PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ردیف نوازی های اجرا شده برای نی

mos167
Monday 14 February 2011, 09:46 AM
دوستان عزیز از آنجایی که بعضی از دوستان در پست های مختلف از ردیف نوازی نی و درخواست این ردیف ها با اجرای اساتید مختلف می کنند لازم دیدم چند نکته رو بیان کنم و بعد یک پیشنهاد.
معمولا ً برای نی ابتدا از ردیفهای آوازی (کریمی و دوامی) استفاده می شود که نسبت به ردیفهای سازی (میرزا عبدالله - آقا حسینقلی - صبا و...) ساده تر هستند .
یکی دیگر از دلایلی که از ردیفهای سازی موجود کمتر جهت آموزش استفاده می شود اینکه ردیفهای ذکر شده اختصاصا ً برای نی نواخته نشده اند.
در حال حاضر اجراهایی از ردیف در بازار موجود هست از جمله :
اجرای چند دستگاه و آواز توسط جمشید عندلیبی بر اساس ردیف میرزا عبدالله در سه نوار کاست ( که بنا بر دلایلی کمتر مورد استقبال قرار گرفت و انتشار مجدد نشد و حتی ادامه دستگاهها که اجرا نشده بود نیز منتشر نشد)
ردیف نوازی مقدماتی نی در 2 سی دی توسط عبدالنقی افشارنیا بر اساس برداشتی از ردیف روح الله خالقی و تار زرینپنجه ( که همه ی دستگاهها و آوازها غیر از نوا و راست پنج گاه در آن نواخته شده)
ردیف نی نوازی اجرا شده توسط استاد کسایی که به ظاهر اخیرا ً منتشر شده.
علاوه بر اینها اجراهای غیر رسمی ردیف آوازی استاد کریمی و استاد دوامی توسط اساتید افشارنیا و کیانی نژاد که برای هنرجویان نواخته شده موجود می باشد .

اگر دوستان عزیز نت آهنگی مایل هستند که این ردیف ها رو داشته باشند - با توجه به اینکه این آثار در بازار یا نیست یا خیلی کمیاب می باشد - بنده با مدیریت نت آهنگ هماهنگی های لازم رو انجام بدم تا با همکاری ایشان بشود این آثار به دست هنر جویان عزیز نت آهنگی برسد.

onlyjuve
Sunday 20 February 2011, 01:44 PM
در مورد ردیف اجرا شده توسط جمشید عندلیبی که تو اینترنت هست
آلبوم استاد کسایی هم با وجود اینکه سایت ها از انشارش خبر دادن ولی هیچ جا پیدا نمیشه
ردیف نوازی مقدماتی استاد افشار نیا تو بازار موجود هست
بیشتر مسئله روی اون اجراهای غیر رسمی که میگین هست
تو کتاب ردیف ویژه نینوازان استاد کیانی نژاد ایشون گفتن به زودی اجراهای این کتاب منتشر میشه ولی من جایی ندیدم امیدوارم این اجرای غیر رسمی که میگین مربوط به همین کتاب باشه
در مورد اجرای استاد افشار نیا هم امیدوارم که اجرای ردیف های کتاب ردیف استاد ابوالحسن صبا از ایشون باشه
در هر صورت من این دو تا اجرای به قول شما رسمی رو میخوام
ممنون میشم اگر بتونید کمکم کنید

amirahmadkheradju
Sunday 20 February 2011, 04:33 PM
سلام
آقای عبدالنقی افشارنیا تمام ردیف ها را به طور کامل اجرا کرده اند. می توانید از سی دی فروشیها تهیه کنید.
احمد

tarahgostar
Friday 4 March 2011, 06:50 PM
با سلام
دوستان نی نواز کسی ردیف اجرا شده توسط استاد کیانی نژاد را دارد ممنون می شوم

amirahmadkheradju
Saturday 5 March 2011, 07:35 AM
سلام،
من ردیف هایی رو که آقای افشانیا اجرا کردن، دارم. البته سی دی ها رو از بازار هم می تونید تهیه کنید. من ردیفهای کیانی نژاد رو ندیدم فقط از ایشون کتاب دیدم.

ffffffff
Tuesday 15 March 2011, 01:31 PM
درود

ردیف استاد کسایی که یه ماه قبل خبر انتشارش دز خبرگذاریها بود بالاخره از دیروز در اختیار علاقه مندان قرار گرفت واز لینک زیر قابل تهیه است:

You can see links before reply

ali1960i
Saturday 14 January 2012, 12:44 AM
سلام من میخواستم سی دی نی ردیف صبا را که استاد افشارنیا اجرا کرده را از کدام فروشگاه درتهران دارد تا بخرم با تشکر

agbayat
Tuesday 8 May 2012, 07:04 PM
ردیفهای نی استاد کسایی و آقای جاهد: (You can see links before reply)

persianartman
Friday 5 April 2013, 12:32 PM
شما می توانید جهت خرید ردیفهای نی به وبلاگ paeizeneyzar.blogfa.com بروید یک سایت جامع میباشد

- - - Updated - - -

شما می توانید جهت خرید ردیفهای نی به وبلاگ paeizeneyzar. blogfa. com بروید یک سایت جامع میباشد

- - - Updated - - -

شما می توانید جهت خرید ردیفهای نی به وبلاگ paeizeneyzar. blogfa. com بروید یک سایت جامع میباشد

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

jafarzangeneh
Saturday 6 April 2013, 08:50 AM
دوستان عزیز از آنجایی که بعضی از دوستان در پست های مختلف از ردیف نوازی نی و درخواست این ردیف ها با اجرای اساتید مختلف می کنند لازم دیدم چند نکته رو بیان کنم و بعد یک پیشنهاد.
معمولا ً برای نی ابتدا از ردیفهای آوازی (کریمی و دوامی) استفاده می شود که نسبت به ردیفهای سازی (میرزا عبدالله - آقا حسینقلی - صبا و...) ساده تر هستند .
یکی دیگر از دلایلی که از ردیفهای سازی موجود کمتر جهت آموزش استفاده می شود اینکه ردیفهای ذکر شده اختصاصا ً برای نی نواخته نشده اند.
در حال حاضر اجراهایی از ردیف در بازار موجود هست از جمله :
اجرای چند دستگاه و آواز توسط جمشید عندلیبی بر اساس ردیف میرزا عبدالله در سه نوار کاست ( که بنا بر دلایلی کمتر مورد استقبال قرار گرفت و انتشار مجدد نشد و حتی ادامه دستگاهها که اجرا نشده بود نیز منتشر نشد)
ردیف نوازی مقدماتی نی در 2 سی دی توسط عبدالنقی افشارنیا بر اساس برداشتی از ردیف روح الله خالقی و تار زرینپنجه ( که همه ی دستگاهها و آوازها غیر از نوا و راست پنج گاه در آن نواخته شده)
ردیف نی نوازی اجرا شده توسط استاد کسایی که به ظاهر اخیرا ً منتشر شده.
علاوه بر اینها اجراهای غیر رسمی ردیف آوازی استاد کریمی و استاد دوامی توسط اساتید افشارنیا و کیانی نژاد که برای هنرجویان نواخته شده موجود می باشد .

اگر دوستان عزیز نت آهنگی مایل هستند که این ردیف ها رو داشته باشند - با توجه به اینکه این آثار در بازار یا نیست یا خیلی کمیاب می باشد - بنده با مدیریت نت آهنگ هماهنگی های لازم رو انجام بدم تا با همکاری ایشان بشود این آثار به دست هنر جویان عزیز نت آهنگی برسد.
با سلام راجع به سخت بودن ردیفها آنطور که جنابعالی فرموده اید ، به نظر من اصلا اینگونه نیست برای یک نی نواز ساده ترین ردیف معتبربرای شروع ردیف استاد صبا است . و سپس ردیف استاد کریمی و بعد ردیف استاد دوامی . ردیفهای سازی مثل ردیف میرزا عبدالله که برای نی معمول نیست اگر چه استاد عندلیبی مقداری از آن را نواخته اند . لیکن حتی همان ردیف هم از لحاظ تکنیکهای نوازندگی در نی هم به حد و اندازه ردیف استاد دوامی نیست . البته ممکن است برای سازهایی مثل تار و سه تار این ردیف در تکنیک نوازندگی بهتر باشد .
هر سه ردیف دوامی ، کریمی و صبا مخصوصا ردیف استاد دوامی ردیفیهایی هستند که گوشه های اصلی و شاه گوشه های دستگاهها که تاکیدشان بر درجات آن گام و یا مقام است نواخته شده است و گوشه های فرعی که اهمیت چندانی ندارند نیامده است . اما ردیف استاد دوامی ردیفی است که سرشار از ظرایف تکنیکی در تحریرها و جمله بندیها است و هیچ یک از ردیفهای سازی و آوازی موجود این قدر تحریرها و جملات را دقیق به کار نبرده اند و بیشتر شبیه تابلوهای مینیاتور است . شما وقتی ردیف میرزا عبدالله و صبارا گوش می دهی تحریرها اکثرا ساده هستند . در ردیف استاد کریمی طولانی هستند ولی در ردیف استاد دوامی به جا وبه اندازه و متناسب و متنوع می باشند . اگر دوستان دقت کنند آواز کرد بیات استاد دوامی را استاد شجریان در کرد بیاتهایی که خوانده خیلی زیاد تقلید کرده به گونه ای که گاهی کپی برداری صرف است ! این یعنی اهمیت دوامی .
به نظر من استاد کیانی نژاد باید در کتاب ردیف استاد دوامی که اتفاقا ‍پر از اشتباهات نت نگاری در مقایسه با اجرای موجود خود استاد دوامی است باید به این نکته حتما اشاره می کردند که این ردیف باید ‍حتما پس از یادگیری حداقل یک ردیف معتبر دیگر آموزش داده شود . استاد محمد رضا لطفی نیز در جایی می گویند ردیف استاد کریمی دوره متوسط ردیف استاد دوامی است و دوره عالی ردیف خود استاد دوامی است .

M_T
Friday 28 June 2013, 10:45 AM
سلام

یعنی از کتاب ردیف صبا شروع کنیم بهتره؟

- - - Updated - - -

برای خرید کتاب "ردیف موسیقی سنتی ایران ویژۀ نی نوازان به این آدرس بروید: You can see links before reply

ارادتمند
مجتبی
:am

jafarzangeneh
Saturday 22 February 2014, 10:47 AM
با پوزش از تاخیر فراوان در پاسخ آقای m-t ( مجتبی ) به نظر من مراحل آموزش ردیف برای نی به این صورت بهتر است :۱- ابتدا ردیف چپ کوک استاد صبا برای ویولن سپس راست کوک ایشان . البته اگر کسی تمایل دارد ردیف چپ کوک را مفصل تر بنوازند ردیف استاد لشگری برای ویولن هم مناسب است . ۲- ردیف استاد کریمی ۳- ردیف استاد دوامی
. والبته از این به بعد خوشه چینی از محضر اساتید بزرگ و نشست و برخاست با آنان است !
البته خودتان می دانید که آموزش ردیف به نحو اصولی انجام نمی شود . معمولا استاد (!) یک گوشه را می نوازد و شاگرد باید همان را به استاد پس دهد و هیچ توضیحی راجع به ساختار ردیف ،ارتباط گوشه ها با هم ، درجات مقامات ، خصوصیات انها داده نمی شود . بنابر این شاگرد خودش باید از منابع دیگری مثل کتابهای اساتید در این زمینه استفاده کند .

jafarzangeneh
Saturday 22 February 2014, 11:12 AM
با پوزش از تاخیر فراوان در پاسخ آقای m-t ( مجتبی ) به نظر من مراحل آموزش ردیف برای نی به این صورت بهتر است :۱- ابتدا ردیف چپ کوک استاد صبا برای ویولن سپس راست کوک ایشان . البته اگر کسی تمایل دارد ردیف چپ کوک را مفصل تر بنوازند ردیف استاد لشگری برای ویولن هم مناسب است . ۲- ردیف استاد کریمی ۳- ردیف استاد دوامی
. والبته از این به بعد خوشه چینی از محضر اساتید بزرگ و نشست و برخاست با آنان است ! و مهم این است که همزمان با آموزش ردیف برای هنر آموز ساختار ردیف و درجات مقامات و ارتباط گوشه ها و آوازها و مقامات با یکدیگر توضیح داده شود و این کاری است که من حداقل در سطح آموزشهای ایتدایی و متوسطه ندیده ام .

mohammadreza2
Friday 4 April 2014, 05:42 PM
سلام.از آقایان m_t و mos167 , دوستان دیگه و مدیریت مخترم سایت خواهش میکنم که راهنمایی کنن که چطور میتونم 1- کتاب ردیف آوازی موسیقی سنتی ایران به روایت محمود کریمی: آوانویسی و تجزیه و تحلیل تالیف محمد تقی مسعودیه 2- cd های ردیف موسیقی ایران با اجرای بهروز الوندی پور با نی 3-اجرای غیر رسمی ردیف دوامی از محمد علی کیانی نزاذ با نی رو خریداری کنم؟ توی بازار نیست. ممنون میشم اگه لطف کنید جواب بدبد.

M_T
Friday 4 April 2014, 09:11 PM
سلام.از آقایان m_t و mos167 , دوستان دیگه و مدیریت مخترم سایت خواهش میکنم که راهنمایی کنن که چطور میتونم 1- کتاب ردیف آوازی موسیقی سنتی ایران به روایت محمود کریمی: آوانویسی و تجزیه و تحلیل تالیف محمد تقی مسعودیه 2- cd های ردیف موسیقی ایران با اجرای بهروز الوندی پور با نی 3-اجرای غیر رسمی ردیف دوامی از محمد علی کیانی نزاذ با نی رو خریداری کنم؟ توی بازار نیست. ممنون میشم اگه لطف کنید جواب بدبد.

سلام

سایت زیر کتاب های زیادی در مورد موسیقی و ردیف و ... داره که می تونید ازش اینترنتی خرید کنید:

kiannnn
Monday 5 January 2015, 06:57 AM
سلام دوستان
واسه کسی که تازه میخاد ردیف نوازی با نی رو یاد بگیره و شروع کنه، بنظر شما ردیف نی به روایت استاد کسایی مناسب تره یا ردیف به روایت محمود کریمی که استاد الوندی پور اجراش کرده؟ منظورم از بهتر بودن اینه که کدوم واسه یه تازه کار در زمینه ردیف بهتره و آدم راحت تر و آسونتر یاد میگیره؟
ضمنا روی سی دی ردیف موسیقی استاد اولوندی پور نوشته به روایت محمود کریمی. اما ردیفی که استاد کسایی اجرا کردن نمیدونم بر مبنای کدوم ردیف آوازی هست
(لازم به ذکر است ردیف اجرا شده توسط استاد بهروز الوندی پور حاصل سی سال تلاش ایشان در زمینه تدریس موسیقی بوده که در این سی دی های صوتی آموزشی ، تمام ردیفهای آوازی محمود کریمی رو بطور بسیار دقیقی اجرا کردن)
من خودم حس میکنم ردیف های استاد کسایی واسه کسی که تازه میخاد ردیف رو شروع کنه زود باشه.نمیدونم.البته من گوشش نکردم شایدم ایشون واسه نوآموزان ردیف این مجموعه رو ارائه دادن

M_T
Tuesday 6 January 2015, 09:07 AM
سلام دوستان
واسه کسی که تازه میخاد ردیف نوازی با نی رو یاد بگیره و شروع کنه، بنظر شما ردیف نی به روایت استاد کسایی مناسب تره یا ردیف به روایت محمود کریمی که استاد الوندی پور اجراش کرده؟ منظورم از بهتر بودن اینه که کدوم واسه یه تازه کار در زمینه ردیف بهتره و آدم راحت تر و آسونتر یاد میگیره؟
ضمنا روی سی دی ردیف موسیقی استاد اولوندی پور نوشته به روایت محمود کریمی. اما ردیفی که استاد کسایی اجرا کردن نمیدونم بر مبنای کدوم ردیف آوازی هست
(لازم به ذکر است ردیف اجرا شده توسط استاد بهروز الوندی پور حاصل سی سال تلاش ایشان در زمینه تدریس موسیقی بوده که در این سی دی های صوتی آموزشی ، تمام ردیفهای آوازی محمود کریمی رو بطور بسیار دقیقی اجرا کردن)
من خودم حس میکنم ردیف های استاد کسایی واسه کسی که تازه میخاد ردیف رو شروع کنه زود باشه.نمیدونم.البته من گوشش نکردم شایدم ایشون واسه نوآموزان ردیف این مجموعه رو ارائه دادن

سلام

از بین این دو تا بنظر من ردیف کریمی برای شروع بهتره...

kiannnn
Tuesday 6 January 2015, 09:36 AM
سلام

از بین این دو تا بنظر من ردیف کریمی برای شروع بهتره...

ممنون از راهنماییتون. اگه شما ردیف رو کار کردید بنظر شما از چه دستگاهی شروع کنم؟ کدوم دستگاه راحت تره؟ ممنون میشم اگه ترتیب کار کردن دستگاه ها رو از آسون به سخت بهم بگی.که اول از دستگاه های ساده ردیف رو شروع کنم.مرسی

M_T
Tuesday 6 January 2015, 08:23 PM
ممنون از راهنماییتون. اگه شما ردیف رو کار کردید بنظر شما از چه دستگاهی شروع کنم؟ کدوم دستگاه راحت تره؟ ممنون میشم اگه ترتیب کار کردن دستگاه ها رو از آسون به سخت بهم بگی.که اول از دستگاه های ساده ردیف رو شروع کنم.مرسی

من اونجوری کار نکردم. دوستان دیگه بهتر می تونند راهنمایی کنند.
اما بنظرم از شور شروع می کنند و پیش درآمدها و گوشه های ساده و کوتاه...

kiannnn
Tuesday 6 January 2015, 08:38 PM
من اونجوری کار نکردم. دوستان دیگه بهتر می تونند راهنمایی کنند.
اما بنظرم از شور شروع می کنند و پیش درآمدها و گوشه های ساده و کوتاه...

بله دستگاه شور شنیدم ساده است.اما من خودم گوش دادم حس کردم ماهور راحت تره. استاد عندلیبی هم اول ماهور رو آموزش میدن. من تحقیق کردم دیدم ساده ترین دستگاه ماهوره و بعدش شور. ظاهرا اول این دو دستگاه بهتره فرا گرفته بشه

M_T
Tuesday 6 January 2015, 10:36 PM
بله دستگاه شور شنیدم ساده است.اما من خودم گوش دادم حس کردم ماهور راحت تره. استاد عندلیبی هم اول ماهور رو آموزش میدن. من تحقیق کردم دیدم ساده ترین دستگاه ماهوره و بعدش شور. ظاهرا اول این دو دستگاه بهتره فرا گرفته بشه

درسته اتفاقا میخواستم ماهور رو هم بگم.
بنظرم خب هر دستگاهی جاهایی ظرافت ها یا سختی های خودش رو داره...

kiannnn
Wednesday 4 February 2015, 02:36 PM
سلام. برای شروع ردیف نوازی نی، ردیف کریمی مناسب تره یا ردیف دوامی؟و چرا؟ کلا کدوم دو تا از این ردیف ها برای اجرا با نی راحت ترن ؟ و اصولا بجز تفاوت در تعداد گوشه ها تفاوتهای دیگشون چیه؟ بخصوص از نظر میزان راحتی و سختی در اجرا
مرسی

M_T
Wednesday 4 February 2015, 10:34 PM
سلام. برای شروع ردیف نوازی نی، ردیف کریمی مناسب تره یا ردیف دوامی؟و چرا؟ کلا کدوم دو تا از این ردیف ها برای اجرا با نی راحت ترن ؟ و اصولا بجز تفاوت در تعداد گوشه ها تفاوتهای دیگشون چیه؟ بخصوص از نظر میزان راحتی و سختی در اجرا
مرسی

سلام

من این دو تا رو کار نکردم.
ولی فکر کنم کریمی ساده تر باشه.
برای نی هم یه سری صبا کار می کنند.
اما استاد کیانی نژاد ردیفی نوشته اند مخصوص نی نوازان. اونم اگه گیر آوردید می تونید مدنظر داشته باشید.

u3f_s
Monday 22 February 2016, 08:19 PM
شما رو به عضویت در گروه *نی نوازان ایران* دعوت می کنم.