PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چگونگي ساخته شدن يك آهنگ

mehrzad1
Wednesday 12 January 2011, 11:41 AM
با سلام به همه ي دوستان
در اين تاپيك ميخواستم مسائلي درباره ي چگونگي ساخت يك موسيقي از ابتدا تا انتها مطرح كنم.
از نظرتتون ممنون ميشم. شايد اين موضوع براي خيلي ها سوال باشه

mehrzad1
Wednesday 12 January 2011, 11:44 AM
اولين كار براي ساخت يك آهنگ چيه؟ اول شعر گفته ميشه بعد روش آهنگ ساخته ميشه يا اول آهنگ ساخته ميشه بعد روش شعر گفته ميشه؟

saeednavaro
Wednesday 12 January 2011, 12:13 PM
سوال منم هست از استادان خواهشمندیم اطلاعاتشون رو در اختیارمون بزارند...

Sampler
Wednesday 12 January 2011, 12:31 PM
دقیقا منم همین سوال رو دارم !!

ممنون می شم دوستان پاسخ بدن

Acoustic
Wednesday 12 January 2011, 12:43 PM
تا اونجا که من میدونم روی شعر آهنگ گذاشته میشه ..... و مشخص میکنن که هر کلمه ی اون شعر با چه ملودی خوانده بشه

mehrzad1
Wednesday 12 January 2011, 12:52 PM
باز من برعكسشو شنيده بودم كه اول آةنگ ساخته ميشه بعد شعر روش گفته ميشه.

Acoustic
Wednesday 12 January 2011, 01:00 PM
باز من برعكسشو شنيده بودم كه اول آةنگ ساخته ميشه بعد شعر روش گفته ميشه.

خوب مشکلی نداره ... من هم این چیزی رو که شما میگی دیدم

اگه اول شعر باشه نسبت به حال و هوای اون شعر ، آهنگ ساز آهنگ میسازه .

اگه یه آهنگ آماده باشه ، شاعر نسبت به آهنگ یه شعر مناسب میگه ...

mehrzad1
Wednesday 12 January 2011, 01:07 PM
من هنگام مطرح كردن سوال همين ذهنيت داشتم. اميدوارم يه آهنگ ساز خوب بياد قضيه روشن كنه :)

bardyaa
Wednesday 12 January 2011, 01:20 PM
اولين كار براي ساخت يك آهنگ چيه؟ اول شعر گفته ميشه بعد روش آهنگ ساخته ميشه يا اول آهنگ ساخته ميشه بعد روش شعر گفته ميشه؟

ببخشید که یه‌کمی بدیهیات می‌گم؛ ولی خوب، واضح‌ه که هر دو صورتش کار می‌کنه: دست کم درمورد آهنگایی که روی شعر قدما گذاشته می‌شه، لابد شعر قبلاً گفته شده و مثال‌های بامزه‌ای مثل «تو ای پری کجایی» هم هستن که ملودیش رو آقای خرم برای آقای ابتهاج زده‌ن و بعد آقای ابتهاج شعرش رو گفته‌ن.

یه چیز دیگه هم، که برای من جالب بود، این بود که آقای علیزاده در جواب خبرنگاری که ازشون دربارهٔ شعرای «راز نو» پرسیده بود گفتن، که اول خواننده‌ها[ی گروه هم‌آوایان] دو سه ماه تمرین می‌کنن تا بتونن «بداهه» جواب همدیگر رو بدن، بعد که کار جا افتاد و استخون‌بندیش دراومد، «دوستان» شعر مناسب رو پیشنهاد می‌دن. در مقابل، آقای تهماسبی (اون «ت‍» کار خودشون‌ه!) گفته‌ن که گاهی فال می‌گیرن و شعر رو انتخاب می‌کنن.

mehrzad1
Wednesday 12 January 2011, 08:00 PM
مرسي از جواباتون.
پس هر دو مورد هست. كدوم مورد رايج تر و راحت تره؟
و اينكه يك آهنگ ساز اولين سازي كه باهش شروع به ساختن آهنگ ميكنه چه سازي هست؟ پيانو؟ بعد از اون چه سازهايي ؟ و اينكه آيا نت هايي كه با پيانو اجرا ميشه براي بقيه سازها قابل اجراست يا بايد تغييراتي درونش انجام بگيره؟
مرسي

Porya
Wednesday 12 January 2011, 09:45 PM
روش ها مختلفه . هیچ قانونی وجود نداره که اول با چه سازی باید شروع بشه . بستگی به تنظیم کننده داره .
ولی معمولا به این صورته که بعد از این که رو شعر آهنگسازی شد (یا بلعکس) اگه آهنگساز توانایی اکورد گذاری داشته باشه که هیچ اگر نه این کار رو به تنظیم کننده واگذار میکنه .
بعد از این که کار اهنگسازی تموم شد . تنظیم کننده با در نظر گرفتن فضای موزیک شروع به چارت بندی و پیاده سازی ایده های خودش در کار میکنه .

غول غمگين
Wednesday 12 January 2011, 10:24 PM
ببخشید که یه‌کمی بدیهیات می‌گم؛ ولی خوب، واضح‌ه که هر دو صورتش کار می‌کنه: دست کم درمورد آهنگایی که روی شعر قدما گذاشته می‌شه، لابد شعر قبلاً گفته شده و مثال‌های بامزه‌ای مثل «تو ای پری کجایی» هم هستن که ملودیش رو آقای خرم برای آقای ابتهاج زده‌ن و بعد آقای ابتهاج شعرش رو گفته‌ن.

یه چیز دیگه هم، که برای من جالب بود، این بود که آقای علیزاده در جواب خبرنگاری که ازشون دربارهٔ شعرای «راز نو» پرسیده بود گفتن، که اول خواننده‌ها[ی گروه هم‌آوایان] دو سه ماه تمرین می‌کنن تا بتونن «بداهه» جواب همدیگر رو بدن، بعد که کار جا افتاد و استخون‌بندیش دراومد، «دوستان» شعر مناسب رو پیشنهاد می‌دن. در مقابل، آقای تهماسبی (اون «ت‍» کار خودشون‌ه!) گفته‌ن که گاهی فال می‌گیرن و شعر رو انتخاب می‌کنن.

سلام
به يه صورت ديگه هم هست كه نگفتيد؛
مورد سوم اين هست كه شعر و آهنگ باهم ساخته ميشن؛ كه البته اين نادرترين حالت هست.
مثل علي اكبر شيدا و عارف قزويني.

غول غمگين
Wednesday 12 January 2011, 10:35 PM
مرسي از جواباتون.
پس هر دو مورد هست. كدوم مورد رايج تر و راحت تره؟

در حال حاضر اينكه شعر اول گفته شده رايج تر هست.

و اينكه يك آهنگ ساز اولين سازي كه باهش شروع به ساختن آهنگ ميكنه چه سازي هست؟ پيانو؟ بعد از اون چه سازهايي ؟ و اينكه آيا نت هايي كه با پيانو اجرا ميشه براي بقيه سازها قابل اجراست يا بايد تغييراتي درونش انجام بگيره؟
مرسي

خب به جز گفته ي (Porya)، اركستراسيون(سازبندي)، هم لازم هست.

براي هر ساز طبق محدوده صوتي و تكنيك هاي اون ساز تنظيم مي شه.

MA_Happy
Wednesday 12 January 2011, 10:37 PM
ببینید،پیانو دو دستی است و اگر یک ملودی را بسازند،ملودی وکال برای دست راست(کلید سل) نوشته میشود و آکورد و ریتم برای دست چپ،این یک آهنگ برای پیانو است ولی در کل اگر بخواهیم از شعر به آهنگ برویم.اول شاعر شعر را آ»اده میکند،آهنگساز،با ساز خودش(فرقی نمیکند چه سازی باشد،ولی پیانو بهتر است)یک ملودی برای این آهنگ درست میکند،سپس با توجه به فضای شعر و کار،آهنگساز با ساز های دیگر و ریتم آهنگ را به قول معروف میپزد.
ولی در این میان خیلی صحبت از پیانو بود،من یک توضیحی درباره این ساز بدهم،دوستان پیانو کامل ترین ساز است و بالاترین وسعت صدایی را در میان ساز ها دارا میباشد و قابلیت دیگر آن این است که در هر سبکی از سنتی و فولکوریک ایرانی گرفته تا هوی متال را میتواند اجرا کند،به همین دلیل لقب ساز مادر را گرفته و هر آهنگساز و تنظیم کننده باید بلد باشد.نگاه کنید،شما میتوانید با یک پیانو ساده،هم صدای کافی بی،هم آکورد،هم آرپز،هم ریتم و هم ملودی را در آن واحد بنوازید و در اصل پیانو تنها سازی است که بطور داینامیک(دستی) نوازنده میتواند در آن واحد یک آهنگ کامل را بنوازد،درست است که کیبورد ریتم و ساز های دیگر را هم دارد ولی الکترونیک است و داینامیک نیست.پس این است راز ساز پیانو.

kiasari
Thursday 13 January 2011, 12:39 AM
سلام به همۀ دوستان،

این سؤال چند روز پیش واسۀ من پیش اومده بود (ظاهراً دل به دل راه داره مهرزاد جان :21:) و اونو تو گروه تئوری موسیقی ایرانی (You can see links before reply) مطرح کرده بودم (الان تو صفحۀ 2 گروه است و ممکنه زمانی که شما دارین این مطلب رو می خونین به صفحات بعدی رفته باشه) و برخی از دوستان جوابهای خوبی دادن که فکر کنم واسۀ شما هم مفید باشه.

ارادتمند: عباس

mehrzad1
Thursday 13 January 2011, 11:06 AM
احتمالا همين طوره :)) همين الان سر ميزنم خيلي ممنون كه من مطلع كرديد