PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : قطعه شناسی

mary1510
Friday 21 October 2011, 06:06 PM
سلام به همه دوستان
پیشنهاد دارم دوستان واساتید محترم در صورتی که صلاح میدونن بعضی قطعات رو بذارن ومیزان های مختلف اونو برای ما مبتدی ها توضیح بدن . مثلا چهامضراب شور ازکتاب سی قطعه چهارمضراب استاد پایور رو توضیح بدن که از فلان میزان تا فلان میزان درگوشه فلان تنظیم شده ؛ ویامثلا نت ایست فلان است یا شاهد فلان است واز این قبیل ....
البته پیشنهاد من کتاب های سی قطعه چهارمضراب استا دپایور - بیست قطعه استاد مشکاتیان ویا ردیف دوره ابتدائی استاد پایور است که دوستان توضیح بدن و ماخوش بحالمون بشه .
البته از دوستانی همچون آقایان دانشمند - هادیان وسایر دوستان که این قبیل اطلاعات رو دارن انتظار میره این کاررو به هرنحو که صلاح میدونن شروع بفرمایند .
سایرخانم ها وآقایان که این اطلاعات رو دارن ومن اسمشونو نمیدونم هم لطف کنند کمک کنند. متشکرم

mary1510
Saturday 22 October 2011, 05:43 PM
سلام

آقایان دانشمند ؛ هادیان ؛ اولیائی و .......

همچنان منتظریم .

Razoniaz
Sunday 23 October 2011, 07:02 AM
سلام به همه دوستان
پیشنهاد دارم دوستان واساتید محترم در صورتی که صلاح میدونن بعضی قطعات رو بذارن ومیزان های مختلف اونو برای ما مبتدی ها توضیح بدن . مثلا چهامضراب شور ازکتاب سی قطعه چهارمضراب استاد پایور رو توضیح بدن که از فلان میزان تا فلان میزان درگوشه فلان تنظیم شده ؛ ویامثلا نت ایست فلان است یا شاهد فلان است واز این قبیل ....
البته پیشنهاد من کتاب های سی قطعه چهارمضراب استا دپایور - بیست قطعه استاد مشکاتیان ویا ردیف دوره ابتدائی استاد پایور است که دوستان توضیح بدن و ماخوش بحالمون بشه .
البته از دوستانی همچون آقایان دانشمند - هادیان وسایر دوستان که این قبیل اطلاعات رو دارن انتظار میره این کاررو به هرنحو که صلاح میدونن شروع بفرمایند .
سایرخانم ها وآقایان که این اطلاعات رو دارن ومن اسمشونو نمیدونم هم لطف کنند کمک کنند. متشکرم

سلام مریم خانم
من ابتدا تشکر می کنم بابت تاپیک بسیار خوبی که ایجاد کردید. بدون شک این تاپیک می تونه همه ما را در جهت شناخت بهتر قطعات اساتید عزیزمون یاری کنه. به هرحال بنده هر کمکی از دستم بر بیاد دریغ نمی کنم. برای منظم بودن تاپیک نظرم اینه که از یک دستگاه مثلا "شور" شروع کنیم. قطعاتی رو از کتابهای زنده یاد استاد پایور و زنده یاد استاد مشکاتیان و یا دیگر اساتید انتخاب کنیم و اونها را بررسی کنیم. و بعد سراغ دستگاه دیگری بریم...
به هرحال این کار از عهده یک نفر بر نخواهد آمد و کمک و یاری همه دوستان عزیز رو می طلبه.

mary1510
Sunday 23 October 2011, 01:55 PM
سلام برشما
آقای دانشمند میدونید که از من کار ی برنمیاد جز این که از نوشته ها ودانش امثال شما استفاده کنم ، واز سایر دوستان خواهش کنم کمک کنند تا مامبتدی ها یادبگیریم ؛ بخصوص اونایی که مثل من فرصت کلاس رفتن ندارن وعلاقه هم دارن که یاد بگیرن ضمن این که فکر نمی کنم این مطالب رو تو کلاسا بگن وخیلی ها هستند که می خوان یاد بگیرن .
درهر صورت شما استادید وازهرجا صلاح میدونید شروع بفرمایید . دوستان هم کمک خواهند کرد فقط یه استاد باید شروع کنه تا بقیه هم ادامه بدن .
حالا برای شروع من یه سئوال می پرسم :
درچهارمضراب شور استاد پایور از کتاب سی قطعه چهارمضراب ؛ وقتی گفته میشه که این قطعه پس ازگردش در فضای درآمد شور به گوشه ی شهناز رفته وبه شور فرود می آید.
کمش پنج شش تا سئوال توش هست:
گردش درفضای درآمد شور - گوشه ی شهناز - فرود به شور ....
هرکدام از کدام میزان شروع میشه ؟ اصلا وجه مشخصه اون ها چیه ؟ وقتی می گیم به فلان دستگاه یا گوشه فرود میاد یعنی چی ؟ و.......

متشکرم

Razoniaz
Sunday 23 October 2011, 02:53 PM
سلام برشما
آقای دانشمند میدونید که از من کار ی برنمیاد جز این که از نوشته ها ودانش امثال شما استفاده کنم ، واز سایر دوستان خواهش کنم کمک کنند تا مامبتدی ها یادبگیریم ؛ بخصوص اونایی که مثل من فرصت کلاس رفتن ندارن وعلاقه هم دارن که یاد بگیرن ضمن این که فکر نمی کنم این مطالب رو تو کلاسا بگن وخیلی ها هستند که می خوان یاد بگیرن .
درهر صورت شما استادید وازهرجا صلاح میدونید شروع بفرمایید . دوستان هم کمک خواهند کرد فقط یه استاد باید شروع کنه تا بقیه هم ادامه بدن .
حالا برای شروع من یه سئوال می پرسم :
درچهارمضراب شور استاد پایور از کتاب سی قطعه چهارمضراب ؛ وقتی گفته میشه که این قطعه پس ازگردش در فضای درآمد شور به گوشه ی شهناز رفته وبه شور فرود می آید.
کمش پنج شش تا سئوال توش هست:
گردش درفضای درآمد شور - گوشه ی شهناز - فرود به شور ....
هرکدام از کدام میزان شروع میشه ؟ اصلا وجه مشخصه اون ها چیه ؟ وقتی می گیم به فلان دستگاه یا گوشه فرود میاد یعنی چی ؟ و.......

متشکرم

سلام
ممنونم از پرسشهای خوبتون. ببینید بحث گردش در یک دستگاه یا آواز یا به عبارت دیگر "گوشه ها" یکی از بحثهای مهم موسیقی ایرانی هستش. به طور معمول در هر دستگاه یا آواز، خواننده یا نوازنده از گوشه ای شروع به خواندن یا نواختن می کند که اغلب گوشه درآمد آن دستگاه و یا آواز می باشد سپس بعد از طی یک سیکل صعودی به نقطه اوج می رسد و بعد روند نزولی ادامه پیدا می کند تا دوباره به نقطه شروع یا همان درآمد برسد.

به عنوان مثال در دستگاه "شور" خواننده یا نوازنده از "درآمد شور" شروع می کند سپس به گوشه "شهناز" و یا "سلمک" رفته بعد به "قرچه" بعد "رضوی" و سپس به نقطه اوج که "حسینی" است و بعد از آن پس از اجرای "شهناز" و یا "سلمک" دوباره به "درآمد شور" باز می گردد.
در این فراز و فرودها هر بار یک نت خاص به عنوان نت شاهد، نت ایست و ... خودنمایی می کند. به طور مثال در "شور سل" نت شاهد "درآمد شور" نت "سل" می باشد، شاهد "شهناز" درجه چهارم یعنی نت "دو" میباشد با توجه به این نکته که در این گوشه و گوشه های بعدی مانند قرچه، رضوی و حسینی نت "ر" کرن می شود. در قرچه نت شاهد درجه ششم درآمد یعنی"می" می باشد. در رضوی نت شاهد درجه هفتم درآمد یعنی نت "فا" و در حسینی درجه هشتم درآمد یا همان نت "سل" میباشد.
همانطور که از روی نت هم مشخص است روند صعودی است: سل - دو - می - فا - سل
پس از آنکه خواننده یا نوازنده "حسینی" را اجرا کرد نوبت فرود است. در اینجا اغلب پس از اجرای "شهناز" یا "سلمک" به "درآمد" فرود می آید.
*ناگفته نماند که مثال فوق روند اجرای یکی از اجراهای معمول در دستگاه شور را به تصویر می کشد وگرنه ممکن است در یک اجرا گوشه های دیگر شور نیز اجرا شوند و یا بعضی از گوشه هایی که نام برده شد اجرا نشوند.
شکل زیر ممکن است ما را در درک بهتر این روند یاری نماید:
You can see links before reply

به هرحال به اتفاق دوستان حتما راجع به این موضوع بحثهای مفصل تری در آینده خواهیم داشت.

ostadbanan
Wednesday 26 October 2011, 10:51 AM
سلام
آقا ممنون خیلی مختصر و مفید توضیح دادین البته ساز من سنتور نیست ولی فکر کنم اصول کلی یکی باشه . اگه ممکنه بقیه دستگاهها و گوشه ها رو هم با شکل توضیح دهید.
اما یه سوال : آیا میشه شور رو از یک گوشه بالاتر از درآمد مثلا (رضوی) شروع کرد و در فرود هم به درآمد بازگشت؟

Razoniaz
Wednesday 26 October 2011, 01:32 PM
سلام
آقا ممنون خیلی مختصر و مفید توضیح دادین البته ساز من سنتور نیست ولی فکر کنم اصول کلی یکی باشه . اگه ممکنه بقیه دستگاهها و گوشه ها رو هم با شکل توضیح دهید.
اما یه سوال : آیا میشه شور رو از یک گوشه بالاتر از درآمد مثلا (رضوی) شروع کرد و در فرود هم به درآمد بازگشت؟

درود بر دوست عزیزم.
به کمک دوستان عزیز حتما بقیه دستگاهها و آوازها رو هم اینجا مورد بررسی قرار خواهیم داد. فقط قبلش اجازه بفرمایید که توی دستگاه شور چندتا قطعه را بررسی کنیم...
در مورد سوالتون هم عرض کنم که عرف و رسم معمول اینه که اغلب دستگاه و آواز را از درآمد شروع می کنند و بعد سراغ بقیه گوشه های دیگر می روند البته اجباری در این کار نیست و گاها دیده میشه که از گوشه های دیگر شروع می کنند به طور مثال گاهی آواز سه گاه را از گوشه "مخالف" که اوج سه گاه می باشد یا آواز دشتی را از گوشه اوجش یعنی "عشاق" شروع می کنند...
البته در این مورد قواعد خاصی وجود دارد که به مرور مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

mary1510
Thursday 3 November 2011, 06:56 PM
سلام جناب رازونیاز
مافقط شمارو اذیت می کنیم بقیه اساتید شرکت نمی کنند که مارومون بشه سئوال کنیم پس باید ببخشید وما قدردان شما هستیم.
فرمودید دردستگاه شور از گوشه درآمد و بعدشهناز یا سلمک شروع می کنیم وبعد می ریم به...اوج و....بالاخره فرود به درآمد . بسیارخوب لطفا به عنوان مثال یکی از گوشه هارو بیشتر توضیح بفرمائید .یعنی مثلا وقتی می گیم گوشه شهناز ؛ این از چه نتی شروع میشه شاهد چیه ؛ ایست چیه و.... ومهمتر ازهمه دامنه نت های مورداستفاده توهرگوشه تاکجاست ؟ وآیا هرگوشه همیشه ملودی یکسانی داره ؟ یعنی اینکه ما برای هرگوشه یک الگوی یکسانی داریم یا اینکه الگوهای متفاوتی دارن ؟
اگه سئوالاتم خیلی پرت ونامربوط هستند ببخشد خصلت مبتدی بودنه . لطفا دوستان نخندند!

R.M
Thursday 3 November 2011, 08:12 PM
سلام
مريم جان تايپيک خيلي خوبي را گذاشتيد از شما ممنونم......همچنين از جناب راز و نياز به خاطر اطلاع رسانيشان, اقاي راز و نياز شما در توضيحا تتون گفتيد "قرچه" بعد "رضوی" و سپس به نقطه اوج که "حسینی" است...مگر اوج دستگاه شور شهناز نيست؟

Razoniaz
Saturday 5 November 2011, 10:22 AM
سلام جناب رازونیاز
مافقط شمارو اذیت می کنیم بقیه اساتید شرکت نمی کنند که مارومون بشه سئوال کنیم پس باید ببخشید وما قدردان شما هستیم.
فرمودید دردستگاه شور از گوشه درآمد و بعدشهناز یا سلمک شروع می کنیم وبعد می ریم به...اوج و....بالاخره فرود به درآمد . بسیارخوب لطفا به عنوان مثال یکی از گوشه هارو بیشتر توضیح بفرمائید .یعنی مثلا وقتی می گیم گوشه شهناز ؛ این از چه نتی شروع میشه شاهد چیه ؛ ایست چیه و.... ومهمتر ازهمه دامنه نت های مورداستفاده توهرگوشه تاکجاست ؟ وآیا هرگوشه همیشه ملودی یکسانی داره ؟ یعنی اینکه ما برای هرگوشه یک الگوی یکسانی داریم یا اینکه الگوهای متفاوتی دارن ؟
اگه سئوالاتم خیلی پرت ونامربوط هستند ببخشد خصلت مبتدی بودنه . لطفا دوستان نخندند!

سلام mary1510 عزيز
اين وظيفه بنده هستش که اگه اطلاعاتي هرچند ناچيز داشته باشم در اختيار شما و دوستان عزيز قرار بدم. بنده هم از شما تشکر مي کنم بابت سوالهاي خوبي که مطرح مي کنيد. اميدوارم که بقيه دوستان هم توي اين تاپيک فعاليت داشته باشند.
براي درک بهتر گوشه ها نياز است که نت شاهد و گستره آنها را بدانيم. نت شاهد و گستره گوشه ها در برخي از گوشه هاي مهم دستگاه شور به شرح زير مي باشد:
گوشه سلمک: نت شاهد درجه چهارم گام شور وگستره ملودی تا درجه پنجم گام شور.
گوشه شهناز: نت شاهد درجه چهارم گام شور وگستره ملودی تا درجه ششم گام شور.
گوشه قرچه: نت شاهد درجه ششم گام شور و گستره ملودی تا درجه هفتم گام شور .
گوشه رضوي: نت شاهد درجه هفتم گام شور و گستره ملودی تا درجه هشتم گام شور .
گوشه حسيني: نت شاهد درجه هشتم گام شور و گستره ملودی تا درجه دهم گام شور .
در مورد اينکه آيا يک گوشه از نظر ملوديک، توسط اساتيد مختلف به صورت کاملا يکسان اجرا مي شود يا خير بايد عرض کنم که اينطور نيست. شما حتي بطور مثال مي بينيد که در کتاب دوره ابتدايي سنتور زنده ياد استاد پايور و دوره رديف زنده ياد استاد صبا گوشه شهناز به دو صورت متفاوت اجرا مي شوند. ولي اصول پايه مانند نت شاهد، نت ايست و گستره ملودي در هر دو رعايت مي گردد.
مسلما يکي از راههاي موثر در شناخت گوشه هاي موسيقي ايراني گوش کردن به موسيقي مي باشد. سعي کنيد از همين دستگاه شور شروع کنيد و آلبوم هاي اساتيد مختلف را گوش دهيد.
در اينجا براي نمونه همون چهارمضراب شور اثر زنده ياد استاد فرامرز پايور رو بررسي اجمالي مي کنيم:

چهارمضراب از درآمد اول شور شروع می شه و بعد ثانیه 31 درآمد دوم و تا زمان 2:45 در حقیقت روی درآمدهای اول و دوم شور اجرا می شه. البته مواقعی به گوشه های دیگه ای هم اشاره می شه بعنوان مثال در زمان 1:25 اشاره اي به گوشه خارا و در زمان 2:11 اشاره ای به گوشه "رهاوی" داره.
در زمان 2:45 گوشه شهناز شروع می شه تا زمان 3:03 که اشاره ای داره به قرچه و رضوی و بعد در زمان 3:12 اشاره ای به گوشه حسینی داره. در زمان 3:28 دوباره به شهناز فرود میاد تا زمان 3:45 که در حقیقت فرود به درآمد شور داریم.

سلام
مريم جان تايپيک خيلي خوبي را گذاشتيد از شما ممنونم......همچنين از جناب راز و نياز به خاطر اطلاع رسانيشان, اقاي راز و نياز شما در توضيحا تتون گفتيد "قرچه" بعد "رضوی" و سپس به نقطه اوج که "حسینی" است...مگر اوج دستگاه شور شهناز نيست؟

سلام دوست عزيز نظر لطف شماست. نه دوست عزيز اوج دستگاه شور گوشه شهناز نيست.

ostadbanan
Saturday 5 November 2011, 11:06 AM
سلام دوست گرامی . کاش برای ما هم که دسترسی به این چهار مضرابها نداریم یه کاری میشد کرد آخه ما سازمون یه چیز دیگست و این فایلها رو نداریم. مثلا نمیشه لینک دانلودش رو بذارین تا ما هم گوش کنیم؟

Razoniaz
Saturday 5 November 2011, 11:29 AM
سلام دوست گرامی . کاش برای ما هم که دسترسی به این چهار مضرابها نداریم یه کاری میشد کرد آخه ما سازمون یه چیز دیگست و این فایلها رو نداریم. مثلا نمیشه لینک دانلودش رو بذارین تا ما هم گوش کنیم؟

سلام دوست عزيز بفرماييد اين هم لينک دانلود چهارمضراب شور اثر زنده ياد استاد پايور

mary1510
Saturday 5 November 2011, 12:21 PM
سلام مجدد
آقاتورو خدا یه زحمت دیگه هم بکشید وگوشه هائی روکه فرمودید روی نت هم مشخص کنید و مارو حسبی شرمنده کنید ممنون.
البته منظورم فقط روی همون چهارمضراب شوره.

mary1510
Monday 7 November 2011, 08:19 AM
سلام جناب رازونیاز
شرمنده که پرروئی می کنم . و می دونم زحمت داره اگه اسکن نت مورد نظر (چهارمضراب شور) مقدور نیست . همین که آدرس میزان ها در خطوط مربوطه ذکر بشه کفایت می کنه . و ماشرمنده خواهیم شد.
ثانیه 31 صفحه 1 خط xمیزان yدرآمد دوم
ثانیه 1:25 صفحه 1 خط xمیزان y اشاره به گوشه خارا
ثانیه 2:11 صفحه z خط x میزان y اشاره به گوشه رهاوی
ثانیه 2:45 صفحه z خط x میزان y گوشه شهناز
ثانیه 3:03 صفحه zخط xمیزان y اشاره به قرچه ورضوی
ثانیه 3:12 صفحه z خط xمیزان yاشاره به گوشه حسینی
ثانیه 3:28 صفحه z خط xمیزان y فرود به شهناز
ثانیه 3:45 صفحهz خط xمیزان y فرود به درآمد شور
من جدول رو تنظیم کردم گذاشتن اعداد دست شمارو می بوسه !
متشکرم
من فاصله گذاشتم ولی حذف شده !!!

Razoniaz
Tuesday 8 November 2011, 01:52 PM
سلام جناب رازونیاز
شرمنده که پرروئی می کنم . و می دونم زحمت داره اگه اسکن نت مورد نظر (چهارمضراب شور) مقدور نیست . همین که آدرس میزان ها در خطوط مربوطه ذکر بشه کفایت می کنه . و ماشرمنده خواهیم شد.
ثانیه 31 صفحه 1 خط xمیزان yدرآمد دوم
ثانیه 1:25 صفحه 1 خط xمیزان y اشاره به گوشه خارا
ثانیه 2:11 صفحه z خط x میزان y اشاره به گوشه رهاوی
ثانیه 2:45 صفحه z خط x میزان y گوشه شهناز
ثانیه 3:03 صفحه zخط xمیزان y اشاره به قرچه ورضوی
ثانیه 3:12 صفحه z خط xمیزان yاشاره به گوشه حسینی
ثانیه 3:28 صفحه z خط xمیزان y فرود به شهناز
ثانیه 3:45 صفحهz خط xمیزان y فرود به درآمد شور
من جدول رو تنظیم کردم گذاشتن اعداد دست شمارو می بوسه !
متشکرم
من فاصله گذاشتم ولی حذف شده !!!

ممنونم از شما بابت تهیه جدول فوق و عذر میخوام بابت اینکه دیر جواب می دم. دو سه روزی بود دسترسی به سایت نداشتم.
ثانیه 31 صفحه 1 خط شش میزان اول درآمد دوم
ثانیه 1:25 صفحه 2 خط 3 میزان 3 اشاره به گوشه خارا
ثانیه 2:11 صفحه 3 خط 3 میزان 1 اشاره به گوشه رهاوی
ثانیه 2:45 صفحه 3 خط 7 میزان 1 گوشه شهناز
ثانیه 3:03 صفحه 3 خط 9 میزان 2 تا انتهای خط دهم اشاره به قرچه ورضوی
ثانیه 3:12 صفحه 3 خط 10 میزان 1 اشاره به گوشه حسینی
ثانیه 3:28 صفحه 4 خط 2 میزان 1 فرود به شهناز
ثانیه 3:45 صفحه 4 خط 4 میزان 4 فرود به درآمد شور

mary1510
Tuesday 8 November 2011, 04:57 PM
سلام جناب استاد دانشمند
به حق استاد کلمه زیبنده ای است . وچون دربالا نمی شد بیش ازیک بار تشکرکنم این پست را زدم تا بتونم بگم صدبار تشکر می کنم .
اگه پرروئی نباشه پیشنهاد دارم بقیه 30 قطعه رو ادامه بدین و یا هرطور که صلاح می دونید این شیوه ادامه پیدا کنه و مارو رها نکنید توروخدا .
درود برشما

Razoniaz
Saturday 12 November 2011, 02:20 PM
سلام جناب استاد دانشمند
به حق استاد کلمه زیبنده ای است . وچون دربالا نمی شد بیش ازیک بار تشکرکنم این پست را زدم تا بتونم بگم صدبار تشکر می کنم .
اگه پرروئی نباشه پیشنهاد دارم بقیه 30 قطعه رو ادامه بدین و یا هرطور که صلاح می دونید این شیوه ادامه پیدا کنه و مارو رها نکنید توروخدا .
درود برشما

ممنونم دوست عزیز. شما همیشه به بنده حقیر لطف داشتید.
من نظرم اینه که یک سری قطعات مانند پیش درآمد، چهارمضراب، تصنیف و ... در دستگاه شور بررسی کنیم و بعد به دستگاههای دیگه بپردازیم. سعی می کنم هرچه زودتر چند تا قطعه برای این کار انتخاب کنم اگه شما و بقیه دوستان هم قطعاتی در دستگاه شور معرفی کنید خیلی ممنون می شم.

mary1510
Saturday 12 November 2011, 03:15 PM
سلام جناب دانشمند
ازتون خیلی متشکرم ؛ شما حق استادی به گردن همه ی مادارین وهرطور که صلاح بدونین همون درسته . فقط لطفا فراموشمون نکنید .
منتظررررررررررررررررررررر رریم .
درود برشما

mary1510
Saturday 12 November 2011, 03:24 PM
سلام به بقیه دوستا ن . واین سئوال که کجائید ؟؟!!
آقای هادیان . آقای مضراب ؛ زینب خانم لطفا شرکت کنید.
آقا رامین ؛آقای بهادر و..........
لطفاشرکت کنید . من که مبتدیم ولی بحث خیلی عالیه و هیچ جا گیر نمیاد .
درود برهمه

alireza_jafarian
Saturday 12 November 2011, 10:20 PM
سلام.
موضوع این تاپیک خیلی خوبه فقط ای کاش منحصر به ساز سنتور نمیکردیدش. چون این موضوع چندان به نوع ساز مربوط نمیشه.
جناب رازونیاز، مابین نوشته هاتون دیدم که سلمک رو درجه چهارم شور دونستید.چند جای دیگه هم قبلا دیدم که سلمک رو درجه چهارم میدونند و برام سوال شده که چرا سلمک رو درجه چهار میدونند در حالی که وقتی ملودی ردیف رو میبینم به طور مشخصی روی درجه ششم تاکید میکنه و درجه چهار جایگاهی درش نداره.
مثلا توی شور سل همه ی اشاره ی سلمک به می هستش،خیلی عجیبه که شاهدش رو نت دو بدونیم! نظر شما چیه؟

Razoniaz
Monday 14 November 2011, 10:02 AM
سلام.
موضوع این تاپیک خیلی خوبه فقط ای کاش منحصر به ساز سنتور نمیکردیدش. چون این موضوع چندان به نوع ساز مربوط نمیشه.
جناب رازونیاز، مابین نوشته هاتون دیدم که سلمک رو درجه چهارم شور دونستید.چند جای دیگه هم قبلا دیدم که سلمک رو درجه چهارم میدونند و برام سوال شده که چرا سلمک رو درجه چهار میدونند در حالی که وقتی ملودی ردیف رو میبینم به طور مشخصی روی درجه ششم تاکید میکنه و درجه چهار جایگاهی درش نداره.
مثلا توی شور سل همه ی اشاره ی سلمک به می هستش،خیلی عجیبه که شاهدش رو نت دو بدونیم! نظر شما چیه؟

سلام دوست عزیزم.
خیلی خوشحالم که توی این بحث شرکت کردید. همونطور که شما اشاره کردید بهتره موضوع این تاپیک را فقط به ساز سنتور محدودش نکنیم و قطعات سازهای دیگه هم توی این تاپیک مورد بررسی قرار بگیره.
در مورد سلمک هم نظر بنده این هست که گرچه اشارات زیادی به درجه ششم شور می شه ولی مانند گوشه شهناز تکیه اصلی روی درجه چهارم گام شور هستش. همانطور که خود شما هم مستحضر هستید نت "ایست" این گوشه درجه چهارم شور هستش. مثلا در شور "سل" نت ایست گوشه سلمک نت "دو" خواهد بود.
نظر شخصی من اینه که نت شاهد این گوشه درجه چهارم شور هستش.

alireza_jafarian
Monday 14 November 2011, 12:07 PM
مرسی.
آخه اگه قرار بود نت ایست رو شاهد بدونیم دیگه تعریف جداگانه ای برای نت ایست در نظر نمیگرفتیم.اگه اینجوری هم بخواهیم پیش بریم کل موسیقی ما میشه نظر شخصی که؟ من میگم این، یکی دیگه میگه اون... چی کار باید کرد پس؟

Razoniaz
Monday 14 November 2011, 12:29 PM
مرسی.
آخه اگه قرار بود نت ایست رو شاهد بدونیم دیگه تعریف جداگانه ای برای نت ایست در نظر نمیگرفتیم.اگه اینجوری هم بخواهیم پیش بریم کل موسیقی ما میشه نظر شخصی که؟ من میگم این، یکی دیگه میگه اون... چی کار باید کرد پس؟

دوست خوبم. مسلما تعریف نت ایست و نت شاهد با هم متفاوت هستش هیچ شکی در این نیست. از اون جهت نت ایست را که در اینجا درجه چهارم شور هستش ذکر کردم که شما در پست قبلیتون در مورد سلمک نوشته بودید " درجه چهار جایگاهی درش نداره."
از طرف دیگه علت ذکر عبارت "نظر شخصی من" در پست قبلی بنده این هستش که شما پرسیده بودید "نظر شما چیه"... وگرنه این فقط نظر شخصی من نیست.
شاد باشید دوست عزیز

Razoniaz
Monday 14 November 2011, 01:36 PM
سلام دوستان
طبق پیشنهاد دوست خوبمون alireza_jafarian عزیز قرار شد این تاپیک منحصر به سنتور نباشه و قطعات سازهای دیگه یا قطعاتی که به صورت گروهی اجرا می شوند هم توی این تاپیک بررسی بشه.
در اینجا برنامه شماره 236 تکنوازان که توسط اساتید عزیز زنده یاد پرویز یاحقی، جلیل شهناز، فضل الله توکل و جهانگیر ملک در دستگاه شور اجرا شده رو جهت تحلیل و بررسی خدمت دوستان معرفی می کنم. امیدوارم دوستان عزیز ضمن گوش کردن به این قطعه زیبا، تحلیل خودشون از قطعه را بنویسند.

لینک دانلود قطعه
(You can see links before reply)

Key1_Music
Monday 14 November 2011, 02:21 PM
ممنونم . تاپیک خیلی خوبیه

Razoniaz
Sunday 20 November 2011, 11:59 AM
سلام دوستان
طبق پیشنهاد دوست خوبمون alireza_jafarian عزیز قرار شد این تاپیک منحصر به سنتور نباشه و قطعات سازهای دیگه یا قطعاتی که به صورت گروهی اجرا می شوند هم توی این تاپیک بررسی بشه.
در اینجا برنامه شماره 236 تکنوازان که توسط اساتید عزیز زنده یاد پرویز یاحقی، جلیل شهناز، فضل الله توکل و جهانگیر ملک در دستگاه شور اجرا شده رو جهت تحلیل و بررسی خدمت دوستان معرفی می کنم. امیدوارم دوستان عزیز ضمن گوش کردن به این قطعه زیبا، تحلیل خودشون از قطعه را بنویسند.

لینک دانلود قطعه

سلام دوستان. پس چی شد؟ خواهش می کنم با نظرات و مطالب خودتون کمک کنید تا این تاپیک پربارتر بشه...

mary1510
Monday 21 November 2011, 06:05 PM
سلام استاد
متاسفانه من که قادر به تجزیه وتحلیل نیستم .سایر دوستان هم یا کم لطفند ویا درمحضر شما روشون نمیشه ویا ...
پس مثل همیشه خواهش می کنم شما پیش قدم بشید . مسلما خیلی از دوستان مشتاقند .
درود برشما

alireza_jafarian
Tuesday 22 November 2011, 09:25 AM
سلام رفقا
این قطعه رو گوش دادم.چیزی که به ذهنم میرسه:
قطعه رو به سه قسمت تقسیم میکنم. قسمت آوازی_قسمت ضربی اول و قسمت ضربی دوم(جایی که ریتم تغییر میکنه)
توی قسمت آوازی به نظرم با رهاب شروع میشه و درامد های شور رو میزنه و به نظرم توی قسمت ضربی اول هم بیشتر توی درامد میچرخه هنوز و حرکتهای درامد رو داره. توی اواخر قسمت ضربی اول یه اشاره ای به گریلی هم داره(دقیقه 7)
اما توی قسمت ضربی دوم اتفاق های بیشتری میفته که من زیاد سر در نمیارم.فکر میکمنم توی دقیقه 10 یه اشاره هایی به شهناز میشه.اما نمیدونم چرا ویولن سعی داره نت ر کرن رو با نتهای دیگه حل کنه و از ر کرن استفاده نکنه(؟).اگه اشتباه نکنم اواخر دقیقه 9 هم یه چیزایی شبیه به سلمک میزنه.

Razoniaz
Tuesday 22 November 2011, 09:46 AM
باسلام خدمت دوستان عزیز
من با اجازه همگی عزیزان تحلیل خودم رو از این قطعه بیان می کنم و امیدوارم بقیه دوستان هم نتیجه تحلیل و بررسی خودشون رو اینجا بیان کنند تا به یاری خدا به جمع بندی کاملی از این بحث برسیم.
بدون شک وقتی همگی دانسته ها و آموخته ها مون رو روی هم بگذاریم به دایره المعارف بزرگی دست خواهیم یافت چرا که بزرگمهر حکیم گفت "همه چیز را همگان دانند".

قبل از شروع به این نکته مهم اشاره کنم که تحلیل بنده بر اساس تجربیات و دانسته های شخصیم که البته بسیار اندک هستند، میباشد. پس تحلیل بنده عاری از خطا و اشتباه نیست و از دوستان خواهشمندم هرجا اشتباهی از بنده مشاهده نمودن حتما عنوان نمایند.

همانطور که قبلا اشاره کردم این برنامه توسط اساتید برجسته این مرز و بوم زنده یاد استاد پرویز یاحقی، استاد جلیل شهناز، استاد فضل الله توکل و زنده یاد استاد جهانگیر ملک در دستگاه شور اجرا شده است.
این برنامه در شور "فا" اجرا شده است. برنامه در ثانیه 30 با تکنوازی استاد یاحقی در درآمد شور شروع می گردد که البته استاد توکل هم وی را همراهی می کند و جملاتی در درآمد اول و دوم شور
اجرا می نمایند. در زمان 1:22 نیز استاد شهناز جملاتی را در درآمد شور اجرا می نماید. زیبایی و هماهنگی جملات این اساتید واقعا حائز اهمین می باشد.
در زمان 2:31 قطعه ضربی با ریتم 6/4 (شش/چهار) در درآمد شور آغاز می گردد و به ترتیب استاد یاحقی و استاد توکل و استاد شهناز با اجرای جملات بسیار زیبا و هماهنگ به هنرنمایی می پردازند. در زمان 8:15 استاد شهناز با اجرای جملاتی در گوشه شهناز و سپس فرود در درآمد شور این قطعه ضربی را به اتمام می رسانند.
نت میزان اول و دوم قطعه ضربی 6/4:

قطعه ضربی بعدی با ریتم 6/8 (شش/هشت) با اجرای جملات بسیار زیبای استاد یاحقی در درآمد شور از زمان 9:30 شروع می گردد. واقعا انتخاب جملات فوق العاده هستش در مقابل این زیبایی حرفی برای گفتن نمی مونه... و بعد هم استاد توکل با اجرای زیبای خودش این زیبایی رو چند برابر می کنه. در زمان 11:18 استاد شهناز شروع به نواختن می کنه و جملاتی را اجرا می کنند که اشاره ای دارن به درآمد ابوعطا و واقعا چه جملات زیبایی. اینجا جا داره اشاره ای هم به تمبک استاد ملک بکنیم که چقدر زیبا و هنرمندانه این هنرمندان را همراهی می کنه.
نت چند میزان اول قطعه ضربی 6/8:
در زمان 12:20 به نظر میاد که استاد یاحقی اشاره ای به گوشه نغمه می کنند و مجددا به شور فرود میاند. و بعد از اجرای جملاتی در درآمد شور توسط ایشان، این برنامه فوق العاده به پایان می رسه.
من که فوق العاده از این برنامه لذت بردم. روح رفتگان این بزم قرین رحمت باد و عمر بازماندگان پاینده باد...

Razoniaz
Wednesday 23 November 2011, 08:43 AM
سلام دوستان
ضمن اینکه از دوستان عزیز خواهشمندم که فعالیت بیشتری توی این تاپیک داشته باشند، یکی دیگه از برنامه های تکنوازان را اینجا می گذارم تا مورد بررسی قرار بگیره.

دانلود قطعه (You can see links before reply)

Razoniaz
Saturday 26 November 2011, 02:14 PM
سلام دوستان
ضمن اینکه از دوستان عزیز خواهشمندم که فعالیت بیشتری توی این تاپیک داشته باشند، یکی دیگه از برنامه های تکنوازان را اینجا می گذارم تا مورد بررسی قرار بگیره.

ظاهرا تنها مخاطب این تاپیک خودم هستم.
دوستان لطفا اگه تحلیل هم نمی کنید نظرتون رو راجع به قطعه بیان کنید. اگه اینگونه قطعات را که حاصل فرهنگ و تمدن چندین هزار ساله ما هستش رو از این هنرمندانی که واقعا هرکدومشون یک دنیا ارزش دارن نشنویم پس قراره چه موسیقی ای رو گوش بدیم؟!
لطفا بیایید کمی با انصافتر با این هنرمندان برخورد کنیم. همانطور که آرش برای دفاع از میهنش جانش رو در کمانش گذاشت، این هنرمندان هم برای دفاع از موسیقی و فرهنگ این مرز و بوم، تمام روح و روانشون رو در ساز دمیدند و نواختند. پس بی انصافی است اگر من و تو گوش به آوای جان آنها که آوای هنر و فرهنگ و تمدن این مرز و بوم است ندهیم.
مگر نوایی خوشتر از ویلن ملک و یاحقی یا تار شریف و شهناز و سنتور توکل و ورزنده و پایور و ... وجود دارد که از اینها رو بگردانیم و به سمت نوای دیگری برویم؟
دوستان لطفا توی این تاپیک فعالیت کنید. نیاز نیست قطعات رو تحلیل کنید فقط نظرتون رو بنویسید. مطمئن باشید اثری که یکبار گوش دادن به این قطعات در نوازندگی شما خواهد داشت از اثر صدها ساعت تمرین بیشتر خواهد بود.

در زیر بنده تحلیل خودم را از قطعه زیر بیان می کنم. گرچه مانند گذشته ممکنه ناقص باشه ولی امیدوارم به واقعیت اجرا نزدیک باشه.

در این برنامه متاسفانه نامی از نوازندگان این اثر بسیار زیبا برده نشده ولی چیزی که به نظرم میاد اینه که ویلنش رواستاد یاحقی، تار را استاد جلیل شهناز، سنتور را استاد فضل الله توکل و ضرب را هم احتمالا استاد جهانگیر ملک یا استاد امیر ناصر افتتاح نواخته اند. البته از دوستانی که اطلاعات دقیقتری در این مورد دارند خواهش می کنم حتما ذکر بفرمایند.
این قطعه در شور "لا" اجرا شده. ابتدا ویلن و سپس تار و بعد هم سنتور در گوشه "شهناز" بداهه نوازی می کنند. در زمان 1:41 ویلن، قطعه ضربی 6/8 سنگین زیبایی را در گوشه "شهناز" شروع می نماید. بعد از آن هم تار و سنتور جملاتی را در گوشه "شهناز" می نوازند.
در زمان 3:51 ویلن جملات بسیار زیبایی رو در "قرچه" می نوازند و مجددا در زمان 4:22 به "شهناز" فرود میان. بعد از آن تار و سنتور هر کدام اشاره کوتاهی به گوشه "رضوی" می کنند. در زمان 6:22 ویلن حق مطلب را در گوشه "رضوی" ادا می کند و جملاتی بسیار زیبا در این گوشه زیبا می نوازد که واقعا جای ستایش دارد و بعد هم با اجرای گوشه شهناز فرود می آید.
بعد از آن نوبت هنرنمایی سنتور است که قطعه ضربی 6/8 بسیار زیبایی را در گوشه "شهناز" شروع می نماید. به جملات سنتور و تار دقت نمایید که چقدر همرنگ و متناسب با همدیگر انتخاب شده اند. در زمان 9:17 ویلن در "شهناز" شروع می کند و پس از اشاره کوتاهی به "قرچه" جملات بسیار زیبایی را در زمان 9:45 در"رضوی" می نوازد. من که واقعا در مقابل این همه زیبایی هیچ چیزی نمی تونم بگم.
در زمان 10:42 سنتور جملات زیبایی را در گوشه "حسینی" می نوازند و دوباره به "شهناز" فرود میان. بعد هم تار پس از اجرای جملاتی در "شهناز" به زیبایی هرچه تمامتر در زمان 11:51 به "درآمد شور" فرود میان. واقعا که چقدر زیبا. و بعد از آن هم ویلن با اجرای جملاتی در "درآمد شور" و اشاره کوتاهی به "درآمد دشتی" و مجدد فرود به شور این قطعه زیبا را خاتمه می دهند.
هرچه از زیبایی این قطعه بگم کم گفتم. خدا روح رفتگان این بزم را قرین رحمت بدارد و به بازماندگان عمر با عزت عنایت فرماید.

ahmad24
Saturday 26 November 2011, 02:39 PM
واقعا یکی از تاپیکهای بسیار زیبای این سایت بدون شک همین تاپیک هست
اگر دگمه سپاس جا داشت 100 بار سپاس ارسال میکردم

دوستان دیگر هم شاید مانند من از ارسال پست خودداری میکنند بخاطر اینکه این تاپیک زیاد شلوغ نشه و جنبه آموزشی خودش رو حفظ کنه.

از دلایلی که خود من به شخصه پست ارسال نمیکنم این هست که جناب رازونیاز (چه نام زیبایی) اینقدر دقیق توضیح میدهند با اون کلام شیواشون که حاصل تمدن چندهزار ساله هست. که آدم رو مدتها به فکر فرو میبره. تا اینکه بخواد پست ارسال کنه

قصد تملق و زیاده گویی نداشتم. این پست رو زدم تا مطمئن باشید این تاپیک علاقه مندان خودش رو داره و منتظر آهنگها و تفسیرهای زیبا هستیم.

با سپاس

mary1510
Saturday 26 November 2011, 05:15 PM

دوستان دیگر هم شاید مانند من از ارسال پست خودداری میکنند بخاطر اینکه این تاپیک زیاد شلوغ نشه و جنبه آموزشی خودش رو حفظ کنه.

از دلایلی که خود من به شخصه پست ارسال نمیکنم این هست که جناب رازونیاز (چه نام زیبایی) اینقدر دقیق توضیح میدهند با اون کلام شیواشون که حاصل تمدن چندهزار ساله هست. که آدم رو مدتها به فکر فرو میبره. تا اینکه بخواد پست ارسال کنه

قصد تملق و زیاده گویی نداشتم. این پست رو زدم تا مطمئن باشید این تاپیک علاقه مندان خودش رو داره و منتظر آهنگها و تفسیرهای زیبا هستیم.

با سپاس
-----------------------------------------
درود برشما
جانا توسخن از دل ما می گوئی ....

mary1510
Saturday 26 November 2011, 06:01 PM
جناب رازونیاز نکنه خدای نکرده دلسرد بشید . میدونید یاد بچه گیا بخیر آدم دلش میخواد زودبزرک بشه تا مثل بزرگترها ....باشه . الآن هم من دلم میخواد بلد بودم روی این قطعات بحث کنم ونظر بدم ولی حیف بلد نیستم .
ولی مشتاق زیاد داره نگا نکنید نظر نمیدن شاید....
درودبرشما هزار بار

piano4all
Saturday 26 November 2011, 10:19 PM
با سلام و احترام

دوستان عزیز ممنون میشم چنانچه این موسیقی برای شما آشنا هست اسم قطعه و نام نوازنده تار آذربایجانی را بفرمایید

با سپاس

You can see links before reply (You can see links before reply)

alireza_jafarian
Sunday 27 November 2011, 09:23 AM
جناب رازونیاز من هنوز راجع به قطعه قبلی چند تا سوال دارم.
نمیدونم چرا توی تحلیلی که گذاشتید همه ی زمانهایی که مشخص کردید با اختلاف حدودا یک دقیقه اشتباه هستن.
سوال اولم اینه که شما گفتید توی شور فا هستش. وقتی که نسبت فاصله ها به هم دیگه دستگاه ما رو مشخص میکنه چطور میشه با گوش دادن یه قطعه فهمید که نوازنده داره شور فا میزنه یا ر یا سل؟
منظورم اینه که مثلا فکر کنید این قطعه شور فا هست من میام کوک سازم رو طوری تعیین میکنم که نت سل من مطابق نت فای توی قطعه بشه.اینطوری میتونم این قطعه در شور سل بزنم و همصدا با قطعه ی اصلی باشه.یعنی میشه گفت قطعه ی اصلی توی شور سل هست. اشتباه میکنم؟
ای کاش چیزهایی که من گفتم هم میگفتید درست بودن یا نه. سلمک و شهناز رو که فهمیدم اشتباه کردم چون اونجاها اصلا رفته توی ابوعطا و من شاهد ابوعطا رو با شهناز قاطی کردم و گفتم چرا کرن نداره!!!
اما فکر میکنم گریلی رو درست گفتم.یعنی جایی که میخاد وارد شهناز بشه قبلش یه کوچولو گریلی میزنه و بعد وارد شهناز میشه.درسته یا غلطه؟

Razoniaz
Monday 28 November 2011, 06:21 AM
جناب رازونیاز من هنوز راجع به قطعه قبلی چند تا سوال دارم.
نمیدونم چرا توی تحلیلی که گذاشتید همه ی زمانهایی که مشخص کردید با اختلاف حدودا یک دقیقه اشتباه هستن.
سوال اولم اینه که شما گفتید توی شور فا هستش. وقتی که نسبت فاصله ها به هم دیگه دستگاه ما رو مشخص میکنه چطور میشه با گوش دادن یه قطعه فهمید که نوازنده داره شور فا میزنه یا ر یا سل؟
منظورم اینه که مثلا فکر کنید این قطعه شور فا هست من میام کوک سازم رو طوری تعیین میکنم که نت سل من مطابق نت فای توی قطعه بشه.اینطوری میتونم این قطعه در شور سل بزنم و همصدا با قطعه ی اصلی باشه.یعنی میشه گفت قطعه ی اصلی توی شور سل هست. اشتباه میکنم؟
ای کاش چیزهایی که من گفتم هم میگفتید درست بودن یا نه. سلمک و شهناز رو که فهمیدم اشتباه کردم چون اونجاها اصلا رفته توی ابوعطا و من شاهد ابوعطا رو با شهناز قاطی کردم و گفتم چرا کرن نداره!!!
اما فکر میکنم گریلی رو درست گفتم.یعنی جایی که میخاد وارد شهناز بشه قبلش یه کوچولو گریلی میزنه و بعد وارد شهناز میشه.درسته یا غلطه؟

سلام دوست عزیز. ممنونم که توی بحث شرکت می کنید.
در مورد اختلاف زمانها من احساس می کنم که فایل ممکنه مشکل داشته باشه چون وقتی با مدیاپلیر ویندوز اجرا می کنم زمانها دقیقا همون چیزیه که ذکر کردم ولی الان که با موبایل گوش دادم دیدم زمانها متفاوته! برای خودم هم عجیب بود.
در مورد سوال اولتون باید عرض کنم که هر نت فرکانس مشخصی داره که توسط دستگاه تیونر قابل اندازه گیری هست. وقتی به طور مثال نوازنده در حال نواختن نت تونیک یا همون نت شاهد شور هست می تونیم با تشخیص اون نت، تشخیص بدیم که نوازنده در حال نواختن کدام شور می باشد. برای تشخیص اون نت هم یکی از راهها استفاده از تیونر هستش.
ولی در مورد اینکه فرضا من سازم را به گونه ای کوک کنم که بتونم قطعه ای را که در شور "فا" هست در شور "سل" بزنم (یعنی یک پرده کوک ساز را پایین بیاورم) دیگر شوری که من می زنم شور "سل" نخواهد بود بلکه شور "فا" هستش. همچنین نمیشه نتیجه گرفت که قطعه اصلی در شور "سل" اجرا شده.
مثال بارز این مسئله سنتورهای "لا" کوک هست. نوازنده وقتی با ساز "لا" کوک قطعه ای را در شور "سل" می نوازد دقیقا مانند این است که دارد آن را با سنتور "سل" کوک می نوازد یعنی نت تونیک روی خرک سوم هر دو ساز اجرا می گردد ولی صدای حاصله یک پرده متفاوت است. و وقتی فرضا نوازنده تاری در کنار نوازنده سنتور بنشیند باید شور "لا" بنوازد تا با سنتور هماهنگ باشد.
پس ملاک تیونر و فرکانس حاصله از نت می باشد نه ساز.
در مورد آخر هم عرض کنم که شما شروع را با رهاب نوشته بودید که به نظر من قطعه در همون درآمد شور شروع می شه نه رهاب. در مورد گریلی هم حق با شماست احساس می کنم که سنتور در جملاتش یه اشاره کوچیکی به مقدمه گریلی داشت.
شاد باشید دوست عزیز.

alireza_jafarian
Monday 28 November 2011, 09:51 AM
جناب رازونیاز این صحبت های شما در واقعیت موسیقی ایرانی صدق نمیکنه. همونطور که میدونیددر واقعیت موسیقی ایرانی تیونر معنی نداره. و هر نتی میتونه به طور نسبی "دو" حساب بشه.
البته فکر میکنم چون ساز شما سنتور هستش زیاد با این مسئله برخورد نداشتید. توی موسیقی ما(چه درست چه غلط) هر کسی از هر مبنایی که دوست داره ساز میزنه.
به عنوان مثال در سی دی های ردیف نوازی آقای علیزاده کوک سیم اول سه تار یعنی سیم "دو"، " سی بمل" هستش. اگه با این دیدی که شما گفتید نگاه کنیم در واقع علیزاده داره ماهور "سی بمل" میزنه!!
----------------
در مورد رهاب نمیدونم،احتمالا شما درست میگی. اما رهاب هم درامد محسوب میشه دیگه.و اون اولش به من حس حرکت فاصله ی چهارمی رهاب رو داد.نمیدونم.
متشکرم.

Razoniaz
Monday 28 November 2011, 11:32 AM
جناب رازونیاز این صحبت های شما در واقعیت موسیقی ایرانی صدق نمیکنه. همونطور که میدونیددر واقعیت موسیقی ایرانی تیونر معنی نداره. و هر نتی میتونه به طور نسبی "دو" حساب بشه.
البته فکر میکنم چون ساز شما سنتور هستش زیاد با این مسئله برخورد نداشتید. توی موسیقی ما(چه درست چه غلط) هر کسی از هر مبنایی که دوست داره ساز میزنه.
به عنوان مثال در سی دی های ردیف نوازی آقای علیزاده کوک سیم اول سه تار یعنی سیم "دو"، " سی بمل" هستش. اگه با این دیدی که شما گفتید نگاه کنیم در واقع علیزاده داره ماهور "سی بمل" میزنه!!
----------------
در مورد رهاب نمیدونم،احتمالا شما درست میگی. اما رهاب هم درامد محسوب میشه دیگه.و اون اولش به من حس حرکت فاصله ی چهارمی رهاب رو داد.نمیدونم.
متشکرم.

دوست عزیزم. بهتره با تامل بیشتری نسبت به این موضوع بحث بشه. به طور مثال شما به عنوان نوازنده سه تار وقتی قراره به طور مثال در دستگاه شور گروه نوازی کنید، اولین چیزی که می پرسید چیست؟ قراره چه شوری بزنم، راست کوک یا چپ کوک؟ حالا اگر راست کوک بود شور "سل"، شور "لا" یا شور "فا" و اگر چپ کوک بود شور "ر" یا شور "می" یا ... اصلا خواننده خانمه یا آقا، صداش راست کوک هست یا چپ کوک؟ اگه آقا هست صداش در حد "سل" هست یا "لا"؟ و ....
همه این سوالات نشون می ده که مبنایی وجود داره و برای اندازه گیری این مبنا استانداردهای مشخصی وجود داره که یکی از اونها استفاده از تیونر هستش. اتفاقا من برعکس شما اهمیت زیادی برای تیونر در موسیقی ایرانی قائل هستم بخصوص برای گروه نوازی.
در مورد ردیف آقای علیزاده هم اگر نت تونیک ایشون "سی بمل" باشه، بله از لحاظ علمی ایشون دارن ماهور "سی بمل" می زنن که یک پرده از ماهور "دو" بمتر هستش. هیچ مشکلی هم در کار نیست ، ایشون داره از روی نتی که برای ماهور "دو" نوشته شده می زنه ولی صدایی که به گوش می رسه ماهور "سی بمل" هستش. یه نوازنده دیگه هم اگه قرار شد با ایشون همنوازی کنه باید در ماهور "سی بمل" نوازندگی کنه تا با ایشون هماهنگی داشته باشه نه در ماهور "دو"
شاد باشید دوست عزیز

alireza_jafarian
Tuesday 29 November 2011, 09:30 AM
بله به نظرم لزوم وجود این تفاوت مبناها توی گروه نوازی به چشم میاد.

Razoniaz
Tuesday 29 November 2011, 12:19 PM
جناب رازونیاز نکنه خدای نکرده دلسرد بشید . میدونید یاد بچه گیا بخیر آدم دلش میخواد زودبزرک بشه تا مثل بزرگترها ....باشه . الآن هم من دلم میخواد بلد بودم روی این قطعات بحث کنم ونظر بدم ولی حیف بلد نیستم .
ولی مشتاق زیاد داره نگا نکنید نظر نمیدن شاید....
درودبرشما هزار بار

ممنونم از شما مریم خانم که بحث را دنبال می کنید. مطمئن باشید این تاپیک به یاری شما و همه دوستان عزیز ادامه پیدا می کنه.

با سپاس

ممنونم احمد جان واقعا نظر لطف شماست. صمیمانه از شما دوست عزیزم سپاسگزاری می کنم.

---------------------------------------------------
خب دوستان این هم یکی دیگه از برنامه های زیبای تکنوازان در دستگاه شور هست که توسط زنده یاد استاد حبیب الله بدیعی و استاد توکل و زنده یاد استاد جهانگیر ملک اجرا شده.
روح استاد بدیعی قرین رحمت باد که هر وقت به سازش گوش می دم ناخودآگاه اشک از چشمام جاری می شه. ایشون واقعا زیبا و روان ساز می زنن و در بحث مرکب نوازی هم واقعا تبحر دارن. به هرحال خودتون قطعه رو که گوش دادید متوجه این موضوع خواهید شد.
مطمئنم از این قطعه زیبا لذت خواهید برد. شاد باشید.

ahmad24
Tuesday 29 November 2011, 02:55 PM
درود

سپاس فراوان بابت ارسال این آهنگ زیبا

من در جایگاهی نیستم که بتونم در مورد بررسی این قطعات نظر بدم ولی با گوش دادن این قطعه یاد مسائلی افتادم که دوست داشتم بیان کنم:
در پاسخ به منتقدان نا آگاهی که در هر گوشه و کناری موسقی سنتی ایرانی را مورد بی مهری قرار داده و ایراداتی از قبیل تک صدایی بودن و پیشرفت نکردن و... را به این موسقی نسبت میدهند باید از این قطعات مثال زد و از ایشان پرسید در کدام یک از سبکهای به اصطلاح پیشرفته دنیا چنین عمق ماورایی در ملودی ها و همنوازیها و فرم ها به گوش میرسد؟آیا پیشرفت یک سبک موسقی به چند صدایی بودن آن هست؟
اگر موسقی غرب به سوی چند صدایی پیش رفت (در همان دوره باروک) دلیلش ماهیت این موسقی بود که همچنین تکاملی را طلب میکرد.
اگر موسقی سنتی ایران به سوی چند صدایی(هارمونی) پیش رود شاید باید ماهیت و شخصیت این نوع موسقی را فدای موردی کرد که وجود آن لازم نیست و اگر هم لازم باشد اصول هارمونی غرب به درد این موسقی نمیخورد و برای آن باید هارمونیی غیر از هارمونی با فواصل سوم در نظر گرفت.
یک مثال غیر موسیقایی میزنم: یک ده را در نظر بگیرید. طبیعت. دام. زراعت. هوای پاک برای تنفس و آلایش روح و ...
حالا افراد کم سن و سال این ده که با رفت و آمد به شهر با زندگی متفاوتی آشنا شده اند تجربیات خود را برای بزرگترها بیان میکنند و خلاصه کلام این ده رفته رفته به شهری تبدیل میشود . دیگر از هوای سالم خبری نیست . برای تهیه ملزومات زندگی باید آنها را بصورت بی کیفیت و غیر طبیعی از مغازه بخرند و موارد دیگری که احتیاج به بیان نیست.
در این وضعیت هست که افراد آگاه به اشتباه خود پی میبرند ولی دیگر جایی برای برگشت نیست.

برای موسقی ما هم همین اتفاق افتاده و در پاره ای موارد دارد می افتد.
هنوز زمان زیادی از درگذشت یا ازکارافتادگی اساتید موسقی نواحی و موسقی سنتی نگذشته که عموم متوجه از بین رفتن این فرهنگ شفاهی بشوند. و نسلهای آینده مان در زمانی که هیچ فرهنگ شخصیی برایشان نمانده. بی هویت در حال دویدن در پی مسائل سطحی دنیا شاید به فرهنگ حتی امروز خود ما بنازند و بگویند ما قبلا این بودیم.

حرفهای و دردهای زیادی در اعماق ذهنم وجود دارند ولی افسوس که معمولا انسانها همیشه دنبال چیزی هستند که ندارند و قدر داشته ها رو نمیدونند.

با بیان این مطالب شاید دوستان فکر کنند من سنتی کار هستم و تعصب بیجا نسبت به این موسقی دارم. ولی باید عرض کنم اینطور نیست. من موسقی سنتی رو فقط گوش میکنم و لذت میبرم . البته دست و پا شکسته یه چیزایی میزنم ولی تخصصم (متاسفانه) موسقی سنتی نیست.

در پایان هم خسته نباشید میگم به دوستانی که تو این تاپیک فعالیت دارند.

ahmad24
Saturday 3 December 2011, 10:26 PM
خب دوستان این هم یکی دیگه از برنامه های زیبای تکنوازان در دستگاه شور هست که توسط زنده یاد استاد حبیب الله بدیعی و استاد توکل و زنده یاد استاد جهانگیر ملک اجرا شده.

کمک

Razoniaz
Sunday 4 December 2011, 02:35 PM
روح استاد بدیعی قرین رحمت باد که هر وقت به سازش گوش می دم ناخودآگاه اشک از چشمام جاری می شه. ایشون واقعا زیبا و روان ساز می زنن و در بحث مرکب نوازی هم واقعا تبحر دارن. به هرحال خودتون قطعه رو که گوش دادید متوجه این موضوع خواهید شد.
مطمئنم از این قطعه زیبا لذت خواهید برد. شاد باشید.

سلام دوستان
این برنامه که برنامه شماره 751 تکنوازان می باشد با هنرمندی هنرمندان: زنده یاد استاد حبیب الله بدیعی، استاد فضل الله توکل و استاد جهانگیر ملک در دستگاه شور اجرا گردیده است.
این برنامه در شور "می" اجرا شده است. برنامه با تکنوازی استاد بدیعی در درآمد خارا شروع می گردد و با اجرای جملاتی زیبا در ثانیه 30 به درآمد شور فرود میآیند. همانطور که می دانید در "درآمد خارا" درجه ششم گام ربع پرده افزایش می یابد.(در شور "می" نت "دو" سری می شود و در شور "سل" نت "می" کرن می شود). و برای بازگشت به درآمد شور این نت به حالت قبلی خود باز می گردد.
جملات درآمد بسیار زیبا و پر احساس بیان می گردند بعد از آن استاد توکل جملاتی زیبا را در درآمد شور اجرا می کنند. زیبایی و حس نوازندگی این استاد عزیز واقعا قابل تحسین است. در زمان 2:41 استاد بدیعی قطعه ضربی را با ریتم 3/4 شروع می نمایند و جملاتی را در درآمد شور می نوازند. پس از آن هم در زمان 3:48 استاد توکل جملاتی را در درآمد شور می نوازند.
تا اینجا همه چیز معمولی به نظر می رسد ولی ادامه نوازندگی استاد بدیعی از زمان 4:34 به بعد شاهکاری می سازد که تنها از عهده چنین استادانی برمیآید. در زمان 4:50 تا 5:06 استاد بدیعی به سه گاه اشاره ای می کند و جملاتی اجرا می نماید که گوشه شاه ختائی را در ذهن تداعی می کند و بعد از آن به درآمد شور فرود میآیند.
در زمان 5:15 فضا را برای ورود به دشتی آماده می کنند و در زمان 5:22 جملاتی را در دشتی اجرا می کنند (البته احساس می کنم این جملات به دشتی بیرجندی شبیه می باشند). پس از اجرای جملاتی چند که روی درجه چهارم گام (نت "لا" ) ایست دارند، در زمان 5:38 به زیبایی بسیار با پایین آوردن نیم پرده ای درجه پنجم گام (نت "سی" بکار به "سی" بمل تبدیل می شود) تغییر مدولاسیون می دهند و به گام همایون وارد می گردند و پس از اجرای جملاتی در شوشتری در زمان 5:54 جملاتی
را در گوشه بختیاری اجرا می کنند. سپس در زمان 6:07 به درآمد شور فرود می آیند.
در زمان 7:14 نیز استاد توکل جملاتی را در درآمد شور می نوازند. در زمان 8:15 استاد بدیعی قطعه ضربی زیبایی را با ریتم 6/8 (شش-هشت) در درآمد شور شروع می کنند. پس از آن هم استاد توکل در همین ریتم جملات زیبایی را اجرا می کنند. بار دیگر استاد بدیعی پس از اشاره ای به دشتی مجددا در زمان 10:34 پس از تغییر مدولاسیون، جملاتی را در شوشتری اجرا می نمایند و در زمان 10:48 به شور فرود می آیند. در زمان 10:58 همزمان با تغییر ریتم به 6/16 ، استاد بدیعی جملات تکنیکی بسیار زیبایی را به همراه تنبک زنده یاد استاد ملک اجرا می نمایند که نیاز به تعریف ندارند فقط باید گوش داد و لذت برد. پس از آن هم کاهش سرعت قطعه و اجرای جملاتی زیبا در ریتم 3/4 سنگین و بعد هم اجرای جملات آوازی زیبا و پایان.

امیدوارم شما هم مانند من از این برنامه زیبا لذت برده باشید.

Razoniaz
Sunday 4 December 2011, 02:38 PM
درود دوستان
امروز به بهانه روز تولدم یکی از زیباترین برنامه های تکنوازان که توسط زنده یاد استاد حبیب الله بدیعی، استاد منصور صارمی و زنده یاد استاد امیر بیداریان نژاد در شور اجرا شده را خدمت شما معرفی می کنم. برنامه ای که بارها با گوش دادنش گریه افتادم و بارها خندیدم. قطعه ای که گاه مرا به رقص می آورده و گاه با شنیدنش چنان رخوت و بی حسی ای مرا فرا می گرفت که حتی قدرت پلک زدن هم از من سلب می شد. واقعا حکایت عجیبی است موسیقی ایرانی. براستی جمع اضداد است. خنده و گریه، رقص و رخوت، شادی و غم، بزم و رزم، آرامش و اضطراب، وصل و هجران...
سخن دراز نکنم، این قطعه را هر بار که می شنوم احساس متفاوتی را تجربه می کنم. احساسی که از قبل قابل پیش بینی نیست. و هر بار با احساس زیبایی که ناشی از شک و تردید از چگونگی احساسم پس از شنیدن قطعه است، قطعه را گوش می دهم و هنوز نمی دانم که ...

گوش کنید این قطعه زیبا را

ahmad24
Sunday 4 December 2011, 04:33 PM
درود جناب رازونیاز عزیز
تولدتون رو تبریک میگم و بهترینها رو براتون آرزو میکنم

ممنون از زحماتتون تو این تاپیک و همچنین و تاپیک آموزش ردیف دوره ابتدایی سنتور. خسته نباشید.

در پست شماره44

در زمان 2:41 استاد بدیعی قطعه ضربی را با ریتم 3/4 شروع می نمایند و جملاتی را در درآمد شور می نوازند.
ریتم خیلی به 6 ضربی نزدیکه یه جاهاییش که کاملا 6 ضربی میشه. درست میگم ؟یا اشتباه متوجه شدم؟

فکر میکنم زمان رو اشتباه تایپ کردید:

در زمان 4:38 به زیبایی بسیار با پایین آوردن نیم پرده ای درجه پنجم گام (نت "سی" بکار به "سی" بمل تبدیل می شود) تغییر مدولاسیون می دهند و به گام همایون وارد می گردند
در زمان 5:38 دقیقه این مد گردی رخ میده.

باز هم سپاس بابت در اختیار گذاشتن دانشتون

simsimm
Sunday 4 December 2011, 06:03 PM
سلام
با تشکر از قطعه زیبایی که گذاشتید و تبیرک فراوان روز میلادتون

mary1510
Sunday 4 December 2011, 07:03 PM
درودبرشما وتولدتان مبارک استاد ارجمند .
این خصلت کریمان است که روز تولدشان هم هدیه میدن .
دانش تان پرثمر . لبتان خندان . عمرتان به بلندای آفتاب .

alireza_jafarian
Monday 5 December 2011, 12:38 PM
دوست عزیز بسیار هدیه ی به جایی بود!
و چقدر این قطعه به من چسبید...
-------------------------------------------------
در مورد تحلیلش ، تا جایی که من فهمیدم با شک و تردید میگم، لطفا اصلاح کنید اشتباهاتم رو:
این قطعه با درامد شور شروع میشه و مدام وارد آوازهای مختلف مشتق شده از شور میشه.
توی دقیقه 6 یه گزند کوتاه به ابوعطا میزنه
توی 6:40 روی درجه پنجم شور تاکید میکنه و وارد بیات کرد میشه.اینجا ملودی مدل نهفت رو توی بیات کرد اجرا میکنه. یعنی ترکیب فواصل کرد و ملودی نوا.
توی دقیقه 8 فرود میکنه به درامد شور
توی 9:15 به نظرم حالتی شبیه به افشاری داره.
و توی دقیقه 10 وارد دشتی میشه
و در آخر ورود گسترده تری به ابوعطا داره و در ثانیه های آخر فرود میکنه به درامد شور.

امید وارم زیاد پرت نگفته باشم.
-----------------------------------------
جناب ahmad با بخشی از حرفاتون درباره موسیقی ایرانی موافقم و با بخشی هم مخالف.
ببینید چند صدایی بودن نشانه ی پیشرفت نیست. اینکه گفته میشه موسیقی غرب پیشرفته هست به نظر من به این دلیل هست که اون موسیقی روندهای زیادی رو طی کرده. چه توی فلسفه موسیقی چه توی تئوری و چه توی بخشهای دیگه. اون موسیقی هزار بلا سرش اومده از هزار جنبه ی مختلف بهش نگاه شده در صورتی که متاسفانه شرایط در جامعه ی ما در طی چند صد سال گذشته به صورتی نبوده که موسیقیمون چالش های مختلفی رو پشت سر بگذاره.

ahmad24
Monday 5 December 2011, 02:09 PM
جناب ahmad با بخشی از حرفاتون درباره موسیقی ایرانی موافقم و با بخشی هم مخالف.
ببینید چند صدایی بودن نشانه ی پیشرفت نیست. اینکه گفته میشه موسیقی غرب پیشرفته هست به نظر من به این دلیل هست که اون موسیقی روندهای زیادی رو طی کرده. چه توی فلسفه موسیقی چه توی تئوری و چه توی بخشهای دیگه. اون موسیقی هزار بلا سرش اومده از هزار جنبه ی مختلف بهش نگاه شده در صورتی که متاسفانه شرایط در جامعه ی ما در طی چند صد سال گذشته به صورتی نبوده که موسیقیمون چالش های مختلفی رو پشت سر بگذاره.

درود

ممنون که در رابطه با نوشته من نظر دادید
با احترام به نظرتون و با توجه به اطلاعات محدود خودم باید بگم که موسقی ایران هم طی سالیان بیکار نبوده . در سطح عموم جریان نداشته ولی متوقف هم نشده
در موسقی نواحی آهنگهای عجیبی به گوش میرسه که حقیقتا نمیشه گفت از جریان موسقی روز عقب مانده.
اینها فرهنگ شفاهی یی هست که سینه به سینه منتقل شده
البته بخش زیادیش هم بخاطر مسائل موجود در زمانهای مختلف از بین رفته و منتقل نشده

به نظر من نوازندگی اساتیدی همچون جلیل شهناز.استاد مشکاتیان. استاد صبا. استاد کسایی و خیلی های دیگر که اینجا نمیشه ازشون نام برد اثلا نمیتونه عقب مانده باشه.

alireza_jafarian
Monday 5 December 2011, 05:04 PM
آره خب معلومه ، مگه میشه گفت نوازندگی مشکاتیان و صبا و ...(زبونم لال) عقب موندست!!!
نوازندگی این بزرگان و کشف و شهود موسیقیاییشون اعجاب انگیزه!
حرفی که من زدم این نبود. من گفتم موسیقی ما هم مثل روانشناسی ما،مثل جامعه شناسی ما و مثل خیلی چیزهای دیگه ی ما روند های گوناگون و مختلفی رو طی نکرده.

ahmad24
Tuesday 6 December 2011, 03:49 PM
درود

درسته...
یک قومی بابت نوع تفکر اشتباهش در یک دورانی.حالا چیزی بدست آورده
آیا فرهنگهای کهن برای رسیدن به این جایگاه باید کنار گذاشته بشن و با حرکتی جهشی به سوی تفکر بیگانه حرکت کنند؟
اتفاقی که طی 300-400 سال طبق فرهنگ و نگرش اون جامعه افتاده آیا درسته که مو به مو سرمشق جوامع دیگر قرار بگیره؟

استاد صبا نت رو که جایگاهی در موسقی سنتی ایرانی نداشت یاد گرفتند و به خوبی در موسیقی ایران بکار بردند برای حفظ آثار و اینکه اگر قطعه ای که به روش سینه به سینه منتقل شده فراموش شد با مراجعه به این نت یادآوری بشه. ایشون به نحو شایسته به موسقی خدمت کردند.
واقعا گاهی فکر میکنم میبینم چه زحمتی بابت نوشتن این آوازها و گوشه ها کشیدند.
روحش شاد.

منظور من از پست اول این بود که اگر کاری صورت میگیره باید کار اصولی و با فکر باشه.
نه اینکه آکورد دو-می-سل رو می شو کرن کنیم بگیم آکورد ایرانی
یا ملودی گیتار رو با سه تار بزنیم بگیم کار جدید انجام دادیم

دوست نداشتم این پست رو بزنم چون موضوع تاپیک چیز دیگریست و این صحبتها هم تکراری.

Razoniaz
Wednesday 7 December 2011, 06:40 AM
درودبرشما وتولدتان مبارک استاد ارجمند .
این خصلت کریمان است که روز تولدشان هم هدیه میدن .
دانش تان پرثمر . لبتان خندان . عمرتان به بلندای آفتاب .

سلام
با تشکر از قطعه زیبایی که گذاشتید و تبیرک فراوان روز میلادتون

واقعا سپاسگزارم از شما دوستان عزیز. برای شما آرزوی سلامتی، شادکامی و موفقیت دارم.

درود جناب رازونیاز عزیز
تولدتون رو تبریک میگم و بهترینها رو براتون آرزو میکنم

ممنون از زحماتتون تو این تاپیک و همچنین و تاپیک آموزش ردیف دوره ابتدایی سنتور. خسته نباشید.

در پست شماره44

ریتم خیلی به 6 ضربی نزدیکه یه جاهاییش که کاملا 6 ضربی میشه. درست میگم ؟یا اشتباه متوجه شدم؟

فکر میکنم زمان رو اشتباه تایپ کردید:

در زمان 5:38 دقیقه این مد گردی رخ میده.

باز هم سپاس بابت در اختیار گذاشتن دانشتون

سلام احمد جان ممنونم از شما. من هم آرزوی شادی و سلامتی برای شما دوست عزیز دارم.
در مورد ریتم قطعه با توجه به جملات تمبک و همچنین جملات ویلن و سنتور من احساس می کنم که ریتم 3/4 هستش البته در بعضی از جاها جملات شش ضربی از ویلن شنیده می شه ولی دقت به تم های تمبک و آکسان ها نشون می ده که قطعه سه ضربی هستش.

در مورد زمان مدگردی هم حق با شماست اشتباه تایپ کرده بودم که اصلاحش می کنم. ممنونم از شما بابت دقت تون.

alireza_jafarian
Thursday 15 December 2011, 06:03 PM
پس چی شد تحلیل این قطعه آخر؟

Razoniaz
Monday 19 December 2011, 11:52 AM
برنامه شماره 115 تکنوازان (You can see links before reply)

این اثر بسیار زیبا توسط زنده یاد استاد حبیب الله بدیعی، استاد منصور صارمی و زنده یاد استاد امیر بیداریان نژاد در شور "می" اجرا شده است.

قطعه با نوازندگی زنده یاد استاد بدیعی با اجرای جملاتی در درآمد شور شروع می گردد. در ثانیه 50 اشاره ای به گوشه خارا می کنند و در زمان 1:09 مجددا به درآمد شور فرود می آیند.
پس از آن استاد صارمی جملاتی را در درآمد شور اجرا می نمایند. در زمان 2:24 قطعه ضربی بسیار زیبا با ریتم 6/8 با نوازندگی ویلن و همراهی تمبک شروع می گردد. واقعا زیباست واقعا زیباست.
به صدای ویلن و به نرمی و لطافت آرشه کشیدن استاد بدیعی دقت نمایید. من شخصا عقیده دارم که از نظر نرمی و لطافت نوازندگی، ایشون واقعا سرآمد هستند.
در مورد زیبایی جملات ویلن و سنتور که واقعا نمیشه چیزی گفت. در اینجا واقعا بجاست که به نوازندگی تمبک که چقدر زیبا ویلن و سنتور رو همراهی می کنه توجه ویژه بشه.
در زمان 6:03 سنتور جملات بسیار زیبایی را در درآمد ابوعطا اجرا می کنه. از اینجا به بعد واقعا گفتگوی این سه ساز فوق العاده است. زمان 6:43 به بعد به نظر من اوج این قطعه است وقتی ویلن و سپس سنتور جملاتی را در حجاز ابوعطا می نوازند و چه زیبا می نوازند. گاهی آدم در مقابل عظمت و زیبایی یک اثر هیچی برای گفتن نداره و بهتره سکوت کنه...
پس از فرود سنتور به درآمد شور، ویلن در زمان 8:00 کم کم فضا را برای تغییر ریتم آماده می نماید و در زمان 8:12 این تغییر ریتم به 6/16 به زیبایی صورت می گیرد.
ویلن و سنتور جملاتی را در درآمد شور می نوازند. در زمان 9:15 ویلن جملاتی را در گوشه "رهاوی" می نوازند و مجددا به درآمد شور فرود میآیند. در زمان 9:57 هم اشاره ای به دشتی می کنند و پس از اجرای جملاتی زیبا در دشتی، با آرام نمودن تدریجی سرعت قطعه و اجرای جملاتی در ریتم 4/4 سنگین قطعه ضربی را خاتمه می دهند.
پس از آن سنتور جملات بسیار زیبایی را اجرا می کنند. فرم جملات بسیار زیبا و دلنشین می باشند. تکیه این جملات بر درجه چهارم شور یعنی نت شاهد ابوعطا می باشد (در اینجا نت "لا) برای همین حالتی ابوعطا گونه دارند. این فرم جملات را در نوازندگی زنده یاد استاد پایور در اجرای زنده ای که با استاد اسماعیلی از چهارمضراب پژواک داشتند و همچنین در نوازندگی استاد مشکاتیان در آلبوم تمنا می توانید ببینید.
بعد هم ویلن جملاتی را اجرا می نمایند که جملات اولیه آن در قالب مثنوی هستند. البته مثنوی قالبی است که بیشتر برای آوازهای بیات ترک، افشاری و دستگاه سه گاه استفاده می شود ولی در اینجا استاد بدیعی در این اثر بدیع جملاتی را در این قالب در شور اجرا می نمایند. روحش قرین رحمت باد.

Razoniaz
Saturday 24 December 2011, 02:36 PM
درود بر همه دوستان عزیزم
امیدوارم که این تاپیک که دوست عزیزمون مریم خانم ایجادش کردند تا اینجا مفید واقع شده باشه. پس از بررسی دستگاه شور پیشنهاد من اینه که در ادامه به یکی از آوازهای شور بپردازیم. نظر شما کدوم آواز هستش؟
ابوعطا؟ بیات ترک؟ افشاری؟ و یا دشتی؟

ahmad24
Saturday 24 December 2011, 03:58 PM
درود
سپاس از اینکه به فکر این تاپیک هستید
به نظر من که فرقی نمیکنه.تا نظر دوستان چی باشه

البته بخاطر اینکه "آواز دشتی" از قافله عقب نمونه فکر کنم بهتر باشه با اون شروع کنیمd

باز هم سپاس...

mary1510
Saturday 24 December 2011, 05:42 PM
درود براستادعزیز آقای دانشمند
با احمد آقا موافقم . هرچند نظرشما ازهمه صائب تراست ؛ تشخیص شما برای ما مبتدی ها مغتنم است (البته من مبتدیم وسایردوستان کلاس ها از من بالاترند)
ازهمه متشکرم که شرکت می کنند. بویژه از استاد عزیز

Razoniaz
Sunday 25 December 2011, 10:21 AM
درود
سپاس از اینکه به فکر این تاپیک هستید
به نظر من که فرقی نمیکنه.تا نظر دوستان چی باشه

البته بخاطر اینکه "آواز دشتی" از قافله عقب نمونه فکر کنم بهتر باشه با اون شروع کنیمd

باز هم سپاس...

ممنونم احمد عزیز از اینکه این تاپیک را دنبال می کنید. چشم از دشتی شروع می کنیم.

درود براستادعزیز آقای دانشمند
با احمد آقا موافقم . هرچند نظرشما ازهمه صائب تراست ؛ تشخیص شما برای ما مبتدی ها مغتنم است (البته من مبتدیم وسایردوستان کلاس ها از من بالاترند)
ازهمه متشکرم که شرکت می کنند. بویژه از استاد عزیز

مریم خانم شما همیشه به بنده لطف داشتید. حقیقتش اینجا بحث استاد و شاگردی نیست در مقابل دریای بیکران موسیقی ایرانی همه ما شاگردیم...
با اجازه همه دوستان عزیز اولین اجرا در دشتی را اختصاص می دهیم به برنامه شماره 140 برنامه تکنوازان که با نوازندگی اساتید عزیز حبیب الله بدیعی، مجید نجاحی و جهانگیر ملک اجرا شده است.
هرچه از زیبایی این اثر و احساس عمیق و ژرف نوازندگان این اثر بگم کم گفتم. بهتره قضاوت به عهده خود شما عزیزان باشه...

برنامه شماره 140 تکنوازان (You can see links before reply)

Razoniaz
Sunday 8 January 2012, 02:21 PM
سلام دوستان
بابت تاخیر در بروز رسانی این تاپیک عذرخواهی می کنم. و از دوستان عزیزی که به فکر این تاپیک هستند و پیگیر مطالب هستند تشکر می کنم.

دوستان آواز دشتی را برای ادامه این تاپیک معرفی کردند بنده هم انجام وظیفه نمودم و یکی از آثار زیبای تکنوازان را در آواز دشتی خدمت عزیزان معرفی نمودم.
قبل از اینکه به بحث پیرامون این اثر زیبا بپردازیم جا داره که کمی در مورد آواز دشتی صحبت کنیم.
همانطور که از نام این آواز بر میاد، نام این آواز از دشت گرفته شده. نامی برگرفته شده از دامان طبیعت و هستی. طبیعتی که متغیر است. گاه با ما سر سازگاری دارد و گاه چنان سر ناسازگاری پیش می گیرد که وصفش ناگفتنی است. طبیعتی که گاه ما را می خنداند و گاه می گریاند. طبیعتی که تغییر و دگرگونی، جزء لاینفکی از آن است.
شاید به خاطر همین باشد که آواز دشتی که برگرفته از همین طبیعت است نت شاهدش با نت متغیرش یکسان است. در هیچ دستگاه و یا آواز دیگری چنین نیست.

نت شاهد نتی است که در یک دستگاه ، آواز و یا گوشه بیش از دیگر نتها خودنمایی می کند. به اصطلاح دیگر بیشترین تکیه روی آن نت می شود. نت متغیر هم نتی است که در حین اجرای گوشه به اندازه ربع پرده یا نیم پرده زیر یا بم می گردد و حال و هوا را عوض می نماید. و عجبا که در دشتی این هر دو یکیست. برای همین پس از گوش دادن به این آواز احساس عجیب و ناشناخته ای سراسر وجودمان را فرا می گیرد. من نام این احساس را غم و اندوه نمی گذارم. غم از جنس دیگری است. شاید بتوان آن را اضطراب نامید. اضطرابی که ناشی می شود از شناخت این حقیقت که محکمترین تکیه گاه ها (نت شاهد)، همان بی ثبات ترین آنها (نت متغیر) هستند! اضطرابی ناشی از شناخت این حقیقت که آرامش و اضطراب، خند و گریه، غم و شادی و بالاخره هستی و نیستی فاصله ای بسیار اندک از هم دارند. فاصله ای به اندازه نت شاهد و نت متغیر در آواز دشتی!!!

گوشه های دشتی را می توان به دو بخش تقسیم نمود. بخش اصلی که شامل درآمد، بیات راجع، عشاق و سارنج (که برای فرود به درآمد شور به کار می رود) می باشد. و گوشه های دیگری مانند دیلمان، گیلکی، غم انگیز، حاجیانی، دشتستانی، بیدگانی و ...

بررسی برنامه شماره 140
اين قطعه زیبا در دشتي "سي" اجرا شده. همانطور که مي دانيد نت شاهد دشتي درجه پنجم گام شور مي باشد. به طور مثال اگر شور "مي" بنوازيم دشتي ما دشتي "سي" خواهد بود. يا اگر شور "سل" بنوازيم دشتي ما دشتي "ر" خواهد بود.
قطعه با نوازندگي زيباي زنده ياد حبيب ا... بديعي در درآمد دشتي شروع مي گردد و پس از اجرا جملاتي زيبا، استاد نجاحي هم جملاتي را در درآمد دشتي با سنتور اجرا مي کنند. حتما به نوانس ها و حالت صداي سنتور استاد نجاحي دقت کرديد. براي اجراي اين حالت، پس از مضراب زدن بر روي يک سيم، دست ديگر در پشت خرک روي همان سيم فشار داده مي شود. البته اجراي دقيق و زيباي اين حالت نياز به تبحر ويژه اي دارد.
پس از آن قطعه ضربي با ريتم 6/8 سنگين شروع مي گردد. جملات اوليه ويلن در درآمد دشتي است. در زمان 3:00 ويلن جملاتي را در بيات راجع اجرا مي نمايد. سنتور نيز در همين گوشه به اجراي جملاتي مي پردازد و پس از فرود به درآمد دشتي، مجددا با اشاره به گوشه بيات راجع زمينه را براي ويلن مهيا مي کند تا ويلن هم دوباره در بيات راجع جملاتي را بنوازند.
پس از اتمام قطعه ضربي اول در زمان 5:42 ويلن جملاتي را اجرا مي نمايد که حال و هوای گوشه دشتستانی را دارد. بعد از آن هم سنتور جملات کوتاهی را در درآمد و بیات راجع اجرا می کند.
و بعد قطعه ضربی دوم با ریتم 6/8 با نوازندگی تمبک شروع می گردد. جا داره که اینجا از نوازنده تمبک هم یادی بشه. روحش قرین رحمت ابدی باد. ویلن جملاتی را در درآمد و سپس در زمان 7:56 جملاتی را در بیات راجع اجرا می نماید. و سپس سنتور پس از اجرای چند جمله در درآمد به بیات راجع اشاراتی می نماید. از زمان 9:25 تا 9:40 سنتور جملات زیبایی را با تکنیک زیبایی اجرا می کنند. پس از آن ویلن جملات زیبایی را در بیات راجع می نوازند. از این جا به بعد ویلن نقش اصلی را به عهده می گیرد و با اجرای جملات بسیار زیبایی بخصوص پس از زمان 12:10 به هنرنمایی می پردازد. جملات آخر که با سرعت زیاد و در ریتم 6/16 نواخته می شوند نشان دهنده تسلط بالای زنده یاد استاد بدیعی می باشد. در سنتور، این فرم نوازندگی به مضراب پرانی معروف است ولی در ویولن را نمی دانم شاید اصطلاح آرشه پرانی را بکار برند.
خلاصه بعد از خاتمه قطعه ضربی زنده یاد استاد بدیعی قطعه را با اجرای جملاتی در درآمد دشتی به پایان می برند. روحشان قرین رحمت باد.

ahmad24
Sunday 8 January 2012, 03:02 PM
درود
دستتون درد نکنه
این موزیکها خیلی زیبا هستند
وقتی متوجه میشیم چه اتفاقی توش می افته زیبا تر و صمیمی تر هم میشه
واقعا دستتون درد نکنه

Razoniaz
Tuesday 10 January 2012, 02:28 PM
سلام دوستان
برنامه شماره 1 گلهای تازه به نام "جدایی" یکی از برنامه های زیباییست که در دشتی اجرا شده. امیدوارم که از شنیدن این برنامه لذت ببرید. ممنون می شم اگه نظر و یا تحلیل خودتون رو از این قطعه بنویسید.

برنامه شماره 1 گلهای تازه (جدایی) (You can see links before reply)

Razoniaz
Saturday 28 January 2012, 09:55 AM
سلام دوستان
برنامه شماره 1 گلهای تازه به نام "جدایی" یکی از برنامه های زیباییست که در دشتی اجرا شده. امیدوارم که از شنیدن این برنامه لذت ببرید. ممنون می شم اگه نظر و یا تحلیل خودتون رو از این قطعه بنویسید.

برنامه شماره 1 گلهای تازه (جدایی) (You can see links before reply)

سلام دوستان یعنی هیچ کسی در مورد این آلبوم زیبا نظری نداشت!!!

alireza_jafarian
Friday 3 February 2012, 02:17 PM
با تشکر از جناب رازونیاز که این قطعات رو انتخاب میکنن و میذارن اینجا. من که به شخصه خیلی لذت میبرم. مخصوصا این دو تا قطعه ی آخر بسیار زیبا بودن و مثال های به جایی هستند برای زیبایی موسیقی ایرانی همراه با سازهای غربی.
اول یک سوال داشتم: در مورد بیات راجه بیشتر توضیح بدید. بیات راجه به گوشه ای میگن که دشتی شبیه همایون میشه؟ چرا این گوشه توی کتاب آقای طلایی نیست؟

چیزهایی که در مورد قطعه ی آخر به ذهنم رسید:
توی دقیقه 6:30 درجه دوم دشتی بکار میشه. حالا نمیدونم این حالت رو اوج بدونیم یا بیات راجه(چون به نظر من کمی شبیه اصفهان میشه)
دقیقه 8 ازون حالت در میاد و دوباره وارد درامد دشتی میشه.
دقیقه 11:20 به نظرم وارد اوج دشتی میشه و از اونجا توی دقیقه 12:50 وارد بیات ترک میشه فکر کنم. شبیه روح الارواح بیات ترکه.
دقیقه 13:55 فرود میکنه به دشتی
اگه اشتباه نکنم دقیقه 14:30 افشاری میشه
و بعدش فرود میکنه به دشتی. این فرودش خیلی زیبا بود
پیانو همین حرکت قبلی رو تکرار میکنه
از حدود دقیقه 17 به بعد سعی میشه فرود ها روی شاهد ابوعطا باشه نه دشتی.
و در 19 کاملا وارد ابوعطا میشه
دقیقه 20:20 خسرو و شیرین توی ابوعطا رو اجرا میکنه
و در آخر هم فرود به دشتی
دو سه دقیقه آخر بعد از اینکه دکلمه شروع میشه نمیدونم چه اتفاقی میفته.

mary1510
Friday 3 February 2012, 02:32 PM
سلام به آقایان رازونیاز و جعفریان . خوش بحالتون که اینقدرقشنگ زیروبم دستگاهها وآوازهای موسیقی ملی رو میشناسید وازش لذت می برید . لطفا درمورد شناخت گوشه ها ودستگا ه ها وراههای یادگیری آن بیشتر توضیح بفرمایید . به خاطر حق استادی که دارید دستتون را می بوسم .متشکرم

alireza_jafarian
Friday 3 February 2012, 06:20 PM
والا من که این چیزایی که شما گفتی نیستم...
در مورد ردیف ، توی گروه سه تار یه فعالیت هایی میشه.بیایید شاید به دردتون خورد

ahmad24
Friday 3 February 2012, 06:23 PM
سلام به آقایان رازونیاز و جعفریان . خوش بحالتون که اینقدرقشنگ زیروبم دستگاهها وآوازهای موسیقی ملی رو میشناسید وازش لذت می برید . لطفا درمورد شناخت گوشه ها ودستگا ه ها وراههای یادگیری آن بیشتر توضیح بفرمایید . به خاطر حق استادی که دارید دستتون را می بوسم .متشکرم

درود
نظر منم همینه...

Razoniaz
Sunday 5 February 2012, 09:12 AM
با تشکر از جناب رازونیاز که این قطعات رو انتخاب میکنن و میذارن اینجا. من که به شخصه خیلی لذت میبرم. مخصوصا این دو تا قطعه ی آخر بسیار زیبا بودن و مثال های به جایی هستند برای زیبایی موسیقی ایرانی همراه با سازهای غربی.
اول یک سوال داشتم: در مورد بیات راجه بیشتر توضیح بدید. بیات راجه به گوشه ای میگن که دشتی شبیه همایون میشه؟ چرا این گوشه توی کتاب آقای طلایی نیست؟

چیزهایی که در مورد قطعه ی آخر به ذهنم رسید:
توی دقیقه 6:30 درجه دوم دشتی بکار میشه. حالا نمیدونم این حالت رو اوج بدونیم یا بیات راجه(چون به نظر من کمی شبیه اصفهان میشه)
دقیقه 8 ازون حالت در میاد و دوباره وارد درامد دشتی میشه.
دقیقه 11:20 به نظرم وارد اوج دشتی میشه و از اونجا توی دقیقه 12:50 وارد بیات ترک میشه فکر کنم. شبیه روح الارواح بیات ترکه.
دقیقه 13:55 فرود میکنه به دشتی
اگه اشتباه نکنم دقیقه 14:30 افشاری میشه
و بعدش فرود میکنه به دشتی. این فرودش خیلی زیبا بود
پیانو همین حرکت قبلی رو تکرار میکنه
از حدود دقیقه 17 به بعد سعی میشه فرود ها روی شاهد ابوعطا باشه نه دشتی.
و در 19 کاملا وارد ابوعطا میشه
دقیقه 20:20 خسرو و شیرین توی ابوعطا رو اجرا میکنه
و در آخر هم فرود به دشتی
دو سه دقیقه آخر بعد از اینکه دکلمه شروع میشه نمیدونم چه اتفاقی میفته.

سلام دوست عزیزم
ابتدا سپاسگزاری می کنم بابت تحلیلی که بر قطعه نوشتید. در مورد بیات راجع یا بیات راجه عرض کنم که این گوشه در آوازهای دشتی و اصفهان و همچنین دستگاه نوا اجرا می گردد. حالت ملودی این گوشه در دشتی دقیقا مانند آنچه که در اصفهان هست می باشد برای همین تداعی کننده آواز اصفهان است. منتها در فرود به درآمد متفاوت هستند.
در مورد سوال دوم شما عرض کنم که برخی از گوشه ها در ردیفهای اساتید نیامده است. مثلا گوشه حسینی که یکی از گوشه های مهم شور می باشد در ردیف سنتور استاد صبا نیامده است.
شاد باشید دوست عزیز.

Razoniaz
Sunday 5 February 2012, 09:21 AM
سلام دوستان

امیدوارم از گوش دادن به این اثر بسیار زیبا لذت برده باشید. وقتی این آثار فوق العاده را میشنویم پی به عظمت، زیبایی و غنای موسیقی ایرانی می بریم.
بدون شک وقتی موسیقی و شعر به خوبی با هم پیوند بخورند، آثار جاودانه ای خلق می شوند که همیشه باقی می مانند. این اثر هم همینگونه است. پیوند شعر با موسیقی و حتی پیوند موسیقی با نام اثر از نکات قابل توجه این برنامه است.

این اثر زیبا با آهنگسازی و نوازندگی زنده یاد استاد جواد معروفی و صدای گرم عبدالوهاب شهیدی و شعرهای بسیار زیبایی از فرخی سیستانی و سعدی و همچنین دکلمه بسیار زیبای خانم فخری نیکزاد خلق شده است.

در مورد آهنگسازی زنده یاد استاد معروفی که حرفی برای گفتن نیست. قطعات جاویدانی مانند ژیلا و خوابهای طلایی و ... نشانگر ذهن خلاق و تسلط او بر موسیقی می باشد.

این اجرای زیبا در ثانیه 10 با قطعه بسیار زیبایی از جواد معروفی در ریتم 4/4 شروع می شود. ملودی این قطعه فوق العاده زیباست و واقعا با نام اثر یعنی "جدایی" همخوانی عجیبی دارد.
دقیقا ملودی قطعه، جدایی و هجران را در ذهن تداعی می کند.

در دقیقه 2 شعر بسیار زیبای فرخی سیستانی با دکلمه بسیار بسیار زیبای خانم فخری نیکزاد آغاز می گردد. واقعا فوق العاده است وقتی زیبایی شعر با زیبایی کلام همراه و همگام می شوند.

جدایی گمان برده بودم ولیکن/ نه چندان که یکسو نهی آشنایی

واقعا زبان قاصره از بیان زیبایی این شعر و همچنین کلام زیبای خانم نیکزاد.

پس از اون قطعه دوم با ملودی شبیه به قطعه قبلی ولی اینبار با ریتم 6/4 آغاز می گردد. فوق العاده زیبا و دلنشین.
در زمان 5:14 شعر بسیار زیبای فرخی با صدای بسیار گرم و دلنشین فخری نیکزاد آغاز می گردد. و همزمان در زمینه، ملودی بسیار زیبایی آغاز می گردد و همراهی آن با این شعر زیبا و دکلمه دلنشین، ناخودآگاه اشک را از چشم جاری می کند. در پایان هم اشاره ای به گوشه زیبای بوسلیک می شود که بسیار زیباست.
...

من و درخت کنون هر دوان به یک صفتیم / منم ز یار جدا مانده و درخت از بار

به نظر من این قسمت یکی از زیباترین قسمت های این آلبوم است. زیبایی موسیقی و شعر و کلام دست به دست هم داده اند و نتیجه اعجاب انگیزی خلق نموده اند.

پس از آن قسمت دوم برنامه یعنی قسمت آوازی با نوازندگی پیانو در درآمد دشتی شروع می گردد. روح زنده یاد استاد معروفی قرین رحمت باد که چه زیبا می نوازند.

نوازندگی پیانو در درآمد دشتی

شعر از سعدی
مرا چو آرزوی روی آن نگار آید
چو بلبلم هوس ناله های زار آید (2 بار)
(درآمد دشتی)

نوازندگی پیانو در درآمد دشتی و سپس اشاره به بیات راجع

میان انجمن از لعل او چو یاد آرم (2 بار)
(بیات راجع)

مرا سرشک چو یاقوت در کنار آید
(درآمد دشتی)

(تحریر در بیات راجع و فرود به درآمد دشتی)

مرا سرشک چو یاقوت در کنار آید
(درآمد دشتی)

(نوازندگی پیانو در بیات راجع)

گلی به دست من آید چو روی او هیهات (2 بار)
هزار سال دگر گر چنین بهار آید
(گوشه عشاق)

تحریر در گوشه عشاق ( البته با اشاره بسیار کوچکی به رضوی)

(نوازندگی پیانو در عشاق)

مرا زمانه ز یاران به منزلی انداخت (2 بار)
(گوشه سارنج)

که راضیم به نسیمی کز آن دیار آید
(فرود به شور)

(تحریر شور و در آخر فرود به در آمد دشتی)

که راضیم به نسیمی کز آن دیار آید
(درآمد دشتی)

(نوازندگی پیانو در درآمد گوشه سارنج و درآمد دشتی و اشاره ای به دیلمان)
در اینجا استاد شهیدی شعری دیگر از سعدی می خواند

فراق دوستانش باد و یاران
که ما را دور کرد از دوستداران
(گوشه دیلمان)

(نوازندگی پیانو در گوشه دیلمان)

دلم دربند تنهایی بفرسود
چو بلبل در قفس روز بهاران
(گوشه دیلمان)

(فرود به درآمد دشتی)

نوازندگی پیانو در گوشه بوسلیک و عشاق و سپس فرود به درآمد دشتی

ندانستم که در پایان صحبت
چنین باشد وفای حق گزاران
(گوشه خسرو شیرین )

تحریر در خسرو شیرین و سپس فرود به درآمد دشتی

نوازندگی پیانو در گوشه خسرو شیرین

ندانستم که در پایان صحبت
چنین باشد وفای حق گزاران
(گوشه خسرو شیرین و فرود به درآمد دشتی)

(تحریر در خسرو شیرین و سپس فرود به درآمد دشتی)

فراق دوستانش باد و یاران
که ما را دور کرد از دوستداران (2 بار)
گوشه دیلمان و فرود به درآمد دشتی

نوازندگی پیانو در گوشه دیلمان و فرود به درآمد دشتی

و نهایتا شعر زیبای سعدی با بیان شیرین خانم نیکزاد:

فراق دوستانش باد و یاران
که ما را دور کرد از دوستداران
دلم در بند تنهایی بفرسود
ندانستم که در پایان صحبت
چنین باشد وفای حق گذاران

پس از تکنوازی زیبای فلوت در گوشه سوز و گداز (از گوشه های اصفهان) قطعه بعدی شروع می گردد که گردشهایی در درآمد دشتی دارد.

امیدوارم توانسته باشم حق مطلب را ادا کنم.
راز و نیاز - 1390/11/16

alireza_jafarian
Sunday 5 February 2012, 06:13 PM
مرسی.
من بازم چند تا سوال برام پیش اومد:
_به نظر شما عشاق کمی حس بیات ترک داره و میشه از عشاق رفت بیات ترک؟
_گوشه های دیلمان و سارنج هم ازون گوشه هاییست که توی ردیف طلایی نیست.در مورد دیلمان یه چیزایی میدونم،اما درباره سارنج هیچی نمیدونم اگه میشه توضیح بدید خصوصیاتشون رو. و اینکه دیلمان ربطی به ابوعطا داره؟

Razoniaz
Monday 6 February 2012, 11:40 AM
مرسی.
من بازم چند تا سوال برام پیش اومد:
_به نظر شما عشاق کمی حس بیات ترک داره و میشه از عشاق رفت بیات ترک؟
_گوشه های دیلمان و سارنج هم ازون گوشه هاییست که توی ردیف طلایی نیست.در مورد دیلمان یه چیزایی میدونم،اما درباره سارنج هیچی نمیدونم اگه میشه توضیح بدید خصوصیاتشون رو. و اینکه دیلمان ربطی به ابوعطا داره؟

سلام دوست عزیز

گوشه عشاق در آوازهای دشتی و اصفهان اجرا می گردد. نت شاهد این گوشه درجه هشتم گام می باشد (در شور "سل" نت "سل") در اصفهان می توان پس از اجرای گوشه عشاق به شور رفت البته (بهتره قبل از فرود کامل به شور گوشه بیات راجع هم اجرا گردد) و بعد از آن به دشتی و سپس به شور رفت. برای رفتن به بیات ترک از آن استفاده نمی شود.

سارنج گوشه ای هست که اغلب بعد از عشاق اجرا می شه و برای فرود به درآمد شور مورد استفاده قرار می گیره. نت شاهد این گوشه درجه سوم شور هستش (در شور "سل" نت "سی")

دیلمان در حقیقت حاصل سفر زنده یاد استاد صبا به روستای دیلمان است.«دیلمان» نام دهستانی است از بخش سياهکل (سی کل) شهرستان لاهيجان. در حقیقت استاد صبا در خلق ملودی این گوشه از آوازهای محلی آن روستا الهام گرفته است.
نت شاهد این گوشه درجه هفتم گام شور و یا به عبارتی درجه سوم گام دشتی می باشد (نت "فا" در دشتی "ر" ). این گوشه در آواز دشتی اجرا می شه. و با توجه به نت ایست و شاهد آن، فکر نمی کنم با ابوعطا همخوانی داشته باشه.

شاد باشید دوست عزیز

alireza_jafarian
Monday 6 February 2012, 02:07 PM
واقعا ممنونم از جوابهاتون.
مشکل اینه که من با رسیدن به جواب هر سوال،سوالهای بیشتری برام بوجود میاد.فرمودید سارنج درجه سوم شور میشه(نوشته بودید دوم، که فکر میکنم غلط تایپی بود). مثلا اگه این قطعه رو دشتی ر فرض کنیم. سارنج توی سی اجرا میشه. به این صورت بیت "که راضیم به نسیمی کز آن دیار آید" روی نت دو فرود میاد. اما این فرود روی دو رو چرا فرود توی شور میدونیم؟ یعنی چرا فرود روی آوازهایی که شاهدون این نت دو هستش نمیدونیم؟ (شاید چنین چیزایی رو فقط با حس بشه دریافت و زیاد راه حل تئوری نداشته باشه..)
در مورد دیلمان، (اگه همون دشتی ر فرض کنیم) توی این قطعه توی اون قسمت دیلمان به جای ر روی دو(شاهد ابوعطا) فرود میومد.و بعد از دیلمان هم یه حرکت پایین رونده شبیه ابوعطا داشت و بعد خسرو شیرین که توی ابوعطا هستش زده شد. برا همین گفتم شاید ارتباطی هست بینشون.

mary1510
Monday 6 February 2012, 02:43 PM
سلام
آقایان اساتید ؛ لطفا اگه کتاب هائی تو این زمینه که شما باهم ( گپ وگفتمان ) میکنین هست معرفی بفرمائید . ماهم بخونیم شاید بخشی از مکالمات ومتوجه بشیم . چه کیفی داره فهم اونا .
بیزار گردند ازشهی شاهان اگر بوئی برند زان بادها که عاشقان درخلوت دل میخورند
درود برشما

Razoniaz
Monday 6 February 2012, 02:52 PM
مشکل اینه که من با رسیدن به جواب هر سوال،سوالهای بیشتری برام بوجود میاد.فرمودید سارنج درجه سوم شور میشه(نوشته بودید دوم، که فکر میکنم غلط تایپی بود). مثلا اگه این قطعه رو دشتی ر فرض کنیم. سارنج توی سی اجرا میشه. به این صورت بیت "که راضیم به نسیمی کز آن دیار آید" روی نت دو فرود میاد. اما این فرود روی دو رو چرا فرود توی شور میدونیم؟ یعنی چرا فرود روی آوازهایی که شاهدون این نت دو هستش نمیدونیم؟ (شاید چنین چیزایی رو فقط با حس بشه دریافت و زیاد راه حل تئوری نداشته باشه..)
در مورد دیلمان، (اگه همون دشتی ر فرض کنیم) توی این قطعه توی اون قسمت دیلمان به جای ر روی دو(شاهد ابوعطا) فرود میومد.و بعد از دیلمان هم یه حرکت پایین رونده شبیه ابوعطا داشت و بعد خسرو شیرین که توی ابوعطا هستش زده شد. برا همین گفتم شاید ارتباطی هست بینشون.

سلام دوست عزیز
اتفاقا این سوال جوابها خیلی عالیه و باعث میشه بحث بهتر دنبال بشه.
ببینید دوست عزیز یک نکته مهم که باید بهش دقت کنید اینه که این اثر در دشتی "سل" اجرا شده و می دونید که دشتی "سل" منشعب از شور "دو" هست (دشتی درجه پنجم گام شور هستش) بنابراین طبیعی هست که هنگام فرود به شور به نت "دو" فرود بیایم.

در مورد سوال دومتون هم فکر کنم اگر این نکته را در نظر بگیرید که این اجرا در دشتی "سل" اجرا شده به جواب برسید. در گوشه دیلمان ایست های موقت روی نت "سل" یعنی شاهد دشتی و ایست نهایی روی نت "دو" یعنی نت تونیک گام شور (در این اجرا) انجام می شه.

شاد باشید دوست عزیز

Razoniaz
Wednesday 8 February 2012, 06:51 AM
سلام
آقایان اساتید ؛ لطفا اگه کتاب هائی تو این زمینه که شما باهم ( گپ وگفتمان ) میکنین هست معرفی بفرمائید . ماهم بخونیم شاید بخشی از مکالمات ومتوجه بشیم . چه کیفی داره فهم اونا .
بیزار گردند ازشهی شاهان اگر بوئی برند زان بادها که عاشقان درخلوت دل میخورند
درود برشما

سلام دوست عزیز. در زمینه شناخت ردیف موسیقی ایرانی کتابهای متعددی وجود داره ولی به نظر من بهترین راه شناخت موسیقی ایرانی فقط و فقط گوش کردن هستش. البته نه گوش کردن معمولی، گوش کردن باید توام با کنجکاوی و سوال و دقت باشه. باید هر جمله ای که نوازنده می نوازه و خواننده می خونه را به دقت گوش بدید. و مدام در این فکر باشید که الان در چه دستگاهی و در چه گوشه ای داره اجرا میشه.سعی کنید حداقل روزی 4 تا 5 ساعت خودتون رو با موسیقی درگیر کنید. و بیشتر این زمان را به گوش دادن موسیقی اختصاص دهید.البته این نکته را هم بهش دقت کنید که فرآیند شناخت ردیف موسیقی ایرانی فرآیندی هست که نیاز به گذر زمان داره و در کوتاه مدت نباید انتظار رسیدن به نتیجه را داشته باشی.پس از اینکه مدتی ذهن خودتون را با موسیقی درگیر کردید می بینید که با گوشه ها احساس آشنایی بیشتری دارید و تقریبا همه دستگاهها و اغلب گوشه های اصلی را می تونید تشخیص بدید.البته این تاپیک و تاپیک های مشابه هم می تونه کمک موثری به شما بکنه. اجراهایی که توی این تاپیک هست را به دقت گوش دهید و تحلیل اونها را هم به دقت مطالعه کنید و به ذهن بسپارید...شاد باشید دوست عزیز.

mary1510
Wednesday 8 February 2012, 01:22 PM
سلام استاد
چشم من سعی می کنم این کاررو بکنم . ضمنا چون خیلی پررو تشریف دارم می خواستم خواهش کنم :
- اگه امکان داره درتوضیحاتی که می فرمایید نت سازی گوشه ها رو بخصوص مربوط به ساز سنتور روهم به تحلیل هاتون اضافه بفرمائید وتنهابه تحلیل آوازی گوشه ها بسنده نفرمائید . البته اگه ممکنه .
- یقینا این کارچون تازگی داره برای دوستان بسیار مفید خواهد بود ؛ چون اغلب توضیحات مربوط به گوشه ها فقط با آوازها وفقط شعر توضیح داده شده است .
جناب جعفریان ودیگر دوستان هم بنده نوازی کرده کمک فرمایند .
درود برهمه اساتید وحتی دوستداران موسیقی ملی

alireza_jafarian
Friday 10 February 2012, 03:17 PM
اتفاقا این سوال جوابها خیلی عالیه و باعث میشه بحث بهتر دنبال بشه.
ببینید دوست عزیز یک نکته مهم که باید بهش دقت کنید اینه که این اثر در دشتی "سل" اجرا شده و می دونید که دشتی "سل" منشعب از شور "دو" هست (دشتی درجه پنجم گام شور هستش) بنابراین طبیعی هست که هنگام فرود به شور به نت (You can see links before reply) "دو" فرود بیایم.

در مورد سوال دومتون هم فکر کنم اگر این نکته را در نظر بگیرید که این اجرا در دشتی "سل" اجرا شده به جواب برسید. در گوشه دیلمان ایست های موقت روی نت (You can see links before reply) "سل" یعنی شاهد دشتی و ایست نهایی روی نت (You can see links before reply) "دو" یعنی نت (You can see links before reply) تونیک گام شور (در این اجرا) انجام می شه.

بله این بحث ها خیلی خوبه، با پیشنهاد mary هم موافقم. من خودم نتونستم کتاب خوبی در رابطه با ردیف پیدا کنم و به نظرم برای شروع بهترین جا همین بحث ها توی فضای مجازیه.
جناب رازونیاز فکر میکنم حرفی که من توی پست قبلی زدم ارتباطی به اینکه چه دشتی ای باشه نداره. چون حرفهای من نسبی بود، یعنی اگر دشتی ر در نظر گرفته بشه اون فرود "که راضیم به نسیمی کز آن دیار آید" روی دو انجام میشه و اگه دشتی سل در نظر گرفته بشه، نسبت به سل اون فرود روی لا انجام میشه.
من گفتم کلا دشتی ر فرض کنیم که رایج تره و بحث گیج کننده نمیشه.وگرنه فرقی نداره مبنا رو چی بگیریم.

Razoniaz
Sunday 12 February 2012, 08:15 AM
بله این بحث ها خیلی خوبه، با پیشنهاد mary هم موافقم. من خودم نتونستم کتاب خوبی در رابطه با ردیف پیدا کنم و به نظرم برای شروع بهترین جا همین بحث ها توی فضای مجازیه.
جناب رازونیاز فکر میکنم حرفی که من توی پست قبلی زدم ارتباطی به اینکه چه دشتی ای باشه نداره. چون حرفهای من نسبی بود، یعنی اگر دشتی ر در نظر گرفته بشه اون فرود "که راضیم به نسیمی کز آن دیار آید" روی دو انجام میشه و اگه دشتی سل در نظر گرفته بشه، نسبت به سل اون فرود روی لا انجام میشه.
من گفتم کلا دشتی ر فرض کنیم که رایج تره و بحث گیج کننده نمیشه.وگرنه فرقی نداره مبنا رو چی بگیریم.

آقای جعفریان عزیز سلاممطمئنا بحث هایی که اینجا میشه چون حالت سوال و جوابی داره و همراه با تحلیل قطعات هستش، بسیار موثرتر از کتاب هستش.در مورد قسمت دوم بحث تون، من دقیقا متوجه نشدم. آیا توی پست قبلی به جواب سوالتون رسیدید یا خیر. به هر حال می تونید خودتون با سه تار این اجرا را همراهی کنید و محل فرود گوشه های مختلف را بررسی کنید.

Razoniaz
Sunday 12 February 2012, 01:27 PM
سلام دوستان
برنامه شماره 193 تکنوازان که با هنرمندی اساتید عزیز، زنده یاد جواد معروفی، زنده یاد حبیب الله بدیعی و زنده یاد جهانگیر ملک اجرا گردیده را خدمت شما معرفی می نمایم.
روان هر سه این اساتید قرین رحمت باد.

برنامه شماره 193 تکنوازان (You can see links before reply)

alireza_jafarian
Friday 23 March 2012, 04:56 PM
سالم دوستان عزیز
این قطعه رو گوش دادم. فکر میکردم همکاری این سه بزرگ باید بهتر از اینا میبود. راستش به نظرم چندان بدیع و لطیف نبود.
خیلی از ملودی ها یی که شنیده میشد به نظرم خیلی آشنا بودن و فکر میکنم از جملات معروف ردیف موسیقی هم نبودند. حدس میزنم بیشتر جملاتی بود که از کارهای دیگه ی این اساتید شنیده بودم.مثلا معروفی قسمت هایی از ملودیش شبیه یکی ازهمکاری هاش با خالقی بود.یا در قسمت هایی از بخش ضربی کار یه جایی شبیه کاروان صبا میشه.(اونجایی که به عمد از ضرب خارج میشه.) و یا ملودی نوازی های جهانگیر ملک خیلی شبیه کارای قبلیش بود.

خب قطعه توی دشتی شروع میشه و بعد زرد ملیجه اجرا میشه. بعد از زرد ملیجه دو مرتبه سازها در درامد دشتی با هم گفت و گو میکنند. پیانو یه اشاره های کوچکی به عشاق داره. و در قطعه ضربی بعدی هم در دقیقه 8:15 اشاره ی کوتاهی به اوج دشتی میشه.
در دقیقه 9:40 با تاکید روی درجه ی ماقبل دشتی ، روی شور فرود میکنه. شاید بشه این تاکید روی درجه چهارم و بعد فرود روی شور رو شبیه ابوغطا دونست. تا نظر دوستان چی باشه. ؟
بعد از این در یک اکتاو پایین تر فکر میکنم دیلمان اجرا میشه
و بعد در دقایق 11:40 به بعد به طور کامل ملودی ها در عشاق هستن. و در آخر پیانو با یک ملودی کوتاه و مختصر روی شور فرود میاد.

Razoniaz
Saturday 24 March 2012, 11:47 AM
سالم دوستان عزیز
این قطعه رو گوش دادم. فکر میکردم همکاری این سه بزرگ باید بهتر از اینا میبود. راستش به نظرم چندان بدیع و لطیف نبود.
خیلی از ملودی ها یی که شنیده میشد به نظرم خیلی آشنا بودن و فکر میکنم از جملات معروف ردیف موسیقی هم نبودند. حدس میزنم بیشتر جملاتی بود که از کارهای دیگه ی این اساتید شنیده بودم.مثلا معروفی قسمت هایی از ملودیش شبیه یکی ازهمکاری هاش با خالقی بود.یا در قسمت هایی از بخش ضربی کار یه جایی شبیه کاروان صبا میشه.(اونجایی که به عمد از ضرب خارج میشه.) و یا ملودی نوازی های جهانگیر ملک خیلی شبیه کارای قبلیش بود.

خب قطعه توی دشتی شروع میشه و بعد زرد ملیجه اجرا میشه. بعد از زرد ملیجه دو مرتبه سازها در درامد دشتی با هم گفت و گو میکنند. پیانو یه اشاره های کوچکی به عشاق داره. و در قطعه ضربی بعدی هم در دقیقه 8:15 اشاره ی کوتاهی به اوج دشتی میشه.
در دقیقه 9:40 با تاکید روی درجه ی ماقبل دشتی ، روی شور فرود میکنه. شاید بشه این تاکید روی درجه چهارم و بعد فرود روی شور رو شبیه ابوغطا دونست. تا نظر دوستان چی باشه. ؟
بعد از این در یک اکتاو پایین تر فکر میکنم دیلمان اجرا میشه
و بعد در دقایق 11:40 به بعد به طور کامل ملودی ها در عشاق هستن. و در آخر پیانو با یک ملودی کوتاه و مختصر روی شور فرود میاد.

سپاسگزارم از تحلیلتون آقا علیرضا عزیز. امیدوارم که با کمک دیگر دوستان این تاپیک خوب دوباره فعال بشه. شاد باشید.