PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نام این ساز بادی چیست؟

v_i_o_l_i_n_i_s_t
Wednesday 23 February 2011, 06:21 PM
...

dj_sepehr
Wednesday 23 February 2011, 06:46 PM
ba salam
esmesh tootek hast
ye saz shabihe flute ba sedaye trible tar

QOPUZ
Thursday 24 February 2011, 05:27 PM
دوست عزيز اين يه ساز قديمي آذربايجان به نام توتك (tütəh)هست كه اين سازو بيشتر ،چوپانها ازش استفاده ميكنن و به اين خاطر در آذربايجان چوبان توتكي(çoban tütəyi) و در تركيه چوبان كاوالي (çoban kavalı) مي گويند كه هر دوي اينها به معني ني چوپان هست.
اگه اطلاعات دقيقي از اين ساز مي خواي بايد به صورت tütək يا tütəh تايپ كني، البته اغلب اين اطلاعات به زبان تركي هستش.
منم يه نمونه ميزارم گوش كن بد نيست.

M_T
Thursday 24 February 2011, 10:18 PM
سلام دوستان

دوستمون آقای قوپوز درست میگن.
البته این ساز در خانواده ای بزرگتر جای داره بنام Pennywhistle.

You can see links before reply

ویژگی مشترک همه این ها در شیوه نواختن یکسان و داشتن 6 سوراخ در حالت عادی است.

اگر سوالی بود یا توضیحات بیشتر من در خدمتم.

lakshemi
Thursday 24 February 2011, 11:53 PM
دوست عزيز متاسفانه من نمي تونم فايل زيپ شما رو دانلود كنم من همه ي آهنگ هاي ياني رو حفظم اگه اسم آهنگ رو بگيد به شما خواهم گفت كه ساز مورد نظر شما چيه ؟

QOPUZ
Friday 25 February 2011, 10:15 PM
بقيه ي شهرارو نميدونم ولي تو تبريز آره آموزش ميدن .قيمتشم از 20 -30 تومن گرفته تا 100-120

lakshemi
Saturday 26 February 2011, 10:18 AM
اوه بله متوجه شدم . منظور شما آهنگ World's Dance بود .
اول از همه بايد بگم كه شما دوستان بي دليل اين ساز رو گنده و پيچيده كردين كه ابداً اين طور نيست اين ساز كوچولو و بسيار خوش صداي بادي چيزي نيست جز tin whistle يا همون ني لبك خودمون ! به همين سادگي و بدون تشريفات !ني لبك از دو قسمت تشكيل شده : دهنه و بدنه . صداي زير و سوت مانند ني لبك به دليل وجود دهنه ي سوت مانند ( شبيه ريكوردر )آن است به تعبير بهتر ، كلمه ي whistle در انگليسي به معناي سوت و كلمه ي tin به معناي قلع است چون در گذشته بدنه ي اين ساز رو با قلع ، برنج يا فلزهاي مشابه مي ساختند اما حالا نوع پلاستيكي ني لبك جاي اون ها رو گرفته .اين ساز بادي در دسته ي فلوت ها نيست بلكه از خانواده ي ني هاست كه از زمان هاي بسيار دور تقريباً در تمام نقاط دنيا نواخته مي شده و به دليل استفاده ي آسان و قيمت فوق العاده ارزانش ( حتي كمتر از ريكوردر ) طرفداران زيادي داره . طراحي و ظاهر ني لبك بسيار ساده تر از فلوت هاست به طوري كه حتي در بعضي موارد به عنوان وسيله ي بازي و سرگرمي بچه ها استفاده مي شه ! چند تا از دوستان اين ساز رو tootek معرفي كرده بودن كه البته درست نيست . توتك يه ساز كاملاً محلي و خيلي دور افتاده ( حتي گمنام تر از Gemshorn يا Pipe )است كه شايد فقط در روستاها يا شهرهاي قديمي آذري نواخته مي شه . شباهت ظاهري نسبي اين دو ساز اشتباه برانگيزه ولي اونا كاملاً با هم متفاوتن .عمده ترين تفاوتشون هم تعداد سوراخ هاست . توتك 7 سوراخ داره و يه بدنه ي زخيم تر در حالي كه ني لبك داراي 6 سوراخه و نازك تره و در كمال تعجب ،برخلاف اكثر فلوت ها يا ساز هاي بادي ديگه سوراخ شصت هم نداره !اين ساز 30 الي 36 سانتي متر طول داره با گستره ي صدايي 2 اكتاو و نيم كه از خيلي از فلوت ها بيشتره و در كنسرت ها به راحتي مي تونه گروه رو همراهي كنه . ديدين كه موسيقي گاهي انقدر ها هم كه ما فكر مي كنيم پيچيده نيست . وقتي غولي مث پدرو اييوستاچه ني لبك چند سِنتي مي نوازه يعني وقتي عشق و مهارت در كنار هم باشه ،با هزينه ي كم هم مي شه صداهايي تا اين حد لطيف و شيرين ساخت!:16:

lakshemi
Saturday 26 February 2011, 08:45 PM
بالاخره ؟! ... توضيحاتم كامل نبود ؟!

lakshemi
Saturday 26 February 2011, 09:17 PM
بله دقيقاً همينه ! مي دونم به چي شك داري . اگه به رنگش شك داري بايد بگم ني لبك رنگ هاي مختلف داره و مهم تر اين كه سازهاي نوازنده هاي معروف با مال ماها فرق داره ، حرفه اي ترين شركت ها مي سازنش پس طبيعييه كه با مال ما يه كم فرق كنه ( منظور خوش دست بودن بيشتره ) اگه هم به اندازه ي ساز شك داري بايد بگم اين ساز در سايزهاي مختلف و با كليد هاي مختلف معرفي شده مثلاً ني لبك سي بمل از همه بزرگتره ! و در اين مورد به خصوص كه سوال شما بود ، ني لبك پدرو از نوع كوچكشه ( فكر كنم كوچكترين باشه ) !

اميدوارم شكتون تبديل به يقين شده باشه دوست من . اگه بازم سوالي داشتين خوشحال مي شم كمكي كنم !

lakshemi
Sunday 27 February 2011, 08:01 PM
سلام عزيز ، من در رشته ي ني لبك نيستم اما فكر نمي كنم اصلاً نيازي به آموزش خاصي داشته باشه درست مثل ريكوردر نواخته مي شه اگه كلاس ريكوردر رفتين همون جا مي تونين ني لبك رو هم ياد بگيرين چون خيلي آسونه ( آسون تر از ريكوردر ) و قيمتش هم شايد سه - چهار هزار تومن باشه ( ريكوردر كوچيك 8 تومنه ، اين ساز از ريكوردر ارزون تره ، البته تا قبل از طرح يارانه ها !):106:

M_T
Sunday 27 February 2011, 08:08 PM
باید عرض کنم سازهای موجود در عکس مذکور علیرقم سادگی اینجاها پیدا نمی شود.

lakshemi
Sunday 27 February 2011, 11:23 PM
چرا بي خيال شي جانم ؟ تو بهارستان به وفور يافت مي شه . اگه قرار باشه پيدا نشه كارو كاسبي مهد كودك ها تخته مي شه چون بچه ها خيلي با اين ساز كار مي كنن !

M_T
Monday 28 February 2011, 09:27 AM
مجتبی جان یعنی باید بیخیالش بشم؟

نه عزیزم.
من گفتم عین اونی که توی عکسه احتمال زیاد پیدا نشه ولی مشابهات اون فراوونه.
بیشتر ریکوردرهای سوپرانینو و سوپرانو و التو هست که همه جا پیدا میشه با قیمت مناسب و ارزان.
حتی نی لبک های چوبی ساده ای هم هست اما گفتم با اینی که توی عکسه فرق داره و الا شباهت صدایی داره و ارزون هم هست.
بازم اگه مشکلی یا سوالی بود من در خدمتم.
امیدوارم موفق باشی. :am

lakshemi
Monday 28 February 2011, 02:13 PM
دقيقاً ! گاهي براي نشون دادن مهارت لازم نيست سازهاي سخت و عجيب بزنيم . البته لغت ابتدايي از بچه گانه مناسب تره . ني لبك يكي از سازهاي ابتدايي موسيقي مثل ريكوردره ، به همين دليل بچه ها براي يادگيري ابتدا با اين سازها كار مي كنن اما هر سني مي تونه اونو بنوازه كودك يا پير ! پدرو ايوستاچه اصولاً يكي از نوازندگان فيلسوف جهانه كه اعتقاد به نوگرايي و خلاقيت و ابتكار داره ، به همين دليل عمداً از اين ساز ارزون چند سِنتي استفاده مي كنه كه همين مطلبو به ما ثابت كنه ، در حالي كه مي تونست با اوكارينا اين آهنگ رو بنوازه و حسابي خودنمايي كنه! ولي با اتفاق نظر با ياني اين كارو نمي كنه . به نظرم اين كارها واسه تازه كارها يه كلاس آموزشي تمام عياره !!!

M_T
Monday 28 February 2011, 08:18 PM
یعنی پدرو اییوستاچه با ساز بچگونه میزنه؟

هر سازی رو که بچه ها بتونن صداشو در بیارن که لزوما بچه گانه نیست.:48:
بچه ها که نمی تونم مثل آقای پدرو بنوازند. فقط می تونند سر و صدا کنند.
هنر اجرای نت روی چنین ساز کوچک و ساده ای هست.
و الا کلارینت هم دست بچه ها دیدم ولی فقط صداشو می تونند در بیارن با یه فوت ساده.

mohsen741
Sunday 5 June 2011, 08:53 PM
لاكشمي جان مطالبت منو هميشه تحت تاثير قرار ميده ممنون.
اما خودمونيما.
ساز پدرو اوستاچه چند سنتيه؟؟؟؟؟
(ساز هاش رو خودش ميسازه.سازي كه اون بسازه قيمتيه واقعا).
راستي هرچقدر هم كه سازي بادي باشه و دور افتاده.پدرو ازش ساخته و داره.
حتي يه ساز براي كرمانشاهه.
فقط تو دنيا اونجا داره.
پدرو 3 تا ازش ساخته و داره.
انگار كه 2 تا لوله صوتي به هم چسبيده باشن.همچين شكلي داره تقريبا.

mohsen741
Sunday 5 June 2011, 08:55 PM
m-t جان كلارينت بوده واقعا؟؟؟
ساز قميش دار؟
بچه؟
با يه فوت؟؟؟!!!

M_T
Sunday 5 June 2011, 10:07 PM
m-t جان كلارينت بوده واقعا؟؟؟
ساز قميش دار؟
بچه؟
با يه فوت؟؟؟!!!

نه اون ساز آقای پدرو در اون فایل کلارینت نبوده.
من گفتم در آوردن صدا از کلارینت آسونه و بچه ها هم می توانند صدایش را در بیاورند.

قمیش هم یعنی زبانه. کلارینت تک زبانه هست مثل ریکوردر. فلوت بی زبانه هست. ابوا و دودوک هم دو زبانه اند.

lakshemi
Sunday 5 June 2011, 10:19 PM
لاكشمي جان مطالبت منو هميشه تحت تاثير قرار ميده ممنون.
راستي هرچقدر هم كه سازي بادي باشه و دور افتاده.پدرو ازش ساخته و داره.حتي يه ساز براي كرمانشاهه.فقط تو دنيا اونجا داره.پدرو 3 تا ازش ساخته و داره.انگار كه 2 تا لوله صوتي به هم چسبيده باشن.همچين شكلي داره تقريبا.
خواهش می کنم آقا محسن قابلی نداشت! به مطلب خیلی جالبی اشاره کردی.دقیقاً همینطوره! اتفاقاً یه عکس معروف از پدرو هست که دور تا دورش پر از حدود 200 نوع فلوت های جورواجوره! انواع فلوت های ژاپنی،هندی، ترکی، ایرانی،ایرلندی و حتی فلوت های بومی سرخپوستان ویرجینیا!!!بعضی هاش مثل نی لبک ارزونه و بعضی هاشم خیلی خیلی کمیابه و احتمالاً یا سفارشیه و یا ساخته ی دست خودشه!

mohsen741
Sunday 5 June 2011, 11:42 PM
نه منظورم اینه كه بجه ساز زبونه دار نمیتونه بزنه یا خیلی سخته براش،،شوخی كردم شاید نباید میگفتم!!

اره لاكشمی جان چقدر اون عكسشو دوست دارم

M_T
Monday 6 June 2011, 09:30 AM
نه منظورم اینه كه بجه ساز زبونه دار نمیتونه بزنه یا خیلی سخته براش،،شوخی كردم شاید نباید میگفتم!!

ساز تک زبانه، نواختنش سخت نیست.

دو زبانه ها نفس قوی می خواد مثل ابوا و دودوک (بالابان).

عیبی نداره که شوخی کردی، من متوجه نشدم. :am