PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ویولن دست ساز

star_violet
Wednesday 2 February 2011, 07:56 PM
سلام به همه ویولنیست های خوب نت آهنگ :5:

این تاپیک رو ایجاد کردم تا افرادی که به دنبال تهیه یا سفارش ویولن دست ساز هستند بتونن از تجربیات دیگران استفاده کنن.:violinplay3:
اگه کسی ویولن دست ساز داره، با ذکر سازنده، جنس جوب، هزینه و یا هر نکته مفید دیگه، به ما کمک کنه.

star_violet
Sunday 6 February 2011, 10:29 PM
star_violet عزیز اگه ممکنه در مورد قیمت سازی که قراره برات درست کنن و چوب سازت و... هم برامون بگو.راستی ادرس این استادی که قراره براتون ساز بسازن رو هم برامون بزار.
(You can see links before reply)

اول در مورد چوب ساز: ایشون گفتن که 3نوع چوب موجود هست:
درجه 1 که دارای شناسنامه است، مدت زیادی مونده و کاملا خشک و مناسبه و همچنین فشردگی و استحکام بالایی داره. قیمت خود چوب به تنهایی نزدیک 1میلیون و پنجاه هزار هست
درجه 2: قیمت حدود 650 هزار
درجه 3: قیمت بین 350 تا 400 هزار

اما خودشون پیشنهاد کردن که چوب های درجه 2 زیاد مناسب نیست، اما توی چوب های درجه 3 هم میشه با حوصله و وقت کافی، مورد مناسبی پیدا کرد. در حقیقت ایشون رو انتخاب چوب خیلی حساس بودن چون عقیده داشتن باید چیزی باشه که ارزش کار دست رو داشته باشه
و نمونه هایی که با چوب درجه 3 اما کیفیت خوب آماده شده بود رو دیدم و با یک استاد بررسی کردم حرف نداشت واقعا. من هم همین چوب رو سفارش دادم. البته تنها آپشنی که من انتخاب کردم، تیره و یکدست بودن رنگ چوب هست.
با انتخاب این چوب، قیمت نهایی ساز در حدود 600 تا 700 خواهد بود.

یکی از موارد دیگه، همونجوری که گفتم آقای فردوسیان از شاگردان استاد قنبری مهر هستند و از ایشون هم روی برخی از ساز ها تاییدیه میگیرن.

روتد کاری هم اینجوریه که شما سفارش میدی و حدود 1 سال یا بیشتر باید منتظر بمونی

در عوض، ایشون ساز رو با خدمات ارائه میدن. اصولا برای کارهای جزئی مثل ریگلاژ و تنظیم که هیچ هزینه ای نمیگیرن، و حتی شنیدم ساز که آماده شد، قبل از گرفتن مبلغش، میگن ببر به چندتا استاد نشون بده، اگه رضایت داشتی، اونوقت بیا در مورد قیمت هم به توافق میرسیم
خلاصه این که ایشون به جای هیاهوی بازار، واقعا دنبال اصل هنر هستند.

کارگاهشون هم تو منزلشونه که شهرضا (70 کیلومتری اصفهان) هست. اگه مورد دقیقتری خواستین میتونم به صورت خصوصی خدمتتون عرض کنم

ptei
Sunday 6 February 2011, 10:54 PM
اول در مورد چوب ساز: ایشون گفتن که 3نوع چوب موجود هست:
درجه 1 که دارای شناسنامه است، مدت زیادی مونده و کاملا خشک و مناسبه و همچنین فشردگی و استحکام بالایی داره. قیمت خود چوب به تنهایی نزدیک 1میلیون و پنجاه هزار هست
درجه 2: قیمت حدود 650 هزار
درجه 3: قیمت بین 350 تا 400 هزار

اما خودشون پیشنهاد کردن که چوب های درجه 2 زیاد مناسب نیست، اما توی چوب های درجه 3 هم میشه با حوصله و وقت کافی، مورد مناسبی پیدا کرد. در حقیقت ایشون رو انتخاب چوب خیلی حساس بودن چون عقیده داشتن باید چیزی باشه که ارزش کار دست رو داشته باشه
و نمونه هایی که با چوب درجه 3 اما کیفیت خوب آماده شده بود رو دیدم و با یک استاد بررسی کردم حرف نداشت واقعا. من هم همین چوب رو سفارش دادم. البته تنها آپشنی که من انتخاب کردم، تیره و یکدست بودن رنگ چوب هست.
با انتخاب این چوب، قیمت نهایی ساز در حدود 600 تا 700 خواهد بود.

یکی از موارد دیگه، همونجوری که گفتم آقای فردوسیان از شاگردان استاد قنبری مهر هستند و از ایشون هم روی برخی از ساز ها تاییدیه میگیرن.

روتد کاری هم اینجوریه که شما سفارش میدی و حدود 1 سال یا بیشتر باید منتظر بمونی

در عوض، ایشون ساز رو با خدمات ارائه میدن. اصولا برای کارهای جزئی مثل ریگلاژ و تنظیم که هیچ هزینه ای نمیگیرن، و حتی شنیدم ساز که آماده شد، قبل از گرفتن مبلغش، میگن ببر به چندتا استاد نشون بده، اگه رضایت داشتی، اونوقت بیا در مورد قیمت هم به توافق میرسیم
خلاصه این که ایشون به جای هیاهوی بازار، واقعا دنبال اصل هنر هستند.

کارگاهشون هم تو منزلشونه که شهرضا (70 کیلومتری اصفهان) هست. اگه مورد دقیقتری خواستین میتونم به صورت خصوصی خدمتتون عرض کنم

سلام آقا مرسی از راهنمایتون
2 هفته پیش استادم واسه من ساز دست ساز اصفهان کار آقای طاهری پیدا کرده بود
می شناسین آقای طاهری رو؟
سازهاش چطورین؟

star_violet
Sunday 6 February 2011, 11:02 PM
سلام آقا مرسی از راهنمایتون
2 هفته پیش استادم واسه من ساز دست ساز اصفهان کار آقای طاهری پیدا کرده بود
می شناسین آقای طاهری رو؟
سازهاش چطورین؟

خواهش میکنم.
بله من موقعی که تحقیق کردم اسم آقای طاهری رو هم شنیدم، اما اطلاع خاصی ندارم

اگر میخواین سفارش بدین، باید حتما سازنده رو کامل بشناسین و این اطمینان رو بگیرین که اگر بعد از آماده شدن ایرادی داشت رفع کنه (این پیشنهاد خود آقای فردوسیان بود!!!!)

اما اگر ساز آماده هست که چه بهتر.ممکنه کمی پول بیشتری بدی، اما ساز رو به چندتا متخصص نشون میدی تا بررسی کنن و ببینن ارزشش چقدره

امیدوارم بقیه دوستای نت آهنگی بتونن بهتر جوابتون رو بدن، وگرنه تحقیق میکنم و خبر میدم

ptei
Sunday 6 February 2011, 11:25 PM
خواهش میکنم.
بله من موقعی که تحقیق کردم اسم آقای طاهری رو هم شنیدم، اما اطلاع خاصی ندارم

اگر میخواین سفارش بدین، باید حتما سازنده رو کامل بشناسین و این اطمینان رو بگیرین که اگر بعد از آماده شدن ایرادی داشت رفع کنه (این پیشنهاد خود آقای فردوسیان بود!!!!)

اما اگر ساز آماده هست که چه بهتر.ممکنه کمی پول بیشتری بدی، اما ساز رو به چندتا متخصص نشون میدی تا بررسی کنن و ببینن ارزشش چقدره

امیدوارم بقیه دوستای نت آهنگی بتونن بهتر جوابتون رو بدن، وگرنه تحقیق میکنم و خبر میدم

بله من ساز رو به استاد دیگه نشون دادم گفتن ساز خودت از این ساز بهتره
ولی استادم میگه ساز تو صدای کلاسیک میده باید ساز ایرانی بخری تا صداش ایرانی و لطیف باشه

اون ساز رو 650 هزار تومان می گفتن
اینم عکسش:

You can see links before reply

star_violet
Sunday 6 February 2011, 11:39 PM
ممنون از عکس
راستی به جز اون لیبل داخل ساز، جای دیگه ای هم مهر یا نوشته ای داشت؟

اگه قراره ویولن دست ساز بگیرین اصلا عجله نکنید و حتما با نظر چند تا استاد این کار رو انجام بدید
مثلا من چند تا ساز مختلف دیدم که دست ساز بود، اما اصلا کیفیت جالبی نداشت. در اصل هیچ وقت لفظ دست ساز و یا قیمت کیفیت رو تضمین نمیکنه
چه بسا کسانی هستند که ساز های چینی وارد میکنن و با یه سرویس و یه لیبل، با نام دست ساز میفروشن!!!

ptei
Sunday 6 February 2011, 11:53 PM
ممنون از عکس
راستی به جز اون لیبل داخل ساز، جای دیگه ای هم مهر یا نوشته ای داشت؟

اگه قراره ویولن دست ساز بگیرین اصلا عجله نکنید و حتما با نظر چند تا استاد این کار رو انجام بدید
مثلا من چند تا ساز مختلف دیدم که دست ساز بود، اما اصلا کیفیت جالبی نداشت. در اصل هیچ وقت لفظ دست ساز و یا قیمت کیفیت رو تضمین نمیکنه
چه بسا کسانی هستند که ساز های چینی وارد میکنن و با یه سرویس و یه لیبل، با نام دست ساز میفروشن!!!

اون مهر داخل ویولن از یه شخص دیگه بود که رگلاژ و خرک رو عوض کرده بودن از همون لیبل روی ساز منم هست که بردم پیشش و رگلاژ کرد
عکس های ساز خودم:

اینم صدای سازها
اولی دست ساز:

دومی ساز من:

ببخشید زیادی سوال می پرسم
این درسته که ساز چینی واسه ایرانی خوب نیست؟
به نظر شما در حدود 700 800 ساز چه کسی بهتره و انتخاب خوبیه؟
سازهای آقای فردوسیان چجور صدایی دارن؟
من زیاد میام اصفهان ساکن تبریز هستم واقعا تو این مسئله موندم که چیکار کنم؟
چند روز طول کشید که چوب پیدا کرد چوب مناسب؟
چون من راهم دوره نمی تونم زیاد اصفهان منتظر بمونم
بیعانه دادی؟ اگه وقت تحویل پولش رو دادی بعد بردی گفتن 600 700 نمی ارزه و صداش خوب نیست پس میگیره؟

star_violet
Monday 7 February 2011, 12:13 AM
اون مهر داخل ویولن از یه شخص دیگه .... ببخشید زیادی سوال می پرسم

راستش من اصلا در حد و اندازه ای نیستم که بتونم از شنیدن صدا نظر بدم. اما فکر میکنم چند تا عامل رو باید در نظر بگیرین:
1- جنس سیم ها و خرک (ظاهرا سیم های ساز خودتون پیراسترو سبز هست که اصلا قابل مقایسه با سیم های معمولی روی اون دست سازه نیست!!!!)
2- مدت زمان کارکرد ساز (هرچه بیشتر، صدا باز تر و بهتر )

من از شما عذر میخوام که تخصصی در این زمینه برای راهنمایی بهتر و بیشتر ندارم

ptei
Monday 7 February 2011, 12:20 AM
راستش من اصلا در حد و اندازه ای نیستم که بتونم از شنیدن صدا نظر بدم. اما فکر میکنم چند تا عامل رو باید در نظر بگیرین:
1- جنس سیم ها و خرک (ظاهرا سیم های ساز خودتون پیراسترو سبز هست که اصلا قابل مقایسه با سیم های معمولی روی اون دست سازه نیست!!!!)
2- مدت زمان کارکرد ساز (هرچه بیشتر، صدا باز تر و بهتر )

من از شما عذر میخوام که تخصصی در این زمینه برای راهنمایی بهتر و بیشتر ندارم

مرسی از لطفتون
ولی جواب اون سوال های آخری رو ندادینا :9:

star_violet
Monday 7 February 2011, 12:22 AM
بیعانه دادی؟ اگه وقت تحویل پولش رو دادی بعد بردی گفتن 600 700 نمی ارزه و صداش خوب نیست پس میگیره؟

1- ساز چینی که کلا برای کار student خوبه نه بیشتر. اما مثلا ساز هافنر آلمانی، برای کلاسیک پیشنهاد میشه و دست ساز ایرانی، برای ایرانی! (بر اساس نظر دوستان نت آهنگ)

2- راستش من زیاد ساز تست نکردم، اما ساز ساخت آقای فردوسیان رو اگه بخواین، میتونم از دوستم بخوام یه قعطه ضبط کنه و من براتون بفرستم

3- ایشون بیعانه نمیگیره، و همونجوری که عنوان کردم، بعد از بررسی نهایی ساز توسط مشتری، تازه در مورد مبلغش صحبت میکنه... من هم تازه سفارش دادم و توی نوبت قرار دارم، هنوز به مرحله انتخاب چوب نرسیدم. آقای فردوسان گفتند که مواقعی که میرن برای خرید چوب، میگردن تا اگه چوب مناسبی به چشمشون خورد انتخاب کنن.

اگر خواستید به من پیغام خصوصی بدین تا اطلاعات تماس آقای فردوسیان رو در اختیارتون بگذارم. خوشحال میشم کاری ازم بر بیاد

star_violet
Monday 7 February 2011, 12:24 AM
مرسی از لطفتون
ولی جواب اون سوال های آخری رو ندادینا :9:

خواهش میکنم
من که نتونستم درست راهنمایی کنم
شما ببخشید

جواب اون ها رو هم دادم.چون پست طولانی میشد جداگانه فرستادم:am

ptei
Monday 7 February 2011, 12:41 AM
من سازم رو 7 ماه پیش 270 هزار تومان خریدم
بعد دادم رگلاژ کردن خرک ابرت سیم پیراسترو سبز و 4 تا تاندور با سیم گیر آبنوس اصل عوض کردم
گریف رو تراش دادن صاف شد شیطونک رو نرم کردن سیم رو تو کوک های مختلف خراب نکنه خرک رو هم یکم پهن برداشته تا سیم خراب نشه
سوراخ گوشی هاشم از وسط سوراخ کردن از کوک در نره
همون ویلونی که چند پست قبل عکسشو گذاشتم

star_violet
Monday 7 February 2011, 12:52 AM
من سازم رو 7 ماه پیش 270 هزار تومان خریدم
بعد دادم رگلاژ کردن خرک ابرت سیم پیراسترو سبز و 4 تا تاندور با سیم گیر آبنوس اصل عوض کردم
گریف رو تراش دادن صاف شد شیطونک رو نرم کردن سیم رو تو کوک های مختلف خراب نکنه خرک رو هم یکم پهن برداشته تا سیم خراب نشه
سوراخ گوشی هاشم از وسط سوراخ کردن از کوک در نره
همون ویلونی که چند پست قبل عکسشو گذاشتم

پس حسابی به سازت رسیدی!!!
با این اوصاف، باید هم صدای خوبی داشته باشه.
یکم بیشتر تحقیق کن ببین واقعا الان نیازه که سازت رو عوض کنی یا نه! (خدای نکرده نمیخوام به استادت توهینی کرده باشم ها...)
اگه عجله ای نیست، با سازنده های مختلف صحبت کن و به کسی که انتخاب کردی سفارش بده. تا سازت آماده میشه، مسلما همین که الان داری بهت جواب میده

kak_maki_new
Monday 7 February 2011, 09:48 AM
سلام...بحث بسيار خوبي هستش ..
من خودم يه ساز دستساز كه دست استادم بود رو ازش خريدم ....مه داخلش stradivarios نوشته اما با خط ريز گوشش نوشته copy كه استادم گفت اين ساز ساز دست ساز كرمانشاه هستش ....من كه خيلي راضي هستم ..هم كلاسيك رو جواب ميده هم سنتي ....در ضمن خيلي از لحاظ ظاهر به ساز peti تشابه داره ...اما تيره تر هستش و ريزه كاري هاش بيشتره ...

farid_64
Monday 7 February 2011, 10:56 AM
اون مهر داخل ویولن از یه شخص دیگه بود که رگلاژ و خرک رو عوض کرده بودن از همون لیبل روی ساز منم هست که بردم پیشش و رگلاژ کرد
عکس های ساز خودم:

اینم صدای سازها
اولی دست ساز:

دومی ساز من:

ببخشید زیادی سوال می پرسم

دست سازه توفیق چندانی به ساز خودت نداره

ptei
Monday 7 February 2011, 01:28 PM
من خودم يه ساز دستساز كه دست استادم بود رو ازش خريدم ....مه داخلش stradivarios نوشته اما با خط ريز گوشش نوشته copy كه استادم گفت اين ساز ساز دست ساز كرمانشاه هستش ....من كه خيلي راضي هستم ..هم كلاسيك رو جواب ميده هم سنتي ....در ضمن خيلي از لحاظ ظاهر به ساز peti تشابه داره ...اما تيره تر هستش و ريزه كاري هاش بيشتره ...

سلام دوست عزیز
شما سازتون رو چند از استاد خریدین؟
استاده منم وقتی این سازو به من داد بهم گفت دست ساز ایرانیه
بعد یجا دیگه نشون دادم گفتن عراقه
چند نفر دیگه گفتن چینه
داخلش مهر نداره فقط وقتی بردم واسه رگلاژ اون مهره خودش رو زد

110 هزار تومانم خرج تعمیر و سیم خرک کردم
تقریبا 450 با کیفش واسم در اومده
لطفا دوستان صداهایی که گذاشتم نظر بدن راجبش
مرسی

star_violet
Monday 7 February 2011, 01:31 PM

در مورد سازهای کرمانشاه هم تعریف زیاد شنیدم
ممنون از اینکه تجربه با ارزشتون رو با ما در میون گذاشتین
امکانش هست از سازتون عکس بگیرین و تو این تاپیک ارسال کنین؟
چند خریدین؟ غیر از لیبل داخل جاییش مهر یا نوشته ای نداره؟

kak_maki_new
Monday 7 February 2011, 05:30 PM
من سازم رو 1/400 خريدم ...
اينم عكسش
اينم من و ويلي كوچولوم

ptei
Monday 7 February 2011, 09:23 PM
دوستان کسی میدونه بهترین سازنده های ویلن دست ساز در ایران چه کسایی هستن؟

ptei
Wednesday 9 February 2011, 12:43 AM
کسی نیست جواب بده؟

ali2920
Wednesday 9 February 2011, 10:39 AM
والا من همین سوال رو از استادم پرسیدم.گفت استاد قنبری که الان دیگه نمیسازن ولی یکی از شاگرداشون هستن که متاسفانه اسمشون رو به خاطر نداشتن.میگن ایشون خوب میسازن.

I_Walk_Alone
Wednesday 9 February 2011, 06:02 PM
بچه ها چند تا سوال دارم
اول این که این صفحه پشت ویولن که نقش دار هست، از جنس چه چوبی هست؟ میدونم که یکی از صفحه ها افرا و یکی کاج هست، ولی درست متوجه نشدم کدوم کجا هست!
دوم این که یه ویولن دست ساز دیدم که قیمتش 500 هزار تومان بود. صداش فوق العاده قشنگ و دل نشین بود و پیش چند تا استاد که بردمش حسابی ازش تعریف کردند ( البته نسبت به خودش و در مقایسه با سازهای هم قیمت خودش ) ولی صفحه پشت این ساز نقش دار نیست و مثل صفحه رویی هست. خواستم بدونم نقش دار بودن یا نبودن میتونه عامل مهمی باشه؟ چون من سازهای با قیمت پایین تر دیدم که صفحه پشتی اونها نقش دار هست

star_violet
Wednesday 9 February 2011, 09:55 PM
بچه ها چند تا سوال دارم
اول این که این صفحه پشت ویولن که نقش دار هست، از جنس چه چوبی هست؟ میدونم که یکی از صفحه ها افرا و یکی کاج هست، ولی درست متوجه نشدم کدوم کجا هست!
دوم این که یه ویولن دست ساز دیدم که قیمتش 500 هزار تومان بود. صداش فوق العاده قشنگ و دل نشین بود و پیش چند تا استاد که بردمش حسابی ازش تعریف کردند ( البته نسبت به خودش و در مقایسه با سازهای هم قیمت خودش ) ولی صفحه پشت این ساز نقش دار نیست و مثل صفحه رویی هست. خواستم بدونم نقش دار بودن یا نبودن میتونه عامل مهمی باشه؟ چون من سازهای با قیمت پایین تر دیدم که صفحه پشتی اونها نقش دار هست

سلام دوست من
به نظر من تو اون حدود قیمت نباید انتظار خاصی از طرح چوب داشته باشین
چوب های درجه 1 که تو پست های قبل توضیح دادم بسیار گرون قیمت هستند
برای اطلاعات کامل از چوب ساز پیشنهاد میکنم مباحث کاملش رو از لینک زیر ادامه بدین:
(لینک قسمت اولش رو میگذارم،):

star_violet
Thursday 10 February 2011, 07:46 AM
1- ... ساز ساخت آقای فردوسیان رو اگه بخواین، میتونم از دوستم بخوام یه قعطه ضبط کنه و من براتون بفرسته ....

این هم قطعه ای در بیات ترک که توسط دوست خوبم آقای سهیل ناظم، با ساز دست ساز آقای فردوسیان ضبط شده
البته ایشون امکانات ضبط نداشتند و این قطعه رو برای شما و با کمی عجله آماده کردند، عذر خواهی کردند که اگه ایراداتی توی اجرا داره به بزرگی خودتون ببخشین.

لینک دانلود:

بیات ترک، سهیل ناظم (You can see links before reply)

mahmood1367
Saturday 7 May 2011, 06:15 PM
سلام دوست عزيز star_violet لطفا" آدرس آقاي فردوسيان و شماره تلفن كارگاهشون را براي من بفرستيد . متشكرم

santoori_hooman
Tuesday 31 May 2011, 12:05 PM
1- ساز چینی که کلا برای کار student خوبه نه بیشتر. اما مثلا ساز هافنر آلمانی، برای کلاسیک پیشنهاد میشه و دست ساز ایرانی، برای ایرانی! (بر اساس نظر دوستان نت آهنگ)

2- راستش من زیاد ساز تست نکردم، اما ساز ساخت آقای فردوسیان رو اگه بخواین، میتونم از دوستم بخوام یه قعطه ضبط کنه و من براتون بفرستم

3- ایشون بیعانه نمیگیره، و همونجوری که عنوان کردم، بعد از بررسی نهایی ساز توسط مشتری، تازه در مورد مبلغش صحبت میکنه... من هم تازه سفارش دادم و توی نوبت قرار دارم، هنوز به مرحله انتخاب چوب نرسیدم. آقای فردوسان گفتند که مواقعی که میرن برای خرید چوب، میگردن تا اگه چوب مناسبی به چشمشون خورد انتخاب کنن.

اگر خواستید به من پیغام خصوصی بدین تا اطلاعات تماس آقای فردوسیان رو در اختیارتون بگذارم. خوشحال میشم کاری ازم بر بیاد

سلام به دوستان

(من سازم سنتور هست ولی پدرم ویولون مینوازه)

مگه برای درست کردن ویولون . این سازنده از چوب های کهنه استفاده نمیکنه ؟ که در این صورت باید

ایشون در روستاهای ایران بگرده تا درهای کهنه ولی سالم رو گیر بیاره و بخره و اینجاکه به تناقض

میخوره چراکه پیدا کردن این چوب ها خیلی طول میکشه (چون شانسی گیرت میاد) چه برسه که

انتخاب رنگ هم جزش باشه. من نشنیدم که سازنده ای ماهر انتخاب رنگ داشته باشه چون در واقع

اون صدا که باید خوب باشه نه رنگ (این صفات یک سازنده ی عالیه که گفتم)ولی خوب از ظاهر هم

تا حدی معلومه البته کسی که کارش این باشه و در عین نوازندگی چوب شناس هم باشه.

البته من درباره ی این استاد زیاد نمیدونم شاید شما منظورتونو اشتباه رسوندین

سپاس و درود :41:

santoori_hooman
Tuesday 31 May 2011, 12:46 PM
راستی پدر من یه ساز دست ساز کار استاد محسن راسخ رو تهیه کرد که صدای عالیی داره

قیمت ساز که خودشون میگن 2 میلیونه .

راسخ که میشناسید ( شاگرد اساد قنبری مهر و استاد ناظمی و سازنده بنام سنتور و ویولون)

بعدا عکس هم میذارم .

یه تفاوت که میبینم اینکه سازهایی که دوستان گذاشتن چه کار آقای طاهری بود یا فردوسیان ؟= (ساز Peti) و صفری

هر دو صفحه ی پشت 2 تیکه چوب هست ولی ساز آقای راسخ چوب 1 تیکه هست .

به نظر اساتید چه فرقی در صدادهی میکنه ؟ :39:

m_rv_2008
Saturday 18 June 2011, 02:28 PM
دوستان در مورد ساز دست ساز توی این تاپیک مطلب گذاشتم. ساز اقای فردوسیان هم صدای معمولی داشت. من دیدمشون. مرسی.

*nvidia*
Thursday 15 December 2011, 12:23 AM
راستی پدر من یه ساز دست ساز کار استاد محسن راسخ رو تهیه کرد که صدای عالیی داره

قیمت ساز که خودشون میگن 2 میلیونه .

راسخ که میشناسید ( شاگرد اساد قنبری مهر و استاد ناظمی و سازنده بنام سنتور و ویولون)

بعدا عکس هم میذارم .

یه تفاوت که میبینم اینکه سازهایی که دوستان گذاشتن چه کار آقای طاهری بود یا فردوسیان ؟= (ساز Peti) و صفری

هر دو صفحه ی پشت 2 تیکه چوب هست ولی ساز آقای راسخ چوب 1 تیکه هست .

به نظر اساتید چه فرقی در صدادهی میکنه ؟ :39:

البته من استاد نیستم اما نظر میدم.

ببینید یک تکه بودن یا دوتکه بودن صفحه ی پشت دلیل برتری سازی نسبت به دیگری نیست.هز سازنده ای روش خاصی رو برای ساخت سازش انتخاب می کنه.

من سه سال پیش یا ساز راسخ زدم و واقعا صدای خوبی داشت مخصوصا سیم لا و واقعا نسبت به ساز خودم صدای بهتری داشت (به نظر من) اما استادم می گفت ساز تو خوش صدا تره .بماند.
البته ساز راسخ سه سال پیر تر از ساز من بود و مسلما بیشتر جاافتاده بود.الان صدای ساز من نسبت به اولش خیلی بهتر شده.

در کل ساز راسخی که من دیدم ساز خوش ساخت و خوش صدایی بود.

*nvidia*
Thursday 15 December 2011, 12:35 AM
سلام به دوستان

(من سازم سنتور هست ولی پدرم ویولون مینوازه)

مگه برای درست کردن ویولون . این سازنده از چوب های کهنه استفاده نمیکنه ؟ که در این صورت باید

ایشون در روستاهای ایران بگرده تا درهای کهنه ولی سالم رو گیر بیاره و بخره و اینجاکه به تناقض

میخوره چراکه پیدا کردن این چوب ها خیلی طول میکشه (چون شانسی گیرت میاد) چه برسه که

انتخاب رنگ هم جزش باشه. من نشنیدم که سازنده ای ماهر انتخاب رنگ داشته باشه چون در واقع

اون صدا که باید خوب باشه نه رنگ (این صفات یک سازنده ی عالیه که گفتم)ولی خوب از ظاهر هم

تا حدی معلومه البته کسی که کارش این باشه و در عین نوازندگی چوب شناس هم باشه.

البته من درباره ی این استاد زیاد نمیدونم شاید شما منظورتونو اشتباه رسوندین

سپاس و درود :41:

اگر به بافت چوب ساز ویولن دقت کنید متوجه می شید که توی هیچ دری این نوع چوب به کار نرفته و نمی ره .به علت کیفیت و قیمت بالایی که داره.

درسته هرچی چوب کهنه تر باشه صداش صدای بهتری میشه ازش گرفت .اما نیازی به چوب فسیل شده نیست.

به نظر من سازندگان ساز چوب های مورد نیازشون رو از قبل تهیه می کنند مثلا هر سال به میزان مصرفشون یعنی چوب مصرفی 10 سال بعدشون رو الان تهیه می کنند.

دوستان اگر نظر دیگه ای دارند بفرمایند.

violino
Tuesday 27 December 2011, 05:53 PM
اگر به بافت چوب ساز ویولن دقت کنید متوجه می شید که توی هیچ دری این نوع چوب به کار نرفته و نمی ره .به علت کیفیت و قیمت بالایی که داره.

درسته هرچی چوب کهنه تر باشه صداش صدای بهتری میشه ازش گرفت .اما نیازی به چوب فسیل شده نیست.

به نظر من سازندگان ساز چوب های مورد نیازشون رو از قبل تهیه می کنند مثلا هر سال به میزان مصرفشون یعنی چوب مصرفی 10 سال بعدشون رو الان تهیه می کنند.

دوستان اگر نظر دیگه ای دارند بفرمایند.
منم با شما موافقم. درسته چوب با عمر بیشتر برای ساز بهتره. اما تو اون مدت در شرایط خاص تو انبار نگهداری میشه. گمونم دلیلش اینه که چوب تازه باید رطوبت از دست بده و اگه زود استفاده شه ممکنه توش تنشهایی مونده باشه و باعث ترک بشه. البته این نظر منه.

I_Walk_Alone
Sunday 22 January 2012, 07:27 PM
صرفاً جهت اطلاع!

نمايشگاه ويولون هاي دست ساز اساتيد:
روستا، فاضل محمدي، رضواني، هوشنگ اكبري و طبياني

5، 6 و 7 بهمن ماه
اصفهان - تالار فرشچيان
ساعات بازديد 9 الي 21

mahboube
Monday 23 January 2012, 11:02 AM
آقا وحید آقای فاضل محمدی استاد شما بودند ؟
به نظرتون نمایشگاه پرباره یا نه من نمایشگاه قبلی که آقای هوشنگ اکبری گذاشته بودند رفتم ولی متاسفانه اصلا خوب نبود .

I_Walk_Alone
Tuesday 24 January 2012, 07:36 AM
استاد من محمد فاضل هست! كه اتفاقا اون هم سازهاي خوبي ميسازه. جالبه اسم اين دو نفر كاملا عكس همديگه هست :) يكي فاضل محمدي و يكي محمد فاضل :)
اينجا چون چند تا از بهترين ها هستند، خوبيش اينه كه ميشه حالت مقايسه اي داشت. چون ساز رو بايد با ساز مقايسه كرد. به نظرم بدك نباشه.به امتحانش ميرزه. بعدم هر كسي رفت سعي كنه سوال پيچشون كنه تا ميتونه ازشون اطلاعات بگيره. وگرنه نگاه كردن خالي كه فايده نداره :)

asheghe_violin
Sunday 13 January 2013, 02:12 PM
سلام دوستان عزیز من یک ویولن دست ساز ساخت روسیه دارم که عکس مارکش رو می فرستم البته سال ساختش 64 میلادیه و بقیه حروفش روسی نوشته شده . لطفا اگه کسی اطلاعاتی ازش داره بهم بگه ممنون9131

Einstein
Tuesday 14 May 2013, 12:02 AM
بهترین ویلن ها در حال حاضر توسط استاد طبیانی شاگرد استاد قنبری مهر ساخته میشود

para2x
Monday 21 October 2013, 09:42 AM
سلام دوستان
من حدودا چها ساله كلاسيك كار ميكنم
خواستم بپرسم توي شيراز كسي رو ميشناسيد كه كار دست سازش در حد عالي باشه؟
ممنون

mehrabnasiri
Monday 21 October 2013, 11:59 AM
تا جایی که بنده خبر دارم این دست ساز در جمهوری اذربایجان ساخته شده اینم که روسی نوشته بخاطر اینه که تو یه دوره ای تو اذربایجان به روسی مینوشتن

rraassooll11
Wednesday 6 November 2013, 11:29 AM
خصوصیات یک ویلن دست ساز خوب
واژ دست ساز از Handmade violinمقابل ماشین ساز است .این واژه مقابل سازهای ساخته شده توسط چندین نفر یا سری کاری شده نیز می باشد .
ساز ارزشمند مثل یک تابلو نقاشی شده یا مجسمه تراش خورده توسط یک هنرمند می باشد .هنرمند توانایی ها وشخصیت خویش را به کار دست ساخته خود می بخشد وگویی روح خود را در آن می دمد پس یک ویلن ساخته شده توسط یک فرد ارزشمند تراست زیرا نشاندهنده شخصیت وهنر فرد سازنده همراه با معلومات اوست .
یک ویلن خوب از الگویی اصولی ودقیق برخوردار است و الگوهای دهگانه صفحه زیر و رو دقیق در آن به اجرا درآمده است .
اندازهای رعایت شده در یک ویلن میلیمتری ودر ضخامت صفحات تا دهم میلیمتر باید رعایت شده باشد .در غیر این صورت پز یسیون ها را بخصوص پزیسیون های بالا را جواب نمی دهد .
ویلن خوب نیازی به تعریف وتمجید سازنده یا فروشنده ندارد و مشکی است که خود می بوید وخریدار مشک در اولین برخورد آن را انتخاب می نماید .
متاسفانه سود جویان ویلن های تحت عنوان ساخته شده در اروپا ویا با لیبل های آن چنانی و قیمت های بالا به متقاضیان عرضه می کنند که خود جایی سوال را در ذهن آگاهان باز می نمایید .
راستی اگر یک ویلن یا چندین ویلن سری کاری شده اروپایی در ایران به قیمتی پایین تر از اروپا عرضه شود .این سوالات در ذهن آگاهان مطرح نمی شود .
این ویلن از چه طریقی به ایران آمده؟
چرا در کشوری که نوازندگان و فروشندگان آن به دنبال ویلن های خوب جهان را گز می کنند به راحتی ویلن های عالی یا خوب ساخت خود را با قیمتی پایین در این بحران های اقتصادی وتحریمات به ما می فروشند؟
یک ویلن دست ساز خوب هم جواب گوی نوازنده کلاسیک وهم سنتی ایرانی وهم عربی و.....است .این خطا ناشی از ساختی غیر اصولی یا برداشتی غلط است که بگوییم این ویلن فقط ایرانی جواب می دهد ویا فقط کلاسیک .
عدم رعایت یک ساخت متناسب با الگوها یا عدم رعایت اصل تراش صفحات وکوک آنها باعث یک صدادهی غلط انداز در ویلن می شود .
ضخامت کم وکوک پایین صفحات صدای ساز را بم و پزیسیون های بالا را از بین می برد سازنده گمان می برد سازی ایرانی خوان ساخته .
ضخامت بیش از حد و کوک بالای صفحات صدای زیر تولید می کند وبم ساز را خفه می سازد .سازنده گمان می کند سازی کلاسیک ساخته.
ساز خوب عاری از خطا ومتناسب با اصول علمی وتجربه ساخت سازنده وهنر دست اوست .
یک ساز خوب صدایی رسا شفاف با حجمی متناسب دارد که در تمام سیم های ویلن وپزیسیون های آن یکنواختی را می توان احساس کرد .
برای انتخاب یک ساز خوب نیازمند کمک ویاری دو استاد بی غرض یک نوازنده خوب و دوم سازنده خوب می باشید .
سید رسول موسوی violin maker
09139093079
1005410055

hamidb2020
Thursday 5 June 2014, 10:59 AM
سلام
از دوستان اگه کسی آدرس و شماره یه سازنده خوب ویولن رو داره لطفا برام بفرسته مخصوصا اساتید زیر :

آقای فردوسیان ( فک کنم اصفهان باشن)

آقای اکبری

آقای ضیایی

آقای طالبی

ممنون میشم برام بفرستین واقعا لازم دارم

navid_bikas71
Thursday 5 June 2014, 12:41 PM
سلام
از دوستان اگه کسی آدرس و شماره یه سازنده خوب ویولن رو داره لطفا برام بفرسته مخصوصا اساتید زیر :

آقای اکبری

آقای ضیایی

آقای طالبی

با سلام

استاد هوشنگ اکبری - ارومیه - 09141411383

- - - Updated - - -

به این پست هم سری بزنید.

violet_star
Sunday 15 June 2014, 09:45 AM
سلام

آقای اکبری

آقای ضیایی

آقای طالبی

سلام
شماره آقای فردوسیان (شهرضا-اصفهان) رو من دارم
اتفاقا خودم هم یک ساز از ایشون دارم که سه سال کارکرده و بسیار راضی بودم ازش.
الان هم برای ارتقا میخوام اون رو بفروشم و شما میتونید وضعیت ساز رو از خود جناب فردوسیان استعلام کنید (بفرمایید ساز نوابی)

موفق باشید

شماره آقای فردوسیان: 09132210527

maahoor
Monday 22 December 2014, 11:39 PM
اقای نوابی عزیز ممنون از شما
پیرو صحبتی که با شما داشتم با استاد فردوسیان هم تماس گرفتم بسیار انسان شریف و وارسته ای هستند ایشون

دوستانی که دنبال سازهای دست ساز ایرانی خوب میگردن این وبلاگ استاد فریدون صالحی هست که قدیمترین شاگرد استاد قنبری مهر هستند

تو تاپی هم بیوگرافی ایشون هست هم شماره تماسشون
استاد فریدون صالحی 09123467556

bavardi
Saturday 1 February 2020, 11:29 PM
نخیر روش نوشتە ساخت روسی و مال شهر مسکوست

Samaei325
Wednesday 9 June 2021, 11:00 AM
سلام. من مدتی هست که با ویولن های دست ساز Scott Cao آشنا شدم. ویولن های دست ساز چینی که دو کارگاه در چین و کالیفرنیا ساخته می‌شوند و تاکنون جوائز بین‌المللی بسیاری رو نصیب خودش کرده. مدل های خوب این ساز دست ساز به ترتیب کیفیت از مبتدی تا متوسط و پیشرفته
Scott Cao stv 017
Scott Cao stv 500
Scott Cao stv 600
Scott Cao stv 750
Scott Cao stv 750e
Scott Cao stv 850
Scott Cao stv 950
Scott Cao stv 1500

- - - Updated - - -

در ادامه پست قبلم یک آدرس برای تحقیق بیشتر دوستان میفرستم