PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : راهنمایی

Douglas
Saturday 17 September 2011, 03:09 PM
سلام خدمت همه ی دوستان من یه سه تار خریدم که بعد از گذشت 2 ماه یه ترک مختصر توی قسمت سرپنجه اش(سوراخ گوشی) پیدا شده یعنی خود به خود ترک برداشته(ضربه نخورده)، به نظر شما دلیل این ترک چی میتونه باشه؟ و سوال دیگه اینکه آیا سه تار با دسته ضخیم تر هم وجود داره؟ و ارزش اینو داره که ساز رو برگردونم و عوضش کنم؟ آیا سه تار بم خوان طالب بیشتر داره یا زیر خوان؟
ممنون از همه

r_a_m_i_n
Sunday 18 September 2011, 11:22 AM
سلام خدمت همه ی دوستان من یه سه تار خریدم که بعد از گذشت 2 ماه یه ترک مختصر توی قسمت سرپنجه اش(سوراخ گوشی) پیدا شده یعنی خود به خود ترک برداشته(ضربه نخورده)، به نظر شما دلیل این ترک چی میتونه باشه؟ و سوال دیگه اینکه آیا سه تار با دسته ضخیم تر هم وجود داره؟ و ارزش اینو داره که ساز رو برگردونم و عوضش کنم؟ آیا سه تار بم خوان طالب بیشتر داره یا زیر خوان؟
ممنون از همه

درود...اگه ترک توی گوشی ایجاد شده.....که چیز مهمی نیست......چون چیزی از ارزش ساز کم نمیکنه.....
سه تار با دسته ضخیم تر هم هست....اما به چه درد میخوره.....؟ هرچی نازک تر باشه که راحت تره.....
البته این ضخامت که میگم در حد میلیمتره نه بیشتر...در آخر هم سلیقه ایه

Douglas
Sunday 18 September 2011, 01:45 PM
درود...اگه ترک توی گوشی ایجاد شده.....که چیز مهمی نیست......چون چیزی از ارزش ساز کم نمیکنه.....
سه تار با دسته ضخیم تر هم هست....اما به چه درد میخوره.....؟ هرچی نازک تر باشه که راحت تره.....
البته این ضخامت که میگم در حد میلیمتره نه بیشتر...در آخر هم سلیقه ایه
مرسی از پاسخت ، ولی ترک از روی سوراخ گوشی رد شده(نه خود گوشی) و من ترسم از اینه که یه وقت در آینده کوک نگه نداره و ول بده، البته طرف بهم گفته هر وقت از صدای سازت یا هر چیز دیگه اش خوشت نیومد میتونی بیای عوضش کنی، و در مورد دسته هم استادم گفت واسه کسایی که انگشتهاشون بلنده دسته نازک خوب نیست، آهان یه چیز دیگه اینکه یه مقدار قوس (شکم) در روی دسته باید و جود داشته باشه که واسه من این قوس رو نداره آیا این هم جزء ایرادات ساز محسوب میشه؟

AliB
Monday 19 September 2011, 12:33 PM
سلام
در مورد ترک قاعدتا اگر ضربه نخورده ایراد کار سازنده است یا در اون قسمت چوب ضعفی وجود داشته و یا موقع سوراخ کردن فشار اومده بهش و ترک ریزی ایجاد شده که احتمالا بعدا با فشرده شدن کوشی به داخل سوراخ اون رو گسترش داده!
بهتره ببری تا یا برات اصلاحش کنه و یا عوضش کنه!
در مورد انحنا و شکم داخل دسته این یک امر فنی هست و مربوط به الگو و ساختار کلی ساز میشه! و کار کردش هم تنظیم زاویه ی اتصال دسته به کاسه است تا اکشن ساز (ارتفاع سیم ها ) در مطلوب ترین حالت خودش قرار بگیره و با گرفتن پرده ها شکم های ایجاد شده بر روی سیم مرتعش با پرده های بعد و برخورد نکنه و صدای جز جز شنیده نشه! اما سازندگانی هم هستند که بدون این انحنا تناسبات و اندازه هاشون جوری هست که ساز کار خودش روخوب انجام میده و اکشن مناسبه و جز جز هم شنیده نمیشه پس بودن یا نبودنش و خوب یا بد بودنش رو باید در عمل دید که ساز چطور صدا میده و کیفیت سیم ها زیر پنجه و مضراب چطور هست!
(اضافه کنم مطالب بالا ناشی از اندک اطلاعات و تجربیات من در این زمینه است و دلیلی بر صحت صد در صدش نیست)

Douglas
Monday 19 September 2011, 01:46 PM
یک دنیا سپاس از شما علی آقا