PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اصول نوازندگی ویولن 1

vioman
Tuesday 15 May 2007, 01:16 PM
اصول نوازندگی ویولن (I)

در سلسله مقالات آموزشی" اصول نوازندگی ویولن" سعی بر آن است تا به تدریج با معر?ی، دسته بندی و آموزش نکات متعدد و مختل? مربوط به نوازندگی این ساز، هنرجویان به درکی صحیح در این زمینه دست یابند. همواره در نوازندگی ویولن باید به این اصل توجه داشت که انتخاب طبیعی ترین شکل و ?رم برای اندام های مختل? بدن در انجام ?عالیت های نوازندگی، صحیح ترین راهکار اجرایی است و انتخاب هر وضعیت غیر طبیعی برای اعضای مختل? بدن، که نوازنده برای استمرار و ح?ظ آن وضعیت نیازمند صر? نیروی اضا?ی یا بوجود آوردن کشش های نامتعار? در اعضا گردد، اشتباه است.

در نظر داشتن اصل بالا، باعث می گردد تا تمرین و نوازندگی ساز آسانتر انجام پذیر?ته و مشکلات اجرایی جملاتی که نواختن آنها با ح?ظ حالات اشتباه و غیر طبیعی، ناممکن بوده حل گردد. از طر? دیگر رهایی از استیل های اشتباه باعث می گردد تا نوازندگی با خستگی بیش از اندازه همراه نگشته و لذت بخش شود.

الگوی شماره 1/1:

- نحوه دست گر?تن ساز
بطور کلی ویولن در هنگام نواخته شدن با سه نقطه چانه، شانه و دست چپ در تماس است و هر یک از این نقاط بخشی از بار دست گر?تن ساز را به دوش می کشند. هرچند، نوازنده باید بتواند که ویولن را بدون کمک گر?تن از دست چپ و ?قط با کمک گردن و شانه نگاه دارد.

1/1/1- شانه و گردن:
نوازنده نباید برای نگهداری ساز بر روی شانه چپ، آنرا بالا کشد و شانه باید در هنگام گر?تن ساز به همان وضعیت ا?تاده خود در حالت طبیعی بدن باقی ماند. طبیعی است اگر گردن نوازنده بلند باشد، او ناخودآگاه برای با تسلط گر?تن ساز، نیازمند بالا کشیدن شانه و یا خم کردن اضا?ی گردن خود به سمت پایین است که البته اتخاذ هر یک از دو مورد ?وق توسط نوازنده اشتباه است.

زیرا برای ح?ظ اولی او باید یک توان اضا?ی را به شکل بیهوده ای صر? بالا نگه داشتن شانه گرداند که هم باعث خستگی او شده و هم دائما درصدی از ?کر او بایستی به ح?ظ این حالت معطو? باشد. مورد دوم نیز، از آنجا که غضرو? ها و مهره های گردن را به حالت کشش بیش از اندازه می اندازد و بر آنها ?شار وارد می کند، مطلوب نیست.

بالشتک ویولون به دو شکل می توان از این معضل رهایی یا?ت: نخست آنکه به وسیله تکه پارچه ای که بر روی خود برگردانده شده و یا به اصطلاح " تا " شده و در زیر ویولن قرار گر?ته است، این ارت?اع تامین گردد و دیگر آنکه از بالشتک های مخصوص کارخانه ای است?اده گردد. انتخاب یک بالشتک مناسب بسیار مهم بوده و می تواند تاثیر بسزایی بر راحت تر نواختن داشته باشد.

نوع مرغوب این بالشتک ها، که دارای قابلیت تنظیم ارت?اع در دو طر? خود است، میتواند مناسب ترین وضعیت ارت?اعی را به شکلی مطلوب در اختیار نوازنده قرار دهند و از دیگر سو، این بالشتک ها که در نقاط پایه ای خود به صورت م?صلی به بدنه اصلی متصل می گردند قابلیت چرخش محدود پایه ها را به بالشتک می دهد که باعث می گردد تا این ابزار از حالت بی انعطا?ی خارج گشته و به وضعی مناسب بدن نوازنده با ساز ارتباط یابد.

نکته مهمی که باید در این بالشتک ها رعایت گردد، وضعیت طراحی صح?ه ک? بالشتک و چگونگی طراحی قوس آن است، بطوریکه بالشتک کاملا بتواند از طر?ی بر شانه قرار گر?ته و از طر? دیگر بر روی استخوان ترقوه و کناره ق?سه سینه بنشیند. بر روی ص?حه ک? باید از ?وم یا ابر با ضخامت مناسب پوشانده شده باشد و از است?اده از بالشتک هایی که در آنها از ?وم است?اده نشده و یا جنس ?وم آنها کی?یت نبوده و دوام ندارند، توصیه نمی شود. در بالشتک های مرغوب پایه ها قابلیت ?اصله گیری عرضی از یکدیگر راداشته و بر این اساس می توانند در ویولن هایی با اندازه های مت?اوت پشت به پشت کاسه پایینی بکار روند. این قابلیت همچنین باعث می گردد تا بتوان محل قرار گیری بالشتک بر کاسه پایینی را تغییر داد و کنترل و تسلط بهتری بر ساز بدست آورد.

در اینجا باید به یکی از مهمترین مزایای است?اده از بالشتک توجه داشت و آن عدم تاثیرگذاری بالشتک در صدای حاصله از ویولن است. بالشتک باعث می گردد تا بخشی از صدای ساز که به هرحال از طریق ص?حه پشتی خارج می گردد جذب پارچه لباس نوازنده نگردد و صدایی خالص از ساز حاصل گردد. ( جالب اینجاست که پارچه های با جنس های مت?اوت، می تواند تاثیرات مت?اوتی بر صدای ساز گذارد که امتحان آنرا برای علاقه مندان می گذاریم.)

2/1/1- میزان بالا بردن دست چپ:
در حالت کلی، نوازنده باید دست چپ را تا جایی بالا برد که ساز و دسته آن امتدادی ا?قی با زمین پیدا کند و بهتر است ساز بگونه ای گر?ته نشود که دسته و سرپنجه ساز به سمت زمین و یا برعکس آن نشانه گر?ته شود. زیرا در حالت اول ستون مهرها به کشش بی مورد به سمت پایین می ا?تند و همچنین در این حالت، به علت خمودگی نوازنده، تن?س او مشکل تر می گردد. در حالت دوم نیز به مهرهای گردن در جهت معکوس ?شار وارد می گردد.

منبع: وب سایت گ?تگوی هارمونیک ارسال شده توسط آقای علی نور بخش(با تشکر)

rezaahamdy
Saturday 19 May 2007, 01:08 AM
بالشتک لازم نیست اگه شونه بدی جلوتر حل میشه

ماریا
Monday 11 February 2008, 10:36 AM
بالشتک لازم نیست اگه شونه بدی جلوتر حل میشه

ولی بالشتک نیازه اینجوری بد از یک مدت خاصی به ناراحتی های کتف دچار میشدی
به نظر من یه دلیلی داره که بالشتک به وجود امد اگه قرار باشه روال همون قبل باشه پس بود و نبود بالشتک چه فرقی میکنه ؟؟؟؟؟؟؟؟:ae

حتی قدیم که بالشتک نبوده خیلی از حرفه ایها از یک پارچه ضخیم استفاده میکردند که بین شانه چپ و روی سیم گیر قرار میدادند
پیشنهاد میکنم که مراقب سلامتی تون باشید
سلامتی اولین چیزیه که یک نوازنده نیازمند ان است تا نوای خوش از سازش بسازد :ap:az

Hes_r
Monday 11 February 2008, 11:03 AM
جالبه . اولین کسی هستید که این حرف رو میشنوم ازش .

اون مدت خاص چقدر هست ؟؟؟

استاد بنده 25 ساله ساز میزنه میگه بالشتک استفاده نکرده و مشکلی نداره .

بنده هم حدود 5 ساله بدون بالشتک ساز میزنم ولی با این که بالشتک استفاده نکردم مشکلی نداشتم .

و مطمئنا هم این حرف شما شاید فقط برای یه عده ی اندک مثلا 2 نفر تو 100 نفر صدق کنه که اگه بالشتک استفاده نکنن دچار درد کتف بشن .

در ضمن عادت کردن خیلی مهمه .

ماریا
Monday 11 February 2008, 11:06 AM
جالبه . اولین کسی هستید که این حرف رو میشنوم ازش .

اون مدت خاص چقدر هست ؟؟؟

استاد بنده 25 ساله ساز میزنه میگه بالشتک استفاده نکرده و مشکلی نداره .

بنده هم حدود 5 ساله بدون بالشتک ساز میزنم ولی با این که بالشتک استفاده نکردم مشکلی نداشتم .

و مطمئنا هم این حرف شما شاید فقط برای یه عده ی اندک مثلا 2 نفر تو 100 نفر صدق کنه که اگه بالشتک استفاده نکنن دچار درد کتف بشن .

در ضمن عادت کردن خیلی مهمه .

منظور من این جمله بود که نوشته بودن شونت بدی جلوتر مشکلی نیست
من دیدم کسانی رو که به دلیل جلو اوردن کتف و فشار اوردن ان به ویالن دچار کتف درد شدند
ولی خوب خوبه که شما دچار این مشکل نشدید
و به قوله خودتون هم همه چیز به عادت برمیگرده
امیدوارم که همیشه در سلامتی کامل به سر ببرید
شاد باشید:ap

Mojtaba
Monday 11 February 2008, 01:56 PM
ببخشید امثال پرویز یاحقی و حبیب الله بدیعی 50 . 60 سال بدون بالشتک ساز زدن

ماریا
Monday 11 February 2008, 02:14 PM
ببخشید امثال پرویز یاحقی و حبیب الله بدیعی 50 . 60 سال بدون بالشتک ساز زدن
خوب ببخشید من شرمنده
نمیدونستم شماها مشکلی ندارید
من که در جواب دوستمون نوشتم من دیدم کسایی رو که با جلو بردن کتف و فشارش به ویالن به مرور دچار ناراحتی از ناحیه کتف شدن
حالا نمیدونم چرا انقدر سریع ناراحت میشید خوب ببخشید من که به کسی توهین نکردم میگید یاحقی و ... 50 60 سال بدون بالشتک زدن
من خواستم این مشکل برای کسی پیش نیاد خوب اگه بدون بالشتک مشکلی ندارید ما هم مشکلی نداریم امیدوارم که همیشه سالم و سر حال باشید دیگه این همه ناراحتی نداره که .....:r:ag:l

Mojtaba
Monday 11 February 2008, 03:36 PM
ماریا خانم من منظوره خاصی نداشتیم خود من الان بدون بالشتک اگه بخوام ساز بزنم سختم هست چون به گردنم فشار میاد منظورم بیشتر این بود که این اشخاص چطور باینکه در طول روز ساعتها تمرین داشتن این مسئله رو تحمل میکردن

Guitaro
Monday 11 February 2008, 05:24 PM
قضیه ی بالشتک برمیگرده به قالب بندی بدن نوازنده ؛ مثل اینه که یکی بیاد بگه ویولن 4/4 واسه من بزرگه و نمیتونم درست بزنم ، بعد ما بیایم بگیم پس چرا فلانی 60 سال با 4/4 زده و مشکلی نداشته ؟ You can see links before reply

کلا بسته به خود نوازنده داره که بالشتک نیاز داشته باشه یا نه ؛ اگه نوازنده چهارشونه باشه یا فیزیک بدنش جوری باشه که بتونه به راحتی زاویه ای به کتفش بده که ویولن درست قرار بگیره نیازی به بالشتک نداره ولی اگه نوازنده جسه ی کوچیکی داشته باشه یا نتونه کتفش رو بدون مشکل سر جای درستش قرار بده ، اون موقع بالشتک نیاز میشه ...
استاد خود من هم بالشتک استفاده میکنه چون بدون بالشتک اگه بخواد ویولن رو بگیره خیلی باید کتفش رو بیاره بالا ...
ولی خب ، خود من مشکلی ندارم و وقتی بالشتک میذارم ویولن زیادی میاد بالا ، بیشتر چونم رو اذیت میکنه ولی بدون بالشتک راحت ویولن رو میگیرم ...

به هر حال ، همون طور که کلا میشه از تمام بحث های درمورد بالشتک که توی این سایت شده نتیجه گرفت ، بستگی به خود نوازنده داره ، خود فرد باید ببینه با کدوم راحت تره و از اون روش استفاده کنه ، هیچ فرمول خاصی نداره که کسی که فلان جوره بالشتک بذاره ، کسی که اونجوری نیست نذاره ... You can see links before reply

خوش باشید Musical ! You can see links before reply

Hes_r
Monday 11 February 2008, 08:25 PM
گیتارو جان سایز ویولن و 4/4 بودنش یا نه ، بستگی به سن افراد داره .

افراد زیر 12 سال معمولا ویولن کوچکتر از 4/4 استفاده میکنن و نسبت به سن اونها و سایز دستشون سایز ویولن مشخص میشه و اصلا به نظر من ربطی به موضوع بالشتک و 60 سال ویولن زدن نداره .

در کل با گفته هات موافقم . ولی میتونه فرد خودش رو خیلی راجت عادت بده . ولی معمولا خانوم ها از بالشتک استفاده میکنن چون زود کتفشون درد میگیره . ولی بستگی به این داره که فرد خودش رو چطور عادت بده .

خود بنده گردن درازی دارم khashm :دی ولی خودم رو به بدون بالشتک زدن عادت دادم .

موفق باشی

maryam.w
Thursday 10 April 2008, 12:12 AM
من هم فكر ميكنم خود فرد تعيين ميكنه كه استفاده كنه يا نه,:ilovemusic: