PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : به نظر شما این حرف درسته که مثلا فلان ساز بهتر از فلان سازه؟

3tar
Tuesday 29 May 2007, 10:51 AM
بچه ها (منظورم بچه نیست. یعنی دوستان)
به نظر شما میشه همیچین حر?ی زد که مثلا ?لان ساز بهتره از ?لان سازه. ?لان ساز بهترینه؟ ?لان ساز به درد نمیخوره و خلاصه اینجور مسائل.
لط?ا کلی توضیح بدید و ?قط در مثالهایتان از اسم سازها است?اده کنید. (البته بدون تعمد برای راه‌اندازی دعوا :i )

alireza_amirsamimi
Tuesday 29 May 2007, 11:14 AM
نه عزیز همچین حر?ی از پایه شرو وره.کی همچین حر?ی زده؟هر کی گ?ته 120%از موسیقی چیزی ن?همیده!والا ا?راد عامه و یا کسایی که همینجوری اومدند یه سازی رو یاد بگیرند و تازه کار هم هستند از این حر?ا میزنن.بعدش هم یا درست میشن یا موسیقی رو ول میکنن.هر کسی میتونه بگه من صدای ?لان ساز رو بیشتر دوست دارم یا من صدای ?لان ساز رو دوست دارم ولی به هیچ وجه نمیشه گ?ت که اون ساز بهتره!این چیزا کاملا سلیقه ای هست.مثلا تو سایت قبلا(هنوز عضو نشده بودی)یه سری از دوستان گ?تند ویولن از کمانچه بهتره!ولی این حر? کاملا غلطه.شاید کمانچه یه سری محدودیت های ?یزیکی نسبت به ویلن داشته باشه (که البته ساز های جدید و با کی?یت تا حد زیادی این مشکلات رو ندارن)ولی به هر حال کمانچه از لحاظ جنس صدا با ویلن مت?اوته !و بقیه موارد بستگی به سلیقه و نوع است?اده آهنگساز داره.ممکن یه شنونده (مثلا من)کمانچه رو دوست داشته باشه ممکن هم هست ویلن رو دوست بداره.به قول یکی از دوستان موسیقی یه چیزه کاملا سلیقه ای هست ...

MonaLisa
Tuesday 29 May 2007, 04:26 PM
به نظر منم غلته ولي شايد منظور جامع بودن يه سازه مثلا ميگن پيانو مادر سازهاست ولي دليل نميشه از همه بهتر باشه ساز وقتي خودشو نشون ميده كه نوازنده از بقيه بهتر باشه نه خود ساز

3tar
Tuesday 29 May 2007, 05:34 PM
مثلا یک ساز امکان اجرای با سرعت بالا داره و یک ساز نداره. یا در یک ساز شما میتوانی از چند مضراب یا انگشت است?اده کنی و در یک ساز نه. ?قط یه انگشت یا مضراب. یا اینکه در آن واحد دو ریتم اجرا کنی مزیت محسوب میشه یا نمیشه؟
من قصد مخال? با حر? شما عزیزان را ندارم ها. ?قط میخواهم اطلاعاتم بیشتر بشه.

shbaharehs
Tuesday 29 May 2007, 09:33 PM
به نظر منم غلطه! هر سازي با ساز بعدي ?رق داره, حتي توي يك گروه سازي هم نميتونيم بگيم كدوم بهتره! بعدم تشخيصش برميگرده به خود ?رد كه چه شخصيتي داره.
مرسي

Majed
Tuesday 29 May 2007, 09:56 PM
مثلا یک ساز امکان اجرای با سرعت بالا داره و یک ساز نداره. یا در یک ساز شما میتوانی از چند مضراب یا انگشت است?اده کنی و در یک ساز نه. ?قط یه انگشت یا مضراب. یا اینکه در آن واحد دو ریتم اجرا کنی مزیت محسوب میشه یا نمیشه؟
من قصد مخال? با حر? شما عزیزان را ندارم ها. ?قط میخواهم اطلاعاتم بیشتر بشه.

نمیدونم چرا این موضوع رو بیان کردی
مسلما تندی یا شلوغی در اجرا دلیلی برای بهتر بودن ساز نیست
مثلا 3تار یک ساز تک مضرابی هست... ولی تک نوازیهای 3تار یکی از زیباترین تک نوازیها هست
از اون طر? سنتور که ساز دومضرابی و شلوغتریه... و این هم تک نوازیهای ?وقالعاده داره
من خودم وا?عا نمیدونم بین شنیدن این دوتا کدومو انتخاب کنم... ترجیح میدم هر دو رو با هم بشنوم... :e :e
هر ساز که قدمتش به این طولانی هست حتما به بهترین نحو ممکن طراحی شده وگرنه تا الان دستخوش تغییرات میشده یا ساز دیگه ای جایگزین اون میشده....

3tar
Wednesday 30 May 2007, 06:41 AM
من سه تار خودم را خیلی خیلی دوست دارم. الان بیش از هر سازی. منظورم بیان نقصان سه تار نیست چون به نظرم سه تار نقصان نداره. اشتباه نشه. کلی گ?تم.
alireza_amirsamimi
Wednesday 30 May 2007, 09:36 AM
ماجد راست میگه نمیشه بگی که این نقص سازهاست که در یک زمان یک ملودی اجرا میکنند.چون اکثر ساز ها همین حالت رو دارند برای همین گاهی از دو ساز با هم است?اده میکنند.و بهت قبلا گ?تم رنگ و نوع صدای سازها هست که از هم مت?اوتشون میکنه .دستت دردر نکنه داشتم دیگه از بحث های موسیقی تو سایت نا امید میشدم.دمت گرم :m :o :t

Mona
Wednesday 17 December 2008, 10:05 PM
هر سازي جايگاه خودش و حال و هواي خودش رو داره و بر ديگري برتري نداره.

violin-m
Wednesday 17 December 2008, 10:31 PM
این موضوع بیشتر از آنکه به ساز مربوط بشه به نوازنده بستگی داره و در اصل باید گفت تا نوازنده کی باشه ؟؟؟؟؟

مثلا ساز خودم را میگم اگه من برای شما یک قطعه با ویولن بزنم اصلا" به نظرتون قشنگ نمیاد بلکه حتی ممکنه کلا" از ساز ویولن بدتون بیاد در حالی که اگر یگ استاد تک نواز براتون بزنه ممکنه به نظر شما ویولن قشنگترین ساز دنیا بیاد

شاید واستون پیش اومده باشه که از یک اسم بدتون بیاد و این برمیگرده به ناخوداگاه ذهن شما که از فردی که نام او این بوده بدتون میامده یا برعکس

mos167
Wednesday 17 December 2008, 11:41 PM
دوستان همه چیز رو گفتن . هر سازی جایگاه خودش رو داره و بهتر و بدتر نمی شه قائل شد .

هر گلی یه بویی داره !!

Leon
Wednesday 14 January 2009, 07:12 PM
حالا که به اين نتيجه رسيديم که اين جمله غلط هست!بياييد و اين گفته رو در مورد ساز خودتون اثبات کنيد.

ويژگی های ساز خود رو بيان کنيد و به رخ ساز های ديگه بکشيد!
ساز شما چه ويژگی های موسيقيايی و ساختمانی داره؟!چه چيزی در مورد ساز شما هست که هنوز ديگران نميدونند و فقط شما ميدونيد يا حس کرديد؟با ديگران در ميان بگزاريد!!

pianist_h
Wednesday 14 January 2009, 09:44 PM
سلام. من هم با نظر دوستان موافق هستم. هر سازي جايگاه خودشو داره. ولي من هم خيلي وقتا مطالبي رو در اين مورد شنيدم كه ميگن بعضي از سازها (سازهاي ايراني) خيلي محدود هستند و قابليت اجراي خيلي از ملوديارو ندارن. نظر شما دوستان در اين مورد چيه؟؟؟

Arman_awn
Wednesday 14 January 2009, 10:10 PM
حالا که به اين نتيجه رسيديم که اين جمله غلط هست!بياييد و اين گفته رو در مورد ساز خودتون اثبات کنيد.

ويژگی های ساز خود رو بيان کنيد و به رخ ساز های ديگه بکشيد!
ساز شما چه ويژگی های موسيقيايی و ساختمانی داره؟!چه چيزی در مورد ساز شما هست که هنوز ديگران نميدونند و فقط شما ميدونيد يا حس کرديد؟با ديگران در ميان بگزاريد!!

خوب، ساز من که نیاز به دفاع و اثبات چیزی نداره، ویولن ملکه و شاه ساز هاست و هیچ سازی قدرت
ویولن رو نداره در اجرای هر آهنگ و ملودی مربوط به هر کشور و فرهنگی در دنیا با هر پیشینه و هر مقدار
تعالی موسیقایی. صدای بی اندازه دلنشین در تکنوازی، شاه ارکستر، بهترین دوست و رفیق پیانو (قطعاً).

marzi_a1732
Wednesday 14 January 2009, 10:48 PM
بچه ها (منظورم بچه نیست. یعنی دوستان)
به نظر شما میشه همیچین حرٿی زد که مثلا ٿلان ساز بهتره از ٿلان سازه. ٿلان ساز بهترینه؟ ٿلان ساز به درد نمیخوره و خلاصه اینجور مسائل.
لطٿا کلی توضیح بدید و ٿقط در مثالهایتان از اسم سازها استٿاده کنید. (البته بدون تعمد برای راه‌اندازی دعوا :i )
نه این کاملا سلیقه ایه و عشق و علاقۀ یک نفر به یه ساز باعث می شه که اون ساز رو نسبت به بقیه سازها ترجیح بده و با اون ساز آروم بگیره.
وگرنه هر ساز سختی و قشنگی و کاربردهای خاص خودش رو داره

pianist_h
Wednesday 14 January 2009, 10:53 PM
مثل اينكه مطلبي كه من نوشتم خيلي بي مورد بود! آخه كسي نظرشو نگفت.

Leon
Wednesday 14 January 2009, 11:08 PM
[quote=pianist_h;68282]مثل اينكه مطلبي كه من نوشتم خيلي بي مورد بود! آخه كسي نظرشو نگفت.[/
quote]

اتفاقاً بر عکس،فکر ميکنم اين قدر بحث جالبی ميتونه باشه که حتی براش يک تاپيک جديد باز بشه،لطفاً خودتون در تاپيک ديگه باز کنيد و عنوان کنيد تا استقبال باشه،و همه سؤال ها در يک تاپيک مطرح نشه.
مرسی

Arman_awn
Wednesday 14 January 2009, 11:12 PM
سلام. من هم با نظر دوستان موافق هستم. هر سازي جايگاه خودشو داره. ولي من هم خيلي وقتا مطالبي رو در اين مورد شنيدم كه ميگن بعضي از سازها (سازهاي ايراني) خيلي محدود هستند و قابليت اجراي خيلي از ملوديارو ندارن. نظر شما دوستان در اين مورد چيه؟؟؟

سلام دوست خوبم، اتفاقاً مطلب جالبی رو مطرح فرمودین،

این اتهام رو به سازهایی مثل تار یا قانون و حتی سنتور نسبت دادند...

اما اساتیدی مثل استاد کیوان ساکت با اجرای بی نظیر قطعات کلاسیک با تار، هر
مخاطبی رو میخکوب می کنه و نمونه ی کارهای فرهاد بشارتی رو هم حتماً شنیدید
که با این ساز قانون چه می کنه.

این مسئله به چگونگی استفاده ی نوازنده ها از اون ساز هم بر می گرده، بله کمانچه
قدرت ویولن رو نداره اما دلیل نمی شه که ساز ضعیفی باشه. البته سنتور یکم برای خود
ایرانی نوازی هم دردسر ساز هست با اون کوک بسیار مشکلش و اینکه حتی در یک دستگاه
هم گاهی برای گوشه های مختلف باید کوک های مختلف انجام بدی که این خودش امکانی
نظیر مرکب نوازی رو خیلی کم می کنه.

pianist_h
Thursday 15 January 2009, 08:53 AM
[quote=pianist_h;68282]مثل اينكه مطلبي كه من نوشتم خيلي بي مورد بود! آخه كسي نظرشو نگفت.[/

quote]

اتفاقاً بر عکس،فکر ميکنم اين قدر بحث جالبی ميتونه باشه که حتی براش يک تاپيک جديد باز بشه،لطفاً خودتون در تاپيک ديگه باز کنيد و عنوان کنيد تا استقبال باشه،و همه سؤال ها در يک تاپيک مطرح نشه.
مرسی

]ممنون از لطف شما. حتما اين كارو مي كنم. مرسي

Mona
Thursday 15 January 2009, 12:40 PM
من يه نظري دارم، ويولن سازيه كه قدرت مانوور بيشتري داره نسبت به سازهاي ديگه، چه تو قدرتش در نواختن سبكهاي مختلف و چه نحوه ي نگهداري ساز و سازيه كه ميتونه به عنوان پيش زمينه باشه و همونطور كه ميبينيم در اركسترها، ويولن ساز اصليه. منظور اينكه هم به تنهايي و هم گروهي جوابگو هستش. البته سازهاي ديگه هم اينطور هستند ولي مثل ويولن هم ايراني و هم كلاسيك ندارند البته پيانو چرا ولي بازم پيانو محدوديت داره. ويولن تنوع بيشتري داره. اما در نواختن گروهي هر ساز براي خودش حرفي داره و نبودش رو ساز ديگه نميتونه جبران كنه و اينه كه به نظر من هر سازي جاي خودش رو داره. مثلا توي اركستر ياني كه نگاه كنيد حتي مثلث هم هست پس براي يه اثر جاودانه هر ساز جاي خودش رو داره.
اما ويولن سازيه كه گستردگي اش زياده و آنچنان گاهي دست نيافتني ميشه كه قلقلكت ميده بيشتر بري سمتش. پس ويولن ويولن ويولن :))
البته شايد در آينده اين گستردگي شامل حال بقيه سازها هم بشه

Mohi_Liebert
Thursday 15 January 2009, 04:16 PM
به نظر من گیتار تا حدودی حد وسط سازهای دیگست و مثلا شاید اون گستره نت پیانو رو نداشته باشه اما تکنیکهایی رو میشه با گیتار اجرا کرد که با سازهای دیگه نمیشه و همینطور هم گفتند هر چیزی حد وسطش خوبه برای همینم من فکر می کنم ساز خیلی خوبیه! ( دقت کنید نگفتم بهترین چون هیچ سازی بهترین نیست!)

ast1356
Sunday 8 February 2009, 09:52 PM
نمي دونم بچه ها به اين قدرت و درك از نظر موسيقي چرا اينجور بحث ها رو راه ميندازند؟؟؟؟؟؟؟؟

اين بحث كاملن نسبي و نسبت به آهنگي كه ميخواد تنظيم بشه و نواخته بشه متفاوته.

مثلن كي ميتونه زيبايي صداي گارمون آذربايجاني رو انكار كنه .

يا گيرايي صداي " بالابان" در كدوم ساز ديگه هست. شما پيدا كنيد كسي رو كه آهنگ "ساري گلين" رو با صداي "بالابان" بشنوه و بي اختيار اشكش جاري نشه.

يا صداي كلارينت و كلن از ريز و درشت سازها .

هر سازي يه جايي براي خودش داره و هيچ وقت نميشه برتري مطلق رو به فلان ساز داد كه چون من ازش خوشم مياد. مي خوام 10000000 سال سياه خوشت نياد مگه از عظمت فلان ساز كم ميشه؟

شما كنسرتهاي ياني رو نگاه كنيد: با دو تا دسته بيل آهنگ ميزنه.
يا بعضي از اساتيد - من خودم شاهدش بودم- با ليوانها و استكانهاي كريستال محتوي آب آهنگي اجرا ميكنن كه آدم ....... لطفاً دهنمو واز نكنين.

با آرزوي بهترينها براي ايران و ايراني