PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ابتدای راه " تار "

Dj_MAN
Saturday 8 January 2011, 12:02 AM
سلام به همه دوستان هنرمند و گرامی

همونطور که میدونید تار یکی از سازهای سنتی و ملی ایران هست که طنین صدای منحصر به فردی داره
طوری که میشه توی موسیقی های نواحی مختلف ازش استفاده کرد .....
تازگیا بنده یه تار خریدم حدود 400 تومن با مهر ( نمیدونم یاقی ..؟ یا باقی ... - بد خط نوشته .. )

دلیلم هم اینه که وقتی توی هر ژانری دارم موسیقی می سازم جاهایی که از تار استفاده می کنم فضای کار به شدت رنگ موسیقی سنتی ایران رو میگیره و به جرات بگم هیچ ساز سنتی توی این مقوله قدرت تار رو نداره

اما بعد از خرید ساز سوالات و مشکلاتی دارم که امیدوارم دوستان با شرکت در بحت برای حل اونها به من کمک کنند :
لطفا در موارد زیر نظر خودتون رو بگید :

1- برای گرفتن و زدن ساز - با توجه به نحوه خاص و کلاسیک در دست گرفتن تار - مشکل دارم یعنی زود خسته میشم .... آیا این موقتیه ؟

2- دست چپم با رعایت تمام اصول راحت به پرده ها نمیرسه و باید خیلی سعی کنم ..... آیا این هم به مرور حل میشه یا نشون دهنده کوتاهی انگشتان من هست ...؟

3- من بخاطر اینکه خانواده رو آزار ندم یه ورقه دسمال کاغذی زیر سیمها گذاشتم که کمی صدای ساز کم بشه ... آیا این در آینده برای نوازندگی مشکل ساز خواهد بود ... ؟

4- حس میکنم شکل استقرار پرده ها در سازی که من دارم نسبت به اون چیزی که در ویدیوهای آموزشی و اجرا ها میبینم فرق میکنه .... پرده های استاندارد چند تا هستند ....؟

5- آیا شما هم در ابتدای راه نوازندگی تار اینقدر مثل من براتون نوازندگی اون مشکل و بغرنج به نظر میرسید .....؟

6- ( مهم ) آیا نحوه چیدمان پرده ها و کوک سیمها فرمول خاصی رو ایجاد میکنه که در تمام دسته صدق کنه ؟

در پایان هم از دوستان می خوام از این مشکلات فقط رد نشن .... اگه کسی یه کلمه هم بتونه بگه و کمک برسونه بنده سپاسگزار خواهم بود

پاینده باشید در پناه ایزد یکتا

bardyaa
Saturday 8 January 2011, 09:29 AM

همونطور که میدونید تار یکی از سازهای سنتی و ملی ایران هست که طنین صدای منحصر به فردی داره
تازگیا بنده یه تار خریدم حدود 400 تومن با مهر ( نمیدونم یاقی ..؟ یا باقی ... - بد خط نوشته .. )

دلیلم هم اینه که وقتی توی هر ژانری دارم موسیقی می سازم جاهایی که از تار استفاده می کنم فضای کار به شدت رنگ موسیقی سنتی ایران رو میگیره و به جرات بگم هیچ ساز سنتی توی این مقوله قدرت تار رو نداره

اما بعد از خرید ساز سوالات و مشکلاتی دارم که امیدوارم دوستان با شرکت در بحت برای حل اونها به من کمک کنند :

1- برای گرفتن و زدن ساز - با توجه به نحوه خاص و کلاسیک در دست گرفتن تار - مشکل دارم یعنی زود خسته میشم .... آیا این موقتیه ؟

2- دست چپم با رعایت تمام اصول راحت به پرده ها نمیرسه و باید خیلی سعی کنم ..... آیا این هم به مرور حل میشه یا نشون دهنده کوتاهی انگشتان من هست ...؟

3- من بخاطر اینکه خانواده رو آزار ندم یه ورقه دسمال کاغذی زیر سیمها گذاشتم که کمی صدای ساز کم بشه ... آیا این در آینده برای نوازندگی مشکل ساز خواهد بود ... ؟

4- حس میکنم شکل استقرار پرده ها در سازی که من دارم نسبت به اون چیزی که در ویدیوهای آموزشی و اجرا ها میبینم فرق میکنه .... پرده های استاندارد چند تا هستند ....؟

5- آیا شما هم در ابتدای راه نوازندگی تار اینقدر مثل من براتون نوازندگی اون مشکل و بغرنج به نظر میرسید .....؟

6- ( مهم ) آیا نحوه چیدمان پرده ها و کوک سیمها فرمول خاصی رو ایجاد میکنه که در تمام دسته صدق کنه ؟

در پایان هم از دوستان می خوام از این مشکلات فقط رد نشن .... اگه کسی یه کلمه هم بتونه بگه و کمک برسونه بنده سپاسگزار خواهم بود

0. مبارک‌ه!
1. نمی‌دونم که چه‌جوری می‌گیری. اما خوب، استیل معقول همهٔ این سازای دسته‌دار، اول یه‌کمی اذیت‌کن‌ه و بعد یواش‌یواش جا می‌افته ـــ معمولاً، اینجوری که یاد می‌گیری که چطور اصلاح‌های مناسب وضع بدنت رو انجام بدی. البته، ریخت و هیکل کاسه هم کاملاً مؤثره، که فرض می‌کنم مناسب‌ه.
2. باز، بعیده که «ندید» بشه نظر داد؛ ولی باز شدن انگشتای دست چپ، تمرین فراوون می‌خواد. محض اینکه بدونی که چقدر غیرعادی‌ه، من نمی‌تونم انگشتای دست راستم رو مثل انگشتای دست چپم باز کنم!
3. «ول» نبودن سیم‌ها، یه‌جورایی نمی‌ذاره که تأثیر مضراب روی سیم رو «حس» کنی، و معمولاً می‌ری طرف مضراب «خشن».
4. مشکلت «تعداد»ه یا «چینش»؟ قاعدتاً، باید 25 یا [نه «تا»! فقط «یا»!] 28 تا باشن، و سه‌لا ـ چهارلا بودنشون هم یه داستانی داره. حالا، مشکلت «تعداد»ه یا «فاصله‌ها»؟
5. خیلی سؤال پیچیده‌ای‌ه! ولی خوب، می‌تونی شکر کنی که «نی» دست نگرفتی! این یکی اقلاً یه عکس‌العملی نشون می‌ده؛ اون که هی فوت می‌خوره و نگاهت می‌کنه!
6. اگه از اثر فشار انگشت صرف‌نظر کنی، می‌تونی با دونستن نسبت فرکانس‌ها جای پرده‌ها رو «حساب» کنی. راه ساده‌تر (و یه‌کم غیر سنتی) این‌ه که یه تیونر برداری و شروع کنی به زدن و تنظیم پرده‌ها [و البته، حواست باشه که یه‌کمی فاصله‌هات زیادی مرتب می‌شن]. فهرست صداهایی که باید از پرده‌ها دربیاد، تو اولین صفحه‌های کتاب اول هنرستان هست.

ReshadNab
Saturday 8 January 2011, 01:10 PM
1. مطمئنم که ساز رو درست نمی گیری ، اگه ساز رو به شکل صحیح بگیری نباید هیچ فشاری رو احساس کنی علی الخصوص روی دست چپ ، یعنی باید بتونی بدون دخالت دست چپ ساز رو نگه داری. باید قسمت نقاره روی انتهای رانت باشه به صورتی که ساز از لحاظ وزنی در بالانس قرار بگیره . دسته ساز نسبت به افق کمی به بالا منحرف می شه ، و کمی هم رو به جلو (دورتر از سینه) تا دسترسی به پرده های پایین دسته راحت باشه.
ساز رو روی پات بزار و طبق این چند تا نکته که بهت گفتم اونقدر بالا پایینش کن تا فرم درستش(نسبت به وضعیت فیزیکی خودت) رو پیدا کنی.اگر دقت کرده باشی اساتید بزرگ هم نحوه گرفتن سازشون با هم تا حدودی متفاوته ، تو هم باید فرم خودتو پیدا کنی.

2. این مشکل خیلی متداوله و دلیلش هم اینکه پنجه‌ات هنوز خامه ، مطمئن باش به تدریج که تو درس‌ها پیش می ری خودش درست می شه ، اما یه چند تا تمرین هم هست که تو پست بعدی بهت می گم.

3. من خودم کارهای مشابه کردم ، اما در کل سعی کن زیاد توش زیاده روی نکنی ، درسته که اوایل صدای چندان جالبی از ساز در نمی یاد ، اما از هر کس که شنیدم گفته کار زیاد جالبی نیست ، سعی کن فقط وقتی از این کارها بکنی که واقعن مجبوری (مثلا" من هر وقت ساعت 3 شب تمرین می کردم صدای ساز بیچاره رو خفه می کردم!!!)

4. bardyaa توضیح کامل داد.

5. تا حدودی ، من بیشتر با مضراب مشکل داشتم و دارم ، دست چپم خیلی اذیت نکرده ، در کل سخترین دوران نوازندگی 6 ماه اوله(تقریبا") ، سعی کن مغزتو به کل ShutDown کنی و اصلن فکر نکن ، فقط ساز بزن ، خیلی زود می گذره.

6. این سوالت رو متوجه نشدم . فقط می تونم بگم که :

الف) چیدمان پرده ها فرم استانداردی داره و برای هر سازی ثابته ، چیزی که تغییر می کنه کوک‌ه.

ب) بر اساس اینکه سیم رو روی کدوم نتی کوک کنی می تونی در طول دسته به نتهای مختلف دسترسی داشته باشی .

ج)کوک‌های مختلف به این دلیل به وجود اومدن تا نتهای خاصی رو سیم های مجاور در نزدیکی هم قرار بگیرند (یعنی با تغییر کوک توالی نتها روی اون سیم رو shift می دی)تا اجرای اون قطعه‌ء خاص راحتر بشه.

r_a_m_i_n
Saturday 8 January 2011, 05:30 PM

درود...تبریک به خاطر انتخاب خوب سازت و خرید ساز نو
1.خب اولش خسته میشی...چون همش حواست به اینه که ساز رو چطور بگیری......ولی بعد که حواست به نت ها و شیوه ی اجرا رفت دیگه گرفتن ساز کاملا عادی میشه

2.عادیه......حتی افرادی هم که انگشتان بسیار کوتاهی دارند ..بعد از مدتی براحتی انگشتاشون به پرده میرسه....چون در اثر تمرین زیاد انگشتات میتونن فواصل بیشتری رو از همدیگه دور باشن....
فکر کنم فعلا بیشترین فاصله روی دسته..در حالت بکار انگشت 1 نت فا...انگشت دو سل ...انگشت 3 لا رو بگیره....
اکثرا با این فاصله مشکل دارن...حتی خودمم مشکل داشتم و انگشت 3 به لا نمیرسید

3.چون در ابتدای کار هستید پیشنهاد میکنم اینکارو نکنی......ولی بعد از 3..4 سال که گوش و دستت به صدا و شدت نواختن مضراب آشنا شد میتونی اینکارو اون موقع انجام بدی

4.پرده ها از نظر قطر که اندازه های زیادی وجود داره....ولی از نظر تعداد......سازهای قدیمی 25 پرده
...و سازهای جدید 28 پرده هستند... ( که نت ر بمل یا لا بمل ........و فا سری.......و دو دیز به اونها اضافه شده )

5.آره ...من خیلی عصبی میشدم....گاهی وقتی یه قطعه در نمیومد از عصبانیت یه دفعه اینقدر محکم یه سیمها مضراب مبزدم که سیم پاره میشد ( البته الان هم گاهی اینکارو میکنم ولی دیگه سیم پاره نمیشه ...اگرم بشه میتونم خودم عوضش کنم :-D ):10: )

6.نحوه ی چیدمان پرده ها.....فاصله ی وسط بین خرک و شیطانک میشه نت دو وسط دسته
از فاصله ی سوم این فاصله سل ها بدست میاد
3/4 فاصله نت های فا رو نشون میده....بقیه ی پرده ها هم بر اون اساس و صدا دهی بسته میشند.....اصول خاصی نداره.....حتی تیونر هم نمیتونه جای دقیقشو نشون بده....تو سازهای مختلف کمی پرده ها اینور و اونور تر هستند
سیمها .....خی سیمها با فاصله ی سوم و چهارم نسبت به هم کوک میشن..دو سیم پایین همیشه دو کوک میشن ( یا سی بمل )
دو سیم وسط همیشه یا سل کوک میشن ( یا فا دیز ) و یا فا کوک میشن
دو سیم بالا کوکهای خیلی زیادی دارند.....اما حالت عادیش و اکثر مواقع دو دو.....و یا ر ر کوک میشن

Moory
Saturday 8 January 2011, 07:44 PM
رامین جان همه رو گفتی یک چیزی هم برای ما میذاشتی.
دوست عزیز این ساز همه چیزش سخته از گرفتن ساز مضراب و تنظیم و نواختن ان. باید عاشق این کار باشی و صبور و تمرین زیاد یک کمی که تمرین کنی عادی میشه گرفتنش.بقیه رو هم که اقا رامین گفت امیدوارم موفق باشی

Dj_MAN
Saturday 8 January 2011, 07:59 PM
از همه دوستان متشکرم ...
یه ذره امیدوار شدم ..... البته بازم بگم .... من ( شاید به اشتباه ) از خودم توقع دارم که مثلا یه ساله بتونم راحت تار بزنم
حالا اینکه میبینم مشکلات زیاد داره یه ذره جا خوردم ....

فکر نمی کردم اینقدر سخت باشه ..... من سنتور رو در عرض یه سال یاد گرفتم و تو همون مدت سه تا کتاب ابتدایی و دستور سنتور و قطعات مجلسی رو کامل میزنم .... هر ملودی رو هم بخوام با سنتور میتونم بزنم به صورتی که قابل قبول باشه ... ولی تار ....

فکر نمی کنم بشه باهاش شوخی کرد
به نظرم خیلی سخت میاد ... :42:

اجراهای گروه رستاک رو که قبلا میدیدم هیچ اهمیتی به نوازندگی شون نمی دادم ... :37:
اما حالا می فهمم بابا اینا چقدر مهارت دارند ... مخصوصا اونایی که تار میزنن .... :43:
برام اعجاب انگیزه ....

میشه بگید چقدر طول میکشه که یه شخص مبتدی مثل من ( با سابقه زدن سنتور و با شناخت کافی از نت ) بتونه خوب تار بزنه ؟ مثل نوازنده های گروه رستاک ؟

Moory
Saturday 8 January 2011, 09:52 PM
از همه دوستان متشکرم ...
یه ذره امیدوار شدم ..... البته بازم بگم .... من ( شاید به اشتباه ) از خودم توقع دارم که مثلا یه ساله بتونم راحت تار بزنم
حالا اینکه میبینم مشکلات زیاد داره یه ذره جا خوردم ....

فکر نمی کردم اینقدر سخت باشه ..... من سنتور رو در عرض یه سال یاد گرفتم و تو همون مدت سه تا کتاب ابتدایی و دستور سنتور و قطعات مجلسی رو کامل میزنم .... هر ملودی رو هم بخوام با سنتور میتونم بزنم به صورتی که قابل قبول باشه ... ولی تار ....

فکر نمی کنم بشه باهاش شوخی کرد
به نظرم خیلی سخت میاد ... :42:

اجراهای گروه رستاک رو که قبلا میدیدم هیچ اهمیتی به نوازندگی شون نمی دادم ... :37:
اما حالا می فهمم بابا اینا چقدر مهارت دارند ... مخصوصا اونایی که تار میزنن .... :43:
برام اعجاب انگیزه ....

میشه بگید چقدر طول میکشه که یه شخص مبتدی مثل من ( با سابقه زدن سنتور و با شناخت کافی از نت ) بتونه خوب تار بزنه ؟ مثل نوازنده های گروه رستاک ؟

دوست عزیز من فکر نکنم کسی به شما بتونه بگه شما چند وقته ساز یاد میگیری این بستگی به تمرین و پشتکار و استعداد شما داره که در اینده چقدر پیش رفت خواهید نمود .شما از نظر ریتم و نت و شناخت موسیقی اصیل جلوتر از یک مبتدی هستی اما تکنیک تار با سنتور خیلی فرق میکنه اینطور به نظر میرسه که شما خیلی علاقه دارید وهمین مورد شما رو در سریعتر یاد گرفتن کمک میکنه در هر صورت هر چی بیشتر تمرین کنید زودتر به نتیجه میرسید...موفق باشید

Dj_MAN
Saturday 8 January 2011, 10:31 PM
دوست عزیز من فکر نکنم کسی به شما بتونه بگه شما چند وقته ساز یاد میگیری این بستگی به تمرین و پشتکار و استعداد شما داره که در اینده چقدر پیش رفت خواهید نمود .شما از نظر ریتم و نت و شناخت موسیقی اصیل جلوتر از یک مبتدی هستی اما تکنیک تار با سنتور خیلی فرق میکنه اینطور به نظر میرسه که شما خیلی علاقه دارید وهمین مورد شما رو در سریعتر یاد گرفتن کمک میکنه در هر صورت هر چی بیشتر تمرین کنید زودتر به نتیجه میرسید...موفق باشید
[/B][/COLOR][]

ممنون که امیدواری دادید ....
ولی قبول کن ساز سختیه ..... انگشتام درد گرفته .... اعصابم هم بهم ریخته ... :s

شما چند وقته یاد گرفتید ؟
راستی چه تمرینهایی پیشنهاد میکنید که سرعت کارم بره بالا ..... ؟

r_a_m_i_n
Sunday 9 January 2011, 12:26 AM
دوست عزیزم...نوازنده های گروه رستاک از نظر حرفه ای کار خاصی در نوازندگی نمیکنند
( نمیگم که نوازنده های خوبی نیستند...اما چیزی که اونا میزنند اصلا سخت نیست و اگه بخوایم در کل مقایسه کنیم اصلا چیزی نیست )
همونطور که محسن عزیز گفت بستگی به تمرین خودت داره......
ولی خب تار نسبت به سنتور کمی بیشتر کار میبره.......حالا باز این مشکلات هیچی نیست...نمیخوام نا امیدت کنم....ولی خودتو الکی حرص نده....خودت پیشرفت میکنی و میفهمی که چی میگم....
الان نمیشه گفت که باید چکار کنی و چقدر طول میکشه....باید فقط ساز بزنی...اتود یادت نره

Dj_MAN
Sunday 9 January 2011, 01:56 AM
باید فقط ساز بزنی...اتود یادت نره

ببخشید میشه بگید منظورتون از اتود چی بود ؟ یعنی تمرینهای اولیه برا آشنایی با پرده ها ؟

در ضمن بنده کلاس نمیرم ..... یه DVD آموزشی واقعا بدرد بخور گیر اوردم که هم ریتم داره هم نت میده هم فیلم اجرای قطعه رو داره ....
با دقت و با جزئیات نشستم آموزش میبینم ...
خدائیش تو این سه روز هم می بینم یه چیزایی داره دستم میاد ...
دارم کم کم ساز رو درک میکنم .... ولی این بار بر عکس دوره هایی که توی سنتور گذراندم بیشتر به نت دارم بها میدم ...
نظرتون چیه ؟ آخه دیدم استاده میگه یه ترم یعنی ده جلسه بیا 75 هزار تومن ....
توی جلسات هم من میدونم فقط یه قطعه رو اجرا میکنن بهت میگن برو تمرین کن ... بعد که اومدی یه ذره اشکالاتتو بهت میگه و بهت میگه دوباره همینو تمرین کن و رو تمرین بعدی نمیره که بتونه یه جلسه 7500 تومنی به صورتحسابت اضافه کنه ...
دیدم بدرد من نمی خوره ...
یه دی وی دی گرفتم 6000 تومن که توش 80 قطعه با نت و ریتم و ویدیو مربوط به هر قطعه هست ...
همه جزئیات رو هم گفته ...

به نظر شما من کار درستی کردم یا نه ...؟

mostafasaket
Sunday 9 January 2011, 06:20 AM
با احترام به نظر دوستمون من عرض می کنم که در محضر استاد بودن خودش کلی چیز به آدم یاد میده اما استاد باید استاد باشه و اینکاره!

r_a_m_i_n
Sunday 9 January 2011, 12:06 PM
اتود به یک سری قطعاتی میگن که صرفا فقط و فقط واسه ی تمرین و قوی کردن دست و پنجه ساخته شدن و از لحاظ ملودیک زیاد جالب نیستند و معمولا خسته کننده هستن
مثل 3 تا تمرین اول 10 قطعه 1 علیزاده.....کتاب چرخ نیلوفری از آقای ساکت....کتاب حرکت دائمی از ساکت و غیره
به نظر من اگه میخوای واسه دل خودت ساز بزنی همینطوری بزن....ولی اگه میخوای بطور حرفه ای ادامه بدی برو کلاس
طرز گرفتن ساز و طرز مضراب گرفتن خیلی مهمه...حتما بهش دقت کن

Dj_MAN
Sunday 9 January 2011, 08:55 PM
مثل 3 تا تمرین اول 10 قطعه 1 علیزاده.....کتاب چرخ نیلوفری از آقای ساکت....کتاب حرکت دائمی از ساکت و غیره

درود بر همه شما ...
این کتابهایی که فرمودید بصورت الکترونیکی موجود نیست .... کسی لینکشو اگه داره لطف کنه ....
اگه سایتی هم میشناسید که بدرد امثال بنده می خوره هم دوستان لطف کنند آدرس بدن ....
ممنون میشم

r_a_m_i_n
Monday 10 January 2011, 01:29 PM
درود بر همه شما ...
این کتابهایی که فرمودید بصورت الکترونیکی موجود نیست .... کسی لینکشو اگه داره لطف کنه ....
اگه سایتی هم میشناسید که بدرد امثال بنده می خوره هم دوستان لطف کنند آدرس بدن ....
ممنون میشم

درود...این کتابهایی که گفتم کتابهای ارزان قیمتی هستند...پیشنهاد میکنم خود کتاب رو بخری

parmis65
Saturday 15 January 2011, 10:22 AM
دوست عزیز زیاد نگران نباش چون من هم تقریبا مشکل تو رو دارم.من اول با سه تار شروع کردم خوب هم داشتم پیش میرفتم ولی به پیشنهاد استادم سازمو عوض کردم و رفتم سراغ تار..اولش خیلی خورد تو ذوقم که چرا نمیتونم به خوبی سه تار با تار قطعه ها رو بزنم ولی بعدا فهمیدم که تار نسبت به سه تار فوق العاده سختتره، ولی چون ساز سختیه دوستش دارم.روی اتودها کار کن.هدفت این باشه که یک قطعه رو صحیح بزنی حتی اگه سرعتت خیلی کم باشه بعد برو روی سرعت کار کن.حرکت انگشتای دست چپ به مرور زمان و با اتود زدن نهایتا بعد 5 ماه راه میفته .هروقت از دست خودت عصبانی شدی بدون که خیلی ها مث تو هستند از جمله خود من.با آرزوی موفقیت

sharlot
Saturday 15 January 2011, 12:13 PM
درود به تمام دوستان
من تو بخش راهنمایی برای خرید تار یه سوال پرسیدم ممنون میشم اکه کسی بره و منو راهنمایی کنه:am

Dj_MAN
Monday 24 January 2011, 08:11 PM
بزار منم یه تجربه شخصیم بگم :
منم دستم روون روی دسته نمیرفت...صدای تارمم تو خونه میپیچید ،منم مجبور شدم صداش کم کنم...حالا چه جوری ؟؟؟ یه تیکه موم مضرابم روی سیما گذاشتم ،بعد صداش خیلی کم شد... (یه جورایی طفلی رو خفه میکردم ) بعد، سیمای تارم اونطوری موقع انگشت گذاری سفت تر و سخت تر به نظر میرسیدند...با همون حال نت ها رو میزدم....
اما بعد که موم رو برمیداشتم،انقدر راحت نتارو میزدم...چون دیگه سیما مثله نخ نازک زیر دستم بودند..
حالا ببین این تجربه من به دردت میخوره

تکنیک خوبیه .....! ممنون بدردم خورد ...
ولی هنوز بعد از سه هفته با وجود اینکه چندتا آهنگ رو بطور کامل در اوردم و به قول استادم خوب میزنمشون مشکل نرسیدن انگشتهام به بعضی از نتها آزارم میده ...
ولی الان دیگه متوجه شدم که در طول زمان این مسئله رو فراموش خواهم کرد ...
ولی یه چیزی :
خیلی میترسم نوک مضرابم به پوست ساز بخوره ... بابا خیلی نازکه .... یه پوست نازک مثل کاغذ دادن دستم . یه نوک چاقو ( نوک مضراب) هم تو دستمه .... وقتی میخوره به پوست دلم هری میریزه پایین ...
بابا سنتور طفلکی بجز بدبختی کوکش دیگه این دامبول بازی ها رو نداشت ...!

mehdi m
Monday 24 January 2011, 09:42 PM
دوست عزیز سلام اگه می خواهی نوانده خوبی باشی باید نترس ساز بزنی اگه شکل صحیح گرفتن ساز و مضراب را بدونی هرگز ترس از پاره شدن پوست نداری

Dj_MAN
Monday 24 January 2011, 10:51 PM
آره ...البته من خیلی روی استیل درست ساز دست گرفتن دقت میکنم ... ولی فعلا که هنوز دستم راه نیوفتاده رو قسمت ضربدری _ اونجا که نقاره و کاسه بهم میرسند _ مضراب میزنم ... صداش هم خیلی تفاوتی نداره ....

r_a_m_i_n
Tuesday 25 January 2011, 01:41 AM
تکنیک خوبیه .....! ممنون بدردم خورد ...
ولی هنوز بعد از سه هفته با وجود اینکه چندتا آهنگ رو بطور کامل در اوردم و به قول استادم خوب میزنمشون مشکل نرسیدن انگشتهام به بعضی از نتها آزارم میده ...
ولی الان دیگه متوجه شدم که در طول زمان این مسئله رو فراموش خواهم کرد ...
ولی یه چیزی :
خیلی میترسم نوک مضرابم به پوست ساز بخوره ... بابا خیلی نازکه .... یه پوست نازک مثل کاغذ دادن دستم . یه نوک چاقو ( نوک مضراب) هم تو دستمه .... وقتی میخوره به پوست دلم هری میریزه پایین ...
بابا سنتور طفلکی بجز بدبختی کوکش دیگه این دامبول بازی ها رو نداشت ...!

روی پوست کاسه...اونجایی که محل برخورد مضرابته یک چسب نواری بزن تا از پاره شدنش خیالت راحت باشه