PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سازهایی که تا به حال ندیده اید!

صفحه ها : [1] 2

lakshemi
Saturday 5 November 2011, 12:01 PM
سلاممممم به همه ی بچه های نت آهنگی امیدوارم سرحال باشین...

همه ی ما که به نوعی با دنیای موسیقی آشنایی داریم یا سازی رو می نوازیم با عده ی محدود و روتینی از سازها مثل گیتار،فلوت،هارمونیکا و ... آشنا هستیم اما حقیقت این است که سازهای بسیار متنوع تر و خوش صدا تر از اونچه ماها می نوازیم در دنیا وجود دارن که شاید ماها حتی اسمشون رو هم نشنیده باشیم. در این تاپیک قصد دارم که شما رو با سازهای ناشناخته و نامتعارفی که در گوشه گوشه ی این دنیا وجود داره آشنا کنم. خیلی از این سازها، بومی و دورافتاده و عده ای شون هم امروزی و عجیب غریب هستن ولی آشنا شدن با اون ها خالی از لطف نیست...
من از سایت هایی نظیر ویکی پدیا و You can see links before reply برای این تاپیک کمک گرفتم.

پی پا، ساز زخمه ای چینی

You can see links before reply

آلپین هورن، نوعی شیپیور چوبی. سازی متعلق به روم قدیم که به قرن 15 و 16 برمی گردد.

اره ی موزیکال!

بالافون ساز بومی آفریقا

تخته ی شست و شو!!! تعجب نکنید واقعا اسم این ساز همین است . قدیمی ها با این وسیله لباس می شستن اما این ساز یه ته صدایی هم داره!

متالافون، ساز بومی اندونزی

کالیمبا، ساز بومی آفریقا که با انگشت نواخته می شود.

juse ferandes tors
Saturday 5 November 2011, 12:20 PM
سلام دوست عزیز چه چیزایی بوده دستت درد نکنه
اما اون ساز بالافون انگار تصویر دومی باهاش کُشتی گرفته:43::21:
یعنی همیجوری باید طرف خوابیده باشه رو زمین:43:
تمرین رو چیکار میکنه:43:
بیشتر شبیه قایقه تا ساز اون کدوهای خالی که هست توش هواس پس برا قایقم سواری هم میشه!!!!

lakshemi
Saturday 5 November 2011, 12:53 PM
سلام دوست عزیز چه چیزایی بوده دستت درد نکنه
اما اون ساز بالافون انگار تصویر دومی باهاش کُشتی گرفته:43::21:
یعنی همیجوری باید طرف خوابیده باشه رو زمین:43:
تمرین رو چیکار میکنه:43:
بیشتر شبیه قایقه تا ساز اون کدوهای خالی که هست توش هواس پس برا قایقم سواری هم میشه!!!!

سلام...خواهش می کنم قابلی نداشت دوست من.
نه نه اصلا لزومی نداره خوابیده بالافون نواخته بشه کمااینکه نوازنده ی کناری نشسته می زنه...اون نوازنده صرفاً برای نشون دادن مهارت فوق العاده ش به اون شکل دراز کشیده!!!
اون کدو تنبل ها هم گویا برای بم کردن صدا به کار می رن چون این ساز بیشتر جنبه ی پرکاشن داره مث بیشتر سازهایی که گفتم یا در آینده خواهم گفت...ممنون.

PANDA
Saturday 5 November 2011, 04:27 PM
بسیار جالب وحیرت انگیز بود این مطلب میتواند به اهنگسازان کمک زیادی در زمینه ی ساز شناسی بکند .
با تشکر 14/8/1390 امید(panda)

lakshemi
Sunday 6 November 2011, 04:45 PM
سلامممممممم

بازم بریم سراغ سازهای ناشناخته و عجیب ملل!

شانکا ،ساز رسمی و انحصاری هندوستان!!!
می دونید شانکا یعنی چی؟ شانکا به هندی یعنی صدف!بله شانکا(صدف)ا در هندوستان سمبل آب،بخشایندگی طول عمر، ساز بادی مهمی به شمار می آیند!!! معمولا در مراسم دعا و پرستش الهه لاکشمی( هههههه) این ساز نواخته می شود!!! اگه به دقت روی این شانکا ها رو ببینین متوجه تصویر لاکشمی می شین که روشون کنده کاری شده! چه ظرافتی!

(این خانوم آبی هم منما!!!!چه خوشگلم!)

سنتور آرشه ای!!! این ساز نوعی قانون یا سنتور یونانی است که به ویولون سنتوری هم مشهور است!

هیدروفون، سازی که در آب نواخته می شه!!!!

کووموس یا چنگ دندانی!!! ساز بومی ترکی

کووژین ساز سنتی چینی

M_T
Sunday 6 November 2011, 04:57 PM
دست شما درد نکنه لاکشمی خانم.

با چندتاییشون آشنا بودم ولی خیلی هاشو ندیده بودم.
بسیار جالب هست.

مثلا با پیپا آشنا بودم چون سازهای چینی رو می شناسم.
چینی چندین نوع عود و کمانچه و ویولن و سنتور دارند.

با تشکر

lakshemi
Friday 11 November 2011, 06:03 PM
با سلاممممممممم به همگی

نی لبک بیدی که از چوب درخت بید ساخته می شه.

سیتار ساز بومی هندوستان

تامبورا و پاندورا سازهای زخمه ای بومی یونان...تنبور در واقع مشتق شده از تامبوراست!

سمت راست پاندورا و سمت چپ تامبورا

پِسالتری، قانون یونانی

ایرهو... ساز بومی چینی..بسیار کوچک تر از کمانچه و رباب...سازی که 2 سیم دارد و در کمال تعجب به شکل کندوی عسل ساخته می شود!

حالا که با سازهای زخمه ای چینی آشنا شدین الآن این عکس دیدن داره:
از راست به چپ: قانون چینی...عود چینی...پی پا ...ایرهو... ایرهو و باز قانون چینی

هارپسیکورد ایتالیایی

Honey_Shababi
Friday 11 November 2011, 06:26 PM
اين هم يه ساز اسكاتلندي به نام Bagpipe ...شايد قبلا ديده باشيد...اين ساز رو سربازان اسكاتلندي مينوازن...:))

M_T
Friday 11 November 2011, 06:55 PM
سلام

ما گفتیم ف لاکشمی خانم هم رفت فرحزاد.

اون کمانچه چینی Erhu هست اشتباه تایپی داشتید فکر کنم.
ارهو ساز عجیبی هست. اساسا موسیقی چینی دارای عجایب و غرائبی است که من هرچی در اون دقیق تر میشم به نکات شگفت انگیز تری می رسم.

در مکاتب رزمی قدیم، اساتیدی بودند که موسیقی و هنرهای رزمی رو با هم می آموختند.
این بحثش خیلی مفصل میشه که الان جاش نیست که توضیح بدم.
فقط در مورد ارهو بگم که سازی بوده که جنبه رزمی هم داشته و به منزله شمشیر و غلافش بوده است.

در مورد موسیقی یونان هم یه نکته بگم:

یونان نیز همانند ترکیه و کشورهای عربی دارای موسیقی مقامی هست.

در مورد اون نی لبک هم بگم که بیشتر شبیه سوت هست یه اسم خاصی داره الان یادم نیست.

در مورد بگ پایپ هم باید بگم صدا و ساختاری شبیه نی انبان (ساز محلی بوشهر) دارد.

ببخشید قصد افاضه فضل نداشتم فقط آنچه به ذهنم رسید عرض کردم.

ارادتمند
مجتبی

lakshemi
Friday 11 November 2011, 07:07 PM
ممنون از تذکر به جایت مجتبی جان...بله اشتباهی پیش اومده بود که اصلاحش کردم...متشکرم.
از هانی جان هم خیلی خیلی ممنونم.لطف کردی که به علم ما افزودی.
فرحزاد که چیزی نیست...دوست داشته باشین تا فرانکفورت و فوجی هاما و فنلاند هم می رم!!!!!!!!!

M_T
Friday 11 November 2011, 07:26 PM
ممنون از تذکر به جایت مجتبی جان...بله اشتباهی پیش اومده بود که اصلاحش کردم...متشکرم.
از هانی جان هم خیلی خیلی ممنونم.لطف کردی که به علم ما افزودی.
فرحزاد که چیزی نیست...دوست داشته باشین تا فرانکفورت و فوجی هاما و فنلاند هم می رم!!!!!!!!!

خواهش می کنم.

بزنم به تخته امروز شارژی هستیاااااا!!!

M_T
Friday 11 November 2011, 07:28 PM
حالا من یه ساز نشونتون بدم که تا حالا ندیدید:

Tonette or Song Flute

این هم محدوده صوتی آن:

sha_yegane
Saturday 12 November 2011, 06:01 AM
با تشکر از دوستان عزیز بابت این تاپیک با ارزش

من هم وقت گذاشتم یکی دو تا فیلم پیدا کردم از این سازها براتون ارسال می کنم تا تصویری هم صدای ساز رو بشنوید و با تکنیک این سازها آشنا بشید

You can see links before reply (You can see links before reply)

ایرهو... ساز بومی چینی..بسیار کوچک تر از کمانچه و رباب...سازی که 2 سیم دارد و در کمال تعجب به شکل کندوی عسل ساخته می شود!

kak_maki_new
Saturday 12 November 2011, 11:49 AM
درود....خیلی عالی بود ...استفاده کردم ...گرچه میتونید این ها رو با اطلاعات کامل تر و دقیق تر در بخش مقالات هم ارسال کنید تا همیشگی بشه و بعد مدتی ناپیدا نشه ..

در ضمن اون ساز نی لبک بیدی رو من از بچگی میساختم ...دقیقا هم همینطور ...و خیلی هم مینواختم ...فکر کنم اونموقع 6 سالم بیشتر نبود ....دیدم خاطراتم تازه شد ....نمیدونستم سازی هست واسه خودش ...در ضمن من با ساقه برنج هم ساز ساخته بودم .. اونم بچه بودم ...کلا تو کار ساختو ساز ساز بودم ..خیلی علاقه داشتم ...حتی سنتور و گیتار هم ساخته بودم ...یادش بخیر ...خانوادم یه سری ازم موقع ساختنشون فیلم هم گرفتن ...خیلی جالبه ...پیدا کردم میذارم تو سایت بخنیدیم... :)

mortezam
Saturday 12 November 2011, 05:43 PM
بابا دمتون گرم.

عجب سازهایی وجود داشتن ما نمی دونستیم. عالیه !!!

lakshemi
Saturday 12 November 2011, 09:11 PM

Tonette or Song Flute

وااااااااااااای چقدر گوگولیه!!! عین بیماران بری بری شیکمش چاقه!!!! آخی ... کجاییه؟ کاش منم یکی داشتم...ممنون مجتبی عزیز.

lakshemi
Saturday 12 November 2011, 09:19 PM
درود....خیلی عالی بود ...استفاده کردم ...گرچه میتونید این ها رو با اطلاعات کامل تر و دقیق تر در بخش مقالات هم ارسال کنید تا همیشگی بشه و بعد مدتی ناپیدا نشه .
. :)

سلام آقا نیمای عزیز...بله حتما در انتها(هرچند که برای علم انتهایی نیست)حاصل کار رو تبدیل به پی دی اف خواهیم کرد تا همونطور که گفتین همیشگی بشه انشالله... ممنونم به خاطر حضورتون.:9:

M_T
Saturday 12 November 2011, 10:24 PM
وااااااااااااای چقدر گوگولیه!!! عین بیماران بری بری شیکمش چاقه!!!! آخی ... کجاییه؟ کاش منم یکی داشتم...ممنون مجتبی عزیز.

خواهش می کنم. مس دونستم خوشت میاد.

در 1938 در آمریکا معرفی شد و در مدارس ابتدایی با اون کار می کردند.

lakshemi
Friday 18 November 2011, 05:57 PM
سلام به همگی.بازم خدمت رسیدم با چند ساز زیبا

یوو ساز بادی قدیمی چینی

پاکاواج، پرکاشن سنتی هندوستان

سام وادینی ساز بومی هندوستان... البته فقط قیافه اش شکل پیانوست...صدایی شبیه هارمونیکا دارد!

بی وا ساز سنتی بسیار زیبای ژاپنی

فلوت بومی آمریکایی

You can see links before reply g/800px-Native_American_Flute_by_Chief_Arthur_Two_Crows.jp g

یاماتوگوتو ساز سنتی ژاپنی

بوزوکی ساز زخمه ای بومی یونان

اینم بزرگ ترین ویولون جهان!

cerulean
Friday 18 November 2011, 07:07 PM
درود....خیلی عالی بود ...استفاده کردم ...گرچه میتونید این ها رو با اطلاعات کامل تر و دقیق تر در بخش مقالات هم ارسال کنید تا همیشگی بشه و بعد مدتی ناپیدا نشه ..

در ضمن اون ساز نی لبک بیدی رو من از بچگی میساختم ...دقیقا هم همینطور ...و خیلی هم مینواختم ...فکر کنم اونموقع 6 سالم بیشتر نبود ....دیدم خاطراتم تازه شد ....نمیدونستم سازی هست واسه خودش ...در ضمن من با ساقه برنج هم ساز ساخته بودم .. اونم بچه بودم ...کلا تو کار ساختو ساز ساز بودم ..خیلی علاقه داشتم ...حتی سنتور و گیتار هم ساخته بودم ...یادش بخیر ...خانوادم یه سری ازم موقع ساختنشون فیلم هم گرفتن ...خیلی جالبه ...پیدا کردم میذارم تو سایت بخنیدیم... :)

منم موافقم بهتره مقاله اش هم بزارین ممنون از اطلاعاتتون

منتظر فیلم بچهگیاتون هم هستیم kak_maki_newعزیز!(اصلا نمیتونم شما بچهگی شما رو تصور کنم:39:D:)

lakshemi
Tuesday 22 November 2011, 05:47 PM
سلام بر دوستان خوبم.بریم سراغ چند ساز زیبا

ارگ کلیسا

نوعی اوکارینای چوبی

رباب...سازی که از بس قدیمیه هنوز مشخص نشده متعلق به ایرانه یا هندوستان!

شامی سِن ساز زخمه ای بومی ژاپنی

فلوت استخوانی! این فلوت زیبا و گران قیمت به احتمال زیاد از قدیمی ترین ساخته های دست بشر و متعلق به انسان های غارنشین گذشته بوده است. این فلوت از استخوان پای آهو ساخته می شود و امروزه سازندگان معمولا برای این که قیمت آن را بالاتر هم ببرند آن را خاتم کاری و جواهر نشان می کنند!

سیمبالوم...سنتور یونانی که البته در مجارستان هم شهرت زیادی دارد.

این هم پیانو های فانتزی امروزی

(به خاطر این پیانو ها از سایت You can see links before reply ممنونم).

sefarius
Tuesday 22 November 2011, 05:52 PM
کی دلش میاد با این پیانو ها بزنه؟
:))

M_T
Tuesday 22 November 2011, 06:13 PM
سلام

خاستگاه رباب شرق و جنوب شرق ایران قدیم بوده است.
در کل ایرانی محسوب میشه.

اون اوکارینای دومی ترسناکه! یارو دماغشو عمل کرده؟!!!
اون اوکارینا اولیه هم دقیقا هدجوینت ریکوردر هست که انتهاشو بسته و چند تا سوراخ اضافی روی بدنه اضافه کرده.

lakshemi
Tuesday 22 November 2011, 08:07 PM
سلام

خاستگاه رباب شرق و جنوب شرق ایران قدیم بوده است.
در کل ایرانی محسوب میشه. اون اوکارینای دومی ترسناکه! یارو دماغشو عمل کرده؟!!!
اون اوکارینا اولیه هم دقیقا هدجوینت ریکوردر هست که انتهاشو بسته و چند تا سوراخ اضافی روی بدنه اضافه کرده.

سلام مجتبی عزیز
اما به نظر من این ساز متعلق به هندوستان بوده چون اولا این ساز به نام هندوستان ثبت شده و ثانیا خارجی ها هم ویولون رو از روی رباب هندی ها الهام گرفتن.اما همونطور که گفتم اطلاعات دقیقی در دست نیست و این مسئله هنوز جای بحث و گفتمان زیادی داره.
و اما در مورد اوکارینا هم دقیقا همینطوره که می گی...کلا از این نظرها ساختمان فلوت به نظرم زیبا ترین ،ساده ترین و در عین حال جالب ترین طراحی موسیقایی رو داره.چون می شه از یه فلوت چند فلوت دیگه طراحی کرد...با سرش و بدنه اش! خیلی دوست داشتنیه و هیچ ساز دیگه ای این طراحی منحصر به فرد و عجیب رو نداره.

M_T
Tuesday 22 November 2011, 08:30 PM
سلام مجتبی عزیز
اما به نظر من این ساز متعلق به هندوستان بوده چون اولا این ساز به نام هندوستان ثبت شده و ثانیا خارجی ها هم ویولون رو از روی رباب هندی ها الهام گرفتن.اما همونطور که گفتم اطلاعات دقیقی در دست نیست و این مسئله هنوز جای بحث و گفتمان زیادی داره.
و اما در مورد اوکارینا هم دقیقا همینطوره که می گی...کلا از این نظرها ساختمان فلوت به نظرم زیبا ترین ،ساده ترین و در عین حال جالب ترین طراحی موسیقایی رو داره.چون می شه از یه فلوت چند فلوت دیگه طراحی کرد...با سرش و بدنه اش! خیلی دوست داشتنیه و هیچ ساز دیگه ای این طراحی منحصر به فرد و عجیب رو نداره.

این تعصب هندیت منو کشته!!!:10:

lakshemi
Sunday 27 November 2011, 06:27 PM
سلام.شب همگی به خیر.سازهای این قسمت عبارتست از:

یک عود عربی زیبا

تمبور هندی ساز زخمه ای بومی هندوستان... این تمبور به سیتار شباهت زیادی دارد ولی نباید آن ها را با هم یکی گرفت.

ایچی گِن کین قانون ژاپنی(به انگشتان دقت کنید)

شِنگ ساز بادی عجیب چینی

کمانچه ی ترکی...بسیــــــــــــار زیباست!

فلوت کلید داری بسیار گران قیمت ،آلیاژی از نیکل و مس... برق کلیداش چشمو می زنه!

این هم فلوت کلیددار آبنوس!مخصوص فلوتیست های مایه دار! پایینی هم از چوب‌ بلسان‌ بنفشه ( نوعي‌ اقاقياي‌ بلند ) بسیار زیباست!

قَراقِب ساز عربی که نوعی از ساز قاشقک می باشد

ویولون های الکتریک عجیب و رنگارنگ...این آبیه رو دلم می خواد بخورم بس که مث ژله س!!!

M_T
Sunday 27 November 2011, 11:20 PM
سلام لاکشمی جان

ممنون از زحماتت.

اون فلوت اولیه فکر کنم روکش طلا باشه یعنی همون آب طلای خودمون.

اون گن کین هم Guqin هست. جزء سازهای اصیل چین هست. معمولا توی فیلم های چینی دیده میشه.

خودمونیم اون عود هم خیلی خوشگل نیستا، چقدر روش امضا یادگاری کردند!

فرصت کنم یه عود خوشگل نشونت میدم.

lakshemi
Monday 28 November 2011, 10:34 AM
سلام لاکشمی جان ممنون از زحماتت.
اون گن کین هم Guqin هست. جزء سازهای اصیل چین هست. معمولا توی فیلم های چینی دیده میشه.

سلام مجتبی عزیز...خواهش می کنم لطف داری
نه مجتبی این طور نیست.... ببین من، ایچی گن کین (ichigenkin) رو نام بردم. که قانون ژاپنیه...اما چیزی که تو گفتی ساز کوشین یا همون Guqin بود که یه قانون چینیه...

اما این دو ساز اصلا یکی نیستن و کاملا با هم فرق دارن...هم اندازه و تعداد سیم ها...هم جنس و ضخامت چوب ساز و هم شیوه ی نواختنشون همه با هم فرق داره.برای همین گفتم به انگشتان دقت کنید... ایچی گن کین جزء معدود قانون هایی هست که باید حتما در نواختنش از انگشت دونه یا محافظ انگشت استفاده کرد.

خودمونیم اون عود هم خیلی خوشگل نیستا، چقدر روش امضا یادگاری کردند! فرصت کنم یه عود خوشگل نشونت میدم.

اتفاقا من از همین امضاهای یادگاریش خوشم اومد و تصمیم گرفتم این عکسو برای عود عربی انتخاب کنم.از سازایی که روش امضا می کنن خیلی خوشم میاد!!! خورشیدهای روش و حفره های بزرگش خیلی برام جالب بود...اما حتما اگه دوس داشتی یه عود خوب نشونمون بده.

ممنونم از این که همیشه مطالب منو با دقت دنبال می کنی و راجع بهشون نظر می دی...
سپاسگذارم از نظرات و ایده های خوبت.

M_T
Monday 28 November 2011, 08:43 PM
سلام

در مورد Guqin حق با شماست.

اما عود:
اون عودی که شما گذاشتی، شمسه هاش با کیفیت نیست.
این ها رو ببین:

بعضی از عود ها پشت کاسه شون هم طراحی منبت کاری داره که خیلی شکیل هست، عکس با کیفیت ازش فعلا ندارم.

dobaare
Monday 28 November 2011, 11:57 PM
سلام/پيشينه و اطلاعاتي راجع به چنگ هم دارين؟/منظورم يونيك و بكرشه/ممنون از تاپيك زيبا/

simsimm
Tuesday 29 November 2011, 10:27 AM
خیلی جالب بود راستش با دیدن اون تخته رخت شویی رفتم به دوران دبیرستان که با لبه اتود (rotring) میکشیدیم به لبه میز تا معلم رو اذیت کنیم .

lakshemi
Tuesday 29 November 2011, 10:42 AM
سلام در مورد Guqin حق با شماست. اما اون عودی که شما گذاشتی، شمسه هاش با کیفیت نیست. این ها رو ببین:

بعضی از عود ها پشت کاسه شون هم طراحی منبت کاری داره که خیلی شکیل هست، عکس با کیفیت ازش فعلا ندارم.

سلام مجتبی
به به...خیلی قشنگه...بسیار چشم نوازه...چنین عود هایی با این همه ریزه کاری حتما باید خیلی گرون قیمت باشن...من کلا عود خیلی دوست دارم ...چرا؟ طبق معمول چون صدای بمی داره! به خصوص توو سریال یوسف پیامبر خیلی با صدای عود کیفور می شدم .ولی شرایط جسمانیم طوری نیست که بتونم با سازهایی که با گردن یا کتف ارتباط مستقیم دارن کار کنم(به عبارتی با هیچ ساز دیگه ای به جز ساز خودم!!!!!!!!)
به هر حال ممنون مجتبی.پیر شی فرزندم!

lakshemi
Tuesday 29 November 2011, 10:44 AM
سلام/پيشينه و اطلاعاتي راجع به چنگ هم دارين؟/منظورم يونيك و بكرشه/ممنون از تاپيك زيبا/

سلام.
بله حتما.به زودی راجع به انواع گوناگون چنگ هم صحبت خواهیم کرد.

M_T
Tuesday 29 November 2011, 11:56 PM
سلام مجتبی
به به...خیلی قشنگه...بسیار چشم نوازه...چنین عود هایی با این همه ریزه کاری حتما باید خیلی گرون قیمت باشن...من کلا عود خیلی دوست دارم ...چرا؟ طبق معمول چون صدای بمی داره! به خصوص توو سریال یوسف پیامبر خیلی با صدای عود کیفور می شدم .ولی شرایط جسمانیم طوری نیست که بتونم با سازهایی که با گردن یا کتف ارتباط مستقیم دارن کار کنم(به عبارتی با هیچ ساز دیگه ای به جز ساز خودم!!!!!!!!)
به هر حال ممنون مجتبی.پیر شی فرزندم!

سلام

بله گرون هستند. عود سازی هست که جنبه تزئینی در اون زیاد هست.

عود عربی از بربط ایرانی صداش بم تره.
البته توی خود اعراب هم عودها متفاوت اند.
آلبوم تکنوازی عود توی تاپیک عود گذاشته بودم، دانلود کردی دیگه؟

lakshemi
Wednesday 30 November 2011, 05:50 PM
سلام بله گرون هستند. عود سازی هست که جنبه تزئینی در اون زیاد هست. عود عربی از بربط ایرانی صداش بم تره. البته توی خود اعراب هم عودها متفاوت اند. آلبوم تکنوازی عود توی تاپیک عود گذاشته بودم، دانلود کردی دیگه؟

سلام...بله درسته.ساز با کلاسیه.
آلبوم تکنوازی؟؟؟؟ من ندیدم همچین چیزی...فقط یادمه 3-4 تا نت آهنگ پی دی اف گذاشته بودی.

lakshemi
Wednesday 30 November 2011, 05:52 PM
سلام و شب به خیر همگی...
قبل از هر چیز به تقاضای چند تا از بچه ها گریزی به ساز زیبای چنگ می زنیم.
بعد از فلوت،چنگ قدیمی ترین ساز ساخته ی دست انسان است.این ساز در اکثر نقاط این کره ی خاکی دارای قدمتی گسترده است...از آفریقا و خاورمیانه گرفته تا اروپا و آمریکای جنوبی و شمالی.
و در همه جای دنیا هم جزء ساز های اشرافی و گران قیمت محسوب می شود... در همین ایران خودمان باید برای صاحب شدن یک چنگ خوب چند ملیونی خرج کنید.
افسانه های قدیمی می گویند که نخستین بار، هرمس خدای یونانی چنگ را از روده ی گاو ساخته.از همین جا می توان به قدمت عظیم این ساز پی برد.چنگ سازی بسیار کامل است که در دسته ی سازهای زخمه ای قرار گرفته و از 2 تا 6 اکتاو وسعت صدایی دارد و از این حیث می توان گفت یکی از 5 ساز تمام و کمال دنیا محسوب می شود.چنگ ها انواع گوناگونی دارند.اما متداول ترین آن ها شامل سه دسته اند: پدالی، بی پدال و مردمی.

چنگ پدالی

این چنگ بزرگترین نوع چنگ هاست و بین 41 تا 47 سیم و 7 پدال دارد که دور تا دور پایه ی ساز تعبیه شده.کاربرد پدال ها برای تغییر نت ها به هنگام اجراست.

چنگ بی پدال

این چنگ بین 20 تا 40 سیم دارد(اغلب 34 سیم).این همان چنگی است که اکثرا در کنسرت های جهانی توسط هارپیست ها نواخته می شود.
چنگ مردمی

این چنگ هم از دسته ی چنگ های بدون پدال می باشد و به نام های مختلفی از قبیل چنگ سِلتیک یا چنگ ایرلندی یا چنگ اهرمی نیز معروف است.
از نظر جثّه می توان گفت کوچک ترین نوع چنگ ، چنگ های سلتیک هستند.که معمولا برای گروها های کوچک نوازندگی یا استفاده در خانه ساخته می شوند . چنگ های مردمی بین 19 تا 40 سیم دارندو معمولا به چنگ آغوشی معروف هستند.در آغوش نوازنده جای گرفته و به این شکل نواخته می شوند.

انواع دیگری از چنگ:

چنگ اروپایی

چنگ آفریقایی

چنگ پاراگوئه ای

یکی از خوش استیل ترین و البته معروف ترین چنگ ها در آمریکای لاتین و کل جهان است. چنگ های پاراگوئه ای بسیار گران قیمت ،بزرگ و سنگین اما زیبا و منبت کاری شده اند.

چنگ ترکی

چنگ با سیم های ضربدری

چنگ دوبل

lakshemi
Thursday 1 December 2011, 06:57 PM
سلام شب سرد آلاسکایی همگی به خیر

امشب هم قصد دارم چند نوع ساز زیبا بهتون نشون بدم.

شهنایی(شاه نی ها) ساز بادی خوش صدای هندوستان که مهم ترین ساز ملی این کشور است.

(You can see links before reply)

هولوسی ساز بادی عجیب چینی (شکم خرگوش من به همین چاقی بود!!!)

فلوت بومی مجارستان با تنها 3 سوراخ!

قیچک ساز ایرانی زهی که دیگه نیاز به توضیح نداره!

دَربوکا پرکاشن بومی کشور مصر

چگانه ساز زهی ایرانی یا ترکی شبیه کمانچه

بریمبائو ساز زهی برزیلی

مَزاوَد ساز بادی عربی...چیزی شبیه دوزله ی خودمون

ساز بادی انسان های اولیه و سرخپوستان که از عاج ماموت ها یا فیل های بدبخت ساخته می شود!

M_T
Thursday 1 December 2011, 07:14 PM
آلبوم تکنوازی؟؟؟؟ من ندیدم همچین چیزی...فقط یادمه 3-4 تا نت آهنگ پی دی اف گذاشته بودی.

Here you are

هر دو آلبوم بی نظیر هستند.

تقاسیم کرد و قطعه هفتم از آلبوم اولی، بم تر هستند. اینو گفتم چون بم دوست داری.

از آلبوم دومی هو تناسیم یک جادویی هست و ترک اولی.

سایت فوق الذکر پر هست از موسیقی عربی و ترکی و ایرانی.
تکنوازی عود هم زیاد داره. توی سرچ باکس می تونی جستجو کنی.
اگر پیدا نکردی، بگو تا دوباره بهت لینک بدم.

:am

2raj
Thursday 1 December 2011, 07:18 PM
سلام شب سرد آلاسکایی همگی به خیر

بریمبائو ساز زهی برزیلی

بابا ساز كجا بوده؟؟؟
اين ابزار پنبه زنيه:21:

lakshemi
Thursday 1 December 2011, 07:19 PM
سایت فوق الذکر پر هست از موسیقی عربی و ترکی و ایرانی.تکنوازی عود هم زیاد داره. توی سرچ باکس می تونی جستجو کنی.اگر پیدا نکردی، بگو تا دوباره بهت لینک بدم.

ممنونننننننننننن دوست عزیز...دارم دانلود می کنم...حتما زیباست.

M_T
Thursday 1 December 2011, 07:25 PM
ممنونننننننننننن دوست عزیز...دارم دانلود می کنم...حتما زیباست.
خواهش می کنم.
شک نکن.
مطمئن هستم وقتی گوش کنی میره توی خلسه!:25:

ریاض السنباطی نه تنها عود نواز چیره دست بلکه موسیقی دان و آهنگساز اسطوره ای موسیقی عرب هست.

ملودی خیلی از ترانه های معروف عربی ام کلثوم و ... کار از ایشونه.
برخی قاریان بزرگ قرآن هم شاگردش بودن.

آلبوم دومی هم سه برادران جبران هستند که چند تا آلبوم دیگه ازشون توی سایت هست.

گوش کردی نظرتو بگو می خوام بدونم کدوم ترک ها رو بیشتر دوست داری.

lakshemi
Thursday 1 December 2011, 08:06 PM
خواهش می کنم. شک نکن.
مطمئن هستم وقتی گوش کنی میره توی خلسه!ریاض السنباطی نه تنها عود نواز چیره دست بلکه موسیقی دان و آهنگساز اسطوره ای موسیقی عرب هست. ملودی خیلی از ترانه های معروف عربی ام کلثوم و ... کار از ایشونه. برخی قاریان بزرگ قرآن هم شاگردش بودن. آلبوم دومی هم سه برادران جبران هستند که چند تا آلبوم دیگه ازشون توی سایت هست. گوش کردی نظرتو بگو می خوام بدونم کدوم ترک ها رو بیشتر دوست داری.

وااااااااااااااااای چه قد عالی!!! مجتبی جان من سرعتم خیلی پایینه باید فردا بدم خواهرم با ای دی اس ال دانلود کنه... مطمئن باش حتما دانلود می کنم و نظرمو هم عرض می کنم...من عاشق عود و موسیقی عربی هستم...خیلیییییی دوس دارم...

piano4all
Thursday 1 December 2011, 08:52 PM
با تشکر از دوست عزیزی که این تاپیک پر محتوی رو ارائه دادند

You can see links before reply You can see links before reply

گوش دادن این موسیقی رو به دوستان توصیه میکنم

M_T
Thursday 1 December 2011, 11:49 PM

گوش دادن این موسیقی رو به دوستان توصیه میکنم

این ترک 6 آلبوم زیر هست. تقاسیم مقام بیات
کل آلبوم رو با کیفیت بالا از لینک زیر دانلود کنید:

lakshemi
Tuesday 6 December 2011, 10:57 AM
سلام بچه ها...امیدوارم حال همگی خوب باشه اگر چنانچه از حال من هم خواسته باشید (که هیچوقت نمی خواهید) من هم به لطف خدا زنده ام.
خب چند تا ساز زیبا براتون آماده کردم.اول از همه می خوام شما رو با ساز ماندولین و انواع اون آشنا کنم:

انواع ماندولین ها:

ماندولین های ایتالیایی...

ماندولین رومی

ماندولین ناپلی

ماندولین میلانی

ماندولین کلاسیک یا ماندولینو...همان ماندولینی که ویوالدی بزرگ قطعات ماندولینش را بر اساس آن می نوشت.

ماندولین 12 سیمه

ماندولین مدرن امروزی

ماندولین آمریکای لاتین که بانجو نامیده می شود .البته بانجو تفاوت هایی با ماندولین نیز دارد ولی در همین خانواده جای دارد.

ماندوچلو یا ماندولین بزرگ. اندازه اش وقتی در کنار ماندولین معمولی باشد پیداست.

ماندولین چنگی

البته صدها نوع ماندولین در جهان وجود دارد.کلا ماندولین ها تمام شدنی نیستند!

تون کُری ساز بسیار زیبای ژاپنی که شبیه قانون است اما تفاوت های اساسی با قانون دارد.

فوجارو ساز بادی غول پیکر اسلوواکی

سیم سیمیا ساز بومی فوق العاده زیبای بیشتر کشورهای عربی نظیر اردن، مصر و یمن

lakshemi
Friday 9 December 2011, 11:01 AM
سلام دوست جون های من.
امروز چند تا فلوت سرخپوستی با خودم آوردم.

پاپاگو

یوما

هوپی

آناسازی

موجاو

دیدگِریدو... یادش به خیر چه حالی می کردم با این ساز در آهنگ Rainmaker یانی !

فلوت گردکان(چوب درخت گردو)

فلوت بسیار زیبا و کهن سرخپوستی به نام آمبروسیا که از چوب افرا ساخته می شود.

lakshemi
Tuesday 13 December 2011, 08:02 PM
سلام شب به خیر... مابقی فلوتای سرخپوستی رو امشب تموم می کنم.

این فلوت تقریبا نوعی از آمبروسیاست که در پست قبل دیدید با طرح یینگ یانگ(نشان تعادل)

فلوت سرخپوستی به نام فلوت جنگلی (به دقت و ظرافت جغد بزرگ و این سرخپوست کوچک بالای فلوت دقت کنید) واقعا قابل ستایشه.

همین فلوت با طرح سرخپوست فلوت زن... می بینید این تصویر چقدر زوم شده؟؟؟ در حالت عادی این مجسمه بسیار کوچکه... از همین جا ظرافت کار رو می فهمید!

طرح های حیوانات این فلوت هم واقعا زیباست... شاید 100 نوع حیوون مختلف... اما دلم نیومد این چند تا رو نشونتون ندم... خیلی زیباست! تصور کنید تملک همچین فلوت زیبایی چه حالی داره! قیمت این فلوتای زیبا کمتر از 100 دلار نیست...

طرح پرنده:

طرح ماموت

طرح خرس

اینم طرح بوفالو شه!

بعضی از انواع این فلوت های جنگلی هم انتهای تزئینی دارن.ببینین:

hodhod
Tuesday 13 December 2011, 10:41 PM
ممنون لاکشمی جون.یه سوال.سوراخای بزرگ پایین این فلوتی که گفتی به چه کاری میاد؟

farimah
Wednesday 14 December 2011, 02:24 PM
خیلی جالب بودن مرسی خانم ...(اسمت سخته)

lakshemi
Wednesday 14 December 2011, 05:50 PM
ممنون لاکشمی جون.یه سوال.سوراخای بزرگ پایین این فلوتی که گفتی به چه کاری میاد؟

خواهش می کنم هد هد جان...
سوراخ های بزرگ پایین فلوت به عمل بیرون دادن صدا کمک می کنن...چون معملا فلوت هایی که بزرگ و سنگین هستن و بدنه ی ضخیمی دارن طبعا صدای بمی هم دارن...و این سوراخ ها به بهتر شنیده شدن صدای خروجی کمک می کنه.

lakshemi
Wednesday 14 December 2011, 06:22 PM
راستی این دو تا فلوت سرخپوستی هم از قلم افتاده بود:

فلوت بشقابی:

اینم فلوت بامبوی بسیار کهن سرخپوستی! همونی که یانی در آهنگ زیبای نیکان ازش استفاده کرده بود...سرخپوستا توی اون سوراخ بزرگ رو آتیش روشن می کنن...

PLA
Wednesday 14 December 2011, 06:28 PM
ممنون حالا اینا صداشون از کجا در میاد....!!!

lakshemi
Wednesday 14 December 2011, 06:32 PM
اینم اصل مطلب

دیوان ساز زخمه ای ایرانی

کَرنا(کَر+نای)...ساز بومی ایران که البته در هند...تاجیکستان و ازبکستان هم قدمت طولانی دارد... به دلیل صدای بلند و تقریبا گوش خراشی که این ساز دارد در مثل های فارسی هر موقع بخواهند کسی را تشویق به رازداری نمایند می گویند: مبادا این خبر را در بوق و کَرنا کنی!مورد استفاده ی این ساز، خبر رسانی و آماده باش سربازان در گذشته بوده است...

هائی گی اوم ... ساز زهی بسیار زیبای کره ای که فقط 2 سیم دارد.

قانون هندی

اِنگونی ساز بسیار زیبای آفریقایی

نوع دیگری از اِنگونی به نام کِمِل اِنگونی

گیتِرن...عود قرون وسطایی

بووک، طبل بومی کشور کره

lakshemi
Wednesday 14 December 2011, 06:41 PM
ممنون حالا اینا صداشون از کجا در میاد....!!!
اولی درست شبیه اوکاریناست منتها از سفال نیست...صدا دهی اش هم مث اوکاریناست.
دومی هم خیلی سخته ... با همون 2 تا سوراخ نت ها رو می سازن... زدنش کار هر کسی نیست.

piano4all
Wednesday 14 December 2011, 08:46 PM
اولی درست شبیه اوکاریناست منتها از سفال نیست...صدا دهی اش هم مث اوکاریناست.
دومی هم خیلی سخته ... با همون 2 تا سوراخ نت ها رو می سازن... زدنش کار هر کسی نیست.

من دو واحد ساز شناسی گذروندم اما به خدا چیزی از اینا به ما نگفتند . :43:

دوست گرامی این ساز ها رو از کجا پیدا می کنید ؟ :9:

ممنون از زحمات شما :41:

lakshemi
Friday 16 December 2011, 02:01 PM
من دو واحد ساز شناسی گذروندم اما به خدا چیزی از اینا به ما نگفتند . دوست گرامی این ساز ها رو از کجا پیدا می کنید ؟ ممنون از زحمات شما

سلاممممم
من به سازشناسی خیلی علاقه دارم...می گردم توو ویکی و ... و پیدا می کنم. خصوصا به عجایب هستی! در این دنیا انقدر شگفتی هست که تموم شدنی نیست... این دنیا واقعا دو چشم کمشه... بیست تا چشم هم کمه... هر چی می بینی سیر نمی شی... آدمای متفاوت با ایده های متفاوت ... خداوند حتی دو چیز مث هم نیافریده ...
اگه مفید و جالب بوده،عنایت خداوند بوده... و محبت دوستانم.
مرسیییییییییییییییییییییی یی.

PLA
Saturday 17 December 2011, 12:52 AM
بله معلومه....

dobaare
Sunday 18 December 2011, 09:16 PM
من به سازشناسی خیلی علاقه دارم...می گردم توو ویکی و ... و پیدا می کنم. خصوصا به عجایب هستی! در این دنیا انقدر شگفتی هست که تموم شدنی نیست... این دنیا واقعا دو چشم کمشه... بیست تا چشم هم کمه... هر چی می بینی سیر نمی شی... آدمای متفاوت با ایده های متفاوت ... خداوند حتی دو چیز مث هم نیافریده ...
اگه مفید و جالب بوده،عنایت خداوند بوده... و محبت دوستانم.
مرسیییییییییییییییییییییی یی.

سلام/ما باید ازت ممنون باشیم لاکشمی خانم/خیلی زحمت کشیدین/خیلی زیاد/خیلی هم ممنون/محسن تو سالن رعد کنسرت داره/میای؟/

lakshemi
Sunday 18 December 2011, 10:14 PM
سلام/ما باید ازت ممنون باشیم لاکشمی خانم/خیلی زحمت کشیدین/خیلی زیاد/خیلی هم ممنون/محسن تو سالن رعد کنسرت داره/میای؟/

سلام دوست خوبم...خواهش می کنم.من کاری نکردم .خوشحالم که مورد پسند شما واقع شد.ممنونم از این همه لطف شما.
برای محسن هم آرزوی موفقیت می کنم.خوشحالم که بالاخره به بزرگترین آرزوی زندگیش رسید. امیدوارم نوازنده ی بزرگی بشه.

dobaare
Monday 19 December 2011, 10:00 AM
ارزوش این بود که برای افرادی که دوستشون داره بنوازه/این تاپیک رو میبایست 10 تا ستاره براش میگذاشتن/باز هم ممنون/

lakshemi
Wednesday 21 December 2011, 04:50 PM
این تاپیک رو میبایست 10 تا ستاره براش میگذاشتن/باز هم ممنون/

lakshemi
Wednesday 21 December 2011, 04:59 PM
سلام.شب به خیر...خوبین بچه ها؟ ببخشید که دیر اومدم.یه ذره مریض بودم.و اما اصل مطلب:

عود قوسی...یک ساز اروپایی که می توان با در نظر نگرفتن اختلافات ظاهری،آن را نوعی عود تلقی کرد.بیش از 1600 نوع از این ساز در دنیا وجود دارد.

بوومبارد...یکی از قوم و خویش های ابوآ...

اینم نوع کروماتیک این ساز که از چوب ساج ساخته شده.

سوآنا...ساز بادی چینی.خیلی شبیه شهناییه که قبلا دیدید.

دُهل... ساز کوبه ای ایرانی. همون که شنیدن صداش از دور خوشه!!! چون از نزدیک صدای وحشتناکی داره که لرزه به اندام می اندازه ولی از دور، دلنشین و مناسبه.در هند هم دهل یکی از پرکاشن های پایه ای موسیقی بومی است.

اینم ورژن چینی شه!

چنگ چینی...خیلی شبیه چنگ آغوشی(سِلتیک) است که قبلا گفتم.فرقی که این چنگ با چنگ آغوشی دارد در جنس سیم هاست که طبعا صدایی متفاوت تر از آن خارج می شود.

زونگ-رو-آن... ساز زخمه ای 4 سیمه ی چینی

اینم یک گروه موسیقی چینی

از سمت راست: پی پا رو که می شناسید...قانون...شِنگ رو هم دیدید...یک نوع فلوت چینی...چنگ چینی و در نهایت زونگ-رو-آن.

M_T
Wednesday 21 December 2011, 11:32 PM
[FONT=Microsoft Sans Serif][SIZE=3]You can see links before reply
از سمت راست: پی پا رو که می شناسید...قانون...شِنگ رو هم دیدید...یک نوع فلوت چینی...چنگ چینی و در نهایت زونگ-رو-آن.

اون فلوت چینی Dizi نام داره.

Di نام عمومی این دسته فلوت هاست که شامل Dizi و Koudi و Dadi و Bangdi میشه.

ببخشید قصد افاضه فضل نداشتم، چون سر و کارم با فلوت هست، این ها رو می شناختم و گفتم که بقیه علاقمندان خوب مثل شما هم مطلع باشند.

ارادتمند
مجتبی

lakshemi
Wednesday 21 December 2011, 11:48 PM
اون فلوت چینی Dizi نام داره. Di نام عمومی این دسته فلوت هاست که شامل Dizi و Koudi و Dadi و Bangdi میشه. ببخشید قصد افاضه فضل نداشتم، چون سر و کارم با فلوت هست، این ها رو می شناختم و گفتم که بقیه علاقمندان خوب مثل شما هم مطلع باشند.

ارادتمند
مجتبی
سلام
خواهش می کنم...اختیار دارید... این حرفا چیه؟ بله درست می گید...من چون عکس نزدیک تری نداشتم...از این فاصله ی دور تشخیص ندادم که دقیقا چه نوعیه...چون همونطور که می دونی دی ها خیلی شبیه همن.و چون شک داشتم اسم نبردم اما اگه شما تونستین تشخیص بدین پس حتما دیزیه.
انشالله به زودی مفصل راجع به این خانواده هم صحبت خواهیم کرد. ممنونم.

M_T
Friday 23 December 2011, 04:32 PM
سلام
خواهش می کنم...اختیار دارید... این حرفا چیه؟ بله درست می گید...من چون عکس نزدیک تری نداشتم...از این فاصله ی دور تشخیص ندادم که دقیقا چه نوعیه...چون همونطور که می دونی دی ها خیلی شبیه همن.و چون شک داشتم اسم نبردم اما اگه شما تونستین تشخیص بدین پس حتما دیزیه.
انشالله به زودی مفصل راجع به این خانواده هم صحبت خواهیم کرد. ممنونم.

خواهش می کنم.

دیزی تابلوئه. حتی کوکش هم میشه حدس زد.
این احتمالا D کوک باشه یا C.

البته اطلاع دارید که کوک فلوت های چینی با روش معمول غربی متفاوته.

وقتی گفته میشه Dizi in D یعنی وقتی سه سوراخ اول رو میگیره صدایی که تولید میشه نت D هست.

lakshemi
Friday 23 December 2011, 07:41 PM
شب به خیر همه

بله بله بله... و می رم سراغ بحث شیرین دیزی!!! آبگوشت نه ها،کهن ترین فلوت چینی!
دیزی معروف ترین عضو از خانواده ی " دی " فلوت های کهن چینی می باشد... فلوتی ساده و پرطرفدار و زیبا و با صدایی مسحور کننده.

تکه های دیزی به هم وصل می شوند.

شی-او ... یکی دیگر از فلوت های کهن چینی است که البته از خانواده ی " دی " نیست....این فلوت عمودی نواخته می شود و بزرگ و وزین است پس برای به دست گرفتن و نواختنش باید اندام قوی ای داشته باشید!!!به دهنی عجیب این فلوت دقت کنید.

امروزه دیزی و شی او ،مشهور ترین فلوت های چینی در جهان هستند که در اکثر ارکسترهای بزرگ دنیا جای ثابتی دارند. البته دیزی همیشه از شی او معروف تر بوده. به طوری که اصلا دیزی را به نام فلوت چینی در دنیا می شناسند.و منظور همه ی نوازندگان یا آهنگسازان از فلوت چینی در واقع همان دیزی است! دیزی انگار نماینده ی کل فلوت های چینی است.چین 7000 سال (و شاید بیشتر) تمدن دارد و پژوهشگران می گویند درست از زمانی که تمدن چین باستان در سواحل رود زرد شکل گرفت، دیزی وجود داشته است! البته نه شکل امروزی آن،بلکه شکل باستانی اش!

M_T
Friday 23 December 2011, 08:34 PM
Xiao قدیمی تر از Dizi هست.

تلفظش هم شائو هست.

اتفاقا سنگین نیست.
از دهنی ش هم نترسید خیلی ساده است مثل فلوت های دیگه باید به لبه اون دمید.
اون آقا هم توی عکس خیلی زیادی ساز رو عمودی گرفته که اشتباهه.

lakshemi
Friday 23 December 2011, 08:44 PM
Xiao قدیمی تر از Dizi هست.

تلفظش هم شائو هست. اتفاقا سنگین نیست. از دهنی ش هم نترسید خیلی ساده است مثل فلوت های دیگه باید به لبه اون دمید. اون آقا هم توی عکس خیلی زیادی ساز رو عمودی گرفته که اشتباهه.

آهان شائو... چینی هم بلد بودی مجتبی؟؟؟
بله شائو هم قدمت زیادی داره اما اولین نوع فلوت های چینی که البته فسیلش پیدا شده دیزی ها هستند. به هر حال این چیزی بود که من پیدا کردم...نمی دونم شاید شائو هم همزمان با دیزی وجود داشته. اما شائو انصافا استیل جالبی داره...خیلی با کلاسه.
ممنون از توضیحات کاملت مجتبی عزیز.

M_T
Friday 23 December 2011, 08:46 PM
با اجازه صاحب تاپیک

تصاویر زیر، نی های ابداعی استاد عزیزم آقای رضا بدیر هست.
ایشون نوازنده شماره یک نی عربی در مصر و جهان هست. (اگر هم اول نباشه بین سه تای اول هست.)

lakshemi
Friday 23 December 2011, 09:07 PM
اینجا متعلق به خودته مجتبی عزیز.
ممنونم
به به عجب سازهای جالبی هستن... حالا صدای این نی ها تو دماغیه یا شفاف؟؟؟...به خاطر اون پیج ها می پرسم.

M_T
Friday 23 December 2011, 10:10 PM
اینجا متعلق به خودته مجتبی عزیز.
ممنونم
به به عجب سازهای جالبی هستن... حالا صدای این نی ها تو دماغیه یا شفاف؟؟؟...به خاطر اون پیج ها می پرسم.

خواهش می کنم.

صداشون تو دماغی نیست.
بعضی هاشون کمی خش داره.
اساسا طول لوله که زیاد بشه صدا تیره میشه. البته همیشه محسوس نیست و در بعضی نت ها مشخص میشه اون هم با دقت باید گوش داد.

M_T
Monday 26 December 2011, 11:19 PM
نی فلوتی!!!

ابداع مهندس یاسر الشافعی از مصر.

lakshemi
Wednesday 28 December 2011, 07:35 PM
سلاممممممممم شب به خیر... ببخشید چند روزی دیر کردم...چند روزه گردن دردم گل کرده.از سر کار که میام عین جنازه می افتم...دیگه وقت نشد خدمت برسم. ولی الآن اومدم:

باگلاما یا باقلاما(ببخشید من ترکی بلد نیستم) ساز بومی ترکیه

سنتیر یا کیمبری سه تار عربی

چارانگو...گیتار اودولوی آمریکای لاتین... Waltz In 7-8 رو که حتما شنیدید و دیدید... یانی در اون آهنگ از چارانگو استفاده کرده بود... چون این ساز خیلی خیلی کوچکه یانی اولش گفت: احتمالا نوازنده، قبل از اجرا گیتارشو شسته که انقد آب رفته و کوچیک شده!!!! اما در حقیقت یانی با این طنز دو پهلو قصد داشت به شباهت های چارانگو و گیتار اسپانیش اشاره کنه. هییییییییی

کانجیرا...دایره زنگی هندوستان

وینا ساز فوق العاده ی هندی با صدای بم...به به! وینا ساز بسیار بومی و کهن هندیست که پیشینه اش به دوران خدایان و هند باستان برمی گردد.
این خمره ی گوگولی که زیر ساز هست هم برای بم کردن و یا احتمالا موج دار کردن صدای حاصله است.وینا چندین نوع دارد:

چیترا وینا

ویچیترا وینا ... این نوع وینا مخصوص جنوب هند است.ویچیترا تفاوت اندکی با چیترا وینا دارد.بزرگتر است ولی آن هم روی زمین نواخته می شود.

رودا وینا... رودا و انواع دیگر وینا همگی در آغوش گرفته می شوند و زمینی نیستند.

ساراسوآتی وینا...ساراسوآتی الهه ی موسیقی هندوستان است که به نواختن وینای مخصوصی شهره است.همیشه در شمایل های مذهبی، ساراسوآتی را در حال نواختن وینا می بینیم.

موهان وینا...درست است که در بادی امر ، شبیه گیتار است ولی با کمی دقت روی سیم ها متوجه می شوید که متفاوت است...صدای متفاوتی هم دارد.

M_T
Wednesday 28 December 2011, 08:22 PM
ان شاءالله گردن دردتون هم خوب میشه.

lakshemi
Wednesday 28 December 2011, 09:06 PM
ممنونم مجتبی جان...خدا از دهن مبارک بشنوه!

M_T
Wednesday 28 December 2011, 11:04 PM
ممنونم مجتبی جان...خدا از دهن مبارک بشنوه!

خواهش می کنم.

من خودم شاید وضعیت گردنم بهتر از شما نباشه که ریشه عصبی داره.
مشکلات دیگه هم که گفته نشه بهتره.
اما هیچوقت از خدا گله نکردم، همیشه سعی می کنم ممنون خدا باشم.

a_1371
Thursday 29 December 2011, 12:16 PM
چقدر قشنگ و عجیب هستن ممنون

lakshemi
Thursday 29 December 2011, 08:44 PM
خواهش می کنم. من خودم شاید وضعیت گردنم بهتر از شما نباشه که ریشه عصبی داره. مشکلات دیگه هم که گفته نشه بهتره. اما هیچوقت از خدا گله نکردم، همیشه سعی می کنم ممنون خدا باشم.
آخ آخ امان از این درد ...فقط گردن هم نیست...کلا اروراق شذم! امروز یکی از همکارا با من اومد از شرکت بیرون از تعجب چشماش گرد شده بود پرسید: تو مگه چند سالته که پله ها رو اینجوری میای پایین؟؟؟
بله من هم راضیم به رضای خدا...و همیشه معتقدم هرچه از دوست رسد نیکوست!!!!

lakshemi
Monday 2 January 2012, 07:24 PM
سلام...شب به خیر خیلی سریع می رم سر اصل مطلب.

خوش صدا ترین فلوت هند، بانسوری... عشق من!

You can see links before reply he%20Indian%20flute.jpg

بانسوری باس

ماناکورد ... جعبه ای است با یک یا چند سیم که بیشتر جنبه ی آزمایشگاهی داره و براى نمايش نسبت ميان صداهاى موسيقى بکار ميرود

کاتو.. نوعی قانون یا سنتور ژاپنی.که تقریبا همون کوشنگ چینیه.

کاتامو ... کاتامو تلفیقی از کاتو ی ژاپنی ، تنبور هندی(قبلا دیدید) و ماناکورد

کمانچه ی کهن یونانی...البته در کمانچه بودنش کمی شک دارم اما ببینید چقدر زیباست!

پای ژی یو... ساز بادی 3000 ساله ی چینی...حالا فهمیدین پن فلوت از کجا اومده؟؟؟

پرکاشن بومی چینی به نام سِنج چینی! این سنج معمولا فقط در فصل بهار و پاییز نواخته می شود. چون صدای زنگ دار افسون کننده ای دارد.
با این چکش ها می کوبن روی این صفحه ها و صدای زنگ مانندی تولید می شه.

اینم یه نوع دیگه از پرکاشن کوبه ای چینی.احتمالا این تکه های چوبی رو با رشته ای دنبال هم وصل می کنن و بعد با چکش روشون می کوبند و صدای تلق تلق ازشون خارج می شه...انگار بارون روی شیروونی می باره...

M_T
Monday 2 January 2012, 08:10 PM
سلام به لاکشمی و بقیه!

امروز یه چیز جالب براتون دارم!:16:
لاکشمی هم باید خوشش بیاد!

فلوتی کلفت برای کلفت دوستان!!! :10:

یادمه محسن از این بامبو کلفت ها داشت بهش گفتم می تونه از اینا بسازه!

You can see links before reply .jpg

نظرتون چیه؟! تاحالا فلوت به این کلفتی دیده بودید؟ :21:

M_T
Tuesday 3 January 2012, 01:02 PM
سلام مجدد

این هم یه فلوت دیگه!!!

این خانم نپالی است ولی فلوتش شبیه فلوت های باروکه.
به هر حال فکر کنم خیلی ها ندیده اند.

lakshemi
Tuesday 3 January 2012, 04:22 PM
سلام به لاکشمی و بقیه! امروز یه چیز جالب براتون دارم!:16:
لاکشمی هم باید خوشش بیاد!فلوتی کلفت برای کلفت دوستان!!!

نظرتون چیه؟! تاحالا فلوت به این کلفتی دیده بودید؟ :21:

سلام خدمت مجتبی عزیز.دوست خوبم.
اول از همه بگم که واقعا فلوت عجیبیه! تا حالا همچین چیزی ندیده بودم البته با این قطر،سازهای بادی زیادی هستند اما اونا بلند ترن نه انقد کوتاه! واقعا عجیبه! حتما صدای قشنگی هم داره. و فک کنم چون بامبوئه باید نسبتا سبک هم باشه. این فلوت جدا از عجیب ترین سازهایی بوده که تا حالا دیدم!
واقعا ممنونم.لذت بردیم.مرسیییییییی.

ahmad24
Tuesday 3 January 2012, 04:23 PM
به هر حال فکر کنم خیلی ها ندیده اند.
به هر حال من الانم نمیبینم

لطفا عکس رو دوباره بزارید

lakshemi
Tuesday 3 January 2012, 04:32 PM
به هر حال من الانم نمیبینم.لطفا عکس رو دوباره بزارید

فک کردم فقط من نمی تونم عکس رو ببینم... پس مجتبی جان لطف کن یه بار دیگه آپلودش کن.مرسی.

M_T
Tuesday 3 January 2012, 05:54 PM
سلام خدمت مجتبی عزیز.دوست خوبم.
اول از همه بگم که واقعا فلوت عجیبیه! تا حالا همچین چیزی ندیده بودم البته با این قطر،سازهای بادی زیادی هستند اما اونا بلند ترن نه انقد کوتاه! واقعا عجیبه! حتما صدای قشنگی هم داره. و فک کنم چون بامبوئه باید نسبتا سبک هم باشه. این فلوت جدا از عجیب ترین سازهایی بوده که تا حالا دیدم!
واقعا ممنونم.لذت بردیم.مرسیییییییی.

سلام لاکشمی خانم

خواهش می کنم. قابلی نداشت.
این عکسارو رو از روی فیلمش گرفتم.
نگفتم خوشتون میاد. :10:

صداش خیلی بم و ملایم هست.

M_T
Tuesday 3 January 2012, 05:56 PM
فک کردم فقط من نمی تونم عکس رو ببینم... پس مجتبی جان لطف کن یه بار دیگه آپلودش کن.مرسی.

معذرت می خوام دوستان. برای دیدن اون عکس باید عضو اون سایت باشید. حواسم نبود.

به هر حال اپلودش کردم، بفرمایید:

hodhod
Tuesday 3 January 2012, 08:18 PM
وای چه فلوت باکلاسی!
خیلی استیل قشنگی داره.ممنون.

M_T
Tuesday 3 January 2012, 11:12 PM
وای چه فلوت باکلاسی!
خیلی استیل قشنگی داره.ممنون.

خواهش می کنم.
اگه همون فلوت باروکی که من میگم باشه، بسیار خوش صدا و قیمتی هست.

lakshemi
Thursday 5 January 2012, 08:47 PM
مرسی مجتبی جان...واقعا فلوت زیباییه! حالا نظر شما راجع به این یکی چیه؟؟؟
این گوگولی، کووآدی....فلوت خیلی کوچولو یا به زبون خودم، اودولوی چینیه!

M_T
Thursday 5 January 2012, 10:52 PM
مرسی مجتبی جان...واقعا فلوت زیباییه! حالا نظر شما راجع به این یکی چیه؟؟؟
این گوگولی، کووآدی....فلوت خیلی کوچولو یا به زبون خودم، اودولوی چینیه!

خواهش می کنم.

کودی هم دیده بودم. سال 1971 ابداع شده.

دو نوع داره:

1- gaoyin koudi که 5-6 سانتی متره.
2- zhongyin koudi که 8-9 سانتی متره.

در هر صورت متشکرم.

white384
Thursday 5 January 2012, 10:58 PM
M_T صدایی از اون فلوتی که ظاهرا اسمش فلوت کلفته موجود نیست؟ نمیتونید تهیه کنید بذارید اینجا؟

ahmad24
Thursday 5 January 2012, 11:07 PM
درود
تنها نوازنده سرشناس دونلی در بلوچستان ایران استاد شیرمحمد اسپندار:

ahmad24
Thursday 5 January 2012, 11:39 PM
این هم بربت ایران
ساخته استاد قنبری مهر:
و
قدیمی ترین گیتار جهان:

serin
Thursday 5 January 2012, 11:55 PM
وای !!!!!!
این ساز ها خیلی باحالن
ممنون از همه تون

ahmad24
Friday 6 January 2012, 12:47 AM
اینها هم جالبن:

M_T
Friday 6 January 2012, 06:53 PM
M_T صدایی از اون فلوتی که ظاهرا اسمش فلوت کلفته موجود نیست؟ نمیتونید تهیه کنید بذارید اینجا؟

Here you are

M_T
Friday 6 January 2012, 06:55 PM
درود
تنها نوازنده سرشناس دونلی در بلوچستان ایران استاد شیرمحمد اسپندار:

Very nice
Thanks

M_T
Friday 6 January 2012, 06:56 PM
این هم بربت ایران
ساخته استاد قنبری مهر:
و
قدیمی ترین گیتار جهان:

چقدر شبیه عوده، مخصوصا شمسه پشت سیم ها دقیقا از نوع عوده.

M_T
Friday 6 January 2012, 06:57 PM
اینها هم جالبن:

تشکر بابت همه عکساتون.
سمت راستی مثل ساکسیفون هستند.
سمت راستی چی هست؟

تاریخچه ای از این ها ندارید؟

ahmad24
Friday 6 January 2012, 08:26 PM
درود
گیتار از بربت اومده. فکر میکنم سیمهاش هم دوبل باشه. احتمالا اون برآمدگی پایین ساز رو برای این گذاشتن که ساز بدون کمک دست چپ هم تعادل داشته باشه. اینجوری شده گیتار

سمت راستی مثل ساکسیفون هستند.

بیشتر شبیه خانواده کلارینت هست
اطلاع دقیقی ازش ندارم
فکر نمیکنم قدیمی باشه

آقای M-T نی های جدیدتون از هموناست که عکسشو گذاشتم؟

M_T
Friday 6 January 2012, 10:05 PM
درود
گیتار از بربت اومده. فکر میکنم سیمهاش هم دوبل باشه. احتمالا اون برآمدگی پایین ساز رو برای این گذاشتن که ساز بدون کمک دست چپ هم تعادل داشته باشه. اینجوری شده گیتار

بیشتر شبیه خانواده کلارینت هست
اطلاع دقیقی ازش ندارم
فکر نمیکنم قدیمی باشه

آقای M-T نی های جدیدتون از هموناست که عکسشو گذاشتم؟

بله عود پدر جد گیتاره.
یعنی وقتی کشتی مسلمانان در بندر آندلس پهلو گرفت این ساز به غرب معرفی شد.

عود برآمده بوده که در گیتار اون حالت تحدب رو برداشتند و مقعر شده برای راحتی دست که اشاره کردین.

شبیه کلارینت آلتو یا باس هستند اما شبیه ساکسیفون آلتو و تنور هم هستند.

نی های جدیدم؟
یکی نی هفت بند می کوکه. نی ایرانی.
یکی هم نی شش بند سل کوکه. این هم ایرانی.

اون دونلی هم دیدم، محلی ها دارند و اعراب.

راستی من مجتبی هستم. :am

با تشکر

ahmad24
Friday 6 January 2012, 10:22 PM

تار و تمبک

تمبورک بلوچستان.با این اندازه بزرگ نمیدونم چرا اسمش تمبورک هست.

تا حالا بالابان یک تکه دیده بودید؟

چنگی که استاد پرکان ساختند

دمام

دهل

دوتار

ahmad24
Friday 6 January 2012, 11:00 PM
کمانچه های بسیار زیبا:

نوازندگان بلوچی:
استاد ماشااله بامری:

نوازنده تالشی:

رباب:

نمیدونم اسم این ساز چیه:

و
سورنای هخامنشی در موزه ساز کرمان:

ahmad24
Friday 6 January 2012, 11:08 PM
با اینها هم که آشنایی دارید:
و گروه بیتلز در حال یادگیری این ساز برای استفاده در آهنگشون:
این هم از نوع الکتریک:

و پیکولو:

ahmad24
Friday 6 January 2012, 11:18 PM
از آشنایی با شما خوشبختم مجتبی جان

عود برآمده بوده که در گیتار اون حالت تحدب رو برداشتند و مقعر شده برای راحتی دست که اشاره کردین.
منظورم برآمدگی زیر گیتار بود
نه پشت بربت

نی های جدیدم؟

مگه نی های خانم لاکشمی به شما نرسید؟
اونا گویا بلوچی بودند

اعراب از اینا ندارند
اینا پنتاتنیک هستند و سمت پاکستان هم هست
ویژگی نوازندگی استاد اسپندار این هست که تکنیک نفس برگردان رو به شایستگی اجرا میکنند

M_T
Saturday 7 January 2012, 09:46 AM
از آشنایی با شما خوشبختم مجتبی جان

منظورم برآمدگی زیر گیتار بود
نه پشت بربت

مگه نی های خانم لاکشمی به شما نرسید؟
اونا گویا بلوچی بودند

اعراب از اینا ندارند
اینا پنتاتنیک هستند و سمت پاکستان هم هست
ویژگی نوازندگی استاد اسپندار این هست که تکنیک نفس برگردان رو به شایستگی اجرا میکنند

اوکی.
نی های لاکشمی خانم همین دو تا بود دیگه. بله یه روستایی زاهدانی ساخته.
عربا چیزی شبیه دونلی دارند. منتها نمی دونم پنتاتونیک هست یا نه.
نفس برگردان؟ یعنی باد دم خودش و نه بازدم؟

ahmad24
Saturday 7 January 2012, 10:28 AM
نفس برگردان؟ یعنی باد دم خودش و نه بازدم؟
درست متوجه منظورتون نشدم

یعنی موقعی که میخوان نفس بگیرن با بادی که توی لپ جمع کردند صدای ساز رو نگه میدارند
و طی نوازندگی صدا قطع نمیشه

عربا چیزی شبیه دونلی دارند. منتها نمی دونم پنتاتونیک هست یا نه.

نوازندگی این دونلی نواز بیشتر شبیه موسقی پاکستان و هند صدا میده(تقریبا)

salar1366
Saturday 7 January 2012, 02:56 PM
بیشتر اینها رو که دیدیم

M_T
Saturday 7 January 2012, 05:06 PM
نوازندگی این دونلی نواز بیشتر شبیه موسقی پاکستان و هند صدا میده(تقریبا)

نمونه صدایی از دونلی داری؟

ahmad24
Saturday 7 January 2012, 06:17 PM
درود
این هم خدمت شما دوست عزیز
بخاطر حفظ حقوق ناشر مجبور شدم چهار تا آهنگ رو به اینصورت ببرم و پشت هم بزارم تا با صداش آشنا بشید
شیوه جمله پردازی این استاد بزرگوار به اینصورت هست که تمی رو تکرار میکنند(البته هیچ تکراری شبیه هم نیست و واریاسیونهای منحصر به فردی رو به اجرا میزارند) پس از تکرارهای متوالی در جایی که زمینه فراهم شده باشه از تکرار موتیف صرفنظر میکنند و میرند تو بداهه نوازی محض و جملات بکر و آسمانی رو به گوش شنونده میرسونند . گاهی این بداهه نوازی روی یک قطعه ساعتها طول میگشه.
کیفیت این بداهه نوازی و مدت زمانش رابطه مستقیم با معرفت.درک و حضور شنونده داره...

M_T
Saturday 7 January 2012, 06:44 PM
درود
این هم خدمت شما دوست عزیز
بخاطر حفظ حقوق ناشر مجبور شدم چهار تا آهنگ رو به اینصورت ببرم و پشت هم بزارم تا با صداش آشنا بشید
شیوه جمله پردازی این استاد بزرگوار به اینصورت هست که تمی رو تکرار میکنند(البته هیچ تکراری شبیه هم نیست و واریاسیونهای منحصر به فردی رو به اجرا میزارند) پس از تکرارهای متوالی در جایی که زمینه فراهم شده باشه از تکرار موتیف صرفنظر میکنند و میرند تو بداهه نوازی محض و جملات بکر و آسمانی رو به گوش شنونده میرسونند . گاهی این بداهه نوازی روی یک قطعه ساعتها طول میگشه.
کیفیت این بداهه نوازی و مدت زمانش رابطه مستقیم با معرفت.درک و حضور شنونده داره...

دست شما درد نکنه. بسیار زیبا بود.

خیلی با کیفیت بود، از آلبوم برداشته بودین؟
اگه آلبومی منتشرشده از ایشون، عنوانشو بگید و بفرمایید از کجا میشه تهیه کرد؟

ahmad24
Saturday 7 January 2012, 06:53 PM
این آهنگها از سری
موسقی نواحی ایران
شماره 23.موسقی بلوچستان.شیرمحمد اسپندار
انتشارات ماهور
هستند

البته کارایی که حوزه هنری منتشر کرده خیلی بهتره
هر کس کارهای موسقی نواحی حوزه هنری رو که استاد محمدرضا درویشی گردآوری کردند پیدا کرد حتما حتما حتما من رو در جریان بزاره
سپاس

lakshemi
Tuesday 10 January 2012, 07:13 PM
سلام شب به خیر.چند ساز زیبا:

بالالیکا یک ساز زخمه ای زیبا متعلق به کشور روسیه با بدنه ای سه گوش و دارای سه سیم.

ایکتارا... شامل ایک+تار(همون یک تار)... ساز بومی هندوستان، بنگلادش و پاکستان. ایکتارا فقط یک سیم دارد و متعلق به بی خانمانان،شاعران دوره گرد خیابانی و راهبان است.و گونه های سوپرانو،تنور و باس دارد. ایکتارا یا به دو شکل وجود دارد.حالت اول:

سیم در وسط قرار دارد

حالت دوم:

کمانچه ی بومی بلغاری

اِسراج...ساز زهی هندی با چهار سیم اصلی که البته در بنگلادش هم بسیار پر آوازه است.

دلربا ... خواهر دو قلوی اسراج. دلربا در هند جنوبی معروف تر است.

بربط...سازی که متعلق به دوران باستان است! اولین بار مصری ها آن را اختراع کردند. به نظر میاد چنگ یا همون هارپ اولین بار از روی بربط تقلید شده.

کی نور ...سازیه که بسیار به بربط شبیهه اما نه دقیقا...بهتره بگیم جزء خانواده ی بربط هاست.

سوولینگ...یک فلوت اندونزیایی رویایی!

M_T
Tuesday 10 January 2012, 07:23 PM
سلام

سازهای خوشگلی اند.

فلوته و چنگه چشممو گرفت!

hodhod
Wednesday 11 January 2012, 08:16 PM
ایکتارا چقد عجیبه!

ahmad24
Wednesday 11 January 2012, 09:42 PM
درود
ایکتارا با یک سیم چطور نواخته میشه؟
فکر نمیکنم باهاش بشه نتهای مختلف رو اجرا کرد
اگر آرشه ای بود میشد. ولی...
فکر میکنم یک نت رو بصورت پدال نگه میداره و خواننده روش میخونه

اطلاعی در این مورد دارید؟

lakshemi
Friday 13 January 2012, 04:41 PM
درود
ایکتارا با یک سیم چطور نواخته میشه؟فکر نمیکنم باهاش بشه نتهای مختلف رو اجرا کرد.اگر آرشه ای بود میشد. ولی...فکر میکنم یک نت رو بصورت پدال نگه میداره و خواننده روش میخونه اطلاعی در این مورد دارید؟
سلام
خب بله سازهایی که انقد کوچیکن مسلما نمی تونن ساز کاملی باشن و نت های زیادی رو اجرا کنن.
و اما ایکتارا با انگشت و بدون آرشه نواخته می شه:

ahmad24
Friday 13 January 2012, 05:48 PM
درود
با این وجود فکر کنم باید از نظر ریتم نوازندگی غنی باشه
یه صدایی از این ساز با آواز میتونید بزارید؟

lakshemi
Tuesday 17 January 2012, 08:52 PM
سلام شب به خیر ببخشید دیر میام...خیلی گرفتار و خستم. به زودی براتون نمونه ی ایکتارا رو می ذارم اما فعلا اجالتا اینا رو داشته باشید:

سَرود ... ساز بومی و کهن هندی.

زیسِر...نوعی قانون که در بیشتر کشورهای اروپایی و آسیایی طرفداران زیادی دارد.

سنتور کوهستانی از خانواده ی زیسر ... این سنتور متعلق به بومیان آمریکای شمالی(کوهستان) یا بومی ایرلندی می باشد.

فلوت ریکوردر های گوگولی! موشی ترین ساز دنیا!

تنبک! ساز افسانه ای ایرانی!
صد-صد و بیست و پنج-یک صد و بیست و پنج!
صد-صد و بیست و پنج-یک صد و بیست و پنج!
این درس کوچکی بود برای این که اکبر عبدی در فیلم دلشدگان بتونه با تنبک ضرب بگیره! چهقدر خاطره انگیز بود!

قَنبوس یک نوع عود کوچک عربی

M_T
Wednesday 18 January 2012, 01:33 PM
خسته نباشی لاکشمی.

سازهای قشنگی هستند.
دوست داشتم دم دست بودند و صداشون رو از نزدیک می شنیدم و تست می کردم.

sezarrrr
Wednesday 18 January 2012, 06:56 PM
Kalimbas
Kazoo Instruments
کسی میتونه در مورد دومی توضیح بده؟

M_T
Wednesday 18 January 2012, 07:43 PM
Kazoo Instruments
کسی میتونه در مورد دومی توضیح بده؟

Kazoo یک سازی بادی محسوب میشه که برای تغییر صدای فرد بکار میره.
صدها سال پیش آفریقایی ها از سازی مشابه این برای تقلید صدای افراد یا برخی حیوانات ازش استفاده می کردند.
در واقع این ساز یک نوع لرزش و ویز ویز به صدای فرد اضافه می کنه.
اگه فقط مثل ریکوردر توش فوت کنی صداش در نمیاد. باید از ریه بدمی و یه خورده به حنجره انعطاف بدی.

در برخی گروه ها و آلبوم ها از این ساز استفاده شده، حتی بصورت سولو.

اسم فعلی این ساز از آقای Warren Herbert Frost هست که روی یک نوع ساختۀ خودش این اسم رو گذاشت.

این هم نمونه صدای این ساز: چیزی شبیه همونی که در نمایش عروسکی حاجی فیروز ازش استفاده میشه.

موفق باشید.

hodhod
Wednesday 18 January 2012, 08:35 PM
آخ آخ من چقد از صدای کازو بدم میاد... رو اعصاب آدمه.

youtab_f
Thursday 19 January 2012, 11:59 AM
وای ی ی ی ی خدای من!!!!!!!.تعجب برانگیزه!

lakshemi
Thursday 19 January 2012, 04:45 PM
سلام برو بچه ها خصوصن تازه واردین عزیز...خوبین؟
کالیمبا رو که صفحه ی اول گذاشته بودم...مجتبی عزیز هم در مورد کازوو توضیح دادن... منم از کازوو بدم میاد...چون خیلی جیغ جیغیه...

sezarrrr
Thursday 19 January 2012, 05:58 PM
راستش صفحات اول برای من باز نمیشه برای همین ندیدم...

M_T
Saturday 21 January 2012, 11:33 PM
سلام بچه ها

نی ترکی رو قبلا دیده بودید؟ احتمال دادم خیلی ها ندیده باشن.
شیوه نواختنش مثل نی عربی هست بلکه کمی آسون تر بدلیل وجود بسپار. بسپار چیه؟ همون قطعه سر نی.
این بسپار باعث میشه صدای تولیدی شفاف تر و بدون خش باشه گرچه خش دار هم میشه نواخت.
بسپار موجود در نی های عکس زیر از چوب زیتونه. از مواد مختلفی میشه بسپار ساخت مثل پلاستیک و عاج و ... .

Partrix
Monday 23 January 2012, 02:49 PM
بله عود پدر جد گیتاره.
یعنی وقتی کشتی مسلمانان در بندر آندلس پهلو گرفت این ساز به غرب معرفی شد.

شبیه کلارینت آلتو یا باس هستند اما شبیه ساکسیفون آلتو و تنور هم هستند.

نی های جدیدم؟

راستی من مجتبی هستم. :am

با تشکر

سلام به همه ی استادای خوبم شرمنده از این که سرزده وارد تاپیک شدم !!! مطالبی که گذاشتین واقعا بی نظیره !

آقا مجتبی من شنیده بودم که عود پدر گیتار نیست و پدر گیتار (( قیتار )) بوده که الان یه ساز منقرض شده به حساب میاد .
قیتار مثل اسمش کاملا شبیه قیچک بوده که هممون میشناسیمش اما نحوه ی دست گرفتن اون درست شبیه گیتار امروزی بوده و مثل اون با دست آزاد نواخته میشده . در ضمن به قول شما در جنگ های صلیبی به اروپا منتقل شده . شکلش هم خیلی شبیه گیتار های باروک بوده !

M_T
Monday 23 January 2012, 07:43 PM
سلام به همه ی استادای خوبم شرمنده از این که سرزده وارد تاپیک شدم !!! مطالبی که گذاشتین واقعا بی نظیره !

آقا مجتبی من شنیده بودم که عود پدر گیتار نیست و پدر گیتار (( قیتار )) بوده که الان یه ساز منقرض شده به حساب میاد .
قیتار مثل اسمش کاملا شبیه قیچک بوده که هممون میشناسیمش اما نحوه ی دست گرفتن اون درست شبیه گیتار امروزی بوده و مثل اون با دست آزاد نواخته میشده . در ضمن به قول شما در جنگ های صلیبی به اروپا منتقل شده . شکلش هم خیلی شبیه گیتار های باروک بوده !

سلام عزیزم

در اروپا سازی هست بنام Lute . خیلی شبیه عود هست و وقتی تاریخچه اسمش رو هم می خونی گفته شده که اسم این ساز از واژه عربی العود گرفته شده که کاملا هم مشخصه.
پس در واقع باید بگم پدر lute عود هست. شایدم واژه پدر اصلا مناسب نباشه. اما در هر صورت قرابت آن ها مشخص هست.
لینک زیر رو ببینید، موید حرف هام در مورد lute هست بعلاوه توضیحات تکمیلی و عکس ساز:

در مورد قیتار هم می دونم که همین امروزه اعراب به گیتار میگن قیتار البته با غ هست غیتار.

خلاصه از کلامت متشکرم.

M_T
Monday 23 January 2012, 07:47 PM
اطلاعات تکمیلی و تصاویر تمام اقوام غربی گیتار و عود رو می تونید در ویکی پدیا با جستجوی لغات زیر مشاهده کنید:

String instruments

Angélique (instrument)
Archlute
Cittern
Laúd
Chitarra battente
Cobza
Gallichon
Kobza
Mandore
Mandora
Torban
Theorbo
Vihuela
Tablature

lakshemi
Wednesday 25 January 2012, 08:14 PM
سلام شب به خیر... خیلی خوبه که می بینم شماها هم به سازشناسی علاقه دارین و فعالین...
از همه تون خیلــــــــــــــی ممنونم به خاطر توجه و علاقه تون.

بوک ... طبل کره ای!

آجینگ ... قانون آرشه ای کره ای. امان از این قانون ها تموم نشدنی هستن!

بلبل ترنگ(موج بلبل)ساز عجیب هندی

بعدها ژاپنی ها با الهام از اون، تائی شوگوتو رو ساختند.

گیتار عجیب... سه ساز در یک ساز: ماندولا(ماندولین بزرگ که قبلا دیدی)،سیتار و گوسیل که نوعی قانون روسیه.

دوسلار...نوعی از انواع دودوک

فوتوجارا

M_T
Wednesday 25 January 2012, 10:45 PM
ممنون لاکشمی

چه سازهایی!
آدم شب خواب می بینه!
چه کرده این بشر! اون قانون آرشه ای هم عجیبه، همشون عجیبن!

lakshemi
Wednesday 1 February 2012, 10:49 PM
سلام... شب به خیر... ببخشید دیر اومدم... چند روزه اینترنت ندارم. چند ساز زیبای هندی براتون آوردم.

سارنگی ساز زهی کهن هندی... در راجستان ، سارنگی خیلی طرفدار داره. هنر تذهیب و مینیاتور هنرمندان راجستانی روی این سارنگی ها واقعا چشم نوازه.

چیکارا... چیکارا یه مدل کوچیک از سارنگیه و درست شبیه سارنگی نواخته می شه

بین (been) ... یه فلوت که از کدو تنبل یا نارگیل درست می شه... در افسانه ها می گن جادوگر ها و ساحران همیشه از این فلوت استفاده می کنند.

اینم نارگیلیش

اینم یه دف زیبای هندی

مطالعه روی سازهای هندی واقعا جالب و بی انتهاست!

و اما یه فلوت فشنگی!!!!

اینم یه گیتار سرامیکی!

M_T
Wednesday 1 February 2012, 11:27 PM
اون فلوت فشنگیه چطوری کار می کنه؟ مطمئنی فلوته؟

اون فلوت نارگیلی ها رو دیدم شبیه هولوسی هم هست.
دیدم از همینا می زنند که مار از توی سبد در میاد.

lakshemi
Thursday 2 February 2012, 06:49 PM
اون فلوت فشنگیه چطوری کار می کنه؟ مطمئنی فلوته؟

بله که فلوته! اینم طرز کارش:

M_T
Thursday 2 February 2012, 06:59 PM
بله که فلوته! اینم طرز کارش:

صداش رو شنیدی؟ اگه نمونه صداش رو داری لطف کن بزار.

lakshemi
Thursday 2 February 2012, 10:40 PM
.
.
عارضم خدمت دوستان که این ساز بادی ،درواقع به اسم دیگری هم شناخته می شه و اون هم روح -گیر می باشد. البته اسم چندش آوریه ولی خب اسمه دیگه! و دقیقا هم صدای ارواح سرگردان رو می ده ...
یه چیزی شبیه دیدگریدو همون ساز بادی بزرگ سرخپوستی که قبلا دیدیدش (Rainmaker یانی)... اما در مجموع صدای عجیبی داره.

M_T
Thursday 2 February 2012, 11:34 PM
ممنون، اما بنظر روح گیر اسم این قطعه باشه فقط ...

lakshemi
Friday 3 February 2012, 01:23 PM
نه.
همونطور که گفتم این اسم ،لقب این سازه.

erikal_richen
Saturday 4 February 2012, 12:52 PM
خیلی جالب بود

M_T
Sunday 5 February 2012, 09:20 AM
تصاویر یک چنگ بزرگ در قزوین..... و توضیحات تکمیلی و سازهای دیگر....

m_rv_2008
Sunday 5 February 2012, 09:31 AM
بالاخره خاله لاكشمي عكس هندي ها رو از روي آواتارش برداشت. به افتخارشون يه كف مرتب بزنيد.

lakshemi
Monday 6 February 2012, 08:56 PM
شب به خیرررررررررررر
امیدوارم خوب و خوش باشید. البته با این گرونی حال کی خوبه؟؟؟؟ بگذریم. با چند تا ساز خیــــــــــــــــــــــل ی موووووووووووووشی اومدم. با سازهای مخصوص موسیقی کودکان:

آکاردئون کودکانه

شیپور بادکنکی. این ساز بادی از جنس چوب جنگلیه و نواختنش خیلی آسون و شیرینه.

پرکاشن تخم مرغی.حتما از توش صدای جیگیل جیگیل می یاد!!!

سوت بلبلی! در این سوراخ کوچک می دمند تا صدای بلبل از آن خارج شود! خیلی باحاله!

طبلک! طبلک البته فقط ساز بچه ها نیست. در اصل ،یه ساز هندی معروف به طبل عابدین است! در معابد و زیارتگاه ها معمولا کاهنان و راهبان آن را به دست می گیرند.

چیمالانگ یا به عبارتی همون ناقوس! این ساز در ارکسترهای بزرگسال خصوصا در کنسرت های کریسمس جای مهمی دارد.چون صدای ناقوس کلیسا می دهد.

پرکاشن کوچک. با تکان تکان دادن این پرکاشن صدای جیلینگ جیلینگ زیبایی خارج می شه. حتما در ارکسترهای بزرگسالان هم زیاد دیدیدش.

طبل آبنباتی! خدا وکیلی باحال ترین طبلیه که در عمرم دیدم.کوبیدن بهش خیلی باید به آدم کیف بده!

زنگوله های دستی

یه طبل چوبی

اورف یا بلز که من می میرم براش! من دو تا بلز دارم.خیلی هم دوستشون دارم.رویایی اند.

آخر سر هم می رسیم به عشق من! ریکوردر!

حالا که حرف ریکوردر افتاد اجازه دارم یه خاطره تعریف کنم؟
وقتی کلاس موسیقی می رفتم با یه پسری آشنا شدم به نام بردیا. خیلی خیلی پسر خوب و مودبی بود. خیلی هم صورت قشنگی داشت. کلاس پیانو میومد.چون استاد من هم فلوت هم گیتار و هم پیانو درس می داد من بردیا رو دیدم.چون شاگرد بعد از من بود. من همون بار اول که دیدمش با هم دوست شدیم. خیلی خوب بود. هر هفته همدیگه رو می دیدیم و کلی با هم صحبت می کردیم. اون اعجوبه ی پیانو بود. می خواست وقتی بزرگ بشه مث یانی بشه! مامانش می گفت وقتی مامان باباش عاشق یانی اند بچه باید هم یانی بشه دیگه!!!! من بهش می گفتم یانی کوچک!!! آخه فقط 4 سالش بود. ظرف 10 جلسه از کیبورد به پیانو پیشرفت کرده بود. ولی عاشق فلوت هم بود. هر دفعه فلوت منو ازم می گرفت و سعی می کرد بزنه اما نمی تونست و فقط توفیش می کرد!!!! و من مجبور بودم هر هفته فلوتمو ضدعفونی کنم!!! اما عشقی که اون به ساز داشت و علاقه ای که در چشماش بود وقتی به فلوت نگاه می کرد واقعا جالب بود. اون شور و هیجان زیادی داشت. با ساز مث یه ژله رفتار می کرد. می خواست قورتش بده! واقعا اغراق نمی کنم. هیجان عجیبی داشت. حیف که دیگه ندیدمش! یهو رفت و دیگه نیومد.

اگه بخوایم درست ببینیم و حسابی قضاوت کنیم، حقیقتا بچه ها خیلی خیلی بیشتر و عمیق تر از ماهاموسیقی رو درک می کنن و ازش لذت می برن...

lakshemi
Monday 6 February 2012, 09:00 PM
بالاخره خاله لاكشمي عكس هندي ها رو از روي آواتارش برداشت. به افتخارشون يه كف مرتب بزنيد.

هههههههههههههه! اختیار دارید استاد!!!! من همیشه هندی ام! می خواستم شماها رو امتحان کنم! برای همین چند روزی برش داشتم. البته اینم بگم که اون خانوم دو رگه ی هندی اروپایی بود و شما نفهمیدید!!!! چون خیلی ذوق کردی این آواتار جدیدم رو به تو تقدیم می کنم استاد پرویز! باشد که لذت ببرید!!!!!!:21::21::21:

M_T
Monday 6 February 2012, 11:10 PM
ممنون لاکشمی، سازهای خوشگلی اند، یادمون باشه بعدا برای بچمون بخریم!

lakshemi
Sunday 12 February 2012, 08:23 PM
.
.
سلام... شب به خیر امیدوارم عالی باشید.سازهای امشبو خیلی دوست دارم.شما هم ببینید:

لی یوکین ساز بومی چینی...اشتباه نکنید پی پا نیست...بلکه خیلی شبیهشه.

خمره... ساز بامزه و باحال... آخی! توو سازهای شکستنی هم کلی ازش نوشته بودم.خیلی بامزه است.

گاسل... یه نوع ساز زهی صربستانی شبیه کمانچه.

کوبیز... ساز زیبا و باستانی قزاقستان...واقعا زیباست

آلگوسا...فلوت دوقلوی سنتی هند.

بیشتر نوازندگان آلگوسا سازشونو به شیوه ی معمول ،یعنی از دهان می نوازند. اما عده ای نوازنده ی نابغه هم هستند که آلگوسا رو خلاف عادت و به این شکل می نوازند...از بینی!!!!

سوریندا... ساز بومی هندوستان

گیتار عجیب!!!

M_T
Sunday 12 February 2012, 08:45 PM
WOW! That's amazing

ممنون لاکشمی، کلیپ های فلوت نوازی با بینی هست توی اینترنت.
چه کارایی می کنه این بشر، والا کارای بی تربیتی هم می کنند.
مثلا یبار چند عکس از یه دختره دیدم که داره ترومپت می زنه و پسره یه کار بدی کرده و یجوری دهنۀ سازو بسته!

اون خمره اولیه هم منو یاد جای آب و دون کبوتر ها انداخت، شبیه اوناست. یه اسم خاصی داره الان یادم نیست.

lakshemi
Sunday 12 February 2012, 09:13 PM
سلام خواهش می کنم.
ههههههههههه!!! خب چرا این جور کلیپا و عکسا رو نگاه می کنی؟؟؟

M_T
Sunday 12 February 2012, 11:23 PM
سلام خواهش می کنم.
ههههههههههه!!! خب چرا این جور کلیپا و عکسا رو نگاه می کنی؟؟؟

چون شیطونم! :10:

نه حقیقتش دنبال یه چیزای دیگه بودم که اونا رو دیدم، خنده داشت ولی خب زشته دیگه!

M_T
Friday 17 February 2012, 06:51 PM
سلام
لیستی جالب از انواع سازهای بادی که مطمئنم بعض هاشون رو تا حالا ندیدین:

lakshemi
Saturday 18 February 2012, 07:20 PM
سلام هانی،مجتبی و هدهد جان.امیدوارم خوب باشید.خیلی جالبه که تمام تاپیکای من الآن فقط 3 بیننده داره!!! چون تاپیکای به روز شده در حاشیه ی سایت قرار گرفته دیگه در معرض دید نیست و دوستان جدید کمتر متوجه اونا می شن. و کمتر هم اتفاق میفته که کاربری به مبحثی علاقه مند باشه و منتظر آپدیت شدنش باشه و از اشتراک هاش پیگیر باشه. می دونید؟ آخه خب سخته که بچه ها زحمتی بکشن و عده ی کمی بهره ببرند. هرچند مطالب من آش دهن سوزی نیست ولی خب بالاخره حداقل جنبه ی سرگرمی و تفنّن رو که داره!!!

ولش کنین زیاد حرف زدم. بریم سراغ بحث خودمون:

اوور تون فلوت

اوکارینا ... از شاخ قوچ و بوفالو!

چیمتا...پرکاشن سنتی و عجیب هندوستان.

رانسینگا...ساز بادی عجیب و بامزه ی هندی

چنگ دهنی ... در اصل متعلق به مجوزان بوده. اما در چین بهش می گن چانگ .

و در هند مورسینگ نام داره

فلوت شیپوری... یکی از فلوت های کهن بشریت متعلق به بومیان. فلوت شیپوری در گذشته های دور از شاخ حیواناتی مثل گوزن شاخدار استرالیایی ساخته می شد.

فلوت شیپوری چند نوع گوناگون دارد.

آلبوکا...مدل اسپانیایی

پیبگورن...مدل ولزی

M_T
Saturday 18 February 2012, 07:47 PM
ممنون لاشکمی، جالب هستند.

اون پیبگورن شبیه شوفاره یهودی هاست.
گرچه خب همه از خانواده بوق هستند دیگه.

lakshemi
Thursday 23 February 2012, 07:35 PM
.
.
شب به خیر...امیدوارم خوب باشید.شما رو نمی دونم.اما من دیگه از موسیقی هم خسته شدم. از همه چی...

اینم هدیه ی امشب

کارتال...پرکاشن سنتی هند

راستی...من از تنبور هندی زیاد اینجا حرف زدم ولی یادم رفت تنبور فارسی رو نشونتون بدم.البته اگه ندیدید.

فایف... یه نوع فلوت اروپایی که تقریبا شبیه پیکولوئه منتهی با صدای خیلی زیرتر

کوموز یا به ترکی کوپوز... ساز زخمه ای ترکی

زالیکا...فلوت شیپوری روسی.ساز فولکلور روسیه.

راوان هاتا...ساز زهی کهن هندی که مث بیشتر سازهای باحال هندی،متعلق به ایالت راجستان است. راجستانی ها اصلی ترین نوابغ موسیقی هند هستند.

ماراکا... یه پرکاشن بامزه متعلق به سرخپوستان آمریکای لاتین.

قاشقکی از چوب شمشاد ... پرکاشن لاتین. این مدل دسته دارش:

اینم بی دسته اش

M_T
Sunday 26 February 2012, 08:13 PM
سلام تصاویری ببینید از فلوت ( نی ) ارمنی:

You can see links before reply$(KGrHqEOKicE0p-5h-I1BNZtF1ZwRw~~_3.JPG

You can see links before reply$(KGrHqUOKkUE1GKH!7SdBNZtF5hq!w~~_3.JPG

You can see links before reply$(KGrHqQOKiQE1(Ri+Wt0BNZtF92d!g~~_3.JPG

You can see links before reply$(KGrHqMOKjUE0Qt3zT7cBNZtG!wjRw~~_3.JPG

پایین ترین نتی که می زنه C4 هست.

lakshemi
Sunday 26 February 2012, 08:28 PM
ممنون دوست عزیز...خیلی زیبا هستند.

M_T
Sunday 26 February 2012, 08:44 PM
ممنون دوست عزیز...خیلی زیبا هستند.

Your welcome :ak

M_T
Sunday 26 February 2012, 11:03 PM
بچه ها کول رو قبلا دیده بودین؟

ساز بادی بلغارستان Kaval:

شبیه نی ترکی و عربی نواخته میشه:

اینم انگشت گذاریش:

lakshemi
Wednesday 29 February 2012, 06:34 PM
سلام شب به خیر...

لطفا با چند تن از اقوام ابوآ آشنا بشید:

ابوآ ساز بادی خوش صداییه که تقریبا همه ی آشنایان به موسیقی می شناسنش ... اولین ساز شبیه به ابوآ از روی سرنا ساخته شد... مث ویولون و خیلی سازهای غربی دیگه. که البته الآن عمراً خودشون زیر بار نمی رن که بیشتر سازها و حتی حیات خودشونو از جنگ های صلیبی و از آسیا به اروپا آوردن !!! ...

داشتم می گفتم... سرنا در ایران عربستان و هندوستان قدمت کهنی داره. طبق روایاتی گفته می شه که چون در هند با سرنا یا شهنایی...مار رو هیپنوتیزم می کردند و از سبد بیرون می آوردند.نام ساز تقلید شده ی غربی شونو او + بوآ گذاشتند. یعنی وسیله ای که مار بوآ رو می رقصونه... البته سندیت محکمی نداره.اما پر بی راه هم نیست.

ابوآ به دلیل کلید های زیاد... جثه و حجم نسبتا زیاد و همچنین قمیش بسیار نازک و صعب الوصولش در دسته ی مشکل ترین انواع سازهای بادی و حتی کلیه ی سازها قرار دارد... که البته به خاطر همین سختی و پیچیدگی های ابوآست که آهنگسازان بزرگی چون موزارت... بتهوون ،چایکوفسکی و ویوالدی کنسرتو ها برای ابوآ نگاشته اند!!! خودتون نگاهی به قمیش کوچولو و تنگ اون بندازید تا متوجه عمق سختی کار بشید.

ابوآی باس

اما پیش از ابوآی کنونی و پر کلید، اولین ابوآیی که بشریت ساخت شاوم یا شاون نام داره ...یک ساز قرون وسطایی متعلق به عهد رنسانس و سده ی 12 میلادی! درواقع می توان گفت جد ابوآ می باشد و اولین ابوآی بشریت است!!!!

عارضم خدمت شما که ابوآ خانواده ی نسبتا بزرگی داره... یکی از بزرگترین فامیلاش بوومبارده... بوومبارد رو که یادتون هست؟؟؟
قبلا نشونتون دادم.اگه یادتون رفته مجدداً ببینیدش:

هورن انگلیسی... البته فقط اسمش هورنه اما از خانواده ی بزرگ ابوآ ست.

ابوآ دِ آموره (ابوآی عشق)... آخ آخ...من می میرم برای این سازهای دِ آموره ی ایتالیایی... ویولا دِ آموره معروف ترین این نوع سازهاس. سازهای عشق کلا صدای نادر و بی همتایی دارن.

ابوئه داکاسیا... یه ابوآی خیلی باحاله...درست شبیه رانسینگای هندی...

دولسیانا... یه ساز بادی از خانواده ی ابوآ است یا بهتر بگیم یه نوع بومبارد

غَیتا...یک ساز بادی متعلق به شمال آفریقا از خانواده ی ابوآ

هِکِلفون...

سوآنا... ابوآی چینی

سوپیلا...یک ساز بادی چوبی که بسیار شبیه سوآنا و شاوم می باشد.

M_T
Wednesday 29 February 2012, 08:15 PM
فلوت تایلندی!!!
قابل توجه لاکشمی!

You can see links before reply$(KGrHqMOKpoE5,jzcPITBOkzTzUOD!~~60_58.JPG

M_T
Wednesday 29 February 2012, 08:26 PM
لاکشمی خانم ممنون بابت عکسای فوق العاده زیبایی که قرار دادید.

lakshemi
Thursday 1 March 2012, 04:51 PM
اون English Horn بهتره بهش بگیم cor anglais. چون شباهتی به هورن (شیپور) نداره و حتی شبیه French Horn هم نیست.

مجتبی دوست عزیز ببینید این ساز به هر دوی این نام ها شناخته شده. هورن انگلیسی هم رایج تره. احتمالا با دقت مطالب رو نخوندی...کاملا روشن گفتم که از خانواده ی ابوآست نه هورن.پس قطعا شبیه هورن هم نیست.

هورن انگلیسی... البته فقط اسمش هورنه اما از خانواده ی بزرگ ابوآ ست.

M_T
Thursday 1 March 2012, 05:50 PM
یک نمونه از فلوت های ساخته شده بر اساس مدل باروک:

You can see links before reply$(KGrHqQOKiQE5-8E+hUSBOnBW5R,u!~~60_57.JPG

You can see links before reply$(KGrHqUOKjsE6Rhsh1hzBOnBWKnM8w~~60_57.JPG

M_T
Thursday 1 March 2012, 06:04 PM
این یک قلم ساز رو مطمئنم هیچکس تا حالا ندیده بوده:

اما جهت اطلاعات بیشتر در مورد این ساز، عکس زیر رو مطالعه کنید:

یکی دیگه، ترومبونیوم!!!

یک کلارینت عتیقه نقره ای! امریکاییه!

آکاردئون قدیمی خوشگل، مارک هوهنر آلمان!

این چیه!!!

You can see links before reply$(KGrHqF,!hkE5oj!Gs2NBOhJpF3biQ~~60_3.JPG

M_T
Thursday 1 March 2012, 06:23 PM
اما هدیه ای به لاکشمی عزیز و زحمت کش که عاشق فلوت های کوچولو و گوگولیه!

فلوت سرامیکی! ساخته شده در دهه 70 میلادی.

You can see links before reply$(KGrHqZHJ!4E8+hp(UW,BPSSr0NU!g~~60_58.JPG

اما هدیه دیگرم، اوکارینای نهنگی شکل هست، لنگه نداره!

You can see links before reply$(KGrHqN,!gsE7BNqcR)7BO6om8ge9w~~60_12.JPG

You can see links before reply!Bu27m8QEWk~$(KGrHqUOKkEEvPH3fsPzBMCD-nZO!g~~_12.JPG

You can see links before reply!C!+CF0g!mk~$(KGrHqIOKkYEzldvy++)BNFru-RL-Q~~_12.JPG

You can see links before reply!C!+CF8QBmk~$(KGrHqEOKiUEzPe58HhdBNFru+U5Vw~~_12.J PG

You can see links before reply!C!+CGEQ!2k~$(KGrHqMOKpIE0U64y,NrBNFrv!RT,!~~_12.J PG

امیدوارم خوشت اومده باشه.

M_T
Thursday 1 March 2012, 06:29 PM
شاکوهاچی فوق العاده و بی نظیر از جنس برنز!!!

You can see links before reply$(KGrHqMOKjkE6ZO-09KdBOtO7F7bp!~~60_58.JPG

M_T
Thursday 1 March 2012, 06:32 PM
اااا، چرا این فنجان ها سوراخهههه!!!

اشتباه نشه! این ها اوکارینا هستند!!!

You can see links before reply!C!yRgVgCWk~$(KGrHqQOKj4Ezdey9Ov,BNEhwzWJpg~~_3.JP G

You can see links before reply!BtRO!V!EGk~$(KGrHqMH-C0EvrepVYzpBL7NYQpN2g~~_3.JPG

You can see links before reply!B-RpYQQ!2k~$(KGrHqYOKkQEzJf5S,i,BM8R1h(Dlg~~_3.JPG

You can see links before reply!B-RpZRgBGk~$(KGrHqEOKiUEzPe58HhdBM8R1i6g9g~~_3.JPG

You can see links before reply!B-Rp,GQBWk~$(KGrHqQOKkYEzmE1!z0IBM8R1lG-Mw~~_3.JPG

lakshemi
Thursday 1 March 2012, 09:11 PM

خدا رو شکر که خودتون زحمت لینک رو کشیدید... اگه خوب بالای عکس رو بخونید نوشته: کر آنگله یا هورن انگلیسی.پس هر دو اسم درسته.

در فرانسه و انگلستان بهش میگن کر آنگله اما در امریکا بهش میگن English Horn...
دیگران رو نمی دونم اما من معمولا معادل های انگلیسی رو اعلام می کنم.چون برای همه قابل فهم تر و نزدیک تره. اما اگه انقد اصرار دارید که حتما ما به فرانسه اعلام کنیم باشه مشکلی نیست از این به بعد معادل های فرانسوی رو هم خواهیم گفت.

مجتبی همیشه مستند حرف می زنه.
بله کاملا درسته...اما در مقابل لاکشمی به زدن حرف های بی سند و بی هویت و به قول شما اشتباه عادت داره.
هرچند دیگه دوست ندارم درباره ی این موضوع حرف بزنم.

M_T
Friday 2 March 2012, 09:33 AM
اسم این ساز گیتارت هست:

M_T
Friday 2 March 2012, 06:57 PM
گیتاااااار؟

نه اشتباه نکنید این گیتار نیست، اوکلیلی است! Ukulele

این ساز مربوط به هاوایی است.
مهاجران پرتغالی در قرن 19 ساز cavaquinho به هاوایی بردند و این اوکلیلی مقتبس از اون ساز هست.

M_T
Friday 2 March 2012, 07:03 PM
فلوت کلیددار!
من این فلوت رو چند سال پیش دیدم، الان عکسشو مشاهده می کنید:

همه چیزش مثل فلوت کنسرتی C foot هست تنها نحوه دست گرفتن ساز متفاوته.

M_T
Friday 2 March 2012, 07:05 PM
هدجوینت فلوت کلیددار از جنس شیشه!!!

کلود لورنت فرانسوی، فلوت ساز دربار لوئی هجدهم و ناپلئون بدلیل ساختن فلوت های کریستال و شیشه ای شهرت داشت.

هد جوینت فلوت کلیددار از جنس چینی!!!

فلوت سنگی!!!

M_T
Friday 2 March 2012, 07:20 PM
Pipatar

FLUCARINA

M_T
Monday 5 March 2012, 11:28 PM
سلام

امشب دو تا ریکوردر فوق العاده منحصر بفرد دارم:

ریکوردر آلتو با کلید اضافه جهت نت E:

ریکوردر تنور با کلید B :

قصدم از قرار دادن این عکس ها ساختار فوق العاده شکیل و جدید این دو ساز هست بعلاوه نت های اضافه اون ها که قابلیتشون رو بیشتر کرده.

M_T
Monday 5 March 2012, 11:32 PM
این یکی چطوره؟!!!

Ali29142003
Tuesday 6 March 2012, 01:37 PM
تشکر از همه دوستان هنرمند برای عکسها و این تاپیک جذاب :53::aq
بسیار لذت بردم و فلوتی جاتو سیو کردم آرشیوم
شاید یه روز بدستشون بیارم :32::5:

اینم یه ساز دیگه که حتما" میشناسید و جاش تو عکسها خالی بود ظاهرا"

irish whistle یا penny whistle

یک ساز ایرلندی که در رقصهای پای تند جیگ زیاد کاربرد داره

اینم نمونه صدای این ساز :

:124::124:

M_T
Tuesday 6 March 2012, 06:11 PM
سلام به علی آقا

کم پیدایی.

ممنون بابت عکس و سمپل.

lakshemi
Tuesday 6 March 2012, 06:30 PM
FLUCARINA

ممکنه یه عکس با نوازنده ی این ساز لطف کنی؟ شیوه ی نواختنش باید مث خوردن خربزه ی شتری باشه!!! می خوام ببینم. ممنون.

lakshemi
Tuesday 6 March 2012, 06:31 PM
این یکی چطوره؟!!!

خیلی باحاله... آخی... یاد بردیای فینگیلی خودم افتادم... یادش به خیر

lakshemi
Tuesday 6 March 2012, 06:59 PM
سلام شب به خیر. ممنونم از دوستان خوبم که علاقه مند و پیگیر مطالب هستند و پست های زیبا و مفید قرار می دن. خالصانه ممنونم.

بریم سراغ چند ساز خوب:

سِن پلاتِس... این ساز یه ساز آلمانی و هم عصر ماست.چیزایی که در تصویر می بینید 6 صفحه ی فلزی هستند .برای ساختن هر صدا باید به نقطه ی خاصی چکش زد... جالبه... خود من موقع ظرف شستن زیاد از این کارا می کنم.هر ظرفی در هر نقطه اش یه صدا می ده.

پاتیکا... یه پرکاشن دستی که هم در آفریقا و هم در ژاپن خیلی مشهور و مرسومه.

گلوکن اشپیل... موزارت عاشق این ساز بود!!! و من نیز... کلا بلز و خانواده اش رو خیلی دوست دارم.

ریک... یه پرکاشن عربیه...شبیه دایره.

کاباسا... یه پرکاشن آفریقایی

سِنی رباب...به احتمال زیاد هندی ها خودشون مخترع رباب هستن و رباب های عالی ای اختراع کردند اما سِنی رباب نوعی ربابه که در دوران مغولان در هند شهرت گرفت...

حتما می دونید که مغولان سال ها به هند حکومت می کردند.جلال الدین محمد اکبر (همه به افتخارش قیام کنند) شاه با کفایت و دانشمند مغول و مهم ترین شاه هندوستان بود. چون اکبر شاه مسلمان بود پس طبیعی بود که در دوران سلطنت مغولان به هند، بازار هنر اسلامی خیلی گرم شود.او ادبیات،شعر ، موسیقی،نقاشی و خصوصا تذهیب اسلامی را در هند ترویج نمود.سازهای ایرانی و عربی زیادی هم در آن عصر به هند وارد شد ... بعضی از آن ها همچنان به همان حالت مشهور است اما عده ی زیادی از آن ها در طول زمان تغییرات ساختاری کاملی کرد و تبدیل به ساز دیگری شد.

سِنی رباب خانواده ای برای خود تشکیل داد که امروزه بسیار بزرگ است.از معروف ترینشان می توان به تونگاما - رباب کابلی(گونه ای از رباب امروزی) – دوتار – سروَد (قبلا دیدید) و سوآرابات اشاره نمود.

تونگاما یا دامیان یک رباب مردمی قدیمی است.

یک مغول در حال نواختن تونگاما

رباب کابلی

دوتار... دوتار هم از خانواده ی رباب است .سازیه که در ایالت بنگال هند.بنگلادش و ایران مشهور است.

سوآرابات.

M_T
Tuesday 6 March 2012, 08:06 PM
ممکنه یه عکس با نوازنده ی این ساز لطف کنی؟ شیوه ی نواختنش باید مث خوردن خربزه ی شتری باشه!!! می خوام ببینم. ممنون.

تنها و تنها همین یک دونه عکس بود بدون سمپل صوتی یا تصویری.
فقط نوشته که صدای بمی داره شبیه صدای جغد!

این ساز منحصرا ابتکار آقای مک کنا هستش.
سازهای چند پست اخیرم همه ساخته ایشون هست، غیر اون ریکوردرها.

راستی بابت تصاویر پست آخرت متشکرم.
امیدوارم به هر کدومش که دلت می خواد برسی.

lakshemi
Wednesday 7 March 2012, 05:22 PM
تنها و تنها همین یک دونه عکس بود بدون سمپل صوتی یا تصویری.
فقط نوشته که صدای بمی داره شبیه صدای جغد!
آچا فهمیدم...خیلی حیف شد!
به هرحال بازم ممنون. همینشم خیلی قشنگ بود.

M_T
Wednesday 7 March 2012, 05:59 PM
آچا فهمیدم...خیلی حیف شد!
به هرحال بازم ممنون. همینشم خیلی قشنگ بود.

:ak

M_T
Sunday 11 March 2012, 08:13 PM
سلام به لاکشمی خانم و دوستان گرامی

فلوت کلیددار های چوبی رو دیده بودین؟

You can see links before reply$(KGrHqIOKjgE1qmVzIejBNkpt5g2TQ~~_3.JPG

ویژگی این ها اینه که در مقایسه با فلوت کلیددار های فلزی صدای گرم تری دارند.
چوب های مختلفی برای ساختن این ها استفاده میشه، من قهوه ای هاشو گذاشتم که خوشگل تره.
انواع فلوت آلتوی بلند چوبی هم موجوده ( G3 پایین ترین نت).

منتهی توی کنسرت ها کمتر از این ها می بینید، شاید دلیل عموده اون قیمت بالاترش باشه.
گرچه ممکنه دلایل فرعی دیگری هم باشه.

ارادتمند
مجتبی

simsimm
Monday 12 March 2012, 10:24 AM
با اجازه دوستای گلم
اینم یه نی فلزی به نام شمشال که ساز قدیمی هم وطنای عزیز کردمون هست.در گذشته این ساز چوبی بوده ولی امروزه از مس و برنج ساخته میشه.
اون پیر مرد هنرمند توی عکس هم مرحوم قادر عبدالله زاده (معروف به قاله مره) هستند.
و این هم یک دونوازی زیبا شمشال و پیانو

lakshemi
Monday 12 March 2012, 08:34 PM
به به چقد زیبا سیم سیم جان...خیلی خیلی متشکرم.
راستی هزاران ساز بومی ایرانی داریم که هیچکس ندیده. استاد بالابان من خودش استاد درس سازشناسیه و محقق سازشناسی بومی ایرانیه و داره سازهای محلی گمنام ایرانی رو جمع آوری می کنه.

lakshemi
Monday 12 March 2012, 08:53 PM
سلام.شب به خیر.
سازای این پست عبارت اند از:

مثلث!!! حتما در کنسرت های زنده خیلی زیاد این پرکاشنو دیدین... صدای زنگ داری مث بلز و گلوکن اشپیل داره... فقط محدود تر.

لوله های زنگ دار...چارلی آدامز مهارت زیادی در نواختن این پرکاشن داره.

اینم یه بلز لوله ای رنگارنگه.

زامپوگنا... یه ساز بادی ایتالیایی شبیه نی انبان...اما خیلی متفاوت تر و سخت تره.خودتون ببینید.

شروتی(به هندی: سروتی) یه نوع جعبه ی موسیقیه...متعلق به موسیقی کلاسیک هندوستان

موسیقی مذهبی هند سازهای جعبه ای زیاد داره. از جمله همون سام وادینی و هارمونیوم که قبلا معرفی کرده بودم.روش نواختن سروتی هم تقریبا به همین رواله.منتها صفحه کلیدی در اون وجود نداره.و عمل تولید و تغییر هر نت در آن با باز و بسته کردن و هواگیری کلید های فلزی کوچک رویش انجام می شود.

آئولوس... فلوت های چند تایی یونان باستان... مث آلگوسا فلوتای چند تایی هندی که قبلا دیدید.از نقش و نگارهای به جا مانده بر کوزه های یونان باستان به راحتی می توان دریافت که این ساز درآن دوره بسیار متداول بوده.

لائونداس... یه ساز باستانی دیگه که به سده ی 8 قبل از میلاد بر می گرده.
لائونداس هم یه فلوت شبیه آئولوسه منتها از سه فلوت با اندازه های مختلف تشکیل شده. نواختن این ساز نسبتا مشکله چون به روش دمیدن دوّار یا دایره ای باید نواخته بشه.که مهارت خاصی می خواد.

mamali_ho
Tuesday 13 March 2012, 06:18 PM

lakshemi
Saturday 17 March 2012, 08:44 PM
سلام به همگی امیدوارم خوب باشید.
چند ساز فولکلور کشور هندوستان :

بانام... ویولون فولکلور هندی...در شمال هند و کشور بنگلادش این ساز خیلی محبوب است.

سَن تار... ساز زخمه ای به بزرگی سیتار و تنبور و وینا اما صدای زیر و متفاوتی داره. این هم ساز فولک ایالت کاچه ی شهر گجرات هندوستانه.

تار-شهنایی... شما شهنایی رو یک ساز بادی می شناسید ولی این ساز ابدا بادی نیست. بلکه زهیه و خیلی هم عجیبه...

ناداس وارام... یه ساز بادی قوی در هندوستان.

سووراندو...ساز زهی خیلی زیبای فولک ایالت کاچه ی شهر گجرات هندوستان.

سونداری... یه فلوت خیلی اودولوی فولک ایالت کاچه ی شهر گجرات هندوستان..... سوندار به هندی یعنی زیبا!!!

بوریندو ... ساز بادی هندی فولک ایالت کاچه ی شهر گجرات هندوستان.شبیه کازو...

مورلی...ساز بادی فولک ایالت کاچه ی شهر گجرات هندوستان.

نار کانی...یه فلوت خیلی قد بلند.ساز فولک ایالت کاچه ی شهر گجرات هندوستان.

samin123
Saturday 17 March 2012, 09:19 PM
جالب ، عجیب ، حیرت انگیز ، ...
ممنون از اینکه این ساز ها رو اینجا قرار دادین

M_T
Saturday 17 March 2012, 11:04 PM
لاکشمی اون گیتارها چه خوشگل اند!!!

اون مورلی همون نیست که برای مارها می نوازند؟
اون نار کانی هم جالبه، دو تای نی عربیه! ولی مثل نی عربی گذاشته روی لبش. نمونه صداشو نداری؟

lakshemi
Sunday 18 March 2012, 06:40 PM
اون مورلی همون نیست که برای مارها می نوازند؟
وای اسم نحسشو نیار مجتبی!!! با خیلی سازها این کارو می کنند اما بیشتر با شهنایی و سرنا

اون نار کانی هم جالبه، دو تای نی عربیه! ولی مثل نی عربی گذاشته روی لبش. نمونه صداشو نداری؟
نه متاسفانه صدایی ازش ندارم اما می گردم شاید پیدا کردم.

lakshemi
Sunday 25 March 2012, 08:26 PM
سلام بر رفقای عزیز...امیدوارم خوب و خوش باشید.چند تا آلت موسیقی دیگه براتون آوردم:

ربِکا(ربِک) ساز زهی کهن ایتالیایی که مثل ویولون، از رباب عربی الهام گرفته شده

پیانولین...یه ساز خیلی باحال! تلفیقی از عود و ویولون!!!

هوتچیکو ... یکی از فلوت های بومی ژاپنی ساخته شده از بامبو و با 2 اکتاو صدا که بسیار شبیه به فلوت کهن دیگر ژاپنی، شاکوهاچی می باشد.
برای اینکه به تفاوت هوتچیکو با شاکوهاچی(فلوت مشابه) پی ببرید به دقت به اندازه و محل سوراخ ها نگاه کنید:

هوتچیکو:

شاکوهاچی:

هوتچیکو در نماهای دیگر:

اورگانتّو...ارگ قرون وسطایی رومی.که هم شکل بزرگ و کلیسایی اش رو ملاحظه می نمایید و هم شکل اودولوی دم دستی اش!!!!

کِندا... ساز فولکلور هندی...درسته که خیلی شبیه پنا (قبلا دیدید) است اما اساسا همون ایکتارا است ولی ایکتارای آرشه ای... یادمه دوست خوبم احمد یه بار گفت که دیده ایکتارا رو با آرشه می زنند. احتمالا ایشون کِندا رو دیده.

نِوود...سازی از خانواده ی عود

آه نِک(کامبوز)...ساز زخمه ای سنتی ترکیه.یه ساز دیگه از خانواده ی عود.

په پا...ساز بادی فوق العاده ی هندی متعلق به ایالت آسام (یکی از شهرایی که خیلی دوستش دارم)... من از دیشب عاشق این ساز شدم واقعا خوش ظاهره.

په پا از چوب بامبو ساخته می شه. البته از این نوع ع ع ع !!!

M_T
Monday 26 March 2012, 07:52 PM
سلام لاکشمی

دستت درد نکنه، سازهای جالبی رو نشون دادی. :41:

لاکشمی پیانولین متعلق به کجاست؟ ترکیه؟

lakshemi
Wednesday 28 March 2012, 08:06 PM
سلام
قابل شما رو نداشت.
به احتمال زیاد متعلق به ترکیه است.

lakshemi
Monday 2 April 2012, 08:40 PM
سلام
امشب فقط فلوت!
چون من خودم فلوت می زنم و عاشق فلوتا و فلوتیستا هستم بنابراین همیشه یه کوچولو برای فلوت ، پارتی بازی می کنم...خب چه اشکال داره؟ فلوت اولین ساز بشریته باید هم ارزش بیشتری براش قائل شد. روی همین اصل امشب فقط فلوت! چند فلوت ژاپنی ببینین:

نوهکان...یک فلوت کهن ژاپنی از چوب بامبو

فلوت اژدها! مث سایر فلوتای ژاپنی از بامبو ساخته شده.

کاگورابو...

کامابو ... فلوتی که در اصل کُره ایه ولی در موسیقی اصیل ژاپنی هم زیاد نواخته می شه.

شینوبو یا تاکِبو ... یه برق و جلای خاصی داره.

You can see links before reply(9).jpg

هیچیریکی... از اون فلوتای خاصه... کمتر فلوتی در دنیا قمیش داره... خصوصا در موسیقی ژاپن و چین سازای قمیش دار خیلی خیلی اندک هستن.

You can see links before reply(11).jpg

You can see links before reply(4).jpg

You can see links before reply(2).jpg
چه قمیش صافی! ببینید این ژاپنی ها چقد عقلشون کار می کنه! برای قمیش یه در ساختن!!! در حالی که همیشه ما از یه چوب حلقه ای مث همون پایینی برای بستن در قمیش کمک می گیریم. اما به نظرم بهتره که در داشته باشه(جای فامیل دور خالی)...اینجوری سالم تر می مونه و موقع در آوردن محافظ، احتمال شکستگی و ترک پایین میاد.راستی گفتم قمیش، امروز بهارستان بودم...قمیش ارمنی 25000 تومن!!!! باورتون می شه؟ تازه تابلو بود ارمنی هم نیست!!!!
بگذریم.شب خوش.

hodhod
Wednesday 4 April 2012, 10:17 PM
سلام لاکشمی جون.ممنونم از سازهای زیبا.
چطوری می شه روی فلوت رو مهر زد یا نوشت؟

M_T
Wednesday 4 April 2012, 10:55 PM
سلام لاکشمی جون.ممنونم از سازهای زیبا.
چطوری می شه روی فلوت رو مهر زد یا نوشت؟

سلام

با اجازه لاکشمی خانم.
راه های مختلفی هست و ساده ترین آن ها استفاده از هویه هست.
البته اگر قطر کمتر یا بیشتر بخوایم باید از قلم فلزی استفاده بکنیم.
در ضمنتمرین هم می خواد، نباید انتظار داشته باشیم دفعه اول صاف و قشنگ بنویسیم.

موفق باشید

lakshemi
Thursday 5 April 2012, 08:15 PM
سلام هدهد جان دوستمون جواب تو رو دادن.
منم موافقم.ولی بهتره هیچوقت روی فلوت چیزی ننویسی چون دردش میاد. فلوت با دیگر سازها فرق داره. خیلی لطیفو و حساسه.به نظرم نباید روش چیزی نوشت و باعث دردش شد!!!

hodhod
Saturday 7 April 2012, 04:04 PM
ممنونم m-t که جواب دادی.
راست می گی لاکشمی.حق با توئه.

M_T
Saturday 7 April 2012, 05:09 PM
ممنونم m-t که جواب دادی.
راست می گی لاکشمی.حق با توئه.

خواهش می کنم.
البته قضیه نی با فلوت های چوبی فرق می کنه.
نی رو که سوخته کاری می کنند خوشگل تر میشه.

درون نی هم کمی سوخته کاری می کنند تا باکتری های موجود در بافت سلولزی نی از بین برن چون اگه اینکار رو نکنن، نی پس ازمدتی بوی بدی میگریه.
درسته برخی از بوی سوختگی نی بدشون میاد اما بعد از مدتی نواختن و روغنکاری یلی کم میشه و البته دیگه اون بوی بد حاصل از رشد باکتری رو هم نمیگیره.

ارادتمند
مجتبی

lakshemi
Thursday 12 April 2012, 09:28 PM
سلام...نمسته؟
امروز خیلی درد داشتم .الآنم دارم ولی گفنم حتما باید برم پست بذارم.زود پست رو می ذارم و می رم استراحت کنم.

مایوری وینا...یه ساز باکلاس هندی که متعلق به موسیقی کلاسیک هندیست.

اوهه-هانو-ایهو ...یک فلوت متعلق به هاوایی. یه فلوت برای نواختن با بینی است مث آلگوسی...

فلاگوئِلت...ساز بادی باکلاس و کهن فرانسوی که در قرن 16 ابداع و در طول زمان تکامل پیدا کرد.بالاش منو یاد فیل شطرنج می اندازه!!!

بومباشی...فلوت هندی

کوداپانچ موکی... یه درام عجیب هندی...با 5 حفره...

سیپسی... فلوت ترکی

شه-وی ... یه فلوت لبی ارمنی.

اینم یه پرکاشن ژاپنی... هر کدومو با یه دست تکون تکونش می دن تا صدا بده.

روش با لاک مخصوص نقاشی شده.خیلی زیباست.

zendegiyeno
Thursday 12 April 2012, 10:03 PM
واقعا جالب بود
صدای بعضی از این سازها که به شکل ابتکاری ساخته شده اند بسیار زیبا و دلنشین است که بعضی از اون ها رو می شه در کنسرت های یانی هم دید .

lakshemi
Friday 20 April 2012, 01:54 PM
سلاممممم... عصر جمعه ی همگی به خیر...
راستش سازهای موسیقی ، انگار تموم نشدنی هستن! هرچی می ری جلو بازم ادامه داره.تازه سازشناسی بومی و روستایی ایرانی رو هم که قلم گرفتم چون کمتر کسی همت اینو داره که سازهای کهن و گمنام ایرانی رو از دهکده ها و آبادی ها و عشایر کشف کنه و در اینترنت و ویکی پدیا قرار بده!!!!!!!!! البته استاد من الآن دقیقا مشغول همین کاره !!! برخلاف دیگر مناطق جهان، ایرانی ها احساس مسئولیت ندارن و اصلا دلشون برای کشور و فرهنگ و سنن خودشون نمی سوزه. بگذریم...برم سراغ پست امروز:

کُنسِرتینا ... کنسرتینا .نوعی اکوردئون کوچک به شکل شش ضلعیه که دکمه های آن در طرف چپ و راست قرار دارن.

باندونِئون...باندونئون یا آکاردئون بایان نوعی از ساز آکاردئونه که منحصراً در آرژانتین و اروگوئه استفاده می شه. به نظر میاد بیشترین استفاده ی باندونِئون، در موسیقی مذهبی کلیسا باشه اما در آمریکای جنوبی این ساز در آهنگ های تانگوی مردمی جای ثابتی داره. 2 سال پیش تصمیم داشتم به طور جدی آکاردئونو دنبال کنم ولی فرصتش نشد و فک نکنم هیچوقت هم پیش بیاد. اما آکاردئون واقعا یکی از سازاییه که از لحاظ حزن و اندوه از دودوک هم برتره.

باسون....باسون رو اکثرا می شناسن.یه ساز بادی بزرگ و همونطور که از اسمش پیداس با صدایی بسیار بم. قطعات باسون عموما در بخش های تنور و باس نوشته می شه.

اینم یه کلارینت باس... راستی چرا همیشه سازهای باس گرون تره؟؟؟ خب معلومه چون نواختنش هم سخت تره... شاید یه روش برای غربال کردن و محک زدن نوازنده ها همین باشه که قادر باشن ساز باس بزنن.

سوربهار...ساز کلاسیک هندی ،شبیه سیتار منتها با صدایی یک اکتاو پایین تر. در یک کلام سوربهار، سیتار باس است.

کورنِت نوعی ساز سازی بادی مسی شبیه ترمپت ولی از آن کوتاه تره و مث ترومپت دارای سه کلیده.

کورنِت جعبه ای...فک کنم به این علت اسم این کورنِت رو کورنِت جعبه ای گذاشتن که دریچه ها(سوپاپ های) آن در جعبه قرار دارد!

ببینید ، این یک ترومپته. سوپاپ هاش در جعبه نیست.

کاریلون... مجموعه ای از زنگ ها در اندازهای متفاوت و با صداهای مختلف. تمام زنگ ها روی پایه ای قرار گرفته که به اهرم های کوچک چوبی متصل هستند. نوازنده برای هر نت یکی از اهرم ها را پایی میاورد و اصطلاحا بر آن ها می کوبد. کلا دینگ دیگ صدای خیلی قشنگیه.فقط به این شرط که ازش فاصله ی مناسب داشته باشی تا مغزت چرخ نشه!!!

سِلِستا... سِلِستا به زبان ساده، یه بلزه که با کلاویه کار می کنه!... صدای خیلی نازک و شیشه مانندی داره. موسیو چایکوفسکی عزیزم ،تم معروف فندوق شکن رو اولین بار برای سِلِستا نوشته بود. ولی بعدها با سازهایی مث هارمونیکای شیشه ای ، بلز و گلوکن اشپیل اجرا شد.

کِلاویکورد... آخــــــــــــی ...مث یه ارگ خونگی کوچیک می مونه! موزارت در نونهالی با کِلاویکورد هم می نواخت و در سفرهاش یه ارگ زیر بغل می زد و به شهرا و کشورهای مختلف می برد.

در زمان باروک تا قرن 18 سازهای شستی دار مهم 2 تا بودن. ارگ و کلاوسن (هارپسیکورد)

اما چون با این دو ساز نمی شد شدت صدا رو کم و زیاد کرد و به قول پیانیست ها کرشندو و دی‌کرشندو ایجاد کرد. نوازنده ها در فکر ساز جدیدی افتادن که بشه باهاش صدا رو نوسان داد. و حاصل کارشون همین کلاویکورد شد که می شد باهاش تا حد مطلوبی (اما نه در حد پیانو) صدا رو شدید و ضعیف کرد.

تا بعد، رام رام...

rain-man
Friday 20 April 2012, 02:28 PM
ممنونم من از کاریلون خوشم اومد یکی میخوام

M_T
Friday 20 April 2012, 05:31 PM
سلام لاکشمی عزیز

بابت عکس ها و اطلاعات دستت درد نکنه.
باسون خیلی خوش صداست. دوسش دارم.

lakshemi
Saturday 21 April 2012, 07:01 PM
ممنونم من از کاریلون خوشم اومد یکی میخوام

اتفاقا منم خیلی ازش خوشم اومد فرید آقا.اما ای کاش فقط به خواستن بود و ایزن ای کاش خواسته های ما آدما تموم شدنی بود فرید آقای عزیز .(اگه اشتباه گفتم ببخشید.درست یادم نیست).

lakshemi
Saturday 21 April 2012, 07:05 PM
سلام لاکشمی عزیز بت عکس ها و اطلاعات دستت درد نکنه.
باسون خیلی خوش صداست. دوسش دارم.

سلام ممنونم شما لطف دارین خوشحالم که مورد نظرتون بود. منم ساز های باس رو خیلی دوست دارم.
خصوصا سازهای بادی باس رو.سازهای بادی باس رو خیلی زیاد در موسیقی عرفانی و مذهبی می شه شنید. برای موسیقی مذهبی فوق العاده اند.

M_T
Saturday 21 April 2012, 08:41 PM
سلام ممنونم شما لطف دارین خوشحالم که مورد نظرتون بود. منم ساز های باس رو خیلی دوست دارم.
خصوصا سازهای بادی باس رو.سازهای بادی باس رو خیلی زیاد در موسیقی عرفانی و مذهبی می شه شنید. برای موسیقی مذهبی فوق العاده اند.

خواهش می کنم.
کاملا حق با شماست.:am
باسون در عین باسبودن صداش لطیفه اما مثلا کلارینت آلتو و باس توی نت های پایینشون خش دارند یعنی یجور خس خس همینطور ساکسوفون باریتون اما باسون صدای ملیحه، رنج صوتیشم عالیه!
چقدرم گرونه!!!

lakshemi
Friday 27 April 2012, 08:12 PM
سلام
شب به خیر. همچنان در ادامه ی این راه دور و دراز هستم!!!

کلاوینِت... یه کیبورد الکتریکه که در موسیقی راک خیلی استفاده می شه خصوصا در دیسکوها!

کرنامیوز... یه ساز چند قسمتی از عهد رونسانس!!! بده که این سازهای قدیمی به دست فراموشی سپرده می شن. البته خیلی ارکسترهای فوق کلاسیک هست که هنوز از سازهای عتیقه استفاده می کنن.

شیپور ساده! در واقع یک نوع از ساده ترین شیپورها که نه کلیدی داره و نه پیچ و تابی! این شیپور متعلق به قرن 17 می باشد.

نیکل هارپ یا چنگ کلیددار یا فیدل کلید دار... این ساز به تمام این اسامی خونده می شه چون در واقع ترکیبی از همه ی این سازهاست. سیم های چنگ...آرشه ی فیدل و کلید های کیبورد! نیکل هارپ ساز سنتی کشور سوئد است.

You can see links before reply rpa-technique.jpg/649px-Didier_Fran%C3%A7ois_teaching_his_special_nyckelha rpa-technique.jpg (You can see links before reply)

هاردی گوردی ... یه ساز فوق العاده عجیب مجارستانی، متعلق به قرن 17. اساس ساختمان این ساز بر پایه ی تلفیق ویولون و کیبورد بنا شده... صدا توسط کیبورد کوچک ایجاد می شه اما باید دسته ی کوچکی که در انتها می بینید رو با دست چرخوند!

سمت چپ یه ساکسوفون آلتو و سمت راستی هم یه ویولون شیپوری! اولی رو شاید خوب بشناسید اما دومی ناشناخته تره.

ویولون شیپوری دقیقا مث ویولون عادی با آرشه و سیم های معمولی نواخته می شه ولی صداش از یه شیپور بیرون میاد!!!

اینم سارینگدا...یه ساز باکلاس دیگه ی هندی

Honey_Shababi
Friday 27 April 2012, 08:37 PM
سلام به همه دوستان و تشكر ويژه از لاكشمي عزيز بابت قرار دادن اين عكس هاي زيبا

دو تا ساز هم من ميذارم ...اميدوارم خوشتون بياد

اولي اسمش گيتار Pedal Steel هست

دومي هم يه ساز يوناني هست به اسم Bouzouki

M_T
Friday 27 April 2012, 08:53 PM
سلام بچه ها

آفرین لاکشمی
و
آفرین هانی

چه سازهایی! به به!
دمتون گرم، امیدوار یه روزی دستمون به این ساز ها بخوره! :38:

آخ دهنم آب افتاد!!!
دلم به تاپ تاپ افتاد!!!:10:

آدم فکر حور و پری از سرش می پره! :10:

راستی هانی من بوزوکی رو می شناسم اما این با بوزوکی هایی که من دیدم فرق می کنه.:23:

Honey_Shababi
Friday 27 April 2012, 09:09 PM
سلام بچه ها

آفرین لاکشمی
و
آفرین هانی

چه سازهایی! به به!
دمتون گرم، امیدوار یه روزی دستمون به این ساز ها بخوره! :38:

آخ دهنم آب افتاد!!!
دلم به تاپ تاپ افتاد!!!:10:

آدم فکر حور و پری از سرش می پره! :10:

راستی هانی من بوزوکی رو می شناسم اما این با بوزوکی هایی که من دیدم فرق می کنه.:23:

خواهش ميكنم

آره مجتبي جان...انواع زيادي داره اينم چنتا ديگه

lakshemi
Friday 27 April 2012, 09:24 PM
سلام
ممنونم از هر دو عزیز.
هانی جان متشکرم به خاطر لطفت.
آره بوزوکی هم مث بیشتر سازای دنیا انواع زیادی داره...
کلا من جدیدا به این نتیجه رسیدم که 60% سازهای دنیا اسم های مختلف دارن اما یکی هستن!!!

morghesahar
Saturday 28 April 2012, 04:08 PM
ممنون لاکشمی

واقعا جالب بودن و البته یه سریاشون خیلی خنده داره:))

ممنون

M_T
Saturday 28 April 2012, 07:45 PM
خواهش ميكنم

آره مجتبي جان...انواع زيادي داره اينم چنتا ديگه

That's it

درسته، من بیشتر همین تیپ بالائیش رو دیدم.
این ساز بین اعراب و اتراک و یونانی ها مشترکه.

lakshemi
Monday 7 May 2012, 09:16 PM
سلام شب خوش.
اینا رو ببینید...خیلی زیبا هستن.

ارگ کلاسیک! ارگی که در کلیساها یا دربار شاهان و کونت ها و پرنس ها نواخته می شد.این ارگ،ارگ قرن 17 است. ارگی که ی.س.باخ با آن می نواخت.

پیانو فورته...فورته در موسیقی " نرم و آرام " معنی می ده. پیانو فورته، همون هارپسیکورد یا کلاوسِن قدیمیه که همونطور که توی پست قبلی هم گفتم قدرت اینو داره که کرشندو و دی کرشندو اجرا کنه و صدا رو شدی و قوی کنه..پیانوی امروزی ادامه ی پیانو فورته است. این عکس یه پیانو فورته ی وینی قرن 18 است. درست زمانی که موزارت در عرصه ی موسیقی جولان می داد.فداش شم.

اینم اتاق موزارت عزیز و گرانبهاست، با ارگ ، کلاوسن و پیانو فورته

فلوت دِ آموره! وای من می میرم برای این سازای دِ آموره... تا حالا ابوآ، ویولون و فلوتشو گفتم. بازم هست.

اینم یه جور هورن عجیب!

رائوسک فایف(خداکنه درست تلفظ کرده باشم)... یه ساز با اسم سخت که به اروپای قرن 16 بر می گرده. ولی خیلی خوش دسته!

کالومِئو ... یه ساز بادی قرون وسطایی .این فلوت تا اواسط سده هفده در اروپا رواج داشت ولی رفته رفته از محبوبیتش کم شد.این ساز شباهت به ابوا وسرنای ایرانی داشته ...

شب همگی آرام...
رام رام.

M_T
Monday 7 May 2012, 11:27 PM
فلوت دِ آموره! وای من می میرم برای این سازای دِ آموره... تا حالا ابوآ، ویولون و فلوتشو گفتم. بازم هست.

[/RIGHT]

[/

سلام

ببخشید این فلوت باروک هست.
لینک زیر رو ببینید:

arish
Tuesday 8 May 2012, 06:33 PM
ممنون

arish
Tuesday 8 May 2012, 06:33 PM
خیلی قشنگن

lakshemi
Tuesday 8 May 2012, 08:30 PM
سلام

ببخشید این فلوت باروک هست. لینک زیر رو ببینید:
اینطور که به نظر من می رسه چون سازهای دِ آموره در اصل، در دوران باروک ابداع و نواخته می شدند بنابراین درست یا غلط به هر دو اسم معروف هستن:
ابوآ دِ آموره یا ابوآ باروک
فلوت دِ آموره یا فلوت باروک

فکر می کنم هر دوشون یکی هستن. البته الآن دیگه فلوت های دِ آموره کلید دارن و کمتر به شکل سابق باروکی دیده می شن.... تا جایی که من می دونم که اینطوره.نظر خاص دیگه ای ندارم.

M_T
Tuesday 8 May 2012, 09:12 PM
اینطور که به نظر من می رسه چون سازهای دِ آموره در اصل، در دوران باروک ابداع و نواخته می شدند بنابراین درست یا غلط به هر دو اسم معروف هستن:
ابوآ دِ آموره یا ابوآ باروک
فلوت دِ آموره یا فلوت باروک

فکر می کنم هر دوشون یکی هستن. البته الآن دیگه فلوت های دِ آموره کلید دارن و کمتر به شکل سابق باروکی دیده می شن.... تا جایی که من می دونم که اینطوره.نظر خاص دیگه ای ندارم.

جسارت نباشه اما این دو یکی نیستند.
من نظر خودم رو نمیگم بلکه طبق تقسیم بندی که در دنیا معمول هست صحبت می کنم.

این دو تا نباید اشتباه بشه چون الان هیچکس به فلوت کلیددار دامور (تلفظ صحیح) یا ابوای دامور باروک نمیگه.

حالا لطفا لینک های زیر رو هم که موید این مطالب هستند مشاهده کنید:

خب مشاهده می کنید که الان در دنیا وقتی میگن فلوت دامور یعنی فلوت کلیدداری که نت پایینش A یا Bb هست.
در مورد ابوا هم مشابه همین مطلب هست.

حالا خیلی اهمیتی نداره چون توی ایران وجود ندارن هیچکدومشون.

M_T
Friday 11 May 2012, 09:24 AM
Hi every one

Cello Banjo

You can see links before reply's%20Cello%20Banjo.JPG

صدای محشری داره، نمونه های تصویری با کیفیتی از چلو بانجو در یوتیوب هست که Paul roberts نواخته است.

For more information see the link below

ارادتمند
مجتبی

lakshemi
Thursday 17 May 2012, 09:06 PM
بری رام... سلام شب به خیـــــــــــــــــــــــ ر... نمسته؟؟؟

بریم سر اصل مطلب...

گانگ...پرکاشنی که متعلق به غرب و جنوب غربی آسیاست.

فلوتو فون...یه ساز بادی پلاستیکی زیبا!

فلابیول... یه فلوت خیلی اودولو! طرز کار این فلوت به این ترتیبه که اساساً نوازنده برای نواختن فلابیول باید از دست چپ استفاده کنه و با دست راست یه درام(طبل)کوچک بزنه. خیلی جالبه! با هر دست، یک ساز!

دانسو...ساز سنتی و بومی کُره .ساخته شده از بامبو که وسعت صداش به 2 اکتاو می رسه.

کانکو – کا ...ساز بومی اسلوواکی...کانکو – کا یه جفت فلوته که مثل آلگوسا(ساز مشابه) با همدیگه در دهان جای می گیرن. همونطور که ملاحظه می کنین این فلوت ها سوراخی ندارن و اساس نواختن این فلوت، گرفتن و باز کردن انتهای فلوته!!!! فکر کنم بی اندازه زدنش مشکل باشه!

کی-تار...یه کیبورد گردنی که استیلش درست مث گیتار خودمونه.اما به سیاق کیبورد نواخته می شه. امروزه دیگه این نوع کیبورد ها نیازی به معرفی ندارن.

توبا ... توبا باس ترین ساز بادی برنجی دنیاست که اصولا برای موسیقی نظامی و مارش رفتن ساخته شده.... دیگه اصلا نیازی به توضیح نداره.

سوسافون...سوسافون یک نوع توبا ست . مصرف اصلی این یکی ساز هم موسیقی نظامیه. اما در موسیقی جاز هم فوق العاده محبوبه.این ساز که به شیپور زنگوله دار معروف است یکی از بامزه ترین انواع شیپوره...که اتفاقا به چند صد سال پیش و اروپای قدیم بر می گرده. این ساز به مرور دگردیسی پیدا کرد و به شکل کنونی در آمد.خیلی از این نوع شیپور خوشم میاد.

سِرپِنت ... سِرپِنت هم یکی از افراد خانواده ی توبا ست. اما بیشتر از سوسافون الهام گرفته شده و کاملا مشابه به اونه.

خب تا بعد ... رام رام

lakshemi
Thursday 31 May 2012, 10:02 PM
سلامممم چقدر دلم برای اینجا تنگیده بود!!! این هفته مشغله ی ذهنی و جسمیم خیلی زیاد بود. ولی بعد از این چند روز با دست پر اومدم.

طشت باس!!! طشت باس یک طشت لباسشوییست که با کمی تغییر تبدیل به یک آلت موسیقی می شه. یک ساز زخمه ای آمریکایی !!!

سولینگ...فلوتی از چوب بامبو با اندازه ها و شکل های متفاوت.

تونگالی... فلوت سنتی فیلیپین که با بینی نواخته می شود.

کودلانگ(کودیاپی)...ساز زخمه ای سنتی فیلیپین

جیالینگ...فلوت سنتی تبّت...بیشترین کاربرد این فلوت در موسیقی مذهبی صومعه های تبّت است.که در هنگام عبادت کاهنان نواخته می شود.

دوزله ی ایلامی!!! سازی که چند ساعت پیش از وجودش خبردار شدم و خریدمش!!!
با این جثه ی کوچولوش واقعا صدای دوزله رو داره...گرم و مطبوعه...سازنده اش هم مدتی باهاش نواخت. واقعا دلنشین بود.

پی فِرو ... یه ساز بادی از خاندان بزرگ ابوآ که احتمالا به ایتالیا تعلق داره.

سائودی او.. . این یک سری فلوت دیگه.

تیرانگ...یه ساز فوق العاده ی فیلیپینی...چیزی شبیه بالافون آفریقایی.

پالِنداگ...فلوت بامبوی فیلیپینی....خیلی زیبا و جالب.

تا بعد...رام رام.

lakshemi
Monday 18 June 2012, 12:45 AM
سلام شب به خیر
دیر اومدم ولی در شب مبارکی اومدم!
عید مبعث تمامی دوستانم مبارک باشه. بهتون تبریک می گم.
و اما ...

اُکتاوین

یک ساز بادی چوبی قدیمی.

رِکِت ... یه ساز بادی کهن که به عهد رونسانس بر می گرده.

رایوتِکی ... یه فلوت سنتی ژاپنی از چوب بامبو... رایوتِکی در گذشته های دور،ساز مخصوص موسیقی کلاسیک ژاپنی بوده. که برای امپراطوری ژاپن و در دربار شاهان نواخته می شده.

پَن فولادی ... یک پرکاشن سنتی و قدیمی در کشور ترینیداد و توباگو

سینتی سایزر

اینم سینتی سایزر... اختراع یک مهندس برق به نام الیشا گری در حدود دویست سال پیش.
سینتی سایزر خارج از هر تعریف و تمجیدیه! یانی بهش می گه: ارکستر کامل!!! که فک کنم بهترین تعریف از این ساز فوق العاده باشه.دوستان هنرمند و حرفه ای نظیر هانی جان باید از ویژگی های این ساز بگن چون از اشراف من خارجه.فقط همین قدر بدونید که سینتی سایزر ساز الکترونیک کامله.که عمل ساخت و ترکیب صداها رو انجام می ده.

اینم گوگولی و سینتی سایزر...

ساینکلاویر... این ساز به سینتی سایزر گوشی معروفه.

ویبرافون...یک ساز از خانواده ی سازهای چکّشی.

زیلوریمبا ... خواهر بزرگه ی ویبرافون!

وُ وُ زِلا ... یکی از ساده ترین و بانمک ترین انواع سازهای بادی.
همون سازی که طرفداران فوتبال دوست با خودشون به استادیوم می برن!!!!
در آخرین جام جهانی فوتبال یادمه که کلی از مردم از صدای دیوانه کننده ی وُ وُ زِلا به پلیس شکایت کرده بودن!!!
در زبان ساده وُ وُ زِلا یک هورن (شیپور)پلاستیکی حدود 65 سانتی است.

نی لبک آبی...سازی از فیلیپین...کشوری که از نظر موسیقی و آلات موسیقی فوق العاده غنی و کهنه.داخل این نی های سفالی آب وجود داره و از دهانه ی دیگه نوازنده ععمل دمیدن رو انجام می ده.

درام شکاف دار... نوعی درام آفریقایی.

تا بعد رام رام
خوش رهونا

BIRALVAND
Thursday 21 June 2012, 08:01 AM
گوگولی و سینتی سایزر رو خوب گفتید...
قدیمیا از هر وسیله ای یه صدایی در میآوردن
و البته به سادگی و با استفاده از خلاقیت

lakshemi
Thursday 21 June 2012, 07:51 PM
گوگولی و سینتی سایزر رو خوب گفتید...
قدیمیا از هر وسیله ای یه صدایی در میآوردن
و البته به سادگی و با استفاده از خلاقیت
:5::5::5:
ممنونم دوست من.
بله درست می گین.الان هم در خیلی از مناطق بومی جهان از جمله همین ایران عزیز خودمون سازهای به شدت ابتکاری داره نواخته می شه که شاید با چسبوندن دو وسیله ی بلااستفاده تهیه شده!

sharareh2012
Friday 22 June 2012, 11:09 AM
جالب بود مرسی

lakshemi
Saturday 30 June 2012, 09:43 PM
سلامممممم شب شما خوش

چند تا درام (طبل) و پرکاشن (ضرب و جاز )جالب:

درام خوش صدای فولادی

گاندانگ ... درام زیبایی شبیه دُهُل خودمون

کولینتانگ اِنسِنبِل ... درام خیلی زیبای فیلیپینی...

داباکان، یه درام فیلیپینی...خیلی شبیه تنبک خودمونه منتها با چوب می زنن بهش.

کوردوفون...نوعی پرکاشن فیلپینی که معمولا جفت هستن و اونا رو به هم می کوبند و صدای تلق تلق ایجاد می کنند. عمل بسط صدا توسط سیم هایی که بین دو دهانه ی فلوت کشیده شده، ایجاد می شود.

آئوروفون...پرکاشن فیلپینی برعکس کوردوفون بین دو دهانه سیم ندارد

ایدوفون...پرکاشن فیلپینی شبیه آئوروفون بدون سیم.

رام رام...

lakshemi
Wednesday 11 July 2012, 09:34 PM
نمِستــــــــــــــه...همگ خوبین؟
پیشکش به دوستانم:

هوئه-هوئِت... معروف ترین طبل سرخپوستی! طبلی از جنس چوب با دو چکش چوبی
که به خاطر طراحی ها و مخرّط کاری های زیبای روی سطحش بسیار گران قیمت است.

فلوت آتشین...فلوت بسیار معروف سرخپوستان مکزیک. قبلا هم این سازو معرفی کرده بودم ولی چون عکسای تازه ای ازش یافتم گفتم بد نیست بازم ببینیدش... یانی جون از این فلوت بسیـــــــــــــار خوش صدا در آهنگ نیکان سال 2008 استفاده کرده بود. بسیار خوش صداست.فکر کنم هانی که حتما شنیده تایید کنه.

چیریمیا ... ابوآی اسپانیایی که از خانواده ی شاون است.

گیتار آرشه ای!

You can see links before reply estival_in_2006.jpg/430px-J%C3%B3n_%C3%9E%C3%B3r_Birgisson_at_the_Roskilde_F estival_in_2006.jpg

ترومبا مارینا... ساز زهی مثلثی زیبا.متعلق به عهد رونسانس!بسیار فانتزی و زیباست.

موود-سوینگر...سیتار الکتریک!

تا بعد.اگه عمری بود.
رام رام.

hodhod
Wednesday 18 July 2012, 10:09 PM
سلام لاکشمی جان
خسته نباشی ممنونم از پست های جالبت.
مدتی مشغله داشتم دیر سرزدم.
یه سوال:
لاکشمی وقتی توی فلوت آتش روشن کنند در اثر دم و بازدم دود آتش توی دهان نوازنده نمی ره؟ سرفه شون نمی گیره؟

lakshemi
Wednesday 18 July 2012, 10:33 PM
سلام لاکشمی جان
خسته نباشی ممنونم از پست های جالبت.
مدتی مشغله داشتم دیر سرزدم.
یه سوال:
لاکشمی وقتی توی فلوت آتش روشن کنند در اثر دم و بازدم دود آتش توی دهان نوازنده نمی ره؟ سرفه شون نمی گیره؟

سلام موشی.
درمانده نباشی! ممنونم عسل.

هدهد جان ببین ما وقتی فلوت می زنیم خیلی به ندرت پیش میاد که نفس عمیق بکشیم.درسته؟
یعنی عمل دم رو خیلی سریع و کوتاه انجام می دیم.که البته همین دم خودش هزار فوت و فن و مهارت می خواد. ولی در مورد فلوت آتشین باید بگم وقتی که در فلوت آتش روشن هست طبیعیه کمی دود هم در حاشیه اش پخش باشه ولی عمل دم انقدر کوتاهه که شاید اصلا دود در ریه ها نره! البته یه چیزی هم اضافه کنم:
سرفه نکردن در این مورد، به مهارت فلوتیست هم بسته است! با تمرین و تکرار می شه قطعا به مهارت لازم برای کنترل گلو رسید. این چیزی بود که به عقل من رسید هدهد جان.

hodhod
Wednesday 18 July 2012, 10:46 PM
ممنونم لاکشمی.
درسته فک کنم حق با توئه.
من هنوز تازه کارم!

lakshemi
Friday 20 July 2012, 10:24 PM
سلام بر عزیزانم
شب به خیر.امیدوارم خوب باشید.

و سازهای امشب:

دَن بائو ... قانون ویتنامی

ساکسوفون از جنس بامبو!!!! محشــــــــــره!

ساپه ... ساز زخمه ای و کهن آفریقایی.بسیار زیباست.

You can see links before reply Rainforest_Guitar_CONCERT_Borneo3.JPG

کونگ وونگ یایی ... پرکاشن زیبای تایلندی ... یک دایره با مجموعه ای از زنگ ها که هریک صدای مشخص دارند. کونگ وونگ یایی کلا به عنوان پایه و اسکلت موسیقی تایلند ایفای نقش می کند.

You can see links before reply t_khong_wong_lek_IMG_3332.jpg

کالام ... ساز زخمه ای زیبای آفریقایی.خیلی ها بر این عقیده اند که کالام از اجداد بانجو (ساز زخمه ای مشهور آمریکای لاتین) است.

ماهی چوبی ! ... پرکاشن اصیل چینی. ماهی چوبی عموما بر در صومعه ها آویخته شده و راهبان و تارکان دنیای بودایی اصلی ترین نوازندگان آن هستند.در مراسم مخصوص بودائیسم این پرکاشن با چکش به صدا در می آید!

اینم شکل کوچکش:

آکونتینگ ... اینم یه ساز دیگه ی زخمه ای آفریقا...که بسیار مردمی و محبوبه.

اینم از پست امشب!
انشالله لذت برده باشید.

تابعد.رام رام.

aryavira
Saturday 21 July 2012, 08:43 AM
خیلی جالب بودا هی
اصلا نمیدونستم این همه ساز و ناز زیبا وجود داره
چقدر ذهن بشر خلاق بوده
از زمانهای دور
بیشتر این سازها مربوط به مناسب مذهبی هستش
فکر میکنم البته
اون اکاردئون بامبو بسیار زیبا بود
ممنان

lakshemi
Saturday 21 July 2012, 06:51 PM
سلام
از نظر لطف شما ممنووووووووووونم.
بله درسته ، مذهب پایه ی به وجود آمدن خیلی سازها در موسیقی بوده.
ساکسوفون بامبو برای خودمم خیلی جذاب بود!!!!

M_T
Saturday 21 July 2012, 08:41 PM
ساکسوفون بامبو برای خودمم خیلی جذاب بود!!!!

من چند تا کلیپ از بامبو ساکس دارم.
اریک هم همه نوعش رو درست میکنه.
خیلی خوش صداست، مثل خود ساکسه!

lakshemi
Saturday 21 July 2012, 10:48 PM
من چند تا کلیپ از بامبو ساکس دارم.
اریک هم همه نوعش رو درست میکنه.
خیلی خوش صداست، مثل خود ساکسه!

واقعا؟
خب پس زحمت بگشید و برای بچه ها لینکشو قرار بدین تا همه استفاده کنیم.
مرسی.

M_T
Sunday 22 July 2012, 09:51 AM
واقعا؟
خب پس زحمت بگشید و برای بچه ها لینکشو قرار بدین تا همه استفاده کنیم.
مرسی.

نَوَشد! پول زور وَده!:10:
باشه سر فرصت آپلود میکنم.

aryavira
Monday 23 July 2012, 10:10 AM
چه سوتی ..... آکاردئون بامبو
نمیدونم چی شد اکاردئون تو ذهنم بود و تو نوشتارم ....
نمیدونم ...
بله ساکسیفون درست بود ....

lakshemi
Monday 23 July 2012, 09:48 PM
چه سوتی ..... آکاردئون بامبو
نمیدونم چی شد اکاردئون تو ذهنم بود و تو نوشتارم ....
نمیدونم ...
بله ساکسیفون درست بود ....

هههههههههههه!
بابا سخت نگیر! خود من گاهی سوتی های وحشتناکتر مرتکب شدم!!!!
راحت باش!

hodhod
Tuesday 24 July 2012, 12:29 PM
woYou can see links before reply!!! چه چیزای خفنی!!!
مرسی لاکی.

dobaare
Wednesday 1 August 2012, 05:54 PM
فقط میتونم بگم ممنونم ازت لاکشمی/خیلی ممنونم/

lakshemi
Wednesday 1 August 2012, 06:26 PM
فقط میتونم بگم ممنونم ازت لاکشمی/خیلی ممنونم/

من که کاری نکردم موشـــــــــــــــی...چشما خودت قشنگ خونده!!!!
منم از تو ممنونم عسل که افتخار دادی و پست هامو خوندی. موچاس موچاس گراسیاسسسسسسس!

LiOneL999
Wednesday 1 August 2012, 08:39 PM

Tonette or Song Flute

این هم محدوده صوتی آن:

خیلی فلوت قشنگیه آقا مجتبی!

lakshemi
Wednesday 1 August 2012, 10:09 PM
سلااااااااااام نمِسته؟؟؟
شب همگی خوش. چند تا ساز خیلی خوشگل ببینید دلتون باز شه.

آرباجو ... ساز زخمه ای خیلی قشنگ نپالی

کِراپ ... پرکاشن دستی تایلندی از جنس چوب (چیزی شبیه صدای قاشقک چوبی)

چاکه ... نوعی سیتار تایلندی. ساخته شده از چوب بامبو.

کوباسی ... یه ساز خفن مربعی شکل! که در ماداگاسکار زیاد طرفدار داره.

دوتا هولوسی قشنگ(هولوسی هم ساز بادی کهن چینی که قبلا مفصل راجبش گفتم)

تون و رامانا .... تون و رامانا دو پرکاشن تایلندی هستند که با هم دیگر و دوتایی در موسیقی کلاسیک تایلند استفاده می شوند.

چیکا ... پرکاشن بومی بنگلادش. چیکا با باز و بسته کردن دست ها مث آکاردئون نواخته می شه.

یک سارنگی خیلی قشنگ(سارنگی رو که یادتون هست؟؟؟ یکی از اصیل ترین سازهای زهی هند)

سی اونگ ... عود سنتی تایلند که از چوب سخت جنگلی ساخته می شود.

رانات اِک لِک ... یک نوع متالوفون تایلندی (کیبورد زنگ دار چکشی شبیه بلز یا گلوکن اشپیل)
تمام سازهای مشابه نیز همگی از خاندان متالوفون ها هستند. رانات اِک لِک در موسیقی کلاسیک تایلند بسیار تعیین کننده است.

You can see links before reply t_ranat_ek_IMG_3328.jpg

فعلا رام رام
خوش رهونا...

LiOneL999
Friday 10 August 2012, 12:28 PM
فلوت ماموت دوره عصر یخبندان (۴۳٫۰۰۰ سال پیش) You can see links before reply
دومین ساز قدیمی ‌معروف جهان را باستان شناسی آلمانی کشف کرد. فلوتی با درازای ۱۸٫۷ سانت که از عاج ماموت تراشیده شده است. دارای سه سوراخ انگشتی است که که قابلیت نواختن ملودی‌های نسبتا پیچیده را داراست. فلوت که ۳۱ قطعه شده بود در غار Geißenklösterle در جنوب آلمان کشف شد. تراشیدن فلوت از عاج فیل به مراتب سخت تر از فلوت ساختن با استخوان پرندگان است. برای این کار عاج انحنا دار ماموت را باید به دو نیم کرد و هر دو نیمه به دقت توخالی شود، سپس کنار هم گذاشته و به دقت به هم چسابنده شوند طوری که هوای داخل آن نشود.

hdhamid
Friday 10 August 2012, 12:49 PM
وای خدااااااااااااا!! ..
عالی بود حوراااااااااااااااااااااا

لاکی جون کارای توام که اصلا نیاز به تعریف من نداره ..

lakshemi
Friday 10 August 2012, 01:38 PM
ممنونم حورا جان از این فلوت زیبا.
یه مدل جواهرنشانشم قبلا ها دیده بودم.خیلی قشنگه.

حمید جان از تو هم ممنونم.خجالتم نده. به پای شما نمی رسم.
مرسی موشیییییییییییی

LiOneL999
Friday 10 August 2012, 01:59 PM
خواهش می کنم،وظیفه بود!