PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : یه سوال در مورد پنجه کاری؟

mae_6677
Thursday 14 April 2011, 02:49 PM
سلام دوستان
در مورد اجرای پنجه کاری یه چیزایی بلدم ولی برای اطمینان از اجرای صحیح اون میخواستم من رو راهنمایی کنید.برای مثال میتونیم از عکسی که گذاشتم شروع کنیم.
آیا فقط کافیه که به نت هایی که مشخص شدن با انگشت بدون مضراب بهش ضربه بزنیم ؟

alireza_jafarian
Thursday 14 April 2011, 05:38 PM
سلام دوست من.

به ترتیب نت اول (سل) مضراب میخورد. نت دوم(سل) با دست چپ کنده میشود. و نت های سوم و چهارم بدون مضراب و فقط با دست چپ اجرا میشوند.

به نظرم وجود خط اتصال بی مورد هست،چون نت هایی که به صورت خط مورب نشون داده شدند خودشون چنین کار کردی دارند. مگر اینکه برای ساز کششی مثل کمانچه نوشته شده باشه.

r_a_m_i_n
Friday 15 April 2011, 12:10 AM
سلام دوستان
در مورد اجرای پنجه کاری یه چیزایی بلدم ولی برای اطمینان از اجرای صحیح اون میخواستم من رو راهنمایی کنید.برای مثال میتونیم از عکسی که گذاشتم شروع کنیم.
آیا فقط کافیه که به نت هایی که مشخص شدن با انگشت بدون مضراب بهش ضربه بزنیم ؟

البته این پنجه کاری محسوب نمیشه
اگه هر 3 تا نت کندن داشت میگفتیم پنجه کاری........این فقط یه بار کندن داره.....و بقیه ی نتها فقط اشاره میشن
تریوله اول.......نت سل رو مضراب میزنیم....بعد بدون مضراب نت لا رو با انگشت سوم میکنیم....بعد انگشت 2 و 3 رو برمیداریم تا صدای نت فا به گوش برسه بعد انگشت 2 رو روی نت سل میذاشتیم تا صدای نت سل به گوش برسه........یعنی 4 تا حرکت...ولی فقط اولی مضراب میخوره

m_rv_2008
Saturday 13 August 2011, 07:15 AM
به نظرم وجود خط اتصال بی مورد هست، مگر اینکه برای ساز کششی مثل کمانچه نوشته شده باشه.
البته من كه تا حالا نديدم براي كمانچه چيزي حتي شبيه به اين نوشته شده باشه. اگر هم هست ، من بي اطلاعم. پنجه كاري رو يه بار فقط تو كتاب روح الله خالقي ديده بودم. البته ديده بودم كه نوازنده پنجه كاري كنه. استاد پنجه كاري هم كه استاد علي اكبر شهنازي. از شهناز هم پنجه كاري ديدم. تو همون كليپ هم كه با ايرج داره ميزنه و ماهور هست پنجه كاري مي كنه.
كلا منو ياد گوشه پنجه كردي در بيات كرد ميندازه. گوشه خيلي قشنگيه كه گردش ملودي داره و آماده ميكنه واسه گوشه بعدي.

J.D.M
Thursday 19 January 2012, 02:13 PM
خب اینجا منم یه چیزی اضافه کنم که اگر دوست عزیزمون شبیه این نمونه رو دیدند کاملا نحوه اجرا رو متوجه بشن‼
معمولا واسه ی زیبا شدن اجرا، وقتی که دو نت هم نوع مثلا دو نت سلِ یک لا چنگ باید زده بشه (مثلا به صورت راست و چپ) نت اولی که سل هست رو مضراب راست میزنن و نت سل بعدی رو با مضراب چپ به صورت کنده میزنن ...
این به زیبایی اجرا اضافه میکنه و از سادگی بیرونش میاره ...
خب توی این فرمی که گذاشتید باید انگشت 1 شما روی پرده فا، انگشت 2 روی پرده سل و انگشت باید 3 آماده برای کندن نت سل باشه ...
خب نت سل ( دولا چنگ) با مضراب راست و انگشت 2 زده میشه و از اونجایی که یه نت سل دولا چنگ دیگه هم بهش اتصال داره باید اون رو به صورت کنده و با انگشت 3 بزنیم ولی با این تفاوت که نباید مضراب زده بشه؛ بعدش هم که باید انگشت 2 خودتون رو از روی پرده سل بردارید و با انگشت 1 به نت فا اشاره کنید و بعد دوباره با انگشت 2 به نت سل اشاره کنید‼
به همین سادگی ...

AliB
Thursday 19 January 2012, 05:58 PM
خب اینجا منم یه چیزی اضافه کنم که اگر دوست عزیزمون شبیه این نمونه رو دیدند کاملا نحوه اجرا رو متوجه بشن‼
معمولا واسه ی زیبا شدن اجرا، وقتی که دو نت هم نوع مثلا دو نت سلِ یک لا چنگ باید زده بشه (مثلا به صورت راست و چپ) نت اولی که سل هست رو مضراب راست میزنن و نت سل بعدی رو با مضراب چپ به صورت کنده میزنن ...
این به زیبایی اجرا اضافه میکنه و از سادگی بیرونش میاره ...
خب توی این فرمی که گذاشتید باید انگشت 1 شما روی پرده فا، انگشت 2 روی پرده سل و انگشت باید 3 آماده برای کندن نت سل باشه ...
خب نت سل ( دولا چنگ) با مضراب راست و انگشت 2 زده میشه و از اونجایی که یه نت سل دولا چنگ دیگه هم بهش اتصال داره باید اون رو به صورت کنده و با انگشت 3 بزنیم ولی با این تفاوت که نباید مضراب زده بشه؛ بعدش هم که باید انگشت 2 خودتون رو از روی پرده سل بردارید و با انگشت 1 به نت فا اشاره کنید و بعد دوباره با انگشت 2 به نت سل اشاره کنید‼
به همین سادگی ...

جواد جان ای که گفتی الان یه نمونه ازش بذار ببینیم کاا! (با لهجه کرمانشاهی بخون :دی) منظور همون مورد اولی هست که خودت توضیح دادی! دو تا نت [یکلا] چنگ که اولی با مضراب راست و دومی با مضراب چپ به صورت کنده!
من نگرفتم داستان چیه! :23:

J.D.M
Thursday 19 January 2012, 06:30 PM
علی جان بفرما ...
You can see links before reply (You can see links before reply)
دو تا نت سل یه لا چنگ، به صورت راست - چپ
دفعه ی اول سه بار راست - چب رو ساده زدم ولی دفعه ی دوم سه بار به صورت کنده زدم.
یه تغیرات کوچکی باهم دارند که بسته به نیاز اون قطعه یا آهنگ میشه اون رو اضافه کرد‼
حالا اون یه لا چنگ بودن اگه کششون فرق داشت دیگه بسته به سرعت اون قطعه هست که اینجا نمیشه معلوم کرد که باید با چه سرعتی زده بشه.

mixer
Thursday 19 January 2012, 06:32 PM
اره راست میگه می بخشید من خیلی مبتدی هستم ، یکلا چنگ همون چنگ هست یا فرق میکنه ؟!

J.D.M
Thursday 19 January 2012, 06:37 PM
این چه حرفی هست عزیز ...
شکسته نفسی باز؟
آره دیگه یه لا چنگ همون چنگ هست ...

mixer
Thursday 19 January 2012, 06:41 PM
این چه حرفی هست عزیز ...
شکسته نفسی باز؟
آره دیگه یه لا چنگ همون چنگ هست ...

نه بابا چه شکسته نفسی . مرسی مرسی نمیدونستم . .. خب بهتر نیست بگیم چنگ ؟!!!

AliB
Thursday 19 January 2012, 06:46 PM
دستت درد نکنه ولی اگر توجه کرده باشی این با اون دو تا نتی که گفتی فرق میکنه!
مثل تکیه ای که هم مضراب می خوره و هم کنده میشه! مثلا میشه سل (یه صدای لا که کنده و مضراب خورده بیچاره) و یه صدای سل در ادامه از تنین باقی مانده روی پرده ی سل ! به نوعی تزیین تکیه و یا تحریر چکشی هست ! و با اینکه بخوایم دو تا نت مثلا چتگ و یا دولاچنگ ساده رو پشت سر هم بزنیم(بستگی داره تو چه قطعه ای باشه و اساسا چه نوع تزییناتی مناسبش باشه) کمی متفاوت میشه!

J.D.M
Thursday 19 January 2012, 06:50 PM
نه بابا چه شکسته نفسی . مرسی مرسی نمیدونستم . .. خب بهتر نیست بگیم چنگ ؟!!!
خب فرق که بعضی جاها ممکنه داشته باشه فقط واسه اینکه درصد اشتباه کم بشه میگن یه لا چنگ ...
فرض کنید یه فردی به شما میگه که : « این قطعه هم نت (You can see links before reply) هاش چنگ هست » بعد شما شاید فک کنی همه یه لا چنگ هستن ولی در صورتی که شاید منظور بنده خدا اشه که همه نت (You can see links before reply) ها یک لا چنگ ، دو لا چنگ و سه لا چنگ هستن
پس واسه اینکه اشتباه کم بشه میگن یک لا چنگ ...

mixer
Thursday 19 January 2012, 07:26 PM
خب فرق که بعضی جاها ممکنه داشته باشه فقط واسه اینکه درصد اشتباه کم بشه میگن یه لا چنگ ...
فرض کنید یه فردی به شما میگه که : « این قطعه هم نت (You can see links before reply) هاش چنگ هست » بعد شما شاید فک کنی همه یه لا چنگ هستن ولی در صورتی که شاید منظور بنده خدا اشه که همه نت (You can see links before reply) ها یک لا چنگ ، دو لا چنگ و سه لا چنگ هستن
پس واسه اینکه اشتباه کم بشه میگن یک لا چنگ ...

اگر بگم دلیل قانع کننده ای نیست قطعا ناراحت میشی پس بی خیال هرچی تو بگی. ..

ولی به جون خودم اگر بحثقطعه هست میگن ، فلان قطعه همه نت ها چنگ هست یا دلاچنگ هست یا فلانی اینقدر سرعت قطعه رو بالا اجرا میکنه که انگاری همش سه لاچنگ هست . ..

به هر حال بی خیال دیگه چه خبر :21: