PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دوتار ،تنبور،دیوان؟

s4b4
Wednesday 6 April 2011, 05:02 PM
سلام
یه سوال دارم
میخاسم بدونم فرق دوتار و تنبور و دیوان چیه؟ نخندین بهما ..واقعا نمیدونم :106:
اخه یه بار یه کلیپی دیدم که با عنوان ساز دیوان زده شده بود
من همون اهنگو با تنبور تو youtubeدیده بودم...نفهمیدم این2 تا چه فرقی با هم دارن،فقط انگاری یادمه دیوان رو با یه مضراب میزد اما خب تنبور با دست بود
یعنیا نمیتونم فرق این 3 تا سازو توی صدا بفهمم

مرسی

somka
Wednesday 13 April 2011, 12:26 AM
با درود

دوست گرامی برای اگاهی از ویژگی های هر کدام بهترین راه جستجو در اینترنت است.اما به طور کلی اکثر پژوهشگران این سه ساز را به همراه سه تار از یک خانواده می دانند و مادر انها را نیز تنبور می دانند.
خوب دوتار همانطور که از اسمش بر می اید دو وتر یا سیم دارد.خود دوتار به دو دسته ی عمده ی شمال خراسان و جنوب و شرق خراسان تقسیم میشود.همچنین دوتار ترکمن هم داریم که به لحاظ ساختمانی همان دو تار شمال خراسان است ولی یک مقدار در پرده بندی تفاوت دارد.در مورد دو تار می توانید به سایت اقای مرتضی گودرزی مراجعه کنید که از شاگردان خوب شاد روان حاج قربان سلیمانی بوده است.
تنبور هم که معلوم است 3 وتر دارد.و مقام های کردی را با ان می نوازند که ظاهرا انطور که علی اکبر مرادی انها را جمع اوری کرده به 72 مقام رسیده است.در مورد تنبور باید به این نکته توجه داشته باشید که یک ساز ایینی محسوب میشود.
دیوان هم که دیگه عشق منه.

در مورد دیوان هم یک مقاله ی خوبی هادی سپهری در شماره ی 87 ماهنامه ی هنر موسیقی نوشته در مورد ساختار ساز-تاریخچه -نحوه ی ساخت و... اگر پیدا کردی ماهنامه را ان را بخوان.البته دفتر مجله هم داره.

در مورد فرق صدای این سه ساز تا حدودی درست میگی شما.اما انهایی که گوششان عادت کرده باشد به خوبی تشخیص می دهند.البته صدای دیوان که کاملا واضح است.اما صدای تنبور و دوتار بسیار شبیه هم میشود گاهی.
در مورد نواختن اهنگ هم بله.درسته.خیلی از مقام های تنبور را با دیوان هم اجرا می کنند.مثل قطار-بایه بایه- خان امیری- جلو شاهی و...

فرقشون هم که کاملا واضحه.تنبور سه سیم دارد.دیوان هفت سیم دارد.در دیوان سه سیم اول با هم دو سیم وسط با هم و دو سیم اخر هم با هم کوک میشوند.کوک متداول دیوان از پایین لا- ر - سل میباشد.
معمولا اگر بخواهند سیری در دستگاه های موسیقی نیز داشته باشند با ساز دیوان دو سیم اخر را هم همچون سه سیم اول لا کوک می کنند.همانطور هم که گفتید دیوان را با مضراب می زنند.البته در بعضی از انواع دیوان که در ان مقاله اشاره شده با دست نواخته میشود و تکنیک هایش هم بسیار شبیه نواختن تنبور است.
معمولا نواختن دیوان در پرده های ماهور-چهار گاه و اصفهان بسیار زیباست.به خصوص اصفهان.یک قطعه با دیوان در اصفهان زده ام اگر توانستم می گذارم تا دوستان بشنوند و نظر دهند.

تنها راه تشخیص صدای این ساز ها از هم فقط گوش دادن است.

baglamasolisti
Sunday 17 April 2011, 02:02 PM
دوستان عزيز مقاله جناب سپهري ترجمه هست كه داراي اشكالاتي هست...
سازي كه در ايران نواخته ميشه به اسم ديوان ، ديوان نيست بلكه باغلاماي دشته بلند هست مه بعضا اشتباها ديوان ميگن در حالي كه ديوان از خانواده باغلاما هست و كاربردش حتي در خود تركيه بسيار كم هست
ابته در طول 2 3 سال اخير اين مشكل كمي رفع شده و هنر دوستان تكرار اشتباه نميكنند..

اون مقاله رو با اصلاحاتش ميتونيد اينجا بخونيد البته من فرق ديوان رو با باغلاما تو همين تاپيك زدم اگر مطالعه كنيد.

امير حداد.

You can see links before reply

ALBORZSAZ
Sunday 26 February 2012, 05:44 PM
من اصلا استاد سپهری را به استادی قبول ندارم.چند جلسه رفتم پیشش پشیمون شدم.استاد دیوان فقط استاد فراهانی

baglamasolisti
Sunday 26 February 2012, 10:20 PM
:))))