PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : از کجا و به چه صورت باید ترانه سرایی شروع کرد؟

hamedviolin
Sunday 14 August 2011, 10:17 PM
دوستان ترانه سرا راهنمایی لازم دارم!!!!
خیلی زیاد به ترانه علاقه دارم و دوست دارم ترانه بگم اما نمیدونم از کجا باید شروع کنم
چجوری بنویسم ، چی بنویسم ،......
فقط دوست دارم بنویسم ،
یه چیزایی میاد تو ذهنم تا میام ادامه بدم قاطی میکنم نمیدونم عیب کارم کجاست ،شاید به خاطر اینه که موضوع خاصی رو دنبال نمیکنم .......
کمک کنین خواهشا .......
کلا آدمی هستم که دوست دارم زود به نتیجه برسم
مهم نیست چقدر ترانه بگم حتی یک بیت فقط بشه تاحدودی اسمشو ترانه گذاشت
ممنون میشم راهنمایی کنین.

STNHZ
Monday 15 August 2011, 12:20 PM
شما که همین جوری نمی تونید یه ترانه بنویسید.
قبل از هرچیز باید مطالعه ی خیلی زیاد داشته باشید و به ترانه های زیادی (نه صرفا هر جور ترانه ای!) گوش بدید.
باید با واژه های هم قافیه، وزن و تقابل ترانه و آهنگ آشنایی پیدا کنید.
نوشتن هم می تونه کمکتون کنه، اما انتظار نداشته باشید یه ترانه ی خوب بنویسید. شاید 2-3 سال دیگه به ترانه های امروزتون بخندید.
چیزایی رو که می نویسید برای کسی که می دونید مسخره نمی کنه و جدی برخورد می کنه و احیانا می تونه نقد خوبی بکنه بخونید و اگر وبلاگ شخصی دارید اون جا بذارید(یا توی همین سایت بذارید) چون ارائه ی اثر خود بخود توی پیشرفت کمک زیادی می کنه.
و باید صبور باشید و مشتاق...
موفق باشید.

alireza_jafarian
Monday 15 August 2011, 03:16 PM
میتونید به کانون ها و کارگاه های ترانه سرایی توی فرهنگ سرا ها برید و توی گروه هاشون شرکت کنید.اگه تهران هستید از 118 شماره کانون ادبیات ایران رو بگیرید پنج شنبه ها افشین یداللهی یه جلسه کارگاهی داشت اونجا نمیدونم هنوز هم هست یا نه. ولی مطمئنا جلسه ترانه داره.
موفق باشی رفیق.

hamedviolin
Monday 15 August 2011, 03:38 PM
میتونید به کانون ها و کارگاه های ترانه سرایی توی فرهنگ سرا ها برید و توی گروه هاشون شرکت کنید.اگه تهران هستید از 118 شماره کانون ادبیات ایران رو بگیرید پنج شنبه ها افشین یداللهی یه جلسه کارگاهی داشت اونجا نمیدونم هنوز هم هست یا نه. ولی مطمئنا جلسه ترانه داره.
موفق باشی رفیق.

mamnoon az rahnamaieet
vali man yazdam ,too yazdam migi hast?

alireza_jafarian
Monday 15 August 2011, 03:43 PM
مسلما توی شهر بزرگی مثل یزد هم میتونی چنین چیزی پیدا کنی. از فرهنگ سرا ها و مراکز فرهنگی بپرسی حتما پیدا میکنی.

tahmoores69
Tuesday 16 August 2011, 12:21 AM
من کوچیک که بودم بدون اینکه یک قطعه موسیقی ایرانی گوش داده باشم کنار آیینه دیواری خونمون تکیه میدادم به دیوار و برای خودم یک آهنگ در میاوردم و یک قطعه ی مثلا چهار یا پنج دقیقه ای برای خودم زمزمه می کردم با همون حالت کودکی. باورتون نمیشه از چیزایی که خودم برای خودم زمزمه می کردم گریم میگرفت.

هفت هشت سالم بیشتر نبود.

با خودم فکر میکردم چجوری میشه این صداها رو یک جوری ضبط کرد مثلا روی کاغذ نوشت تا اینکه چندین سال بعد با خط حامل آشنا شدم و فهمیدم که صداهایی که از حنجرمون در میاد رو میشه روی کاغذ نوشت.

جالبی کار این جاست الان که دارم آهنگ های قدیمی ایرانی گوش میدم می بینم زمزمه هایی که میکردم ( با همون حالت کودکی ) از آهنگ های ایرانی بوده.

هنوز خودم هیچ جوابی برای این موضوع پیدا نکردم.

coocooli
Sunday 26 February 2012, 02:02 PM
نه دوستان قبول ندارم که میگین آدم نمی تواند یهو شعر گفتن را شروع کنید....

من خودم یک روز موقع خواندن درس یهو نمی دونم چی شد دفترمو برداشتم یه شعر گفتم که نه اصلا قافیه داست نه وزن و ... ولی کم کم متوجه شدم چطوری شعر بگم اول که شعر هام همه قافیه و وزن داشتن دوبیتی بودم ولی کم کم تعداد بیت ها رو هم بالا بردم ...

youtab_f
Sunday 26 February 2012, 04:42 PM
اصلا نباید سخت گرفت.هرگاه که دوست داشتید بنویسید،بنویسید.اگر پیگیر باشید آخرش میبینید از همون ترکیب واژهای یک خطی عجیب غریب،به یه جای خوب رسیدید.

Mehraneh
Sunday 26 February 2012, 05:17 PM
دوست عزیز...
اگه می خوای بنویسید بنویسید! هر چی تو فکرت اومد رو بنویس! از یه چیزی مثه سبک پست مدرن که بیشتر شبیه نثر ادبیه شروع کن!
اول اصن به قافیه و امثالهم فکر نکن! فقط سعی کن بتونی احساستو بیاری رو کاغذ!
این کارو یه کم ادامه بده! بعد سعی کن که وزن و قافیه رو یه کم بیشتر رعایت کنی!
ما ایرانیا نظرم اینه که زیاد رو قافیه لنگ نمی زنیم اما تو وزن چرا!!!!
شاید ترانه های اول خیلی ضعیف باشن! اما دلسرد نشو!!!
سعی کن شعر و ترانه زیاد بخونی اما سعی نکن مثه اون ترانه سرا یا شاعر بشی!!!!
سرودن از نظر من کار مشکلی نیس! خوب سرودن مشکله! که اونم با تمرین حاصل میشه@!!!!!
ولی بازم تاکید می کنم زیاد بنویس! هرچی تو ذهنت میاد بنویس! بذار به نوشتن عادت کنی!!!!
به بیان حست!!!
راجع به موضوع ترانه هم من خودم این مشکل رو اون اوایل داشتم!!!
الان حل شد!
مثلا اکثرا ترانه ها عاشقانس و آدم میگه خب می خوام راجع به عشق بنویسم
اینطوری موضوع خوب از آب در نمیاد!
مثلا باید بگی من میخوام راجع به اولین دیدار بنویسم!!!!
بعد فکر کنی و ببینی چی دوس داری بگی راجع به اون موضوع! بعد شروع کنی به نوشتن!
با کلمات اینقدر دست و پنجه نرم کنی تا بشه اونی که میخوای!!!
این چیزایی بود که الان به ذهنم رسید!

اگه کمک دیگه ای از دستم بر میومد در خدمتم!

Mahsa_Sarab
Sunday 18 May 2014, 07:03 PM
سلام،
خسته نباشید،
دوست های خوبم، من مدتی هست شعر می نویسم،
حالا چه در قالب شعرهای ساده و چه شعرهایی که به صورت ترانه هستند،
میخواستم ببینم برای ارائه ی کارهام به اون هایی که توی این زمینه کار می کنند و یه جورهایی میشه گفت برای این که شعرهام به دست خواننده ها برسه چه کار می تونم بکنم؟
با این وصف که من خودم تهران زندگی نمی کنم و برای این کار از چه راهی میشه اقدام کرد؟
ممنون میشم اگه اطلاعی دارید، من رو راهنمایی بکنید.

- - - Updated - - -

سلام،
خسته نباشید،
دوست های خوبم، من مدتی هست شعر می نویسم،
حالا چه در قالب شعرهای ساده و چه شعرهایی که به صورت ترانه هستند،
میخواستم ببینم برای ارائه ی کارهام به اون هایی که توی این زمینه کار می کنند و یه جورهایی میشه گفت برای این که شعرهام به دست خواننده ها برسه چه کار می تونم بکنم؟
با این وصف که من خودم تهران زندگی نمی کنم و برای این کار از چه راهی میشه اقدام کرد؟
ممنون میشم اگه اطلاعی دارید، من رو راهنمایی بکنید.

parhamshakibaei
Wednesday 2 July 2014, 12:00 AM
شاملوی بزرگ یه جایی میگه : شعر باید از درون آدم بجوشه، بعضی ها می خوان این کار رو به زور انجام بدن ولی وقتی اون چیز در درون
انسان نباشه این کار شدنی نیست...

taha2312
Saturday 7 November 2015, 09:12 AM
You can see links before reply

منم مدتیه که شعر می گم و یکی از ترانه هام به نام باور نمی کنم با صدای میثم داوودی خونده شده.... به مینی شعر ها خیلی علاقه دارم و تعدادیشو تو لینک بالا گذاشتم.
خوشحال می شم ترانه من رو گوش بدید...
You can see links before reply