PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آغازی برای سه تار کلاسیک

amir3tar70
Friday 28 January 2011, 10:37 AM
با سلام خدمت همه دوستان و سه تار نوازان گرامی.......

ساز سه تار توانایی های بسیار زیادی داره که هرچه تجربه نوازنده بالا تر بره میتونه بیشتر این توانایی ها رو از ساز بیرون بکشه....

هدف من اینه که حالت سنتی سه تار رو کمی عوض کنیم و ببینیم تا چه حد میتونیم کارهای کلاسیک بنوازیم .......

هرکسی که علاقه منده کارهای کلاسیک یا غیر سنتیش رو بنوازه میتونه این کارها همینطوری و از خودش باشه یا از کارهای کلاسیک معروف باشه......فقط غیر سنتی باشه......

ازتون میخوام که کارهاتون رو در سایت مدیافایر You can see links before reply آپلود منید چون خیلی دسترسی بهش راحته......

موفق باشید......

amir3tar70
Friday 28 January 2011, 10:38 AM
راستی هر کاری که گذاشتید مدت نوازندگیتون هم بگید

Khashayar
Friday 28 January 2011, 10:44 AM
درود
دوست عزیز خود سایت اپلود سنتر داره و حتی بخش نمونه کار ها داره که بسیار قوی تر از قرار دادن یک لینک در تاپیک هست!!!
لطفا در بخش نمونه کارهاتون اپلود کنید و لینک نمونه کار را اینجا قرار دهید..تا نظم سایت هم حفظ شود...از زمان آغاز به کار بخش نمونه کارها قرار دادن نمونه کارها در فاروم کار درستی نیست...

پاینده باشید

amir3tar70
Friday 28 January 2011, 11:00 AM
من خیلی آشنا نیستم اما چون media fireساده است گفتم .....هرچی شما بگی

mae_6677
Friday 28 January 2011, 12:20 PM
سلام
من سه تار رو بيشتر به خاطر سنتي بودنش دوست دارم ولي از نواختن آهنگ هاي كلاسيك هم بدم نمياد .ممنون ميشم اگه كسي نت اين آهنگ ها رو داره بزاره تا ما هم امتحان كنيم.

mae_6677
Sunday 30 January 2011, 12:48 PM
سلام مجدد خدمت دوستان
اگه كسي نت اين آهنگ هاي غربي رو واسه سه تار نداره كه به زاره تو سايت حداقل كتابي رو معرفي كنيد.من خيلي دوست دارم يه كم غربي بنوازم
ممنون

r_a_m_i_n
Sunday 30 January 2011, 01:43 PM
درود
به نظر من سه تار زیاد بدرد آهنگ های غیر سنتی نمیخوره....حال و هوای سه تار یه چیز دیگس...
حتی توی تار هم......وقتی شما بری به یک کارگاه ساز سازی معروف......سازنده قبل از اینکه ساز شما رو بسازه...و سفارش بگیره.....ازتون میپرسه میخوای سبک چه کسی کار کنی؟
( این سوال رو تاحالا 3 تا سازنده ی ساز ازم پرسیدند)
منظورم در کل اینه که حتی ساختن ساز هم تا این حد میتونه متفاوت باشه

g-fius
Sunday 30 January 2011, 06:44 PM
سلام
خوده من تا حالا کلاسیک با سه تار نزدم ولی دوستی دارم که این کار رو میکنه هر چند وقت یه بار ، صدایی هم در میاره خوبه و قشنگه ، به نظر من که خوب بوده ، اگه تونستم ظبط میکنم میارم
به نظرم اگر نوازنده ، نوازنده باشه می تونه به صورت تلفیقی از سه تار توی آهنگ های کلاسیک به خوبی استفاده کنه

mae_6677
Sunday 30 January 2011, 10:56 PM
سلام
يه دفعه يكي از بچه ها سر كلاس يه قسمتي رو اشتباهي زد استادم گفت اين كه تو داري ميزني اشتباه.ايني كه تو ميزني بيشتر شبيه پلنگ صورتيه.بعد خودش يه كم از آهنگ پلنگ صورتي رو زد كه با اصلش هيچ تفاوتي نداشت وبرام خيلي جالب بود.تا قبل اون شنيده بودم بعضي ها آهنگ هاي كلاسيك رو با تار وسه تار ميزنن(مثل كيوان ساكت) ولي فكر نميكردم كه بشه با سه تار اين قدر خوب اونارو اجرا كرد.

silent
Tuesday 3 January 2012, 11:27 PM
این صفحه شاید اونی که می خواین نباشه ولی ابداع جالبیه:
You can see links before reply

r_a_m_i_n
Wednesday 4 January 2012, 12:47 PM
اگه کسی نتهای کلاسیک تنظیم شده واسه تار و سه تار رو میخواد...کتاب : دیدار شرق و غرب کیوان ساکت رو تهیه کنه...

ymail_100
Monday 3 March 2014, 08:42 AM
در این سایت چند تا از قطعات کلاسیک به همراه فیلم آموزشی وجود داره (البته قطعات ساده).

piottel
Saturday 5 April 2014, 11:41 PM
با سلام!
در مورد ظرافت های اجرای قطعات غیر سنتی و حتی غیر ایرانی (اعم از کلاسیک و غیر کلاسیک) با سه تار، گفتنی بسیاره. اما در یک جمله "سه تار توانایی اجرای بسیاری از ملودی های غیر معمول رو داره". و حتی میشه با اون به زیبایی "کوردهای" ماژور و مینور را نواخت. استفاده از تمام قابلیت های گفته شده در "سه تار" از قواعد خاصی تبعیت میکنه!.
خلاصه، کاری رو از "جیپسی کینگ" که سه تار با همراهی "اکومپانیمنت کیبورد" اجرا کرده در بخش نمونه کارها آپلود می کنم. این کار چند سال پیش اجرا شده و نوازنده با موبایلش فیلم گرفته. ضمنا سعی می کنم "تم اصلی پلنگ صورتیِ هنری مانسینی" که همین نوازنده اجرا کرده بعدا بفرستم. موفق باشید.

<span dir="LTR">

piottel
Friday 11 April 2014, 01:48 PM
در ادامه پست بالا، تم اصلی پلنگ صورتی، اثر "هنری مانچینی" که بوسیله سه تار نواخته شد، آپلود کردم!... این قطعه بنوعی "جز بلوز" محسوب میشه!...برای اجرای چنین قطعاتی با سه تار، پیش شروطی لازمه که اگر وقتی باشه عرض می کنم!....

piottel
Saturday 12 April 2014, 04:04 PM
بواقع در همنوازی های سه تار...دو نوازی ، سه نوازی و چند نوازی، جای خالیِ صدایی از سه تار که زمینه ساز و بستر ساز ملودیک، خطوط ملودی باشه، احساس میشه! "بم سه تار" (یا با هر اسمی دیگه ای که با فیزیک سه تار ساخته شده باش)، میتونه فضاهای خالی ایجاد شده در گروه نوازی های سه تار رو پر کنه و زیبایی اجرا رو یه شکل محسوسی بالا ببره!.... منطور من کل قطعات اجراییه، اعم سنتی و غیر سنتی! در این قسمت کار کوتاهی از "بم سه تار" ارسال می کنم!. این ساز دقیقا فیزیک سه تار رو داره (که ظاهرش هم همینومیگه)، فقط ضخامت کاسه ، ضخامت صفحه ، سوراخ روی صفحه و مهمتر از همه سیم های مورد استفاده در اون متفاوته!... برای این ساز بیش از 40 سیم مختلف مورد امتحان قرار گرفته. و مسلمل با کارهایی که قراره روی اون انجام بشه، هم حجم صوتی بیشتری خواهد داشات و هم عفق صدای بیشتر! در فایل ارسالی (تقریبا چهارمضراب نوا)، با "بم سه تار نواخته شده!

You can see links before reply (You can see links before reply)

piottel
Sunday 13 April 2014, 02:14 PM
"جستجوی گوگل" نشان از این دارد که برای بعضی ها، امکان نواختنِ "کورد" با ساز "سه تار" مورد سوال است! و برخی بدنبال اجرای آکوردهایی خاص که منطبق بر نغمه ای خاص است، می گردند! معمولا سوالشان اینگونه مطرح می شود: "یعنی با سه تار میشه آکورد گرفت؟! جواب یک جمله ساده است: "بلی! می شود....خوب هم می شود"!. اما قواعد اجرای کوردها بر روی "سه تار" خاص این ساز است! قواعدی ساده ، علمی و دارای قالب و رسم الخط!. بعضی ها اما سوالشان بنوعی دیگر است (هم دوستداران و نوازندگان موسیقی غیر ایرانی و هم علاقمندان موسیقی سنتی و ایرانی)....سوال آنها اینگونه است: "یعنی با "سه تار" میشه آکوردهای گیتار رو گرفت؟!. این پرسش مسلما سوال درستی نیست! "کوردها" از مبدئات علم هارمونی بشمار رفته و یکی از روش های "هارمونیزه" کردن یک قطعه موسقیایی، آن است که ابتدا آکورهای آن قطعه مشخص شود! "آکوردها" مختص و ملک طلق هیچ سازی محسوب نمی شوند، اما مسلما سازهایی که از فیزیکِ "ساخت و نواختِ" نسبتا مشابهی برخوردارند، شباهت هایی بین آنها در نواختن آکوردها وجود دارد! سه تار و تار، عود ، رباب، تنبور( البته با کمی جرح و تعدیل)، گیتار ، بوزوکی، و.... و حتی سازهای تازه اختراع شده همچون "شورانگیز و سلانه و حافظ"، از این جمله اند!... برای مقدمه، آکوردهای آهنگِ "هتل کالیفرنیا" از گروه Eagles1977، ;که با "سه تار" اجرا شده است، ارسال می گردد! گامِ این آهنگ فکر کنم (بلوزِ هکزا تونیک بوده) و گام اصلی آن سی مینور “Bm Scale” است. آکوردهای آن از پایه انتخابی برای سه تار عبارتند از:
Cm-GM-FM-G#M-D#m-Fm-GM(Octave)

دومینور- سل ماژور –سی بمل ماژور – فا ماژور - سل دیز ماژور- ر دیز ماژور- فا مینور – سل ماژور
توضیح اینکه این آکوردها بدون هیچ تمرین قبلی صرفا برای توضیح این پست اجرا شده وبا موبایل ضبط شده است! در انتهای آن هم ظاهرا چند دلنگ و دولونگ اضافی دارد. پوزش!.

Rolling_Stone
Sunday 13 April 2014, 07:20 PM
واقعا عالیه
هتل کالیفورنیا خیلی جالب بود. امیدوارم ادامه بدی این تاپیک رو
ایشون که اینارو اجرا میکنه اسمشون رو نمیگی بیشتر بشناسیمش؟
و اینکه این کار ها رو خودشون به سه تار انتقال دادن یا از منبعی چیزی استفاده میکنن
در مورد کوک سه تار چی. حتما کوک خاصی هم باید داشته باشه درسته ؟

اگه با رجیستر کردنش هم مشکل داشتی نسخه ی portable رو دانلود کن که کرک شده هستش

- - - Updated - - -

واقعا عالیه
هتل کالیفورنیا خیلی جالب بود. امیدوارم ادامه بدی این تاپیک رو
ایشون که اینارو اجرا میکنه اسمشون رو نمیگی بیشتر بشناسیمش؟
و اینکه این کار ها رو خودشون به سه تار انتقال دادن یا از منبعی چیزی استفاده میکنن
در مورد کوک سه تار چی. حتما کوک خاصی هم باید داشته باشه درسته ؟

اگه با رجیستر کردنش هم مشکل داشتی نسخه ی portable رو دانلود کن که کرک شده هستش

piottel
Tuesday 15 April 2014, 09:25 AM
همیشه نواختن قطعه ای که در اصل برای سازی خاص نوشته شده باشه، مشکله! اما صدها قطعه موسیقیایی وجود داره که برای سازی نوشته شده ,بعد بوسیله سازهای دیگه نواخته شده . در اجرای جدید قطعات با ساز جدید، مسلما تغییراتی در هارمونی های ملودی اولیه وجود داره، ولی همواره سعی میشه تا نوازنده به "موتیف" اصلی موسیقی وفادار بمونه! با سه تار هم میشه بسیاری از قطعات رو که برای سازهای دیگه نوشته شده اجرا کرد...البته با تمهیداتی خاص! قطعه "آستوریاس" اثر "ایزاک البنیز" رو که برای گیتار نوشته شده و با "سه تار" "موتیف اول" سعی شده که نواخته بشه، برای نمونه ارسال می کنم!. ظاهرا بازهم موبایل بموقع قطع نشد و بعد از اجرای قطعه دلنگ و دلونگ های اضافی وجود داره! پوزش!

Rolling_Stone
Tuesday 15 April 2014, 10:08 AM
همیشه نواختن قطعه ای که در اصل برای سازی خاص نوشته شده باشه، مشکله! اما صدها قطعه موسیقیایی وجود داره که برای سازی نوشته شده ,بعد بوسیله سازهای دیگه نواخته شده . در اجرای جدید قطعات با ساز جدید، مسلما تغییراتی در هارمونی های ملودی اولیه وجود داره، ولی همواره سعی میشه تا نوازنده به "موتیف" اصلی موسیقی وفادار بمونه! با سه تار هم میشه بسیاری از قطعات رو که برای سازهای دیگه نوشته شده اجرا کرد...البته با تمهیداتی خاص! قطعه "آستوریاس" اثر "ایزاک البنیز" رو که برای گیتار نوشته شده و با "سه تار" "موتیف اول" سعی شده که نواخته بشه، برای نمونه ارسال می کنم!. ظاهرا بازهم موبایل بموقع قطع نشد و بعد از اجرای قطعه دلنگ و دلونگ های اضافی وجود داره! پوزش!

خیلی جالبه . فقط اگه میشد یه کار کامل و تمرین شده بذاری عالی میشد.
ضمنا ممنون میشم به سوالاتم پاسخ بدین

qwertyy
Tuesday 15 April 2014, 04:46 PM
ممكنه لينك قطعات رو به صورت فايل صوتي هم بذاريد؟ فلش پلير من مشكل داره و نميتونم استفاده كنم

piottel
Tuesday 15 April 2014, 10:16 PM
ممكنه لينك قطعات رو به صورت فايل صوتي هم بذاريد؟ فلش پلير من مشكل داره و نميتونم استفاده كنم

دوست عزیز متاسفانه برای من امکان تبدیل به فایل صوتی نیست! اما اگر شد، بچشم!

piottel
Tuesday 15 April 2014, 10:32 PM
دوست عزیز رولینگ! والله اسم نوازنده این قطعات را می تونیم "خورزو خان" بذاریم! :21: اما این قطعات خیر، از منبعی گرفته نشدند! بوسیله نوازنده به سه تار منتقل شدند!.
متاسفانه برای ضبط یک کار تمیز و کامل هم به وقت نیاز هست و هم امکانات که در حال حاضر هیچکدومش نیست!.... اجرای این قطعات فقط برای توضیح همونچیزاییه که تو این تاپیک مطرح میشه! اما در کل جمع این مطالب در جوزه ای تحت عنوان "سه تار، نگاهی دیگر!" جمع آوری شده و مراحل انتهایی رو مگذرونه. درجلد اول این کتاب تمام آکوردهای "تریاد" ماژور و مینور روی دسته سه تار با شکل و پوزیسیون انگشت گذاری اومده و قراره همراه با یک CD تصویری باشه که توی اون همین "خورزو خان" با اجرای قطعاتی ساده این "کوردها" رو معرفی می کنه! .... در جلد دوم کتاب که فعلا نت برداری شده، "کوردهای 7" بر روی سه تا توضیح داده شده و "اتودهایی" برای بالا بردن تکنیک نوازندگی برای نواختن قطعات غیر ایرانی آورده میشه!.... اما اینکه چطور میشه با سازی که سه سیم داره، آکوردهای چهار صدایی رو اجرا کرد، باشه توضیحش برای بعد!... موفق باشی :)

piottel
Saturday 19 April 2014, 10:58 PM
سه تاری که برای نواختن قطعات غیر سنتی مورد استفاده قرار می گیره از خرک کوتاهتری برخورداره (ارتفاعی نزدیک به خرک تنبور)!... صداش اون زنگ و ظرافت سه تار هایی که برای اجرای قطعات سنتی مورد استفاده قرار می گیره، نداره! گرچه این یک اصل متقن نیست! "سه تار عشقی" از نمونه هاییه که هم در نواختِ قطعات سنتی و هم غیر سنتی بسیار خوب جواب می ده! بگذریم! ملودی هایی هستند که نواختنشون از نطر تکنیکی و یا فنی چیزی به توانایی های نوازنده اضافه نمی کنه...اما بخاطر حس نوستالژیکی که داره، نواختنشون مطبوعه و خاطره انگیز!... در نمونه های ارسالی "سه تار"، آهنگ "گل گلدون من خانم سیمین غانم" رو دیدم که عزیزی با سه تار نواخته بود...بهر حال مجدداً این قطعه که کمافی السابق با موبایل ضبط شده باز هم بعنوان نواخت ملودی پاپ با سه تار ارسال میشه! اگر نیازی بود آکورداش هم گفته خواهد شد!

piottel
Saturday 26 April 2014, 01:08 PM
در نواختِ قطعات با سه تار، همزمانی نواختن نت های هارمونی و ملودی چندان ساده نیست، اما شدنی است.....به تمرین نیاز ایت و تفکر در چگونگی کار!..... موسیقی اصلی فیلم "رضا موتوری" که آقای منفرزاده ساختندش، با سه تار نواخته، با موبایل ضب شده و ارسال می شود!. توضیح مهم اینکه این قطعه برای تنوع، بشکل "کانتابیله" یا همان بدون ضرب و آوازی خودمان نواخته شده است!.

piottel
Sunday 27 April 2014, 03:04 PM
یکی از فانتزی های من، کوارتت سه تار بود و البت ترکیب سه تار و یک ساز کوبه ای!....ترجبحاً "کوزه" که جدیدن زیاده دوستش دارم!...
ا- بم سه تار (یا سه تارباسی) که هم زمینه می سازد و هم گاه و یک خط در میان ملودی می نوازد ... 2- "سه تار" کورد که بنوعی "خط ملودی یا مو.تیف" را هارمونیزه می کند ، هم با "کورد " و هم با "واریاسیون" رو تم اصلی و .... 3- "سه تار" ملودی که نوازنده، را ملودی اصلی را می نوازد!.... البت + کوزه!! بگذریم اجرایی که ارسال مس کنم ترکیبی شبیه به همه ترکیب بالا دارد...اما یجای "سه تار"، "عود" ملودی می نوازد! از آنجا که این اجرا به بدوی ترین شکل اجرا و با موبایل ضبط شده و برای ترکیب اصوات(چون نوازنده سه ساز یک نفر بوده)، از سیستم "غارنشینی " استفاده شده و از این گذشته وسیله ادغام دو فیل مختلف فراهم نبود. این کار بصورن 2 فایل جدا تحت عنوان 1و2 فرستاده می شود!...... قطعه هم پاپ ایرانی است (که در اصل دزدیست و از کشوری دیگر آمده) بنام آهنگ
غریبِ آشنا

در فایل اول نوازنده شیوه استفاده از سازها را نشان می دهد و در فایل دوم کار اجرا شده

piottel
Friday 9 May 2014, 05:56 PM
قطعه ای که برای "نمونه ارسال شده" با نام "شاخه نبات" ، از دید کلی حاوی نکته خاصی نیست مگر اینکه قطعه "غیر سنتی" ، "با تنظیم ارکسترال" و "ناقصه"....علاوه براین "سلوی سه تار" چندان دلچسب و مسلط نیست که می ذاریم بحساب اینکه بشکل آزمایشی و بدون تمرین ضبط شده!....حضرت حق فرصتی بده تا کار تموم شده و شسته رفته ضبظ بشه! آمین!.

piottel
Thursday 22 May 2014, 06:12 PM
امروز حسب اتفاق به کاری برخوردم که سالها پیش (1377)، برای صدا و سیما ضبط شده بود! اجرای قطعه بسیار بسیار زیبای "یک داستان زیبا" ( Une Beles Histoir) توسط کیبورد و سه تار-باغلاما! آهنگساز این اثر میشل فوگن (Michel Fugain)! ضمنا خواننده یگانه فرانسه، "شارل آزناوور" هم سالها پیش این اثر رو خونده!..... تا اونجایی که یادمه سه تار، سه تار عشقی بود که ساها در دست نوازنده اش پیچ و تاب می خورد و سرانجام به قیمت 120000 تومان فروخته شد! و باغلاما، باغلامای دست ساز ساخت وطن (اونزمان اصلا کسی نمی دونست باغلاما چیه)! :) ... باغلامای این ویدیو با الگو گرفتن از روی چند ویدیوی ترک توسط دوست عزیز و هنرمندِ آقای "سعید درویشی" (سازنده تار و سه تار) ساخته شد! :)

piottel
Wednesday 20 August 2014, 11:28 PM
قطعه Take5 اثر پل دزموند ،که اول بار توسط "کوارتت دیو بروبک" در سال 1954 اجرا شد و بعد ها هزارات بار توسط سازهای مختلف و گروههای مختلف موسیقی اجرا شد!..... قطعه ای 5 ضربی و بسیار زیبا که سولیست اون خود پل دزموند بود و ساکسِ بی بدیلش!
اینجا این قطعه بوسیله سه تار با "Backing" پیانو اجرا شده ... اما نوازنده بعد از اجرای قطعه اصلی به گام "نوا" گریز می زته و چقدر نزدیک و برادرانه است فواصلِ "جزبلوز" و "نوا"! ....
اجرای موتیف اصلی با سه تار بعنوان "اتود" برای بالا بردن توانایی انگشتان و چالاکی در حرکت عرضی روی دسته سه تار ، بسیار مفید فایده است!

Rolling_Stone
Friday 22 August 2014, 05:53 PM
قطعه Take5 اثر پل دزموند ،که اول بار توسط "کوارتت دیو بروبک" در سال 1954 اجرا شد و بعد ها هزارات بار توسط سازهای مختلف و گروههای مختلف موسیقی اجرا شد!..... قطعه ای 5 ضربی و بسیار زیبا که سولیست اون خود پل دزموند بود و ساکسِ بی بدیلش!
اینجا این قطعه بوسیله سه تار با "Backing" پیانو اجرا شده ... اما نوازنده بعد از اجرای قطعه اصلی به گام "نوا" گریز می زته و چقدر نزدیک و برادرانه است فواصلِ "جزبلوز" و "نوا"! ....
اجرای موتیف اصلی با سه تار بعنوان "اتود" برای بالا بردن توانایی انگشتان و چالاکی در حرکت عرضی روی دسته سه تار ، بسیار مفید فایده است!

فک کنم یادت رفته قطعه رو بذاری
یا اینکه من نمیتونم پیداش کنم :|

piottel
Friday 22 August 2014, 10:02 PM
فک کنم یادت رفته قطعه رو بذاری
یا اینکه من نمیتونم پیداش کنم :|

آره نمیتونی پیداش کنی! ...فلک در یک اقدام بی رحمانه و فی البداهه با حذف فایل در زمان دانلود، کوک ما رو ناکوک کرد!... گفتم پست رو هم حذف کنم، بعد یه بار دیگه گفتم بمونه تا حالت "بزودی" رو داشته باشه!...حالا باید یه بار دیگه با موبایل ضبظش کنم!... گرچه آش دهنسوزی هم نیست... اما جالبه...

Rolling_Stone
Friday 22 August 2014, 10:07 PM
آره نمیتونی پیداش کنی! ...فلک در یک اقدام بی رحمانه و فی البداهه با حذف فایل در زمان دانلود، کوک ما رو ناکوک کرد!... گفتم پست رو هم حذف کنم، بعد یه بار دیگه گفتم بمونه تا حالت "بزودی" رو داشته باشه!...حالا باید یه بار دیگه با موبایل ضبظش کنم!... گرچه آش دهنسوزی هم نیست... اما جالبه...

اَه خیلی حالگیریه :|
اره حتما دوباره ضبط کن
البته نو عجله!:دی

piottel
Friday 19 September 2014, 12:24 AM
اَه خیلی حالگیریه :|
اره حتما دوباره ضبط کن
البته نو عجله!:دی

قطعه Take5 اثر پل دزموند ،که اول بار بوسیله "کوارتت دیو بروبک” در سال 1954 معرفی و بعدها هزاران بار توسط سازهای مختلف و گروههای مختلف موسیقی اجرا شد، قطعه ای 5 ضربی و بسیار زیباست که سولیست اون خود پل دزموند بوده با ساکسِ بی بدیلش!
اینجا این قطعه بوسیله سه تار با „Backing” پیانو اجرا شده ... اما نوازنده بعد از اجرای قطعه اصلی به گام „نوا” گریز می زته و چقدر نزدیک و برادرانه است فواصلِ „جزبلوز” و „نوا”! ...
اجرای موتیف اصلی با سه تار بعنوان „اتود” برای بالا بردن توانایی انگشتان و چالاکی در حرکت عرضی روی دسته سه تار ، بسیار مفید فایده است!... نوازنده در این قطعه ابندا ملودی را به آرامی نواخته تا در صورتی که کسی تمایل به نواختن این پوزیسیون به عنوان "اتود" داشته باشه، اینکار براش ممکن باشه. در نواختن این قطعه تنها شکل انگشت گذاری مهم نیست، شروع سر ضرب قطعه و ضرب صحیح این 5ضربی رو حفظ کردن کمی سخته و تمرین اون ممد حیات خواهد بود و مفرح ذات!... مورد دیگه اینکه "ضربی نوا" که در کنار موتیف اصلی "take5" نواخته میشه بهمراه چند جمله در مایگی نوا، نزدیکی و تفاهم این دو گام (بلوز و نوا) که شاید بنظر با هم بی ارتباط باشند رو نشون میده! بازم به نوازندگان جوان توصیه میکنم که برای چالاکی انگشتان دست راست، خصوصا انگشت چهارم، این قطعه رو بنوازند! من الله توفیق!
:21ox66r: :21:

piottel
Monday 22 September 2014, 04:53 PM
در امتداد ...یا در ادامه پست قبل.... "پرواز زنبور عسل" یا "Flight of the Bumble Bee" که حضرت "کورساکف" اونو ساخته و احتمالا چون اجرا براش سخت بوده "راخمانینف" اونو اجرا کرده از قطعات بسیار سخت و پوست انداز کلاسیک محسوب میشه!....این قطعه در گام "کروماتیک" ساخته شده و بسیار بسیار زیباست.... کل کل کردن با انگشت گذاری های موتیف اصلی این اثر بر روی دستان سه تار هم میتونه برای حرکت بیشتر و چابکی انگشت کوچک مفید باشه!.... گردش انگشت گذاری ها در قسمت های مختلف قطعه تقریبا یکسانه. فقط حوصله می خواد و تمرین. نوازنده ابتدا آروم و بعد تند تر موتیف رو می نوازه ...البته سرعتی که میشه اجرا کرد بسیار بالاتر از سرعت اجرا شده است. اما از اونجا که بدون تمرین ضبط شده همین قدر هم "خونا بدون"! .

piottel
Saturday 4 October 2014, 07:46 PM
تمرین "واریاسیون" بر روی یک تم مشخص هم توانایی نوازندگی نوازنده رو بالا می بره و هم به حساسیت گوش موسیقی اون کمک میکنه!. حتی اگر مثل مثال زیر ساده و بدون تمرین باشه. نواطنده در ابتدا تم Careless Whisper رو بر روی زمینه می نوازه و بعد با پخش دوباره موسیقی زمینه بر روی اون "واریاسیون" میاد. نوازنده معمولی سه تار باید قادر باشه با هر قطعه ای میشنفه در کمتر از یک دقیقه سازش رو کوک کنه و بر روی تم اون "واریاسیون" بتونه بیاد! .... عجب حکمی! :)

piottel
Monday 6 October 2014, 05:56 PM
می خواستم نواختن چند قطعه نصف و نیمه نواخته شده با سه تار، از جمله: La Isla Bonitaی مادونا، کنسرتو گیتار آرانخوئز، چارداش ، Entre Dos Agus پاکو دِ لوسیا و چند قطعه دیگه رو بذارم، اما موردی پیش اومد که بد ندیدم یه گریزی به "خالتور نوازی" با سه تار بزنم و جوابی هرچند ناقص داشته باشم برای چند نفر از دوستان هنرجو مدرس سه تار که معتقد بودند "با سه تار نمی شود خالتور نواخت و اصولا سه تار فیزیکی دارد که با آن خالتور نوازی ممکن نیست"!!. جدا از اینکه اینکار شدنیه و یا نه، بهتره اول ببینیم اصولا "خالتور نوازی" به چی میگن!
"خالتور" که در اجرای موسیقی اون رو مرادف با "موسیقی کم ارزش و پیش پا افتاده و چیپ" می دونند علی رغم "بار منفی معنایی" جذابیتی داره که ناخودآگاه شنونده اهل موسیق رو جذب میکنه... اما نه همه شون رو! ..که البته حقیر از اون دسته علاقمندان به موسیقی هستم که این شکل "نواخت و ساخت" برام جذاب و گیراست!.
وجه تسمیه خالتور و شان نزولش به 2تعریف برمی گرده :1- خالتور واژه ای روسی است که معنای اون "پیش پا افتاده" و بی ارزشه! 2- "خالتور نوازی" ابتدا "خاله توری نوازی" بوده..... "خاله توران" از چهره های سرشناس خراباتِ تهران (شهرِ نو) بشمار می اومده که برای خودش در مقر خراباتیش، گروه موسیقی داشته (معمولا آلات موسیقی خراباتی "تار" بوده و "کمانچه" و تنبک)... به گفته راویان اخبار و طوطیان شکر شکن گفتار، گروه موسیقی "خاله توران" قطعات ضربی و حتی غیر ضربی رو بگونه ای می نواختند که "مرده به سماع" می آمد!... از اون زمان مصطلح شده که مثلا برای اونجور "شاد و سرزنده و مستانه" نواختن ، می گفتند: "خاله تورانی بزن"....... !!. :)
فعلا تا بعد... اما اگر دوستان توضیحی در زمینه "خالتور نوازی" دارند، لطفا دریغ نکنند!!. :27:

piottel
Tuesday 16 December 2014, 03:25 PM
در خالتور نوازی با تار و سه تار معمولا چند شکلِ نواخت برجسته است! اول اینکه: خود قزعه باید حالت مطربی و خالتور داشته باشه ! دوم: در نواخت با تار و سه تار و در اجرای رنگ ها ی 6/8، در اجرای ضرب اول که فرم چنگ نقطه دار+دولاچنگ+چنگ رو داره تا سرحد ممکن از"دولاچنگ" وسز بسرعت رد شده و این دولاچنگ بسوی سه لاچنگ و حتی "نت زینت پشت ناخنی" میل می کنه!. سوم: تا اونجا که ممکنه از سینه مال های رو به بالا و پایین (گلیساندو) استفاده می شده!... خفه کردن سیم همراه با درابّ های پر که دیگه نگو و نپرس!....خلاصه قطعه باید جوری نواخته بشه که بقول زنده یاد "ساسی مانکن" در اون اجرای بیاد ماندنیش...: "یه کاری کن رقصمون بیاد"....." جوری بزن رقصشون بیاد"....
اینجا نوازنده سه تار خواست خالتور بزنه با سه تارش، اما از دید خودش تو مود خالتورنوازی نبود که برا خودش حال و هوایی خاص داره. خلاصه محض نمونه گذاشته می شه این قطعه که با یه رنگِ دشتی از حضرت اخوی فقط پایه اولیه اش) شروع میشه و بعد یه قسمت از "یه حلقه طلایی ، اسمتو روش نوشتم چند ثانیه ای ادامه پیدا می کنه"! چون با موبایل و فی البداهه ضبط شده طبق معمول صرفا منباب توضیحه و همه چوره پر ایراد! :) :redguitar:

piottel
Wednesday 6 May 2015, 05:31 PM
مدتی تاخیر شد. چند روز پیش به دلیلی برای یکی از دوستان مشخصا آقا سروش قهرمانلو که بنوعی مبدع "سه تار الکتریک" یا به گفته ایشون "سه تار افکت" محسوب میشن، بوسیله خورزوخان در دوبرداشت موبایلی از "بم سه تار" ضبط شد!. مایل بودند و مایل بودم که با "بم سه تار" هم آشنایی باشه و شاید استفاده و ترویج اون!. بنقل از جناب ذوالفنون می گفتن که : "خوب تار باس هست دیگه، چه نیازی به سه تار باس"!...من البته موافق نیستم!.... سه تار قصه ای جداست و همه انواع ابداع شده و ابداع نشده اش هم!... خلاصه 1- خورزوخان در برداشت اول شهرآشوب رو تا "جمع کن بریم شماره یک" اونجا که با "دیم دام دیم" تموم میشه نواخت و 2- در برداشت دوم یه نواختِ قروقاطی و همه جور آجیل و بی ارتباط، برای نمایش جنبه های مختلف صدایی این ساز. در ارتباط با این دو کلیپ چند مورد قابل اشاره است. الف- متاسفانه بدلیل نشست صفحه، صدای سه تار تغییر کرده و او صلابت و شفافیت رو نداره و علاوه بر این در نواخت بسیاری از پرده ها صدای "گِز" شنیده میشه!. ب- بدلیل صدا برداری ضعیف موبایل باز هم "بم سه تار" صدای خودش رو نداره اما رنگ صدا همینه که میشنوید ج- با توجه به اینکه نواخت بدون تمرین و بداهه و بی هیچ برنامه ریزی و پیش بینی بوده ضعف و کاستی ها رو اگر متوجه شدید، ببخشید.

لینک:

piottel
Wednesday 13 May 2015, 08:35 PM
اجرای تکه هایی از کنسرتو گیتار خواکین رودریگو و .... با بم سه تار معرفی بیشتر بم سه تار با اجرای "هشت الهفت". تکه هایی از ملودی هایی بی ارتباط. " کنسرتو گیتار آرانخوئز+ الحمراء+ Take۵+ بلوز+ چهار مضراب نوا + و....".

!3tar!
Sunday 27 December 2015, 06:45 PM
سلام یکی گفته بود که سه تار به درد نمیخوره
ولی اصلا این جوری نیس من هر بار میرم کلاس به استادم میگم اهنگ کلاسیک بهم یاد بده
اونم این کارو میکنه
ولی هر وقت اهنگ محلی یا سنتی یاد میده اصلا تمرین نمیکنم و اصلانم خوب نمیزنم
ولی برا اهنگ های کلاسیک کلن بر عکسه انقدر تمرین میکنم که نگین استادم دهنش باز میمونه :10::21: