PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : رديف ميرزا عبدالله

dewdrop1989
Tuesday 13 September 2011, 09:42 AM
سلام.
من در اوايل كتاب رديف ميرزا عبدالله به روايت نورعلي برومند هستم.
مي خواستم سي دي اجراي اين كتاب رو هم بزنم .اين كتاب رو هم آقاي برومند و هم آقاي عليزاده اجرا كرده ند. مي خواستم بدونم كدومشون رو بخرم؟
از نظر شما كدوم استاد سبك بالاتري در اجرا دارند يا براي مني كه قصد يادگيري دارم بهتر اند؟

iranzamin
Tuesday 13 September 2011, 02:40 PM
به نظر من اقای برومند بهتر هست

ahmad65e
Sunday 25 September 2011, 04:35 PM
با سلام و احترام

من کتب ردیف میرزا عبدالله برای تار وسه تار( آوا نویسی وبرسی تحلیلی ژان دورینگ)رو گرفتم ولی اجرای استاد داریوش طلایی با این کتاب کمی فرق داره من میخوام با اینجرا کار کنم چه کتابی رو باید بگیرم::::::؟؟؟؟؟؟

yasinonline
Sunday 25 September 2011, 11:38 PM
با سلام و احترام

من کتب ردیف میرزا عبدالله برای تار وسه تار( آوا نویسی وبرسی تحلیلی ژان دورینگ)رو گرفتم ولی اجرای استاد داریوش طلایی با این کتاب کمی فرق داره من میخوام با اینجرا کار کنم چه کتابی رو باید بگیرم::::::؟؟؟؟؟؟

کتابت که درسته. می تونی از انتشارات ماهور اجرای استاد علیزاده و استاد برومندو بگیری که منم مثل دوستان اجرای استاد برومند و ترجیح می دم.

mehdi m
Friday 14 October 2011, 10:21 AM
با سلام و احترام

سلام شما باید کتاب ردیف میرزا عبدالله (نت نویسی آموزشی وتحلیلی) نوشته داریوش طلایی را بگیرید و نواری هم که استاد طلایی زدن با نت کتابشون هیچ فرقی نمیکنه ولی نظر من اینه که شما ردیفی را که استاد طهماسبی زدن را گوش کنید

shoorideh
Friday 14 October 2011, 12:47 PM
درود

البته اگر سردرگم نشی باید بگم ردیفی که اقای طلایی نوشته بهتر از ژان دورینگه.طلایی بسیار به قول خودمون شسته رفته نوشته و بعد تحلیلی نوشته.خط به خط نوشته اومده پایین.شما با یک نگاه کلی یک تحلیل خوب و ابتدایی می تونی از ردیف داشته باشی.ماله ژان دورینگ خیلی شلوغ و درهمه.
همانطور که دوستان نیز اشاره کردند خود ردیف رو هم که اقای طلایی با سه تار زدن در کاست.

zzz_z
Wednesday 3 October 2012, 07:24 PM
شک نکن ژان دورینگ رو بخر و اجرای استاد برومند رو گوش کن!!!
شما مرجع ردیفت طلایی نیست چرا چون برومند استاده طلایی بوده...
کتاب استاد طلایی فوق العاده بر از نقصه و نزدنش خیلی سنگینتره چون همش وقت تلف کردنه و به تقویت تکنیک و حس نوازنده اصلا کمک نمیکنه!!!
یعنی کتاب طلایی اصلا مسخرست (بازم دستش درد نکنه برو گوشه رهاب داریوش طلایی رو ببین اصلا یه چیزیه که...)
البته نقص فراوون زیاد داره
کتاب ژان دورینگ خوب نیست ولی از طلایی خیلی بهتره...

endvb6
Thursday 13 December 2012, 03:50 AM
سلام به دوستان عزیز...اصولن ردیف زدن از روی کتاب موضوع زیاد جالبی نیس و باید گوشی زده بشه. هر استادیم واسه خودش یکجور تکنیک و احساس رو می پسنده و اجرا میکنه.اما به لحاظ آموزشی...به لحاظ آموزشی به نظر من ابتدا باید با ردیف طلایی شروع کنی. چون ردیف طلایی تحلیلیه و درک خوبی از ساختار و ایده ردیف به آدم میده. اما اکثر ردیف های دیگه مثل ژان دورینگ یا موسی خان معروفی به هنرجو در جهت تکنیک و نوع اجرا جهت میده. که به نظر من میتونه در مراحل بعدی ردیف زدن به هنرجو کمک کنه...اما سوال مهمتر اینه که نحوه برخورد با ردیف چطوری باید باشه و ردیف قراره چیو انتقال بده به هنرجو؟؟خوشحال میشم در مورد این موضوع بیشتر صحبت کنیم که به نظرم واسه کسی که جدی ساز میزنه مسئله مهمیه...

- - - Updated - - -

سلام به دوستان عزیز...اصولن ردیف زدن از روی کتاب موضوع زیاد جالبی نیس و باید گوشی زده بشه. هر استادیم واسه خودش یکجور تکنیک و احساس رو می پسنده و اجرا میکنه.اما به لحاظ آموزشی...به لحاظ آموزشی به نظر من ابتدا باید با ردیف طلایی شروع کنی. چون ردیف طلایی تحلیلیه و درک خوبی از ساختار و ایده ردیف به آدم میده. اما اکثر ردیف های دیگه مثل ژان دورینگ یا موسی خان معروفی به هنرجو در جهت تکنیک و نوع اجرا جهت میده. که به نظر من میتونه در مراحل بعدی ردیف زدن به هنرجو کمک کنه...اما سوال مهمتر اینه که نحوه برخورد با ردیف چطوری باید باشه و ردیف قراره چیو انتقال بده به هنرجو؟؟خوشحال میشم در مورد این موضوع بیشتر صحبت کنیم که به نظرم واسه کسی که جدی ساز میزنه مسئله مهمیه...

- - - Updated - - -

r_a_m_i_n
Thursday 13 December 2012, 05:53 PM
درودآره منم بر خلاف استاد عزیزم.........موافقم که جمله بندیه طلایی قشنگه.......

zzz_z
Thursday 13 December 2012, 10:12 PM
البته منم موفقم که ردیف رو باید گوشی زد
ولی کتاب طلایی رو اصلا مناسب نمیبینم حتی برای شروع!!!
مثلا کرشمه ماهور کتاب طلایی رو بزنین بعدا برین کرشمه کاست دلگشا خود استاد طلایی رو گوش بدین اصن یه وضیه...
یعنی اگه ردیف رو با تکنیکش نزنی اصلا ردیف نزدی
احساس میکنم تو این کتاب عمدا کم کاری شده...

- - - Updated - - -

مثلا کرشمه ماهور کتاب طلایی رو بزنین بعدا برین کرشمه کاست دلگشا خود استاد طلایی رو گوش بدین اصن یه وضیه...

endvb6
Friday 14 December 2012, 12:39 AM
جناب زد...
منظور شما رو از تکنیک ردیف نمیفهمم. طلایی شاکله رو حفظ کرده و ریزه کاریارو گذاشته به عهده احساس و شعور هنرجو. دلیلی نداره کرشمه رو همه مثل میرزا عبدالله بزنن. شما اگر به سوال من پاسخ بدین خیلی بحث راحت تر میشه و نقاط تاریکی روشن میشه...
مرسی

- - - Updated - - -

جناب زد...
منظور شما رو از تکنیک ردیف نمیفهمم. طلایی شاکله رو حفظ کرده و ریزه کاریارو گذاشته به عهده احساس و شعور هنرجو. دلیلی نداره کرشمه رو همه مثل میرزا عبدالله بزنن. شما اگر به سوال من پاسخ بدین خیلی بحث راحت تر میشه و نقاط تاریکی روشن میشه...
مرسی

ahmad65e
Friday 14 December 2012, 08:09 AM
با سلام کتابهای استاد ذوالفنون هم شکل ساده شده ردیفه. کتابهای 1234 رو از اینجا میتونید دانلود کنید. You can see links before reply

- - - Updated - - -

با سلام کتابهای استاد ذوالفنون هم شکل ساده شده ردیفه. کتابهای 1234 رو از اینجا میتونید دانلود کنید. You can see links before reply

zzz_z
Friday 14 December 2012, 01:13 PM
درسته ...

من هم قبول دارم که ردیف نباید خشک باشه و باید ابداعات در اون بکا برد ولی شما تا یاد نگیری که یه گوشه چه فضایی داره اصلا نمیتونی خلاقیت به خرج بدی...
داریوش طلایی برای موسیقی زحمت زیادی کشیده ولی داریوش طلایی بخاطر اینکه تو فرانسه درس خونده و خواسته علمی کنه مقوله موسیقی رو اشتباه اومده فراوون توی ردیفش اعمال کرده !!!

مثلا یه گوشه رهابش رو تو کتابش ببینین همه رو زده چنگ و همه هم با مضراب راست !!!
در حالی که مضراب بندی گوشه رهاب اینه : راست چپ راست راست چپ راست راست چپ
به همین دلیل هم هست کسانی که ردیف کار میکنن یه مدت که ردیف میزنن خسته میشن یا ادعاشون میشه و میگن ما ردیف و زدیم چیزی نداشت که....
ولی همه نوازنده هایی که کتاب طلایی رو زدن درمقابل داریوش طلایی هیچی نیستن چون طلایی از معلم های خوب اینها رو درس گرفته خودشم بلده بزنه ولی تو زمینه اموزش بخیله!!!
شما چند جلسه برو سر کلاس طلایی اصلا ساز نمیگیره دستش شما ساز زدنش رو ببینی!!!

- - - Updated - - -

درسته ...

من هم قبول دارم که ردیف نباید خشک باشه و باید ابداعات در اون بکا برد ولی شما تا یاد نگیری که یه گوشه چه فضایی داره اصلا نمیتونی خلاقیت به خرج بدی...
داریوش طلایی برای موسیقی زحمت زیادی کشیده ولی داریوش طلایی بخاطر اینکه تو فرانسه درس خونده و خواسته علمی کنه مقوله موسیقی رو اشتباه اومده فراوون توی ردیفش اعمال کرده !!!

به همین دلیل هم هست کسانی که ردیف کار میکنن یه مدت که ردیف میزنن خسته میشن یا ادعاشون میشه و میگن ما ردیف و زدیم چیزی نداشت که....
ولی همه نوازنده هایی که کتاب طلایی رو زدن درمقابل داریوش طلایی هیچی نیستن چون طلایی از معلم های خوب اینها رو درس گرفته خودشم بلده بزنه ولی تو زمینه اموزش بخیله!!!

AliB
Wednesday 2 January 2013, 03:26 PM
درسته ...

- - - Updated - - -

درسته ...

دوستان ، قدر شناسی و احترام به زحمات و تلاش اساتید و پیشکسوتان ، یکی از اصول اخلاقی مکتب هنر شرقی و ایرانیست . نگارش استاد طلایی از ردیف میرزا عبدالله بسیار خلاقانه و هوشمندانه است و امر فراگیری ردیف رو با استفاده از نت بسیار ساده و امکانپذیرتر کرده . تلاش ایشون در این راه بسیار ارزشمند و ستودنیست و اگر هم نقدی انجام می دهید باید علمی باشه و به دور از زیر سوال بردن شخص ایشون اون هم بخاطر شنیده های از این طرف و آن طرف!
دوست خوبم ، شما خودت در کلاس درس استاد طلایی حضور داشتی؟ شما خودت برخورد از نزدیک با ایشون داشتی؟ شا خودت به این نتایج رسیدی در باره ی ایشون؟
در مورد مضراب بندی گوشه ی رهاب ، میشه شما با همین مضرابی که میگی این گوشه رو بزنی بذاری اینجا ما هم گوش بدیم؟

zzz_z
Thursday 3 January 2013, 01:58 PM
دوستان ، قدر شناسی و احترام به زحمات و تلاش اساتید و پیشکسوتان ، یکی از اصول اخلاقی مکتب هنر شرقی و ایرانیست . نگارش استاد طلایی از ردیف میرزا عبدالله بسیار خلاقانه و هوشمندانه است و امر فراگیری ردیف رو با استفاده از نت بسیار ساده و امکانپذیرتر کرده . تلاش ایشون در این راه بسیار ارزشمند و ستودنیست و اگر هم نقدی انجام می دهید باید علمی باشه و به دور از زیر سوال بردن شخص ایشون اون هم بخاطر شنیده های از این طرف و آن طرف!
دوست خوبم ، شما خودت در کلاس درس استاد طلایی حضور داشتی؟ شما خودت برخورد از نزدیک با ایشون داشتی؟ شا خودت به این نتایج رسیدی در باره ی ایشون؟
در مورد مضراب بندی گوشه ی رهاب ، میشه شما با همین مضرابی که میگی این گوشه رو بزنی بذاری اینجا ما هم گوش بدیم؟

منم نخواستم تلاش ایشون رو زیر سوال ببرم ، اتفاقا چون داریوش طلایی از بزرگترین نوازندگان تاریخ سه تار هستند از ایشون انتظار بیشتری میره...
قبلا هم گفتم شما مرجعیت ردیفت داریوش طلایی نیست ، بلکه استاد برومنده چرا ؟ چون طلایی شاگرد بروند بوده!!!
شما خودت یه گوشه از ردیف نور علی خان برومندی رو که خود استاد برومند یا استا علیزاده اجرا کردن را گوش بدین و با کتاب ردیف طلایی مقایسه کنین . اگه نوازنده باشین حتما متوجه تفاوت ها میشین!
من حرفم اینه که چرا استاد طلایی ردیف اصیل رو تو کتابشون تدریس نکردن و فقط به یه خلاصه ناقص و پر از غلط اکتفا کردن؟
من گوشه خاوران (دستگاه ماهور) رو زدم گوش بدین و با خاوان کتاب ردیف مقایسه کنین...

You can see links before reply

AliB
Thursday 3 January 2013, 03:10 PM
منم نخواستم تلاش ایشون رو زیر سوال ببرم ، اتفاقا چون داریوش طلایی از بزرگترین نوازندگان تاریخ سه تار هستند از ایشون انتظار بیشتری میره...
قبلا هم گفتم شما مرجعیت ردیفت داریوش طلایی نیست ، بلکه استاد برومنده چرا ؟ چون طلایی شاگرد بروند بوده!!!
شما خودت یه گوشه از ردیف نور علی خان برومندی رو که خود استاد برومند یا استا علیزاده اجرا کردن را گوش بدین و با کتاب ردیف طلایی مقایسه کنین . اگه نوازنده باشین حتما متوجه تفاوت ها میشین!
من حرفم اینه که چرا استاد طلایی ردیف اصیل رو تو کتابشون تدریس نکردن و فقط به یه خلاصه ناقص و پر از غلط اکتفا کردن؟
من گوشه خاوران (دستگاه ماهور) رو زدم گوش بدین و با خاوان کتاب ردیف مقایسه کنین...

دوست خوبم پاسخ من رو ندادی! مساله ی من سر اظهار نظر شما از موضع بالاست! بحث اصیل و غیر اصیل هم حالا بماند که بقول شما خود طلایی که از این منابع اصلی اینها رو درس گرفته بهتر تشخیص میده یا من و شما ! در مورد ردیف هم بنده اونقدر اطلاعاتم جامع و کامل نیست که بخوام اظهار نظر بکنم و بحث مراجع ردیف نوازی رو مطرح کنم و مدعی اصالت و عدم اصالت بشم این در تخصص متخصصین ردیف شناسی هست و بنده در اون ورود نمی کنم .فقط این رو میدونم که چون طلایی شاگرد برومند بوده دلیلی بر اصالت و عدم اصالت نمیشه! در ضمن بنده عرض کردم همون گوشه ی رهاب رو با مضرابی که فرمودی بزن ! این گوشه رو هم گوش دادم مقایسه هم کردم به نظر من در کل تفاوت آنچنانی نداره و اونچه در کتاب طلایی هم آمده بسیار شیرین و جالبه .

zzz_z
Thursday 3 January 2013, 10:25 PM
دوست خوبم پاسخ من رو ندادی! مساله ی من سر اظهار نظر شما از موضع بالاست! بحث اصیل و غیر اصیل هم حالا بماند که بقول شما خود طلایی که از این منابع اصلی اینها رو درس گرفته بهتر تشخیص میده یا من و شما ! در مورد ردیف هم بنده اونقدر اطلاعاتم جامع و کامل نیست که بخوام اظهار نظر بکنم و بحث مراجع ردیف نوازی رو مطرح کنم و مدعی اصالت و عدم اصالت بشم این در تخصص متخصصین ردیف شناسی هست و بنده در اون ورود نمی کنم .فقط این رو میدونم که چون طلایی شاگرد برومند بوده دلیلی بر اصالت و عدم اصالت نمیشه! در ضمن بنده عرض کردم همون گوشه ی رهاب رو با مضرابی که فرمودی بزن ! این گوشه رو هم گوش دادم مقایسه هم کردم به نظر من در کل تفاوت آنچنانی نداره و اونچه در کتاب طلایی هم آمده بسیار شیرین و جالبه .
سلام دوست عزیز گوشه رهاب :
مقایسه کنید

AliB
Friday 4 January 2013, 07:44 PM
سلام دوست عزیز گوشه رهاب :
مقایسه کنید
:)
میشه الان محبت کنی توضیح بدی که این چی بود؟
ایشون که داره توضیح میده کی هست اصلا؟

zzz_z
Monday 7 January 2013, 01:59 PM
:)
میشه الان محبت کنی توضیح بدی که این چی بود؟
ایشون که داره توضیح میده کی هست اصلا؟
برداشت خودت چیه؟
اشتباس ایا؟

AliB
Monday 7 January 2013, 04:41 PM
برداشت خودت چیه؟
اشتباس ایا؟
ببین دوست خوبم ، این نمیشه که هر کس بیاد یک نظری همینجوری بده که! مسلما هر کاری که انجام میشه قابل نقد هست و می تونه کاستی هایی هم داشته باشه اما هر کاری یک راه و روشی داره و بهترین روش و شیوه هم روش و شیوه ی علمی هست! حالا من اصلا کار ندارم که چه کسی و با چه جایگاه هنری و چه سوابقی داره نقد می کنه مهم اینه که روشش علمی باشه و حرفش مستدل !
کسی که میاد میگه :

شک نکن ژان دورینگ رو بخر و اجرای استاد برومند رو گوش کن!!!
شما مرجع ردیفت طلایی نیست چرا چون برومند استاده طلایی بوده...
کتاب استاد طلایی فوق العاده بر از نقصه و نزدنش خیلی سنگینتره چون همش وقت تلف کردنه و به تقویت تکنیک و حس نوازنده اصلا کمک نمیکنه!!!
یعنی کتاب طلایی اصلا مسخرست (بازم دستش درد نکنه برو گوشه رهاب داریوش طلایی رو ببین اصلا یه چیزیه که...)
البته نقص فراوون زیاد داره
کتاب ژان دورینگ خوب نیست ولی از طلایی خیلی بهتره...

درسته ...

مثلا یه گوشه رهابش رو تو کتابش ببینین همه رو زده چنگ و همه هم با مضراب راست!!!
به همین دلیل هم هست کسانی که ردیف کار میکنن یه مدت که ردیف میزنن خسته میشن یا ادعاشون میشه و میگن ما ردیف و زدیم چیزی نداشت که...

اولا برای ادعاهاش باید دلایل محکم بیاره و دوما سوالاتی که ازش پرسیده میشه رو دقیق جواب بده و نه با یک سوال دیگه!
وقتی می گی فوق العاده پر از نقصه! باید نقایصش رو با ذکر دلیل بیان کنی و منابعت رو دقیق مشخص کنی و ارجاع بدی ! چون این موسیقی نه با کسی شروع شده و نه با کسی هم تموم میشه! بحث بر سر منابع و روایت هاست و همینطور شیوه هایی که قدمای نوازندگی استفاده می کردند ! تمام ایرادات باید مستند باشه همراه با ارجاع مشخص!
همونطور که گفتم من خودم رو ردیف دان و ردیف شناس نمی دونم بنابر این نه رد می کنم و نه تایید ! منتها کسی که از موضع انتقاد وارد میشه باید دستش پر باشه!
حالا من منتظرم و امیدوارم به جای سوال پرسیدن پاسخ بدی :)

AliB
Monday 7 January 2013, 06:49 PM
این تاپیک رو هم مطالعه کنید بد نیست!
دوستانم 5 سال پیش در اون بحث کردن!
روایت استاد برومند از ردیف میرزا عبدالله - اصیل یا متناقض ؟ (You can see links before reply)

AliB
Thursday 10 January 2013, 10:33 PM
چی شد؟ منتظر پاسخ هستم! دوستمون ظاهرا میاد و میره تو سایت اما حرفی برای گفتن نداره تو این تاپیک!

- - - Updated - - -

چی شد؟ منتظر پاسخ هستم! دوستمون ظاهرا میاد و میره تو سایت اما حرفی برای گفتن نداره تو این تاپیک!

endvb6
Tuesday 15 January 2013, 07:57 AM
علی جان ممنون از توضیحات خوبی که دادی. به نظرم این دوستمون بحث اسلوب و بیانشخصی رو اشتباه گرفتن. چیزی که من از ردیف طلایی درک می کنم به عنوان یه هنرجوی بسیار جزء ونا متخصص اینه که این استاد بزرگ و راوی، ردیف رو همونجوری که گفتن تحلیلی نوشته. یعنی هدف اصلیش این بوده. اصلن هدفش این نبوده که روح وتکنیکها و ریزه کاری های ردیف رو به رخ بکشه. چون اونارو به احساس نوازنده و ذوقش و شرایط زمانی و مکانیش ارجاع داده. همونجوری که خودت بهتر از همه ما میدونی...توی ابوعطا جناب شعاری اصلن شکل چندتا جمله روعوض کرد. خوبی طلایی اینه که از ردیف قرآن نساخته و مطمئنن با شاگردی ای که پیش اساتید بسیار بزرگ زمان خودش کرده خیلی بهتر میدونه که چجوری امر آموزش روپیش ببره. این دوستمون که میگه طلایی توآموزش بخیله به نظرم درست نمیگه. معنیش اینه که طلایی عمدن ردیف رو اشتباه نوشته یا ناقص نوشته تا بقیه گمراه بشن؟؟ من بعید میدونم.بعدشم اگه قرار بود همه ردیفا یجور باشه که دیگه قرائت و روایت معنی نداشت. میشد قرآن دیگه. بازم میگم اتفاقن اونایی که به ردیف طلایی میگن خشک!!! خودشون بیشتر دارن خشک مأبانه با ردیف برخورد میکنن...
ممنون علی جان

adel2
Tuesday 15 January 2013, 09:27 AM
دوستان سلام . من تازه رديف نوازي رو شروع كردم (به روايت برومند)ومطالب شما برام خيلي جالب بود. براي همين رديف داريوش طلايي رو گرفتم وقسمتهايي از اونا رو باهم مقايسه كردم (دستگاه ماهور) به نظر من استاد طلايي خيلي رديف رو ساده و عوام پسند روايت كرده . در هر صورت اين بحث وگفتگوهها باعث شد كه من اين حركت رو انجام بدم جا داره كه ازهمه دوستاني كه در اين گفتگوهها شركت ميكنند تشكر كنم ياعلي مدد

- - - Updated - - -

دوستان سلام . من تازه رديف نوازي رو شروع كردم (به روايت برومند)ومطالب شما برام خيلي جالب بود. براي همين رديف داريوش طلايي رو گرفتم وقسمتهايي از اونا رو باهم مقايسه كردم (دستگاه ماهور) به نظر من استاد طلايي خيلي رديف رو ساده و عوام پسند روايت كرده . در هر صورت اين بحث وگفتگوهها باعث شد كه من اين حركت رو انجام بدم جا داره كه ازهمه دوستاني كه در اين گفتگوهها شركت ميكنند تشكر كنم ياعلي مدد

AliB
Tuesday 15 January 2013, 09:02 PM
علی جان ممنون از توضیحات خوبی که دادی. به نظرم این دوستمون بحث اسلوب و بیانشخصی رو اشتباه گرفتن. چیزی که من از ردیف طلایی درک می کنم به عنوان یه هنرجوی بسیار جزء ونا متخصص اینه که این استاد بزرگ و راوی، ردیف رو همونجوری که گفتن تحلیلی نوشته. یعنی هدف اصلیش این بوده. اصلن هدفش این نبوده که روح وتکنیکها و ریزه کاری های ردیف رو به رخ بکشه. چون اونارو به احساس نوازنده و ذوقش و شرایط زمانی و مکانیش ارجاع داده. همونجوری که خودت بهتر از همه ما میدونی...توی ابوعطا جناب شعاری اصلن شکل چندتا جمله روعوض کرد. خوبی طلایی اینه که از ردیف قرآن نساخته و مطمئنن با شاگردی ای که پیش اساتید بسیار بزرگ زمان خودش کرده خیلی بهتر میدونه که چجوری امر آموزش روپیش ببره. این دوستمون که میگه طلایی توآموزش بخیله به نظرم درست نمیگه. معنیش اینه که طلایی عمدن ردیف رو اشتباه نوشته یا ناقص نوشته تا بقیه گمراه بشن؟؟ من بعید میدونم.بعدشم اگه قرار بود همه ردیفا یجور باشه که دیگه قرائت و روایت معنی نداشت. میشد قرآن دیگه. بازم میگم اتفاقن اونایی که به ردیف طلایی میگن خشک!!! خودشون بیشتر دارن خشک مأبانه با ردیف برخورد میکنن...
ممنون علی جان

- - - Updated - - -

امیر جان ، بحث بر سر این هست که دوستان توجه کنند که ابراز نظرشون از سر آگاهی و اطلاع و اشراف باشه! درسته که انجمن های نت آهنگ بطور آزاد امکان بحث و تبادل نظر رو برای همه ی کاربران با هر سن و سواد و سابقه و دانش فراهم می کنه اما این دلیل بر این نمیشه که دوستان بدون در نظر گرفتن اصول صحیح اقدام به اظهار نظر های نادرست بکنن! بالاخره این نظرات توسط دیگران خونده میشه و گاهی ممکنه باعث گمراهی دوستان دیگر بشه و از طرفی هم وقتی اهل فن این مطالب رو می بینن ، هم متوجه ناآگاهی گوینده میشن و هم گاها نگران ...
لب کلام این هست که ما به عنوان هنرجویان موسیقی باید سعی کنیم هرچه بیشتر یاد بگیریم و دست از قضاوت و یا پیروی کور کورانه برداریم متعصب نباشیم ! حتی اگر معلم ما ابراز نظری کرد ، خود ما نیز برای فهمیدن درستی و یا نادرستی آن نظر تلاش کنیم و از منابع مختلف کسب اطلاع کنیم! همیشه متوجه تفاوت و ها و جایگاه ها باشیم و از سطحی نگری و سطحی اندیشی پرهیز کنیم!
بطور مثال در همین مورد خاص ، ابراز نظر در مورد ردیف نیاز به اشراف و سواد وسیعی در این زمینه دارد ! موسیقی ما نیز بسیار گسترده است و در زمینه های مختلف بطور تخصصی قابل تفکیک و بررسی است! هر کس در رشته و زمینه ای دارای تخصص و صاحب نظر می شود! و دلیل ندارد همه در همه ی زمینه ها ابراز نظر کنند! بطور مثال همین بحث رو من از جناب شعاری شنیدم که می گفتند استاد علیزاده ، مواردی که در مورد ردیف نیاز به ابراز نظر کارشناسی بوده ایشون ارجاع می دادن به استاد طلایی ! (نقل به مضمون و ظاهرا در مورد کارهای منتشر شده بوده که از ایشون کسب نظر فنی کرده بودن)و منظور ایشون هم تخصصی بودن زمینه های مختلف موسیقایی است! البته کنکاش و تبادل نظر و پرس و جو فی نفسه امریست ارزشمند و لازم برای یادگیری و پیشرفت اما ، باید با رعایت اصول علمی ، ادب و احترام باشد!
در مورد ردیف هم جدای مباحث مربوط به روایت های مختلف ، بطور کلی ، شالوده و چهارچوب اصلی اون یکیست و روایت های مختلف که موجود هست بخاطر روش انتقال و محدودیت هایی که بطور ذاتی در اون بوده ، است! وقتی مطالب بطور شفاهی فرا گرفته و منتقل می شده طبیعتا تفاوت هایی در این فرایند بوجود میاد که طبیعیست و همین مساله به ما یاد میده که نباید درگیر جزییات باشیم! بطور مثال همین فرمایش این دوستمون که فرمودن مثلا گوشه ی رهاب مضرابش فلان است و چنان است ! خب این چه اهمیتی داره اصلا؟
مساله اینجاست که استاد طلایی با کاری که کردن ، یه شیوه ی مدون و کاملا اصولی برای نوشتن انگاره های ردیف طراحی کردن بطوری که این انگاره های برای همه قابل بازخوانی باشه و حتی پژوهندگان غیر ایرانی هم بتونن درک و فهمی از این انگاره ها بطور نوشتاری داشته باشن!
ببینید ، در نظر داشته باشید که در نهایت موسیقی ایرانی فن و هنریست که برای فراگیری زیر و بم اون باید شاگردی کرد و باید از یک معلم و استاد بهره برد . پس ثبت ردیف به شیوه ای مدون بحثیست و فراگیری چگونگی نواختن اون و جزییات و ریزه کاری هایی که در این امر باید در نظر داشت مطلب دیگریست ! پس به نظر من نمیشه خیلی ساده گفت که این نگارش ساده و عوام پسنده (بقول دوستمون عادل خان) و یا اینکه تکنیک های اجرا و اونچه باید ثبت میشده ، ثبت نشده!
امیر جان می بینی که آقای شعاری هم برای آموزش ردیف از همین کتاب استفاده می کنه و میشه گفت این کتاب مقبولیت و نفوذ بسیار بالایی در بین هنراموزان محافل موسیقایی ایران پیدا کرده در این سالیانی که منتشر شده و دلیل اون هم شیوه ی عالی و نظام مند اون در نگارش هست که امر بازخوانی انگاره ها رو به راحتی امکان پذیر می کنه ولی اصلا این امر با خلاصه کردن و ساده کردن مطالب اتفاق نیافتاده فقط شیوه ی نگارش هست که باهث این سهولت شده .
در هر صورت آنچه عیان است چه حاجت به بیان است؟
تمام بحث این بود که دوستان بیشتر دقت کنن در ابراز نظر !

adel2
Wednesday 16 January 2013, 03:43 PM
البته علي آقا من با نظر شما كاملا موافقم وقصد من از اظهار نظر نفس اين عمل (تحقيق در مورد روايتها ) بود كه اين مطالب برام بوجود اورد . در تاپيك هاي قبلي هم عرض كردم هر چقدر بيشتر كار ميكنم بيشتر ميفهمم كه در مورد سه تار و موسيقي اصيل چيزي نميدونم وقطعا اين اظهار نظر برداشت فعلي منه وحتما اين نگرش ها با افزايش اگاهي دستخوش تغيير ات ميشه . ياعلي

AliB
Wednesday 16 January 2013, 11:13 PM
البته علي آقا من با نظر شما كاملا موافقم وقصد من از اظهار نظر نفس اين عمل (تحقيق در مورد روايتها ) بود كه اين مطالب برام بوجود اورد . در تاپيك هاي قبلي هم عرض كردم هر چقدر بيشتر كار ميكنم بيشتر ميفهمم كه در مورد سه تار و موسيقي اصيل چيزي نميدونم وقطعا اين اظهار نظر برداشت فعلي منه وحتما اين نگرش ها با افزايش اگاهي دستخوش تغيير ات ميشه . ياعلي
عادل جان ، قطعا نظر من اصلا به این معنی نیست که دوستان ابراز نظر نکنن و در مباحث شرکت نکنن و سوالاتشون و دیدگاه هاشون رو بیان نکنن ! فقط تذکری بود که بهتره در این فضای مجازی هم هر کس جایگاه خودش رو بدونه و با رعایت اصول اخلاق و ادب و احترام که لازمه ی ورود به دنیای هنر ایرانی و بخصوص موسیقی هست ، ابراز نظر بکنه .
فرمایش شما متین هست و هر کدوم از ما بنا بر تجربه و آگاهی و شناختمون برداشتی از مسایل _از جمله موسیقی _ داریم که می تونه با گذشت زمان و افزایش تجربه و آگاهیمون دستخوش تغییر و تکمیل بشه و این روند و روال طبیعی انسان هست.
نکته ای که به دوستان جوانم باید عرض کنم این هست که در این مسیر همواره باید ذهن انسان پرسشگر و جستجوگر باشه و روند و روال یادگیری رو ترک نکنه تا این تکامل طبیعی بسیار بارز و مشخص اتفاق بیافته .

r_a_m_i_n
Wednesday 16 January 2013, 11:51 PM
دروداتفاقا به نظر من.....هرچند که من شیوه ی علامت گذاریه طلایی رو نمیپسندم.....اما کلا جمله بندیش خیلی خیلی بهتر و مرتب تراز ژاندورینگه به نظر من.....خیلی جملهبدیش مرتب و خوبه

zzz_z
Monday 28 January 2013, 11:54 PM
اصلا جای نظر دادن نیس با این ادبیاتی که دوستان به کار میبرن!
من اگه نظری میدم خوب معلومه که نظر شخصی منه !!!! ممکنه درست باشه ممکنه غلط !!!! پس اینکه مینویسین نظرات باید از سر اگاهی باشه اصلا یه چیز مسخره ایه چون ما میاییم اینجا تا اگاهیمون را با همین تبادل نظرات بالا ببریم!
داستان از اونجایی نشات میگیره که ما همیشه راحتی رو ترجیح میدیم ، یعنی حاضریم کتاب طلایی رو با اون مضراب بندی های فوق العاده ساده و اشتباهش بزنیم ولی ردیف اصیل ایرانی رو یاد نگیریم ! ردیف اصیل ایرانی همون ردیفیه که نور علی خان زده تفاوتاش با کتاب طلایی زمین تا اسمونه!
خب معلومه که ردیف قران نیس!
اصلا خاصیت موسیقی ایرانی اینه که بتونی در غالب ملودی تغییرات اعمال کنی!
ولی اگه قرار باشه شالوده اصلی رو یاد نگیریم چجوری میخاییم تغییرات اعمال کنیم!
اگه میگم طلایی تو تدریس بخیله برا اینه که 6 سال شاگردش بودم! فراوون جلساتی داشتیم که اصلا ساز دستش نمیگرفت شما ساز زدنش روببینی !
طلایی یک نوازنده فوق العادس ولی نه یک معلم خوب این دو تا مسئله خیلی با هم فرق میکنن!
دوستان میگن که ما به عنوان هنرجو باید دست از قضاوت یا پیروی کورکورنه برداریم!!! قسمت دومش رو که قبول دارم ولی اگه قرار باشه قضاوت نکنیم پس چطور باید به جمع بندی رسید!
اون دوستمون که فرمودن:""بطور مثال همین فرمایش این دوستمون که فرمودن مثلا گوشه ی رهاب مضرابش فلان است و چنان است! خب این چه اهمیتی داره اصلا؟"" بر اینکه بدونید چقدر این مساله مهمه یه سری تو کلاسای اساتید بزرگ بزنید و بگید گوشه رهاب را براتون اجرا کنند! اساتید بزرگ هم اساتیدی هستند که شاگردان بزرگی پرورش دادند!!!! یا به خود داریوش طلایی بگین مضرب بندی این گوشه را برتون اجرا کنه!!!!
داریوش طلایی هیچوقت مثه کتابش ردیف نزده و اون ردیف کتابیش رو تو کلاساش تدریس نکرده !!! چرا؟؟؟

AliB
Tuesday 29 January 2013, 01:33 AM
من اگه نظری میدم خوب معلومه که نظر شخصی منه !!!! ممکنه درست باشه ممکنه غلط !!!! پس اینکه مینویسین نظرات باید از سر اگاهی باشه اصلا یه چیز مسخره ایه چون ما میاییم اینجا تا اگاهیمون را با همین تبادل نظرات بالا ببریم!
داستان از اونجایی نشات میگیره که ما همیشه راحتی رو ترجیح میدیم ، یعنی حاضریم کتاب طلایی رو با اون مضراب بندی های فوق العاده ساده و اشتباهش بزنیم ولی ردیف اصیل ایرانی رو یاد نگیریم ! ردیف اصیل ایرانی همون ردیفیه که نور علی خان زده تفاوتاش با کتاب طلایی زمین تا اسمونه!
اگه میگم طلایی تو تدریس بخیله برا اینه که 6 سال شاگردش بودم! فراوون جلساتی داشتیم که اصلا ساز دستش نمیگرفت شما ساز زدنش روببینی !
طلایی یک نوازنده فوق العادس ولی نه یک معلم خوب این دو تا مسئله خیلی با هم فرق میکنن!
دوستان میگن که ما به عنوان هنرجو باید دست از قضاوت یا پیروی کورکورنه برداریم!!! قسمت دومش رو که قبول دارم ولی اگه قرار باشه قضاوت نکنیم پس چطور باید به جمع بندی رسید!
اون دوستمون که فرمودن:""بطور مثال همین فرمایش این دوستمون که فرمودن مثلا گوشه ی رهاب مضرابش فلان است و چنان است! خب این چه اهمیتی داره اصلا؟"" بر اینکه بدونید چقدر این مساله مهمه یه سری تو کلاسای اساتید بزرگ بزنید و بگید گوشه رهاب را براتون اجرا کنند! اساتید بزرگ هم اساتیدی هستند که شاگردان بزرگی پرورش دادند!!!! یا به خود داریوش طلایی بگین مضرب بندی این گوشه را برتون اجرا کنه!!!!
داریوش طلایی هیچوقت مثه کتابش ردیف نزده و اون ردیف کتابیش رو تو کلاساش تدریس نکرده !!! چرا؟؟؟
خوب ، حالا درسته با تاخیر! اما خوبه که دوباره در این تاپیک حضور پیدا کردی !
شما مطمئنی شیش سال شاگرد طلایی بودی؟ لطف کن اسم و فامیلت رو بگو تا من از جناب طلایی بپرسم همچین شاگردی داشته یا نه !
ممنون میشم همینجا یا تو پیغام خصوصی جواب بدی و اگر ندی معلوم میشه که خدای نکرده ...
باقی صحبت های شما هم نیاز به پاسخ نداره.
موفق باشی

adel2
Saturday 9 February 2013, 09:55 AM
سلام استادمن حدود 8سال شاگرد جناب شعاري بوده و 2سال هم رديف نوازي رو توكلاس طلايي كار كردند . من درمورد ساز دست نگرفتنش هم پرسيدم جواب ايشون اين بود كه توكلاس كمتر ساز دست ميگرفت ولي به اين معني نبود كه كم كار بودند و كارشون رو انجام ميدادند البته اين نظر استاد منه ومن افتخار شاگردي اين استاد بزرگ را نداشتم . دوستان هر استادي يه شيوه آموزشي داره كه مختص خودشه .اين استاتيد گنجينه هاي موسيقي ما هستند بياييم در مورد اين بزرگان مهربون تر وبا احترام حرف بزنيم براي من همين بس كه شاگرد يكي از شاگرد هاي ايشون هستم. يا علي مدد

AliB
Tuesday 19 February 2013, 11:32 PM
آقای شاگرد شش ساله! فکر می کنم 4 هفته زمان کافی بود که صبر کنیم تا شما خودت رو معرفی کنی و نکردی!
هر چند از همون ابتدا عیار سخنان شما برای من مشخص بود خواستم برای خود شما و دیگر دوستان هم این مساله روشن بشه!

alireza_razavi
Monday 25 February 2013, 11:18 AM
سلام بر دوستان نوازنده عزیز
من هفته پیش با سایتتون اشنا شدم و همین الان هم عضو شدم در کل خیلی با این انجمن حال کردم
این موضوع برام خیلی جالب بود چون خودمم چند ساله سه تار می زنم و الان هم 2 ساله ردیف می زنم
من دیروز از استادم که شاگرد آقای طلایی و شعاری بوده اظهار نظر zzz-z رو پرسیدم و استادم تقریبا تایید کردن که استاد طلایی ردیفی که در کتابشون نوشتن را سر کلاسشون تدریس نمیکنن و سر کلاس هم کمتر ساز دستشون میگیرن نه این که اصلا نگیرن بالاخره هر استادی روشی داره...
ولی به هر حال اقای طلایی استاد بزرگی هستن و احترامشون واجب من که خودم با کتاب ردیف اقای طلایی دنیایی دارم...
موفق باشید

AliB
Monday 25 February 2013, 09:51 PM
سلام بر دوستان نوازنده عزیز
من هفته پیش با سایتتون اشنا شدم و همین الان هم عضو شدم در کل خیلی با این انجمن حال کردم
این موضوع برام خیلی جالب بود چون خودمم چند ساله سه تار می زنم و الان هم 2 ساله ردیف می زنم
من دیروز از استادم که شاگرد آقای طلایی و شعاری بوده اظهار نظر zzz-z رو پرسیدم و استادم تقریبا تایید کردن که استاد طلایی ردیفی که در کتابشون نوشتن را سر کلاسشون تدریس نمیکنن و سر کلاس هم کمتر ساز دستشون میگیرن نه این که اصلا نگیرن بالاخره هر استادی روشی داره...
ولی به هر حال اقای طلایی استاد بزرگی هستن و احترامشون واجب من که خودم با کتاب ردیف اقای طلایی دنیایی دارم...
موفق باشید
ضمن سلام و خوش آمد گویی خدمت شما!
محبت کنید نام معلمتون رو هم ذکر کنید تا مطلبی که می نویسید مستند و قابل تحقیق باشه برای دوستان .
و محبت کنید بفرمایید(از قول معلم محترمتون) که اگر استاد طلایی به هنرجویانی که برای فراگیری ردیف میرزا عبدالله خدمت ایشون میرن (در حال حاضر که ایشون هنرجو نمی پذیرن) دقیقا چی درس میدن؟