PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بررسی آلبوم جدید محسن نامجو : بوسه های بیهوده

Lonely3tar
Wednesday 16 February 2011, 10:23 PM
You can see links before reply

شاید در دهه ی اخیر کسانی که موسیقی ایرانی گوش می دهند و کمی با موج تلفیق و کاربرد سازهای نو در بافت موسیقی ایرانی آشنا هستند کسی را آوانگارد تر از محسن نامجو سراغ نداشته باشند ."باب دیلان ایرانی ! " این لقبی است که نیویورک تایمز به این هنرمند 35 ساله داده است . کسی که هم موسیقیش و هم اشعارش جنجال برانگیز هستند . از قضیه ی زیر زمینی کار کردن هایش و اتهامش به دلیل خواندن آیات قرآن در ترانه اش و انتشار قانونی آلبوم ترنجش در ایران که برخی آن را در زمینه ی موسیقی ایرانی مثل سیمرغ نیما می دانند , و فرارش از ایران و همه و همه دست به دست هم دادند تا نامجو بشود یکی از خبرسازترین و نوآورترین و در عین حال پرطرفدارترین ها در عرصه ی موسیقی ایرانی . نامجو را اکثریت می شناسند . برخی ها حتی مدل مویش را هم تقلید می کنند . برخی از طریق آهنگ های او با موسیقی ایرانی آشنا شدند . در اینکه نامجو آوانگاردی است که بعدی نو از موسیقی ایرانی را در تلفیق با سایر موسیقی ها علی الخصوص بلوز و بلوز/راک نه تنها به مردم ایران بلکه به مردم سایر ملل نشان داده است شکی نیست . کمااینکه مخالفان بسیاری هم مخصوصا در داخل کشور به دلیل گرایش های سیاسی و شکستن بافت های خشکی که در موسیقی ایرانی رواج دارد , دارد . اما باید باور کنیم که در طی چند سال اخیر نامجو شهرت و محبوبیت بسیاری برای خودش دست و پا کرده .

تا اینجای صحبت معرفی کوتاهی بود از نامجو و سبک و سیاقش در موسیقی . اما بحث اصلی بر سر آلبومی است که جدیدا به مناسبت روز ولنتاین منتشر کرده است . "بوسه های بیهوده (Useless Kisses ) " نامی است که نامجو برای آلبوم جدیدش انتخاب کرده است . شاید اگر نگاه گذرا به کاور این آلبوم و ترک هایش بیندازیم چیزهایی دستمان بیاید . این آلبوم دارای 18 ترک است که بسیار زیاد جلوه می کند و در مقایسه با آلبوم پیشین او "آخ" که فقط 8 ترک داشت چیزی مثل سرگیجه می ماند . البته تمام ترک های این آلبوم قطعه یا کار مجزا نیستند . دو ترک دو پارتی و چندین ترک که نامجو ترجیح داده در آنها فقط شعر خودش را بخواند در این آلبوم گنجانده شده اند . بگذارید از کاور آلبوم شروع کنیم :

یک پس زمینه ی صورتی رنگ جیغ که روی آن عنوان آلبوم و نام نامجو نوشته شده است . و اگر دقت کنیم خواهیم دید که در زیر همین عنوان نوشته شده : Romances : 1995 -2006 . بله در اینکه بیشتر مضمون این آلبوم عاشقانه و در عین حال با طعنه هایی به سیاست که نمک تمام آهنگ های نامجو است شکی نیست . حتی نامجو در بین ترک هایش ترک هایی را که قبلا ساخته بود با تنظیمی جدید جای داده که آهنگ هایی نظیر "باقالی" و "شیوه ی نوشین لبان" از همین قبیلند . علت انتشار این آلبوم در روز ولنتاین و کاور ساده و صورتی آلبوم هم چیزی را نمی رساند مگر محتوا و پیش زمینه ی کلی آلبوم . در بین این 18 ترک ترک هایی نظیر "El Sol Sueno ( رویای یکشنیه ) " و " Guardane Las Vacas " و " Chanson du Feu Follet " و " Verano Porteno " و " Romanian Folk Dance " نشاندهنده ی این است که نامجو در کارهایش نیم نگاهی ( شاید تمام نگاهی ! ) به موسیقی سایر ملل مثل فرانسه دارد که در این آلبوم با نوای آکوردئون و پیانو واضح است . از همان اولین ترک یعنی "El Sol Sueno ( رویای یکشنیه ) " که نامجو با شیوه ی جدیدی ( که گویی گروه با نامجو در حال تمرین است و قطعه را بارها تمرین می کنند و در این بین صدای نامجو و اعضای گروه هم به گوش می خورد ) آن را آغاز کرده و پیش می برد شنونده خود را در خیابان های پاریس می یابد . شهر عشق ... و شعری که نامجو به سبک خاص خودش که من آنرا Total Improvisation ( بداهه ی محض ) می نامم , بصورت مرموز و آشنایی شنونده ی ایرانی را با تار و پود فیوژن "نامجویی" گره می زند . شعر نامجو در عین نشئگی که در پس خود دارد , با تمام بافت های نامربوط و کلماتی که صرفا به دلیل شباهت لفظی و آوایی کنار هم آورده می شوند ( به چند نمونه از همین آلبوم توجه کنید : یک بار میان آریزونا بود , آرزویی که لیزم می کرد بر تنبور موهایم و از در بیرون ... ( verano porteno ) - دستت به من نزن , از دستت عاجزم , ماندست همه کارای زشتت تو حافظه م ... ( Short Motif ) - هنوزم آدمی هست رژ لبش مشکی باشه , رنگ قضیه کاکائو , طعم قضیه کاکائو ... ( Guardane Las Vacas ) ) حاوی پیام است . این پیام در اکثر مواقع سیاسی است و گاه فلسفی می شود . شعر نامجو به همه جا سرک می کشد . از این جمله به آن جمله می پرد ولی در عین پریشانی بار معنایی و محور خودرا حفظ می کند . این بداهه خوانی و بداهه نوازی ( چه خود با سه تار و چه گروه با پیانو و سایر ساز ها ) در این آلبوم چیزی است که بیش از سایر آلبوم های نامجو به چشم می خورد .

این آلبوم از هر بعد و با هر نگرش یک آلبوم Fusion ( تلفیقی ) محسوب می شود . بافت سازهای غربی نظیر گیتار آکوستیک و الکتریک و پیانو و آکوردئون به خوبی با صدای لطیف سه تار در هم آمیخته و معجون لذیذی شده است که سلیقه ی هر شنونده اس را راضی خواهد کرد . برای مثال دوست دارم ترک "هفتت" را قشنگ گوش دهید . ترکی عجیب که در اواسط خودش تغییر ریتم می دهد و پیوند می خورد به یک تصنیف قدیمی موسیقی ایرانی به نام "آتش دل" با اجرای تاج اصفهانی در مایه ی ابوعطا . یا در جایی که کر همراه با نامجو می خوانند " لیز بود ... پاییز بود ... " صدای گیتار حکم یک مکمل بسیار لطیف و زیبا را بازی می کند که حس خواننده را صراحتا منتقل می کند . در کل موسیقی و تکنیک و سازبندی و بافتی که نامجو در این اثر بکار برده کاملا منحصر به خودش است و نباید آن را با اثر دیگری یا کس دیگری مقایسه کرد .
حمع بندی : به حق این اثر در کارنامه ی نامجو یک اثر درخشان و برجسته محسوب می شود و 18 ترک زیبا و "موج نویی" با تمام احساسات پریشانی و مالیخولیایی خودش می تواند براحتی موسیقی خودرا به گوش شنونده منتقل کند . اگر کارهای نامجو را دوست دارید و اگر موسیقی ایرانی گوش می دهید و از آن متعصب ها نیستید و اگر با تلفیق خوب گوشتان نواخته می شود و اگر دنبال شنیدن یک اثر ایرانی خوب هستید , این آلبوم را به هیچ عنوان از دست ندهید .

پ.ن نویسنده : شاید این نقد و معرفی بعد از تنها ۳ روز از انتشار این آلبوم کار چندان صحیحی به نظر نرسد . بطوریکه حتی نویسنده اسامی نوازندگان گروه همراه نامجو در این آلبوم را نمی داند و حتی در سایت رسمی نامجو نیز اسمی از ایشان برده نشده است . اما بدلیل علاقه ی شخصی و اینکه از شنیدن آلبوم بسیار لذت بردم برآن شدم تا هرچه زودتر دیدگاهم را نسبت به آلبوم در اختیار سایری هم قرار دهم تا معرفی کوتاهی از این آلبوم داشته باشیم . و با توجه به اینکه خرید این آلبوم برای کسانی که در ایران زندگی می کنند مقدور نیست لینک دانلود را گذاشتم تا علاقمندان بتوانند آلبوم را دریافت کنند :

دانلود آلبوم بوسه های بیهوده ( Useless Kisses ) (You can see links before reply)

mixer
Wednesday 16 February 2011, 11:12 PM
دورود بالاخره ما یه هم نوع پیدا کردیم .
اجازه بدید من آلبوم رو سر فرصت گوش کنم برای بحث بعدا خدمت می رسم فعلا وقت ندارم .
مرسی از تاپیک خوبت . . .

mika120
Friday 18 February 2011, 12:24 PM
یکی از بهترین آلبوم های امسال موسیقی ....
واقعاً فوق العاده بود ...
بعد از اون آلبوم کذایی آخ خود محسن نامجو انگار فهمیده که اون آلبوم چه قدر مسخره بود و از اون جو فاصله گرفته.
این آلبوم واقعاً زیباست ...
چه شعر و چه موسیقی

Lonely3tar
Friday 18 February 2011, 05:56 PM
آخ هم کار قشنگی بود ... ولی این قشنگ تر بود .

Afro0z
Friday 18 February 2011, 08:08 PM
فوق العاده بود این آلبوم! تک تک کلمه هاش به اندازه ی یه کتاب یا بیشتر حرف داره...!!! تأکید میکنم ... فوق العاده بود!!!

mixer
Friday 18 February 2011, 08:58 PM
یکی از بهترین آلبوم های امسال موسیقی ....
واقعاً فوق العاده بود ...
بعد از اون آلبوم کذایی آخ خود محسن نامجو انگار فهمیده که اون آلبوم چه قدر مسخره بود و از اون جو فاصله گرفته.
این آلبوم واقعاً زیباست ...
چه شعر و چه موسیقی

شکسته نفسی نفرمایید البوم اخ هم زیبایی های مخصوص خودش رو داشت مثلا
گلادیاتور ها و سیلیتو لیندو رو من خیلی خوش ذوق بودم نسبت بهش و بقیه هم خوب بودند .

mixer
Friday 18 February 2011, 09:13 PM
دورود بالاخره ما یه هم نوع پیدا کردیم .
اجازه بدید من آلبوم رو سر فرصت گوش کنم برای بحث بعدا خدمت می رسم فعلا وقت ندارم .
مرسی از تاپیک خوبت . . .

تراک اول شبیه سازی بود یا واقعا درگیرو داره رکحورد کردن بودند ؟ :38:
پارت دومش هم عالی بود دوست داشتم . . .
اولش فکر کردم که دی وی دی داده آخه 18 تا آهنگ . . .

بیشتر در مورد شعر حرف میزنیم چون تاکیید البوم همانطور که دوست شروع کننده تاپیک اشاره کردند بر روی شعر هست .

از نوع شعر ها pavane بسیار بسیار جالب بود و یه حال و هوای خاصی داشت . . .
از نوع حس در ترانه booda از همین محسن نامجو و در گوشه ی به نام (( نهفته )) در ردیف موسیقی سنتی باز هم به من دست داده بود اما این بسیار جالب بود . . . بیشتر حال میداد تو بارون و تنهایی گوشش کنی ( چون بعضی از کلمات بی تربیتی هم ، نا خالصی آهنگش بود:21: )
شعر آفت هم که برای من تکراری بود . . .
در آهنگ Melancholy of a Beautiful Day ذوق شعر نامجو رو میشه درک کرد تقریبا بهترین شعری که به جان من نشست همین بود و خودشم در مورد شعر هاش در آهنگ تمام کمال گفت همه چیز رو . . .:am

بگذریم از شعر . . .

Guardande Las Vacas Part II : آهنگی بود که کار سنگینی داشت و به دل می نشست شاید بهترین بود . فقط یکی بگه عثمان خافی کی بود که گیتار فندر خرید ؟؟؟؟؟!!!!!!! :17:

در کل نامجو رو دوست دارم چون دیوانگی هاش مثل خودمه و فکر نکنی من به همین جا بسنده کردم . نه !

من هی که این آلبوم رو گوش بدم هی نظراتم زیاد تر میشه و مغز فندوقیم به کار میوفته در نتیجه میام اینجا هی تایپ می کنم هی تایپ می کنم و شما هم هی بخونید هی بخونید و آخر هم نفهمید که میکسر چی میگه . . . :ad

Lonely3tar
Friday 18 February 2011, 09:29 PM
شما تایپ کن ... اصلا اینجارو واسه همین زدیم دیگه !

mehdi_namjoo
Saturday 19 February 2011, 01:22 PM
آلبوم بسیار خوبی بود، ترک «هفتت» واقعا شاهکار بود --هفتت رو به بالا بود و راهت زمن کج بود...

farzad_s_m
Saturday 19 February 2011, 07:00 PM
زمانی بود عاشق نامجو بودم.ولی بعد از آلبوم آخ کمی نظرم عوض شد.
فعلا هم تا اطلاع ثانوی به این آلبوم گوش نمی دهم. مگر مطمئن شوم که آلبوم خوبی شده و گوش دادنی است.
یاد ترنج که می افتم افسوس می خورم...

mixer
Saturday 19 February 2011, 07:05 PM
زمانی بود عاشق نامجو بودم.ولی بعد از آلبوم آخ کمی نظرم عوض شد.
فعلا هم تا اطلاع ثانوی به این آلبوم گوش نمی دهم. مگر مطمئن شوم که آلبوم خوبی شده و گوش دادنی است.
یاد ترنج که می افتم افسوس می خورم...

اگر اونجوری که من برداشت کردم از شما و اخلاقتون باشه که . . .
این البوم رو گوش نمی دید باید صبر کرد و دید چه می کنید :39:. . .

arefe.m
Saturday 19 February 2011, 08:11 PM
:amآهنگ هفتت خیلی زیبا بود
مرسی

mixer
Sunday 20 February 2011, 07:11 PM
:amآهنگ هفتت خیلی زیبا بود
مرسی
ببخشید آهنگ 7 کی لونلی ستار یا محسن نامجو یا شعر هفتی یا آهنگ هفتی . . .
من نمی فهممم . . . کمک !!!!!:106:

Lonely3tar
Sunday 20 February 2011, 07:26 PM
منظورش ترک Haftat آلبوم بود دیگه !! شاه ترک آلبوم !

farzad_s_m
Sunday 20 February 2011, 07:53 PM
یواش یواش دارم وسوسه می شم که آلبوم گوش کنم.

mixer
Sunday 20 February 2011, 08:06 PM
منظورش ترک Haftat آلبوم بود دیگه !! شاه ترک آلبوم !

آهان فهمیدم ( Haftat (Explicit . . .

مرسی مرسی . . . :5:

mixer
Sunday 20 February 2011, 08:21 PM

پیشنهاد میکنم اول اگه خواستی گوش کنی ( Haftat (Explicit این رو گوش کن

Lonely3tar
Sunday 20 February 2011, 09:47 PM
برادر من آلبوم گوش دادن که ترس نداره !!! شما اگه از نامجو خوشت میاد باید از این آلبومم خوشت بیاد . درسته که ترنج واسه همیشه شاهکارش می مونه ... اما افکار نامجو و موسیقیش و کلا سبکش علاوه بر اینکه عوض نشده , پخته تر هم شده و کم کم داره استقلال بیشتری پیدا می کنه . مطمئن باش ضرر نمی کنی . تو بررسی فک کنم همه چیشو توضیح دادم . حالا دست خودته گوش دادنش !

mixer
Sunday 20 February 2011, 10:13 PM
برادر من آلبوم گوش دادن که ترس نداره !!! شما اگه از نامجو خوشت میاد باید از این آلبومم خوشت بیاد . درسته که ترنج واسه همیشه شاهکارش می مونه ... اما افکار نامجو و موسیقیش و کلا سبکش علاوه بر اینکه عوض نشده , پخته تر هم شده و کم کم داره استقلال بیشتری پیدا می کنه . مطمئن باش ضرر نمی کنی . تو بررسی فک کنم همه چیشو توضیح دادم . حالا دست خودته گوش دادنش !

البته جسارت نشه دوست من . . .
من فقط کار های نامجو رو واسه خلاقیت ذهنیش و دیوانگی محضش دوست دارم . .
وگرنه هیچ وقت و هیچ وقت و هیچ وقت نمیشه حس حال موسیقی ایرانی و سه تار و این بند بساط رو با چیزی تلفیق کرد .
اشتباه نشه یه وقت ( خلق میشه کرد اما تلفیق نمیشه )
مثلا شما در آمد ماهور رو بیا با گیتار الکتریک بزن آیا می تونی اون حس حال رو برسونی ؟
مسلما خیر . و همینطور بر عکس هم وجود داره یه قطعه ی غربی رو نمیشه با سه تار یا تار با اون حس و حال خودش اجرا کرد . . .
اما خلق میشه کرد . . .
بله ؛ شما بیا از همون ماهور خودمون یه نت غربی رو اجرا کن ببین چقدر جالب میشه ( به این میگن خلاقیت )
مثلا خود بنده سرود ایران رو با سه تار زدم ، همینطور الکی بی هیچ نتی بسیار جالب شد .... شاید اصلا نتشم باشه . حال کردم این خلاقیت ، هست
امیدوارم منظور رو رسونده باشم . . . :26:

Lonely3tar
Sunday 20 February 2011, 10:33 PM
متاسفانه من منظور شما رو نفهمیدم ! و اصلا نگرفتم چی جوری وارد این بحث شدین !
بحث تلفیق و تعصب و دیوانگی و پریشانی و همه ی این ها یه جنبه ی شخصی داره . شما مطمئن باش من اگر بیشتر از شما نتعصب نباشم کمتر نیستم برادر مخصوصا رو سه تار ! الخ , مقصور این بود که اگر من بیام بگم فلان کارو میشه کرد یا مثلا من بشینم یه گیتاریست بشونم کنارم بگم فلان قطعه رو بزن و من هم یه چیزی سر هم کنم بزنم باهاش مطلقا تلفیقی نیست که به دل بشینه . کاری که نامجو کرده , تلفیقی که به کار برده کاملا نو و منحصر به فرده تو موسیقی ایرانی و نمیشه اونو مثلا با تلفیق استاد علیزاده یا کلهر مقایسه کرد .... بحث تلفیق بیشتر جنبه ی عقیدتی داره ! یکی عمرشو می ذاره رو موسیقی ملت خودش ( اینجا ایرانی ! ) یکی هم دنیال چیزهای بیشتریه . من اونقدا سرم نمیشه که بخوام فلسفه ببافم اما کارهای نامجو برای من ایرانی هنرآموز سه تار قابل ستایشه . حالا دنیا هم خراب شه بگه فلان چیز به درد نمی خوره ... امیدوارم دیدگاهمو گرفته باشی !

mixer
Sunday 20 February 2011, 11:04 PM
متاسفانه من منظور شما رو نفهمیدم ! و اصلا نگرفتم چی جوری وارد این بحث شدین !
بحث تلفیق و تعصب و دیوانگی و پریشانی و همه ی این ها یه جنبه ی شخصی داره . شما مطمئن باش من اگر بیشتر از شما نتعصب نباشم کمتر نیستم برادر مخصوصا رو سه تار ! الخ , مقصور این بود که اگر من بیام بگم فلان کارو میشه کرد یا مثلا من بشینم یه گیتاریست بشونم کنارم بگم فلان قطعه رو بزن و من هم یه چیزی سر هم کنم بزنم باهاش مطلقا تلفیقی نیست که به دل بشینه . کاری که نامجو کرده , تلفیقی که به کار برده کاملا نو و منحصر به فرده تو موسیقی ایرانی و نمیشه اونو مثلا با تلفیق استاد علیزاده یا کلهر مقایسه کرد .... بحث تلفیق بیشتر جنبه ی عقیدتی داره ! یکی عمرشو می ذاره رو موسیقی ملت خودش ( اینجا ایرانی ! ) یکی هم دنیال چیزهای بیشتریه . من اونقدا سرم نمیشه که بخوام فلسفه ببافم اما کارهای نامجو برای من ایرانی هنرآموز سه تار قابل ستایشه . حالا دنیا هم خراب شه بگه فلان چیز به درد نمی خوره ... امیدوارم دیدگاهمو گرفته باشی !

در بحث قبلی فرمودید : سبکش عوض نشده !!!
موسیقی تلفیقی سبک نداره که سبک نامجو چیه به نظر شما که میگی سبک ؟ آیا راک هست ؟ متال هست پاپ هست سنتی هست بلوز هست ؟ چیه سبکی نداره این کلمه سبک رو من درک می کنم و مفهم حرفت رو گرفتم اما در کل کلمه سبک ، یه کم بحثش سنگین هست اما من گرفتم شما چی می فرمایید .

در رابطه با استقلالش ! باید بگم که خیر ما مثل امثال نامجو باز هم داریم : ایشون استقلال ندارند بلکه به دلایلی شهرت دار شدند . (اما باز هم از یه بعد این حرف شما رو قبول دارم و آن هم تک نوازی و اشعارش هست )
اما در کل معنی خاصه ی استقلال رو نمیشه به ایشان نسبت داد .

makan
Sunday 20 February 2011, 11:38 PM
من که خيلي حال کردم با اين البومش.........................موفق باشيد

Lonely3tar
Monday 21 February 2011, 12:51 AM
برادر نظر شما هم واسه خودش قابل احترامه ... موفق باشی ...

abmahjoob
Sunday 27 February 2011, 03:31 PM
عثمان محمد پرست، فرزند دین محمد، ملقب به عثمان خوافی، از نوازندگان چیره دست دوتار است که در بداهه، پنجه ای غرورآفرین و یگانه دارد. استاد حاج عثمان محمد پرست در سال هزار و سیصد و هفت1307 در شهر رود خواف از شهرهای جنوب شرقی استان خراسان در حاشیه کویر به دنیا آمد. وی از طایفه بای که طایفه ای دامدار و چادرنشین هستند، می باشد

gelayol_ch
Tuesday 1 March 2011, 08:33 PM
مثل هميشه فوق العاده بود:)
فقط از دوستای عزيز ميخوام که اگه براتون ممکنه هزينه ی آلبوم رو به مؤسسه محک واريز کنين،تو سايت محسن نامجو هم يه فيلمی هست که حتماً ديدين،خواستن که تو ايران هزينه آلبوم اينجوری داده بشه:)

خيلی ممنون بابت لينک دانلود:)

hashem2
Monday 2 May 2011, 10:47 AM
محسن نامجو یک آدم پریشان و بی ثباته که با قاطی کردن(نه تلفیق) ژانرهای مختلف, کارهای بی محتوایی ارائه داده که هیچ جایی اند و اثری از اصالت در کارهاش دیده نمیشه

mixer
Monday 2 May 2011, 12:21 PM
محسن نامجو یک آدم پریشان و بی ثباته که با قاطی کردن(نه تلفیق) ژانرهای مختلف, کارهای بی محتوایی ارائه داده که هیچ جایی اند و اثری از اصالت در کارهاش دیده نمیشه

:21: قبول دارم . . .

اما خداییش من دیوونه ی این دیوانگی هاش هستم . . . :21:

j@v@d
Monday 2 May 2011, 03:32 PM
آلبوم جالبیه
قطعه haftat کار قشنگی شده

emgjey
Tuesday 3 May 2011, 02:49 AM
میشه بفرمایید کار با محتوا از نظر شما چه کاریه؟ یا بهتر بگم چرا کارای نامجو رو بی محتوا میدونید؟

mixer
Tuesday 3 May 2011, 10:30 AM
میشه بفرمایید کار با محتوا از نظر شما چه کاریه؟ یا بهتر بگم چرا کارای نامجو رو بی محتوا میدونید؟

قبلا در این رابطه بحث هایی شده . . .

اما من باز هم برای شما توضیحاتی رو خواهم داد . ببینید دوست عزیز ، یک ساز مثل گیتار الکتریک با سه تار هیچ هم خوانی با هم ندارند و از لحاظ زبان با هم زمین تا آسمان فرق می کنند . برای پیوند بین این ها باید یک زبان مشترک را در نظر گرفت و از یک گام که در هر 2 ساز یکسان باشد استفاده کرد . مثلا ماهور یا همان " دو ماژور " C majore"

برای درک بیشتر قضایا شما و یک فرد خارجی را برای رسیدن به هدفی فرا می خوانند در صورتی که نه شما زبان فرد خارجی را می دانید نه فرد خارجی زبان شما را می داند پس بنابر این از یک زبان مشترک و بین المللی به نام " زبان انگلیسی " باید استفاده شود . زیرا هر دوی شما آن را می دانید .

حال فرض کنید چنین چیزی نشود و شما با زبان خود صحبت کنید و ایشان هم به زبان خود . . .
تصور کنید چه پیش خواهد آمد . . .
هر چند که شما زیبا صحبت کنید با متانت و خنده صحبت کنید ، اما هیچ وقت به نتیجه نخواهید رسید. . .

تلفیق یعنی به هم آمیزش دادن . . .
آیا شما در قطعات نامجو مشاهده کرده اید که سه تار نامجو مکمل نت های گیتار الکتریک یا درامز باشد ؟!!!

من که هر چی تو آهنگ های نامجو سیر کردم زیبایی و خلاقیت دیدم اما تلفیق ندیدم . . .:30:

emgjey
Tuesday 3 May 2011, 12:52 PM
قبلا در این رابطه بحث هایی شده . . .

اما من باز هم برای شما توضیحاتی رو خواهم داد . ببینید دوست عزیز ، یک ساز مثل گیتار الکتریک با سه تار هیچ هم خوانی با هم ندارند و از لحاظ زبان با هم زمین تا آسمان فرق می کنند . برای پیوند بین این ها باید یک زبان مشترک را در نظر گرفت و از یک گام که در هر 2 ساز یکسان باشد استفاده کرد . مثلا ماهور یا همان " دو ماژور " C majore"

برای درک بیشتر قضایا شما و یک فرد خارجی را برای رسیدن به هدفی فرا می خوانند در صورتی که نه شما زبان فرد خارجی را می دانید نه فرد خارجی زبان شما را می داند پس بنابر این از یک زبان مشترک و بین المللی به نام " زبان انگلیسی " باید استفاده شود . زیرا هر دوی شما آن را می دانید .

حال فرض کنید چنین چیزی نشود و شما با زبان خود صحبت کنید و ایشان هم به زبان خود . . .
تصور کنید چه پیش خواهد آمد . . .
هر چند که شما زیبا صحبت کنید با متانت و خنده صحبت کنید ، اما هیچ وقت به نتیجه نخواهید رسید. . .

تلفیق یعنی به هم آمیزش دادن . . .
آیا شما در قطعات نامجو مشاهده کرده اید که سه تار نامجو مکمل نت های گیتار الکتریک یا درامز باشد ؟!!!

من که هر چی تو آهنگ های نامجو سیر کردم زیبایی و خلاقیت دیدم اما تلفیق ندیدم . . .:30:
با فرض اینکه فرمایشات شما همه صحیح و درست و منطقی باشه بازم نمیتونیم کارای نامجو رو بی محتوا بخونیم.(البته موافق نیستم ولی چون اکثراً هم نظر شما هستن من دیگه وارد این موضوع نمیشم)
نامجو مطمئناً تونست اثرش رو بر جامعه بذاره و طرفدارای زیادی پیدا کرده. حالا این میخواد به دلیل نا آگاهی مردم باشه یا عظمت محسن نامجو. همین یعنی اینکه کاراش ارزشمنده و قابل تقدیره. هر چند ممکنه به قول شما از نظر فنی و اصولی مشکل دار باشه. ولی به نظر من چیزی که میتونه باعث پیشرفت موسیقی بشه همین کارای خرکیه که ممکنه یکیش جواب بده. جواب هم نده یه تجربه ی جالبه. من به هیچ وجه با این دیدگاه متعصبانه که اهالی موسیقی سنتی ایران دارن موافق نیستم. مطمئناً موسیقی سنتی ایران در حال نابود کردن خودش هست. همین الان شما یه آمار بگیر ببین چند درصد جوونای ما موسیقی سنتی گوش میدن ؟ این به خاطر دیدگاه کاملاً سنتی سر دمدارای این موسیقی هست.
و به طور کل بی محتوا خوندن آثار نامجو دور از انصافه.

iranzamin
Tuesday 3 May 2011, 08:21 PM
دوست عزیز نباید این البوم رو تو این سایت برای دانلود میذاشتین
اخه کی میشه ما دیگه کپی و رایت نکنیم یعنی اون رو میاد

iranzamin
Tuesday 3 May 2011, 08:23 PM
من هم از نامجو خوشم میاد و افکارش هم به خودش مربوطه
نمیدونم چرا ما یاد گرفتیم وقت انتقاد منفی میکنیم
و قصد داریم یکی رو خراب کینم چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

mixer
Tuesday 3 May 2011, 08:58 PM
با فرض اینکه فرمایشات شما همه صحیح و درست و منطقی باشه بازم نمیتونیم کارای نامجو رو بی محتوا بخونیم.(البته موافق نیستم ولی چون اکثراً هم نظر شما هستن من دیگه وارد این موضوع نمیشم)
نامجو مطمئناً تونست اثرش رو بر جامعه بذاره و طرفدارای زیادی پیدا کرده. حالا این میخواد به دلیل نا آگاهی مردم باشه یا عظمت محسن نامجو. همین یعنی اینکه کاراش ارزشمنده و قابل تقدیره. هر چند ممکنه به قول شما از نظر فنی و اصولی مشکل دار باشه. ولی به نظر من چیزی که میتونه باعث پیشرفت موسیقی بشه همین کارای خرکیه که ممکنه یکیش جواب بده. جواب هم نده یه تجربه ی جالبه. من به هیچ وجه با این دیدگاه متعصبانه که اهالی موسیقی سنتی ایران دارن موافق نیستم. مطمئناً موسیقی سنتی ایران در حال نابود کردن خودش هست. همین الان شما یه آمار بگیر ببین چند درصد جوونای ما موسیقی سنتی گوش میدن ؟ این به خاطر دیدگاه کاملاً سنتی سر دمدارای این موسیقی هست.
و به طور کل بی محتوا خوندن آثار نامجو دور از انصافه.

من با گفته های شما مشکلی ندارم و موافقم . . .

فقط در مورد موسیقی سنتی بحث هایی شده در این تاپیک که به نتیجه هم رسیدند . . .
البته زیاده مطالب دوستان اگر دوست داشته باشید و { حوصله } حتما مطالعه کنید حتما نظرتون عوض خواهد شد . . .

در مورد سنتی هم بستگی به شخص داره !! تو ایران خیلی افراد هم هستند که از راک و متال و رپ خوششون نمیاد این دلیل نمیشه که تو ایران جایی نداره ! یا قراره از بین بره !!!
نه ! این فقط نظر شخصی افراد جامعه هست و طبیعی هست که به نسبت ، یک سبکی زیاد تر طرفدار داره ، و سبکی کم تر . . .

بازم دلیل منطقی نیست . از سویی به قول شما افراد تعصبی هم هستند . این رو خودتون گفتید !

من هم از نامجو خوشم میاد و افکارش هم به خودش مربوطه
نمیدونم چرا ما یاد گرفتیم وقت انتقاد منفی میکنیم
و قصد داریم یکی رو خراب کینم چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

عارف جان ما به افکار کسی توهین نکردیم، در نوشته هام مشخص هست !بنده هم از افکارش خوشم میاد و چه بسا بعضی شعر هاش !
کسی رو هم خراب نکردیم !
حرفا هم تماما منطقی و شایان است . و باز هم برای اینکه رفع ابهام بشه ، باید بگم که تمامی حرف ها چکیده ی حرف اساتید موسیقی می باشد . به هر حال نامجو به اصطلاح داره تلفیقی کار میکنه و اساتید موسیقی سنتی هم حق انتقاد دارند و کار های ایشان را نقد کردند . . .
نقد هم بر هر کسی رواست . . .

hashem2
Tuesday 3 May 2011, 09:33 PM
محسن نامجو با آن ظاهر شوریده و بعضی حرفهای گنده تر از دهانش ظاهرا و در نظر اول فریبنده است اما در کل همانطور که گفتم حرفی برای گفتن ندارد شما اگر مستند آرامش با دیازپام به کارگردانی سامان سالور روهم ببینید(در مورد نامجو) خود ایشون تو حرفهاش اعتراف میکنه که هر کاری میخوایم بکنیم قبلا توسط دیگران انجام شده در کل اگر کارهاشو بررسی اجمالی بکنیم متوجه خودنمایی بیش از حدش و عقده های این شخص میشیم که دست به هرکاری میزنه که متفاوت جلوه کنه غافل از اینکه راهش این نیست (رجوع کنید به نوع قرآن خوندنش توی یکی از آلبومها آیا واقعا کسی که برداشتش از قرآن در همین حد خوندن و تمسخره درک درستی از موسیقی و ادبیات داره؟ جواب با خود شما و منطق شما

rumour
Wednesday 4 May 2011, 12:49 PM
محسن نامجو با آن ظاهر شوریده و بعضی حرفهای گنده تر از دهانش ظاهرا و در نظر اول فریبنده است اما در کل همانطور که گفتم حرفی برای گفتن ندارد شما اگر مستند آرامش با دیازپام به کارگردانی سامان سالور روهم ببینید(در مورد نامجو) خود ایشون تو حرفهاش اعتراف میکنه که هر کاری میخوایم بکنیم قبلا توسط دیگران انجام شده در کل اگر کارهاشو بررسی اجمالی بکنیم متوجه خودنمایی بیش از حدش و عقده های این شخص میشیم که دست به هرکاری میزنه که متفاوت جلوه کنه غافل از اینکه راهش این نیست (رجوع کنید به نوع قرآن خوندنش توی یکی از آلبومها آیا واقعا کسی که برداشتش از قرآن در همین حد خوندن و تمسخره درک درستی از موسیقی و ادبیات داره؟ جواب با خود شما و منطق شما

محسن نامجو کسی بود که از همون اول هم آهنگاش دزدیه شد، بارها خودش گفته. آهنگ هایی مثل دیازپام یا یک روز و ... از این نوع فقط اتود ها و دمو هایی بوده که یادش نره. تازه همون ها هم قدرت بداهه سرایی شو نشون میده. آهنگ دیازپام نمونه ی کامل از یه نقد اجتماعی هستش. بالاخره بعد از مدت ها بی تحرکی و تکراری کار کردن سنتی کار ها، یکی پیدا شد که خودشو جدا کرد. الان دیگه نمیشه گفت سنتی کار ولی اولش که بوده، پایه ی کاره الانش هم هست. بخاطر همین فرد هم خیلی ها علاقمند شدن به این سبک. بهتره گاهی دست از اصول برداریم.
برای نمونه هایی از یک مفهوم عمیق آهنگ ها و شعراش و آهنگ سازیش میشه به جبر جغرافیایی، چگوارا، همش، قشقایی، Cielito Lindo، دل می رود ز دستم ( با شعر حافظ)، ترنج و ... اشاره کرد.
قیافیه ی هر کسی هم به خودش مربوطه، همین قدر آزادی هم نمی زارید؟ دوست داره موهاشو وز کنه خب! هیچ کجا نگفتن جرمه. از این بدرتش هم پیدا میشه.
شما هیچ دلیل منطقی برای حرفاتون نمیارید. فقط و فقط اشاره می کنید به عقده و خود نمایی. میشه بگید از کجا به این نتایج رسیدید؟ برسی اجمالی که انجام دادین هم ارائه کنید بد نیست.
برداشت کسی از قرآن هیچ ربطی به درکش از موسیقی و هنر و بزرگ و کوچیکی افکارش نداره. اتفاقا خیلی جاها نشون داده که نسبت عکس هم دارن با هم...
نویسنده های بزرگی بودن که اینطور بودن و ...
درضمن اگر مصاحبه هاشو می دیدید، میدونستین که از سر لج بازی اون آهنگ گذاشته تو آلبوم. به علت زندانی که اینجا محکومش کردن.