PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دراب چپ

shadi_davarzani
Saturday 8 October 2011, 08:02 PM
سلام.
ممکنه به من بگید چطوری باید دراب چپ بزنم؟
مثل دراب راست از راست و چپ و راست تشکیل شده یا یه راست اضافه تر داره؟
ممنون میشم اگر کامل توضیح بدید و نوع شمارشش هم بگید.
مرسی

mehdi m
Monday 10 October 2011, 11:47 PM
سلام درابی که بعد از اون مضراب چپ زده میشه را دراب چپ میگن که در سه تار زیاد استفاده میشه (البته اگه منظور شما را درست فهمیده باشم)

AliB
Tuesday 11 October 2011, 12:41 PM
بله تا اونجایی که من مطلع هستم! کلا دراب تشکیل شده از سه مضراب پیاپی راست چپ راست!
حالا دراب چپ عبارت از اون مجموعه ی سه تایی یعنی دراب به اضافه ی یک مضراب چپ دیگر در انتها!
یعنی میشه: (راست-چپ-راست) + چپ!

r_a_m_i_n
Tuesday 11 October 2011, 08:38 PM
نه خیر دوستان عزیز............
این نیست....
تعریف دراب همونه ( 3 تا نت به صورت پیاپی که تاکید روی سومی هست )
دراب چپ یعنی همون دراب.........ولی از مضراب چپ شروع میشه.........
یعنی یک مضراب چپ + یک مضراب راست + یک مضراب چپ
و دقیقا با همون سرعته دراب راست باید اجرا بشه....که اولش هم کمی مشکله........
و این حرکت هم فقط مختص آستاد ساکت هست.....و دیگر اساتید نه توی کتابهاشون و نه توی کاراشون این حرکت رو نمیزنن.....
البته اینم بگم که اگه تک ریز رو با سرعت زیاد بزنیم........مثلا روی چنگ یا دولاچنگ تک ریز بزنیم...صداش شبیه دراب چپ میشه

mehdi m
Wednesday 12 October 2011, 12:28 AM
این نیست....
و این حرکت هم فقط مختص آستاد ساکت هست.....و دیگر اساتید نه توی کتابهاشون و نه توی کاراشون این حرکت رو نمیزنن.....
البته اینم بگم که اگه تک ریز رو با سرعت زیاد بزنیم........مثلا روی چنگ یا دولاچنگ تک ریز بزنیم...صداش شبیه دراب چپ میشه
نمیشه که یک تکنیک مختص یک استاد باشه دراب چپ همون درابی هست که بعد از اون مضراب چپ قوی (در سه تار) زده میشه که استاد لطفی در سازش زیاد استفاده میکنه البته این تکنیک روی تار هم اجرا میشه

r_a_m_i_n
Wednesday 12 October 2011, 11:58 AM
نمیشه که یک تکنیک مختص یک استاد باشه دراب چپ همون درابی هست که بعد از اون مضراب چپ قوی (در سه تار) زده میشه که استاد لطفی در سازش زیاد استفاده میکنه البته این تکنیک روی تار هم اجرا میشه

حالا که هست...خیلی چیزا هست که مختص یک استاده....مثلا تاحالا دیدید کسی با تار روی سیم پنجم تار مضراب راست بزنه؟ و این حرکت رو با سیم اول سرعتی که باهاش چهارمضراب بزنه؟ یا خیلی چیزای دیگه....
........اون حرکت که اسمش دراب چپ نیست....اون اسمش اینه که : بعد از دراب یه مضراب چپ بزنیم....که تقریبا مثل شلال میشه......علامتش رو هم نمیدونم چطوری اینجا بکشم نشون بدم.....اما دراب چپ یه چیز دیگس....
دراب چپ یعنی دراب معکوس.........یعنی یک مضراب چپ بعد راست بعد چپ........با سرعت زیاد.....که کمی هم سخته.....
اگر شما دیدی استاد دیگری از این تکنیک استفاده کرد...منو هم مطلع کنید......

shoorideh
Wednesday 12 October 2011, 01:11 PM
درود
بله رامین خان درست میگه.دراب چپ در اصطلاح درابی است که از مضراب چپ اغاز میشود.به جای راست چپ راست
نواخته میشود چپ راست چپ.
اما اینکه مختص استاد خاصی باشد نمیدانم.

mehdi m
Wednesday 12 October 2011, 11:05 PM
حالا که هست...خیلی چیزا هست که مختص یک استاده....مثلا تاحالا دیدید کسی با تار روی سیم پنجم تار مضراب راست بزنه؟ و این حرکت رو با سیم اول سرعتی که باهاش چهارمضراب بزنه؟ یا خیلی چیزای دیگه....
........اون حرکت که اسمش دراب چپ نیست....اون اسمش اینه که : بعد از دراب یه مضراب چپ بزنیم....که تقریبا مثل شلال میشه......علامتش رو هم نمیدونم چطوری اینجا بکشم نشون بدم.....اما دراب چپ یه چیز دیگس....
دراب چپ یعنی دراب معکوس.........یعنی یک مضراب چپ بعد راست بعد چپ........با سرعت زیاد.....که کمی هم سخته.....
اگر شما دیدی استاد دیگری از این تکنیک استفاده کرد...منو هم مطلع کنید......
سلام
من فکر میکنم منظور دوستی که این سوال (دراب چپ) را مطرح کرد همون چیزی بود که من و علی آقا گفتیم البته صحبت شما هم درسته ولی اگه این باشه که شما گفتین که دیگه سوال کردن نداره همه میدونن که دراب چیه 878 یا 787 که ما توی کتابها نوع اول را بیشتر دیدیم به هر حال موسیقی اصیل ایرانی باید پایبند سنت و اصول باشه و اینکه استادی از تار صدای گیتار در میاره خیلی جالب نیست و کار مهمی انجام نمیده انچه که اهمیت داره ردیف موسیقی ایرانی است

r_a_m_i_n
Thursday 13 October 2011, 12:45 AM
سلام
من فکر میکنم منظور دوستی که این سوال (دراب چپ) را مطرح کرد همون چیزی بود که من و علی آقا گفتیم البته صحبت شما هم درسته ولی اگه این باشه که شما گفتین که دیگه سوال کردن نداره همه میدونن که دراب چیه 878 یا 787 که ما توی کتابها نوع اول را بیشتر دیدیم به هر حال موسیقی اصیل ایرانی باید پایبند سنت و اصول باشه و اینکه استادی از تار صدای گیتار در میاره خیلی جالب نیست و کار مهمی انجام نمیده انچه که اهمیت داره ردیف موسیقی ایرانی است

خب اون دوستمون گفتن دراب چپ.....دراب چپ هم این بود که من گفتم....وگرنه اون حرکت که شما گفتید اسمش دراب چپ نیست....
خب البته این نظر شخصی شماست .....این استاد قطعه ی شهناز رو طوری میزنه که اگه چشماتون رو ببندید عمرا متوجه نمیشید که داره جلیل شهناز مینوازه یا استاد ساکت......در مورد قطعات علیزاده و دیگر اساتید هم همینطورز میزنه..........متاسفانه دوستانی که ایشون رو نمیشناسن و از نزدیک ساز زدنش رو ندیدن اشتباه در مودش فکر میکنند..........سونوریته ی خودش هم عالیه....اما باب میل بعضیا نیست.....ولی سونوریته مشکلی نداره......قشنگه.....حتما میفرمایید کسی که قطعات شوپن و کورساکف رو زده ردیف رو نزده بله؟......نمیخوام بحث کنم....بحثش طولانیه......من فقط قرار بود در مورد دراب چپ نظر بدم........
کار مهمی انجام نمیده
در مورد این جمله کمی فکر کنید لطفا....حتی اگر به حرف شما هم باشه...اگه شما هم تونستی از گیتار صدای تار در بیاری اونوقت کار مهمی کردی........

AliB
Thursday 13 October 2011, 08:40 PM
اینجا چه خبره؟!
حالا چون کیوان ساکت تو کتابش گفته (یا نگفته من نمی دونم) که دراب چپ در واقع چپ راست چپه دلیل نمیشه! از کیوان ساکت گنده تر خیلی هستن هنوز که تا به ساکت برسه! شب شده! بیخود هم اینقدر ساکت ساکت نکنید اینجا!
دراب چپ تا اونجایی که من می دونم و دیدم از همه (بجر ساکت ظاهرا) عبارت است از دراب+ چپ و اون چیزی که رامین خان میگه چپ درابه! حالا ملا لغتی بازی نمی خوام در بیارم ولی بطور قطع از نظر من دراب چپ همونیه که در بالا هم بهش اشاره کردم!
و نکته ی دیگه هم اینه که رامین جان از اون حرف های سطحی زدی برادر! یعنی چی ساکت قطعه ی شهناز رو میزنه چشمت رو ببندی نمی فهمی ساکته یا شهناز! هر کی چشمش رو می بنده و نمی فهمه که ساکته که داره قطعه ی شهناز رو میزنه باید به شعور موسیقیش شک کرد! اول باید اصل رو شناخت و درک کرد و فهمید تا بعد قیاسش کرد با فرع! اون هم کار یک سال دو سال و کار همه نیست! اگر همه این ظرایف رو درک می کردن که وضع موسقی ما این نبود امرزو!
کلا همون کار مهمی کسی انجام نده وضع موسیقی بهتره!

r_a_m_i_n
Thursday 13 October 2011, 10:08 PM
رامین خان میگه چپ درابه
چه علی خواجه چه خواجه علی.......دراب چپه دیگه........من شخصا تاحالا نشنیدم به اون حرکت بگن دراب چپ....
خب چون واقعا اینطوره.........طرز مضراب گرفتنش رو عوض میکنه....و دقیقا از سازش صدای ساز شهناز میاد......
چطور بگم...این مرد تمام قطعاتی از هرکسی که تصور کنید رو زده.........به جرات میگم.....تمام قطعات علیزاده ...شهناز....بیگجه خانی...وزیری......لطفی......تهما بی.....هرکسی......رو زده....و من به چشم واقعا دیدم....که خیلی از شاگردا میان پیشش ولی سبکشون یکی دیگست.....و میشینن واسش یکی از قطعات خیلی کمیاب علیزاده رو میزنن.....ولی بلافاصله کیوان ساکت همون قطه رو بهتر از خود شخص میزنه...........اینکه توی اجراهاش با سبک و روش خودش ساز میزنه...دلیل نمیشه که چیزهای دیگه رو نزده و نمیتونه بزنه............به نظر من این شخص یکی از اعجوبه های موسیقی ماست......
کی میگه موسیقی ما پیشرفت نکرده.......؟ شاید تو سازهای دیگه زیاد اتفاقی نیفتاده باشه......
مثلا شما توی 200 سال گذشته.....چند تا استاد بزرگ سنتور یا کمانچه یا نی میتونی نام ببری؟ ماکزیمم از هرکدوم 5...6..تا...........اما تار؟ چند تا؟ شاید بیش از 50 تا بشه اسم برد.........
یعنی هر سازی پیشرفت نکرده باشه....تار و سه تار توی این اواخر خیلیییی تغیرات داشته.......خود تار نوازی علیزاده رو نگاه کنید.....به کل دگرگون کرد شیوه ی نوازندگیه تار رو........و و و ...که حرف واسه گفتن زیاده...اما بحثش در نوشتار نمیگنجه

mehdi m
Thursday 13 October 2011, 10:19 PM
من نمیدونم چرا وقتی به سوال یکی از دوستان پاسخی درست یا غلط داده میشه مثلا همین دراب چپ سریعا توسط دوستان دیگه مورد موعظه قرار میگیریم که چرا و........ هدف چیز مهمتری است نه زیر سوال بردن کسی یا استادی.....به هر حال ما هم نظرات شخصی خودمون را بیان میکنیم و به نظر دیگران هم احترام میگذاریم امیدوارم دوستی که این سوال را مطرح کرد هم به نتیجه مشخصی برسه

r_a_m_i_n
Friday 14 October 2011, 10:17 AM
خب منم قصدم این بود که به سوال دوستمون جواب بدم دیگه.....به نظر من دراب چپ اون بود که گفتم.....و منم به نوبه ی خودم قصد داشتم حرکت صحیحش رو بگم که دچار اشتباه نشه..........
حالا شماها نظرتون رو گفتید...منم گفتم........دیگه تصمیم گیری با خودش

shadi_davarzani
Monday 17 October 2011, 11:25 AM
از همه دوستان ممنونم.
اما من یادم میاد استاد بهم گفت دراب چپ متشکل از چهار مضرابه و با درابی که به جای شروع با راست، با چپ شروع میشه متفاوته.

J.D.M
Thursday 19 January 2012, 01:40 PM
1- تقدیم به رامین خان:
در مورد مضراب چپ هم استاد بنده گفته که باید « چپ + راست + چپ » زده بشه...
البته من کتاب های استاد ساکت رو میزنم و این چیزی هست که من یاد گرفتم و با نظر شما موافقم‼
ما که اینطوری یاد گرفتیم و از « دراب + مضراب چپ » توی سه گاه استفاده میکنیم و یه فرم نواختن هست، همچنین بهش دراب چب نمیگیم ...

r_a_m_i_n
Thursday 19 January 2012, 04:19 PM
1- تقدیم به رامین خان:
در مورد مضراب چپ هم استاد بنده گفته که باید « چپ + راست + چپ » زده بشه...
البته من کتاب های استاد ساکت رو میزنم و این چیزی هست که من یاد گرفتم و با نظر شما موافقم‼
ما که اینطوری یاد گرفتیم و از « دراب + مضراب چپ » توی سه گاه استفاده میکنیم و یه فرم نواختن هست، همچنین بهش دراب چب نمیگیم ...

آخه ببینید...اینجا یکم بحث گیج کننده میشه :
دوستان میگن دراب چپ میشه : دراب راست + مضراب چپ
من میگم اون اسمش دراب چپ نیست....چون با راست شروع میشه... من میگم دراب چپ اینه : مضراب چپ+راست + چپ......یعنی دقیقا برعکس اون حرکت....که کاملا اصولی هم هست که حرکتی برعکس مضراب راست بشه مضراب چپ.......
حالا اگه دوستان میگن راست چپ راست+ چپ......میشه دراب چپ .......
پس یه حرکته دیگه هم داریم که بعد از دراب چپ مضراب راست بزنیم ( چپ راست چپ + راست ...یعنی بعد از دراب چپی که من میگم یک راست سریع و قوی بزنیم......) اگه اینطور که دوستان میگن باشه که اسم این حرکت ( چپ راست چپ+ راست ) میشه دراب راست
که هممون میدونیم این اسمش دراب راست نیست

mixer
Thursday 19 January 2012, 05:51 PM
بله تا اونجایی که من مطلع هستم! کلا دراب تشکیل شده از سه مضراب پیاپی راست چپ راست!
حالا دراب چپ عبارت از اون مجموعه ی سه تایی یعنی دراب به اضافه ی یک مضراب چپ دیگر در انتها!
یعنی میشه: (راست-چپ-راست) + چپ!

اونوقت دوراب چهارتایی از چپ کدومه ؟!!!

mixer
Thursday 19 January 2012, 05:53 PM
این نیست....

تو رو خدا نزن این حرفو درسته کم استفاده میشه . . .
اما استفاده میشه . . .تو کتاب ها و جزوات اساتید هم هست :am

mixer
Thursday 19 January 2012, 05:56 PM
سلام

احسنت بر شما . ..
خیلی خوشم اومد از این حرفت . . .
درود :41:

mixer
Thursday 19 January 2012, 06:04 PM
آهان راستی داشت یادم می رفت . ..

دوراب چپ فکر کنم همونی هست که علی میگه . . .

دوراب معمولی + یک مضراب چپ . . .
دارا دا دام . . . اره همینه

r_a_m_i_n
Friday 20 January 2012, 12:43 AM
تو رو خدا نزن این حرفو درسته کم استفاده میشه . . .
اما استفاده میشه . . .تو کتاب ها و جزوات اساتید هم هست :am

میشه یک کتاب مثال بزنی؟

من از این اساتید کتاب دارم : ساکت....خالقی...علیزاده.....درو یش خان...ذوالفنون....زرین پنجه...علی اکبر شهنازی...بیگجه خانی....ارشد تهماسبی...وزیری...جلیل شهناز....لطفی....شعاری....ردیف میرزا عبداله و داریوش طلایی و دوامی هم دارم....
اما توی هیچ کدوم بجز ساکت دراب چپ ندیدم....حالا اگه شما توی جزوه یا کتابی دیدید منو هم در جریان بذارید

mehdi m
Friday 20 January 2012, 09:14 AM
سلام از همه دوستان تشکر میکنم که دوباره این بحث داغ دراب چپ را شروع کردن به نظرم ما باید به یک اتفاق نظر برسیم و بدونیم کلاجواب درست کدومه
از mixer عزیز هم تشکر

J.D.M
Friday 20 January 2012, 11:59 AM
آره چون واقعا به تفاهم نرسیدن نوازنده ها توی یه مبحث بنیادی و اساسی شاید بشه گفت یه فاجعه هست اونم توی موسیقی سنتی که تاریخ آهنگین کشورمون هست‼

+ بعدا" نوشته: خب بالاخره جواب درست رو برای راضی کردن خودم دریافتم (توی مایه های اکتشاف) :19:
یکی از دلایل اشتباه بنده این بوده که چون دراب معکوس از مضراب چپ شروع میشده، من فکر میکردم که دراب چپ هست و زیاد لازم نداشتم تا اسم صحیحش رو بدونم تا چند روز پیش که این تاپیک رو دیدم‼
من با اینکارم استاد ساکت رو هم بدنام کردم (در حد آبروبری) در صورتی که ایشون توی اول کتاب سوم شیوه ی نوین آموزش تار و سه تارشون گفتن که دراب معکوس از مضراب چپ شروع میشه پس درنتیجه دراب چپ نیست.
پس در کل همون طوری که دوستان عزیز گفتن اینطوری میشه:
دراب: « راست + چپ + راست »
دراب معکوس: « چپ + راست + چپ »
دراب چپ: « (راست + چپ + راست) + چپ »
بالاخره موضوع کاملا روشن شد (البته فقط برای خودم ها :41: )

badsos
Sunday 1 April 2012, 02:50 PM
با دورد
باید عرض شود که ما یه دراب چب داریم یه چپ دراب. دوستان چرا از مسئله ی دراب 4 تایی غافل شدیم همه گیمون..
ما دراب های 4 تایی هم داریم... به این موضوع هم باید توجه کنیم.. ما دراب هایی داریم که به سه نت متفاوت می خورن.... نوع دراب ها زیاد هست و اکثر اساتیدم از همه شون به جاش استفاده می کنن
دراب چپ راست چپ راست چپ هست
چپ دراب درابیه که با مضراب چپ شروع میشه.
سرتون رو درد اوردم
بدرود.....به بزرگی خودتون می بخشین..

AliB
Sunday 1 April 2012, 05:45 PM
با دورد
باید عرض شود که ما یه دراب چب داریم یه چپ دراب. دوستان چرا از مسئله ی دراب 4 تایی غافل شدیم همه گیمون..
ما دراب های 4 تایی هم داریم... به این موضوع هم باید توجه کنیم.. ما دراب هایی داریم که به سه نت متفاوت می خورن.... نوع دراب ها زیاد هست و اکثر اساتیدم از همه شون به جاش استفاده می کنن
دراب چپ راست چپ راست چپ هست
چپ دراب درابیه که با مضراب چپ شروع میشه.
سرتون رو درد اوردم
بدرود.....به بزرگی خودتون می بخشین..

اگر چهار تایی فرض کنیم که دیگه اسمش دراب نیست! (دراب چپ و چپ دراب ) که مجموعه های چهار تایی هستند البته با تفکیک اکسنت ها برای تمایز مضراب دراب از مضراب چهارم ! فکر می کنم هر کدوم از حالت های دیگر تعاریف و اسامی مربوط به خودش رو می طلبه!