PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : انواع کوک در ابوعطا برای سه تار

Hafeziye
Monday 10 January 2011, 05:54 PM
با سلام،

دوستان من مدتی هست که آموزش سه تار را شروع کردم. علاقه خاصی به آواز ابو عطا دارم و چند سوال در این رابطه دارم.

من میدانم که هر دستگاهی را میتوان در کوک های مختلف اجرا کرد. در ضمن، هر دسنگاهی را میتوان با نوت شاهدی متفاوت اجرا کرد، برای مثال ماهور دو یا ماهور فا و غیره. در نوار استاد عبادی برای ابو عطا آمده

۱. کوک دو : دو – سل – دو – دو

۲. کوک ر : دو – سل – فا(ر) – ر
گام : ر – می کرن – فا – سل – لا (کرن) – سی بمل – دو – ر

۳. کوک فا : دو – فا – می بمل – دو

۴. کوک سل : دو – سل – فا – می کرن

سوال ۱ : عنوان نوار کوکهای نوین برای سه تار است، آیا غیر از این است که همه ی کوکهای سه تار را بر روی تار هم میتوان پیاده کرد؟

سوال ۲ : آیا دوستان میتونن کمک کنند و گام کوک دو، فا و سل را در ابو عطا بگند، با توجه به کوک مشخص شده؟

سوال ۳ : آیا ابو عطای لا و ابوعطای سی و ابوعطای می بمل (برای مثال) هم وجود دارند ولی در عمل نمیتوان آن ها را راحت در آورد و صدا دهی جالبی ندارند ؟ چه دلیلی دارد که در سه تار مثلا صحبت از ماهور دو یا ماهور فا یا ماهور سی بمل میشود ولی از ماهور لا (مثلا) استفاده نمیشود؟ آیا مخصوص سه تار است یا در هر سازی یک نوع ماهور را بهتر میتوان اجرا کرد؟

سوال ۴ : هنگام گروه نوازی، چه چیزی تعیین کننده گام دستگاه است، آیا محدودیت های خاننده است یا محدودیتهای ساز و یا بستگی دارد؟

با سپاس فراوان

حافظیه

r_a_m_i_n
Monday 10 January 2011, 07:19 PM
درود......
سوال 1....صدا دهی تار و سه تار و تکنیک هاشون یه مقدار متفاوته....و در سه تار بیشتر از واخوان استفاده میشه و به همین خاطر در اینجا عنوان نوار کوکهای نوین برای سه تار است
2. متوجه سوال نشدم.....گام کوک دو فا سل؟ اسم گام یک نت بیشتر نمیتونه باشه
گام دو یا گام سل یا فا؟ از اون گذشته گام نت دو ماژور یا مینور؟ یا تو چه دستگاهی؟
3.بله در تئوری همه چی داریم.....
چون در ماهور لا...علائم سر کلید : فا دیز...دو دیز....سل دیز....است و یا مثلا در ماهور سی : علائم سر کلید : فا دیز...دو دیز...سل دیز...ر دیز....لا دیز ....خیلی شد نه؟ خب نمیشه زد دیگه....با سازهای ایرانی زدنش سخت میشه.....و کلا از اینها گذشته.....ما در ردیف ایرانی در دانگ ها....یک سری فواصل مشخص شده داریم که طبق اونها عمل میکنیم....و بسیاری از فواصل وجود دارن که ما هنوز استفاده نمیکنیم.... که این بحث گیج کننده میشه بیخیالش

4.بازم متوجه سوالت نمیشم....چه گامی؟.....ما یک سری گوشه ها و دستگاها داریم که واسه ما تعریف شدست...
و وقتی میخوایم با ساز ایرانی قطعه رو بزنیم....تنظیم کننده هر پارت رو جداگانه واسه هر ساز تنظیم میکنه....
صدا ی خواننده هم بستگی به زن یا مرد بودنش....از باس....باریتون...تنور....آلتو... متزو سوپرانو...سوپرانو تعریف شده....
و خواننده ای که بدردشون بخوره رو دعوت میکنند.....

Hafeziye
Monday 10 January 2011, 07:36 PM
سلام

برای سوال دوم، منظورم از گام این است که اگر شما بر فرظ بخواهید ابوعطا را در کوک دو - سل - دو - دو بزنید، پرده هایی که استفاده میکنید چی هست؟

مثلا اگر ابوعطا 'ر' در کوک دو - سل - ر - ر بزنیم، گام (یا پرده هایی که استفاده میشوند) هست : ر – می کرن – فا – سل – لا (کرن) – سی بمل – دو – ر

من میخواستم برای کوکهای دیگر بدونم.

ممنون

r_a_m_i_n
Monday 10 January 2011, 09:25 PM
ببین دوست عزیزم....مهم این نیست که ساز در چه کوکی هست...
مهم اینه که شما میخوای چه ابوعطایی بزنی؟
ابوعطا دو؟ ابوعطا ر؟ابوعطا فا؟ ابوعطا سل؟ ابوعطا لا؟
در ابوعطا دو علادم سر کلید به عبارت زیر میباشد :
سی بمل.....می بمل..... لا کرن و بقیه بکار

در ابوعطا ر
سی کرن و بقیه بکار

در ابوعطا فا
سی بمل....می بمل....لا بمل....ر کرن و بقیه بکار

در ابوعطا سل
سی بمل...می کرن و بقیه بکار

در ابوعطا لا
فا سری و بقیه بکار

Hafeziye
Tuesday 11 January 2011, 01:30 AM
سپاس دوست عزیز، این دقیفا چیزی هست که من میخواستم، هنوز دو تا سوال برام باقی مونده

۱. با دانستن یک نوع ابوعطا (مثلا ابوعطا 'دو')، چگونه میتونم بقیه ابو عطا ها را در بیاورم‌ ( جدا از روش گوشی)‌؟‌مثلا اگر دشتی 'سل' را بشناسم، چگونه میتونم پردهای و سر کلید های دشتی 'ر'، 'لا'، 'می' و 'سی' را در بیاورم؟ چیزی در مورد رابطه فاصله پردها شنیدم ولی نمیدونم دقیفا چه گونه باید استفادش کرد.

--مهم این نیست که ساز در چه کوکی هست...
--مهم اینه که شما میخوای چه ابوعطایی بزنی
۲. پس دلیل این همه کوک های مختلف (و نوار استاد عبادی) چیست؟‌ فقط برای راحت کردن مرکب نوازی، و پرده کم نیاوردن و یا حال نوازنده است و یا دلیل دیگری هم دارد؟

خیلی ممنون از کمکتون

r_a_m_i_n
Tuesday 11 January 2011, 03:49 AM
الگوی فواصل ابوعطا .........از چپ به راست
1........سه چهارم..........سه چهارم......1..........1..........نیم...... ...1
یعنی مثلا در ابوعطا فا ( که سر کلیدش با شور دو یکیه....چون این ابوعطا از اون شور گرفته شده )
اگه بخوایم به ترتیب فواصل پیش بریم
میشه:
چون داریم میگیم ابوعطای فا...پس از فا شروع میکنیم....
نت اول فا......طبق فواصل باید فاصلش تا نت سل 1 پرده باشه.....که خودش 1 پرده هست
نت بعد فاصله ی نت سل تا لا.....که طبق فرمول باید نیم پرده باشه....پس اینجا لا رو بمل میکنیم
نت بعد فاصله ی نت لا بمل تا سی....که باید 1 پرده باشه.....پس سی رو هم بمل میکنیم
نت بعد فاصله ی نت سی بمل تا دو....که باید 1 پرده باشه....که خودش 1 پرده هست و نیازی به تغییر نداره
نت بعد فاصله ی نت دو تا ر.....که باید سه چهارم باشه......پس نت ر رو کرن میکنیم
نت بعد فاصله ی ر کرن تا می.....که باید سه چهارم باشه...پس نت می رو بمل میکنیم تا این فاصله بدست بیاد
نت بعد فاصله ی می بمل تا فا....که باید 1 پرده باشه و هست
پس اگه دقت کنیم نت های تغییر کرده مشخص شدند
تمام دستگاهها واسه خودشون فواصل از پیش تعیین شده دارند و سر کلید ها از روی اونها ساخته میشن....که به مرور زمان باید اونها رو حفظ کنی.....امیدوارم متوجه شده باشی و تونسته باشم کمکی کنم
کوک های مختلف به دلیل حالتهای مختلف گوشه ها هست......البته توضیح اینها در نوشتار نمیگنجه ولی........
ببین مثلا میخوای همین ابوعطای فا رو بزنی خب؟ نت شاهد نت فا هست و بیشتر از بقیه نت ها مورد استفاده قرار میگیره....و چون بیشتر شنیده میشه.......مثلا اگه بخوای چهار مضراب ابوعطای فا بزنی.....باید پایه ی چهار مضرابت یه نت بم فا در یک اکتاو بالاتر واسه واخوان باشه که دست باز بتونی بزنی و طنین ایجاد کنه....که این ابوعطا رو معمولا دو فا دو کوک میکنیم

J.D.M
Thursday 1 March 2012, 09:27 AM
یه سوال داشتم از دوستان عزیز
امیدوارم تاپیک رو درست اومده باشم
عزیزان من حدود یکی دو روزی میشه که کتاپ چهارم استاد ساکت رو شروع کردم ( شیوه ی نوین آموختن تار و سه تار)
بعد استادم واسه ابتدا گفت اول از ابوعطای فا شروع میکنیم
الان واسه کوک باید باشه دو - فا - دو - دو؟
بعد یه سوال الآن که دارم به اجرای استادم گوش میدم (پیش درآمد ابوعطا) که تدریس کردن، می بینم اصلا این نت ها با اصفهان فرق دارن، حتی رو سیم دو‼
با اینکه کوک این سیم رو نباید توی فا عوض کرد
الآن این چه جوریاست؟
اسم نت ها رو سیم های دو و سل؟
یه کمکی میکنید من گیج شدم یکم

AliB
Thursday 1 March 2012, 07:24 PM
عزیزان من حدود یکی دو روزی میشه که کتاپ چهارم استاد ساکت رو شروع کردم ( شیوه ی نوین آموختن تار و سه تار)
بعد یه سوال الآن که دارم به اجرای استادم گوش میدم (پیش درآمد ابوعطا) که تدریس کردن، می بینم اصلا این نت ها با اصفهان فرق دارن، حتی رو سیم دو‼
الآن این چه جوریاست؟

جمال جان من دقیقا متوجه سوالت نشدم
برای ابوعطای فا زدن ، بله از کوک دو فا دو استفاده می کنیم (البته ممکنه کوک های دیگری هم استفاده بشه ولی بطور عمومی کوک دو فا دو دو مناسبه)
متفاوت بودن نت ها (فواصل) ابوعطا با اصفهان طبیعیه . یکی از فرق هاش اینه که در ابوعطای فا ، می بمل هست اما در اصفهان فا ، می بکار و بقیه ی فواصل مشابه هستند!
ببین فرق کوک دو سل دو دو با کوک دو فا دو دو اینه که سیم دوم رو یک پرده پایین تر کوک می کنیم! پس همه ی پرده هات روی سیم دوم یک پرده بم تر میشن! اون پرده ای که نت لا بوده الان میشه سل اونی که سی بوده میشه لا و الی اخر ...
در مورد فواصل توضیحات کافیه به نظر من در این تاپیک .
حالا باز سوالت رو روشن تر بگو تا ببینیم جریان چیه

r_a_m_i_n
Thursday 1 March 2012, 11:13 PM
الآن این چه جوریاست؟

دوست عزیز کتاب چهار از آوازهای افشاری.....بیات ترک...ابوعطا....کردبیات.....تشک یل شده....که همشون کوکشون دو فا دو هست......
یعنی کلا این کتاب رو با کوک دو فا دو باید بزنی.....
کتاب 3 اصفهان سل بود....و همش کوکت دو سل ر بود..........اما اینجا فرق داره...
کتاب 5 که بری چهارگاه و شوشتریه ....و دوباره کوکت دو سل دو میشه

J.D.M
Saturday 3 March 2012, 05:51 PM
خب آقا دمتون گرم من هم همین فکر رو میکنم ولی اجرای استادم، انگاری با نت کتاب فرق داره ...
اول پیش درآمد ابوعطا با نت تزئین Fa (بالای دسته روی سیم Do) شروع میشه ولی استادم با نت تزئین Mi (بالای دسته روی سیم Do) شروع کردن یعنی همه ی نت ها روی سیم Do هم بم تر شدن و یه دونه عقب اومدن ( Fa شده Mi، Mi شده Re)
الان ایشون اشتباه اجرا کردن؟

r_a_m_i_n
Saturday 3 March 2012, 07:00 PM
خب آقا دمتون گرم من هم همین فکر رو میکنم ولی اجرای استادم، انگاری با نت کتاب فرق داره ...
اول پیش درآمد ابوعطا با نت تزئین Fa (بالای دسته روی سیم Do) شروع میشه ولی استادم با نت تزئین Mi (بالای دسته روی سیم Do) شروع کردن یعنی همه ی نت ها روی سیم Do هم بم تر شدن و یه دونه عقب اومدن ( Fa شده Mi، Mi شده Re)
الان ایشون اشتباه اجرا کردن؟

نتها روی سیم ( دو ) اصلا تغییری نکردن.......
فقط نتها انگشت گذاریشون روی سیم وسط تغییر کرده
نمیدونم فکر کنم منظورت همون پیش درآمد باشه که ساخته ی آقای کساییه...درسته؟ یادم نیست
اون قطعه یه اشاره به فا و نت می رو ریز میزنیم

J.D.M
Saturday 3 March 2012, 07:30 PM
دقیقا، پیش در آمد ابوعطا اثر استاد کسایی ...
میشه اگه زحمتی نیس ضبط کنیدش و بذارید؟
اگه واقعا کاری ندارید ها، باز واسه ما به زحمت نیفتید‼
مرسی

r_a_m_i_n
Saturday 3 March 2012, 10:08 PM
درود.....نه خواهش میکنم...وقتی نگرفت........

You can see links before reply