PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : موم مضراب تار چگونه درست ميشود؟

Eshgheh3tar
Saturday 5 February 2011, 06:04 PM
با عرض سلام و خسته نباشيد

دوستان در موم مضراب تار چه چيزی قاطی می کنند که سياه ميشود... من چيزايی در مورد خاکستر شنيدم...
خوشحالم ميشوم اگر راهنمايی کنيد

يک دنيا تشکر

juse ferandes tors
Saturday 5 February 2011, 06:33 PM
بله با خاکستر هست:am

Eshgheh3tar
Saturday 5 February 2011, 07:32 PM
بله با خاکستر هست:am

ممنون دوست عزيز ..مطمئين شدم حالا از خاکستر هست امّا اين خاکستر رو چه طور ميگيرند؟ آيا با سوزاندن کاغذ ؟ يا مثلا از خاکستر زغال

juse ferandes tors
Saturday 5 February 2011, 07:35 PM
خاکستر زغال

star_violet
Saturday 5 February 2011, 09:31 PM
خیلی موضوع جالبی بود.نمیدونستم
آیا دلیل خاصی داره؟ مثلا به خاطر جذب رطوبت یا ....؟

Don_Ramtin
Saturday 5 February 2011, 09:37 PM
عزیزم ! نوعِ خاکستر مهم نیست ؛ این خاکستر رو برایِ این اضافه می کنن که از چسبندگیِ موم به انگشتِ نوازنده کاسته بشه . اگه این خاکستر رو بهش اضافه نکنی ، بعد از کمی نواختن و مخصوصا وقتی بر اثرِ حرارتِ دستِ شما ، مومِ تهِ مضراب گرم میشه ، یه حالتِ چسبندگی پیدا می کنه و تو نوازندگی اثرِ منفی داره .

star_violet
Saturday 5 February 2011, 10:02 PM
عزیزم ! نوعِ خاکستر مهم نیست ؛ این خاکستر رو برایِ این اضافه می کنن که از چسبندگیِ موم به انگشتِ نوازنده کاسته بشه . اگه این خاکستر رو بهش اضافه نکنی ، بعد از کمی نواختن و مخصوصا وقتی بر اثرِ حرارتِ دستِ شما ، مومِ تهِ مضراب گرم میشه ، یه حالتِ چسبندگی پیدا می کنه و تو نوازندگی اثرِ منفی داره .

از پاسخ دقیق و کاملتون ممنون
:36:

r_a_m_i_n
Sunday 6 February 2011, 01:40 AM
دوستان در موم مضراب تار چه چيزی قاطی می کنند که سياه ميشود.

يک دنيا تشکر
البته سیاه شدن موم فکر کنم بخاطر چرک دسته نه خاکستر:21:

Eshgheh3tar
Sunday 6 February 2011, 02:53 AM
البته سیاه شدن موم فکر کنم بخاطر چرک دسته نه خاکستر:21:

همين روز ها امتحان ميکنم ببينم نتيجه چيه.. که آيا سياه شدن فقط از خاکستر هست... :10:

جا داره از Tors و توضيحات دان رامتين عزيز تشکر کنم.. :53:

Khashayar
Sunday 6 February 2011, 08:59 AM
درود
بله دوستان گفتند که از خاکستر استفاده میشه...اما بعضی ها هم نوازنگان قدیمی تر بعد از اضافه کردن خاکستر موم رو کمی به یک چیز کرک یا پشم دارم می مالند تا کمی هم کرک یا پشم به بافت موم بچسبه...
پاینده باشید.

homa26
Sunday 6 February 2011, 12:01 PM
من که مضرابمو با هیچی عوض نمیکنم!!!! خیلی بهش عادت کردم!!

mehdi m
Sunday 6 February 2011, 12:57 PM
البته من هم شنیدم خاکستر سیگار بهتره (شوخی)

r_a_m_i_n
Sunday 6 February 2011, 03:01 PM
من شنیدم که کمی هم نخ دور موم میپیچند.....که خود بخود در اثر فشار دست نخ ها به داخل موم میره و محو میشه....اما اثرش اینه که موم رو محکم تر میکنه......
من که مومم خیییلی کمه و اصلا جایی واسه خاکستر و نخ نداره
به نظر من فرم دست اگه درست باشه ...این جزییات فقط در حد 0.1% شاید کمک کنه...و مهم همون فرم گرفتن مضرابه

Eshgheh3tar
Monday 7 February 2011, 02:57 AM
البته من هم شنیدم خاکستر سیگار بهتره (شوخی)

درسته دوست عزيز .. من ميدونستم با خاکستر سيگار ميشه امّا گفتم به درد سرش نمی ارزه که يک پاکت سيگار رو آتش زد..بوی سيگارو.. يه جا پيدا کنی اين کارو کنی... سيگاری نباشی هو بوی سيگار هم بگيری حالا بياه و درستش کن به ديگران بگو واسه سازت بوده... :D

farid_64
Monday 7 February 2011, 10:44 AM
از خمیر بازی هم می تونین استفاده کنین کل انگشت تتونو بدین بهش بعد روش اسپری جلا بزنین ثابت میمونه

mehdi m
Monday 7 February 2011, 10:48 AM
درسته دوست عزيز .. من ميدونستم با خاکستر سيگار ميشه امّا گفتم به درد سرش نمی ارزه که يک پاکت سيگار رو آتش زد..بوی سيگارو.. يه جا پيدا کنی اين کارو کنی... سيگاری نباشی هو بوی سيگار هم بگيری حالا بياه و درستش کن به ديگران بگو واسه سازت بوده... :D
درود بر شما اگه از خاکستر سیگار فروردین استفاده کنی خیلی بهتره چون هم بوی خوبی میده هم مضرابتون از تولیدات داخل ساخته شده

paolo
Monday 7 February 2011, 10:52 AM
دوست خوب منظور از خاكستر خاكستريه مثل خاكستر سيگار كه رنگ نميده.اگر كاغذ يا حتي ذغال رو بخواي استفاده كني دست و لباس و سازو خلاصه هرجا سياه ميشه و اصلا پيشنهاد نشده خاكستر سيگار از اين نظر بهترينه.به اينصورت كه مثلا براي موم گرفتن ِ يك مضراب بايد يه پاكت سيگارو خاكسترش كرد و وسط اين موم ِ داغ ريخت.من شنيدم كرك فرش هم بهش اضافه شه(خيلي كم) بد نيست.اما اينو امتحان نكردم.

Eshgheh3tar
Monday 7 February 2011, 04:36 PM
درود بر شما اگه از خاکستر سیگار فروردین استفاده کنی خیلی بهتره چون هم بوی خوبی میده هم مضرابتون از تولیدات داخل ساخته شده

دوست خوب منظور از خاكستر خاكستريه مثل خاكستر سيگار كه رنگ نميده.اگر كاغذ يا حتي ذغال رو بخواي استفاده كني دست و لباس و سازو خلاصه هرجا سياه ميشه و اصلا پيشنهاد نشده خاكستر سيگار از اين نظر بهترينه.به اينصورت كه مثلا براي موم گرفتن ِ يك مضراب بايد يه پاكت سيگارو خاكسترش كرد و وسط اين موم ِ داغ ريخت.من شنيدم كرك فرش هم بهش اضافه شه(خيلي كم) بد نيست.اما اينو امتحان نكردم.

مهدی خان درود بر شما ... گويا ديگه بايد برم سراغ پاکت سيگار..

paolo واقعا سپاس گزارم... خاکستر سيگار هميشه برام سوال بود چرا بهتر هست.... کرک فرش هم فکر کنم با اين جارو دستی ها ميشه گرفت..

يک دنيا تشکر از همه دوستان :53:

bardyaa
Tuesday 8 February 2011, 10:03 AM
مهدی خان درود بر شما ... گويا ديگه بايد برم سراغ پاکت سيگار..

paolo واقعا سپاس گزارم... خاکستر سيگار هميشه برام سوال بود چرا بهتر هست.... کرک فرش هم فکر کنم با اين جارو دستی ها ميشه گرفت..

يک دنيا تشکر از همه دوستان :53:
برادر، به‌نظرم جدی نبودن موضوع خاکستر سیگار معلوم‌ه. «خاکستر»، با «خاکه» فرق می‌کنه. خاکه زغال خوب سیاه‌ه و سیاه می‌کنه، اما خاکستر،‌ همون رنگ خاکستری‌ای رو داره که می‌دونی.

حتی اگه نمی‌خوای سراغ زغال بری، خود خاکستر کاغذ هم کار می‌کنه. اساساً، هر پودری که «لطافت»ش درحد خاکستر باشه کافی‌ه: حتی پودر آجر (یعنی آجر پخته رو با سمبادهٔ نرم بساب و اون «گرد» نرم رو با موم «بپز») هم کار می‌کنه.

سرجمع، موم «طبیعی» [نه موم مصنوعی. موم مصنوعی، لایه‌لایه ور می‌آد] رو آب کن [می‌شه یه مایع بی‌رنگ]،‌ و من لیوان رویی رو توصیه می‌کنم ـــ فقط بپا نسوزه، یعنی حرارت رو زیاد نکن و به‌محض اینکه آخرین تیکه‌ش هم از جامد بودن دراومد دیگه ورش دار. این گَرد [خاکستر یا آجر یا هرچی] رو بریز توش و هم بزن تا خمیر درست شه، بعد یه‌کم که از داغی افتاد بگیر دور مغز مضرابت و شکلش بده. وقتی «خنک» [نه سرد؛ اون وقتی که دیگه آخرای شکل گرفتنش‌ه] شد، شُل بگیر دستت و شل‌شل مضراب بزن که شکل پنجه‌ت رو بگیره، و وقتی سرد شد، اگه هنوز به انگشتت می‌چسبه و اذیتت می‌کنه، یا از همون گَرد روش بپاش یا رو فرش بندازش و این‌ور اون‌ورش کن که یه‌کم کرک بگیره.

yade_ostad shahnaz
Tuesday 8 February 2011, 01:29 PM
من شنیدم که کمی هم نخ دور موم میپیچند.....که خود بخود در اثر فشار دست نخ ها به داخل موم میره و محو میشه....اما اثرش اینه که موم رو محکم تر میکنه......
من که مومم خیییلی کمه و اصلا جایی واسه خاکستر و نخ نداره
به نظر من فرم دست اگه درست باشه ...این جزییات فقط در حد 0.1% شاید کمک کنه...و مهم همون فرم گرفتن مضرابه

سلام
مرسي موضوع جالبي بود .

رامين جان فكر مي كنم يكمي موم بيشتر از اوني كه شما ميگي تاثير داره . در سبك هاي استاد شهناز و استاد شريف و حتي علي اكبرخان شهنازي ميبينيم كه موم ها بزرگترند چون مضراب رو تو دستشون همش مي چرخونن . البته كار بسيار سختيه ولي با تمرين ميشه انجامش داد . البته با موم كم هم ميشه ولي خيلي سختر ميشه . پس موم بي تاثير نيست...

يه گله اي هم از بچه هاي تار نواز روم دارم خيلي بخشيدا خودم رو ميگم كه كسي ناراحت نشه ما يكمي ( كم ذوقنيم ) چون خيلي كم تاپيك ميذاريم و اگه كسي هم تاپيك جالبي بذاره نه بازديد مي كنيم و نه تشكر و ...... . كلا عرض كردم.
يا حق.

r_a_m_i_n
Tuesday 8 February 2011, 02:36 PM
سلام
مرسي موضوع جالبي بود .

رامين جان فكر مي كنم يكمي موم بيشتر از اوني كه شما ميگي تاثير داره . در سبك هاي استاد شهناز و استاد شريف و حتي علي اكبرخان شهنازي ميبينيم كه موم ها بزرگترند چون مضراب رو تو دستشون همش مي چرخونن . البته كار بسيار سختيه ولي با تمرين ميشه انجامش داد . البته با موم كم هم ميشه ولي خيلي سختر ميشه . پس موم بي تاثير نيست...

يه گله اي هم از بچه هاي تار نواز روم دارم خيلي بخشيدا خودم رو ميگم كه كسي ناراحت نشه ما يكمي ( كم ذوقنيم ) چون خيلي كم تاپيك ميذاريم و اگه كسي هم تاپيك جالبي بذاره نه بازديد مي كنيم و نه تشكر و ...... . كلا عرض كردم.
يا حق.

درود ...بله شما درست میفرمایید....در این سبکها که گفتی خود موم بیشتر از مضراب مهمه
مخصوصا استاد شهنازی :21:
اگه بخوایم موم رو مثل مضراب استاد شهنازی درست کنیم و بخواهیم از فرمول جناب بردیا استفاده کنیم....من پیشنهاد میکنم بجای لیوان رویی از پارچ رویی استفاده کنید:21:

sol_do
Wednesday 6 June 2012, 02:00 PM
درود ...بله شما درست میفرمایید....در این سبکها که گفتی خود موم بیشتر از مضراب مهمه
مخصوصا استاد شهنازی :21:
:21:
یکم ایراد هم از استاد شهنازی میگرفتید !. شنیدید کاراشونو کلن ؟

r_a_m_i_n
Wednesday 6 June 2012, 09:16 PM
یکم ایراد هم از استاد شهنازی میگرفتید !. شنیدید کاراشونو کلن ؟

اولا اینها ایراد نبود..بلکه صرفا جهت مزاح بود..وگرنه من کسی نیستم که بخوام از اساتید ایراد بگیرم....دوما ..اگه کارهای تصویریشونو ببینی بهتر متوجه منظورم میشید...دروغ نگفتم...صحبت از نیم کیلو مومه که ایشون استفاده میکردن
و علاوه بر اینکه شنیدم.....23 قطعه ی اونو هم زدم.......

negen1r
Thursday 14 June 2012, 12:03 PM
دوستان خود موم از چیه یکی لطف کنه بگه ممنون

miladas
Thursday 14 June 2012, 07:47 PM
خوب موم معلومه ديگه از موم زنبور هسل همون خانه كه درست ميكنند من 500 دادم خيلي گرفتم

mehran42nd
Thursday 21 June 2012, 08:44 PM
از خاکستر کبریت سوخته هم می تونید استفاده کنید جواب میده

maahoor
Tuesday 26 June 2012, 02:38 AM
دوستان گرامی باسلام
مطلبی رو که دیدم دوستان بهش اشاره کرده بودند و متاسفانه نادرست بود
علت سیاهی مضراب تار نه چرک دست هست و نه رنگ دوده ذغال

در حقیقت این ماده موم نیست بلکه ( بره موم ) هست که به طور طبیعی سیاه رنگه
بره موم در اصل توسط زنبور عسل از صمغ درختان ساخته میشه و دارای 2 خاصیت مهم ضد عفونی کنندگی و ضد اکسیداسیون هست که استفاده از اون در مضراب بینهایت ارجحیت داره به موم معمولی

مطالب زیر و عینا از ویکیپدیا نقل میکنم
ودوستان میونن برای اطلاعات تکمیلی به این دو سایت مراجعه کنند
You can see links before reply
بَره‌موم ماده‌ای شبیه موم و از تولیدات زنبور عسل است، حالت آن خمیری شکل و چسبناک با بوی مطبوع که رنگ آن از سبز تا قهوه‌ای تیره متغیر است. رنگ و عطر بره موم در مناطق مختلف متفاوت بوده و خصوصیات آن بستگی به نوع گیاهان موجود در هر منطقه دارد. بره موم، در هوای سرد، ترد و شکننده و در هوای گرم، نرم و چسبناک می‌شود.

نقطه ذوب بره موم ۸۳ درجه سانتیگراد و نقطه ذوب موم خالص زنبور عسل ۶۳ درجه سانتی‌گراد است. بنابراین با کمک حرارت می‌توان آن دو را از یکدیگر تفکیک نمود. موم از نظر استحکام هفت برابر سخت تر از بره موم است.

بره موم در الکل اتیلیک، استن و بنزن حل می‌شود و الکل می‌تواند مواد قابل حل آن جدا نماید.

بره موم حاوی حدود ۵۰ درصد صمغ یا رزین گیاهان، ۳۰ درصد موم، ۱۰ درصد اسیدهای چرب ضروری، ۵ درصد گرده گل و ۵ درصد دیگر آن از ترکیبات آلی، ویتامینها و عناصر معدنی مانند نقره، سدیم، جیوه، مس، منگنز، آهن، کلسیم، وانادیم و سیلیس است. مقدار و نوع ترکیبات بره موم بسته به مکان، زمان جمع آوری و روش تولید آن متفاوت است.

Moory
Wednesday 11 July 2012, 12:40 AM
دوستان گرامی باسلام
مطلبی رو که دیدم دوستان بهش اشاره کرده بودند و متاسفانه نادرست بود
علت سیاهی مضراب تار نه چرک دست هست و نه رنگ دوده ذغال

در حقیقت این ماده موم نیست بلکه ( بره موم ) هست که به طور طبیعی سیاه رنگه
بره موم در اصل توسط زنبور عسل از صمغ درختان ساخته میشه و دارای 2 خاصیت مهم ضد عفونی کنندگی و ضد اکسیداسیون هست که استفاده از اون در مضراب بینهایت ارجحیت داره به موم معمولی

مطالب زیر و عینا از ویکیپدیا نقل میکنم
ودوستان میونن برای اطلاعات تکمیلی به این دو سایت مراجعه کنند
بَره‌موم ماده‌ای شبیه موم و از تولیدات زنبور عسل است، حالت آن خمیری شکل و چسبناک با بوی مطبوع که رنگ آن از سبز تا قهوه‌ای تیره متغیر است. رنگ و عطر بره موم در مناطق مختلف متفاوت بوده و خصوصیات آن بستگی به نوع گیاهان موجود در هر منطقه دارد. بره موم، در هوای سرد، ترد و شکننده و در هوای گرم، نرم و چسبناک می‌شود.

نقطه ذوب بره موم ۸۳ درجه سانتیگراد و نقطه ذوب موم خالص زنبور عسل ۶۳ درجه سانتی‌گراد است. بنابراین با کمک حرارت می‌توان آن دو را از یکدیگر تفکیک نمود. موم از نظر استحکام هفت برابر سخت تر از بره موم است.

بره موم در الکل اتیلیک، استن و بنزن حل می‌شود و الکل می‌تواند مواد قابل حل آن جدا نماید.

بره موم حاوی حدود ۵۰ درصد صمغ یا رزین گیاهان، ۳۰ درصد موم، ۱۰ درصد اسیدهای چرب ضروری، ۵ درصد گرده گل و ۵ درصد دیگر آن از ترکیبات آلی، ویتامینها و عناصر معدنی مانند نقره، سدیم، جیوه، مس، منگنز، آهن، کلسیم، وانادیم و سیلیس است. مقدار و نوع ترکیبات بره موم بسته به مکان، زمان جمع آوری و روش تولید آن متفاوت است.

دوست عزیز کاملا درسته
اما چون کم یاب هستش بعضی ها از موم های معمولی استفاده میکنند و موم های معمولی بسیار نرم هستند و به این خاطر خاکستر و کمی پشم هم اضافه میکنند که موم سفت بشه چون در اثر نواختن موم توی دست شل میشه و با این کار حالت خودش رو از دست نمیده

sammoa
Tuesday 26 March 2013, 11:26 AM
آقا این مومی که باید تهیه کنیم تصفیه شده باشه؟ یا باس خودمون تصفیه‌ش کنیم؟
چطوریاس؟
مرسی.