیبا به دوستداران ساز رومانتیک آبوا
اینجاست که ساز با کیفیت و نوازنده حرفه ای و با احساس خودنمایی می کنند.

اسم اثر: Concierto De Aranjuez که کار بسیار معروفیه و 60-70 ساله گه ارکسترهای مشهور اجراش می کنن. اصولا این اثر معروفی از اجرای گیتار کلاسیک هستش، ولی آبوا هم توش خودنمایی می کنه.

لینک صوتی: You can see links before reply
لینک تصویری: You can see links before reply

فایل صوتی vocal داره.
توصیه می کنم حتما ببینید و بشنوید!

firzi
Wednesday 8 December 2010, 11:36 PM
اُبوا

ساز بادی چوبی دو قمیشی است که معمولاً در موسیقی کلاسیک غربی بکار می‌رود.

این ساز از دسته سازهای دو زبانه ای، متشکل از لوله ای مستقیم و کمی مخروطی است. طول آن حدود 60 سانتیمتر و انتهای تحتانی آن، ناقوسی شکل و کمی گشادتر از لوله اصلی است. به این ترتیب ابوا از سه قسمت دهانی، تنه و انتهای ناقوس متشکل است که می توانند از یکدیگر جدا شوند، در قسمت دهانی، دوزبانه، از جنس نی « طوری به هم بسته شده اند که انتهای بالائی آنها کمی آزاد است و ارتعاش شان سبب ایجاد صوت می شود. هنگام اجرا زبانه ها درون دهان قرار می گیرد (زبانه ها در تولید صوت باید کمی مرطوب باشند). تنه از یک لوله، و روی آن تعدادی کافی کلید تشکیل شده و به قسمت شیپوری ( ناقوسی) وصل می شود.

از انواع ساز ابوا، سازی است به نام «ابواد، آمور» که یک فاصله سوم کوچک بم تر از ابوا معمولی صدا می دهد، و به همین دلیل از دسته سازهای انتقالی است.

گفته می‌شود که ابوا (از طریق ساز قرون وسطایی شاوم که بعد از جنگ‌های صلیبی به اروپا آورده شد) ریشه در سرنای عربی و ایرانی دارد .

در دوره باروک

اولین ابوای باروک در اواخر سدهٔ ۱۷ در فرانسه ظهور کرد. ابواهای اولیه از سازی به نام شاون گرفته شده است؛ شاون سازی بود که در دوره های قرون وسطا و رنسانس بسیار مورد استفاده قرار می گرفت.

نواختن ابوا سخت‌تر از نواختن سازهای بادی دیگر مانند فلوت و کلارینت است ومهارت زیادی لازم دارد.

موتزارت، باخ و ریچارد اشتراوس از آهنگسازانی هستند که برای ابوا کنسرتو نوشته‌اند.

یوسف لطیف اولین نوازنده‌ای بود که در موسیقی جاز تکنوازی ابوا اجرا کرد (سال ۱۹۶۳). بعد از او این ساز گهگاه در گروه‌های جاز دیده می‌شودYou can see links before reply

setareh_hk
Wednesday 8 December 2010, 11:42 PM
اینم یک هدیه زیبا به دوستداران ساز رومانتیک آبوا
اینجاست که ساز با کیفیت و نوازنده حرفه ای و با احساس خودنمایی می کنند.

اسم اثر: Concierto De Aranjuez که کار بسیار معروفیه و 60-70 ساله گه ارکسترهای مشهور اجراش می کنن. اصولا این اثر معروفی از اجرای گیتار کلاسیک هستش، ولی آبوا هم توش خودنمایی می کنه.

لینک صوتی: You can see links before reply
لینک تصویری: You can see links before reply

فایل صوتی vocal داره.
توصیه می کنم حتما ببینید و بشنوید!

قطعه ی فوق العاده زیبایی است.من بارها این قطعه رو گوش داده بودم.
ولی یک نکته ، این ساز در این آهنگ ابوآ نیست.در واقع سازی است از خانواده ی ابوآ به نام های کرانگله یا ابوآ دآمور.که صداش قدری بم تر از خود ابوآ است.
که دوست عزیز هم توضیحش رو دادن:

اُبوا

از انواع ساز ابوا، سازی است به نام «ابواد، آمور» که یک فاصله سوم کوچک بم تر از ابوا معمولی صدا می دهد، و به همین دلیل از دسته سازهای انتقالی است.

emeril
Friday 10 December 2010, 10:07 AM
:22:
دوست عزیز، من ابوآ می زنم.
می دونی که در حال حاضر دو تا استاد هستند که این ساز رو تدریس می کنن.شما ساکن تهران هستین؟

ساز ساده ای نیست.ولی صدای فوق العاده ای داره.می تونم بیشتر براتون توضیح بدم در مورد این ساز اگه خواستید.

مرسی دوست خوبم! آره اگه میشه بیشتر توضیح بده منم ساکن تهرانم . اگه میشه اسم آموزشگاه و استادا رو بگی. راستی اگه بخوام این ساز بخرم قیمتش چنده؟ یه سوال دیگه اینکه در چه حدی نفس می خواد یا یه آدم نرمال هم می تونه به راحتی بزنه؟ خیییییییییییییییلی ممنونم

bamdadonline
Friday 10 December 2010, 10:24 AM
با سلام.
ممنون از توضیحاتتون..اگه ممکنه کمی در مورد قیمت ساز و اینکه از کجای تهران میشه تهیه کرد توضیح بفرمایید.
ضمنا اسم اون دو تا استاد هم بدونیم بد نیست
با تشکر

setareh_hk
Friday 10 December 2010, 11:05 AM
ببینید دوست عزیز، هر سازی یک توانایی می خواد و یک جور انرژی می گیره، ساز بادی هم همین طوره، نفس های درست و به موقع می خواد .نفس درست یعنی نفس با دیافراگم.
دوما شما در حالت عادی شما بین هر هفت تا نت جای نفس دارید.یعنی لازم نیس آدم خفنی باشی که مثلا می تونه 2 دقیقه نفس بگیره!!! تمرین های اولیه این ساز با نت های کشیده شروع می شه ، و تمرین ها به صورت روزی 10 دقیقه است!این ساز اوایلش سر درد ایجاد می کنه برای نوازنده ، و ممکنه به ساز هم ضربه بزنه( چون ساز از جنس چوبه) به خاطر همین با تمرین های خیلی کم شروع می شه.

سوما ، نام اساتید، جناب آقای مجید انتظامی که اخیرا چهره ی ماندگار هم شدند و خیلی شناخته شده هستند.منتها ایشون در حال حاضر فقط در دانشگاه هنر تهران تدریس می کنند ای ساز رو.

استاد بعدی، استاد خودم ، جناب آقای فرشید حفظی فرد، که خودش هم به نوعی شاگرد آقای انتظامی بوده اند.
( خیلی ماهه این استاد، خیلی!!) و الان هم نوازنده ابوآ ارکستر سمفونیک هستند.

آقای حفظی فرد الان در هنرستان موسیقی تدریس می کنند و دانشگاه علمی کاربردی( واحد هنرستان پسران).

در مورد قیمت این ساز هم ، والله من نمی تونم قیمت دقیقی بگم.چون هر سال گرونتر می شه این ساز، اونم به خاطر پیچیدگی هایی که داره این ساز.
ولی من خودم سازم رو یک میلیون و دویست هزار تومن خرید، ولی جریان مال 1 سال و نیمه پیشه.الان تا جاییکه من می دونم، رنج قیمتی اش از 2 تومن تا 6 و 7 تومن هم رسیده.

اگه بخواید ساز بخرید، باید با استادم صحبت کنید ، چون اون ساز رو براتون سفارش می ده ، میارن براتون.
دو تا فروشگاه هم در تهران هست که این ساز رو وارد می کنند.یکی فروشگاه سرنا است که پیچ شمیران هست. و دیگری هم فروشگاه اورنگ هست که اون در بهارستان هست.( در واقع از طریق همین فروشگاه ها ساز رو سفارش میدید میارن.)

سوال دیگه ای بود در خدمتم.

r_a_m_i_n
Friday 10 December 2010, 02:07 PM
واقعا ساز فوق العاده ایه...تو اصفهان که من هرچی گشتم گیر نمیاد

setareh_hk
Friday 10 December 2010, 02:09 PM
واقعا ساز فوق العاده ایه...تو اصفهان که من هرچی گشتم گیر نمیاد

چون ساز ارزون و شناخته شده ای نیست، هر جایی نمی یارن( این مسئله فقط در مورد ایران است).
باید سفارش بدید.

emeril
Tuesday 14 December 2010, 12:41 AM
ببینید دوست عزیز، هر سازی یک توانایی می خواد و یک جور انرژی می گیره، ساز بادی هم همین طوره، نفس های درست و به موقع می خواد .نفس درست یعنی نفس با دیافراگم.
دوما شما در حالت عادی شما بین هر هفت تا نت جای نفس دارید.یعنی لازم نیس آدم خفنی باشی که مثلا می تونه 2 دقیقه نفس بگیره!!! تمرین های اولیه این ساز با نت های کشیده شروع می شه ، و تمرین ها به صورت روزی 10 دقیقه است!این ساز اوایلش سر درد ایجاد می کنه برای نوازنده ، و ممکنه به ساز هم ضربه بزنه( چون ساز از جنس چوبه) به خاطر همین با تمرین های خیلی کم شروع می شه.

سوما ، نام اساتید، جناب آقای مجید انتظامی که اخیرا چهره ی ماندگار هم شدند و خیلی شناخته شده هستند.منتها ایشون در حال حاضر فقط در دانشگاه هنر تهران تدریس می کنند ای ساز رو.

استاد بعدی، استاد خودم ، جناب آقای فرشید حفظی فرد، که خودش هم به نوعی شاگرد آقای انتظامی بوده اند.
( خیلی ماهه این استاد، خیلی!!) و الان هم نوازنده ابوآ ارکستر سمفونیک هستند.

آقای حفظی فرد الان در هنرستان موسیقی تدریس می کنند و دانشگاه علمی کاربردی( واحد هنرستان پسران).

در مورد قیمت این ساز هم ، والله من نمی تونم قیمت دقیقی بگم.چون هر سال گرونتر می شه این ساز، اونم به خاطر پیچیدگی هایی که داره این ساز.
ولی من خودم سازم رو یک میلیون و دویست هزار تومن خرید، ولی جریان مال 1 سال و نیمه پیشه.الان تا جاییکه من می دونم، رنج قیمتی اش از 2 تومن تا 6 و 7 تومن هم رسیده.

اگه بخواید ساز بخرید، باید با استادم صحبت کنید ، چون اون ساز رو براتون سفارش می ده ، میارن براتون.
دو تا فروشگاه هم در تهران هست که این ساز رو وارد می کنند.یکی فروشگاه سرنا است که پیچ شمیران هست. و دیگری هم فروشگاه اورنگ هست که اون در بهارستان هست.( در واقع از طریق همین فروشگاه ها ساز رو سفارش میدید میارن.)

سوال دیگه ای بود در خدمتم.

خیلی ممنونم توی تصمیم گیریم خیلی کمکم کردی

mohsen741
Monday 22 July 2013, 06:15 PM
يادش بخير ..
استاد انتظامي وقتي از خاطراتشون ميگفتند اشاره به تمرين كردند...
ميگفت چشم درد ميگرفتم!.
ما متعجب كه بايد نفس و سر و دل و اينا اذيت شه!..

بعد استاد گفت من سر سازم رو لاي درب كمد ميگذاشتم تا بتونم كم سر و صدا تمرين كنم و چشمم خيلي كج ميشد تا نت بخونم...
محدوديته فضاي تمرين داشته اند!!!...

چي ميكشيم با موسيقي تو ايران!!...

Rahmati9765
Sunday 21 June 2015, 05:07 PM
باسلام...دوستان من رحمتی از فارغ التحصیلای دانشگاه هنر هستم...
سازم ابوا هست و سازهایی با قیمت مناسب دارم.
اوامری بود در خدمتم.
این هم اینستگراممه
Musicestan_2
توش سازای خوبی گذاشتم.