PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : به عنوان یک مبتدی باتار شروع کنم یا سه تار

reza754
Tuesday 20 September 2011, 07:40 PM
سلام دوستان .مدتی است به موسیقی علاقه مندشده ومیخواهم شروع به یادگیری کنم.دوتا سوال دارم که امیدوارم ازتجربیات شما استفاده کنم.
1-برای شروع یک مبتدی تار بهتراست یا سه تار
2-فرق تاروسه تارچیست واز هرکدام برای چه منظور استفاده میشود.منظورم از لحاظ زدن آهنگهای شادیا آرامه

ReshadNab
Tuesday 27 September 2011, 10:21 PM
در این مورد حرف زیاد زده شده ، اگر تو انجمن یه سرچ بزنی پیدا می کنی.
در کل این بحث کاملن و مطلقن سلیقه‌ایه ، اگر بشینی شاهکارهای هر دو ساز رو گوش بدی یه مقدار تصمیم گیری راحت تر میشه.
موفق باشی

*nvidia*
Thursday 29 September 2011, 03:22 PM
سلام

1- هر کدوم که علاقه ی بیشتری داری .
2-هر سازی توانایی های خاص خودش رو داره و هم با تار و هم سه تار می توان آهنگ های شاد و آرامش بخش زد.
اما به نظر من تار شاه سازهای ملی ماست و واقعا بی نظیر هست و ساز بسیار توانایی در موسیقی ملی هست.
نظر شخصی خود من این هست که تار توانایی بیشتری در اجرای آثار شاد داره.

برای اینکه انتخاب بهتری داشته باشی به آثار اساتید تا و سه تار (استاد فرهنگ شریف و استاد جلیل شهناز برای تار و استاد عبادی برای سه تار) گوش کن ببین با کدامیک ارتباط بیشتری برفرار می کنی برو سراغ همون.
چون اوج نوازندگی تار و سه تار را می توان در آثار این اساتید دید.

در انتخابت فقط و فقط روی علاقه ی خودت مانور بده تا بتونی این راه سخت و دشوار را با موفقیت ادامه بدی

Kelasik
Thursday 29 September 2011, 07:18 PM
اگه اول با تار شروع کنی بعدها به راحتی میتونی سه تار هم یادبگیری
تار مادر سازهای ایرانی هست
باید آهنگایی که اساتید با این دو ساز زدن رو بیشتر گوش کنی تا بتونی بهتر تصمیم بگیری
به نظرم هر کدوم رو بیشتر دوست داری برو
امیدوارم موفق باشی

rvltq
Thursday 29 September 2011, 11:06 PM
به نظر من هر کدوم رو که بیشتر علاق داری کار کن . علاقه و تمرین هم چیز رو درست میکنه !

mostafa-mUsIc
Friday 30 September 2011, 09:19 AM
سلام رفیق

من سه تار کار میکنم.سه تار باتار فرق های زیادی دارن ولی شباهتاشونم کم نیست.
مثلا سه تار 4 تا سیم داره ولی تار 6تا.سه تار صداش کمتره چون کاسش کوچیکتره ولی تار برعکس.سهتارو با ناخن و مضراب مینوازن ولی تار رو با مضراب.کتاباشونم بیشتر مشترکه.
کارهای استاد شهناز و عبادی رو حتما گوش بده
به نظره من از سه تار شروع کنی بهتره

mostafa-mUsIc
Friday 30 September 2011, 09:19 AM
سوالی بود در خدمتیم

mixer
Friday 30 September 2011, 12:33 PM
اگه اول با تار شروع کنی بعدها به راحتی میتونی سه تار هم یادبگیری
تار مادر سازهای ایرانی هست

با نظر شما مخالف نیستم اما کاملا توی شک و ابهام هستم . . .
برای بحث در موردش حتما یک تاپیک لازم هست . . .

r_a_m_i_n
Friday 30 September 2011, 08:47 PM
خب چون تار ساز سنگین تر و بزرگتر.....و از لحاظ مضراب بد قلق تره.......بخاطر همین کسی که تار میزنه واسه دست چپ سه تار مشکلی نداره..........
اما اگه کسی از سه تار بخواد تار بزنه...هم مشکل دست چپ داره و هم راست

مازيار كنعاني
Friday 30 September 2011, 10:12 PM
دوستان اصلاً موضوع آخه چیزایی مثل طریقه ی دست گرفتن و ... نیست! شاید اینا تفاوت ها باشه اما این دو ساز دوتا ساز کاملاً متفاوتن مثل تمام سازهای دیگه و نمیشه با هم مقایسه کرد مگر در موارد خیلی ساده. کاملاً سبک نواختن تار و سه تار با هم تفاوت داره البته از این اشتباها توی مملکت ما زیاد میشه و می بینید که همه می گن نوازنده ی تار و سه تار یا مثلاً کتاب آموزش تار و سه تار!!! که هر دو ساز رو تحت تاثیر منفی قرار میده. قبلاً سعی می شد که همه جا کمانچه و ویلن رو با هم مقایسه کنن ولی کم کم همه متوجه این اشتباه و تفاوتهای عمده ی این دو ساز شدن. این متوجه شدن کم کم داره توی تار و سه تار هم اتفاق می افته و هرچی زودتر اینطور بشه ما نوازنده های تخصصی تر و بهتری توی این زمینه پیدا می کنیم. پس اگه بین این دوتا ساز می خواید یکی رو انتخاب کنید به این که کدوم واسه مبتدی!!! بهتره فکر نکنید. فقط ببینید که خودتون کدوم ساز رو بیشتر می پسندید...

r_a_m_i_n
Friday 30 September 2011, 10:48 PM
درود
کسی نمیگه تار و سه تار مثل همه مازیار جان......
اما از اونجا که پرده بندی اونها یکسانه ...و تکنیک های دست چپ اونها هم یکیه......بخاطر همین کتاب هارو یکی مینویسند....و معمولا مدرسان....هم تار میزنن و هم سه تار.........یعنی من تاحالا کمتر مدرسی دیدم که فقط یکی از این 2 رو درس بده........90% مدرسین هردو رو درس میدن......
اما خب در مورد کمانچه و ویولن........قیاس خوبی نبود.....کمانچه و ویولن هم طرز گرفتن ساز فرق میکنه...و هم طررز آرشه گرفتن و هم خود مدل موی آرشه......و هم از نظر سونوریته و هم پوزیسیون ها روی دسته.......و هم کوک کردن و غیره با هم فرق دارند........
اما واسه این دوستمون...باید دید از صدای کدوم ساز بیشتر خوشش میاد

reza754
Friday 14 October 2011, 06:58 PM
ممنون از راهنمایی هاتون .من سه تارو انتخاب کردم وامیدوارم موفق بشم فقط میخواستم بدونم من دست چپ هستم آیا این مستله روی روند یادگیری تاثیری داره.باتشکر

r_a_m_i_n
Friday 14 October 2011, 08:03 PM
حتما حتما مثل راست دست ها ساز رو بگیر

kooroshnosrati
Thursday 23 February 2012, 10:32 AM
رامین جان.با گرفتن ساز مثل راست دست ها برای کسایی که چپ دست هستند موافق نیستم. این کار مخالفت با فیزیولوژی بدنه و نوازنده هیچوقت نمیتونه مثل یک راست دست به چیره دستی ساز بزنه.

J.D.M
Thursday 23 February 2012, 11:13 AM
البته بازم همه چیز به شما و نظر استادتون بستگی داره ...
بالاخره ایشون چند پیراهنی از شما بیشتر پاره کردن‼
ولی فک کنم گرفتن ساز تا یه حدی به راست یا چپ دست بودن ربط داره ولی نه زیاد چون بعد ها همه چیز با تمرین برطرف میشه
یه مثال بزنم (آقا منظور دار برداشت نکنید)
یه پسربچه ای داریم که میره اول دبستان، وقتی معلم به اون حروف ابتدایی الفبا رو یاد میده، اون پسر بچه هم مداد رو برمیداره تا از نوشته معلم تقلید کنه
همه چی به همونجا بستگی داره، با دستی که راحت تر هستید شروع کن
ساز رو بگیر دستت و امتحان کن، البته از من میشنوی به حرف استادت هم احترام بگذار و در این رابطه با چند نفر مشورت کن

r_a_m_i_n
Thursday 23 February 2012, 12:34 PM
رامین جان.با گرفتن ساز مثل راست دست ها برای کسایی که چپ دست هستند موافق نیستم. این کار مخالفت با فیزیولوژی بدنه و نوازنده هیچوقت نمیتونه مثل یک راست دست به چیره دستی ساز بزنه.

کورش جان....من شدیدا اصرار دارم که همه با دست راست ساز بزنن.....
خود من هم چپ دست هستم.....و نه تنها مشکلی ندارم...بلکه سرعت دست چپم از خیلی از دوستای راست دستم روی دسته ی ساز بیشتره.....
وقتی از ابتدا شروع بشه مشکلی پیش نمیاد با چپ دست یا راست دست بودن....
ولی خیلی مزایا داره....
شما تو گروه میری 4 تا نوازنده تار هستند....همه ساز رو اینوری گرفتن...و چپ دسته باید اونطرفی بگیره....خب زشته......
یا میخواد به شاگردش درس بده باز شاگرده گیج میشه سختشه....
یا هرجایی که میخواد بره باید باید سازشو با خودش ببره....و با ساز هیچکس نمیتونه ساز بزنه...و هیچ جایی نمیتونه با ساز بقیه بزنه....
از اون گذشته سازندگان تار و سه تار ساز رو بر اساس راست دستها میسازن...و یک ریزه کاری هایی هست...که با عوض کردن جای سیمها ممکنه کمی صدا هم تغییر کنه.....
کلا فکر نمیکنم برخلاف فیزیولوژی بدن باشه..چون باز هم از هر 2 دست داریم استفاده میکنیم.....
خود من که نه اول کار و نه الان مشکلی با چپ دست بودنم نداشتم و ندارم...

m_rv_2008
Thursday 23 February 2012, 01:21 PM
اين در مورد همه نوازنده هاي چپ دست همه ساز ها صدق مي كنه و نميدونم چرا فكر مي كنن بايد يه جوري اين مسئله رو به جاي حل كردن دور بزنن. همه مواردي كه در پست شماره 16 نوشته شده باعث ميشه كه نخوايم جاي سيمها رو عوض كنيم. براي نمونه آقاي مجيد درخشاني. همه اين وري ميشينن اين پشت ميكنه به گروه. انگار سر و ته نشسته.

nekooee
Monday 21 May 2012, 10:53 PM
من هر دو تا رو میزنم. اولین و مهمترین مسئله که علاقه شماست ولی بعد از علاقه اگر میخواید زودتر آهنگ بزنید سه تار راه افتادنش خیلی سریع تر از تار هست شاید درّاب سریعی که با سه تار بعد از یکسال بزنید با تار بعد از 4 سال هم نتونید بزنید! تار کلا چون هم بزرگه هم مضراب زدنش با مچ هست تکنیکی زدن و مضراب خوش صدا زدن باهاش بسیار بیشتر زمان میبره ...
تار صداش بلند هست و شادتر. اگر تو خونتون آپارتمانی هست و می خواین برای دل خودتون ساز بزنید جوری که مزاحم دیگر افراد خونه نباشید سه تار بهتر هست و حمل کردن سه تار هم ساده تر هست اگر زیاد نیاز به حمل سازتون پیدا میکنید....
سه تار رو میتونید حتی لم بدید به مبل و راحت بزنید

تار خیلی گرون تر هست .اگر وضعیت مالیتون خوب نیست سه تار رو انتخاب کنید چون میتونید در آینده سه تار خوبی بخرید . این رو بهتون بگم یکی از بدترین چیزها تو موسیقی داشتن ساز بد هست و متاسفانه این روزها خیلی از نوازندگان تار بعد از سالها نوازندگی هنوز مجبورن با سازهای مشقی و بد صدا ساز بزنن چون توانایی مالی خریدن یک تار خوب رو ندارند. البته جدیدا سه تار ها هم گرون تر شدن ولی باز هم مناسبه قیمتشون.
من خودم بعد از سالها نوازندگی (شاگردی استاد ساکت ، جنگوک و در حال حاضر علی قمصری) هنوز تار خوبی ندارم و در اجراها مشکل دارم و تار خوب هم پول ندارم بخرم!
سه تار اکثرشون قالب دارند خیلی هم بیشتر ساخته میشند و گیر آوردن سه تار خوب راحت تر از تار خوب هست که کم یاب هستند

در آخر هم اگر یک زمانی بخواین سازتون رو عوض کنید از تار به ستار رفتن راحت تر هست تا از سه تار به تار. مخصوصا مضراب تار که سخته و خیلی طول میکشه که مضراب با کیفیت و سریعی بزنید شاید سالها!! ولی عوض کردن ساز اشتباست همین الآن درست انتخاب کنید چون بعد به هر حال باید دوباره خیلی چیزها رو از اول وقت بگذارید و زمان رو از دست دادید...

sol_do
Saturday 26 May 2012, 10:40 AM
هر کس طبق علاقش انتخاب میکنه . (البته شما سه تار رو انتخاب کردی) موفق باشی

takab
Sunday 27 May 2012, 11:52 AM
مضراب زدن سه تار راحت تر است. (البته از تار)

hamed777
Saturday 6 October 2012, 12:44 PM
سلام با اینکه تاریخ تایپیک گذشته اما میگم تا بقیه اگر این سوال داشتن جواب داده باشم اگر میخواهید هر دو ساز رو بزنید با تار شروع کنید بقول مرحوم جنگوک:((سه تار نواز تار نمیتونه بزنه اگر بزن تمیز نمیزنه)) سه تار ساز محزونی لقبش ساز تنهاییه تار هم کوک های بیشتری رو پذیراست هم قطعات کلاسیک باهاش میشه نواخت موفق باشید