PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نواختن آهنگ هاي تنبور با سه تار؟

mae_6677
Monday 14 March 2011, 10:46 PM
سلام دوستان
من از تنبور خيلي خوشم مياد.از اونجايي كه تنبور و سه تار از يه خانواده هستن آيا ميشه آهنگ هاي كه با تنبور زده ميشه رو با سه تار به همون شكل زد؟
آيا پرده بندي تنبور با سه تار يكيه؟

mixer
Monday 14 March 2011, 10:54 PM
یک تکنیک در اجرای سه تار هست که بعضی قطعات به صورت نواخته شدن تنبور زده می شود .

mae_6677
Monday 14 March 2011, 11:05 PM
بله منم اونرو ميدونم و بعضي اوقات ازش استفاده ميكنم.
ولي مثلا اجرايي كه از نوايي نوايي با تنبور شنيدم با اجراش با سه تار متفاوت بود.ميخوام بدونم ميشه همون آهنگ رو با سه تار بزنيم با همون شكل.كوك سيماي تنبور رو خبر داريد چطوريه؟چند سيم داره؟و...

r_a_m_i_n
Tuesday 15 March 2011, 12:35 PM
درود
تنبور به هیچ وجه پرده بندی اون مثل سه تار نیست......
10 تا 18 ا پرده داره
در صورتی که سه تار 25 تا 28 تا پرده داره
سیم هاش هم فکر کنم به ترتیب
دو
دو
سی بمل
فا
کوک بشه

Avazekhan
Tuesday 15 March 2011, 01:27 PM
بهتون پیشنهاد میکنم کنسرت همنوایان (نه هم آوایان!) از استاد حسین علیزاده رو نگاه کنید....
چند تکنیک از جمله شره رو استاد با سه تار اجرا میکنن

mixer
Tuesday 15 March 2011, 04:36 PM
درود
10 تا 18 ا پرده داره
دو
دو
سی بمل
فا
کوک بشه

منظورتون کوک سه تار هست ؟

mae_6677
Tuesday 15 March 2011, 10:54 PM
فكر كنم كوك خود تنبور رو گفتن.چون كوك دو براي سيم دوم و سي بمل براي سيم سوم سه تار خيل سخت ميشه.چون سيم دوم خيلي شل ميشه و سيم سوم خيلي صفت.در نتيجه سيم دوم صدا نميده و سيم سوم به احتمال زياد پاره ميشه

mixer
Tuesday 15 March 2011, 11:07 PM
تنبور 3 تا سیم داره !!!
فکر نکنم سیمش فرقی با سیم سه تار داشته باشه !! هر دو تا کوک بالا قبول نمی کنند .

mixer
Tuesday 15 March 2011, 11:13 PM
راستی من 2 تا عکس از گوگل گرفتم که از تنبور هست .
تعداد پرده ها هم مشخص هست .
You can see links before reply

r_a_m_i_n
Wednesday 16 March 2011, 12:32 AM

خیر منظورم کوک تنبور بود
در ضمن تنبور معمولا 4 تا سیم داره
وسعت صدا دهیش هم از (C2) تا (E4)
سیمهای اول و دوم همیشه دو کوک میشه.......ولی سوم و چهارم گاهی سی بمل یا سل ...و یا فا یا ر کوک میشن

mixer
Wednesday 16 March 2011, 12:41 AM
خیر منظورم کوک تنبور بود
سیمهای اول و دوم همیشه دو کوک میشه.......ولی سوم و چهارم گاهی سی بمل یا سل ...و یا فا یا ر کوک میشن

به شخصه تا به حال هر چی تنبور دیدم 3 سیم بوده !
عکس هایی هم ازش تهیه کردم . در تاپیک قبلی دیدید .
شاید چهار سیم هم باشه !

اینم آقای عالی نژاد که تنبورش 3 سیم داره

mixer
Wednesday 16 March 2011, 12:44 AM
مراحل ساخت تنبور هم حاکی از این است که تنبور 13 پرده و 3 سیم دارد .

پرده بندی و نصب سیم : بعد از خشک شدن لاکها با بستن ۱۳ یا ۱۴ عدد پرده جای نت ها را معین میکنیم . حالا سه عدد سیم به سیمگیر وصل کرده از روی خرک و شیطانک گذرانده به گوشی ها وصل میکنیم .دیگر ساز آماده است تا نوای دوستی را به گوش جان اهل دلی نجوا کند .

Avazekhan
Wednesday 16 March 2011, 09:54 PM
به شخصه تا به حال هر چی تنبور دیدم 3 سیم بوده !
عکس هایی هم ازش تهیه کردم . در تاپیک قبلی دیدید .
شاید چهار سیم هم باشه !

اینم آقای عالی نژاد که تنبورش 3 سیم داره

بله درسته
تنبور سابقا 2 سیم داشته که همین الانم بعضی آماتور ها به تنبور 2 تار هم میگن
که بعد حضرت مشتاق علیشاه یک سیم (مشتاق ) به اون اضافه میکنه و سه سیمه میشه...

Avazekhan
Wednesday 16 March 2011, 10:03 PM
اون سه تاره که 4 تا سیم داره ! باز هم با وجود سیم ِ مشتاق در اون!

mae_6677
Wednesday 16 March 2011, 11:10 PM
راستي من يه قطعه از يه آهنگ دارم كه با سه تار به شيوه ي تنبور زده شده.خيلي قشنگه.اگه فرصت شد حتما همين جا آپلودش ميكنم.

Acoustic
Wednesday 16 March 2011, 11:12 PM
دوستان معذرت 2 نکته رو اصلاح کنم

اول اینکه تنبور 4 سیمی نداریم .
و دوم اینکه تنبور 3 سیم رو استاد نور علی الهی ابداء کردن

r_a_m_i_n
Thursday 17 March 2011, 12:02 AM
منم 4 سیم از نزدیک ندیدم ولی.....................
تنبور دارای شکمی گلابی و دسته ای دراز است که بر روی آن از 10 تا 15 تا پرده بسته میشود رویه جلویی شکم چوبی است.دسته ی این ساز مانند سه تار به سر ساز متصل است و سر در حقیقت ادامه ی دسته است که بر رویسطح جلویی و جانبی آن..هریک دو گوشی کار گذارده شده که سیم ها به دور آنها پیچیده میشوند.
سیمهای تنبور چهار عدد و معمولا به فاصله های مختلف کوک میشده است.سیمهای سوم و چهارم دو نوع کوک میشده

و ............................

منبع : کتاب سازشناسی پرویز منصوری صفحه 31

Acoustic
Thursday 17 March 2011, 03:50 PM
الان از یه استادی پرسیدم گفت که میشه این کارو کرد که یه سیم هم کنار سل اضافه کرد ولی الان تقریبا کاربردی نداره و قبلا هم به ندرت این کار میشده

mixer
Thursday 17 March 2011, 04:15 PM
الان از یه استادی پرسیدم گفت که میشه این کارو کرد که یه سیم هم کنار سل اضافه کرد ولی الان تقریبا کاربردی نداره و قبلا هم به ندرت این کار میشده

درود
10 تا 18 ا پرده داره
دو
دو
سی بمل
فا
کوک بشه

خیر منظورم کوک تنبور بود

دوستان معذرت 2 نکته رو اصلاح کنم

اول اینکه تنبور 4 سیمی نداریم .
و دوم اینکه تنبور 3 سیم رو استاد نور علی الهی ابداء کردن

منم 4 سیم از نزدیک ندیدم ولی.....................
تنبور دارای شکمی گلابی و دسته ای دراز است که بر روی آن از 10 تا 15 تا پرده بسته میشود رویه جلویی شکم چوبی است.دسته ی این ساز مانند سه تار به سر ساز متصل است و سر در حقیقت ادامه ی دسته است که بر رویسطح جلویی و جانبی آن..هریک دو گوشی کار گذارده شده که سیم ها به دور آنها پیچیده میشوند.
سیمهای تنبور چهار عدد و معمولا به فاصله های مختلف کوک میشده است.سیمهای سوم و چهارم دو نوع کوک میشده

و ............................

منبع : کتاب سازشناسی پرویز منصوری صفحه 31

شما گفتید کنار سیم سل ! اما آقا رامین در کوک تنبور 4 سیم به ترتیب به دو دو سی بمل و فا اشاره کردند !

به طور کل من از بحث هیچی نتیجه نگرفتم .
آقا محمد (آواز خوان ) میگه : 3 تا سیم که یکی مشتاق اضاف کرد و در واقع 2 سیم بوده و با 2 تار اشتباه می گرفتند .
آقا محمد (آکوستیک یه چیز دیگه میگه )
رامین که میگه 4 سیم . . .
آقا رامین میشه اگر عکسی چیزی از تنبور 4 سیم دارید بذارید تا رفع ابهام بشه !!!!

Acoustic
Thursday 17 March 2011, 04:40 PM
MIXER عزیز ... راجب اون قسمت هایی که قرمز شده از نوشته ی من توضیح میدم :

من خودم حدود 5 ، 6 سالی هست تنبور میزنم و هم کلا خانوادگی با این ساز یه جورایی از وقتی بچه بودم سر و کار داشتیم ..

به شخصه تنبور 4 سیم ندیدم در طول این 12 ، 13 سالی که با تنبور سر و کله زدم . ولی همونطور که گفتم به نقل از استادی که پرسیدم گفت میشه این کار رو کرد و گفت این سیم کنار سیم سل (سیم زرد رنگ که در تنبور های دیگر تکی هست) بسته میشه البته با کوک متفاوت اگر اشتباه نکنم

و راجب ابدا تنبور 3 سیمی هم لینکش رو که گذاشتم و راجبش اطمینان دارم . بازم مبهم بود براتون ؟

mixer
Thursday 17 March 2011, 04:59 PM
MIXER عزیز ... راجب اون قسمت هایی که قرمز شده از نوشته ی من توضیح میدم :

من خودم حدود 5 ، 6 سالی هست تنبور میزنم و هم کلا خانوادگی با این ساز یه جورایی از وقتی بچه بودم سر و کار داشتیم ..

به شخصه تنبور 4 سیم ندیدم در طول این 12 ، 13 سالی که با تنبور سر و کله زدم . ولی همونطور که گفتم به نقل از استادی که پرسیدم گفت میشه این کار رو کرد و گفت این سیم کنار سیم سل (سیم زرد رنگ که در تنبور های دیگر تکی هست) بسته میشه البته با کوک متفاوت اگر اشتباه نکنم

و راجب ابدا تنبور 3 سیمی هم لینکش رو که گذاشتم و راجبش اطمینان دارم . بازم مبهم بود براتون ؟

نه محمد بحث این نیست . من شما رو قبولت دارم . . .
بحثم اینه که اقا رامین گفتند 4 سیم داره ( معمولا ) که من در تاپیک قبلیم با ذکر نقل قول اشاره کردم بهش .
برام این مبهم هست که اگر تنبور 4 سیم هست چرا با وجود گفته ی شما سیم ها کوک نشده . در صورتی که آقا رامین گفتن سیم اول و دوم ، دو کوک میشه . ولی شما گفتی سیم سل ! درسته ؟!! خب سیم سل همیشه سل هست ! و اگر هم قرار باشه یک واخوان داشته باشه باید بر طبق آن کوک بشه وگرنه این نیست که سیم دوم بر طبق سیم اول کوک بشه !!! درسته ؟!!!
پس در این صورت تکلیف سیم سوم ( واخوان سیم دوم ) چی میشه ؟!!!

گذشته از این احوال ، ابهام بر سر این هست که ما هنوز هیچ کداممان تنبور 4 سیم ندیدیم !!
چه شما که 10 سال سر کله زدی و چه من که فقط ساز و نوازندگیش رو دیدم و چه دوستان که نقل قول کردن از این تاپیک !!!

و باز مبهم تر از آن اینکه گفته ی استاد شما و کوک آقا رامین با هم نمیخونه !

Acoustic
Thursday 17 March 2011, 08:21 PM
نه محمد بحث این نیست . من شما رو قبولت دارم . . .
بحثم اینه که اقا رامین گفتند 4 سیم داره ( معمولا ) که من در تاپیک قبلیم با ذکر نقل قول اشاره کردم بهش .
برام این مبهم هست که اگر تنبور 4 سیم هست چرا با وجود گفته ی شما سیم ها کوک نشده . در صورتی که آقا رامین گفتن سیم اول و دوم ، دو کوک میشه . ولی شما گفتی سیم سل ! درسته ؟!! خب سیم سل همیشه سل هست ! و اگر هم قرار باشه یک واخوان داشته باشه باید بر طبق آن کوک بشه وگرنه این نیست که سیم دوم بر طبق سیم اول کوک بشه !!! درسته ؟!!!
پس در این صورت تکلیف سیم سوم ( واخوان سیم دوم ) چی میشه ؟!!!

گذشته از این احوال ، ابهام بر سر این هست که ما هنوز هیچ کداممان تنبور 4 سیم ندیدیم !!
چه شما که 10 سال سر کله زدی و چه من که فقط ساز و نوازندگیش رو دیدم و چه دوستان که نقل قول کردن از این تاپیک !!!

و باز مبهم تر از آن اینکه گفته ی استاد شما و کوک آقا رامین با هم نمیخونه !

عجب مبهم بازاریست :4:

میکسر جان میدونم شما لطف داری . بحث من هم یه چیز دیگه بود ....

ببین از اول میگم ....

2تا سیم پایین که کوک "دو" هستن ...

میمونه سیم بالا که یا سل کوک هست یا فا ( 2نوع کوک داره تنبور همونجور که میدونی)

حالا کنار این تک سیم میشه یه سیم دیگه هم انداخت که تا اونجا که من میدونم و پرسیدم ، هم میشه کوک سیم چهارم رو مثل سیم سوم گذاشت ( یعنی 2 تا سل بالا)

و هم میشه 2 تا کوک متفاوت گذاشت که البته باید امتحان کرد که مثلا کوک سیم سوم اگر سل هست چه کوک دیگه ای با سل هم خوانی داره . فرض مثال فا .... مثال گفتمااا

** اگر میشد من خودم این کار رو میکردم چون 2 تا تنبور دارم ، سیم یکیشو مینداختم رو اینیکی . ولی دردسر داره باید براش شیار و خرک و ... درست کنی

خیلی هم در نهایت فرق معاملش نیست . صدای تنبور 4 سیم از اونایی که از نزدیک دیدن اونجور که شنیدم شلوغ تر میشه ...

mixer
Thursday 17 March 2011, 08:26 PM
:39: چقدر خوب میشد اگر من صدای تنبور 4 سیم رو میشنیدم !!

mae_6677
Thursday 17 March 2011, 11:02 PM
سلام
از توضيحات دوستان ممنون.Acoustic (You can see links before reply) جان شما كه تنبور كار كردي ميتوني من رو براي زدن يه آهنگ باسه تار كه به شيوه ي تنبور زده بشه راهنمايي كني؟در مورد كوك سه تار كه به صداي تنبور نزديك بشه؟يا اگه شد چند تا تكنيك تنبوري.اگرم نت براي اينكار داشته باشي كه چه بهتر.حتي براي فاصله ي سيم ها چون سه تار من چند تا شيار اضافي داره كه ميشه سيم هارو به هم نزديك تر كرد.

Acoustic
Thursday 17 March 2011, 11:23 PM
سلام
از توضيحات دوستان ممنون.Acoustic (You can see links before reply) جان شما كه تنبور كار كردي ميتوني من رو براي زدن يه آهنگ باسه تار كه به شيوه ي تنبور زده بشه راهنمايي كني؟در مورد كوك سه تار كه به صداي تنبور نزديك بشه؟يا اگه شد چند تا تكنيك تنبوري.اگرم نت براي اينكار داشته باشي كه چه بهتر.حتي براي فاصله ي سيم ها چون سه تار من چند تا شيار اضافي داره كه ميشه سيم هارو به هم نزديك تر كرد.

خواهش میکنم .

ولی من دقیقا نفهمیدم منظور شما چیه و میخوای چیکار کنی ... یه آهگ واسه تار که با شیوه تنبور زده شده ؟

یعنی با تار بدون مصراب مثل تنبور بزنی ؟ ( پنجه و اینا ؟ )

راجب کوک ستار هم 2 تا سیم سفید رو کنار هم ببند و هردو رو روی نت "دو" کوک کن و 2تا سیم زرد هم کنار هم ببند و کوکشون رو یا سل بزار یا فا .

یا اگر هم جای سیم ها رو عوض نکردی 2 تا سیم پایین رو " دو " کوک کن و 2 تا سیم بالا هم " سل" یا "فا" ببین جواب میده !!!

اینجور کوک ستار میشه کوک تنبور ( چه شود ! ) ولی عملی بودنش رو دیگه نمیدونم چقدر هست ضمن اینکه پرده بندی 2 تا ساز هم باهم فرق داره

البته اگه علاقه داری خوب میتونی یه تنبور بخری خیال راحت !

mae_6677
Thursday 17 March 2011, 11:34 PM
Acoustic (You can see links before reply) جان با سه تار نه با تار.بعدشم از توضيحاتت ممنون.

r_a_m_i_n
Thursday 17 March 2011, 11:39 PM
من از روی کتاب پرویز منصوری گفتم
و نوشته ی من دقیقا عین کتاب بود
دو سیم اول دو کوک میشن
سیم سوم یا سی بمل یا سل کوک میشه
سیم چهارم یا فا و یا ر کوک میشه
توی کتاب هم عکس تنبور 3 سیمه
حالا باز اگه شد از نوشته ی کتاب و عکس کتاب یه عکس میگیرم و میذارم

Acoustic
Thursday 17 March 2011, 11:43 PM
Acoustic (You can see links before reply) جان با سه تار نه با تار.بعدشم از توضيحاتت ممنون.

آها معذرت ... الان دقیقا فهمیدم ، من اون "باسه رو چون بهم چسبیده بود "واسه" خوندم.

این کار رو قبلا من انجام دادم ... مثلا ملودی های تنبور رو با ستار زدم البته بدون عوض کردن جای سیم و این حرفا و البته یادم نمیاد کوک رو هم تغیر دادم یا نه چون خیلی وقت پیش این کارو کردم دقیق یادم نیست .

ولی چیزی که یادمه اینه که دست رو اذیت میکنه چون خرک ساز بلند تره وفتی پنچه میکشی رو سیم ها انگشت ها اذیت میشه و نمیشه شیوه ای که با تنبور میزنی با ستار هم بزنی .... ولی میشه ملودی های تنبور رو با شیوه ی خودِ ستار زد .. نمیدونم منظورمو گرفتی یا نه .... مثل این که آهنگ سلطان قلب ها رو با ویولن بزنی با پیانو هم بزنی ولی پیانو با کلاویه و انگشت میزنی و ویولن با آرشه ....

** خواهش میکنم. اگر تست کردی خبرش رو بده ممنون ...

r_a_m_i_n
Thursday 17 March 2011, 11:45 PM
خواهش میکنم .

ولی من دقیقا نفهمیدم منظور شما چیه و میخوای چیکار کنی ... یه آهگ واسه تار که با شیوه تنبور زده شده ؟

یعنی با تار بدون مصراب مثل تنبور بزنی ؟ ( پنجه و اینا ؟ )

راجب کوک ستار هم 2 تا سیم سفید رو کنار هم ببند و هردو رو روی نت "دو" کوک کن و 2تا سیم زرد هم کنار هم ببند و کوکشون رو یا سل بزار یا فا .

یا اگر هم جای سیم ها رو عوض نکردی 2 تا سیم پایین رو " دو " کوک کن و 2 تا سیم بالا هم " سل" یا "فا" ببین جواب میده !!!

اینجور کوک ستار میشه کوک تنبور ( چه شود ! ) ولی عملی بودنش رو دیگه نمیدونم چقدر هست ضمن اینکه پرده بندی 2 تا ساز هم باهم فرق داره

البته اگه علاقه داری خوب میتونی یه تنبور بخری خیال راحت !

سیم وسط سه تارو نمیشه دو کوک کرد...غیر ممکنه

Acoustic
Thursday 17 March 2011, 11:48 PM
سیم وسط سه تارو نمیشه دو کوک کرد...غیر ممکنه

خوب گفتم که باید جای سیم ها عوض بشه اگر دقیق میخواد کوکش مثل تنبور بشه

البته این همه تلاش و بحث برای تبدیل ستار به تنبور شکی توش نیست که غیر علمیه ولی برای نزدیک شدن و دلِ mae_6677 عزیز میشه یه کارایی کرد :4:

badssoss
Monday 14 May 2012, 10:23 AM
با درود خدمت دوستان توضیحاتی دارم که فصل الخطاب است.
تقریبا سعی خواهم کرد به تمامی شبهات جواب بدم..
در مورد ساختمان تنبور در تاپیک خود تنبور تقریبا توضیح کامل عرض کردم تنبور ((اون چیزی که امروزه رواج هست رو عرض می کنم)) دارای 3 سیم و 13 پرده است..
که دو سیم اول اون رو که دو کوک میشن با هم میگیرن(جفت گرفته میشه)و سیم سوم یا واخون که تکی است.
البته کل کوک تنبور رو تو بخش مربوطه توضیح دادم...
تنبور پرده بندیش به گونه ای هست که کرن و سوری نداره..و پرده ها به ترتیب بعد از دو دست باز توسط ر بمل(دو دیز) آغاز میشه و در پایین دسته با همون نت دو یز تموم میشه.. پس 13 پرده عبارت است از : دو دیز - ر- می بمل-می-فا-فا دیز-سل-لا بمل-لا-سی بمل-سی-دو-دو دیز....

badssoss
Monday 14 May 2012, 10:40 AM
اما سرور گرامی که می خواستن سه تار رو مثل تنبور بزنن.
این امر لازمه ی دو نکته است:
اول اینکه شما تکنیک های تنبور نوازی مثل پنجه یا انگشتی رو یاد بگیرین که رو سه تار پیادش کنین ...
دوم این موضوع که شما مقام های تنبور رو اشنا باشین یاهاشون و بدونین کدوم مقام ها در کدوم دستگاه ها هستند که سازتون (یعنی سه تار رو)در اون دستگاه کوک کنین...و بعدونین که توالی پرده ها کدوم ها هستن...
من الباب مثال عرض می کنم که مثلا ما مقام هایی داریم تو آواز اصفهان مثل مقام یاوران یا مقام خوشا آنان خوب حالا می خواییم این مقان ها رو با تکنیک تنبور در سه تار اجرا کنیم.. پرده هاش هستن فا -سل -لا بمل-سی بمل- دو دیز---- دوست عزیز اینجا مشخص می شه که اینها پرده های اصفهان فا هستن..اصفهان فا رو در سه تار چی ک.ک می کنیم.دو فا دو دو--- خوب دیگه حله سه تار رو دو فا دو دو کوک کنیم و با تکنیک های تنبور از مقام یاوران لذت ببریم....
با سپاس بدرود

r_a_m_i_n
Monday 14 May 2012, 12:10 PM
اما سرور گرامی که می خواستن سه تار رو مثل تنبور بزنن.
این امر لازمه ی دو نکته است:
اول اینکه شما تکنیک های تنبور نوازی مثل پنجه یا انگشتی رو یاد بگیرین که رو سه تار پیادش کنین ...
دوم این موضوع که شما مقام های تنبور رو اشنا باشین یاهاشون و بدونین کدوم مقام ها در کدوم دستگاه ها هستند که سازتون (یعنی سه تار رو)در اون دستگاه کوک کنین...و بعدونین که توالی پرده ها کدوم ها هستن...
من الباب مثال عرض می کنم که مثلا ما مقام هایی داریم تو آواز اصفهان مثل مقام یاوران یا مقام خوشا آنان خوب حالا می خواییم این مقان ها رو با تکنیک تنبور در سه تار اجرا کنیم.. پرده هاش هستن فا -سل -لا بمل-سی بمل- دو دیز---- دوست عزیز اینجا مشخص می شه که اینها پرده های اصفهان فا هستن..اصفهان فا رو در سه تار چی ک.ک می کنیم.دو فا دو دو--- خوب دیگه حله سه تار رو دو فا دو دو کوک کنیم و با تکنیک های تنبور از مقام یاوران لذت ببریم....
با سپاس بدرود

البته دوست عزیزدر اصفهان فا بجای دو دیز ( ر بمل ) از ر کرن در سه تار استفاده میشه...اما خب کسانی که با سازهایی که ربع پرده نداره مثل پیانو میخوان اصفهان بزنن...این ربع پرده ی درجه ششم رو متعادل میکنن به نیم پرده

alireza3tar
Monday 14 May 2012, 12:11 PM
سلام دوست عزیز منم تاالان هرچی تنبور دیدم3سیم داشته.

badssoss
Monday 14 May 2012, 11:17 PM
بله جانب آقای رامین خان شما صحیح می فرماین در بالا دسته (ر کرن) هست اما اگر دقت بفرمایین در پایین دسته( ر بمل ) صحیح است. چنانچه در گام اصفهان سل نیز در پایین دسته (می کرن) به (می بمل) تغییر پیدا می کنه..
بنده هم به همین جهت گام ام رو از فای میان دسته برداشتم و در دو دیز پایین دسته خاتمه دادم تا نبود ر کرن در تنبور سبب اشکال تئوری و عملی نگردد...
امیدوارم جسارت بنده رو بخشیده باشین دلیل این ترک ادب جز یاد گیریه صحیح سروران عزیزم نیست....
با سپاس بدرود...

r_a_m_i_n
Tuesday 15 May 2012, 04:21 PM
بله جانب آقای رامین خان شما صحیح می فرماین در بالا دسته (ر کرن) هست اما اگر دقت بفرمایین در پایین دسته( ر بمل ) صحیح است. چنانچه در گام اصفهان سل نیز در پایین دسته (می کرن) به (می بمل) تغییر پیدا می کنه..
بنده هم به همین جهت گام ام رو از فای میان دسته برداشتم و در دو دیز پایین دسته خاتمه دادم تا نبود ر کرن در تنبور سبب اشکال تئوری و عملی نگردد...
امیدوارم جسارت بنده رو بخشیده باشین دلیل این ترک ادب جز یاد گیریه صحیح سروران عزیزم نیست....
با سپاس بدرود...

بله..سپاس
اختیار دارید...من که از تنبور سر رشته ای ندارم.....داریم استفاده میکنیم از مطالب شما