PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کمک به مهارت های زدن ریز

mary1510
Friday 20 May 2011, 09:47 AM
سلام به همه اساتید محترم
لطفا به ما مبتدی ها کمک کنید تابتونیم مهارت هامون رو افزایش بدیم .
1- چه تمرینی را برای مساوی کردن فاصله ی دست راست وچپ پیشنهاد می کنید ؟
2- برای شمردن درهنکام ریز زدن که برای دو ضربه یک شماره می شمریم ( مثلا 1و2و3و4و می شمریم وشانزده ضربه میزنیم ) . درشروع شمردن عدد 1 روی اولین ضربه گفته میشه ضربه ی دوم بدون هیچ عدد ویا حرفی زده میشه ، بعد حرف و روی ضربه ی سوم گفته میشه وضربه ی چهارم زده می شود .....همین روند رو که ادامه می دهم در آخر بطور نا خودآگاه شمارش منتقل میشه به ضربه دوم
و بجای این که ضربه پانزدهم با حرف و همراه باشد ضربه شانزدهم با حرف و همراه می شود ودر نتیجه در زدن ضربه ی بعدی همراه با شمارش اختلال ایجاد می شود.
فعلا لطفا دراین دو مورد راهنمایی کنید بقیه شو بعدا می پرسم . ازهمه ی یاری کنندگان تشکرمیکنم

mary1510
Friday 20 May 2011, 02:22 PM
پس چرا هیچ ((ناصری)) نیست ؟
ممکته خیلی پیش پا افتاده باشه ولی خب برای من یه مشگل شده .
کمک کمک کمک ....

Razoniaz
Saturday 21 May 2011, 07:26 AM
سلام به همه اساتید محترم
لطفا به ما مبتدی ها کمک کنید تابتونیم مهارت هامون رو افزایش بدیم .
1- چه تمرینی را برای مساوی کردن فاصله ی دست راست وچپ پیشنهاد می کنید ؟
2- برای شمردن درهنکام ریز زدن که برای دو ضربه یک شماره می شمریم ( مثلا 1و2و3و4و می شمریم وشانزده ضربه میزنیم ) . درشروع شمردن عدد 1 روی اولین ضربه گفته میشه ضربه ی دوم بدون هیچ عدد ویا حرفی زده میشه ، بعد حرف و روی ضربه ی سوم گفته میشه وضربه ی چهارم زده می شود .....همین روند رو که ادامه می دهم در آخر بطور نا خودآگاه شمارش منتقل میشه به ضربه دوم
و بجای این که ضربه پانزدهم با حرف و همراه باشد ضربه شانزدهم با حرف و همراه می شود ودر نتیجه در زدن ضربه ی بعدی همراه با شمارش اختلال ایجاد می شود.
فعلا لطفا دراین دو مورد راهنمایی کنید بقیه شو بعدا می پرسم . ازهمه ی یاری کنندگان تشکرمیکنم

سلام دوست عزیزم
1- اگه لطف کنید و در مورد این سوالتون بیشتر توضیح بدید بسیار ممنون می شم. دقیقا منظورتون از مساوی کردن فاصله دست راست و چپ چیه؟ اگه منظورتون اینه که دستها هنگام مضراب زدن به یک اندازه بالا بیان خب بهترین روش اینه که روبروی آینه تمرین کنید و خودتون مضراب زدنتون رو مشاهده کنید و اصلاحش کنید. کلا تمرین روبروی آینه خیلی خیلی مهمه و نوازنده پی به اشکالات ظاهری نظیر کج نشستن پشت سنتور یا خم شدن روی سنتور یا بد گرفتن مضرابها و ... خواهد برد و مسلما در پی رفع اونها برخواهد آمد.

2- خب شمارشتون رو با ضربه دوم ریز تنظیم کنید! یعنی وقتی 2 تا ریز زدید بشمارید 1 وقتی چهارتا کامل شد بشمارید 2 و ... ابتدا تمرین ریز را با سرعت پایین شروع کنید و بعد از تسلط بر شمردن کم کم سرعت را بالاتر ببرید.
شاد باشید دوست عزیز.

mary1510
Saturday 21 May 2011, 09:05 AM
سلام بر استاد ارجمند جناب رازونیاز
وعرض پوزش از زحمات مکرر . درمورد سئوال اول منظورم فاصله ی زمانی بین ضربه ی اول تا دوم - وفاصله ی زمانی بین ضربه ی دوم وسوم می باشد که این فاصله در اولی کوتاهتر است از فاصله ی دوم .
برای رفع این نقص ریزرا بادست چپ شروع کردم ، همین اتفاق تکرارشد . فقط تنها وقتی که تمام ضربه هارامی شمارم خیلی بهتر میشه ؛ ولی خب نمیشه تمام ضربه هارا شمرد.
درمورد دوم نگران ضربه ی بعد از ریز هستم که بایک وقفه ی کوتاه همراه میشه ویک مکث بین شمردن نت های ریز و تک ضربه بعدی اتفاق می افته .
مجددعذرخواهی می کنم ازاینکه وقت با ارزش تون را باسئوالات این چنینی می گیرم.

Razoniaz
Saturday 21 May 2011, 09:35 AM
سلام بر استاد ارجمند جناب رازونیاز
وعرض پوزش از زحمات مکرر . درمورد سئوال اول منظورم فاصله ی زمانی بین ضربه ی اول تا دوم - وفاصله ی زمانی بین ضربه ی دوم وسوم می باشد که این فاصله در اولی کوتاهتر است از فاصله ی دوم .
برای رفع این نقص ریزرا بادست چپ شروع کردم ، همین اتفاق تکرارشد . فقط تنها وقتی که تمام ضربه هارامی شمارم خیلی بهتر میشه ؛ ولی خب نمیشه تمام ضربه هارا شمرد.
درمورد دوم نگران ضربه ی بعد از ریز هستم که بایک وقفه ی کوتاه همراه میشه ویک مکث بین شمردن نت های ریز و تک ضربه بعدی اتفاق می افته .
مجددعذرخواهی می کنم ازاینکه وقت با ارزش تون را باسئوالات این چنینی می گیرم.

مجددا سلام دوست عزیزم.
بنده بارها گفتم و بازهم می گم که تمام اینها انجام وظیفه هستش. در قبال آنچه که موسیقی به من بخشیده وظایفی که انجام می دم بسیار ناچیزه...
درباره مواردی که فرمودید، باید عرض کنم که اگه تازه ریزها را شروع کردی این مسئله طبیعی هستش و به مرور برطرف می شه. توی اجرای ریزها بیشتر از اینکه خودتون رو درگیر شمارش ریزها بکنید، به درست اجرا شدن ریزها و مساوی بود قدرت دست راست و چپ و واضح شنیده شدن بخصوص مضرابهای چپ در حین ریز زدن دقت نمایید. همچنین به حرکت دستها، گرفتن مضراب و همینطور حالت بدنی خودتون فوق العاده دقت کنید.
باتوجه به اینکه اجرای ریزها در این مرحله کار مشکلی هستش، و به دستها و بدن فشار میاره احتمال اینکه دستها و کلا بدن از حالت فرم اصلی و استاندارد خودش خارج بشه زیاد هست. مثلا مضراب زدن با انگشتها و یا آرنج ها (به جای مچ ها)، بیش از اندازه شل گرفتن و یا سفت گرفتن مضرابه ها، کج نمودن سر و خم شدن بیش از اندازه روی سنتور، زمزمه کردن و بیرون دادن صدا از دهان! و ... مواردی هست که در این مرحله، از هنرجویان به کرات دیده می شه.
برای همین سفارش می کنم اصلا در زدن ریزها عجله نداشته باشید، ابتدا با سرعت پایین ریزها را اجرا کنید و به موارد فوق که اشاره شد حتما دقت کنید.

برای اینکه دقیقا مسائلی که فرمودید حل بشه به نظرم بهتره یکی دو تا از درسهای ریز را اجرا کنید و توی همین تاپیک قرار بدید. شاید واقعا ریزها را خوب اجرا می کنید و به خاطر وسواس بیش از اندازه ای که روی این موضوع نشون می دید به نظرتون برسه که فاصله مضرابها در حین ریز زدن مساوی نیست! و به اصطلاح ریزها متوالی و مرتب اجرا نمی شن...