PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوالی در مورد تئوری موسیقی داری بیا تو

hbhb
Saturday 25 June 2011, 02:53 PM
سلام. چون دیدم برای سوالای تئوری تاپیک مشخصی وجود نداره و دوستان در جاهای مختلف سوالاشونو می پرسن این تاپیکو ایجاد کردم که همه سوالا یکجا جمع بشه و بقیه هم بتونن از مطالب این صفحه استفاده کنن.من خودم تا جایی که بتونم برای پاسخ گویی در خدمتم بقیه اساتید هم البته حتما کمک میکنن:am

korutzer
Saturday 25 June 2011, 03:16 PM
سلام
خوبه
من هم میتونم به سخت ترین سوالای تئوری موسیقی جواب بدم
چون دیپلم موسیقی و الانم دانشجوی رشته ی موسیقی ام
خوشحال میشم اگه کمکی از دستم بر بیاد انجام بدم
موفق باشید.

r_a_m_i_n
Saturday 25 June 2011, 07:44 PM
You can see links before reply

البته این انجمن هم بخاطر همین موضوع تشکیل شده.......

ولی واسه اینکه اینجا هم رونق بگیره...من اولین سوال رو خودم از اساتید میکنم...

اول .....یکی به من بگه قواعد کنتر پوان چیه.............من قبلا یجا خونده بودم ولی هرچی میگردم پیدا میکنم...یادمه 7 تا قانون داشت..........

بعد یه سوال دیگه...در مورد تغییر مایه و مقام.........خب مربوط میشه به بحث مدگری..........
یه سوال ؟ اگه هم تن ( مایه ) و هم مد ( مقام ) عوض بشه میگیم مدولاسیون شده؟
چرا واسه تغییر هردو فقط یک اصطلاح وجود داره؟
مثلا اگه از ماژوری به مینور نسبی تئوریک اون مدولاسیون کنیم...از کجا باید متوجه بشیم که مدولاسیون انجام شده؟
یا مثلا واسه مدگری به گام های بیگانه.........میدونم که چند تا گام همسایه داریم.......خب گامهای همسایه ی اصلی رو بلدم.........میخواستم بپرسم گامهای همسایه ی فرعی چیا هستن؟ و مثلا اگه بخوایم از گام دو ماژور به دو دیز مازور که گام مشابه اون هست..بریم......چطوری باید بریم؟
درسته که هردو تنیک همنام هستند اما اختلاف زیادی در سرکلید دارند.....نمیشه فقط با گام همسایه به دو دیز ماژور مدولاسیون کرد...........
بعد 1 سوال دیگه.........در مورد فرم های موسیقی هم یک توضیحی بدید لطفا..........

AdrianH
Saturday 25 June 2011, 09:23 PM
بهترین کتاب خودآموز تئوری موسیقی چیه برای کسی که گیتار الکتریک کار میکنه طوریکه با زبان آسون و خیلی خوب بفهمونه و تمام اصول و... یاد بده؟؟؟ من کتاب آقای پرویز منصوری رو دارم ولی از اون بهترش هم هست؟

r_a_m_i_n
Saturday 25 June 2011, 10:41 PM
بهترین کتاب خودآموز تئوری موسیقی چیه برای کسی که گیتار الکتریک کار میکنه طوریکه با زبان آسون و خیلی خوب بفهمونه و تمام اصول و... یاد بده؟؟؟ من کتاب آقای پرویز منصوری رو دارم ولی از اون بهترش هم هست؟

کتاب تئوری از وزیری
کتاب نظری به موسیقی (جلد 1 ) روح الله خالقی
تجزیه و تحلیل موسیقی برای جوانان از برنشتاین
مبانی موسیقی محسن جوکار
زبان موسیقی از حسن زندباف
کتاب سرایش از حسین مهرانی
درک و دریافت موسیقی از راجر کیمی ین
چگونه از موسیقی لذت ببریم از ارون کوپلند
چگونه خوب بشنویم از ونیک ویلمز

و کلی کتاب تئوری دیگه وجود داره...بستگی داره در چه زمینه ای بخواید تئوری یاد بگیرید.....
تئوری خیلی وسیعه

hbhb
Sunday 26 June 2011, 11:46 AM

البته این انجمن هم بخاطر همین موضوع تشکیل شده.......

ولی واسه اینکه اینجا هم رونق بگیره...من اولین سوال رو خودم از اساتید میکنم...

اول .....یکی به من بگه قواعد کنتر پوان چیه.............من قبلا یجا خونده بودم ولی هرچی میگردم پیدا میکنم...یادمه 7 تا قانون داشت..........

بعد یه سوال دیگه...در مورد تغییر مایه و مقام.........خب مربوط میشه به بحث مدگری..........
یه سوال ؟ اگه هم تن ( مایه ) و هم مد ( مقام ) عوض بشه میگیم مدولاسیون شده؟
چرا واسه تغییر هردو فقط یک اصطلاح وجود داره؟
مثلا اگه از ماژوری به مینور نسبی تئوریک اون مدولاسیون کنیم...از کجا باید متوجه بشیم که مدولاسیون انجام شده؟
یا مثلا واسه مدگری به گام های بیگانه.........میدونم که چند تا گام همسایه داریم.......خب گامهای همسایه ی اصلی رو بلدم.........میخواستم بپرسم گامهای همسایه ی فرعی چیا هستن؟ و مثلا اگه بخوایم از گام دو ماژور به دو دیز مازور که گام مشابه اون هست..بریم......چطوری باید بریم؟
درسته که هردو تنیک همنام هستند اما اختلاف زیادی در سرکلید دارند.....نمیشه فقط با گام همسایه به دو دیز ماژور مدولاسیون کرد...........
بعد 1 سوال دیگه.........در مورد فرم های موسیقی هم یک توضیحی بدید لطفا..........

..............................
7تا قانون کنترپوانو تو این لینک نوشته:
البته همونطور که می دونی کنترپوان بیش از 200 ساله که جای خودشو به هارمونی داده و اون هم به علت سختی و خشکی بیش از حدش بود. این قواعدی که هم که اینجا تیتر وار آورده شده به کاربردنش کار حضرت باخه!
.................................................. .......
همسایه های فرعی گام ماژور، مینور های نسبی همسایه های اصلی اون هست.می دونی که همسایه های اصلی گام ماژور ، گام های ماژوری هست که از درجات 4 و 5 اون ساخته بشه(البته مینور نسبی هر گام ماژور هم جزء همسایه اصلی اونه). مثلا تو دو ماژور به جز لا مینور ،گامهای فاماژور و سل ماژور همسایه های اصلیش هستن که مینور های نسبی اونها یعنی ر مینور و می مینور می شن همسایه های فرعیش
.
در مورد گامهای مینور هم همسایه اصلی شون فقط گام ماژور نسبی شونه.همسایه های فرعیش هم گام های مینوریه که رو درجات 4 و 5 اون ساخته بشه و ماژور های نسبی اونها. مثلا تو لامینور گامهای ر مینور و می مینور و ماژور های نسبی اونها یعنی فا ماژور و سل ماژور همسایه فرعیش می شن.
.........................................
مدولاسیون ماژور به مینور بدون هیچ تغییر علامتی هست و برای تشخیص اون کافیه که بتونی ماژور یا مینور بودن آهنگو تشخیص بدی. یه مثال ساده بزنم:تو یه آهنگ معروف ابی(اسمشو متاسفانه یادم نیست) اون قسمتی که میگه "شب که میشه به عشق تو..." آهنگ به صورت ناگهانی ماژور می شه و بعد از این ترجیع بند دوباره به حالت مینور بر می گرده.
.............................
مدولاسیون دوماژور به دو دیز ماژورو(یعنی مدولاسیون گام ماژور به ماژور با تونیک نیم پرده بالاترش) من تا حالا ندیدم.اگه کسی بتونه توضیح بده خیلی خوبه. ولی مدولاسیون گام مینور به مینور با تونیک نیم پرده بالاتر (مثلا دو مینور به دو دیز مینور) خیلی کاربرد بیشتری داره و تاثیر ناگهانی که به آهنگ می ده باعث میشه خیلیها ازش استفاده کنن.اگه خواستی بگو اونو توضیح بدم.ضمنا تونیک دو ماژور و دو دیز ماژور همنام نیست.
..............
فرم بیشتر در رابطه با موسیقی کلاسیک هست و بحث درباره با اون خیلی مفصله.من اینجا چند تا فرم مشهور موسیقی رو به طور خیلی مختصر معرفی می کنم:
سونات: موسیقی برای یک ساز تنها یا دوساز(معمولا به همراه پیانو)
کنسرتو: تکنوازی یک ساز به همراه ارکستر به طوری که با هم تعامل داشته باشن. مثلا کنسرتو ویولن یا کنسرتو پیانو
سمفونی: موسیقی ارکسترال که معمولا در چهار موومان نوشته می شه.

البته همونطر که می دونی آثار کلاسیک اغلب تو چند موومان(بخش) نوشته می شد . به خاطر همین صرف این که یه موسیقی برای یک ساز تنها باشه باعث نمی شه بهش بگیم سونات یا هر اثری که بیکلام و ارکسترال باشه بهش بگیم سمفونی. تو لینک پایین برای نمونه سونات مهتاب بتهوون آورده شده که هر سه موومانش تو یه فایل midi قرار داده شده:

hbhb
Sunday 26 June 2011, 12:00 PM

فکر نکنم از کتاب آقای منصوری کتاب مفیدتری تو این زمینه باشه. البته شما که گیتار الکتریک می زنی باید علاوه بر تئوری کلاسیک که تو این کتاب آموزش داده می شه مطالبی هم راجع به سبکهای متداول گیتار الکتریک مثل راک و بلوز و ... بدونی مثلا گامهای پنتاتونیک،پاورکورد،بلوز 12میزانی و ... یه کتابی چند سال پیش دیده بودم به اسم"اصول هارمونی و بداهه نوازی در موسیقی جاز و پاپ" تالیف حمید نجفی که به نظرم کتاب مفیدی بود.اگه الانم تجدید چاپ شده باشه می تونی تهیه کنی. ضمنا یه کتابم لازم داری برای یاد گرفتن پوزیسیون های آکورد گیتار که برای اون کتاب خاصی مد نظرم نیست. بعضی نرم افزار ها هم به همین منظور به وجود اومدن که شما آکوردو بهش می دی و اون پوزیسیون صحیحشو رو دسته گیتار بهت نشون می ده.یه سرچ تو گوگل کن پیدا کردی لینکشو اینجا هم بذار بقیه هم یه حالی ببرن! در مورد گام پنتاتونیک هم تو یکی دو روز آینده وقت کنم حتما یه مطلبی می ذارم.

r_a_m_i_n
Sunday 26 June 2011, 02:09 PM
..............................
7تا قانون کنترپوانو تو این لینک نوشته:
البته همونطور که می دونی کنترپوان بیش از 200 ساله که جای خودشو به هارمونی داده و اون هم به علت سختی و خشکی بیش از حدش بود. این قواعدی که هم که اینجا تیتر وار آورده شده به کاربردنش کار حضرت باخه!
.................................................. .......
همسایه های فرعی گام ماژور، مینور های نسبی همسایه های اصلی اون هست.می دونی که همسایه های اصلی گام ماژور ، گام های ماژوری هست که از درجات 4 و 5 اون ساخته بشه(البته مینور نسبی هر گام ماژور هم جزء همسایه اصلی اونه). مثلا تو دو ماژور به جز لا مینور ،گامهای فاماژور و سل ماژور همسایه های اصلیش هستن که مینور های نسبی اونها یعنی ر مینور و می مینور می شن همسایه های فرعیش
.
در مورد گامهای مینور هم همسایه اصلی شون فقط گام ماژور نسبی شونه.همسایه های فرعیش هم گام های مینوریه که رو درجات 4 و 5 اون ساخته بشه و ماژور های نسبی اونها. مثلا تو لامینور گامهای ر مینور و می مینور و ماژور های نسبی اونها یعنی فا ماژور و سل ماژور همسایه فرعیش می شن.
.........................................
مدولاسیون ماژور به مینور بدون هیچ تغییر علامتی هست و برای تشخیص اون کافیه که بتونی ماژور یا مینور بودن آهنگو تشخیص بدی. یه مثال ساده بزنم:تو یه آهنگ معروف ابی(اسمشو متاسفانه یادم نیست) اون قسمتی که میگه "شب که میشه به عشق تو..." آهنگ به صورت ناگهانی ماژور می شه و بعد از این ترجیع بند دوباره به حالت مینور بر می گرده.
.............................
مدولاسیون دوماژور به دو دیز ماژورو(یعنی مدولاسیون گام ماژور به ماژور با تونیک نیم پرده بالاترش) من تا حالا ندیدم.اگه کسی بتونه توضیح بده خیلی خوبه. ولی مدولاسیون گام مینور به مینور با تونیک نیم پرده بالاتر (مثلا دو مینور به دو دیز مینور) خیلی کاربرد بیشتری داره و تاثیر ناگهانی که به آهنگ می ده باعث میشه خیلیها ازش استفاده کنن.اگه خواستی بگو اونو توضیح بدم.ضمنا تونیک دو ماژور و دو دیز ماژور همنام نیست.
..............
فرم بیشتر در رابطه با موسیقی کلاسیک هست و بحث درباره با اون خیلی مفصله.من اینجا چند تا فرم مشهور موسیقی رو به طور خیلی مختصر معرفی می کنم:
سونات: موسیقی برای یک ساز تنها یا دوساز(معمولا به همراه پیانو)
کنسرتو: تکنوازی یک ساز به همراه ارکستر به طوری که با هم تعامل داشته باشن. مثلا کنسرتو ویولن یا کنسرتو پیانو
سمفونی: موسیقی ارکسترال که معمولا در چهار موومان نوشته می شه.

البته همونطر که می دونی آثار کلاسیک اغلب تو چند موومان(بخش) نوشته می شد . به خاطر همین صرف این که یه موسیقی برای یک ساز تنها باشه باعث نمی شه بهش بگیم سونات یا هر اثری که بیکلام و ارکسترال باشه بهش بگیم سمفونی. تو لینک پایین برای نمونه سونات مهتاب بتهوون آورده شده که هر سه موومانش تو یه فایل midi قرار داده شده:

درود دوست عزیز سپاسگذارم....
خب قواعد کنتر پوان تو اون سایتو اینجا میذارم که همه استفاده کنیم :

1- فاصله همصدا جز در میزان اول به کار نرود .

2- حرکت کروماتیک به کار نرود .

3- هیچ یک از وصلهایی که منجر به تریتون شوند مجاز نیست .

4- بیش از سه فاصله سوم یا ششم پی در پی به کار نرود .

5- آوردن دو فاصله همصدا و دو اکتاو و دو پنجم پی در پی خطا است . همصدا و اکتاو استقلال بخش ها را از بین می برند و پنجم های پی در پی خالی صدا می دهند .

6- پرش فاصله ششم بزرگ و یا هفتم کوچک یا بزرگ ، خطاست و همچنین پرش فاصله چهارم کاسته و افزوده نیز خطاست ، اما درباره پنجم های کاسته فقط یک راه مجاز موجود است ، پرش کنیم و یک نت خلاف جهت پرش اضافه کنیم .

7- پرشهای متمایل به یک جهت که منجر به فاصله هفتم و یا نهم می شود خطا است ، البته بین این دو پرشهای فاصله نهم دارای نتیجه نامطبوع تری است

بله درسته کنتر پوان از دوره باروک به بعد استفاده نشد......
اما اونقدرا هم خشک نیست ....مثلا آثار مونته وردی.....پورسل.....ویوالدی....با خ...هاندل.....واقعا زیبا یست؟

بله مدولاسیون ماژور به مینور هارمونیک رو از طریق تغییر درجه ی هفتم مینور میشه متوجه شد....اما منظورم این بود که از ماژور به مینور تئوریک......چطوری پی ببریم که مینور شده؟
______________________-

خب ممکنه مدولاسیون دو ماژور به دو دیز ماژور در عمل وجود دناشته باشه...اما همونطور که میدونید در تئوری همه چیز داریم....من مثال زدم.......منظورم این بود که اگه بخوایم از گامی به یک گام دیگه که خیلییییییییی تفاوت با هم دارند مدولاسیون کنیم از چه طریقی باید اینکارو بکنیم....چون گامهای همسایه فقط یک علامت با گام اصلی مون تفاوت دارند نه 7 تا....
خب اگه مدولاسیون مینور به نیم پرده بالاترش هم توضیح بدید ممنون میشیم.....
خی تونیکشون دو هست دیگه.....بهشون میگیم گامهای مشابه.....( دوماژور و دو دیز ماژور) اما دو دویز ماژور علامت ترکیبی هم بعد از تنیک داره.

البته این فرمها رو که بلد بودم...منظورم توضیحات دیگه ای از فرم بود...:
مثلا تکرار و تضاد ها....دگرگونی .....گونه های فرم....فرمهای 2 بخشی و 3 بخشی....
یا مثلا در مورد بافت هم اگه اندکی توضیح بدید سپاسگذار میشم.....

بله سونات 14 سونات مورد علاقه ی من....فوقالعادست این سونات.....موومان اولش خیلی زیباست...

hbhb
Sunday 26 June 2011, 04:27 PM
درود دوست عزیز سپاسگذارم....
خب قواعد کنتر پوان تو اون سایتو اینجا میذارم که همه استفاده کنیم :

1- فاصله همصدا جز در میزان اول به کار نرود .

2- حرکت کروماتیک به کار نرود .

3- هیچ یک از وصلهایی که منجر به تریتون شوند مجاز نیست .

4- بیش از سه فاصله سوم یا ششم پی در پی به کار نرود .

5- آوردن دو فاصله همصدا و دو اکتاو و دو پنجم پی در پی خطا است . همصدا و اکتاو استقلال بخش ها را از بین می برند و پنجم های پی در پی خالی صدا می دهند .

6- پرش فاصله ششم بزرگ و یا هفتم کوچک یا بزرگ ، خطاست و همچنین پرش فاصله چهارم کاسته و افزوده نیز خطاست ، اما درباره پنجم های کاسته فقط یک راه مجاز موجود است ، پرش کنیم و یک نت خلاف جهت پرش اضافه کنیم .

7- پرشهای متمایل به یک جهت که منجر به فاصله هفتم و یا نهم می شود خطا است ، البته بین این دو پرشهای فاصله نهم دارای نتیجه نامطبوع تری است

بله درسته کنتر پوان از دوره باروک به بعد استفاده نشد......
اما اونقدرا هم خشک نیست ....مثلا آثار مونته وردی.....پورسل.....ویوالدی....با خ...هاندل.....واقعا زیبا یست؟

بله مدولاسیون ماژور به مینور هارمونیک رو از طریق تغییر درجه ی هفتم مینور میشه متوجه شد....اما منظورم این بود که از ماژور به مینور تئوریک......چطوری پی ببریم که مینور شده؟
______________________-

خب ممکنه مدولاسیون دو ماژور به دو دیز ماژور در عمل وجود دناشته باشه...اما همونطور که میدونید در تئوری همه چیز داریم....من مثال زدم.......منظورم این بود که اگه بخوایم از گامی به یک گام دیگه که خیلییییییییی تفاوت با هم دارند مدولاسیون کنیم از چه طریقی باید اینکارو بکنیم....چون گامهای همسایه فقط یک علامت با گام اصلی مون تفاوت دارند نه 7 تا....
خب اگه مدولاسیون مینور به نیم پرده بالاترش هم توضیح بدید ممنون میشیم.....
خی تونیکشون دو هست دیگه.....بهشون میگیم گامهای مشابه.....( دوماژور و دو دیز ماژور) اما دو دویز ماژور علامت ترکیبی هم بعد از تنیک داره.

البته این فرمها رو که بلد بودم...منظورم توضیحات دیگه ای از فرم بود...:
مثلا تکرار و تضاد ها....دگرگونی .....گونه های فرم....فرمهای 2 بخشی و 3 بخشی....
یا مثلا در مورد بافت هم اگه اندکی توضیح بدید سپاسگذار میشم.....

بله سونات 14 سونات مورد علاقه ی من....فوقالعادست این سونات.....موومان اولش خیلی زیباست...

.....................
در مورد کنترپوان کاملا موافقم و منظور من از خشکی این قواعد این نبود که آثاری که بر مبنای اون بوجود اومده هم آثار خشک و بیروحی هستن.من خودم عاشق باخ و ویوالدیم مخصوصا باخ. منظور من این بود که حتی آهنگسازای کلاسیک هم به خاطر دست و پاگیر بودن این قواعد اونو تقریبا کنار گذاشتن مثلا مقایسه کن همین سونات مهتاب بتهونو با انوانسیونای باخ.
.............
در مورد مدولاسیون: برای مدولاسیون به گام مینور نیم پرده بالاتر معمولا این کار به صورت ناگهانی انجام میشه. می دونیم که برای مدولاسیون باید قبل از تونالیته جدید آکورد درجه 5 تونالیته اون(ترجیحا به صورت 7) بیاد. برای این مدولاسیون هم بهترین راه اینه که بعد از تونیک تونالیته مبدا(دو مینور)آکورد درجه 6 اونو به صورت 7 بگیریم(لابمل ماژور7) که میشه آکورد درجه 5 تونالیته مقصد(دودیز مینور). انیو موریکونه تو یکی از آهنگاش از این مدولاسیون چندین بار پشت سر هم استفاده کرده و انصافا هر دفعه هم تاثیر گذاره.من ملودی این کارو برای پیانو به صورت midi نوشتم برای این که نتشم قابل دیدن باشه.
این مدولاسیون رو هم دو دفعه انجام دادم یعنی از دو مینور به دو دیز مینور و از دو دیز مینور به ر مینور(پیشنهاد من به کسایی که تو گام شناسی مشکل دارن اینه که این مدولاسیونو تا سی مینور ادامه بدن چون اینجوری تمام تونالیته ها با آکوردای اصلی براشون دوره می شه).بعد از ر مینور هم با اجازه جناب موریکونه به فا ماژور که در واقع ماژور نسبی ر مینور هست مدولاسیون کردم و بر مبنای ملودی اصلی یه ملودی تو ماژور ساختم و دوباره به ر مینور برگشتم.جاهایی هم که مدولاسیون انجام شده آکوردای دست چپو(که در واقه آکورد واسطه هستند) به صورت اکتاو در آوردم که مشخص باشه و ملودی رو هم در قسمت ماژور از حالت اکتاو در آوردم(ملودی اولیه رو به صورت اکتاو آوردم).
البته گام مینوری که اینجا به ماژور مدولاسیون شده مینور هارمونیک هست. برای مشخص شدن مدولاسیون از مینور تئوریک به ماژور اگه منظورت اینه که مثل مینور هارمونیک درجه ای از گام تغییر می کنه یا نه باید بگم رو کاغذ نت هیچ تغییری نداره(مثل مینور هارمونیک) و شما خودتون تشخیص میدین که مثلا این گام تا اینجا ماژور بوده حالا مینور شده.همونطور که از ابتدا تو یه قطعه بدون مدولاسیون می فهمین که این قطعه ماژوره یا مینور.البته توالی آکوردا هم تو این زمینه نقش مشخص کننده ای داره.مثلا توالی زیرو در نظر بگیرین:
Am,Dm,Am,G,C,F,G,C
مشخصه که از میزان چهارم به بعد وارد ماژور می شیم.میتونیم برای اینکه دقیقتر مدولاسیون کنیم آکورد سل اول(چهارمین آکورد) رو به صورت هفت بگیریم که خیلی مشخصتر مدولاسیون انجام بشه.یعنی
...,Am,Dm,Am,G7,C
البته برای رفتن به تونالیته های نسبی ماژور و مینور حتی خیلی وقتا نیازی به آکورد واسطه هم نیست.
.مثلا تو آهنگ ترکیش مارش از موتزارت دقت کن که چطور بلافاصله از لا ماژور به فا دیز مینور می ره .ضمنا تو نتای گامم هیچ تغییر نمی ده ولی کاملا می شه متوجه شد که تا کجا ماژور بوده و تا کجا مینور.
ضمنا بازم می گم تونیک دو ماژور و دو دیز ماژور با هم فرق داره! تونیک اولی دو هست و تونیک دومی دو دیز.
........................
در مورد فرم هم من سعی کردم خیلی ساده فقط چند تا فرم معروفو معرفی کنم که برای همه قابل استفاده باشه. اگه شما دنبال مطالب بیشتری هستی می تونی به این لینک مراجعه کنی که در مورد فرم سونات توضیح داده.

r_a_m_i_n
Sunday 26 June 2011, 06:43 PM
:am:amدرود....
خب آخه......از دو مینور که سر کلیدش ( سی بمل...می بمل...لا بمل ) هست به دو دیز مینور که سر کلیدش ( فا دیز...دو دیز...سل دیز....ر دیز ) هست......یک دفعه با استفاده از یه آکورد مدولاسیون کنیم دیسونانس نمیشه؟

بعد به صورت 7 بگیریم یعنی چی؟ من نمیدونم...

اونوقت گفتین : آکورد درجه پنجم تونیک مقصد یا آکورد درجه ششم مبدا........آیا این 2 همیشه یکی هستند؟ چون ما اینجا داریم نیم پرده فقط اضافه میکنیم.......و این 2 آکورد در صورتی یکی میشن که بین درجه پنجم و ششم همیشه نیم پرده فاصله باشه......مثلا درجه ششم فا میشه : ر.......ولی درجه پنجم فا دیز میشه : دو دیز

و اینکه میگین باید تشخیص بدیم که قطعه ماژور هست یا مینور....منظورتون اینه که از طریق فواصل گام متوجه بشیم دیگه؟ یعنی ربطی به علامات ترکیبی و عرضی نداره...و باید گوش ما اونقدر ورزیده باشه که فواصل ماژور رو زود بشناسه و فواصل مینور رو هم زود بشناسه........؟ یعنی اول باید مد رو متوجه بشیم بعد بفهمیم تن اون مد چیه؟

سپاسگذارم بابت قطعه......یه چیزهایی رو متوجه شدم کمی هم گیج شدم......
واسه من که سنتی کار میکنم کمی آشنایی به حرکات کلاسیک سخت تره....اما متوجه شدم....
:am

hbhb
Sunday 26 June 2011, 09:03 PM
:am:amدرود....
خب آخه......از دو مینور که سر کلیدش ( سی بمل...می بمل...لا بمل ) هست به دو دیز مینور که سر کلیدش ( فا دیز...دو دیز...سل دیز....ر دیز ) هست......یک دفعه با استفاده از یه آکورد مدولاسیون کنیم دیسونانس نمیشه؟

بعد به صورت 7 بگیریم یعنی چی؟ من نمیدونم...

اونوقت گفتین : آکورد درجه پنجم تونیک مقصد یا آکورد درجه ششم مبدا........آیا این 2 همیشه یکی هستند؟ چون ما اینجا داریم نیم پرده فقط اضافه میکنیم.......و این 2 آکورد در صورتی یکی میشن که بین درجه پنجم و ششم همیشه نیم پرده فاصله باشه......مثلا درجه ششم فا میشه : ر.......ولی درجه پنجم فا دیز میشه : دو دیز

و اینکه میگین باید تشخیص بدیم که قطعه ماژور هست یا مینور....منظورتون اینه که از طریق فواصل گام متوجه بشیم دیگه؟ یعنی ربطی به علامات ترکیبی و عرضی نداره...و باید گوش ما اونقدر ورزیده باشه که فواصل ماژور رو زود بشناسه و فواصل مینور رو هم زود بشناسه........؟ یعنی اول باید مد رو متوجه بشیم بعد بفهمیم تن اون مد چیه؟

سپاسگذارم بابت قطعه......یه چیزهایی رو متوجه شدم کمی هم گیج شدم......
واسه من که سنتی کار میکنم کمی آشنایی به حرکات کلاسیک سخت تره....اما متوجه شدم....
:am

.....................

تو این مورد خاص اشکالی نداره چون اینجا هدف یه تاثیر ناگهانیه.
................................
آکورد 7 یعنی اینکه به اکورد 3صدایی یه فاصله سوم کاسته اضافه کنیم. مثلا تو دو ماژور(یا مینور) این فاصله میشه سی بمل و تو لابمل ماژور میشه سل بمل.می دونیم که آکورد درجه 5 گام تمایل داره به آکورد تونیک حل بشه. مثلا سل ماژور به دو (ماژور یا مینور).اگه آکوردو به صورت 7 بگیریم این تمایل بیشتر می شه. به خاطر همین تو مدولاسیون آخرین آکورد قبل از تونیک مقصدو به صورت 7 می گیرن.
............................
بین درجه 5 و 6 تو همه گامهای مینور نیم پرده فاصله هست. اون مثالیم که شما زدی (ر و دو دیز)هم فاصله نیم پرده ای بود.::21ox66r:
............
تو مدولاسیون از ماژور به مینور تئوریک نسبی اون (و بالعکس) هیچ تغییری تو علامتای ترکیبی و عرضی بوجود نمیاد.
چون شما سنتی کار می کنی فکر کن گام ماژور یه دستگاهه و گام مینور یکی از آواز های اون دستگاه با شاهد درجه ششم اون.عین این می مونه که من از شما بپرسم وقتی از دستگاه همایون می ریم به آواز اصفهان چجوری متوجه میشیم؟
..................................

r_a_m_i_n
Monday 27 June 2011, 01:15 PM
.....................

تو این مورد خاص اشکالی نداره چون اینجا هدف یه تاثیر ناگهانیه.
................................
آکورد 7 یعنی اینکه به اکورد 3صدایی یه فاصله سوم کاسته اضافه کنیم. مثلا تو دو ماژور(یا مینور) این فاصله میشه سی بمل و تو لابمل ماژور میشه سل بمل.می دونیم که آکورد درجه 5 گام تمایل داره به آکورد تونیک حل بشه. مثلا سل ماژور به دو (ماژور یا مینور).اگه آکوردو به صورت 7 بگیریم این تمایل بیشتر می شه. به خاطر همین تو مدولاسیون آخرین آکورد قبل از تونیک مقصدو به صورت 7 می گیرن.
............................
بین درجه 5 و 6 تو همه گامهای مینور نیم پرده فاصله هست. اون مثالیم که شما زدی (ر و دو دیز)هم فاصله نیم پرده ای بود.::21ox66r:
............
تو مدولاسیون از ماژور به مینور تئوریک نسبی اون (و بالعکس) هیچ تغییری تو علامتای ترکیبی و عرضی بوجود نمیاد.
چون شما سنتی کار می کنی فکر کن گام ماژور یه دستگاهه و گام مینور یکی از آواز های اون دستگاه با شاهد درجه ششم اون.عین این می مونه که من از شما بپرسم وقتی از دستگاه همایون می ریم به آواز اصفهان چجوری متوجه میشیم؟
..................................

درود
پس فقط واسه مدولاسیون یک گام به همصدای افزوده استثنا میتونیم به یکباره اینکارو بکنیم آره؟ یا در مدولاسیون های دیگه هم میشه؟

اوکی.....یعنی در واقع در آکورد 7....آکورد 4 صدایی میشه دیگه؟..............اونوقت چرا بهش میگن آکورد 7؟ چرا این اسمو واسش گذاشتن؟
خب گفتین آکورد درجه پنجم چون تمایل داره روی تنیک حل بشه اون رو قبل از تونیک مقصد بصورت 7 میگیریم........یعنی قبل از وارد شدن به تونیک جدید باید حتما آکورد درجه 5 تونیک قدیم رو بگیریم؟ یا میتونیم آکورد دیگه ای رو بگیریم؟ سوالم اینه که آکورد ماقبل تونیک جدید حتما باید درجه 5 تونیک قدیم باشه؟ یا نه؟

بین درجه ی 5 و 6 در مینور ملودیک که نیم پرده نیست؟؟؟؟؟ 1 پرده هست......
پس یعنی میگید مینور ملودیگ هیچوقت استفاده نمیشه ...آره؟

آهان اوکی..همون شد که خودم گفتم......باید گوش ما بتونه تشخیص بده که گام الان چیه.....یعنی در واقع اینجور مواقع گوش ما فواصل گام رو تشخیص میده و اونها رو از هم تمیز میده....

hbhb
Tuesday 28 June 2011, 11:59 AM
درود
پس فقط واسه مدولاسیون یک گام به همصدای افزوده استثنا میتونیم به یکباره اینکارو بکنیم آره؟ یا در مدولاسیون های دیگه هم میشه؟

اوکی.....یعنی در واقع در آکورد 7....آکورد 4 صدایی میشه دیگه؟..............اونوقت چرا بهش میگن آکورد 7؟ چرا این اسمو واسش گذاشتن؟
خب گفتین آکورد درجه پنجم چون تمایل داره روی تنیک حل بشه اون رو قبل از تونیک مقصد بصورت 7 میگیریم........یعنی قبل از وارد شدن به تونیک جدید باید حتما آکورد درجه 5 تونیک قدیم رو بگیریم؟ یا میتونیم آکورد دیگه ای رو بگیریم؟ سوالم اینه که آکورد ماقبل تونیک جدید حتما باید درجه 5 تونیک قدیم باشه؟ یا نه؟

بین درجه ی 5 و 6 در مینور ملودیک که نیم پرده نیست؟؟؟؟؟ 1 پرده هست......
پس یعنی میگید مینور ملودیگ هیچوقت استفاده نمیشه ...آره؟

آهان اوکی..همون شد که خودم گفتم......باید گوش ما بتونه تشخیص بده که گام الان چیه.....یعنی در واقع اینجور مواقع گوش ما فواصل گام رو تشخیص میده و اونها رو از هم تمیز میده....

ممکنه استثناهای دیگه ای هم باشه
................
دلیل نامگذاریشو نمی دونم . در مورد مدولاسیونم من گفتم قبل از تونیک جدید درجه پنجم همون تونیک جدیدو می گیرن(چون نسبت بهش جاذبه داره). تو اینجا هم لابمل ماژور7 درجه ششم دومینور و درجه پنجم دو دیز مینور بود.
.........................
برای این مدولاسیون نه
.......................
بله. برای شما که دستگاهها و گوشه های ایرانی رو میتونی تشخیص بدی این دیگه آب خوردنه

r_a_m_i_n
Tuesday 28 June 2011, 02:08 PM
ممکنه استثناهای دیگه ای هم باشه
................
دلیل نامگذاریشو نمی دونم . در مورد مدولاسیونم من گفتم قبل از تونیک جدید درجه پنجم همون تونیک جدیدو می گیرن(چون نسبت بهش جاذبه داره). تو اینجا هم لابمل ماژور7 درجه ششم دومینور و درجه پنجم دو دیز مینور بود.
.........................
برای این مدولاسیون نه
.......................
بله. برای شما که دستگاهها و گوشه های ایرانی رو میتونی تشخیص بدی این دیگه آب خوردنه

درود....اوکی.....متوجه شدم.....
ولی سوالم تنها در مورد این مدولاسیون نیود.....
مثلا در مدولاسیون های دیگه معمولا چه آکوردی رو قبل از تونیک جدید کیگیرن؟ آیا همون درجه پنجم تونیک جدید رو میگیرن؟

حالا یه سوال دیگه........اگه میشه کمی در مورد آوازهای اپرا توضیح بدید دوست عزیز........
چطوری هستن....پایه و اصولشون؟ از لحاظ گام و طریقه ی اجرا چه تفاوت هایی با آواز ایرانی داره؟
ما در آواز ایرانی وقتی مایه و مقام تغییر میکنه میگیم مرکب خوانی....و گوشه های خاصی برای اینکار وجود داره....آیا در اپرا هم دقیقا مثل مدولاسون سازها هست یا فرق میکنه؟ آیا مدولاسیون در اواز اپرا هم دقیقا مثل همین توضیحاتی هست که دادید؟
مثلا در ایرانی ردیف سازی با ردیف آوازی فرق میکنه.....و کمی تفاوتهایی وجود داره....
خب مسلما در کلاسیک هم بخاطر اینکه همیشه حجم صدای ساز بیشتر از صوت انسان هست...تفاوتهایی وجود داره......
اما خواستم ببینم پایه و اصول این نوع خواندن چطوریه؟ اگه کسی بخواد اونو یاد بگیره چه چیزهایی رو باید قبلش بلد باشه؟ کلا کمی اطلاعات در مورد این سبک بدید لطفا

hbhb
Tuesday 28 June 2011, 06:15 PM
درود....اوکی.....متوجه شدم.....
ولی سوالم تنها در مورد این مدولاسیون نیود.....
مثلا در مدولاسیون های دیگه معمولا چه آکوردی رو قبل از تونیک جدید کیگیرن؟ آیا همون درجه پنجم تونیک جدید رو میگیرن؟

حالا یه سوال دیگه........اگه میشه کمی در مورد آوازهای اپرا توضیح بدید دوست عزیز........
چطوری هستن....پایه و اصولشون؟ از لحاظ گام و طریقه ی اجرا چه تفاوت هایی با آواز ایرانی داره؟
ما در آواز ایرانی وقتی مایه و مقام تغییر میکنه میگیم مرکب خوانی....و گوشه های خاصی برای اینکار وجود داره....آیا در اپرا هم دقیقا مثل مدولاسون سازها هست یا فرق میکنه؟ آیا مدولاسیون در اواز اپرا هم دقیقا مثل همین توضیحاتی هست که دادید؟
مثلا در ایرانی ردیف سازی با ردیف آوازی فرق میکنه.....و کمی تفاوتهایی وجود داره....
خب مسلما در کلاسیک هم بخاطر اینکه همیشه حجم صدای ساز بیشتر از صوت انسان هست...تفاوتهایی وجود داره......
اما خواستم ببینم پایه و اصول این نوع خواندن چطوریه؟ اگه کسی بخواد اونو یاد بگیره چه چیزهایی رو باید قبلش بلد باشه؟ کلا کمی اطلاعات در مورد این سبک بدید لطفا
تو همه موارد قبل از مدولاسیون آکورد درجه پنج تونیک جدیدو می گیرن.(شایدم استثنایی باشه ولی من نمی دونم)
..................
در اپرا به صدای انسان به عنوان یه ساز نگاه می شه و همون قوانینی که در مورد موسیقی سازی مطرحه در مورد اپرا هم وجود داره.
در مورد خوندن اپرا اطلاعات چندانی ندارم

kak_maki_new
Tuesday 28 June 2011, 07:35 PM
خیلی عالی ...امیدوارم همچنان پاسخگوی سوالات باشید
موفق باشید

you3f
Wednesday 29 June 2011, 02:30 AM
دوستان شرمنده من الان در حال استراحت بین تمرینای شبانه ام هستم و نمیتونم زیاد بمونم. اما ایشالله اگه دوباره فرصت شد میام همه ی پستهای تاپیک رو میخونم، و اگه چیزی بدونم و بتونم کمک کنم، مرتب و با نقل قول شما یه سری چیزای مختصری رو میگم. پس عجله ای بودن این پست رو ببخشین.
بعضی پستها رو تندتند خوندم و یه سری چیزایی که به چشمم خورد رو مختصرا میگم:
دلیل نام گذاری آکورد 7، این هست که فاصله ی نت چهارم با نت اول آکورد فاصله ی هفتم هست. آکوردهای نهم و یازدهم و ... هم همینطور.
سونات دوره باروک با دوره کلاسیک فرق میکنه. حالا نمیدونم شما در مورد فرمهای کدوم دوره حرف میزنید. ولی در دوره ی باروک سونات شبیه فرم سوئیت هست با این تفاوت که به جای عنوانهای رقص برای موومان ها از عنوانهای دیگه ای استفاده میکردن و کلا رقص در سونات نسبت به سوئیت کمتر به کار میرفته. در سونات دوره ی کلاسیک، اول، دو تم معرفی میشه که از لحاظ تنالیته و لحن و موتیف های اصلی باهم فرق دارن. بعد قسمت بسط و گسترش روی موتیف های دو تم اول، که از تنالیته های مختلفی رد میشه تا به تنالیته ی اول برسه و در آخر دو تمی که در ابتدا اجرا شده بودند دوباره اجرا میشن.
حالا سه فرم اصلی دوره کلاسیک: سونات و سمفونی و کنسرتو هست. که سونات سه موومان داشته، موومان اول تند و از لحاظ فرم بیشتر فرم سونات بوده. موومان دوم آهسته و ممکنه سه بخشی یا گاهی هم فرم روندو. موومان آخر هم تند که از لحاظ فرم و ساختار به شکل روندو میتونست باشه.
سمفونی هم برای ارکستر بزرگ ساخته میشه که شکل کلاسیک سمفونی رو هایدن تثبیت کرد. چهار موومان داره. موومان اول تند(فرم سونات). موومان دوم آهسته که سه بخشی مرکب بوده(تم و واریاسیون و روندو). موومان سوم فرم رقص که معمولا منوئه تریو بود (رقص سه ضربی با تمپوی معتدل). موومان چهارم خیلی تند یا تند بوده که ممکنه فرم های مختلفی باشه که بیشتر روندو بوده.
در مورد مدولاسیون هم، برای مدولاسیون از تنالیته ی دو ماژور به دو دییز ماژور، فکرکنم بهتر باشه از گام هایی که در ارتباط درجه I(که 6تا هستن) با اون تنالیته ها هستن کمک بگیریم. که گام های در ارتباط با درجه I، با گام دوماژور: لامینور-سل ماژور- فاماژور- فامینور- می مینور- رمینور.
و گام های در ارتباط با درجه I، با گام دو دییز ماژور: لادییز مینور- سل دییز ماژور- فادییز ماژور- فادییزمینور- می دییز مینور- ر دییز مینور.
حالا، فامینور در دوماژور، و می دییز مینور در دو دییز ماژور در عمل صداشون یکسانه. میتونیم ازش استفاده کنیم:
دوماژور- فامینور(می دییز مینور)- دو دییز ماژور.
اپرا هم یکی از فرم های آوازی دوره ی باروک هست.
اپرا در واقع نمایشی هست که همراه با موسیقیه و دیالوگ ها در اون بصورت آوازی بیان میشن.
اپرا چند بخش اصلی داره: اورتور، رسیتاتیو، آریا، دوئت و همسرایی ها.
که اگه خواستید بگید تا توضیحاتی هم در مورد هر قسمت بدم.
اوه چقدر نوشتم!! مثلا میخواستم کوتاه صحبت کنم! امیدوارم تونسته باشم روون و مفهوم حرف زده باشم.
اساتید عزیز لطفا اگه ناخواسته خطا و اشتباه و اطلاعات غلطی در متونم بوده تصحیح بفرمایید. ممنون.

saram
Wednesday 29 June 2011, 11:49 AM
سلام دوستان سوال من اینه.یه حامل مضاعف رو برای پیانو در نظر بگیرین .در این حامل حامل بیس و دست چپ دارای نت سل هستش که دیزه ولی حامل کلید سل همون میزان هم نت سل داره ولی بدون علامت.حالا ایا چون حامل باس دست چپ سل دیز هستش ولی حامل کلید سل دست راست سل خالیه و بدون علامته ایا کلید سل دست راست رو هم باید سل دیز بزنیم یا سل خالی؟؟؟؟برعکسش چطوره؟؟یعنی جای حامل ها بر عکس بشه.

r_a_m_i_n
Wednesday 29 June 2011, 11:55 AM
درود

آکوردهای نهم و یازدهم و ... هم همینطور.

آیا این آکوردها رو به غیر از پیانو با ساز دیگه ای هم میشه زد؟

فرم سوئیت هست

فرم سوئیت چیه؟ من نمیدونم

در سونات دوره ی کلاسیک، اول، دو تم معرفی میشه که از لحاظ تنالیته و لحن و موتیف های اصلی باهم فرق دارن. بعد قسمت بسط و گسترش روی موتیف های دو تم اول، که از تنالیته های مختلفی رد میشه تا به تنالیته ی اول برسه و در آخر دو تمی که در ابتدا اجرا شده بودند دوباره اجرا میشن.

پس تضاد چی؟ من یجا خونده بودم باید در موومان ها یکیشون در تضاد با تم اول یا موومان اول باشه....اون اول که گقتی 2 تاشون با هم فرق دارن...منظورت همون تضاد بود دیگه؟ (اصطلاح خرجی تضادو یادم رفت)

فرم روندو
این چیه؟ :-P

حالا سه فرم اصلی دوره کلاسیک:

فرمهای دوره ی باروک و رمانتیک و مدرن چیا هستن؟

ه شکل کلاسیک سمفونی رو هایدن تثبیت کرد

خب هایدن که در دوره ی باروک زندگی میکرد......پس یعنی در دوره ی باروک هم سمفونی داشتیم؟

تم و واریاسیون و روندو)

آقا معادل فارسی واریاسون چی میشه؟

اپرا چند بخش اصلی داره: اورتور، رسیتاتیو، آریا، دوئت و همسرایی ها.
که اگه خواستید بگید تا توضیحاتی هم در مورد هر قسمت بدم.

توضیح بفرمایید :-P

saram
Wednesday 29 June 2011, 11:59 AM
سلام دوستان سوال من اینه.یه حامل مضاعف رو برای پیانو در نظر بگیرین .در این حامل حامل بیس و دست چپ دارای نت سل هستش که دیزه ولی حامل کلید سل همون میزان هم نت سل داره ولی بدون علامت.حالا ایا چون حامل باس دست چپ سل دیز هستش ولی حامل کلید سل دست راست سل خالیه و بدون علامته ایا کلید سل دست راست رو هم باید سل دیز بزنیم یا سل خالی؟؟؟؟برعکسش چطوره؟؟یعنی جای حامل ها بر عکس بشه

hbhb
Wednesday 29 June 2011, 12:07 PM
سلام دوستان سوال من اینه.یه حامل مضاعف رو برای پیانو در نظر بگیرین .در این حامل حامل بیس و دست چپ دارای نت سل هستش که دیزه ولی حامل کلید سل همون میزان هم نت سل داره ولی بدون علامت.حالا ایا چون حامل باس دست چپ سل دیز هستش ولی حامل کلید سل دست راست سل خالیه و بدون علامته ایا کلید سل دست راست رو هم باید سل دیز بزنیم یا سل خالی؟؟؟؟برعکسش چطوره؟؟یعنی جای حامل ها بر عکس بشه.
اگه تو هر کدوم از حامل ها یه علامت عرضی(دیز یا بمل) باشه فقط برای همون حامل کاربرد داره

you3f
Wednesday 29 June 2011, 03:27 PM
آیا این آکوردها رو به غیر از پیانو با ساز دیگه ای هم میشه زد؟

نميدونم. ولي آکوردها درجاتي دارن که ميشه حذف کرد. پس صرفا آکوردهاي نهم و يازدهم و ... حتما 5صدايي و شش صدايي نيستن. و با توجه به نت هاي ملودي ميشه درجه اي رو حذف کرد.

فرم سوئیت چیه؟ من نمیدونم

سوئيت، مجموعه اي از چند موومان رقصه که معمولا فرم هاي ساده ي دو بخشي يا سه بخشي دارن.
مثل A B يا A B A . سوئيت فرميه که نشان دهنده ي رواج موسيقي غيرمذهبي و عاميانه ست.
اينم بگم که اين فرم مثل کنسرتو گروسو بيشتر بافت هوموفونيک داره.

پس تضاد چی؟ من یجا خونده بودم باید در موومان ها یکیشون در تضاد با تم اول یا موومان اول باشه....اون اول که گقتی 2 تاشون با هم فرق دارن...منظورت همون تضاد بود دیگه؟ (اصطلاح خرجی تضادو یادم رفت)

بله، تضاد منظور تفاوت از هر لحاظ هست. ممکنه تفاوت تناليته يا موتيف يا هرچي باشه.

این چیه؟ :-P

فرم روندو يکي از فرم هاي شاخص دوره ي کلاسيکه.
تو اين فرم، يه بخش بصورت متناوب تکرار ميشه. يعني هربار بعد از شنيدن بخش اول، يه بخش جديد شنيده ميشه و دوباره به بخش اول برميگرده. يعني يه چيزي مثل اين:
A B A C A D A . البته روندوهاي 5تايي و 7تايي خيلي رايج تر هستن.

فرمهای دوره ی باروک و رمانتیک و مدرن چیا هستن؟

فرم هاي موسيقي سازي دوره باروک:
کنسرتو گروسو - انواع سونات - سوئيت - پارتيتا - توکاتا - پرلود - پاساکاليا - شاکن.
در دوره ي رومانتيک آزادي بيشتري در ساختار و فرم بوده.
تو اين دوره گرايش به توصيف مناظر و داستان ها و شخصيت ها و ... بوده.
مثلا قطعاتي که بطور مشخص به داستاني اشاره ميکنن که اين داستان در اجراي اين آثار بصورت يک برنامه در اختيار شنوندگان قرار ميگرفته. بهش ميگن موسيقي برنامه اي.
مشخص ترين فرم موسيقي برنامه اي هم که اول در آثار فرانتس ليست بوجود اومد پوئم سمفوني نام داره. البته قبل از پوئم سمفوني آثار ديگه اي هم هستن که چنين ويژگي اي دارن مثل فانتاستيک اثر برليوز.
پوئم سمفوني اثريه در يک موومان براي ارکستر که يه داستان يا واقعه ي تاريخي رو يا يک شخصيت رو توصيف ميکنه.
فرم هاي آزاد دوره رومانتيک که ساختار مشخص ندارن مثل اپسودي و اپريچيو و ...
در موسيقي مدرن يا قرن بيستم گرايش به ضعيف کردن مرکزيت تنال وجود داره. که باعث شد نوعي موسيقي بوجود بياد که بهش ميگن موسيقي آتنال.
در دوران معاصر موسيقي الکترونيک که خلق صداهاي جديد هست. و موسيقي کُنکِرت يا موسيقي عيني هم بهش ميگن که استفاده از صداهاي مختلف به جاي سازهاست. و موسيقي آلياتوريک يا شانسي، که استفاده هاي غيرمعمول از سازه.درواقع آلياتوريک شکلي از موسيقي تجربي هست.

خب هایدن که در دوره ی باروک زندگی میکرد......پس یعنی در دوره ی باروک هم سمفونی داشتیم؟

دوره ي باروک از سال 1600 تا 1750 هست. دوره ي کلاسيک از سال 1750 تا 1820 هست.
هايدن فکرميکنم حدود سالهاي 1730 تا 1810 زندگي ميکرده. تاريخ دقيقشو الان يادم نيست. يکي دو سال اينور اونور.

آقا معادل فارسی واریاسون چی میشه؟

وارياسيون يعني تغيير. در واقع ابزاري که براي تغيير يک ايده ازش استفاده ميکنن. که تو دوره ي کلاسيک بصورت يه فرم درومده.

توضیح بفرمایید :-P

اورتور که مقدمه ست و سازي.
رسيتاتيو بخشي هاييه که ملوديک نيست و بيشتر ريتميکه. يعني کاربردش بيشتر واسه پيشبرد داستانه. گفتگوييه که روند داستان رو پيش ميبره. در کل ارزش ملوديک زيادي نداره.
آريا نقشي در پيشبرد داستان نداره و اينکه ملوديک و جذاب ترين قسمت اپرا هست. از لحاظ ملوديک، آهنگساز سعي ميکنه زيباترين و جذابترين ملودي ها رو در اين قسمت بنويسه. واسه همين اين قسمت جدا از اپرا هم اجرا ميشه.
آريا يکي از فرم هاي آوازي دوره ي باروکه. و همچين فرمي داره: A B A که بهش آرياي داکاپو يعني برگشت به اول ميگن.

r_a_m_i_n
Wednesday 29 June 2011, 11:21 PM
درود....

مرسی یوسف جان....

نميدونم. ولي آکوردها درجاتي دارن که ميشه حذف کرد. پس صرفا آکوردهاي نهم و يازدهم و ... حتما 5صدايي و شش صدايي نيستن. و با توجه به نت هاي ملودي ميشه درجه اي رو حذف کرد.
اونوقت در این حالت اسم آکورد عوض نمیشه؟ مثلا آکوردی که نتهای وسطش حذف بشه رو چطوری نام گذاری میکنن؟ از روی تونیک؟ بعد از کجا وقتی اسم اون آکورد رو شنیدیم بفهمیم چه نتهایی هستند و چه نتهایی حذف شدند؟

کنسرتو گروسو - انواع سونات - سوئيت - پارتيتا - توکاتا - پرلود - پاساکاليا - شاکن.

هرکدوم یک خط توضیح بدید لطفا ..اون چهار تا آخریو که اصلا تاحالا نشنیده بودم

اورتور.....رسيتاتيو...... آريا...........

اگه لغت لاتین اینها رو هم بگی که بفهمیم چطوری تلفظ میشه ممنون میشم....

آیا آواز اپرا بعد از باروک هم ادامه پیدا کرد؟ آیا به همون شکل ادامه پیدا کرد؟ یا کمی تغییر کرد؟
کلا چند نوع آواز در موسیقی کلاسیک داریم....و فرم اونها کلا چطوریه؟

korosh65
Thursday 30 June 2011, 09:27 AM
سلام و تبریک به خاطر ایجاد این تاپیک:am

یه جایی خوندم czardas نوعی از hungarian dance هست.درسته؟

اصل این czardas با اجرای از عمر بشیر متعلق به کیه؟ احیانا همون مونتی نیست؟

r_a_m_i_n
Thursday 30 June 2011, 12:27 PM
سلام و تبریک به خاطر ایجاد این تاپیک:am

یه جایی خوندم czardas نوعی از hungarian dance هست.درسته؟

اصل این czardas با اجرای از عمر بشیر متعلق به کیه؟ احیانا همون مونتی نیست؟

هان؟:ad خب czardas که مال مونته وردی هست..........hungarian dance ..مال برامس هست.....چه ربطی داره؟
این آهنگه آشناست ولی با اون چارداش که من شنیدم فرق داره

korosh65
Thursday 30 June 2011, 01:20 PM
هان؟:ad خب czardas که مال مونته وردی هست..........hungarian dance ..مال برامس هست.....چه ربطی داره؟
این آهنگه آشناست ولی با اون چارداش که من شنیدم فرق داره

این اصطلاحات اسم یه آهنگ خاص نیستن....فرم ها و قالبهای موسیقی هستن

هر کدوم ازینا انواع مختلفی داره.مثلا همون آهنگ برامس فرمش hungarian dansce هست نه اسمش

مثل این میمونه که بگی مگه سمفونی مال موزارت نیست!!

به هر حال منم پرسیدم و اطلاع زیادی ندارم در این زمینه

Csárdás (Hungarian: [ˈtʃaːrdaːʃ] (You can see links before reply), English: /ˈʧɑːdæʃ/ (You can see links before reply) or /ˈzɑːdəs/ (You can see links before reply)) is a traditional Hungarian (You can see links before reply) folk dance (You can see links before reply), the name derived from csárda (old Hungarian term for tavern (You can see links before reply)). It originated in Hungary and was popularized by Roma music (You can see links before reply) (Cigány (You can see links before reply)) bands in Hungary and neighboring lands of Serbia (You can see links before reply), Slovakia (You can see links before reply), Slovenia (You can see links before reply), Burgenland (You can see links before reply), Croatia (You can see links before reply), Ukraine (You can see links before reply), Transylvania (You can see links before reply) and Moravia (You can see links before reply), as well as among the Banat Bulgarians (You can see links before reply), including those in Bulgaria (You can see links before reply).[2] (You can see links before reply_note-1)

r_a_m_i_n
Thursday 30 June 2011, 02:13 PM
این اصطلاحات اسم یه آهنگ خاص نیستن....فرم ها و قالبهای موسیقی هستن

هر کدوم ازینا انواع مختلفی داره.مثلا همون آهنگ برامس فرمش hungarian dansce هست نه اسمش

مثل این میمونه که بگی مگه سمفونی مال موزارت نیست!!

به هر حال منم پرسیدم و اطلاع زیادی ندارم در این زمینه

Csárdás (Hungarian: [ˈtʃaːrdaːʃ] (You can see links before reply), English: /ˈʧɑːdæʃ/ (You can see links before reply) or /ˈzɑːdəs/ (You can see links before reply)) is a traditional Hungarian (You can see links before reply) folk dance (You can see links before reply), the name derived from csárda (old Hungarian term for tavern (You can see links before reply)). It originated in Hungary and was popularized by Roma music (You can see links before reply) (Cigány (You can see links before reply)) bands in Hungary and neighboring lands of Serbia (You can see links before reply), Slovakia (You can see links before reply), Slovenia (You can see links before reply), Burgenland (You can see links before reply), Croatia (You can see links before reply), Ukraine (You can see links before reply), Transylvania (You can see links before reply) and Moravia (You can see links before reply), as well as among the Banat Bulgarians (You can see links before reply), including those in Bulgaria (You can see links before reply).[2] (You can see links before reply_note-1)

جدی؟:106:
یعنی czardas و hungary dance فرم و قالب هستند؟
آخه چون این ها آهنگهایی معروفی هستند من اسمشون رو شنیده بودم....