PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بهترین نوازنده ویولن ایرانی از دیدگاه شما ...

napoleon
Tuesday 22 March 2011, 09:19 PM
در این نظرسنجی سعی کردیم تا کار نوازندگان نام آشنایی رو که در زمینه ی موسیقی ایرانی فعالیت کرده و آثارشون رو در جامعه موسیقی مطرح کردند، از دیدگاه شما به ارزیابی بذاریم .

در اینجا لازم دیدم تا نکته ای رو خدمت شما دوستان یادآوری کنم و اون اینه که ، ملاک رای و نظر خودتون رو تنها نوازندگی ویولن قرار بدید ، نه آهنگسازی یا چیز دیگه.
در صورت تمایل علت انتخابتون رو هم بنویسید.
با تشکر .

(گزینه ها بر اساس حروف الفبا)

abel
Tuesday 22 March 2011, 10:21 PM
سلام استاد ابولحسن صبا به نظر من اول و آخر ویولن ایران ایشونند ! البته آهنگسازی هم همینطور . بعده ایشون استاد حبیب ا... بدیعی به عقیده ی اهله فن .

napoleon
Tuesday 22 March 2011, 10:38 PM
(گزینه ها بر اساس حروف الفبا)

ترتیب فیروزبخت و کامیان جا به جا شده. (اشتباه تایپیه ... الفبا رو بلدم:21:)

napoleon
Tuesday 22 March 2011, 11:00 PM
سلام استاد ابولحسن صبا به نظر من اول و آخر ویولن ایران ایشونند ! البته آهنگسازی هم همینطور . بعده ایشون استاد حبیب ا... بدیعی به عقیده ی اهله فن .

دوست عزیز ممنون میشم اگه آهنگی از استاد صبا دارید که خودشون با ویولن اجرا کردند اینجا بذارید یا لینک دانلودشو معرفی کنید.

(به عقیده ی اهل فن کاری نداشته باشید ، نظر خودتون رو بگید!)

v_i_o_l_i_n_i_s_t
Tuesday 22 March 2011, 11:15 PM
به نظر من در حال حاضر بیژن مرتضوی...

abel
Tuesday 22 March 2011, 11:49 PM
دوست عزیز ممنون میشم اگه آهنگی از استاد صبا دارید که خودشون با ویولن اجرا کردند اینجا بذارید یا لینک دانلودشو معرفی کنید.

چشم !! چرا اینقدر خشن ..... اولین بار که کاره استاد بدیعی رو شنیدم ( سدره ) خیلی برام دلنشین بود . بعد دیدم تو پشت نواری یه همچین چیزیو نوشته ...

abel
Tuesday 22 March 2011, 11:54 PM

من نوارش رو دارم .. حدوده ساله 81 خریده بودم با عنوانه صدمین سال تولد استاد...و یه آلبوم دیگه.... من تو نت سرچ نکردم ولی میدونم دوتا آلبوم هست از ایشون...

abel
Tuesday 22 March 2011, 11:57 PM
اول لیست چشم خورد سیامک ذهنم رفت طرفه سیامک خواهانی :)..

ptei
Wednesday 23 March 2011, 01:24 AM
سلام
من نوازندگی استاد اسد الله ملک رو خیلی دوست دارم و عاشقشم
واقعا با احساسترین بودن
تکنیک ها آرشه کشی و ...

RAHA3
Wednesday 23 March 2011, 07:38 AM
ممکنه از هر کدومشون یه نمونه کار بزارین من خودم چند تایی شون رو فقط به اسم میشناسم کاری ازشون تا حالا نشنیدم

napoleon
Wednesday 23 March 2011, 11:10 AM
ممکنه از هر کدومشون یه نمونه کار بزارین من خودم چند تایی شون رو فقط به اسم میشناسم کاری ازشون تا حالا نشنیدم

با اینکه سرعت اینترنتم خیلی بالا نیست ، ولی سعی خودمو میکنم که حتماً اینکارو بکنم ... (اگر چه یه سرچ توی نت بکنی میتونی هم با بیوگرافیشون و هم با کاراشون آشنا بشی .)

Brilliant
Wednesday 23 March 2011, 11:27 AM
به نظر من پرویز یا حقی و بعد از اون مجتبی میرزاده..
این نظر کاملا شخصیه...

Khashayar
Wednesday 23 March 2011, 12:36 PM
درود
خوب ببینید من از مخالفین سر سخت این جور نظر سنجی ها هستم.
بهترین از چه جهت؟
اصلا بهترین یعنی چه؟
یه سوال...اصلا شما چطور میتونید بدیعی رو با ملک مقایسه کنید؟ یا با یاحقی؟
خالدی و صبا چی؟
مگه شاگر استاد نبودن؟ اما دنیاشون کاملا با هم فرق میکنه...
این نظر سنجی ها کاملا غیر علمی و بی فایده و گاهی حتی مخبرب هست.
به جای این نظر سنجی ها وئ بهترین و بدتری ها بیایم کارگاه نقد و بررسی راه بنداریم...از نظر سبکی و تکنیکی و حالت و ... با هم بسنجیم این نوازنده ها رو...
نه اینکه هر کس سلیقه ای بیاد بگه من این رو دوست دارم من اون رو دوست دارم..
خوب این سلیقه کاملا نهفته در همون سبک و حالت و تکنیم های خاصی که هر کدو از این نوازنده ها دارن..
اما میایم فقط ظاهر رو بیان میکنیم بدون آوردن دلیل و بحث های خوب و مفید.
وگرنه هر کدومشون جایگاه خاصی دارند و از جهتی بهترین هستند.
مثلا خرم شاید نوازندگیش عالی نباشه و مثلا به پای خیلی از نوازنده های ویولون ما نرسه اما اهنگ هایی که ساخته پر سوز ترین اهنگ هاست...یا همین طور صبا بهترین معلم موسیقی و اهنگساز خوب اما شیرین نمی نوازه...
بحث در این مورد به قدری سنگین و پیچیده هست که باید همه همت کنند و کاملا بی طرف و علمی وارد بحث بشن
پاینده باشید

napoleon
Wednesday 23 March 2011, 01:06 PM
درود
خوب ببینید من از مخالفین سر سخت این جور نظر سنجی ها هستم.
بهترین از چه جهت؟
اصلا بهترین یعنی چه؟
یه سوال...اصلا شما چطور میتونید بدیعی رو با ملک مقایسه کنید؟ یا با یاحقی؟
خالدی و صبا چی؟
مگه شاگر استاد نبودن؟ اما دنیاشون کاملا با هم فرق میکنه...
این نظر سنجی ها کاملا غیر علمی و بی فایده و گاهی حتی مخبرب هست.
به جای این نظر سنجی ها وئ بهترین و بدتری ها بیایم کارگاه نقد و بررسی راه بنداریم...از نظر سبکی و تکنیکی و حالت و ... با هم بسنجیم این نوازنده ها رو...
نه اینکه هر کس سلیقه ای بیاد بگه من این رو دوست دارم من اون رو دوست دارم..
خوب این سلیقه کاملا نهفته در همون سبک و حالت و تکنیم های خاصی که هر کدو از این نوازنده ها دارن..
اما میایم فقط ظاهر رو بیان میکنیم بدون آوردن دلیل و بحث های خوب و مفید.
وگرنه هر کدومشون جایگاه خاصی دارند و از جهتی بهترین هستند.
مثلا خرم شاید نوازندگیش عالی نباشه و مثلا به پای خیلی از نوازنده های ویولون ما نرسه اما اهنگ هایی که ساخته پر سوز ترین اهنگ هاست...یا همین طور صبا بهترین معلم موسیقی و اهنگساز خوب اما شیرین نمی نوازه...
بحث در این مورد به قدری سنگین و پیچیده هست که باید همه همت کنند و کاملا بی طرف و علمی وارد بحث بشن
پاینده باشید

سلیقه ! سلیقه ! سلیقه!

هر کسی، هر انسانی یه سلیقه ای داره . یکی آبیو دوست داره یکی قرمزو ، یکی تام هنکسو یکی مارلون براندو رو، یکی غزل سعدی رو میپسنده یکی دیگه عاشق غزل حافظه ...

این نظر سنجی هم یه چیز کاملاً سلیقه اییه ، "شما ویولن کیو بیشتر دوست داری ؟" فقط از نظر نوازندگی نه چیز دیگه ...

آشو جان من آدم میشناسم که عاشق ویولن همایون خرم ! کسی جرعت نداره جلوش از خرم بد بگه! این نظر شماست که خرم خوب نمیزنه.

این که میگی:"بحث بی طرف و علمی باشه" ... نه! اصلاً همچی چیزیو قبول ندارم . این نظر سنجی و کلاً موسیقی یه چیز دلیه که اگه با علم هم همراه باشه خب خیلی بهتره.
ممکنه یه نوازنده ی دوره گرد هیچی از علم موسیقی ندونه ، اما به کمک گوشش و با احساسش بسیار دلنواز بزنه . در صورتی که هیچ ادعایی هم نداره...
در طول تاریخ خیلیا بودن که هیچی از نت و علم موسیقی نمیدونستن اما تو کارشون استاد بودن! یه سرچ بکنی باهاشون آشنا میشی.

بازم میگم این نظرسنجی کاملاً سلیقه و نظر شخصی کاربرای این سایته .

شما نوازندگیه کیو بیشتر از همه دوست دارین ؟

من خودم ویولن ملک، میرزاده و بدیعی رو دوست دارم اما ویولن یاحقی رو بیشتر می پسندم.

حالا نزنی در تاپیکو تخته کنی! :21:

Khashayar
Wednesday 23 March 2011, 01:19 PM
درود

سلیقه ! سلیقه ! سلیقه!

هر کسی، هر انسانی یه سلیقه ای داره . یکی آبیو دوست داره یکی قرمزو ، یکی تام هنکسو یکی مارلون براندو رو، یکی غزل سعدی رو میپسنده یکی دیگه عاشق غزل حافظه ...

این نظر سنجی هم یه چیز کاملاً سلیقه اییه ، "شما ویولن کیو بیشتر دوست داری ؟" فقط از نظر نوازندگی نه چیز دیگه ...

آشو جان من آدم میشناسم که عاشق ویولن همایون خرم ! کسی جرعت نداره جلوش از خرم بد بگه! این نظر شماست که خرم خوب نمیزنه.

این که میگی:"بحث بی طرف و علمی باشه" ... نه! اصلاً همچی چیزیو قبول ندارم . این نظر سنجی و کلاً موسیقی یه چیز دلیه که اگه با علم هم همراه باشه خب خیلی بهتره.
ممکنه یه نوازنده ی دوره گرد هیچی از علم موسیقی ندونه ، اما به کمک گوشش و با احساسش بسیار دلنواز بزنه . در صورتی که هیچ ادعایی هم نداره...
در طول تاریخ خیلیا بودن که هیچی از نت و علم موسیقی نمیدونستن اما تو کارشون استاد بودن! یه سرچ بکنی باهاشون آشنا میشی.

بازم میگم این نظرسنجی کاملاً سلیقه و نظر شخصی کاربرای این سایته .

شما نوازندگیه کیو بیشتر از همه دوست دارین ؟

حالا نزنی در تاپیکو تخته کنی! :21:
اوکی موفق باشید.
همین برخورد های غیر علمی باعث شده موسیقی این مملکت به اینجا برسه.
کاری به خرم و .. ندارم یک مثال بود.
اما یک سوال.
حالا مثلا سلیقه ی خیلی ها رو جمع کردی اخرش چه کمکی به پیشرفت مویقی میکنه؟
چه کمکی به خودت یکنه؟
آیا با سبک مثلا محبوب ترین نوازنده اشنا میشی؟
آیا فاکتور های سبکی اون رو میشناسی؟
و از این قبیل!!!
بعد علم موسیقی ربطی به نت خونی نداره...نت خونی یک چیز خیلی ابتدایی موسیقی هست و اصلا مهم نیست که من تو بحث بیارمش.
در مورد تخته شدن در تاپیک اصولا بحث های اینچنینی باید بسته بشه....چون هیچ بار علمی و تخصصی نداره ...
هر کسی سلیقه داره درست...اما شما مثلا چرا از نوازندگی اون نوازنده ی دوره گرد خوشت میاد؟
چون قشنگ میزنه؟
چرا قشنگ میزنه؟
قشن نواختن تعریفش چیه؟
تکنیکش خوبه؟
چه تکنیکیش؟
چرا تکنیکش خوبه؟
تکنیکش نسبت به کی خوبه؟
شیرین میزنه؟
شیرین نوازی یعنی چی؟
و و و
این ها مسائلی هست که اگر در موردش بحث بشه میتونه مفید باشه یعنی سلیقه در کنار بحث و چرای اون سلیقه! که خود به خود علمی میشه.
موسیقی دلی نیست!! موسیقی هنره...
موسیقی دلی با موسیقی هنری فرق میکنه.
که موسیقی هنری از اون عشق و اساسات و .. هم بهره میبره که شاید تعریف دلی بزارید روش.!
اما موسیقی دلی تنها از فاکتور های مهم مموسیقی هنری بهره نمیبره.
در کل خوش باشید من میخواستم وارد بحثی بشم بعد از مدت ها و بحث رو به سمت خوب و آموزنده ای سوق بدیم....اما الان این پست و لحن شما رو دیدم پشیمون شدم....
پموفق باشید و پاینده

napoleon
Wednesday 23 March 2011, 01:38 PM
درود

اوکی موفق باشید.
همین برخورد های غیر علمی باعث شده موسیقی این مملکت به اینجا برسه.
کاری به خرم و .. ندارم یک مثال بود.
اما یک سوال.
حالا مثلا سلیقه ی خیلی ها رو جمع کردی اخرش چه کمکی به پیشرفت مویقی میکنه؟
چه کمکی به خودت یکنه؟
آیا با سبک مثلا محبوب ترین نوازنده اشنا میشی؟
آیا فاکتور های سبکی اون رو میشناسی؟
و از این قبیل!!!
بعد علم موسیقی ربطی به نت خونی نداره...نت خونی یک چیز خیلی ابتدایی موسیقی هست و اصلا مهم نیست که من تو بحث بیارمش.
در مورد تخته شدن در تاپیک اصولا بحث های اینچنینی باید بسته بشه....چون هیچ بار علمی و تخصصی نداره ...
هر کسی سلیقه داره درست...اما شما مثلا چرا از نوازندگی اون نوازنده ی دوره گرد خوشت میاد؟
چون قشنگ میزنه؟
چرا قشنگ میزنه؟
قشن نواختن تعریفش چیه؟
تکنیکش خوبه؟
چه تکنیکیش؟
چرا تکنیکش خوبه؟
تکنیکش نسبت به کی خوبه؟
شیرین میزنه؟
شیرین نوازی یعنی چی؟
و و و
این ها مسائلی هست که اگر در موردش بحث بشه میتونه مفید باشه یعنی سلیقه در کنار بحث و چرای اون سلیقه! که خود به خود علمی میشه.
موسیقی دلی نیست!! موسیقی هنره...
موسیقی دلی با موسیقی هنری فرق میکنه.
که موسیقی هنری از اون عشق و اساسات و .. هم بهره میبره که شاید تعریف دلی بزارید روش.!
اما موسیقی دلی تنها از فاکتور های مهم مموسیقی هنری بهره نمیبره.
در کل خوش باشید من میخواستم وارد بحثی بشم بعد از مدت ها و بحث رو به سمت خوب و آموزنده ای سوق بدیم....اما الان این پست و لحن شما رو دیدم پشیمون شدم....
پموفق باشید و پاینده

با این نظرسنجی میشه فهمید که اکثر مردم سبک چه کسی رو بیشتر دوست دارند به قول خود شما: "فاکتورهای سبکیه " چه کسی رو دوست دارن... کدوم نوازنده بیشتر تونسته نظر مردم رو به خودش جلب کنه. و کسی که نتیجه ی این نظر سنجی رو میبینه ، فکر کنه ببینه که مثلاً چرا فلان استاد رای بالاتری آورده؟ مگه تو آهنگاش چه فاکتورهایی رو مد نظر قرار داده که مردم اونو بیشتر دوست دارن؟ (و اونها رو توی آهنگای خودش هم بکار ببره و تاثیرش رو ببینه) و...

ضمناً اول تاپیک عرض کردم که هر کسی که دوست داشت دلیل انتخابشو بگه. مثلاً چرا به بدیعی رای داده و به ملک نداده؟ اگر هم دوست نداشت یا دلیلی برای نظرش نداشت نگه.

من هیچ کجای صحبتام کوچکترین بی احترامی به شما نکردم ... همیشه از صحبتهای شما آشو جان استفاده کردم و از شما تشکر کردم... همین حالا هم اگه شما ناراحت هستید از شما عذر می خوام.

فقط خواهشاً سفسطه نکنید که: "دلیل پیشرفت نکردن موسیقی همین چیزاست."
واقعاً بی انصافیه اگه این حرفو بزنیم . وقایع سال 57 باعث شد تا موسیقی ایران از مسیر اصلیش منحرف بشه. نه این نظرسنجی.

باز هم از آشوی عزیز کمال تشکر رو دارم.
و امیدوارم باز هم حضورش رو در بحثها ببینم.

BigBrother
Sunday 3 April 2011, 04:24 PM
من با نظر دوستمون که میگن این اساتید قابل مقایسه نیستند موافقم . مقایسه این ها فقط از آدم های غیر حرفه ای برم یاد . توی این سایت خیر سرمون ما مثلا موزیسین هستیم .
استاد صبا اصلا پنجه جالبی نداشتند و صفحه هایی که ازشون مونده به وضوح میشه فالشی هاشو نرو توی پوزیسیون ها شنید و بسیار بد صدا ساز میزدند (حداقل توی صفحه هایی که ما شنیدیم وازشون مونده) و قطعاتشو نرو شاگرد هاشون بسیار بهتر از خودشون میزدند . ولی صبا تاج موسیقی ایرانه . ما هر چی توی موسیقی دهه 30-40-50 داریم مال صبا و شاگرد هاشون هست .

استاد رحمت الله بدیعی
پنجه ژوست و آرشه کشی های متبحرانه و پاساژه ای تمیز . بین شاگردان صبا بدون شک بهترین ویولونیست بدیعی هست و سبک نوازندگی ایشون بسیار به نوازنده های غربی نزدیک هست ولی اونقدر احساس موسیقی ایرانی رو درک میکرده اند که از بعد احساسی هم آدم لذت میبره ازش . پنجه ایشون کاملا قابل تشخیصه . ولی آثار غیر نوازندگی معروفی برای روزگار ما نمونده و فقط میشه از ردیف نوازی های ایشون لذت برد .

استاد ملک
پنجه شیرینی داشتند ولی از بعد تکنیکی خیلی بالا نبودند و اصولا ایشون کلا به دو سوم پایین آرشه اعتقاد نداشتند ولی عیبی نداره همه ی این ها فدای سر احساس سازشون که آدم رو کاملا به خلسه میبره . پنجه ایشون هم از کیلومتر ها قابل تشخیصه . از ایشون هم چند تا چهار مضراب خوب باقی مونده .

استاد خرم
میشه گفت یکی از ضعیف ترین شاگردان صبا در زمینه نوازندگی هستند . در نوازندگی ایشون هیچ نکته ی خاصیو جود نداره ولی رسوای زمانه ؛ غوغای ستارگان , سرگشته و چند تصنیف دیگه از ایشون تا موسیقی ایرانی به جاست به جا خواهد موند .

استاد علی تجویدی
80% تصنیف های خاطره ساز ما رو ایشون و استاد یا حقی ساخته اند و نقش زیادی در گسترش رپرتوار موسیقی ما ایفا کردهاند . ویولون نوازی اشون هم بد نبود ولی در حد بدیعی اصلا نبود . مسئله بعدی ایشون کشف شاگرد هایی مثل هایده و حمیرا هست و اینکه ایشون بر عکس باقی اساتید زیاد اهل دود و دم نبودند و تا انتهای عمر آهنگ های خوبی میساختند . (نمنه تصنیف تذرو با صدای استاد شجریان) . اشون فرزند خلف صبا هست چه از بعد نگارش ها چه از بعد ساخته ها , چه از بعد تربیت شاگرد

استاد یاحقی
ایشون هم آهنگ های خیلی خوبی ساختند هم پنجه بسیار شیرینی داشتند ولی به نظر شخصی من نوازندگیشون اصلا در حد استاد بدیعی نبوده و نیست و آهنگ سازیشون هم یه مقدار سطحی تر از امثال تجویدی هست . ولی ایشون یه نقش بزرگ داشتند در موسیقی ما . اینکه عده ی خیلی زیادی رو با ویلون ایرانی آشنا کردند و اصلا هر شنونده ای که ویولون ایرانی میشنوه فکر میکنه استاد یاحقی مینوازه . و البته پنجه استاد هم کاملا قابل تمایزه .

مجتبی میرزاده
نوازندگیشون ترکیبی از شیرین کاری های ملک هست + پنجه بدیعی . حیف که آثار زیادی ازشون نمونده ورگنه میشد بدون شک گفت بهترین نوازنده پاپ/سنتی ما ایشون هستند . حیف که کسی قدرشونرو ندونست .

بیژن مرتضوی
همون نقشی که استاد یاحقی در دهه 50 داشتند ایشون در دهه 70 داشتند . یعنی اکثر ماهایی که ویولون رو شروع کردیم یکی ازد لایلش کارهای ایشون بوده . پنجه ایشون هم کاملا قابل تشخیصه . و مسملما بهترین نوازنده پاپ ما هستند . صدای ساز مرتضوی واقعا خاص , احساسی و شیشه ای هست و آدم رو کاملا به وجد میاره

علی نودوست
ایشون یه نوازنده خالطور هستند که بسیار عالی مینوازند . ادعای خاصی هم ندارند ولی من به شخصه پنجه اشون رو دوست دارم و حتما اگه وقت بشه روی اون سبک موسیقی که داره از بین میره کار خواهم کرد . بر عکس نوازنده های ویولون خالطور ایشون بسیار تمیز و درست مینوازند .

خوب حالا واقعا کی میتونه بگه کدوم بهترن ؟ به نظر من که همه اشون عالی هستند . و آدمی مثل صبا رو نباید با شاگرد هاش مقایسه کرد . جایگاه صبا اصلا جایگاه دیگه ایه .

RaziYeH
Sunday 3 April 2011, 06:29 PM
همشون خوبن :d

sarlak82
Sunday 3 April 2011, 06:35 PM
نمیدونم تا حالا برگ سبز های استاد حبیب ا.. بدیعی رو گوش کردید یا نه پیشنهاد میکنم حتما گوش کنید تا به تک بودن ایشون در موسیقی اصیل ایرانی پی ببرید

*nvidia*
Saturday 23 April 2011, 09:33 PM
من با نظر دوستمون که میگن این اساتید قابل مقایسه نیستند موافقم . مقایسه این ها فقط از آدم های غیر حرفه ای برم یاد . توی این سایت خیر سرمون ما مثلا موزیسین هستیم .
استاد صبا اصلا پنجه جالبی نداشتند و صفحه هایی که ازشون مونده به وضوح میشه فالشی هاشو نرو توی پوزیسیون ها شنید و بسیار بد صدا ساز میزدند (حداقل توی صفحه هایی که ما شنیدیم وازشون مونده) و قطعاتشو نرو شاگرد هاشون بسیار بهتر از خودشون میزدند . ولی صبا تاج موسیقی ایرانه . ما هر چی توی موسیقی دهه 30-40-50 داریم مال صبا و شاگرد هاشون هست .

استاد رحمت الله بدیعی
پنجه ژوست و آرشه کشی های متبحرانه و پاساژه ای تمیز . بین شاگردان صبا بدون شک بهترین ویولونیست بدیعی هست و سبک نوازندگی ایشون بسیار به نوازنده های غربی نزدیک هست ولی اونقدر احساس موسیقی ایرانی رو درک میکرده اند که از بعد احساسی هم آدم لذت میبره ازش . پنجه ایشون کاملا قابل تشخیصه . ولی آثار غیر نوازندگی معروفی برای روزگار ما نمونده و فقط میشه از ردیف نوازی های ایشون لذت برد .

استاد ملک
پنجه شیرینی داشتند ولی از بعد تکنیکی خیلی بالا نبودند و اصولا ایشون کلا به دو سوم پایین آرشه اعتقاد نداشتند ولی عیبی نداره همه ی این ها فدای سر احساس سازشون که آدم رو کاملا به خلسه میبره . پنجه ایشون هم از کیلومتر ها قابل تشخیصه . از ایشون هم چند تا چهار مضراب خوب باقی مونده .

استاد خرم
میشه گفت یکی از ضعیف ترین شاگردان صبا در زمینه نوازندگی هستند . در نوازندگی ایشون هیچ نکته ی خاصیو جود نداره ولی رسوای زمانه ؛ غوغای ستارگان , سرگشته و چند تصنیف دیگه از ایشون تا موسیقی ایرانی به جاست به جا خواهد موند .

استاد علی تجویدی
80% تصنیف های خاطره ساز ما رو ایشون و استاد یا حقی ساخته اند و نقش زیادی در گسترش رپرتوار موسیقی ما ایفا کردهاند . ویولون نوازی اشون هم بد نبود ولی در حد بدیعی اصلا نبود . مسئله بعدی ایشون کشف شاگرد هایی مثل هایده و حمیرا هست و اینکه ایشون بر عکس باقی اساتید زیاد اهل دود و دم نبودند و تا انتهای عمر آهنگ های خوبی میساختند . (نمنه تصنیف تذرو با صدای استاد شجریان) . اشون فرزند خلف صبا هست چه از بعد نگارش ها چه از بعد ساخته ها , چه از بعد تربیت شاگرد

استاد یاحقی
ایشون هم آهنگ های خیلی خوبی ساختند هم پنجه بسیار شیرینی داشتند ولی به نظر شخصی من نوازندگیشون اصلا در حد استاد بدیعی نبوده و نیست و آهنگ سازیشون هم یه مقدار سطحی تر از امثال تجویدی هست . ولی ایشون یه نقش بزرگ داشتند در موسیقی ما . اینکه عده ی خیلی زیادی رو با ویلون ایرانی آشنا کردند و اصلا هر شنونده ای که ویولون ایرانی میشنوه فکر میکنه استاد یاحقی مینوازه . و البته پنجه استاد هم کاملا قابل تمایزه .

مجتبی میرزاده
نوازندگیشون ترکیبی از شیرین کاری های ملک هست + پنجه بدیعی . حیف که آثار زیادی ازشون نمونده ورگنه میشد بدون شک گفت بهترین نوازنده پاپ/سنتی ما ایشون هستند . حیف که کسی قدرشونرو ندونست .

بیژن مرتضوی
همون نقشی که استاد یاحقی در دهه 50 داشتند ایشون در دهه 70 داشتند . یعنی اکثر ماهایی که ویولون رو شروع کردیم یکی ازد لایلش کارهای ایشون بوده . پنجه ایشون هم کاملا قابل تشخیصه . و مسملما بهترین نوازنده پاپ ما هستند . صدای ساز مرتضوی واقعا خاص , احساسی و شیشه ای هست و آدم رو کاملا به وجد میاره

علی نودوست
ایشون یه نوازنده خالطور هستند که بسیار عالی مینوازند . ادعای خاصی هم ندارند ولی من به شخصه پنجه اشون رو دوست دارم و حتما اگه وقت بشه روی اون سبک موسیقی که داره از بین میره کار خواهم کرد . بر عکس نوازنده های ویولون خالطور ایشون بسیار تمیز و درست مینوازند .

خوب حالا واقعا کی میتونه بگه کدوم بهترن ؟ به نظر من که همه اشون عالی هستند . و آدمی مثل صبا رو نباید با شاگرد هاش مقایسه کرد . جایگاه صبا اصلا جایگاه دیگه ایه .

در این که این اساتید نباید با هم مقایسه بشن من هم کاملا با شما هم عقیده هستم.

نمی دونم شما چطور تشخیص دادید که از ساز استاد صبا صدای فالشی بیرون میاد.واقعا متحریم از این همه بی اطلاعی از اساتید .
زمانی که انسان درباره ی موضوعی قدرت تشخیص نداره نباید درباره ی آن موضوع اظهار نظر کنه و آن هم در بزرگترین انجمن موسیقی و اینچنین به استادی که اساتید بسیاری را تربیت کرد و به چند ساز از جمله ویولن سنتور و سه تار کاملا تسلط داشت توهین کنه.
در موسیقی ما هیچ مکتبی به اندازه ی مکتب استاد ابوالحسن صبا تاثیرگذار نبوده و نخواهد بود.

استاد صبا به ویولن تسلط کاملی داشتند این حرف من نیست حرف اساتید اهل فن هست.

حالا چطور یک استاد (این کلمه ی استاد از اونهایی نیست که بچه ای که میاد سازی رو تدریس می کنه بهش میگن.) فالش ساز می زنه من نمی دونم.

در مورد استاد حبیب الله بدیعی(که شما گفتید رحمت الله و البته ایشون هم از نوازتدگان بنام هستند)
باید بگم که سبک ایشون به هیچ وجه به موسیقی کلاسیک نزدیک نیست.(شاید تکنیک بالای آرشه ی ایشان شما را به این فکر انداخته).
خود استاد در خاطراتشون گفته بودن از شش سالگی عاشق موسیقی ایرانی بودند و از موسیقی کلاسیک فقط برای بالا بردن تکنیکشون استفاده می کردند.

از ایشون مجموعه های برگ سبز (1 تا 7) و سدره (1 تا 3) و برنامه های بسیاری که در رادیو اجرا کردند (از جمله برنامه ی گلها) به یادگار مانده.

در رابطه با استاد ملک این که شما میگید ایشون از دو سوم آرشه استفاده نمی کردند خیلی حرف خنده داری هست و اگر اثرات تصویری که از ایشون باقی مونده رو مشاهده می کردید هیچ وقت این حرف رو نمی زدید.مسلما تکنیک استاد در حدی بود که بدون هیچ کم و کاستی زیباترین موسیقی رو از این ساز سرکش خلق کنند.

در مورد استاد یاحقی چطور می گویید که نوازندگی ایشان اصلا در حد استاد بدیعی نیست ؟
استاد یاحقی آهنگساز و نوازنده ی بسیار ماهری بودند و اینکه شما آهنگ سازی ایشون رو سطجی می دونید جای تامل داره

در آخر هم به نظر من هر گلی بوی خودشو داره و این نظر سنجی ها هیچ جنبه ی علمی نداره و سلیقه ای هست.

من سه تن از اساتید رو به عنوان بهترین اساتید تاریخ ایران انتخاب می کنم این سه استاد واقعا شاخص بودند.صاحب سبک خاص خود و در ضمن بداهه نوازان بسیار قهاری نیز بودند

1-استاد اسدالله ملک
2-استاد پرویز یاحقی
3-استاد حبیب الله بدیعی

ترتیب هم مهم نیست