PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فرق یک قطعه در پیانو با گیتار

parsboy
Saturday 30 April 2011, 07:49 AM
با سلام
من سوالی داشتم خدمت اساتید و دوستان باتجربه :30:
ایا یک قطعه در پیانو می توان با گیتار هم نواخت ؟ (مثل قطعه های زیبای فریبرز لاچینی )
واقعا" فرق نت های گیتار با پیانو در چیه ؟ ایا باید تنطیم بشه ؟

مثلا" قطعه خواب های طلایی اقای معروفی که کامیار نوروزخانی هم با گیتار زده .
ممنون میشم به سوالم جواب دهید

Mohammad_ngml
Saturday 30 April 2011, 12:42 PM
سلام دوست عزیزم.. نت تنظیم شده برای پیانو تا حد کمی به گیتار نزدیکه به دلیل اینکه در پیانو پارت دست راست و دست چپ وجود داره.. یعنی یک دست صداهای بمتر و یک دست صداهای زیرتر رو اجرا میکنه.. در گیتار هم چنین چیزی وجود داره.. ولی در پیانو به قدری آزادی عمل وجود داره که پارت دست چپ و راست رو معمولا روی 2تا حامل جدا مینویسن.. ببینید در گیتار فقط انگشت شصت مسئولیت نواختن نتهای سیم باس (بمتر) رو داره.. مگه یه انگشت چقدر آزادی عمل میتونه داشته باشه.. از اون گذاشته مگه میشه فقط با انگشت شست آکورد گیری کرد یا نتهای دوبل غیر ممکن (در گیتار) نواخت؟ اما در پیانو میشه.. کلاویه ها هر کدوم جدا جدا قرار دارند و شما هرچندتا کلیدی که دوست داری (البته یه دست 5تا انگشت بیشتر نداره، غیب گفتم نه؟) میتونی با دست چپ به صدا در بیاری.. عین همین مسئله در مورد نت های زیر که در گیتار همون سیمهای تریبل و در پیانو همون دست راست باشن صادقه.. منتها در این مورد چون شما در گیتار معمولا از 3 انگشت i,m,a استفاده میکنی نسبت به استفاده از یک انگشت p(شست) کار حرفه ای تر میشه.. اگه بخوام حرفهام رو خلاصه کنم..: در پیانو شما دو دست یعنی 10 انگشت برای اجرا داری.. در گیتار 4 (حداکثر 5) انگشت.. به همین دلیل باید قطعات پیانو رو برای گیتار تنظیم و یا به عبارتی ساده نویسی کرد..

STNHZ
Saturday 30 April 2011, 12:47 PM
خوب یه سری آکوردهای گیتار رو هم با پیانو نمی شه زد...!
به طور کلی نت رو باید واسه ساز دیگه تنظیم کنید؛ اگه بخواید فقط دست راست پیانو رو با گیتار بزنید که قطعه خیلی سبک می شه؛ و دو تا دست رو هم که نمی تونید!
باید آکوردهای قطعه ای رو که می خواید با گیتار بزنید پیدا کنید و با توجه به اون آکوردها قطعه رو واسه ی گیتار تنظیم کنید.

parsboy
Saturday 30 April 2011, 04:16 PM
سلام دوست عزیزم.. نت تنظیم شده برای پیانو تا حد کمی به گیتار نزدیکه به دلیل اینکه در پیانو پارت دست راست و دست چپ وجود داره.. یعنی یک دست صداهای بمتر و یک دست صداهای زیرتر رو اجرا میکنه.. در گیتار هم چنین چیزی وجود داره.. ولی در پیانو به قدری آزادی عمل وجود داره که پارت دست چپ و راست رو معمولا روی 2تا حامل جدا مینویسن.. ببینید در گیتار فقط انگشت شصت مسئولیت نواختن نتهای سیم باس (بمتر) رو داره.. مگه یه انگشت چقدر آزادی عمل میتونه داشته باشه.. از اون گذاشته مگه میشه فقط با انگشت شست آکورد گیری کرد یا نتهای دوبل غیر ممکن (در گیتار) نواخت؟ اما در پیانو میشه.. کلاویه ها هر کدوم جدا جدا قرار دارند و شما هرچندتا کلیدی که دوست داری (البته یه دست 5تا انگشت بیشتر نداره، غیب گفتم نه؟) میتونی با دست چپ به صدا در بیاری.. عین همین مسئله در مورد نت های زیر که در گیتار همون سیمهای تریبل و در پیانو همون دست راست باشن صادقه.. منتها در این مورد چون شما در گیتار معمولا از 3 انگشت i,m,a استفاده میکنی نسبت به استفاده از یک انگشت p(شست) کار حرفه ای تر میشه.. اگه بخوام حرفهام رو خلاصه کنم..: در پیانو شما دو دست یعنی 10 انگشت برای اجرا داری.. در گیتار 4 (حداکثر 5) انگشت.. به همین دلیل باید قطعات پیانو رو برای گیتار تنظیم و یا به عبارتی ساده نویسی کرد..

به طور کلی نت رو باید واسه ساز دیگه تنظیم کنید؛ اگه بخواید فقط دست راست پیانو رو با گیتار بزنید که قطعه خیلی سبک می شه؛ و دو تا دست رو هم که نمی تونید!
باید آکوردهای قطعه ای رو که می خواید با گیتار بزنید پیدا کنید و با توجه به اون آکوردها قطعه رو واسه ی گیتار تنظیم کنید.

بسیار سپاسگذارم از شماها دوستان عزیز .. ممنون از حسن توجه شما :9:
پس با این وجود قطعه های پیانو باید تنطیم بشه برای گیتار که کار هر کسی چون من نیست .
فقط یک سوال دیگه داشتم
ایا کتابی هست که تنظیم شده باشه از پیانو به گیتار ؟(قطعاتی از اثار اقای معروفی یا لاچینی یا اساتید دیگر .. )
تنظیم این قطعات کار مشکلیه ؟

با سپاس فراوان

STNHZ
Sunday 1 May 2011, 10:33 AM
کتاب خاصی نمی شناسم ولی تنظیمش زیادم سخت نیست...
واسه تنظیمش باید به مباحث گام و آکورد و ساز مقصد (!) (این جا گیتار) و نت نویسی تسلط داشته باشید.

parsboy
Monday 2 May 2011, 09:10 AM
کتاب خاصی نمی شناسم ولی تنظیمش زیادم سخت نیست...
واسه تنظیمش باید به مباحث گام و آکورد و ساز مقصد (!) (این جا گیتار) و نت نویسی تسلط داشته باشید.
بازم ممنونم از شما دوست عزیز .. :9:

یک نمونه از اثار اقای لاچینی که تنظیم شده برای گیتار
این کلیپ با اینکه کیفیتش جالب نیست ولی زیبایی خاصی داره

You can see links before reply

amir1055
Monday 2 May 2011, 09:57 AM

جالب.
مثلا چه آکوردهایی ؟

amir11235
Monday 2 May 2011, 09:58 AM
[quote=parsboy;190333]بسیار سپاسگذارم از شماها دوستان عزیز .. ممنون از حسن توجه شما :9:
پس با این وجود قطعه های پیانو باید تنطیم بشه برای گیتار که کار هر کسی چون من نیست .
فقط یک سوال دیگه داشتم
ایا کتابی هست که تنظیم شده باشه از پیانو به گیتار ؟(قطعاتی از اثار اقای معروفی یا لاچینی یا اساتید دیگر .. )
تنظیم این قطعات کار مشکلیه

دوست عزیز میشه یه کم سخته ، من پاییز طلایی 1 استاد لاچینی را ساده شده دارم ، برای گیتار هم قابل استفاده هست.

STNHZ
Monday 2 May 2011, 12:34 PM
جالب.
مثلا چه آکوردهایی ؟
مثلا بعضی راسگوادوها و ترمولوهای گیتار با این که قابل شبیه سازی روی پیانو هستن به همون کیفیت نمی تونن اجرا بشن...
همین طور سرعت تعویض آکوردی که روی گیتار داریم؛ اونم هر آکوردی 6 نت(!) روی پیانو سخته...
واسه آکورد نمونه ی دقیق ندارم اما می دونم که چنین چیزی هست :)

amir1055
Monday 2 May 2011, 12:39 PM
متشکرم ولی منظور بنده تکنیک های اجرایی نبوده، بلکه خود آکورد بطور محض بوده مثلا بگیم فلان آکورد روی پیانو قابل اجرا نیست. روی اینترنت هم رو این موضوع سرچ کردم چیز خاصی پیدا نکردم.

STNHZ
Monday 2 May 2011, 12:56 PM
خوب من با داداشم مشورت می کنم و بعد جواب می دم!

mixer
Monday 2 May 2011, 05:24 PM
تکنیک رو بگیم آره . . .
اما آکورد رو فکر نکنم . . .

مگه همین پیانو نبود که مادر ساز ها بود !!!:icon_cheesygrin:

Mohammad_ngml
Monday 2 May 2011, 07:35 PM
شاید منظورشون بعضی آکوردهای آلترنتیو گیتار باشه که مثلا نتهایی که درونشون اجرا میشه در پیانو احتیاج به کشیده شدن بیش از حد انگشتها داره یا اینکه آکوردی در گیتار دو نت یکسان (یعنی از یک جنس و یک اکتاو) اجرا کنه که در پیانو چنین چیزی ممکن نیست.. چرا که هر نت با اکتاو مشخص فقط یک کلید در پیانو داره.. ولی در گیتار ممکنه چنین نتی در 5 فرت مختلف وجود داشته باشه.. البته این رو هم بگم آکوردهای غیر عادی یا بهتر بگم آلتر شده بالاخره شامل یه فاصله گذاری میشه.. یعنی آکورد یه اسمی بالاخره داره و یه سری نت مشخص داره.. پس اصل و استاندارد آکورد با پیانو قابل اجرا هست.. اگه قرار آکورد لامینور شامل سه نت لا، دو ، می باشه چه فرقی میکنه این 3نت رو در چه اکتاوی آکورد گیری کنیم.. مهم اینه که آکورد شامل این سه نت بشه.. ببخشید زیاده گویی کردم..

mixer
Thursday 5 May 2011, 09:38 AM
یا اینکه آکوردی در گیتار دو نت یکسان (یعنی از یک جنس و یک اکتاو) اجرا کنه که در پیانو چنین چیزی ممکن نیست.. چرا که هر نت با اکتاو مشخص فقط یک کلید در پیانو داره.. ولی در گیتار ممکنه چنین نتی در 5 فرت مختلف وجود داشته باشه..

میشه بیشتر در مورد این توضیح بدی ؟!!
پیانو هم هم اکتاو باس داره هم اکتاو زیر . . . چطوری از یک جنس و یک اکتاو ؟!!

Mohammad_ngml
Thursday 5 May 2011, 11:32 AM
درسته میکسر عزیز که اکتاوهای مختلف داره و حتی پهنه ی اکتاوش از همه ی سازها هم وسیع تره.. ولی بحث این نیست.. من عرض کردم یک نت با جنس و اکتاو یکسان.. مثلا ممکنه پیانو 7 یا 8 اکتاو از نت می رو داشته باشه.. ولی فقط یک نت می با اکتاو 4 داره.. ولی در گیتار از چنین نتی 4 یا 5 نت وجود داره.. البته استثناهایی هم هست که دیگه خیلی تخصصی میشه.. و این رو هم بگم.. شاید براتون سوال پیش بیاد که اگه حتی اکتاوشون هم یکیه پس فایدشون چیه.. همون یکی کافیه دیگه.. خوب تفاوت این نتها در رنگ صداشونه.. یعنی در مقطعهای مختلف صدا لطیف.. یا خشن.. یا تیز میشه .. که هر کدوم با هم فرق میکنن.. این خاصیت در زیبایی آهنگها تاثیر زیادی میذاره.. خیلی زیاد..