PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مراحل ساخت يك قطعه موسيقي حرفه اي از ابتدا تا انتها

rezanegahban
Thursday 28 July 2011, 07:45 PM
دوستاني كه مراحل ساخت يك قطعه آهنگ حرفه اي رو از «ب» بسم الله تا قطعه مستر نهايي بشه رو بلدن لطفا به طور مفصل و كامل توضيح بدن, تا افرادي مثل من تمام بحث هاي مربوط به ساخت موسيقي رو مثل انتخاب شعر, انتخاب سبك, آواز, آهنگ سازي و ملودي, تنظيم, ضبط و ركورد, ميكس, مستر و ... رو به طور دقيق ياد بگيرن, من خودم به طور خلاصه فكر ميكنم كه اين مراحل بايد طي بشه, لطفا دوستان, تخصصي در موردي كه سر رشته دارن بحث كنن:
1.انتخاب شعر با توجه به سبك خواننده (پاپ, كلاسيك و...)
2.ساخت ملودي اصلي, وكال, آكوردگذاري و... توسط آهنگساز
3.تعيين ساز ها و نت (You can see links before reply) نويسي براي آنها و ريتم و تمپو و... توسط تنظيم كننده
4.ضبط و ركورد اجراي ساز ها توسط نوازندگان (چه زنده چه با كامپيوتر و الكترو و...) و اجراي آواز توسط خواننده
5.ميكس و مسترينگ اوليه و نهايي آهنگ و...
و در آخر مرز دقيق بين آهنگ ساز و تنظيم كننده رو هم اگه مشخص كنيد خيلي عالي ميشه, آخه هر كسي تعرف خودش رو از آهنگ سازي و تنظيم داره. يه جا خوندم آهنگ ساز نياز داره نت (You can see links before reply) ها رو بشناسه و يه ساز بلد باشه بزنه و احساس و خلاقيت داشته باشه كافيه اما تنظيم كننده بايد همه ساز ها رو بشناسه و خيلي چيزاي ديگه و تنظيم يه كار علمي با اطلاعات علمي بالاست و نياز به احساس و... خاصي نداره, لطفا بحث كنيد.
در ضمن كسي كه بخواد آهنگ ساز بشه و يا حتي تنظيم كننده بايد چه دوره ها رو بگذرونه و چيا ياد بگيره, در مورد ميكس و مسترينگ چطور؟

rezanegahban
Thursday 28 July 2011, 07:45 PM
اينم يه تعريف از آهنگ سازي از يه نفر:

آیا این همه آهنگی که ما گوش می کنیم واقعا یه شخص آهنگساز ساخته؟ آیا اصلا این دوستان که یه مشت چرند سر هم می کنن و سریع پخش می کنن آهنگسازن؟ اصلا می دوونن معنی آهنگساز چیه؟ اصلا کاری که درست می کنن ارزش موسیقایی داره؟
من که فکر نمی کنم
حالا ببینیم آهنگساز واقعی به کی میگن....
آهنگساز شخصی است که آثار موسیقی تالیف می‌نماید.
آهنگساز در حقیقت نویسنده موسیقی است که با احاطه کامل به علم موسیقی ایده‌های فکری خود را در غالب موسیقی به رشته تحریر در می‌آورد.آهنگسازی این نیست که شخص ملودی بسازد و یا تنها در صورتی که قطعه‌ای موسیقی ساخت وی لقب آهنگساز را به خود نسبت دهد، بلکه آهنگساز مانند هر حرفه علمی دیگر می‌بایست در مراکزآموزش علمی موسیقی در رشته آهنگسازی تحصیل و یا می‌بایست از علوم مختلف موسیقی از جمله رهبر ارکستر، سازشناسی، سازبندی، هارمونی، پولیفونی، کنتراپوئن و... که لازمه کار آهنگسازیست برخوردار باشد.
فردی که تنها ملودی می‌سازد و آن را به شخص دیگری برای سازبندی می‌سپارد آهنگ‌ساز به‌شمار نمی‌آید و نغمه‌پرداز یا نواساز است. اما اگر کسی دیگر مقولات آهنگ‌سازی یعنی ملودی، هارمونی، ریتم، فورته، ضرب، و سازبندی را با هم پیش ببرد یک آهنگ‌ساز به شمار می‌رود.
هر آهنگساز می‌بایست یک ساز را به خوبی بنوازد. در حقیقت در دنیای موسیقی به دلیل نیاز به دانش زیاد و گستردگی کار آهنگساز، از وی به عنوان دانشنامهٔ موسیقی نام می‌برند.

نظرتون در مورد اين چيه؟

rumour
Thursday 28 July 2011, 07:59 PM
برای ساخت یک آهنگ ممکنه راهای خیلی مختلفی باشه. آهنگ ساز نباید زوری کار کنه. باید بهش الهام بشه. بتونه ایده بگیره و بعد با استفاده از خلاقیتش بتونه کارشو وسطع و عمق بده. یک آهنگ ممکنه با نوشتن شعرش شروع بشه. این شعر میتونه بداهه باشه یا با فکر و کنار هم گذاشتن کلمات ساخته بشه. میشه با شروع آهنگ شروع بشه. میشه یکی از اینهارو تمام کرد یا باهم پیش برد.
در رابطه با تعیین سبک. فکر نکنم خیلی کار جالبی باشه. هر کسی به طور ناخودآگاه در یه سبک هایی که علاقه داره فعالیت میکنه و ذهنش هم به همون سبک ها میره، اینکه بیایم خودمون رو محدود به یک سبک خاص و مشخص کنیم 100% دیگه از جدابیت و خلاقیت کار کنم میکنه.
به نظر من برای ساز هم نباید محدودیت گذاشت. مثلا یک آهنگ ممکنه 6 7 تا یا حتی خیلی بیشتر ترک گیتار داشته باشه، ممکنه حتی فقط برای یک میزان و ایجاد یک ریتم یا یک بریج کوجیک یه ساز اضافه کنیم. نباید باز هم محدودیتی باشه.

hbhb
Thursday 28 July 2011, 10:23 PM
اينم يه تعريف از آهنگ سازي از يه نفر:

آیا این همه آهنگی که ما گوش می کنیم واقعا یه شخص آهنگساز ساخته؟ آیا اصلا این دوستان که یه مشت چرند سر هم می کنن و سریع پخش می کنن آهنگسازن؟ اصلا می دوونن معنی آهنگساز چیه؟ اصلا کاری که درست می کنن ارزش موسیقایی داره؟
من که فکر نمی کنم
حالا ببینیم آهنگساز واقعی به کی میگن....
آهنگساز شخصی است که آثار موسیقی تالیف می‌نماید.
آهنگساز در حقیقت نویسنده موسیقی است که با احاطه کامل به علم موسیقی ایده‌های فکری خود را در غالب موسیقی به رشته تحریر در می‌آورد.آهنگسازی این نیست که شخص ملودی بسازد و یا تنها در صورتی که قطعه‌ای موسیقی ساخت وی لقب آهنگساز را به خود نسبت دهد، بلکه آهنگساز مانند هر حرفه علمی دیگر می‌بایست در مراکزآموزش علمی موسیقی در رشته آهنگسازی تحصیل و یا می‌بایست از علوم مختلف موسیقی از جمله رهبر ارکستر، سازشناسی، سازبندی، هارمونی، پولیفونی، کنتراپوئن و... که لازمه کار آهنگسازیست برخوردار باشد.
فردی که تنها ملودی می‌سازد و آن را به شخص دیگری برای سازبندی می‌سپارد آهنگ‌ساز به‌شمار نمی‌آید و نغمه‌پرداز یا نواساز است. اما اگر کسی دیگر مقولات آهنگ‌سازی یعنی ملودی، هارمونی، ریتم، فورته، ضرب، و سازبندی را با هم پیش ببرد یک آهنگ‌ساز به شمار می‌رود.
هر آهنگساز می‌بایست یک ساز را به خوبی بنوازد. در حقیقت در دنیای موسیقی به دلیل نیاز به دانش زیاد و گستردگی کار آهنگساز، از وی به عنوان دانشنامهٔ موسیقی نام می‌برند.

نظرتون در مورد اين چيه؟

................
در موسیقی پاپ آهنگساز فقط ملودی وکال(کلام) رو می سازه و بقیه چیزا کار تنظیم کننده هست.برای آهنگسازی(برای موسیقی پاپ) الزاما دانش خاصی نیاز نیست.هر شخصی ممکنه بتونه یه ملودی از خودش در آره و زمزمه کنه یا مثلا یه شعرو با یه آهنگی بخونه اما مسلما دانش موسیقی و تجربه خیلی کمک می کنه که آهنگ پخته تری ساخته بشه.

Mohammad_ngml
Thursday 28 July 2011, 11:20 PM
به نظر من آهنگساز فقط ملودی نمیسازه که.. خیلی کم لطفیه در حق آهنگ ساز.. آهنگ ساز باید کار هارمونی و فضا سازی رو هم انجام بده.. و البته بازم به نظر من آهنگساز باید پارت بقیه ی سازها رو هم خلق کنه.. کار تنظیم کننده همونطور که از اسمش معلومه کار درست نویسی نتها برای هر ساز و البته میکس و مسترینگ که دوستان فرمودند رو انجام بده.. به نظر من کار مهم و دشوار رو آهنگساز باید انجام بده (صرف نظر از رسم جاری این دور و زمونه) .. چون ایده پردازی یک کار فاخر و قدرت فضا سازی مو به تن سیخ کن کار خیلی دشواریه.. و تنظیم کننده در واقع به آهنگساز کمک میکنه که به هدفش برسه.. این فقط نظر این حقیر و ارزش مادی و معنوی نداره :دی

hbhb
Friday 29 July 2011, 12:15 AM
به نظر من آهنگساز فقط ملودی نمیسازه که.. خیلی کم لطفیه در حق آهنگ ساز.. آهنگ ساز باید کار هارمونی و فضا سازی رو هم انجام بده.. و البته بازم به نظر من آهنگساز باید پارت بقیه ی سازها رو هم خلق کنه.. کار تنظیم کننده همونطور که از اسمش معلومه کار درست نویسی نتها برای هر ساز و البته میکس و مسترینگ که دوستان فرمودند رو انجام بده.. به نظر من کار مهم و دشوار رو آهنگساز باید انجام بده (صرف نظر از رسم جاری این دور و زمونه) .. چون ایده پردازی یک کار فاخر و قدرت فضا سازی مو به تن سیخ کن کار خیلی دشواریه.. و تنظیم کننده در واقع به آهنگساز کمک میکنه که به هدفش برسه.. این فقط نظر این حقیر و ارزش مادی و معنوی نداره :دی

اون چیزی که شما گفتین آهنگساز در معنای ایده آلشه.اگه کسی بتونه به قول شما هارمونی،فضاسازی و پارت بقیه سازارو ایجاد کنه مطمئنا می تونه برای هر ساز درست نویسی کنه و اون شخص میشه آهنگساز و تنظیم کننده که بخوان کلی بگن میگن آهنگساز.مثلا اگه تو خواستگاری بپرسن دوماد چیکارست میگن آهنگسازه نه آهنگساز و تنظیم کننده!:24::24: یا مثلا می گن بتهوون آهنگساز بزرگی بود.بحث جدا کردن آهنگساز و تنظیم کننده معمولا مختص موسیقی پاپه

rezanegahban
Friday 29 July 2011, 01:31 AM
اون چیزی که شما گفتین آهنگساز در معنای ایده آلشه.اگه کسی بتونه به قول شما هارمونی،فضاسازی و پارت بقیه سازارو ایجاد کنه مطمئنا می تونه برای هر ساز درست نویسی کنه و اون شخص میشه آهنگساز و تنظیم کننده که بخوان کلی بگن میگن آهنگساز.مثلا اگه تو خواستگاری بپرسن دوماد چیکارست میگن آهنگسازه نه آهنگساز و تنظیم کننده!:24::24: یا مثلا می گن بتهوون آهنگساز بزرگی بود.بحث جدا کردن آهنگساز و تنظیم کننده معمولا مختص موسیقی پاپه

منم موافقم! :10: اصلا ديدن تا حالا توي دانشگاه و آموزش آكادميك براي رشته موسيقي شاخه يا چيزي به اسم تنظيم كنندگي ايجاد كرده باشن:26:, همه اينا در حد حرفه اي در آهنگسازي خلاصه ميشه

Mohammad_ngml
Friday 29 July 2011, 02:27 AM
خوب دوست من این همه زحمت کشیدی برای من ریپلی کردی.. من تو پرانتز که گفتم صرف نظر از رسم جاری.. و علاوه بر اون چندبار تاکید کردم روی عبارت "به نظر من" .. و آخرش هم گفتم این نظر منه و قرار نیست نظر همه مثل هم باشه..

rootail
Tuesday 6 March 2012, 09:53 PM
سلام
چرا همه ی دوستان فقط به سوال انتهایی جواب دادن؟؟؟؟؟؟؟؟
کسی نمی خواد مراحل اهنگسازی رو به صورت مجموع توضیح بده؟؟؟(از اساتید حاضر در جمع تقاضا داریم برای رفع مشکل کمک کنند)

saber1740
Tuesday 21 August 2012, 08:16 PM
چرا این تاپیک به بحث اصلی خودش نپرداخته

لطفا در باره ی مراحل اهنگسازی توضیح بدید

(البته برای خودم دونستن درباره مراحل پایانی کار بیشتر اهمیت داره مثل نحوه میکس مسترینگ یا نحوه ضبط و نواختن نوازنده ها در استدیو)

Honey_Shababi
Tuesday 21 August 2012, 08:24 PM
چرا این تاپیک به بحث اصلی خودش نپرداخته

لطفا در باره ی مراحل اهنگسازی توضیح بدید

(البته برای خودم دونستن درباره مراحل پایانی کار بیشتر اهمیت داره مثل نحوه میکس مسترینگ یا نحوه ضبط و نواختن نوازنده ها در استدیو)

مقوله ی میکس و مسترینگ و نحوه رکورد سازها، به علوم مهندسی صدا و صدابرداری مربوط میشه...

اینجا بخش آهنگسازی هست...باید نکات تئوری و مباحث هارمونی و ... مطرح بشه!!!

saber1740
Friday 24 August 2012, 02:09 AM
خوب به هر حال امروزه اینها هم جزوی از کارهایی که یک اهنگساز(تنظیم کننده) باید دربارش بدونه هارمونی وسلفژ ارکستراسیون و... مباحثی هستند که براحتی میشه ازشون اطلاعات جمع کردوکتاب های زیادی هم به خودشون اختصاص داده اند.

اما میکس مسترینگ ونحوه نوازندگی تو استدیو مسئله ی تجربی هستش پس اگه دوستان اطلاعاتی دارند دریغ نکنند.باتشکر

mahras
Tuesday 19 March 2013, 01:16 PM
بیشتر از 1 سال از ایجاد این تاپیک میگذره ولی متاسفانه هیچ کس راجع به مراحل آهنگسازی و میکس و مسترینگ چیزی نگفته!
از بروبچه های حرفه ای نت آهنگ بعیده که این چیزارو ندونن یا نتونن توضیح بدن!
من هم دوباره از اساتید محترم و از مسئولین سایت خواهش می کنم اگه در این زمینه ها اطلاعاتی دارند به ما هم بگن.
با تشکر

amirpiano
Saturday 22 June 2013, 08:56 PM
عزیزم سوال شما در رابطه با مراحل آهنگسازی بسیار کلی هست. آهنگسازی یک علم هست. مثلا مهندسی عمران یک علم هست. یا پزشکی یک علمه. حالا اگه از یه دکتر یا مهندس پرسیده بشه کار شما دارای چه مراحلی هست به نظرت یعنی چی!؟ در این رشته هم مثل سایر رشته ها یک سری علوم دست به دست هم میدن تا شما کاری رو بسازی با این تفاوت که شما در طرح کلی کار آزادانه می تونی مثل یک نقاش کار کنی اما اصول زیباشناسی رنگ ها رو با توجه به تجربیات بزرگان تاریخ باید یادبگیری(دروسی مثل هارمونی و کنترپوان و ارکستراسیون و...) این ها همه مکمل همدیگه هستند. اینکه دوستان جواب شما رو ندادن بیشتر واسه این بوده که احتمالا سوال شما بسیار کلی بود... و من هم جواب کلی رو به شما رسوندم. موفق باشی.

Spiritual
Sunday 23 June 2013, 07:17 AM
دوست عزیز گشتم نبود نگرد نیست.خیلی هم گشتم ولی بازم نیست..
اینجا ایرانه. کنسرواتوار که نداره .دانشگاه که هر روز یه چیزی رو کم میکنه به جای اینکه اضافه کنه تازه با چه کیفیتی؟. (دانشگاه هنر موسیقی رو عرض میکنم.)
خودمونم که اینقدر کم بلدیم که همین یه ذره رو میخوایم برا خودمون نگه داریم . لبب کلام همین بود. بله برای آهنگسازی باید بری هارمونی و کنترپوآن و ساز شناسی وفرم فوگ و.... حتی روانشناسی و جامعه شناسی فلسفه و زیبایی شناسی و...... بخونی
ولی همه اینها رو به صورت منقطع و خودت باید پیدا کنی .و هیچ کسی هم نیست که وقتی مثلا داری هارمونی میخونی بهت بگه این قطعه ای که کار کردی به لحاظ هارمونی درسته یا نه؟چرا؟ چون در واقع نمیخوان یاد بگیری . میخوان یه کتابی رو رو خونی کنی بعدشم یه پولی بسلفی بعدشم بای بای.با یه دوست تنظیم کننده پاپ صحبت میکردیم بهش گفتم من کلی نرم افزار برای سلفژ رو رایگان در اختیار هم کلاسیام قرار دادم. عجیبه که این نرم افزار ها رو کسی نمیشناسه! بهم میگفت تو (....) یعنی دیوونه ای یه جورایی! میخوای بعدا برات شاخ بشن!!

من پیش استادش هم رفتم . همین آقا که تازه از نوع خیلی خوب استادان هم هستن فرمودن که من فقط درس میدم . من نمیتونم بهت آهنگسازی درس بدم. خودمو کشتم تا راضی شد یه ورک شاپ هم آخر هر ترم بذاره. آخه خدا خیرتون بده مطالعه بدون کار عملی اونم تو رشته موسیقی اصلا چه معنی میده؟!!!مگه من اومدم مثلا فلسفه بخونم ؟تازه اونم کار عملی میخواد. میری انستیتو های موسیقی اونور (نمیگم دانشگاه . نمیگم کنسرواتوار میگم موسسه موسیقی همین) مجبورت میکنن بری بین جمعیت ساز بزنی اصلا نمره داره. حالا من تو تنهایی با مترونوم 140 چنگ میزنم وقتی میرسم به جمعیت انگشتام عینهو سنگ میشه ، به استاد میگم میگه: درست میشه!!!!

این دوستمون که سوال کرد خیلی معصومانه پرسید سوالشو . چرا واقعیتها رو نمیگیم بهش؟. نه رفیق گشنم نبود نگرد نیست. اینجا غیر از همه بدبختیای موسیقی و اصلا هنر باید یه پوست کلفت هم داشته باشی. . و البته حسابی اهل ریسک باشی. چرا ؟ چون اگه بخوای به موسیقی بچسبی باید زندگیت رو روش بزاری . یعنی دیگه وقتی برا پول در آوردن . تشکیل خونواده و .... اینها بای بای. !

که البته چی بگم. میخواستم برم خارج درس بخونم که اونم با این وضعیت . اصلا امکانپذیر نیست.گندش بزنن! نمیشد من از موسیقی خوشم نیاد!!!

- - - Updated - - -

بزار اونی که خودم فهمیدم رو باهات در میون بزارم.

اولا که هر چی دوستان راجع به هارمونی و .... گفتن کاملا درسته..

ولی از همه چی مهمتر شنیدنه. بعدشم دست به کار شو! یه کامپیوتر و یه کیبورد . آستیناتو بزن بالا. شروع کن به اشتباه کردن و آزمایش خطا . و البته پوست کرگدن. من پدرم در اومد تا فهمیدم مثلا صدای ویولون با گیتار کلاسیک خیلی باحال میشه. شروع کن اون ایدت رو پیاده کن. کیو بیس کار کن. سی دی ش تو پاساژ ایرانیان هست 12000 تومن. فقط بپر تو آب همین.

par3pardis
Sunday 15 September 2013, 02:14 PM
واقعا باید تاسف خورد از اینکه شاهد حرف های آقای spiritual که البته عین واقعیته باشیم. تو مملکتی زندگی میکنیم که دوستان این علم رو یا هر علم دیگه ای رو دارن از هم دریغ میکنن فقط به خاطر اینکه فردای روزگار برا هم شاخ نشن!!!!!!!!!!! دوست خوبم آقای رضا نگهبان همون مراحلی رو که داری رو تا ته برو ببین آهنگت چی از اب در میاد به قول spiritual آزمون و خطا میکنی تجربه کسب میکنی بالاخره تش در میاد عزیز من. شخصا فکر نمیکنم اسم بردن از چند مرحله آهنگسازی اینقدر سخت باشه اما دوستان بیشتر ترجیح دادن راجع به تفاوت های آهنگساز و تنظیم کننده و درسهایی که برای آهنگساز شدن باید بخونید و دوره هایی که باید بگذرونید صحبت کنند. به هر حال بهشون خسته نباشید عرض میکنم. ضمنا تو پست های دیگه بگردید ممکنه مطالب مفید دیگه ای پیدا کنید. یا حق.

aminya
Tuesday 11 February 2014, 05:06 PM
یکی از دوستان میشه توضیح بده از کجا باید شروع کرد؟ سبکه مورد نظر من راک هست. ( شاید پاپ راک و متال)
همین که مثلا گیتارو بگیری دستت چند تا آکورد بزنی بعد روش بداهه نوازی کنی، یعنی ملودی سازی؟ یا اینکه منظور اینه اول با ملودی شروع کرد

vivaldi12
Thursday 20 February 2014, 10:48 PM
دوستان کسی میتواند بگوید برای اینکه سخصی اهنگسازی سنتی را یاد بگیرد باید چه بکند من گاهی اوقات توی ذهنم یه ملودی های مبهمی شکل می گیره خصوصا شبها تقریبا می شه در روز حدود3-4 ملودی مبهم سنتی شکل می گیره خواستم ببینم باید چگونه این ها تبدیل به قطعه کرد.........ایا کسی که ملودی سنتی در ذهنش شکل می گیرد نشان از استعداد اوست؟ ایا همه افراد این چنین اند؟ بگید برای این که اهنگ ساز سنتی بشم باید چیکار کنم چون شدیدا علاقه دارم؟دوستان لطفا برای منی که مبتدی هم از دانسته هایتان دریغ نفرمایید

vivaldi12
Friday 21 February 2014, 09:43 PM
دوستان اگر کسی می تونه خواهشا راهنمایی کنه.....ممنون

ramtin895
Thursday 16 July 2015, 12:36 AM
سلام داداشم .
۱_یک سیستم خوب لازم داری مثل زیر :
هارد Ssd ۱۲۸ پر سرعت برای نصب ویندوز و کیوبیس
هارد ۱ ترابایت معمولی برای سایر چیزا
سی پی یو core i 7 اینتل
رم ۲ هم کافیه
گرافیک هم نیاز نداری
کارت صدا که مال خودم alesis io2 هست
میکروفون هم لازم داری مال at2035 هست
بهترین میکروفون neuman u88 هست
اسپیکر یا هدست مانیتورینگ لازم داری که خودم هدست دارم مارک sennheiser hd380
و یک midi contoroler یا ارگ دیجیتال.
این از سیستم مورد نیاز شروع اهنگسازی.
بعدش یه نرم افزار کیوبیس نصب میکنی .
حالا مراحل :
تصور بر این که شعر و ملودی رو دارید.
ابتدا کارت صدا و میکروفون و اورگت رو به کیوبیس وصل میکنی که تو این مرحله که یکم سخته اگر نتونستی بپرس تا بالاخره بتونی .
حالا شما میتونی به جای نوازنده از vst استفاده کنی . vst ها از شرکت های مختلفه و تقرینا تمام ساز هارو داره اما حجمش زیاده شما تو گوگل بزن فروش vst و vst ساز های مورد نیازت رو بخر . من باغلاما.درام.ویولن. پرکاشن گیتار و... دارم .
اگه midi contoroler یا اورگ به نرم افزار متصل باشه شما هر کلاویه یا دکمه رو که بزنی شروع میشه به نواختن در vst.
پس به این صورت شما میتونی ماکت موسیقی رو در بیاری .
مثل لاین درامز . گیتار . ویولن . شیکر . صداهای رویایی .
بعدش زنگ میزنید به نوازنده های مطرح میگید بیاید این سازی که من با vst زدم رو با ساز واقعی بزنین .
بعد رکورد ساز شما میکس و مسترینگ ساز هارو انجام میدید
میکس و مسترینگ با پلاگین های میکس و مستر انجام میشه و دیگه vst نیست.
مثلا صدای ویولن اینجا کمتر بشه و صدای گیتار بیاد روش . فلان جا صدای ویولن و ویولن سل رو طوری میکس کنید که بهترین صدا رو بده . بعد میکس و مسترینگ ساز شما میرید و اهنگتون رو میخونید و دوباره خوانندگیتون رو رو موسیقی میکس و مسترینگ میکنید . مثلا یه جاهاییشو دو صدا میخونید و در میکس و مستر این ۲ لاین صدارو به زیبایی با هم تلفیق میکنید .
در مرحله اخرم خروجی میگیرید و اگه کار خوب باشه و خوب پخش بشه گل میکنه ایشالا برج میلاد میبینیمتون .
شاید بقیه به پست من بخندن اما واقعا مراحل تولید ترانه همینه که هر چه قدر شما در هر کدام از این مراحل علم و تجربه بیشتری داشته باشید موفق ترید .
پیشنهاد من اینه برای شروع به کلاس تنظیم برید و اهنگ های مپرد علاقتون رو بازسازی کنید .
فقط جلو برید تا مپفق بشید .
پس شد :
۱ شعر
۲ ملودی
۳ سیستم مورد نیاز اهنگسازی و تنظیم
۴ ساخت ماکت موسیقی
۵ دادن قطعات ماکت به نوازنده
۶ میکس و مستر ساز ها
۷ خواندن رو موزیک
۸ میکس و مستر کل اهنک
وسلام نامه تمام

GhazalMusic
Thursday 16 July 2015, 06:19 AM
درود.
برای آهنگسازی به عقیده ی من پیش از "ترانه و سیستم و کامپیتر و کارت صداو غیره..." احتیاج به دانش آهنگسازیست.
به نظرمن هم کسی که خود را آهنگساز مینامه باید دارای دانش و توانایی موسیقی باشه.
پیدایش واژه یا لقب "تنظیم کننده" (که در حقیقت بخشی از مراحل ساخت آهنگ ست و آهنگساز آنرا انجام میده ) از آنجایی آغاز شد که ضوابط جای خود را به روابط دادند و اجازه ی ورود اشخاصی با دانش کم یا با داشتن هیچ دانشی به نام "آهنگ ساز" به دنیای موسیقی دادند و این به جای رسید که به قول دوستان "هر که میتونست سوت بزنه خودش رو آهنگساز نامید" این سطحی دیدن و ساده گرفتن موسیقی کار را به جای رساند که اکنون همه شاهدیم.
کم و بیش کسانی رو میشناسید که هیچ دانشی در زمینه ی موسیقی ندارند ولی خودشون رو "آهنگساز" و "هنرمند"
مینامند و دارای درآمد هم در این زمینه هستند و کار را برای کسانی که بیش از نیمی از عمرشون رو زحمت کشیدند سخت و محدود میکنند.
بی آنکه بدانند چه دانشی در پس نام آهنگساز نهفته ...از تئوری موسیقی و ساز شناسی گرفته تا روانشناسی موسیقی و جامعه شناسی ...
تازگیها اشخاصی هم پا به میدان آشفته بازار موسیقی , تحت عنوان "ریتم ساز" گذاشتند..
زمان نرسیده که خیلی جدی به این مورد رسیدگی بشه ؟

ramtin895
Thursday 16 July 2015, 12:18 PM
موسیقی از احساساته . حتی اگر بداهه نوازی باشه ولی احساسی و تاثیر گزار باشه میتونه شنونده رو جذب کنه که این سلیقه تنظیم کننده میشه. شما برای کار راک و متال نیازت رو vst های ezdrummer و گیتار باس و الکتریک برطرف میکنه. کلا ستاه های راک بیشتر بداهه نواز هستن

- - - Updated - - -

ترانه های سنتی دستگاه های مختلف داره . شما اگر اشنایی ندارید یا باید برید دنبال یادگیری تئوری موسیقی سنتی یا ملودی هارو در موبایلتون رکورد کنید و بدید کسی که این کارس براتون تنظیم کنه

mbiainja
Saturday 29 August 2015, 11:26 AM
این کتاب خییلی خیلی خوبی هست
You can see links before reply