PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مصاحبه ای از استاد ملک

Leon
Thursday 17 May 2007, 11:31 AM
مصاحبه ای که در زیر میخوانید در آخرین روزهای زندگی استاد ملک با ایشان

انجام شده است که توسط ?روغ بهمن پور با ایشان صورت گر?ته.

من کار هنري را خيلي زود شروع کردم . پنج ساله بودم که برايم ويولن کوچکي تهيه کردند

و به دستم سپردند. روز و شب من با موسيقي مي گذشت . چه شبها تا سحر بر بام خانه ملک

مي نشستم و از ساز و موسيقي سخن مي گ?تيم و مي شنيديم . آن موقع برادرم از سرشناس -

ترين شاگردان صبا و از همرازترين دوستان او بود . استاد صبا به خانه حسين مي آمد و آن

خانه پاتوق بزرگان هنر موسيقي هم چون کلنل وزيري ، روح الله خالقي ،حسين خان يا حقي ،

شکرالله قهرماني ، بانوي بي همتاي آواز قمر الملوک و ... شده بود . من که از همه کوچکتر

بودم آن چنان محو سخنان و هنرنمايي شان مي شدم که همه آن بزرگان به تعجب و تحسين

وارد رشته مي شدند تا جايي که هماي سعادت بر شانه من نشست و استاد صبا تعليم مرا

پذير?تند. آن موقع من کودک خردسالي بيش نبودم .

صبا را چگونه شناختيد ؟ رابطه شما با او چگونه بود ؟

صبا يک نمونه بود . نمونه اي تمام عيار از يک موسيقي دان و يک انسان راستين . او همه ي

ما را شي?ته خودش کرد . همه آن هايي را که دستي به ساز و گوشي به موسيقي داشتند.همه

بي چون و چرا به مکتب پاک و ويژگي هاي اخلاقي و عاط?ي او دل سپرديــــــــــــــــــــ ــــــــــــــم.

.مي دانيد که من جزو اولين شاگردان هنرستان عالي موسيقي بودم ، اما پيش از ر?تن به

هنرستان چون در خانواده اي اهل هنر و با زمينه هاي هنري پرورش يا?ته بودم ، با ?وت و ?ن

نوازندگي چندان مبتدي و بيگانه نبودم و همين آشنايي با حال و هواي ساز سبب شد که استاد

لط? و عنايت خاصي نسبت به من داشتند و چون شور و اشتياق مرا مي ديدند و با دقت و

نکته بيني هايي که داشتند استعدادم را احساس مي کردند، در آموزش هيچ نکته اي از موسيقي

?روگذار نکردند....

تأثير صبا بر موسيقي ايران بر هيچ کس پوشيده نيست . شما اين تأثير را چگونه مي بينيد ؟

صبا يک مکتب کامل است . او با همه ي ويژه گي هاي اخلاقي و هنري که داشت راهي را آغاز

کرد که بي ترديد قابل اعتماد ترين مکتب موسيقي ايران است . تکنيک عالي ، حسن سليقه ونبوغ

را در هم آميخته بود .ساز او لبريز بود از پاکي و زيبايي . از پوزيسيون هاي مختل? به بهترين

شکل است?اده مي کرد. آرشه کشي او بي نظير بود . خوب خودتان مي دانيد که اين ساز مثل اسب-

وحشي است که به هر کسي رکاب نمي دهد . به قول پرويز يا حقي ويولن ساز رام نشدني است و

ولي صبا بيشتر از همه دانست که چگونه اين ساز را رام کند و در خدمت موسيقي ايراني قرار بدهد.

او حرکتي ?راتر از همه ي جريان هاي موسيقي ايجاد کرده است . براي همين هم هست که

شاگردان او جريان اصلي موسيقي امروز را شکل داده اند. او را مي توان معمار تحول موسيقي

ايران دانست . چند سال پيش با محمود ميرزاده ( روزنامه نگار و گزارشگر ماهنامه ?رهنگي هنري

دبستان ) مصاحبه اي داشتم که م?صلأ راجع به صبا صحبت کردم . مي تواني به او مراجعه کني .

زياد حوصله حر? هاي تکراري را ندارم .

استاد کسايي در مصاحبه اي عنوان کرده اند که با اين همه حر? و هياهو که به دنبال صباست

او هنوز ناشناخته مانده و مردم نتوانسته اند با زواياي پنهان هنري وي آشکار شوند....

بله من هم با ايشان هم عقيده هستم . صبا در پس تکنيک متعالي که داشت دنبال جوهر اصلي موسيقي

شرق مي گشت . يعني همان حال که بزرگان از ان دم مي زنند او هميشه در حال تکاپو بود . به نظر

من کسي بايد مثل خود صبا باشد تا بتواند او را بشنناسد . بايد طبيعت کار صبا را شناخت تا جوهر و

خودش را درک کرد. .

در جريان موسيقي ملي ايران کلنل وزيري تا چه اندازه سهم دارد ؟

خوب شد به اين جريان اشاره کرديد . وزيري نت را به ايران آورد . به همين خاطر هم سهم بزرگي

در موسيقي ايران بايد به او اختصاص بدهيم . صبا و وزيري روي نگاه ما به موسيقي تأثير عميقي

گذاشتند . اما وزيري ( با همه اعتباري که من براي او قائل هستم ) بسيار شي?ته تکنيک غرب شده

بوده ولي صبا همان طور که در جواب پرسش قبل گ?تم در پس تکنيک به دنبال حال بود. .

استاد ملک : همان طور که همه جا گ?ته ام ،شناخت و درک من نسبت به موسيقي ايراني بيشتر

مرهون ارتباط و آشنايي با شماست به همين خاطر با شما خيلي راحتر مي توانم صحبت کنم .

مي خواهم پرسشي را مطرح کنم که تا کنون با هيچ کدام از شاگردان صبا درميان نگذاشته ام .

شما به عنوان شاگرد اين استاد بزرگ کدام يک از آثارش را متعالي تر مي دانيد ؟

صبا با نگاه تيزبيني که داشت به زيبايي ها زودتر و عميق تر از ديگران دست پيدا مي کرد .

گوش خودش را چنان تربيت کرده بود که زيبايي و اصالت را بهتر درک مي کرد . او نه تنها در

موسيقي که در همه چيز به نهايت لط? و معنا مي رسيد . به همين خاطر هم هست که من با جرأت

مي گويم که تمام آثارش در اوج هستند . من که نمي توانم بگويم مثلأ زرد مليجه از به زندان

بهتر است. ...

آيا پس از مرگ صبا به مکتب خانه او ر?ته ايد ؟

ببينيد صبا در تمام زندگي من جاري است . روزي نيست که از ياد او غا?ل شوم ، شايد باور نکني

که بگويم هر وقت سازي مي زنم يا آهنگي مي سازم که مورد قبول خودم و اهل دل واقع مي شود

صبا را در مقابل چشمانم مي بينم

اصولأ منظور تو از اين سئوال چي بود ؟

يک شيطنت ژورناليستي .

آره درست مي گويي . چند وقت پيش هم از من پرسيدي که بعد از مرگ صبا چند بار به همسرو

?رزندانش سر زده اي ؟ که من به حساب شيطنت تو گذاشتم ولي واقعيت اين است که من خودم را

جداي از صبا نمي دانم . صبا پدر معنوي بود و من هم يا حقي و خرم و تجويدي ...يکي از پسران

او هستم منتهي کوچکترين آنها . حالاچند بار به من به خاطر اينکه ?رزند صبا هستم سر زده اي ؟!

حق با شماست .

حق با علي ( ع ) است (با خنده)

به ?رزندان صبا اشاره کرده ايد . استاد عباس شاپوري مي گ?ت که صبا با همه شاگردان ر?تاري

پدرانه داشت حالا اين پرسش براي من مطرح مي شود که با اين همه چرا همه شاگردان او به مقام

استادي نرسيدند ؟

خيلي ها آمدند و شاگردي صبا کردند اما حق با شماست . خيلي ها به جايي که بايد نرسيدند علت آن

هم اين است که آنها آمدند از صبا تقليد کردندو در سطح قالب آثار او ماندند . يعني عمق انديشه

او را درک نکردند و البته زحمتي که آنها کشيدند ارزشمند است ....

شما جزو اولين گروه شاگردان هنرستان موسيقي بوديد . در هنرستان به غير از استاد صبا کدام يک

از هنرمندان شما را تحت تأثير قرار مي دادند؟

استادان خالقي و حسين تهراني بيشتر از ديگران مرا تحت تأثير هنر و اخلاق خودشان قرار داده بودند

و تا يادم نر?ته بگويم که ضرب شناسي را از استاد تهراني آموختم . خيلي هم با ايشان برنامه اجرا کردم ....

آيا نوارهاي آن برنامه ها هنوز موجود است ؟

گمان نمي کنم . متأست?انه هيچ کدام از ما هيچ گاه آرشيو منظم و دقيقي از موسيقي ملي نداريم و البته

اگر در لا به لاي آرشيو هاي خصوصي مثل آرشيو مهندس گلشن ابراهيمي جست و جو کنيد ، شايد بتوانيد

نوارهاي آن روزها را پيدا کنيد ، اما نه به طور کامل ......