PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ساز دودوک

saram
Monday 11 July 2011, 10:56 AM
دوستان من جایی رو پیدا نکردم اینجا تایپیک زدم.از بین این همه هنرمند کسی بلده ساز دودوک بزنه و یا یه توضیحاتی راجبش بده؟؟؟؟؟ سازی با صدای بسیاز زیبا و حزن انگیز.

korosh65
Monday 11 July 2011, 11:52 AM
نَرمه‌نای (دودوک یا بالابان) یکی از سازهای بادی (You can see links before reply D8%AF%DB%8C) اصیل ارمنی (You can see links before reply) است.
نرمه‌نای دارای نی (You can see links before reply) مخصوص کوچکی است که قمیش (You can see links before reply 8C%D9%82%DB%8C%29) (یقگ yegheg به زبان ارمنی (You can see links before reply DB%8C)) خوانده می‌شود و معمولاً دارای ۹ تا ۱۴ سانتی‌متر درازا است. نی کوچک یا قمیش به‌وسیله بست چوبی انعطاف‌پذیری احاطه شده‌است که در طول نی متحرک است و بر روی آن می‌لغزد. این بست برای کوک کردن نرمه‌نای است، زیرا همین بست باز و بسته کردن دهانه نی را کنترل می‌کند. این نی به وفور در اطراف رود ارس (You can see links before reply) می‌روید.
اولین و مهم‌ترین چیز به هنگام نواختن نرمه‌نای طرز به دهان گذاشتن نی کوچک یا قمیش آن می‌باشد.

You can see links before reply

بنابر اسناد و مدارک در دسترس، نوعی ساز بادی از خانوادة نی و سرنا دست‌کم از سده‌های نخستین دورة اسلامی در ایران شناخته شده بوده، و در میان مردم بخشهایی از این سرزمین به کار می‌رفته است‌.
بالابان به معنای نوعی ساز بادی نیین به صورتهای بَلَبَن، بالَبَن و بالابَن در فرهنگهای لغات ترکی - روسی آمده است‌. در «لغت آذربایجانی - روسی‌»، بالابان به معنای ساز بادی نه چندان بزرگ و شبیه زُرنا (= سرنا)، در دائرةالمعارف موسیقی ترکی‌» بَلَبَن یا نای‌ِ بَلَبَن با اشاره به‌مطلب جامع‌الالحان، نوشته عبدالقادر مراغی و «سازهای ترکی‌» نوشتة فارمر، سازی بادی شبیه زُرنا، و در «فرهنگ موسیقی ترکی‌» بَلَبَن ساز بادی شبیه ساز نیین مِی متداول در ارزروم، تعریف شده است‌. در فرهنگها و دائرةالمعارفهای روسی واژة بالابان به معنای سازی بادی زبانه‌دار معمول میان اقوام قفقاز شمالی و ایرانیان آمده است . بالابان به عنوان سازی بادی و بومی در حوزه‌های جغرافیایی - فرهنگی آذربایجان شرقی، به ویژه تبریز، و کردستان ایران و برخی جاهای دیگر به کار می‌رود و گروهی از نوازندگان این مناطق بالابان نوازند. در زبان کردی این ساز را «باله‌وان‌»، و در شوشتری نی را «بَلَبون‌» (= بلبان‌) می‌گویند .

.............

نوازندگان

ژیوان گاسپاریان (You can see links before reply D9%BE%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%86)، ارمنستان (You can see links before reply)
علیخان صمدوف (You can see links before reply D8%AF%D9%88%D9%81)، آذربایجان (You can see links before reply 9%86)
حسین حمیدی (You can see links before reply %85%DB%8C%D8%AF%DB%8C&action=edit&redlink=1&preload=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8%A C%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%E2%80%8 C%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C&editintro=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8 %AC%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D9%88%D8%A A%DB%8C%D8%B3&summary=%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%DB%8C%DA%A 9+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D9%86%D9%88+%D8% A7%D8%B2+%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82+%D8%A7%DB%8C%D8% AC%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B1&nosummary=&prefix=&minor=&create=%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA+%DA%A9%D8%B1%D8%AF %D9%86+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D8%AC%D8%AF %DB%8C%D8%AF)، ایران (You can see links before reply)

korosh65
Monday 11 July 2011, 12:04 PM
به شخصه صدای این ساز رو خیلی دوس دارم

صدای این ساز رو در تیتراژ برنامه سمت خدا که متعلق به کنسرت یانی در تاج محله شنیدید

همچنین آهنگ san galmaz oldun که بارها از tv پخش شده

ویدیو از دودوک نوازی

saram
Monday 11 July 2011, 12:43 PM
نَرمه‌نای (دودوک یا بالابان) یکی از سازهای بادی (You can see links before reply D8%AF%DB%8C) اصیل ارمنی (You can see links before reply) است.
نرمه‌نای دارای نی (You can see links before reply) مخصوص کوچکی است که قمیش (You can see links before reply 8C%D9%82%DB%8C%29) (یقگ yegheg به زبان ارمنی (You can see links before reply DB%8C)) خوانده می‌شود و معمولاً دارای ۹ تا ۱۴ سانتی‌متر درازا است. نی کوچک یا قمیش به‌وسیله بست چوبی انعطاف‌پذیری احاطه شده‌است که در طول نی متحرک است و بر روی آن می‌لغزد. این بست برای کوک کردن نرمه‌نای است، زیرا همین بست باز و بسته کردن دهانه نی را کنترل می‌کند. این نی به وفور در اطراف رود ارس (You can see links before reply) می‌روید.
اولین و مهم‌ترین چیز به هنگام نواختن نرمه‌نای طرز به دهان گذاشتن نی کوچک یا قمیش آن می‌باشد.

بنابر اسناد و مدارک در دسترس، نوعی ساز بادی از خانوادة نی و سرنا دست‌کم از سده‌های نخستین دورة اسلامی در ایران شناخته شده بوده، و در میان مردم بخشهایی از این سرزمین به کار می‌رفته است‌.
بالابان به معنای نوعی ساز بادی نیین به صورتهای بَلَبَن، بالَبَن و بالابَن در فرهنگهای لغات ترکی - روسی آمده است‌. در «لغت آذربایجانی - روسی‌»، بالابان به معنای ساز بادی نه چندان بزرگ و شبیه زُرنا (= سرنا)، در دائرةالمعارف موسیقی ترکی‌» بَلَبَن یا نای‌ِ بَلَبَن با اشاره به‌مطلب جامع‌الالحان، نوشته عبدالقادر مراغی و «سازهای ترکی‌» نوشتة فارمر، سازی بادی شبیه زُرنا، و در «فرهنگ موسیقی ترکی‌» بَلَبَن ساز بادی شبیه ساز نیین مِی متداول در ارزروم، تعریف شده است‌. در فرهنگها و دائرةالمعارفهای روسی واژة بالابان به معنای سازی بادی زبانه‌دار معمول میان اقوام قفقاز شمالی و ایرانیان آمده است . بالابان به عنوان سازی بادی و بومی در حوزه‌های جغرافیایی - فرهنگی آذربایجان شرقی، به ویژه تبریز، و کردستان ایران و برخی جاهای دیگر به کار می‌رود و گروهی از نوازندگان این مناطق بالابان نوازند. در زبان کردی این ساز را «باله‌وان‌»، و در شوشتری نی را «بَلَبون‌» (= بلبان‌) می‌گویند .

.............

نوازندگان

ژیوان گاسپاریان (You can see links before reply D9%BE%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%86)، ارمنستان (You can see links before reply)
علیخان صمدوف (You can see links before reply D8%AF%D9%88%D9%81)، آذربایجان (You can see links before reply 9%86)
حسین حمیدی (You can see links before reply %85%DB%8C%D8%AF%DB%8C&action=edit&redlink=1&preload=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8%A C%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%E2%80%8 C%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C&editintro=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8 %AC%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D9%88%D8%A A%DB%8C%D8%B3&summary=%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%DB%8C%DA%A 9+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D9%86%D9%88+%D8% A7%D8%B2+%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82+%D8%A7%DB%8C%D8% AC%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B1&nosummary=&prefix=&minor=&create=%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA+%DA%A9%D8%B1%D8%AF %D9%86+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D8%AC%D8%AF %DB%8C%D8%AF)، ایران (You can see links before reply)
البته دوست عزیز اونی که من میگم بیشتر در ارمنستان و اذربایجان مینوازن و صداش با صدای این بالابانایی که در تبریز و زنجان و ارومیه اردبیل میزنن به نظر من خیلی بهتر و حزن انگیزتره .من که اصلا دودوک یا بالابان ایران رو قابل مقایسه با دودوک به خصوص ارمنستان نمیدونم.صدای دودوک ارمنستان خیلی زیباتره و یه جیز دیگه هستش.در ضمن مرسی از ویدیوتون .بنده همین ساز رو میگفتم.خودتونم اگه ویدیو رو نگاه کنین اصلا نوع ساز این هنرمند و جنس صداش با نوع و جنس صدای بالابان ما فرق داره تقریبا.صدای بالابان کشور ما حالت جیغ مانند داره موقع اجرا ولی ماله این هنرمند که از تیپش مشخصه یا ماله ارمنستانه یا اذربایجان خیلی دلنشینتره و ارامش خاصی به ادم میده.

lakshemi
Monday 11 July 2011, 12:55 PM
بله کاملاً درسته....به نظر من هم دودوک ارمنی چیز دیگریست.البته بسیار هم گرون قیمته.وارد کردنش از خارج هم هزینه ی زیادی داره.البته در شرایطی که هنوز فلوت چینی در ایران پیدا نمی شه دیگه دودوک ارمنی که جای خود داره!!!! دودوک پلاستیکی تا مدتی پیش در ایران بود نمی دونم همچنان هست یا نه ولی قیمتش خیلی ارزون تر از چوبیه...

M_T
Monday 11 July 2011, 08:50 PM
دوستان من جایی رو پیدا نکردم اینجا تایپیک زدم.از بین این همه هنرمند کسی بلده ساز دودوک بزنه و یا یه توضیحاتی راجبش بده؟؟؟؟؟ سازی با صدای بسیاز زیبا و حزن انگیز.

سلام بر شما

من تازه این تاپیک رو دیدم.

نوازندگان دودوک خوبی در ایران داریم. سازنده دودوک خوب هم داریم.

استاد سید قاسم علوی بیرجندی سازنده نی و دودوک هست.
دودوکی که ایشون می سازند مورد تأیید اساتید ارمنی هست.
خودشون هم به ارمنستان سفر داشته اند.

این آدرس وبلاگشون: You can see links before reply

این هم شماره تماس: 09393383654

برای مشاوره و خرید دودوک و دریافت اطلاعات بیشتر می تونید مستقیما با خودشون صحبت کنید.

موفق باشید:am

mohsen741
Saturday 27 August 2011, 06:19 PM
مثل همیشه کامل و کافی...
ممنون مجتبی

2raj
Monday 21 November 2011, 09:27 PM
سلام

اين بالابانه نه؟
ميدونيد مال كيه آهنگ؟

ahmad24
Monday 21 November 2011, 09:49 PM
به شخصه صدای این ساز رو خیلی دوس دارم

صدای این ساز رو در تیتراژ برنامه سمت خدا که متعلق به کنسرت یانی در تاج محله شنیدید

همچنین آهنگ san galmaz oldun که بارها از tv پخش شده

ویدیو از دودوک نوازی

You can see links before reply (You can see links before reply)

درود
ممنون از ویدیوتون
به نظر من صدای بالابان به قمیشش بستگی داره
من یه بالابان دارم با قمیش بسیار خوب . ایرانی هم هست
دقیقا یه همچین صدایی رو ازش میگیرم

M_T
Monday 21 November 2011, 10:52 PM
درود
ممنون از ویدیوتون
به نظر من صدای بالابان به قمیشش بستگی داره
من یه بالابان دارم با قمیش بسیار خوب . ایرانی هم هست
دقیقا یه همچین صدایی رو ازش میگیرم

کلا در سازهای بادی چوبی دهنی ساز خیلی مهم هست.

2raj
Friday 25 November 2011, 03:37 PM
سلام

ميدونيد مال كيه آهنگ؟

چي شد؟

saram
Saturday 10 December 2011, 09:54 PM
سلام بر شما

من تازه این تاپیک رو دیدم.

نوازندگان دودوک خوبی در ایران داریم. سازنده دودوک خوب هم داریم.

استاد سید قاسم علوی بیرجندی سازنده نی و دودوک هست.
دودوکی که ایشون می سازند مورد تأیید اساتید ارمنی هست.
خودشون هم به ارمنستان سفر داشته اند.

این آدرس وبلاگشون: You can see links before reply

این هم شماره تماس: 09393383654

برای مشاوره و خرید دودوک و دریافت اطلاعات بیشتر می تونید مستقیما با خودشون صحبت کنید.

موفق باشید:amدرود...... دوست عزیز قیمت این دودوک ارمنی هارو از ایشون پرسیدین؟؟چند هستند؟؟البته اصلش که از اونجا اوردند نه اینکه خودشون ساختند..سپاس

M_T
Saturday 10 December 2011, 11:36 PM
درود...... دوست عزیز قیمت این دودوک ارمنی هارو از ایشون پرسیدین؟؟چند هستند؟؟البته اصلش که از اونجا اوردند نه اینکه خودشون ساختند..سپاس

سلام

بالای 100 تومن هست. 120 یا 150 .

sarki
Saturday 3 March 2012, 08:45 PM
salam
koja tashrif darin?

mohsen741
Monday 5 March 2012, 03:56 PM
سلام.
کی کجا تشریف داره؟؟

M_T
Monday 5 March 2012, 07:07 PM
سلام آقا محسن

ستاره سهیل شدی، کجایی دادا؟

اتفاقا منم همین سوال رو می خواستم بپرسم از کاربر محترم قبلی.

sarki
Monday 5 March 2012, 09:22 PM
سلام.
کی کجا تشریف داره؟؟
duste aziz saram,age tabriz bashan jayiro moarefi konam ye balabane toop bekhare,man khodam ye toope toopesho daram sedaye ajibi dare chon ghamishesh male ye ostadiyeke roosh kheyli kar karde .

sarki
Monday 5 March 2012, 09:44 PM
بله کاملاً درسته....به نظر من هم دودوک ارمنی چیز دیگریست.البته بسیار هم گرون قیمته.وارد کردنش از خارج هم هزینه ی زیادی داره.البته در شرایطی که هنوز فلوت چینی در ایران پیدا نمی شه دیگه دودوک ارمنی که جای خود داره!!!! دودوک پلاستیکی تا مدتی پیش در ایران بود نمی دونم همچنان هست یا نه ولی قیمتش خیلی ارزون تر از چوبیه...
سلام اتفاقا دودوک ایران هست من خودم از تبریز خریدم بانش از چوب آزاد هست و بالاش کاملا حرفه ای روش کار کردن .
بالابان ( دودوک) از دو بخش : بالا و بان تشکیل شده که به قمیشش بالا میگن و به چوبی که روش سوراخ هست بان میگن. خرک و قیزقانج هم داره

M_T
Monday 5 March 2012, 10:43 PM
سلام اتفاقا دودوک ایران هست من خودم از تبریز خریدم بانش از چوب آزاد هست و بالاش کاملا حرفه ای روش کار کردن .
بالابان ( دودوک) از دو بخش : بالا و بان تشکیل شده که به قمیشش بالا میگن و به چوبی که روش سوراخ هست بان میگن. خرک و قیزقانج هم داره

چند خریدین؟
چوبش روشنه؟
کوک دودوک چگونه محاسبه میشه؟
مثلا وقتی میگن دودوک لا کوک، یعنی وقتی تمام سوراخ ها رو ببندی نت لا رو اجرا می کنه؟

saram
Monday 5 March 2012, 10:44 PM
عزیزم صدای جیغ مانند بالابان کجا و صدای گرم و لطیف دودوک کجا جانم!!!!هر چند که هر دو از یک خانواده هستند.

mohsen741
Friday 6 July 2012, 08:32 PM
بالابان كجاش جيغ داره؟؟؟؟؟؟؟
نمونه صدا بزار ببينم!!!

سرنا جيغ داره برادر من!!!!

M_T
Friday 6 July 2012, 09:02 PM
من همون موقع بهشون میخواستم بگم صدای بالابان جیغ نیست ولی به دلایلی سکوت کردم.

mohsen741
Saturday 7 July 2012, 09:40 PM
سكوتت رو برم دادا مجتبي..

من آدمه احساسي اي هستم و براي ديگران احترام زيادي قائل ميشم.

اما نه اينكه هر كي هر چي خواست بگه اشتباه!!

M_T
Saturday 7 July 2012, 10:11 PM
منم مثل تو، اما چند بار امتحان کردم و دیدم بعضی ها سفت وایسادن و میگن مرغ یه پا داره!
بنابراین دیدم هیچی نگم شاید بهتر باشه.
و الا کسانی که بالابان رو میشناسن هرگز چنین حرفی نمی زنند.

mohsen741
Saturday 7 July 2012, 10:47 PM
خب دادا اون 1 پاي مرغ رو بايد نشون بدن يانه؟..
عجب..
به قوله مارال بزني زير اون 1 پا تالاپي بوره زمينا...

:-))

اما ميدونم چي ميگي..
بعضي ها سر جنگ دارن انگار!!!!