PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اصول نوازندگی ویولن 2

vioman
Tuesday 15 May 2007, 01:43 PM
اصول نوازندگی ویولن(II)

الگوی شماره1/2:
- نکات مربوط به دست چپ:
1/1/2- چرخش دست:
دست انسان به شکل طبیعی درحالت ایستاده، به ?رمی قرار می گیرد که ک? دست ها به موازات بدن می باشد.

حال از آنجا که برای نواختن این ساز، لازم است تا ک? دست و انگشتان نوازنده به سمت تخته انگشت گذاری( گری? ) متمایل گردد، بنابراین بایستی نوازنده دستش را در حین بالا آوردن ، به سمت گری? بچرخاند.

2/1/2- محل قرارگیری دست بر روی گری?:
در حالت معمول موقعیت قرارگیری دست نوازنده بر روی دسته ساز ، منطبق با پوزیسیون اول دست چپ است که در این حالت لازم است تا شست در کناره دسته، روبروی نقطه تماس انگشت اول با گری? قرار گر?ته و بهتر است تا با آن هم راستا بوده و جلوتر و یا عقب تر از آن نباشد.

تذکر-1:
نقطه تماس انگشت اول با گری? در مورد ?وق، به ?اصله یک پرده کامل از شیطانک ?رض شده است و منظور قرار گیری انگشت اول در حالت به عقب کشیده شده با ?اصله نیم پرده از شیطانک نیست.

برای آنکه دست چپ نوازنده در موقعیت پوزیسیون اول قرار گیرد، لازم است تا او علاوه بر آنکه دستش را در هنگام بالا آوردن از ناحیه آرنج خم می کند، بازوی چپش را نیز کمی نسبت به تنه جلو آورد که نشانه آن، همان جلوتر ر?تن آرنج نسبت به بدن نوازنده است. ( در این حالت بازو به سمت بالا حرکت می کند.) انجام این امر باعث می شود که اولا ک? دست نسبت به بدن نوازنده ?اصله گر?ته، جلوتر ر?ته و بتواند در پوزیسیون اول مستقر شود و ثانیا ساز و دسته آن امتدادی ا?قی با زمین پیدا کند.( رجوع به بند شماره 2/1/1)
شیوه اشتباه در شکستگی مچ به داخل
تذکر-2:
نکته مهمی که در اینجا باید دقت داشت آن است که نیازی نیست که نوازنده برای حرکت دادن بازوی چپ، شانه چپ خود را نیز به سمت جلو حرکت دهد و بازو را به همراه شانه، به اصطلاح" به راه " اندازد. بعضی نیز به اشتباه در هنگام دست گیری ساز برای متمایل ساختن ویولون به سمت داخل ق?سه سینه، شانه چپ خود را به سمت راست چرخانده و در واقع شانه را به سمت داخل ق?سه سینه متمایل می کنند که اتخاذ هر دو این حالات اشتباه بوده و درهر دو این حالات شانه چپ از امتداد گردن و شانه راست خارج می گردد.

شیوه اشتباه در پیچش مچ به سمت راست در واقع برای ?هم بهتر موضوع باید به "نقش م?صلی" شانه توجه نمود. م?صل شانه، انجام حرکات چرخشی و جابجایی بازو را بدون به حرکت در آوردن ناحیه کلی شانه و بخشی از ناحیه سمت چپ ق?سه سینه امکان پذیر می سازد.

3/1/2- مچ:
همانطور که مچ دست در حالت ا?تاده طبیعی هم راستا با ساعد قرار دارد، نباید در زمان بالا آوردن دست و گر?تن ساز به منظور انگشت گذاری نیز، مچ به سمت داخل و یا خارج، بشکند و از راستای ساعد خارج گردد ( در حالت اول، به اصطلاح دست به شکل گدایی در آید و در حالت دوم، مچ به صورت بیرون زده شود.) و یا به طر?ین متمایل گشته و به سمت چپ یا راست بشکند.

شیوه اشتباه در شکستگی مچ به خارج

تذکر-3:
هم راستایی مچ و ساعد در هنگام نواختن، تنها در پوزیسیون های پایین تر دست چپ، امکان پذیر بوده و لازم است تا نوازنده آنرا به بهترین شکل ممکن، رعایت نماید.

تذکر-4:
این هم راستایی در حالت عمومی نواختن مورد نظر است و مچ را گاه می توان برای اجرای با تسلط تر مواردی چون بعضی آکورد های چهارسیمه و یا تریل ها از حالت هم راستایی با ساعد خارج ساخت و به سمت داخل و یا خارج متمایل ساخت.

شیوه طبیعی و صحیح تذکر-5:
در صورتی که مچ نوازنده به سمت داخل بشکند، جدای از آنکه در هنگام تغییر پوزیسیون دچار مشکل می گردد انگشتانش در هنگام نواختن نیز ممکن است تا با همدیگر درگیر شده و به اصطلاح به یکدیگر گیر کنند. از طر? دیگر نوازنده نمی تواند تا با تسلط بر روی گری? انگشت گذاری نماید.

تذکر-6:
در صورتی که مچ به سمت خارج بشکند، نوازنده لازم است تا برای رساندن انگشتان به پرده مورد نظر، آنها را از ?رم و شکل عادی انگشت گذاری خود، خارج نماید. از طر? دیگر با توجه به دورتر شدن انگشت های نوازنده از پرده های ساز( به علت بوجود آمدن شکل عقب کشیده انگشتان به واسطه عقب ر?تگی مچ )، امکان نرسیدن انگشت ها بر سر پرده ها وجود دارد که باعث می شود تا نوازنده انگشتانش را به اصطلاح " کم " گذاشته و خارج بنوازد. همچنین شکست دائمی مچ به سمت خارج، باعث دردناکی آن ناحیه در دراز مدت می گردد.

منبع: وب سایت گ?تگوی هارمونیک ارسال شده توسط آقای علی نور بخش(با تشکر)

rezaahamdy
Saturday 19 May 2007, 01:09 AM
تو عمل اجرا کردن این اصول مشکله

n.roomi
Sunday 20 May 2007, 01:05 AM
یه کم تمرین میخاد ولی بعضیا با شیوه اشتباه بهتر میزنن

ماریا
Monday 11 February 2008, 10:43 AM
یه کم تمرین میخاد ولی بعضیا با شیوه اشتباه بهتر میزنن

به نظر من یه نوازنده باید تمام اصول تکنیک و اکول صحیح ( اکول : ارتباط فیزیکی نوازنده با سازش )را رعایت کنه نوازندگی فقط صدای خوش ساز نیست زیبایی وضعیت ظاهری نوازنده هم مهمه
البته این نظر شخصی منه
اگه فرم دست چپتون رو تصحیح کنید ببینید که چه قدر انگشت گذاری صحیح براتون راحت و انگشت گذاری مخصوصا انشگت چهارم در نهایت راحتی رو سیم قرار میگیره
پیشنهاد میکنم کتاب 6 درس ویالن منوهین را تهیه کنید و تمریناتش انجام بدید:ap:az

maryam.w
Thursday 10 April 2008, 12:16 AM
ممنون . هر دو شماره به معلوماتم افزودز

bmoi_642
Thursday 22 May 2008, 02:36 AM
سلام
اگه از من میشنوین بهتره کتاب شش درس ویولن یهودی منوهیم رو بخرید خیلی جالب و قشنگ توضیح داده

maryam_kh
Thursday 22 May 2008, 03:02 PM
به نظر من اول باید تکنیکها رو درست انجام داد و حتما تمرین زیادی میخواد تا بتونین راحت انجام بدین و بعد از یه مدت براتون خیلی اسون میشه و راحت تر میتونین با سازتون کار کنین و زیباتر میزنین

delavaramir
Sunday 26 October 2008, 10:08 PM
سلام
امير دلاور هستم 7ساله كه بدون استاد در منزل به نوازندگي ويولون مشغول هستم و چون كارمندم وقت براي تمرين كم دارم ولي از پيشرفتم راضي هستم سازم خوب نيست براي تهيه ساز خوب و مناسب راهنمائي مي خواستم از سايت خوب و پر محتواتون هم ممنونم خوشحالم توي اين اوضاع در هم برهم يك سايت مورد علاقه پيدا كردم الان با كيبورد قطعه ميسازم و بصورت فايل MIDI ان را ذخيره كرده همراه ان تك نوازي ميكنم .

Hmd_N
Monday 27 October 2008, 12:35 AM
سلام امیر جان

به سایت خودت و خونه ی دوم خودت خوش آمدی. خیلی خوشحالیم که دوستان هنرمندی مثل شما رو در کنار خودمون میبینیم.

عزیز سعی کن هر موردی یا سوال و اشکالی رو متناسب با موضوع اون در بخش مربوطه بیان کنی که هم سردرگمی برای کاربران بوجود نیاد و هم طبق قوانین سایت پیش بریم.

موفق باشی عزیز