PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : قدم به قدم تا رسیدن به فلوت

lakshemi
Wednesday 26 October 2011, 11:50 AM
سلام خدمت عزیزان فلوتیست

کسانی که من رو می شناسن می دونن که چند سالیه فلوتکی می زنم.ولی هرگز با ساخت فلوت نزدیکی نداشتم...در این جا می خوام با کمک هم ساختن فلوت، فرایندی که برای ساختش لازمه و نکات لازم و تکنیک های مورد نیاز ساخت فلوت ها رو شناسایی کنیم یا اصلا نتیجه گیزی کنیم که آیا می شه توی خونه فلوت ساخت یا نه ... امیدوارم همگی به پربار شدن این تاپیک کمک کنید. منتظر نظرات شما هستم.
برای نمونه ... این یه گزارش تصویری از ساختن نوعی نی لبک فوق پیشرفته ست.

لوازم مورد نیاز و مراحل کار:

You can see links before reply

Honey_Shababi
Wednesday 26 October 2011, 12:00 PM
چه با حال ...:))

hodhod
Wednesday 26 October 2011, 06:26 PM
خیلی ممنون...عاشق این مباحثم...ادامه بدین.

M_T
Wednesday 26 October 2011, 06:35 PM
مبحث خوبی است لاکشمی خانم.

اما ساختن فلوت از نی لبک آسون تره.

اما در مورد تصاویر.
اگر دقت کنید می بینید که فواصل سوراخ ها یکسان نیست و همینطور شعاع اون ها.

این نشون میده که فرد سازنده در این تصاویر یک الگویی از قبل داشته و احتمالا این ساز کوک هست.
فکر کنم دو یا ر کوک باشه.

اما نمی دونم تمام اون سوراخ ها روبا تیغ یا قیچی ایجاد کرده؟ چون با مته آسون تره.

در هر حال متشکرم.

mohsen741
Wednesday 26 October 2011, 06:38 PM
تو بي نظيري بخدااااا تو بي نظيييرييييي........

ostadbanan
Wednesday 26 October 2011, 06:42 PM
دوست گرامی ممنون از زحمتی که کشیدی .خیلی عالیه ولی در مورد اندازه ها صحبتی نکردی؟ کاش یکم هم مراحلش رو بیشتر توضیح بدی.

yy66
Thursday 27 October 2011, 10:08 AM
ممنون لاکشمی گرامی ، زحمت کشیدید ، منتها ای کاش در مورد اندازه ها و جنس لوله هم توضیحاتی اضافه می کردید....

M_T
Thursday 27 October 2011, 08:03 PM
در واقع ساز موجود در تصاویر زیر یک ریکوردر ساده هست.

چرا میگم ریکوردر؟
چون ساختاری مشابه ریکوردر داره.
در واقع ریکوردر نوعی نی لبک است.

mohsen741
Friday 28 October 2011, 01:32 PM
استاااااااااااااااااااووو وووووووددددد...
بگیو جواب بچه ها رو...

lakshemi
Friday 28 October 2011, 06:03 PM
در واقع ساز موجود در تصاویر زیر یک ریکوردر ساده هست.

چرا میگم ریکوردر؟
چون ساختاری مشابه ریکوردر داره.
در واقع ریکوردر نوعی نی لبک است.

بله مجتبی جان درسته نی لبک خیلی شبیه ریکوردره ولی سوراخ شست نداره و اندازه و تعداد سوراخ هاش هم با هم فرق دارن ولی نواختن و چارتشون خیلی شبیهه...

lakshemi
Friday 28 October 2011, 06:04 PM
سلام به همه... خوشحالم که از این بحث استقبال کردین...

و اما اندازه ها و اطلاعات این نی لبک:

اول از همه بگم که این نی لبک کلید D است.

لوله ی ما از جنس pvc است اما اهمیتی نداره که شما از چه نوع لوله یا چوبی استفاده کنید. فقط باید مطمئن شوید که قطر لوله یا چوب شما نازک (کمتر از 2 میلی متر) و سفت و شق باشه.

بلندی لوله یا چوب ما: 40 سانتی متر

ضخامت خارجی لوله 16 میلی متر

ضخامت داخلی 13 میلی متر
ضخامت دیواره 1.5 میلی متر
این ته فلوته... دقت کنین.

تعداد و اندازه ی سوراخ ها:
این نی لبک 6 سوراخ داره البته تفاوت اصولی نی لبک با ریکوردر اینه که سوراخ شست نداره.

در ضمن

اخطار : مراقب باشید که به هیچ وجه خاکه ی لوله یا چوب را نفس نکشید… ترجیحا هنگام اره از ماسک استفاده کنید.

ostadbanan
Friday 28 October 2011, 06:23 PM
سلام . ببخشید من متوجه نشدم اون چوبه چرا باید اینقدر دراز باشه چون شما فقط از دو سانتش استفاده کردی.

lakshemi
Friday 28 October 2011, 06:30 PM
2 سانت؟؟؟؟؟
نه بابا عرض کردم که... بلندی فلوت 40 سانته...
سوت سوتک (سر فلوت و قسمت دهنی) باید 2 الی 3 سانت باشه.که در شکل بالا نوشته 20 تا 30 میلی متر که منظور همون 2 یا 3 سانته.

ostadbanan
Friday 28 October 2011, 07:00 PM
2 سانت؟؟؟؟؟
نه بابا عرض کردم که... بلندی فلوت 40 سانته...
سوت سوتک (سر فلوت و قسمت دهنی) باید 2 الی 3 سانت باشه.که در شکل بالا نوشته 20 تا 30 میلی متر که منظور همون 2 یا 3 سانته.

نه دوست عزیز منظور منو متوجه نشدین . من میگم شما یک چوب دراز 40 سانتی و یک لوله 40 سانتی دارید. لوله که کارش مشخصه ولی این چوب 40 سانتی رو شما دو سانتش رو بریدید برای سوت سوتک فلوت . حالا بقیش چه استفاده ای داره؟ منظورم اینه که از مابقیش هم داخل فلوت استفاده میشه یا نه؟

lakshemi
Tuesday 1 November 2011, 08:20 PM
نه دوست عزیز منظور منو متوجه نشدین . من میگم شما یک چوب دراز 40 سانتی و یک لوله 40 سانتی دارید. لوله که کارش مشخصه ولی این چوب 40 سانتی رو شما دو سانتش رو بریدید برای سوت سوتک فلوت . حالا بقیش چه استفاده ای داره؟ منظورم اینه که از مابقیش هم داخل فلوت استفاده میشه یا نه؟

سازنده یه تیکه لوله ی 40 سانتی برداشته ولی به 30 سانتش نیاز داریم.پس بلندی دقیق لوله حدود 30 گفته شده...سازنده گفته بود برای حرفه ای ها بلندی فلوت تا میلی مترش هم حساب می شه چون به کیفیت صدا کمک می کنه ولی برای آماتورها نیازی نیست انقد دقت به خرج داد چون بازم همون صدای درست پایه رو خواهیم داشت...اندازه های دقیق تر که مسلما سخت تر هم هست به شفافیت صدا و بسامد و به قول معروف آکوستیک صدا کمک خواهد کرد اما چون طرز ساخت برای آماتورها بوده بنابراین ارتفاع فلوت بین 29 تا 30 می باشد.گفته شده اگر بخوایم فلوتمون بلد تر باشه می تونیم کمی لوله رو بلند تر بگیریم اما صدای دریافتی ما فرقی نخواهد داشت... در اینجا بلندی فلوت ما اگر دقیقا دستورات رو اجرا کنیم 29 سانت خواهد بود.

پس:

در ابتدا ما بین 26 سانت از لوله ی خودمونو اره می کنیم.

3 سانت هم از لوله ی چوبی می بریم... (مشخصات لوله ی چوبی دقیقا مثل لوله ی پلاستیکی ماست.)

یه 3 سانت دیگه هم جداگانه از لوله ی پلاستیکی می بریم.

سپس هر دوی این قطعه های 3 سانتی رو باید با زاویه ی 45 درجه اره کنیم...ولی سازنده ذکر کرده بود که اگه کمی زاویه این ور اون ور بود هم مهم نیست...

بعدش لبه های این تیکه های اره شده رو قشنگ سوهان می کشیم تا صاف شه.

مطابق شکل اصلا به ته تیکه ها دست نمی زنیم و اونا رو سوهان نمی کشیم.

بقیه ی مراحل رو هم فکر کنم مشکلی نداشته باشین...

پس در جواب سوال شما دوست خوبم باید بگم به غیر از اون تیکه ی 3 سانتی که برای دهنی استفاده می شه بله بقیه رو لازم نداریم...

lakshemi
Tuesday 1 November 2011, 08:24 PM
حالا من یه سوال از شما دارم:

به نظر شما آیا کسانی مثل ما می تونن در خانه فلوت بسازن؟ یا فلوت ساخته شده کیفیتی داره؟

hobabe1
Tuesday 1 November 2011, 09:35 PM
چقدر جالب !!

ostadbanan
Wednesday 2 November 2011, 07:05 AM

به نظر شما آیا کسانی مثل ما می تونن در خانه فلوت بسازن؟ یا فلوت ساخته شده کیفیتی داره؟

خوب جنس لوله مسلما در صدا تاثیر داره احتمالا برای ساختن فلوت از مواد مخصوص استفاده می شه. ولی با امکانات موجود در خونه همونطور که شما نشون دادین میشه مشابهش رو ساخت چرا که نه.

M_T
Wednesday 2 November 2011, 06:21 PM

البته که می توانند.
شما که استادین.
مهمترین بخش همون دهنی ساز (سوت سوتک) هست.
اونو اگه خوب و ظریف در بیارید مشکلی نیست.
کار سختی نیست اما برای خوب در اومدن نیاز به وقت مکفی و دقت بالا داره.
بنظرم نباید عجله کرد.

خلاصه لاکشمی خانم خیلی زحمت کشیدید و من لازم می دونم بر خودم که از شما تشکر کنم.

2raj
Wednesday 2 November 2011, 06:45 PM
محدوده صوتيش چقدره؟

lakshemi
Wednesday 2 November 2011, 08:42 PM
وسعت صوتیش در حدود 2 اکتاوه...
یک یا دو نت کمتر

ostadbanan
Wednesday 2 November 2011, 08:46 PM
راستی یه سوال میشه این فلوت رو درابعاد بزرگتر هم ساخت؟ منظورم اینه که این فلوت فقط همین یک سایز رو داره یا نه کوک های مختلفی براش وجود داره؟ مثلا بیام طولش رو بیشتر کنیم تا صداش بمتر بشه؟

lakshemi
Wednesday 2 November 2011, 08:49 PM
البته که می توانند.
شما که استادین.
مهمترین بخش همون دهنی ساز (سوت سوتک) هست.
اونو اگه خوب و ظریف در بیارید مشکلی نیست.
کار سختی نیست اما برای خوب در اومدن نیاز به وقت مکفی و دقت بالا داره.
بنظرم نباید عجله کرد.
خلاصه لاکشمی خانم خیلی زحمت کشیدید و من لازم می دونم بر خودم که از شما تشکر کنم.

وای استاد؟؟؟؟؟ نه بابا... بیشتر شبیه مزاحه!!!! من هنوز درس پس می دم...
به نظر من ساختن فلوت خیلی سخته... مثلا گرد در آوردن سوراخ ها خیلی خیلی سخته...
خواهش می کنم کاری نکردم... سعی می کنم طرز ساخت چند فلوت دیگه رو هم بذارم... خیلی لطف داری مجتبی جان ممنونم برادر.:5::5::5:

lakshemi
Wednesday 2 November 2011, 09:53 PM
راستی یه سوال میشه این فلوت رو درابعاد بزرگتر هم ساخت؟ منظورم اینه که این فلوت فقط همین یک سایز رو داره یا نه کوک های مختلفی براش وجود داره؟ مثلا بیام طولش رو بیشتر کنیم تا صداش بمتر بشه؟

بله اتفاقا یکی از ایشون همین سوال رو پرسیده بود و ایشون 4 کلید دیگه هم معرفی کردن...گمون کنم آلتو باشن ... با کلید های مختلف ... ولی فکر کنم ساختنش خیلی سخت باشه...البته شرمنده هیچ اطلاعات دیگه ای جز عکسش رو نگذاشته بودن اما اگه طرز ساخت نی لبک قبلی رو یاد گرفتین فک کنم می تونین از اینا هم سر در بیارین:

M_T
Thursday 3 November 2011, 12:40 AM
وای استاد؟؟؟؟؟ نه بابا... بیشتر شبیه مزاحه!!!! من هنوز درس پس می دم...
به نظر من ساختن فلوت خیلی سخته... مثلا گرد در آوردن سوراخ ها خیلی خیلی سخته...
خواهش می کنم کاری نکردم... سعی می کنم طرز ساخت چند فلوت دیگه رو هم بذارم... خیلی لطف داری مجتبی جان ممنونم برادر.:5::5::5:

گرد در آوردن سوراخ با اون تیغ و قیچی شاید کمی سخت باشه اما دریل کار رو راحت می کنه و سوراخ گرد گرد میشه!

ارادتمندم بانو....:48:

lakshemi
Saturday 5 November 2011, 01:06 PM
گرد در آوردن سوراخ با اون تیغ و قیچی شاید کمی سخت باشه اما دریل کار رو راحت می کنه و سوراخ گرد گرد میشه!

ارادتمندم بانو....:48:

کوچولوتیم مجتبی جان...

آره منم موافقم ... با قیچی سخت می شه سوراخ ها رو گرد در آورد ولی آخه دو تا مشکل بزرگ واسه من وجود داره:

اول اینه که به هیچ شکلی نمی تونم سرمو پایین نگه دارم یا روی چیزی دقت و کار کنم چون گردن دردم امانم رو بریده
دوم هم این که دریل ندارم و تازه از دریل هم می ترسم...احساس می کنم اگه روشنش کنم می زنم خودمو ناقص می کنم...خیلی وحشتناکه...

M_T
Saturday 5 November 2011, 08:37 PM
کوچولوتیم مجتبی جان...

آره منم موافقم ... با قیچی سخت می شه سوراخ ها رو گرد در آورد ولی آخه دو تا مشکل بزرگ واسه من وجود داره:

اول اینه که به هیچ شکلی نمی تونم سرمو پایین نگه دارم یا روی چیزی دقت و کار کنم چون گردن دردم امانم رو بریده
دوم هم این که دریل ندارم و تازه از دریل هم می ترسم...احساس می کنم اگه روشنش کنم می زنم خودمو ناقص می کنم...خیلی وحشتناکه...

امیدوارم گردن دردتان خوب بشه.
دکتر نرفتید؟ شاید از بد نشستن یا طولانی مدت نشستن پای پی سی یا چیز دیگه باشه.
دریل ترس نداره ولی ترس اولیه اش طبیعیه.

با این حال به دستیار احتیاج دارید.
من دستیارتون بشم خوبه؟ :5:

lakshemi
Sunday 6 November 2011, 04:22 PM
امیدوارم گردن دردتان خوب بشه.دکتر نرفتید؟ شاید از بد نشستن یا طولانی مدت نشستن پای پی سی یا چیز دیگه باشه.
دریل ترس نداره ولی ترس اولیه اش طبیعیه. با این حال به دستیار احتیاج دارید. من دستیارتون بشم خوبه؟ :5:
ممنونم مجتبی عزیز...خدا از دهنت بشنوه....چرا دکتر رفتم ولی دردش عصبیه...
واااااااااااای من هر جا دریل و دستگاه برش و اره ی برقی می بینم 6 تا پا هم قرض می کنم...!!!!!!!!
شما استادی...من باید کنار دست شما یاد بگیرم!

M_T
Sunday 6 November 2011, 04:50 PM
ممنونم مجتبی عزیز...خدا از دهنت بشنوه....چرا دکتر رفتم ولی دردش عصبیه...
واااااااااااای من هر جا دریل و دستگاه برش و اره ی برقی می بینم 6 تا پا هم قرض می کنم...!!!!!!!!
شما استادی...من باید کنار دست شما یاد بگیرم!
حدس می زدم پس درمانش هم بیشتر روحی و روانی است تا جسمی.
امیدوارم به سلامت کامل جسمی و روحی برسید.

منم اول می ترسیدم و هنوزم یه کم می ترسم ولی باید رفت سراغش.
وقتی دقت و احتیاط در کار باشه ترس کمتر میشه.

شما لطف دارید.
اگر حضوری می شد کار و بحث کرد خیلی عالی می شد.
کارگاه های موسیقی.
کارگاه ساخت فلوت و ... .

:am

mohsen741
Thursday 10 November 2011, 06:07 PM
کارگاه و همایش و من پایم جاشو هم دارم.
جنت آباد شمالی...
کی پایس؟

M_T
Thursday 10 November 2011, 06:26 PM
کارگاه و همایش و من پایم جاشو هم دارم.
جنت آباد شمالی...
کی پایس؟

بابا دمت گرم.
بزار من درسم تموم بشه بعد اگه بتونم میام تهران پیشت. :am

mohsen741
Friday 11 November 2011, 12:16 AM
بابا دمت گرم.
بزار من درسم تموم بشه بعد اگه بتونم میام تهران پیشت.
كمي خطر ناكيااا....
اما خب عب نداره ...
چه ميشه كرد...

M_T
Friday 11 November 2011, 05:23 PM
كمي خطر ناكيااا....
اما خب عب نداره ...
چه ميشه كرد...

علی ناقلا منظورت از خطرناک چیه؟ آره؟ :9:
نترس من Bad Boy نیستم. :16:
:10:I'm a good bad boy

lakshemi
Friday 11 November 2011, 05:26 PM
اگر حضوری می شد کار و بحث کرد خیلی عالی می شد.
کارگاه های موسیقی.
کارگاه ساخت فلوت و
بله خوب می شه به این شرط که شماها بسازید و من نگاه کنم!!!!!!

lakshemi
Saturday 12 November 2011, 09:09 PM

چطور بامبوی تازه را خشک کنیم؟

ابزار مورد نیاز:

یک طشت کوچک

کمی ذغال چوب

سیخ کباب

قیچی باغبانی

روش خیساندن

5 گالون آب را در یک طشت یا سطلی که درپوش داشته باشد می ریزیم.سپس ساقه های بامبو را درون این طشت قرار می دهیم.درپوش یا دریچه ی طشت یا سطلمان را می گذاریم تا مانع تبخیر آب شود.

90 روز بامبوها را در این آب قرار می دهیم تا کاملا آب را به خود جذب کنند.

بعد از سپری شدن این مدت.بامبو ها را از آب خارج کرده و 2 هفته در جایی آفتابی قرار می دهیم تا به زرد تغییر رنگ داده و کاملا خشک شوند.

چنانچه در ناحیه ی بسیار گرمی زندگی می کنید که درجه ی حرارت هوا بیش از 95 درجه ی فارنهایت باشد(50 درجه ی سانتی گراد)نباید بامبو را در این آفتاب داغ بگذارید چون ترک می خوردند بلکه آن را در سایه پهن کنید تا مانع ترک خوردن آن ها بشوید.

You can see links before reply (بامبوی خشک)

روش ژاپنی

کمی ذغال چوب را در دمای 130 درجه ی سانتی گراد گرم کنید.برای این کار از سیخ بریانی استفاده کنید.بامبو ها را بالای این ذغال چوب نگه دارید و به آرامی بچرخانید تا همه جایش به طور مساوی حرارت ببیند.وقتی که بامبو ها به زرد رنگ شدند آن ها را از روی حرارت بردارید.

مقداری صمغ از بامب ها بیرون زده، آن ها را از سطح خارجی پاک کنید.

برای 2 هفته بامبوها را کنار بگذارید.و در نور معتدل نگهدارید تا کاملا خشک شوند.

روش خشک کردن با هوا

به محلی که بامبوها می رویند بروید و چند بامبو را از سر و ته با قیچی باغبانی ببرید... برگ ها را دست نخورده بگذارید و آن ها را جدا نکنید.

به مدت 2 هفته بامبو ها را به طور عمودی و ایستاده مقابل نور خورشید بگذارید.ترجیحا آن ها را نزدیک لب پنجره قرار دهید تا هم نور مستقیم را بگیرد و هم در هوای بیرون کثیف نشود.

پس از 2 هفته بامبوها را به جای سردی دور از نور خورشید انتقال دهید.کابینت یا گنجه جای مناسبی است.هنگامی که بامبوها به رنگ زرد در آمدند آماده ی استفاده هستند.

اخطار: هرگز سعی نکنید بامبو را روی حرارت مستقیم اجاق یا در کوره خشک کنید چون بامبو منفجر شده و می ترکد و ممکن است به شما آسیب بزند.

lakshemi
Saturday 12 November 2011, 09:17 PM
حالا که خشک کردن بامبو رو آموختین حالا بد نیست بریم سراغ آموزش ساخت فلوت بسیار آسان با چوب بامبو:

مواد و ابزار آلات مورد نیاز:

یک میله، از جنس فولاد با قطر حداقل 1.2 اینچ(هر اینچ معادل 2.54 سانتی متر است)

یک چراغ بوتانی یا پارافینی یا حرارتی مثل چراغ گاز برای گرم کردن میله

دستکش کار و لباس کلفت

یک اره ی دنده نرم،مثل اره ی آهن بری

یک مداد روغنی یا یک علامتگذار بهتر

یک ورق کاغذ سنباده

یک مته که قطر سرش حداقل 1/4 اینچ باشد

یک جفت گیره ی نجاری یا انبردست قوی

چوب بامبوی خشک و مانده یا در صورت امکان چوب ماهیگیری بامبو که دیگر از آن

استفاده نمی کنید.به قطر 1 الی 3/4 اینچ.

یک متر نجاری یا در صورت نبود،متر خیاطی

کمی روغن و یک دستمال (کهنه)

مراحل ساخت:

مطابق شکل زیر،چوب را به بلندی حداقل 18 الی 20 اینچ ببرید. دقت کنید که برش ها را مابین گره ها و برشگاه های چوب بزنید.

سر های ریش ریش شده را خوب سمباده می کشیم آن گاه از ته بامبو 1 اینچ را با مداد علامت بزنید. سپس 6 اینچ دیگر هم بعد از علامت اول مشخص کنید. بامبو را مطابق شکل با مداد علامت گذاری کنید.به این ترتیب فلوت ما دارای 7 سوراخ خواهد شد.

قدم بعدی کمی مشکل است.در این جا باید میله ی فولادی را گره کنید تا آن جا که کاملا داغ داغ شود.توجه کنید که حتما از دستکش کار و لباس کلفت استفاده کنید.

به آرامی میله ی داغ را از سر باز بامبو وارد کنید و بدون زور زیاد سعی کنید بافت های ریش ریش داخلی بین گره های بامبو را بسوزانید. اما بعد از رد کردن بافت های آخرین گره ی بامبو دیگر ادامه ندید.

در مرحله ی بعد مته را خوب گرم کنید تا سرخ شود. سپس به کمک گیره ها یا انبردست آن را برداشته و محل های علامت دار را سوراخ کنید.مواظب باشید که از پشت بامبو بیرون نزنید و بامبو ترک نخورد.

چون مته داغ است چوب می سوزد و دور سوراخ ها انباشته از ذغال چوب می شود. به کمک کاغذ سمباده ی لوله شده این ذغال چوب ها را از داخل سوراخ ها بردارید.

در پایان کمی روغن را به دستمال بمالید و روی فلوت آماده بکشید.این فلوت صدای سوپرانو دارد و کلید D می باشد.

M_T
Saturday 12 November 2011, 10:22 PM
فعلا که ما باید بشینیم و نگاه کنیم و یاد بگیریم!

mohsen741
Wednesday 16 November 2011, 10:23 PM
من بامبو زياد دارم.
دست بكار ميشم...

اميدوارم صابخونه راضي باشه از مطالبش استفاده كنم...

lakshemi
Wednesday 23 November 2011, 02:39 PM
در گذشته دو نوع فلوت پلاستیکی و بامبو را آموختیم .فلوت فلزی آخرین فلوتیست که آموزش ساخت آن را با هم پی خواهیم گرفت... و جالب است بدانید که برخلاف ظاهر سفت و سخت فلز،اما ساخت فلوت فلزی بسیار بسیار آسان و طراحی و ساختمانش فوق العاده ساده است.شما با کمترین هزینه می توانید یک فلوت فلزی زیبا برای خودتان بسازید. ساختن این فلوت وقت بسیار کمی می خواهد و مطابق نظر سازنده، تن صدایش مطلوب تر از انواع دیگر فلوت های پیشین است.

فلز هایی که اکثرا فلوت ها با آن ساخته می شوند غالبا از نیکل، مس،قلع و برنج و یا آلیاژی مختلط از چند تای آن هاست.اما ما اکنون با ارزان ترین و راحت ترین آن ها یعنی مس فلوتی خواهیم ساخت.

لوازم مورد نیاز برای ساخت فلوت مسی:

لوله ی مسی به قطر داخلی 3/4 اینچ

دریل

سوهان سوزنی فلزی

درپوش یا کلاهک مسی

گیره

کاغذ سنباده

اره ی آهن بری

علامت گذاری که از روی فلز پاک نشود

خط کش

طرز ساخت:

ما تصمیم گرفتیم که فلوت ما دارای 6 یا 7 سوراخ و فاصله ی بین هر سوراخ چیزی در حدود 1 تا 1.8 اینچ باشد. 9 اینچ اضافی هم برای فاصله ی آخرین سوراخ تا انتهای فلوت در نظر گرفتیم.

مطابق با همین مقیاس با اره این مقدار لوله را جدا اکنید. و محل بریده شده را کمی سنباده بکشید تا صاف شود. آن گاه با کمک خط کش و علامت گذار مطابق شکل زیر سوراخ ها را در یک خط علامت بزنید.

کلاهک را در انتهای فلوت محکم کنید و سپس ا اینچ بعد را به عنوان سوراخ دهنی علامت بزنید.به کمک گیره ،محکم فلوت را گرفته و بخوابانید.آن گاه با مته ی 3/4 اینچی محل های علامت گذاری را دریل نمایید.اما توجه کنید برای سوراخ دهنی باید از سر مته ی ضخیم تری در حدود 5/16 اینچ استفاده کنید.

در انتها کاغذ سنباده را بردارید و هر جایی از فلوت که زیری و ناصافی در آن دیدید را سوهان بکشید.سنباده را به طور هلالی شکل درون سوراخ ها بچرخانید تا کاملا صاف و مرتب شوند.این فلوت صدای سوپرانوی دلنشینی دارد.

این هم حسن ختام این تاپیک.امیدوارم در زمینه ی طراحی و ساخت فلوت کمک ناچیزی به شما کرده باشم.

yy66
Wednesday 23 November 2011, 03:43 PM
سلام ، ممنون لاکشمی خانم ، عالی بود خسته نباشید. از مطالبتون استفاده کردیم.

به نظر من از هر چیزی تو این دنیا می شه فلوت ساخت! یه کلیپ توی یوتیوب دیدم که پدرو اوستاچه با استفاده از لوله یه خودکار، یه فلوت درست کرده بود و داشت فلوت می نواخت! واقعا هم صدای دلنشینی داشت، از اون خودکار به جای یه ساز مصری استفاده کرده بود!

saram
Wednesday 23 November 2011, 05:16 PM
لاکشمی جان خواهشا منبع رو هم ذکر کنید .این کار شما خلاف قوانین سایت میباشد.

M_T
Wednesday 23 November 2011, 06:01 PM
سلام

لاکشمی عزیز ممنون

اما فکر کنم در برخی واحدها اشتباه شده.

لوله ی مسی به قطر داخلی 3.4 اینچ؟!!!
هر اینچ 2.54 سانتی متر هست.
لوله به قطر 8.63 سانت زیاد نیست؟

اما بعد

در منطقه کردستان شمشال رو از برنج می سازند.
شمشال ساز بادی محلی کردستان است. انواع پلاستیکی و چوبی هم هست. اما نوع مرغوب مورد استفاده اساتید برنجی است.

اما فلوت مسی

فلوت های مسی در مقایسه با فلوت های نقره یا نیکل، صدای متالیک تری دارند.
علت تفاوت صدای این فلوت ها (در شرایط کاملا یکسان ارگونومی دهنی و سایر اجزا) چگالی فلز مورد استفاده هست.

فلوتی که شما آموزش دادید 20 اینچ هست. کوک این فلوت رو می دونید؟ C یا D یا ...؟
البته اون 9 اینچ انتهایی بنظرم یه کم زیاده.
منو یاد شائوی های چینی میندازه گرچه اون ها عمودی نواخته می شوند.

می دونی این 9 اینچ انتهایی چه فرقی در صوت ایجاد می کنه؟
این باعث میشه صدا کمی تیره تر بنظر برسه.

یعنی اگر دو تا از این فلوت ها بسازیم مثل هم، فقط با این تفاوت که یکی انتهای 9 اینچی داشته باشه و دیگری مثلا 6 اینچی، اونوقت تفاوت رو حس می کنید، گرچه در کوک ساز تغییری ایجاد نمی کنه.

با تشکر

lakshemi
Wednesday 23 November 2011, 07:37 PM
لاکشمی عزیز ممنون اما فکر کنم در برخی واحدها اشتباه شده. لوله ی مسی به قطر داخلی 3.4 اینچ؟!!!هر اینچ 2.54 سانتی متر هست. لوله به قطر 8.63 سانت زیاد نیست؟

سلام مجتبی جان خواهش می کنم بی قابل بود.
و اما این اشتباه ناشی از خستگی بیش از حد من بود که یه آن کسر رو ممیز دیدم...فاصله ی مورد نظر سه - چهارم بود.ممنونم که تذکر دادی کلا تو شبیه غلط املا گیر برنامه ی WORD هستی و غلطای آدما سریع پیدا می کنی و کار رو راحت می کنی! ازت ممنونم .موارد رو اصلاحش کردم.من امروز خیلی خسته بودم و همچنان هم هستم.

فلوت های مسی در مقایسه با فلوت های نقره یا نیکل، صدای متالیک تری دارند.علت تفاوت صدای این فلوت ها (در شرایط کاملا یکسان ارگونومی دهنی و سایر اجزا) چگالی فلز مورد استفاده هست. فلوتی که شما آموزش دادید 20 اینچ هست. کوک این فلوت رو می دونید؟ C یا D یا ...؟ بله کاملا درسته کلا علم فیزیک علمیه که نمود بسیار زیادی در موسیقی داره.و به نظرم یه نوازنده ی خوب باید فیزیک هم مث موسیقیش خوب باشه! این فلوت کلید D می باشد که من فراموش کردم بنویسم ولی نوشته بودم سوپرانوئه.

البته اون 9 اینچ انتهایی بنظرم یه کم زیاده. می دونی این 9 اینچ انتهایی چه فرقی در صوت ایجاد می کنه؟ این باعث میشه صدا کمی تیره تر بنظر برسه. یعنی اگر دو تا از این فلوت ها بسازیم مثل هم، فقط با این تفاوت که یکی انتهای 9 اینچی داشته باشه و دیگری مثلا 6 اینچی، اونوقت تفاوت رو حس می کنید، گرچه در کوک ساز تغییری ایجاد نمی کنه.نه زیاد نیست...تازه در سایت You can see links before reply (You can see links before reply) همین سایتی که من ازش این فلوتا رو بهتون آموزش دادم و همه ی فلوتیستا می شناسنش، گفته شده بود که می تونید فلوت رو بلند تر هم بگیرید!چون به قول شما تغییری در کوک نداره.

به نظر من از هر چیزی تو این دنیا می شه فلوت ساخت! یه کلیپ توی یوتیوب دیدم که پدرو اوستاچه با استفاده از لوله یه خودکار، یه فلوت درست کرده بود و داشت فلوت می نواخت! واقعا هم صدای دلنشینی داشت، از اون خودکار به جای یه ساز مصری استفاده کرده بود!یاشار جان کاملا باهات هم عقیده ام...فلوت پر از اسراره!!! هرچی ازش بگیم کم گفتیم...گنده ترین ساز که پیانو باشه رو با کمی مطالعه می شه به عمقش نفوذ کرد ولی فلوت در عین سادگی بسیار پیچیده س...کوچکترین ناصافی و تغییری در اندازه ی سوراخ ها باعث می شه فلوت خراب بشه.
پدرو واسه خودش جادوگریه...من خیلی عاشقشم...
خاطرات خیلی خوب و خیلی بدی با پدرو ایوستاچه دارم!!!

hodhod
Wednesday 23 November 2011, 07:42 PM
ازت ممنونم لاکشمی جان...خیلی عالی بود.
اما سوالی دارم از کجا می شه فهمید کوک ساز چیه؟؟؟
اصلا کوک ساز یعنی چی؟؟؟

M_T
Wednesday 23 November 2011, 08:13 PM
ازت ممنونم لاکشمی جان...خیلی عالی بود.
اما سوالی دارم از کجا می شه فهمید کوک ساز چیه؟؟؟
اصلا کوک ساز یعنی چی؟؟؟

سلام

اجازه هست من جواب بدم؟
چون لاکشمی عزیز خسته هستند.

در سازهای بادی مثل فلوت و نی، ساز ما قابل کوک نیستی یعنی نمیشه محدوده صدایی ساز رو عوض کرد. در این ساز ها که گفتم کوک در واقع بم ترین نتی هست که ساز ما اجرا می کنه. البته بین نی و فلوت فرق داره.

وقتی میگیم فلوت دو کوک یا همون C کوک، یعنی وقتی همه سوراخ ها رو می بندیم صدایی مه از ساز خارج میشه نت C هست. حالا تیونر به ما اکتاو رو هم نشون میده. مثلا C اکتاو چهارم یا پنجم.C4-C5.

البته محدوده صدایی فلوت در نوشتار یک اکتاو پایین تر نوشته میشه. یعنی روح خطوط حامل سر کلید سل نوشته میشه که اکتاو سوم هست اما در واقع صدای شنیده شده در اکتاو چهارم قرار داره.

اما نی D کوک سازی هست که وقتی سه سوراخ اول رو ببندیم نت D شنیده میشه.

این فلوتی که لاکشمی خانم معرفی کرده اند ر کوک هست. In the key of D. D5
یعنی بم ترین نتی که اجرا می کنه نت D هست از اکتاو پنجم.

امیدوارم متوجه منظورم شده باشید.

با تشکر

hodhod
Wednesday 23 November 2011, 08:35 PM
خیلی ممنونم مجتبی جان بله متوجه شدم.چقدر جالب بود!
همیشه دوست داشتم بفهمم کوک یعنی چه.بازم ممنون.

lakshemi
Wednesday 23 November 2011, 08:47 PM
به به به... عالی بود!
حال کردی هدهد جان؟ من که هیچ، فلوتیست های ارکستر فیلارمونیک وین هم نمی تونستن به این کاملی بهت جواب بدن...تا وقتی استاد مجتبی هستند ماها همگی باید بریم جلو بوق بزنیم...جدی می گم
مجتبی جان ازت ممنونم خیلی جامع بود. این چیزی که گفتی نت فلوت ر کوک روی سر کلید سل نوشته میشه اما در واقع در اکتاو چهارم قرار داره رو واقعا نمی دونستم...خیلی جالب بود.اما علت این کار چیه؟؟؟ خوندنش برای نوازنده سخت می شه؟؟؟

M_T
Wednesday 23 November 2011, 10:47 PM
خیلی ممنونم مجتبی جان بله متوجه شدم.چقدر جالب بود!
همیشه دوست داشتم بفهمم کوک یعنی چه.بازم ممنون.

خواهش می کنم. کاری نکردم.
بله خوب، زیبایی های موسیقی در بخش تئوری هم هویداست.
توی اینترنت هم درست نمیشه در مورد خود کوک مطلب سر راست پیدا کرد.

M_T
Wednesday 23 November 2011, 10:50 PM
به به به... عالی بود!
حال کردی هدهد جان؟ من که هیچ، فلوتیست های ارکستر فیلارمونیک وین هم نمی تونستن به این کاملی بهت جواب بدن...تا وقتی استاد مجتبی هستند ماها همگی باید بریم جلو بوق بزنیم...جدی می گم
مجتبی جان ازت ممنونم خیلی جامع بود. این چیزی که گفتی نت فلوت ر کوک روی سر کلید سل نوشته میشه اما در واقع در اکتاو چهارم قرار داره رو واقعا نمی دونستم...خیلی جالب بود.اما علت این کار چیه؟؟؟ خوندنش برای نوازنده سخت می شه؟؟؟

خواهش می کنم.
بخدا خجالتم میدین. :9:

کلید سل برای صدای سوپرانو هست. اگه قرار باشه صورت نوشتاری مطابق صورت آوایی باشه باید نت ها رو با خطوط اضافه بالای پنج خط حامل نشون بدن که خب گیج کننده و سخت هست.
اون کسی که فلوت یا ساز سوپرانو کار می کنه این رو از اول بعنوان پیش فرض پذیرفته و درک کرده است.

saram
Thursday 24 November 2011, 02:10 PM
لاکشمی جان خواهشا منبع رو هم ذکر کنید .این کار شما خلاف قوانین سایت میباشد.شما با این کارتون ممکنه باعث ***** شدن این سایت بشین.!!!!بهتره کمی قوانین سایت رو مطالعه میکردید بعد اقدام به کپی کردن نوشته دیگران میکردید.

lakshemi
Thursday 24 November 2011, 06:39 PM
لاکشمی جان خواهشا منبع رو هم ذکر کنید .این کار شما خلاف قوانین سایت میباشد.شما با این کارتون ممکنه باعث ***** شدن این سایت بشین.!!!!بهتره کمی قوانین سایت رو مطالعه میکردید بعد اقدام به کپی کردن نوشته دیگران میکردید.

دوست محترم
من چشمام ضعیف نیست ،نیازی نبود فونت رو بزرگ کنید.
به نظرم چشمان شما ضعیف هستن که پست شماره ی 43 ی صفحه پیش رو ندیدید...در اونجا مأخذ اطلاعاتم رو نوشتم:

در سایت You can see links before reply (You can see links before reply) همین سایتی که من ازش این فلوتا رو بهتون آموزش دادم و همه ی فلوتیستا می شناسنش، گفته شده بود که می تونید فلوت رو بلند تر هم بگیرید!چون به قول شما تغییری در کوک نداره.

من خوشبختانه و با عنایت الهی دزد نیستم و هرگز اطلاعاتی از کسی نمی دزدم و اگر هم از سایت های کسی مطلبی نقل کنم انقدر شجاعت و انسانیت دارم که نام سایت رو بگم. من ادعای علّامه ی دهر بودن ندارم. این طرز حرف زدن شما در شان من نبود.بد نبود اول به خودتون زحمت می دادید و سری به صفحه ی پیش می زدید و بعد راحت به من تهمت می زدید.خداروشکر جناب امیر مدیر سایت هنوز سالم و پاینده اند و به قدر کفایت نگران و دلسوز سایت هستند. ایشان به خوبی قادر هستند دزد را از غیر دزد تشخیص دهند.شما بی جهت به خودتون زحمت ندید!!!!

amd110
Thursday 12 January 2012, 08:07 AM
بابا ای ول داری
خیلی دمت گرمه

dobaare
Thursday 12 January 2012, 01:33 PM
خاله لاکشمی کار درسته این سایته/پس چی فک کردی؟/

lakshemi
Tuesday 24 January 2012, 05:28 PM
دستور ساخت فلوت هویجی!

.... و به دنبال تاپیک ارکستر سبزیجات ، احتمال می دم بعضی از شما دلتون بخواد یکی از این سازها رو امتحان کنید!

و اما اونچه شما نیاز دارید:

1- یک هویج صاف ، بدون کجی و حفره ، که باید دارای مشخصات زیر باشد:

بین 15 تا 25 سانتی متر بلندی و حداقل 4 سانتی متر قطر داشته باشد. هویج های قلمی برای ساخت فلوت مناسب نیستند.

2- چاقوی نوک تیز

3- دریل یا مته ای به ضخامت 6 تا 12 میلی متر

4-صابون یا مایع ضدعفونی کننده.

دستور کار:

ابتدا هویج را با آب سرد کاملا بشویید و اجازه دهید خشک شود.

هر چه هویج شما بلند تر باشد صدایش بم تر است.پس اگر به دنبال صدای زیر هستید آن را ببرید تا کوتاه تر شود.در غیر این صورت می توانید به قد هویج دست نزنید. برای سوراخ شصت،در پشت فلوت یک سوراخ کوچک علامت بزنید. برای سوراخ های جلویی نیز 6 سوراخ به اندازه های مساوی در جلوی هویج علامت گذاری نمایید. هویج ها قادر به ساختن نت های موزون معمول نیستند. بنابراین فاصله ی سوراخ ها بستگی به بلندی هویج شما دارد.(مثلا 2 سانت- 2 سانت...یا 3 سانت -3 سانت)

سرمته ی خود را پیش از استفاده با آب داغ و صابون یا مایع ضدعفونی کننده به خوبی تمیز نمایید تا میکروبی نداشته باشد. آن گاه مته را در انتهای هویج قرار داده و با دریل آن را توو خالی نمایید. برای سوراخ شصت و باقی سوراخ ها، از مته ی 7 میلی متری استفاده کنید.

M_T
Tuesday 24 January 2012, 07:40 PM
دستور ساخت فلوت هویجی!

ممنون لاکشمی.
خودت تا حالا درست کردی؟

ما با برگ پیازچه می نوازیم! از بابام یاد گرفتم البته من تمرین نکردم بابام خوب بلده!:10:

lakshemi
Wednesday 25 January 2012, 08:01 PM
ممنون لاکشمی.
خودت تا حالا درست کردی؟ما با برگ پیازچه می نوازیم! از بابام یاد گرفتم البته من تمرین نکردم بابام خوب بلده!:10:

خواهش می کنم. راستش نه هنوز اما خیلی دوست دارم یکی درست کنم!
برگ ها هم سازهای خوبی اند.خصوصا برگ پیازچه! مهارت زیادی لازم دارند.چینی ها استاد نوازندگی با برگ ها هستن.

M_T
Wednesday 25 January 2012, 10:46 PM
خواهش می کنم. راستش نه هنوز اما خیلی دوست دارم یکی درست کنم!
برگ ها هم سازهای خوبی اند.خصوصا برگ پیازچه! مهارت زیادی لازم دارند.چینی ها استاد نوازندگی با برگ ها هستن.

برگ پیازچه، گفتم بابام اوستاست!
چه کنیم خانوادتا هنرمندیم! :5:

amd110
Thursday 2 February 2012, 07:56 AM
یکی از دوستان من کاغذ رو گرد میکنه وباهاش مینوازه
هیچ کلاسی هم نرفته - خودش نی درست میکنه - البته خیلی هم با استعداده

M_T
Thursday 2 February 2012, 09:15 AM
یکی از دوستان من کاغذ رو گرد میکنه وباهاش مینوازه
هیچ کلاسی هم نرفته - خودش نی درست میکنه - البته خیلی هم با استعداده

این کار رو از استاد حسن کسائی دیدم.
برگه کاغذ رو لوله می کنه و مثل نی میزاره لای دندونش و صداش رو در میاره! :10:

mohsen741
Friday 6 July 2012, 08:37 PM
يكي پن فلوت و يكي ني رو ميخوام اما نتونستم تا حالا صداشونو در بيارم

M_T
Friday 6 July 2012, 09:01 PM
يكي پن فلوت و يكي ني رو ميخوام اما نتونستم تا حالا صداشونو در بيارم

محسن؟ واقعا؟
خیلی ساده هست اگه پیشت بودم یادت می دادم.:30:
شاید خنده دار باشه اما من فلوت کلید دار رو بدون سرش هم میزنم! :10:

mohsen741
Saturday 7 July 2012, 09:42 PM
هيچم خنده نداره...
پدرو ايوستاچه هم اينكارو ميكنه...
اونم عاليييييييييي....
خدا رو شكر..
پس از خودت ميآموزم ايشالا...

M_T
Saturday 7 July 2012, 10:07 PM
ممنون محسن جان، من هر کمکی بتونم انجام میدم.

mohsen741
Saturday 7 July 2012, 10:52 PM
آخ جون...
مرسي.....

ali_aly
Sunday 8 July 2012, 09:11 AM
ااا،به منم یاد بدید چه جوری درست میکنن...
راستی یادم رفت، سلام ...

mohsen741
Monday 16 July 2012, 11:30 PM
سلام.
يني حال ميكنم كم نميارياااا....

دادا راجع به بامبو فلوتها چيزي ميتوني بزاري اينجا؟

M_T
Tuesday 17 July 2012, 09:15 AM
سلام.

دادا راجع به بامبو فلوتها چيزي ميتوني بزاري اينجا؟

سلام

بله میتونم، بفرمایید:

فایل PDF فوق خییییلی آموزنده و مفید و علمی هست.
اگر جایی از اون ابهام داشت بگید تا توضیح بدم.

LiOneL999
Saturday 4 August 2012, 03:04 PM
سلام

بله میتونم، بفرمایید:

فایل PDF فوق خییییلی آموزنده و مفید و علمی هست.
اگر جایی از اون ابهام داشت بگید تا توضیح بدم.

متشکرم.واقعا عجب تایپیکی!
همه که حذفیده!؟

lakshemi
Saturday 4 August 2012, 05:43 PM
متشکرم.واقعا عجب تایپیکی!
همه که حذفیده!؟

حورا جان... اگه از صفحه ی اول مطالعه کنی پست های آموزش فلوت رو می بینی...
پست هایی که حذف شدند همونطور که از ظاهرشون پیداست زائد و بی معنی هستند!!! گزارش شدند و پلیس هم حذفشون کرد. برای یاد گرفتن ساخت انواع فلوت،از ابتدا تاپیک رو بخون عزیزم.

LiOneL999
Saturday 4 August 2012, 07:20 PM
خوندم خاله،من عاشق ساز های بادیم@

mohsen741
Wednesday 22 August 2012, 05:14 AM
اگر آموزش جدیدی نیست اطلاع دهید تا موضوع رو ببندیم...

lakshemi
Wednesday 22 August 2012, 02:15 PM
بچه ها آموزش ها تمام شده کار تاپیک هم جمع شده و باید بسته بشه. .مطلب باز بمونه اسپم جمع می شه.
تاپیک رو بستم دوستان.
اما دنیای فلوت هیچ وقت تموم شدنی نیست.

همگی خوش رهوناااااااااا