PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشكل نت خواندن

haris
Monday 1 August 2011, 06:46 PM
من تازه كارم و واقعا مشكل دارم تو نت خواني كتابي فايلي تصوير واسه اموزش دارين بزارين ممنون ميشم

MA_Happy
Monday 1 August 2011, 09:09 PM
آخه دوست عزیز یک سوال ناقص پرسیدید،ما چندین کلید نت نویسی داریم که بر اساس اون کلید و جایش نام نت ها مشخص می شود،و هر کدام از این کلید ها برای ساز خاصی بکار میرود،مثلا گیتار و ویولون و خیلی دیگر از ساز های داری کلید سل هستند،ولی مثلا شاید شما دارید پیانو کار میکنید که باید علاوه بر کلید سل،کلید فا خط چهارم را نیز فراگیرید،بگویید چه سازی کار میکنید تا بتون دقیق بهتون کمک کنم.

BaBak_ParSian
Monday 1 August 2011, 09:51 PM
درود - اگر امکان داشته باشد در اینجا قرار دهیم تا بنده هم نت خونیم قوی شود !

mehrzad1
Tuesday 2 August 2011, 03:23 AM
منم مشکل دارم پیانو کار میکنم. مشکلم اینه که وقتی شروع میکنم به نواختن تقریبا اصلا نمیتونم همزمان دو تا خط نت ببینم برای همین میزان به میزان اینقدر کار میکنم که حفظ میشم اما مشکلم اینه که وقتی یادش گرفتم و شروع میکنم به زدنش تقریبا هیچ استفاده ای از نت ها نمی تونم بکنم فقط چشمم الکی میزانارو دنبال میکنه منظورم اینه که مثل این میمونه که من یه شعر حفظ کردم و فقط میتونم تعداد بیت ها رو با چشم دنبال کنم ولی کلمه به کلمه نمیتونم بخونمشون نمیدونم منظورم متوجه شدین یا نه؟ :)

MA_Happy
Tuesday 2 August 2011, 09:28 AM
مهرزاد جان،شما باید تمارین دشیفر نوازی انجام دهید،کتاباش هستند،البته یک قاعده ای هست که اصولا آدم همیشه برای اجرا ها مخصوصا در پیانو قطه را باید کامل حفظ شود،چون وسط اجرا و اون حال و هوا اصلا بعضی موقع ها پیانیست های نت هم جلویشان نمیگذارند،چه برسد اینکه بخواهند آن را بخوانند.

BaBak_ParSian
Tuesday 2 August 2011, 09:34 AM
درود - عکسهای تصویری یا چیزی بهتر نشان دهید تا یاد بگیریم .

MA_Happy
Tuesday 2 August 2011, 11:39 AM
دوستان برای اولین جلسه میخواهم نت خوانی در کلید سل را آموزش دهم،اولین نکته اینکه باید بدانید این است که ما 7 نت اصلی داریم،که شامل دو-ر-می-فا-سل-لا-سی میشود که یک اکتاو را تشکیل میدهند.
ما کلید نت های 2 اکتاو را بطور کامل در سر کلید سل به همراه اسم و اسم لاتین نمایش داده ایم:
You can see links before reply .jpg
وقتی شما تنها یک نت را از یک سر کلید بدانید براحتی میتوانید تمام نت ای قبل و بعد آن را شناسایی کنید،زیرا این ترتیب(دو-ر-می-فا-سل-لا-سی) همیشه رعایت شده و مثلا اگر شما نت "سل" را بیابید حتما نت قبلی آن "فا" و نت بعدی آن"لا" هست،آسان ترین راه در نت خونی کلید سل بدون حفط نت ها و برای تمرین و اینکه خود ذهنتان یادبگیرد بدون حفظ کردن،این است که بدانید روی خط دوم که حتی در شکل سر کلید،انتها شکل دور آن است،نت سل هست.بهترین راه برای تمرین این است که بدون ساز،نت جلوی خود بگذارید و خودتان آن را بخوانید و مثلا بگویید این نت
"دو" هست آن یکی "فا".
لازم بذکر است که گفته های بالا در گام دوماژور بود،البته در تمامی گام های همین روال ترتیب و اینجور چیزا هست،ولی مثلا ممکن است،در گامی مثل گام "فا ماژور" نت"سی" بمل(نیم پرده بم تر) هست و مثلا بجای نت "سی" نت "سی بمل" است.

MA_Happy
Tuesday 2 August 2011, 11:56 AM
البته لازم بذکر است که نت هایی که دیز و بمل(نیم پرده بالا و پایین) میشوند،جایشان در خطوط حامل تغییر نمیکند،بلکه فقط یک علامت دیز ویا بمل در کنارشان میآید(و یا در گام ها در سر کلید می آید) و اسم آنها تغییر میکند و اجرای آن روی ساز فرق میکند ولی جایشان هیچ فرقی در خطوط حامل نمیکند.

Ferfereh
Tuesday 2 August 2011, 05:41 PM
مسعود عزیز خیلی خوب و ساده توضیح دادند و برای هر کابری براحتی قابل یادگیری هست..
یه پیشنهاد هم بنده دارم براتون ..در همین اوایل نیازی نیست ذهن رو روی "دیز" و "بمل" درگیر کنید..آروم آروم خودتون راه می افتید..
هیچ موفقیتی بدون تمرین بوجود نمیاد و با تمرین درست و کامل میشه جای نبوغ رو گرفت..پس شمایی که تازه شروع به یادگیری کردی میتونی در روز تقریبا دو ساعت یا اگه بیشتر میتونی براش وقت بذاری و در این مدت همه تمرکزت روی این مسئله باشه تا در آینده پایه ای قویی داشته باشی و لغزشی احساس نکنی..در این صورت همیشه در موسیقی موفق خواهی بود.. و ما هم کلی با نمونه کارهات حال میکنیم.
موفق باشید

MA_Happy
Tuesday 2 August 2011, 06:14 PM
بله،دوستان من قصد داشتم اصلا حرفی از گام و دیز و بمل به میان نیارم و در وسط ها توضیح بدهم،چون اصولا اشخاص تازه کار،وقتی اسم اینجور چیزا میاید قاطی میکنند،فعلا توی همین تصویر کار کنید،دیز و بمل و گام ها را در جلسه بعدی توضیح میدهم.

SOBHANTOTo3
Tuesday 16 August 2011, 11:16 AM
نت خونی ساده رو که بله با همین ردیف هم می شه فهمید سختیه نت توی سرعت های نت هست
که دقیق بشه اجراش کرد
باید برای خیلی حرفه ای شدن کلاس سلفژ رفت