PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نحوه ی پیچاندن سیم برای درست کردن حلقه

peyman_n
Thursday 24 March 2011, 09:11 AM
سلام
من برای تعویض سیم از سیم های اماده استفاده میکنم
خواستم ببینم کسی از شما خودش تا حالا با استفاده از انبر و وسایل دیگه اون حلقه ی انتهایی سیم رو درست کرده
چند روزه مشغولم و هر بار یا درست نمیشه ، یا پاره میشه ، یا بدرد نمیخوره
کلیپی چیزی ندارید که ادم ببینه یاد بگیره
کلی سیم زرد اعلا دارم که میخام اماده اش کنم
ممنونم

Khashayar
Thursday 24 March 2011, 10:00 AM
درود
خوب سیم پیچیدن در واقع کاری نداره فقط باید قلقش دستتون بیاد.
اما اگر براتون سخته سیم پیچ در مقازه ها هست میتونید یکی بخرید با قیمت حدود 4000 هزار تومان و سیم ها رو آماده کنید.
اما به نظر من این سیم پیچ های آماده تمیز میپیچه سیم رو اما جون نداره سیم تابیده شده و همچین به دل نمیشیه.
با دست بهتره...سعی کنید با دسست که سیم میتابونید زاویه ی بین دو سیم که روی هم قرار میگیرن حدود 90 درجه باشه و تا آخر این زاویه حفظ بشه،خیلی زیاد نتابونید که سیم بشکنه!
وقتی از انبر دست و این وسایل استفاده میکنید خیلی فشار ندید که سیم له بشه و باعث شکستن بشه.
انگشت خودتون رو داخل حلقه کنید و خیلی ارام و منظم بپیچونید تا به انتها برسید و سیمتان تابیده باشه..
در کل با کمی تمرین میتونید راحت سیم های خوبی بتابونید.
پاینده باشید

amir_khamse74
Thursday 24 March 2011, 10:02 AM
اول سیم رو خم کن و نوکش رو با ادامه ی سیم مماس کن.
بعد با یه انبر اون قسمتی که سیم ها به هم مماس شدن رو نگه دار.
حالا یه پیچ گوشتی فرو کن تو اون قوس سر سیم.
یادت باشه هر چقدر بیشتر بکشیش بهتره.
حالا بپیچونش.
البته من خودم نه سنتور می زنم نه سنتور کوک می کنم.
ولی چون داداشم سنتور داره دیدم که اینجوری حلقه درست می کنه.

r_a_m_i_n
Thursday 24 March 2011, 03:38 PM
سیم پیچ هم هست...که ساخته ی استاد قنبری مهره..........ولی نباید بیش از 5 دور باهاش تابید چون سیم ضعیف میشه

ALI2323
Thursday 24 March 2011, 09:25 PM
خداییش کار آسونی نیست..من هم خیلی سخت حلقه ها رو درست میکنم...البته با دست سیم پیچ رو قبول ندارم..
سیم هام هم چون سیم های گرون قیمتیه نمیتونم روش تمرین کنم...یه کمی میشه بیشتر توضیح بدید

mae_6677
Thursday 24 March 2011, 11:54 PM
ممنون از تايپيك خوب
منم هميشه براي تعويض سيم هاي سه تارم با اين مشكل روبرو بودم.از راهنمايي هاتون ممنون.

peyman_n
Saturday 26 March 2011, 08:41 AM
دوستان ممنون از راهنماییتون
ولی به نظر من اگر یکی از دوستان زحمت بکشه و در قالب کلیپی اینجا بذاره عالی میشه
ما هم دعاگوش میشیم

من سیم های اماده ی وحدتی ( اگر درست گفته باشم ) دارم ولی فکر میکنم ضعیفه و یه جورایی صداش هم بلندتره
یک مقدار سیم اعلا هم خریدم که هر کاری میکنم یا در نمیاد یا خراب میشه

AliB
Saturday 26 March 2011, 09:19 AM
پیچیدن سیم سه تار متفاوت از سیم سنتوره !
سیم های سه تار از 18 تا 22 هست قطرش و البته سیم بم سه تار هم معمولا 35 ! سیم های سنتور همگی 35 یا 40 هستند اگر اشتباه نکنم و پیچوندن سیم شماره ی 20 22 خیلی ساده است و با دست به راحتی انجام میشه! اما سیم شماره ی 35 که مربوط به بمه به سختی پیچیده میشه و پدر دست و بال آدم در میاد با همون یه دونه سیم پیچوندن! حالا فرض کن 72 رشته سیم رو بخوای با دست بپیچی! مساله ی بعد اینه که حلقه ای که ایجاد میشه با اندازه ی انگشت روی سیم برای سیم گیر سه تار و تار مناسبه اما حلقه های مورد نیاز برای سیم سنتور خیلی کوچکتر باید باشه! سیم ریزی مرتب و منظم تاثیر زیادی روی کوک شدن و کوک نگه داشتن ساز داره مخصوصا سنتور !
تا اونجایی که من دیدم معمولا با استفاده از انبر دست سیم سنتور رو می پیچن! منتها باید انبری استفاده کنید که داخل دهنه ی اون شیار شیار نباشه تا سیم رو زخمی نکنه ! می تونید انبر دست یا دهن باریک معمولی بگیرید و داخل دهنش رو با سوهان صاف کنید و شیار ها رو از بین ببرید. من خودم یک مدل انبر دست ظریف پیدا کردم که لبه ی دهنش سه چهار کیلیمتر صاف و بدن دندونه است که برای کار پیچوندن سیم ازش کمک میگیرم! روش کارم هم اینه که با خیال راحت سیم رو با انگشت میپیچم و بدون فشار زیاد و بعد قسمتی که سیم ها به هم تابیده شده رو با لبه ی صاف انبر دست فشار میدم تا خوب سیم ها برن تو هم! نتیجه خیلی فوق العاده است به نحوی که گره ی ایجاد شده از گره ی سیم تاب هم تمیز تر میشه ضمن اینکه مقاومت سیم هم از بین نمیره و ضعیف نمیشه!
برای سنتور میشه از همچین انبری استفاده کرد و البته از روشی که دوستمون گفتن! دو سر سیم رو روهم بگذارید با انبر نگه دارید و حلقه رو با استفاده از میله ی یک پیچ گوشتی که قطرش به اندازه ی حلقه ی مورد نظر ماست بپیچونید! آخر سر هم قسمت پیچیده شده رو با انبر یه حالی بهش بدبد تا محکم بشه! مقداری تجربه و دقت می خواد و تمرین! بهتره از سیم های سولفات و قدیمی استفاده کنید برای تمرین ! چون بدون تمرین نباید انتظار داشته باشید که گره ی تمیزی از کار در بیاد گره تون.

peyman_n
Friday 8 April 2011, 12:49 PM
دوستان زحمت کلیپ رو میکشید ؟؟

ALI2323
Friday 8 April 2011, 10:03 PM
من هم با پیمان عزیز موافقم اگه یه کیلیپ بذارید ممنون میشیم

ALI2323
Sunday 10 April 2011, 05:08 PM
آقا من از استادم پرسیدم یه روش بهم گفت که کارم رو خیلی راحت کرد....الان خیل خوب میپیچم...
شما حلقه رو درست کنید و توی دسستون بگیرید و یکی از دو سیم(اونی که کوتا تره) رو دور اون یکی بپیچید بسیار راحت اگه شد یه فیلم میذارم

rbrb
Saturday 23 April 2011, 10:36 PM
خیلی لطف میکنی اگه فیلم بذاری

:am:be:bd

z_m
Sunday 24 April 2011, 09:24 PM
درود...
به قول علی آقا واقعا راحته ...من همین 5شنبه پیش پیش آقای سالاری بودم برای همین کار.... خیلی به راحتی حلقه درست کردن با همین دم باریکها وخیلی سریع سیم رو جا انداختن... خیلی راحت بود ...

rbrb (You can see links before reply) چرا اینقدر بالا پایین میری شما؟؟؟؟؟

peyman_n
Monday 25 April 2011, 08:32 AM
ای بابا
همه میگن راحته
من با سیم هواپیمای بویینگ میتونم درست کنم ولی حلقه نه
خب اگر راحته کلیپش رو بذارید ما هم فیض ببریم

mae_6677
Monday 25 April 2011, 11:39 AM
سلام
پیمان جان تا فردا سعی میکنم یه کلیپ برات بزارم البته به روش سه تاری (ولی قول نمی دم چون سرم خیلی شلوغه).منم تازه یاد گرفتم.اونم با استفاده از گوشی سه تار.کافی هست که سیم رو دور گوشی حلقه کنی بعد در حالی که محل به هم رسیدن دو سیم رو گرفتی گوشی رو میچرخونی و ...

rbrb
Thursday 28 April 2011, 10:22 PM
درود...
به قول علی آقا واقعا راحته ...من همین 5شنبه پیش پیش آقای سالاری بودم برای همین کار.... خیلی به راحتی حلقه درست کردن با همین دم باریکها وخیلی سریع سیم رو جا انداختن... خیلی راحت بود ...

rbrb (You can see links before reply) چرا اینقدر بالا پایین میری شما؟؟؟؟؟

یعنی چی؟

mae_6677
Sunday 1 May 2011, 01:27 PM
پیمان جان واقعا شرمنده
من قول داده بودم یه کلیپ برات بزارم اما همون روز که رفتم خونه هم اتاقیم برای اولین بار تو عمر دانشجوییش اتاق رو تمیز کرد و هرچی سیم پاره داشتم انداخته بود دور.اگه فرصت کردم برم شهر به خاطر تو هم شده سیم میخرم و کلیپ رو برات میزارم
بازم شرمنده

peyman_n
Sunday 1 May 2011, 02:49 PM
بابا دستت درد نکنه
هر وقت که وقت کردی
خلاصه ممنونتیم

You can see links before reply

shahriyaran
Wednesday 4 May 2011, 01:52 PM
درود
من هم چند وقت پیش سیم های سازمو عوض کردو از این تجربه اندک چیزی رو فهمیدم که فکر کنم به نظر اقای اشو مخالف باشه که می گن: (سیم ها با هم زاویه 90 درجه داشته باشه)چون در این صورت وقتی سیم ها رو بپیچونی سیم ها به شکل طناب دار پیچونده می شه که در این صورت هر بار که کوک کنی باز جلوتر میاد در حالی که باید سیم ها رو به هم ببافی . البته شاید من منظور ایشون رو خوب متوجه نشدم
اما نکته ی دیگه اظافه گذاشتن سیم است به شکلی که به زیر سیم قبلی بره و محکم بشه مثله سنتور های سالاری که نکته مهمی است همون طور که گفتم من سیم های سازمو عوض کردم و به صورت همون طناب دار(90درجه) پیچوندم و در پیچوندنم هم افتضا عمل کرو که هر بار کوک خالی می کرد اما چون اضافه گذاشته بودم بالا خره یه جاییی سفت شد و محکم و الام فقط شکل ظاهریش خوب نیست ولی کوک نگه می داره
ولی در نهایت اصولا بافتن سیم است

peyman_n
Wednesday 4 May 2011, 04:11 PM
خب افرین
ولی کلیپی فیلمی سریالی چیزی !!!!!

Mezrab
Wednesday 4 May 2011, 11:10 PM
این جمعه یه کلیپ براتون قرار میدم، پیچوندن انتهای سیم ها برای گیر کردن در میخ ها مشکل حادی نیست، با یک دم باریک یا انبردست کوچیک راحت میشه اینکار رو کرد، توی پیچوندن سیم دور گوشی ها هم مشکل دارید؟

peyman_n
Thursday 5 May 2011, 08:49 AM
نه
اون اسونه
من که عین روز اولش دورش میپیچم
فقط این ورش سخته

zizibaba
Sunday 1 September 2013, 01:44 PM
سلام. من تازه واردم . یه سه تار دارم و یه نی 5 بند .
سه تارم 25 بند داره چیکارش کنم؟ :D
نی هم بلد نیستم صدا در بیارم کسی هست کمک کنه لطفا؟
بم پ م بدین
talaiizereshk@yahoo.com
یا
talaii zereshk در فیس بوک:redguitar:

sandan
Wednesday 4 September 2013, 10:22 AM
سلام
ته سیم را به صورت اشک در بیاورید جوری که یکم ( حدودا دو سه میلیمتر ) سیمها رو هم اور لپ بشه بعد با یه انبر دست ته اشک به وجود آمده را محکم بگیرید( فلش پایینی) بعد با دست دیگرتون قسمت پهن اشک رو بپیچونید( فلش بالایی) به همین راحتی کمی باید تمرین کنید تا طول اشک اولیه دستتون بیاد
اگه زاویه نود بشه مثل طناب دار میشه و تا یه مدت که گره خودشو جمع کنه مرتب کوک خالی میکنه زاویه 50 تا 60 درجه مناسب هستش
البته راه های دیگری هم هست که دوستان فرمودند

9846

asenator
Wednesday 19 September 2018, 10:11 PM
سیم پیچ هم هست...که ساخته ی استاد قنبری مهره..........ولی نباید بیش از 5 دور باهاش تابید چون سیم ضعیف میشه
من ازین سیم پیچ استفاده میکنم ولی خیلی اون لبه سیم بزرگ در میاد یه حافظ بیضی مانند میشه آموزش دقیق هم پیدا نکردم چطوری درستش کنم
یه آموزش بود از آقای امید علیزاده ظاهرا با پیچ و مهره انجام دادن عالی و قشنگ بود ولی دقیقا نفهمیدم چیو استفاده کردن
آموزش آقای علیزاده
You can see links before reply
عکس سیم پیچیده شده

11507