PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : یه سوال در مورد اجرای ردیف

cerevad
Thursday 11 August 2011, 07:58 AM
سلام دوستان
سوالی دارم اونم اینکه برای آزمون عملی رشته نیمه متمرکز موسیقی به موردی تحت عنوان
اجرای ردیف
اشاره کرده که ضریب بالایی هم داره
آیا کسی از شما دوستان میتونه منو در این مورد راهنمایی کنه ؟؟؟؟:ad

kak_maki_new
Thursday 11 August 2011, 09:53 AM
درود دوست عزيز ....
طبق اطلاعاتي كه من دارم ...يه دستگاه رو بايد كاملا حفظ باشي ...مثلا دشتي ...بعد اونا ازت ميخوان شما مثلا گوشه عشاق رو بنوازي ...بعد مثلا فرود رو ...و ...
شما بايد بتوني به صورت حفظ اين قطعات رو اجرا كني ....بعدش هم يه آهنگ تو اين دستگاه اجرا كني ...
كه كار سختي نيست يادگيري يك دستگاه....فقط تمرين ميخواد ..
موفق باشي باشي

Khashayar
Thursday 11 August 2011, 10:34 AM
درود
البته دشتی آواز هست و دستگاه نیست...
اما 99 درصد از شما میخوان که دستگاهی رو انتخاب کنی که ماهور و شور بهترین دستگاه برای آزمون هست از نظر من.

فقط حفظ بودن دستگاه مهم نیست. نوع نواختن.. نوع روایت دستگاهی که بلدین ( که من موسی خان رو بسیار دوست دارم ردیفش رو)...نوع جمله بندی.. اجرای تکنیک های ردیف. موزیکالیته.. تسلط بر روی سازتون.. و و و همه چیز در کنار هم برای شما امتیاز داره.. مثلا اگر در تار مضرابتون خوب نباشه مسلما بسیاری از امتیازات رو از دست میدهید چون در تار مضراب خیلی مهمه و باقی مسائل رو تحت شعاع قرار میده.
در کل ماهور یا شور رو انتخاب کنی هم ساده هستند و هم راحت تر درک میشن.
پاینده باشی

m_rv_2008
Thursday 11 August 2011, 11:20 AM
اینم بدون که مهمه چه ردیفی رو میزنی. مثلا برای ویولن فقط ردیف صبا قابل قبول هست و یا برای سه تار ردیف میرزا عبدالله و یا برای سنتور هم ردیف صبا رو قبول دارن. برای نی ردیفی که آقای کیانی نژاد نوشته و این جوریه دیگه.

BaBak_ParSian
Thursday 11 August 2011, 01:57 PM
درود - اکثر نوازنده های ویلن را می بینم که ردیف صبا را می نوازند که خود هم از دارم ردیف صبا رو می زنم ! که سی دهایش توسط استاد بدیعی در کنار کتابهایش قرار دارد که واقع عالی ردیف استاد صبا را اجرا کرده است ! در مورد ازمون شما تمرین و گوش دادن و شناخت دستگاها - اوازها - گوشه ها - فرودها و .... یک راهبر عالی برای اینکه راهنمایی کنه و مشکلاتتون در اجرا برطرف کند و نظارت هم داشته باشد بیشترین درصد تمرین است که اگه تمرین داشته باشید جای نگرانی نیست - بوق استاد مرتضوی - تمرین - تمرین - تمرین

سجاد فتوح آبادي
Friday 12 August 2011, 07:28 AM
درود به همه دوستان
من تا حالا توي اين آزمون شركت نكردم....يعني اصلاً در حدي نيستم كه بخوام الان شركت كنم ولي فكر نميكنم رديف براي ويلن خيلي متفاوت باشه مثلاً شما يه گوشه دشتي رو مثل گيلكي يا غم انگيز يا ..... چه از كتاب صبا بزنيش و چه از كتاباي ديگه مثلاً رديف منوچهر لشكري هر دوتاش دقيقاً يه لهجه اي رو داره و تنها تفاوتش ممنكه توي اين باشه كه يكيشون يه اكتاو بالاتر اجرا شده يا مثلاً يه جاهاييش گليسيندو نداره و اون يكي داره....حالا من ميخوام بپرسم ازتون كه واقعاً براي اونايي كه آزمون ميگيرن خيلي مهمه كه شما گوشه گيلكي رو از كدوم كتاب داري ميزني؟آخه بنظر من همه گوشه هاي گيلكي يا هر گوشه ديگه اي مال هر كتابي كه باشه فرق نميكنه با هم.....ممنون ميشم جواب بدين

m_rv_2008
Friday 12 August 2011, 08:40 AM
چرا . سجاد جان فرق ميكنه. براي ممتحن فرق ميكنه و گرنه گيلكي كه هميشه گيلكيه. دركل رديف صبا يه رديف مرجع هست براي ويولن. بقيه رديفهايي كه ميبيني از دل اون در اومده.
بعضي چيزاي ديگه هم هست. مثلا در رديف صبا تنها به گوشه هاي اساسي اون اواز يا دستگاه اشاره شده. در حالي كه در رديف لشگري اين طور نيست و خيلي گوشه هاي ديگه هم هست. بعضياش هم تغيير اسم داده و وارد شده در رديف لشگري. مثلا من فكر نكنم اصلا گوشه اي به اسم كوچه باغي داشته باشيم. من كه تا حالا تو هيچ رديف معتبري نديدم. يا اين كه الان يادم نمياد. به هر حال ساير رديف ها چون بيشتر وابسته به سبك نوازندگي صاحب رديف هستن نميتونن مرجع باشن. مثلا نميشه رديف اسدالله ملك رو با شيوه ياحقي زد. اون جوري كه بايد در نمياد. اما رديف صبا چون در كليات ماجرا نوشته شده به هر سبكي بزني خوب در مياد.

سجاد فتوح آبادي
Saturday 13 August 2011, 06:13 AM
پرويز جان خيلي خيلي از توضيحات كاملت ممنونم.......من خيلي توي پيشرفتم به بچه هاي اين سايت مديونم كه يكيشون هم پرويز هست كه واقعاً كامل و شفاف يه موضوع رو توضيح ميده...جوري توضيح ميده كه ديگه جاي هيچ سئوالي باقي نميمونه.....ايشالله اول خدا و بعد شما دوستان عزيز

cerevad
Tuesday 18 October 2011, 10:43 AM
دوست عزیز
آیا میدانید برای مطالعه مبانی عملی و نظری موسیقی ایرانی واسه امتحان عملی رشته موسیقی چه کتابی بعنوان منبع و مرجع است ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

درود
البته دشتی آواز هست و دستگاه نیست...
اما 99 درصد از شما میخوان که دستگاهی رو انتخاب کنی که ماهور و شور بهترین دستگاه برای آزمون هست از نظر من.

فقط حفظ بودن دستگاه مهم نیست. نوع نواختن.. نوع روایت دستگاهی که بلدین ( که من موسی خان رو بسیار دوست دارم ردیفش رو)...نوع جمله بندی.. اجرای تکنیک های ردیف. موزیکالیته.. تسلط بر روی سازتون.. و و و همه چیز در کنار هم برای شما امتیاز داره.. مثلا اگر در تار مضرابتون خوب نباشه مسلما بسیاری از امتیازات رو از دست میدهید چون در تار مضراب خیلی مهمه و باقی مسائل رو تحت شعاع قرار میده.
در کل ماهور یا شور رو انتخاب کنی هم ساده هستند و هم راحت تر درک میشن.
پاینده باشی