PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چگونگي تمرين ريز در سنتور

R.M
Friday 18 November 2011, 07:20 PM
سلام
مي تونم خواهش کنم که يکي از دوستان روش زدن درست ريز رو بگن .....اخه مدتي هست که امکان رفتن به کلاس رو ندارم و هر کاري مي کنم نمي تونم درست ريز رو بزنم..:46:.توي کليپ ها مي بينم موقع زدن مچ به ارامي تکان مي خورد و بيشتر با کمک تکان دادن انگشتان اين کار انجام مي شود اگر امکان دارد يه کليپ خيلي کوتاه حتي چند ثانيه ي بگذاريد و به ارامي ريز رو اجرا کنيد کمک بزرگي مي کنيد و سپاسگذارتان مي شوم:9:

Razoniaz
Saturday 19 November 2011, 11:33 AM
سلام
مي تونم خواهش کنم که يکي از دوستان روش زدن درست ريز رو بگن .....اخه مدتي هست که امکان رفتن به کلاس رو ندارم و هر کاري مي کنم نمي تونم درست ريز رو بزنم..:46:.توي کليپ ها مي بينم موقع زدن مچ به ارامي تکان مي خورد و بيشتر با کمک تکان دادن انگشتان اين کار انجام مي شود اگر امکان دارد يه کليپ خيلي کوتاه حتي چند ثانيه ي بگذاريد و به ارامي ريز رو اجرا کنيد کمک بزرگي مي کنيد و سپاسگذارتان مي شوم:9:

سلام دوست عزیز
طریقه مضراب زدن هر نوازنده منحصر به فرد هستش. یعنی هر نوازنده با توجه به ساختمان دستها بخصوص مچها به طور مشخصی مضراب می زنه. مثلا شما مضراب زدن زنده یاد استاد پایور و زنده یاد استاد مشکاتیان و آقای پشنگ و یا اردوان کامکار را نگاه کنید هر کدومشون به طرز متفاوت و به سبک خودشون مضراب می زنند، چون ساختمان دستهای هر کدومشون با بقیه متفاوته.
بین بقیه نوازندگان هم این قضیه صدق می کنه. شما باید ببینید مضراب گیریتون بیشتر شبیه به کدوم یک از اساتید هستش و بعد اون استاد را الگوی خودت قرار بدی. البته در ریز زدن به یک سری اصول که در ابتدای کتاب دستور سنتور بهش اشاره شده از قبیل چگونگی گرفتن مضراب، شفافیت مضرابها بخصوص مضراب چپ و ... نیز دقت نمایید.
تمرینهای ریز آخر کتاب دستور سنتور هم می تونه خیلی در این راه کمکتون کنه. سعی کنید ابتدا درسها را با سرعت خیلی کم اجرا کنید و بعد به مرور سرعت ریزها را بالاتر ببرید.
در مورد اینکه ریزها باید با مچ نواخته بشوند یا انگشتها یا هر دو، هم نظرات متفاوتی وجود داره که برمیگرده به همون بحث ساختمان دست نوازنده. من خودم شخصا ریزهام را از ناحیه مچ دست اجرا می کنم.

R.M
Saturday 19 November 2011, 06:17 PM
سلام راز و نياز گرامي
خيلي ممنونم از راهنماييتون,خوشحالم که شخصي مثل شما اينجاست و هميشه بچه هاي سنتور رو راهنمايي مي کنه بازم ممنون شاداب و سربلند باشيد

ariyanfar67
Wednesday 15 February 2012, 11:05 PM
سلام:
عذر خواهم اما من با این جمله که:::::در مورد اینکه ریزها باید با مچ نواخته بشوند یا انگشتها یا هر دو، هم نظرات متفاوتی وجود داره که برمیگرده به همون بحث ساختمان دست نوازنده.......کاملا مخالفم
دامنه حرکتی انگشتان بسیار کم هست وکنترل سخت.حرکت مضراب ریز باید 90%با مچ 10%با ساعد باشد.برای یاد گیری ابتدا خیلی آهسته یعنی بصورت 2لا چنگ یا3لاچنگ سپس به مرور سرعت افزایش و دامنه ارتفاعی مضراب کاهش میدهیم ودر کل تمرین باید انگشتان محکم مضراب را بگیرند و حرکت ازادانه نداشته باشند حدالمقدور

Razoniaz
Friday 17 February 2012, 10:35 AM
سلام:
عذر خواهم اما من با این جمله که:::::در مورد اینکه ریزها باید با مچ نواخته بشوند یا انگشتها یا هر دو، هم نظرات متفاوتی وجود داره که برمیگرده به همون بحث ساختمان دست نوازنده.......کاملا مخالفم
دامنه حرکتی انگشتان بسیار کم هست وکنترل سخت.حرکت مضراب ریز باید 90%با مچ 10%با ساعد باشد.برای یاد گیری ابتدا خیلی آهسته یعنی بصورت 2لا چنگ یا3لاچنگ سپس به مرور سرعت افزایش و دامنه ارتفاعی مضراب کاهش میدهیم ودر کل تمرین باید انگشتان محکم مضراب را بگیرند و حرکت ازادانه نداشته باشند حدالمقدور

سلام دوست عزیز. ممنونم بابت نظر خوبتون. البته من شخصا با ریز زدن و کلا مضراب زدن با انگشتها مخالف هستم ولی خب بعضی از نوازندگان هستند که بیشتر با انگشتها کار می کنند تا مچ دست.
شاد باشید دوست عزیزم.

vahid9987
Tuesday 21 February 2012, 08:16 AM
ببخشید استاد نوع مضراب و جنس اون هم آیا میتونه تاپیری تو ریز زدن ها و تکیه زدن ها داشته باشه

Razoniaz
Tuesday 21 February 2012, 11:01 AM
ببخشید استاد نوع مضراب و جنس اون هم آیا میتونه تاپیری تو ریز زدن ها و تکیه زدن ها داشته باشه

سلام دوست عزیز. امیدوارم منظورتون از استاد، بنده حقیر نباشم. لقب "استاد" ، لقب بسیار والایی هستش که برازنده هر کسی نیست و باید خیلی بیشتر در بکار بردنش دقت کنیم.

در مورد جواب سوالتون عرض کنم که به طور کلی نوع مضراب تاثیر زیادی در نوازندگی داره. بخصوص برای اجرای ریزها، زینت ها و تکیه ها که نیاز به سرعت و ظرافت خاص خودشون رو دارن نقش مضراب خیلی مهم و اساسی هستش.
مضرابها نباید سنگین باشن، چون سرعت، چابکی و لطافت نوازندگی را کم کمی کنن. هنگام خرید مضراب، باید به سبک بودن، خوش دست بودن و جنس مضراب ها دقت کنیم.
علاوه بر مضراب، جنس نمدها هم خیلی موثر هستش. نمدها نباید کلفت باشن. بهتره قبل از اینکه نمدها را به مضراب چسب کنیم، کمی اونها را بکوبیم تا ضخامتشون کمتر بشه و درنتیجه صداشون زیرتر بشه. حتما دقت بشه که برای چسبوندن نمدها، چسب را مستقیما به خود نمد نزنیم، بلکه مقدار کمی چسب به سر مضراب بزنیم و بعد نمد را به سر مضراب چسب کنیم و یکی دو دقیقه محکم نمد را به سر مضراب فشار بدیم تا خوب بچسبه حتما سر و ته نمد باید محکم به مضراب چسب بشه. نکته دیگه اندازه نمدها هست، اندازه نمدها نباید بزرگ باشه چون علاوه بر سنگینی احتمال اینکه به بقیه سیمها برخورد کنه هم وجود داره، اندازه نمدها باید درحدی باشه که ناحیه ای از مضراب که با سیم برخورد می کنه را پوشش بدهند.
شاد باشید دوست عزیز.

vahid9987
Tuesday 21 February 2012, 11:35 AM
راز و نیاز عزیز تشکر بابت اینکه به سوال این حقیر ارزش داده و جواب آن را فرمودید
بخبشید میخواستم نظر شما را در رابطه با مضرابهایی که جداگانه برای دست چپ و راست ساخته میشن بدونم من میخوام مضراب بخرم که استادم مضرابای خودشونو پیشنهاد میکنن که برای هر دو دست جداگانه هست و یکم هم قیمتش بالاست 25هزار تومن
و یه سوال دیگه (البته خیلی ببخشین)کلاس تئوری موسیقی کلا میتونه مفید باشه
ممنون ازلطفتون

Razoniaz
Tuesday 21 February 2012, 12:11 PM
راز و نیاز غزیز تشکر بابت اینکه به سوال این حقیر ارزش داده و جوابل آن را فرمودید
بخبشید میخواستم نظر شمارا در رابطه با مضرابهایی که جداگانه برای دست چپ و راست ساخته میشن بدونم من میخوام مضراب بخرم که استادم مضرابای خودشونو پیشنهاد میکنن که برای هر دو دست جداگانه هست و یکم هم قیمتش بالاست 25هزار تومن
و یه سوال دیگه (البته خیلی ببخشین)کلاس تئوری موسیقی کلا میتونه مفید باشه
ممنون ازلطفتون

اختیار دارید دوست عزیز. من فقط انجام وظیفه می کنم.
در مورد مضرابهایی که گفتید من اطلاعی ندارم، ولی فکر نمی کنم نیازی به این میزان هزینه برای خرید مضراب باشه. مطمئنا با قیمت های خیلی پایینتر هم می تونید مضرابهای خوب تهیه کنید.
می تونین یک جفت از اون مضراب هایی رو که گفتید از مدرس تون قرض بگیرید و با مضرابهای نسبتا خوب دیگه مقایسه کنید. اون موقع بهتر می تونید تصمیم بگیرید.
و اما در مورد کلاس تئوری، 100درصد میتونه مفید باشه. حتما شرکت کنید. به یاد داشته باشید که هرچقدر علم موسیقی نوازنده بیشتر باشه، بیشتر از موسیقی لذت می بره و صد البته در نوازندگی پیشرفت بهتری خواهد داشت.

simsimm
Tuesday 21 February 2012, 05:35 PM
سلام دوستان من حدود 2 ساله که سنتور میزنم اما از اولم با ریز مشکل داشتم البته الان خیلی بهتر شده حالا یه سوال من وقتی روی بالش یا پام ریز میزنم خیلی خوب و یکنواخت مضراب میزنم و مضرابم حدود 15-20 سانتی بالا میاد اما روی ساز انگار مچم قفله و 7-8 سانت بیشتر بالا نمیاد و این باعث میشه که زمان ریز زدنم کمتر شه. لطفا کمکم کنید

Razoniaz
Wednesday 29 February 2012, 11:32 PM
سلام دوستان من حدود 2 ساله که سنتور میزنم اما از اولم با ریز مشکل داشتم البته الان خیلی بهتر شده حالا یه سوال من وقتی روی بالش یا پام ریز میزنم خیلی خوب و یکنواخت مضراب میزنم و مضرابم حدود 15-20 سانتی بالا میاد اما روی ساز انگار مچم قفله و 7-8 سانت بیشتر بالا نمیاد و این باعث میشه که زمان ریز زدنم کمتر شه. لطفا کمکم کنید

سلام دوست عزیز. خب قاعدتا این طبیعی هستش نگران این موضوع نباشید. همیشه مضراب زدن روی ساز مشکل تر از مضراب زدن روی بالش یا پا یا ... هستش.
سعی کنید تمریناتتون رو ادامه بدید و روزانه حدود نیم ساعت رو فقط به ریز زدن اختصاص بدید. مطمئن باشید همانطور که نسبت به قبل پیشرفت خوبی داشتید، در آینده هم پیشرفت خواهید کرد.

golnaz_222
Thursday 1 March 2012, 08:59 AM
یکی از روش هایی کهبه گفته استادم امتحان کردم وبنظرم تاثیر داشته اینه که با یکی از دست ها روی ساز و دست دیگه روی پا ریز بزنید. دستی که روی ساز میزنید قوی میشه.اگر هر دودستتون به یک اندازه قدرت داره تمرین رو به یک اندازه تکرار کنید

xxxxxx
Thursday 8 March 2012, 06:15 PM
سلام براساتید بزرگ . من یه سئوال دارم اگه اساتیدلطف کنندراهنمائی بفرمایند خیلی ممنون میشم .ببینید دست چپ من ازدست راستم قوی تره البته نمی تونم بگم چپ دستم چون خیلی کارها مثلانوشتن رو بادست راست انجام میدم ولی اگه بخوام چیزی رو پرتاپ کنم ناخودآگاه بادست چپ این کاررو میکنم نه که بادست راست نمی تونم ولی با دست چپ مسلط ترم . توی سنتورهم مضراب چپ روبهتر می گیرم ودست راستم ضعف داره اونقد که الآن دستام ناهماهنگ شده بخصوص وقتی ریزمیزنم ناخود آگاه دست راستم باانگشتانم ولی دست چپم ازمچ می زنه ودرنتیجه دست راستم هم کم میاره هم خیلی بد میزنه وخلاصه دردسرتون ندم اعصابم اونقد خورد شده که تا حالا چند بار می خواستم سنتور رو ول کنم ولی اونقد این سازو دوست دارم که نمی تونم این کاررو بکنم . استاد مم فرمودند این سازوببوس بزارکنار ولی نمی تونم به همون دلیلی که گفتم . عاجزانه تقاضای کمک دارم بخصوص ازآقامحسن عزیز .بی صبرانه منتظرم

xxxxxx
Thursday 8 March 2012, 06:33 PM
مجدد سلام یه کم بیشتر اطلاعات بدم تا درصورتی که کسی بخواد راهنمائی کنه راحت ترباشه .من ردیف ابتدائی آقای پایورروتا اول همایون البته به جز آوازهاش زدم . البته رسم استادما اینه که دوره ابتدائی رو اول بدون آوازتموم میکنه بعد یه چندتا چارمضراب که دستت تند بشه میگه وبعد وارد همایون با آوازاش میشه و بعد هم صباو غیره. حرکت دست راست من 70 درصد با انگشت ودست چپم 95 درصد بامچ هرچه تلاش میکنم دست راستمم درست بشه خیلی سخته وهی یادم میره وازدست خودم خیلی عصبانی هستم تا خودمو نکشتم کمکم کنید. متشکرررررررم

Razoniaz
Saturday 10 March 2012, 05:04 PM
سلام براساتید بزرگ . من یه سئوال دارم اگه اساتیدلطف کنندراهنمائی بفرمایند خیلی ممنون میشم .ببینید دست چپ من ازدست راستم قوی تره البته نمی تونم بگم چپ دستم چون خیلی کارها مثلانوشتن رو بادست راست انجام میدم ولی اگه بخوام چیزی رو پرتاپ کنم ناخودآگاه بادست چپ این کاررو میکنم نه که بادست راست نمی تونم ولی با دست چپ مسلط ترم . توی سنتورهم مضراب چپ روبهتر می گیرم ودست راستم ضعف داره اونقد که الآن دستام ناهماهنگ شده بخصوص وقتی ریزمیزنم ناخود آگاه دست راستم باانگشتانم ولی دست چپم ازمچ می زنه ودرنتیجه دست راستم هم کم میاره هم خیلی بد میزنه وخلاصه دردسرتون ندم اعصابم اونقد خورد شده که تا حالا چند بار می خواستم سنتور رو ول کنم ولی اونقد این سازو دوست دارم که نمی تونم این کاررو بکنم . استاد مم فرمودند این سازوببوس بزارکنار ولی نمی تونم به همون دلیلی که گفتم . عاجزانه تقاضای کمک دارم بخصوص ازآقامحسن عزیز .بی صبرانه منتظرم

سلام دوست عزیزم. یک اصل مهم توی نوازندگی هست و اون اینه که همه چیز قابل بهبود و تغییر هست. نکته اول اینه که به این اصل ایمان داشته باشید. نکته دوم اینه که فعلا تمام نیرو و حواستون رو روی نواختن صحیح مضراب متمرکز کنید. اصلا درس جدید نگیرید حتی می تونید برای مدتی کلاس نرید.
برگردید به کتاب دستور سنتور یا شیوه سنتور نوازی و قطعات اونها را مجددا بنوازنید البته اینبار با در نظر گرفتن اصول صحیح گرفتن و نواختن مضراب. در این مرحله اصلا ریز نزنید، قطعات تکنیکی و سریع و کلا هر قطعه ای که به دستتون فشار میاره رو اجرا نکنید.
حتما روبروی آینه تمرین کنید و مدام حواستون به دست راستتون باشه. حتی مواقعی که ساز نمی زنید مثلا موقع مطالعه و مواقعی که پای تلویزیون هستید مضراب دستتون باشه و ضمن رعایت گرفتن صحیح مضراب، شروع کنید به مضراب زدن با مچ دست.
وقتی احساس کردید که حالت مضراب نوازیتون بهتر شده کم کم قطعات مشکل تر و همچنین ریزها را شروع نمایید ولی همیشه مراقب دستهاتون باشید...

البته این نکته رو فراموش نکنید که همه چیز قابل تغییر هست ولی نیاز به گذر زمان داره. پس صبور باشید، اصلا عجله نکنید و با جدیت و پشتکار تمریناتتون رو انجام بدید و یک نکته مهم دیگه به هیچ وجه ناامید نشید و به حرف مدرسی که به جای راهنمایی و کمک به شما، پیشنهاد میده که سنتور رو کنار بگذارید گوش نکنید! سنتور رو با جدیت هرچه تمامتر ادامه بدید و مطمئن باشید که به هدف خودتون خواهید رسید.
شاد باشید دوست عزیز

xxxxxx
Sunday 11 March 2012, 09:04 AM
سلام استاد رازونیازعزیز
دستورات شمارو دارم اجرا می کنم وحس می کنم دارم بهتر میشم درچندساعت که این جورباشه انشاالله ده روزه درست میشه وادامه خواهم داد . فقط انتهای انگشت شصت دست راستم خیلی خسته میشه .راهنمائی بفرمائید . درهرحال ازشما خیلی خیلی متشکرم

Razoniaz
Sunday 11 March 2012, 10:41 AM
سلام استاد رازونیازعزیز
دستورات شمارو دارم اجرا می کنم وحس می کنم دارم بهتر میشم درچندساعت که این جورباشه انشاالله ده روزه درست میشه وادامه خواهم داد . فقط انتهای انگشت شصت دست راستم خیلی خسته میشه .راهنمائی بفرمائید . درهرحال ازشما خیلی خیلی متشکرم

سلام دوست عزیزم. ممنون میشم بنده رو با لقب استاد خطاب نکنید. (این لقب اونقدر بزرگه که وجود حقیر من تاب و توان تحمل کردنش رو نداره) درد و خستگی انگشت شستتون طبیعی هست و اگر غیر از این بود جای تعجب داشت. به هر حال برای مدت زیادی مضراب را به گونه دیگری می گرفتید و الان که حالت گرفتن و نواختنش رو تغییر دادید طبیعتا به عضلات انگشت و مچتون فشار میاد ولی نگران نباشید بعد از چند روز تمرین همه چیز روبه راه می شه. فقط لطفا حتما به نکاتی که توی پست قبلی خدمتتون گفتم دقت کنید. همیشه حالت گرفتن مضراب و نواختن مضراب را تحت نظر و کنترل داشته باشید. اصلا هم عجله نداشته باشید. با صبر و حوصله و پشتکار تمرینات خودتون رو ادامه بدید. اگر بتونید روزانه تمرین مضراب را به 3 یا 4 ساعت برسونید خیلی عالی می شه و زودتر نتیجه می گیرید.

شایان سنتوری
Sunday 11 March 2012, 05:12 PM
سلام استاد رازونیازعزیز

سلام دوست عزیز.
واسه کسایی که ریز رو شروع می کنن این مشکل درد شست دست هست.سعی کنین مضراب رو آروم بگیرن.محکم گرفتن مضراب این مشکل رو ایجاد میکنه.یه علت دیگه هم که میتونه دخیل باشه نوع تراش مضرابه.اگر بد باشه روی انگشت شست فشار میاره.در ضمن سعی کنین ریز زدن رو اول با سرعت کم تمرین کنین تا دست ها کم کم ساخته بشه.
موفق باشید

xxxxxx
Tuesday 24 July 2012, 05:04 PM
سلام براستادان عزیز وبزرگ ؛
یه کاری کردم ، می خوام بدونم خیلی خنده داره ؟

You can see links before replyریز.mp3.aspx (You can see links before reply)

البته من اسمش گذاشتم تمرین ریز . چکار کنم استاد که ندارم شما خواهش می کنم بدل نگیرین . فقط تورو خدا هرچه می تونین راهنمایی کنین . توروخدا همه همه راهنمایی کنن لطفا خواهش میکنم
ازوقتی استادم گفت این ساز روببوس بذار کنار دلم شکست ولی من سنتور رو خیلی دوست دارم چکارکنم . هروقت میخوام بشینم پشت ساز یادم میاد .
تورو خدا شما هیچ وقت به شاگردتون همچین حرفی رو نزنین .
واگه براتون مقدوره بمن بگین چکارکنم که ریز که میزنم لق لق نکنه وریز بریزه روی ساز . بریزه بببببریزه

Razoniaz
Wednesday 25 July 2012, 06:51 AM

البته من اسمش گذاشتم تمرین ریز . چکار کنم استاد که ندارم شما خواهش می کنم بدل نگیرین . فقط تورو خدا هرچه می تونین راهنمایی کنین . توروخدا همه همه راهنمایی کنن لطفا خواهش میکنم
ازوقتی استادم گفت این ساز روببوس بذار کنار دلم شکست ولی من سنتور رو خیلی دوست دارم چکارکنم . هروقت میخوام بشینم پشت ساز یادم میاد .
واگه براتون مقدوره بمن بگین چکارکنم که ریز که میزنم لق لق نکنه وریز بریزه روی ساز . بریزه بببببریزه

سلام دوست عزیز
خیلی خوبه. همینطور به تمریناتون ادامه بدید و مطمئن باشید اگر عاشق سنتور باشید و تمریناتتون صحیح و منظم باشند در آینده ای نزدیک نوازنده خوبی خواهید شد.
تمرینات ریزتون هم نسبتا خوبه فقط باید وقت بیشتری به تمرین اختصاص بدید. در هنگام ریز زدن هم به دستها دقت داشته باشید که گرفتن و نواختن مضرابها درست و صحیح باشه.
دوست من از قدیم گفتن "کار نیکو کردن از پر کردن است" پس برای پیشرفت چاره ای نداری جز تمرین اصولی، صحیح و منظم.
شاد باشید.

sol_do
Wednesday 25 July 2012, 11:40 AM

از بیان کلماتت انگار خیلی دلت شکسته. معمولن مربی خوب و با تجربه به شاگردش اینجوری مطلبی رو نمیگه.شما هم مربی بهتر پیدا کن.اما ریز زدنتو گوش کردم .بد نبود فقط انگار دست چپت با عجله میزنه. در حالیکه قبلن گفتی چپت بهتره. در هر صورت با تمرین هر چیزی حل میشه و به امید اینکه دیگه حرف این مربی ای که داشتی رو نزنی و با خبرای خوب بیای.

xxxxxx
Wednesday 25 July 2012, 12:23 PM
متشکرم آقای رازونیاز و سل دوی عزیز
از اینکه وقت عزیزتون رو صرف گوش دادن لق لق های من کردید واقعا ممنونم .سعی می کنم سعی می کنم وبالاخره با راهنمائی های دوستان واساتید یه روز ازخجالت خودم درمیام .
فرمایشات استاد رازونیازرو روی کاغذ یادداشت کردم وروی میزم هرچند دقیقه یکبار می خونم.
ازسل دوی عزیز که بااین همه دقت حتی به گفته های پیشین توجه دارن ممنونم ، آره اونی که قبلا گفتم احساسم بود اما چند وقته یعنی تو همین تلاشای که برای زدن ریز می کنم به این فرمایش شما رسیدم که دست چپم مثل خودم خیلی عجله داره وهرکاری کردم که دوتادستم مساوی بشه نشد فقط وقتی 1-2-3-4 می شمرم کمی بهتر میشه ولی درسرعت بالاتر که نمیشمرم باز مثل اول میشه .لطفا اگه راهکاری داره بفرمایید .شنیدم اگه سرعت اونقد بالابره که ریز مثل دونه تسبیح که نخش پاره شده و میریزه روی یه بشقاب بشه اونوقت به مرور ضربه ها مساوی میشن . نمیدونم درسته یا نه . ضمن اینکه اصلا نمیدونم کی وچه جوری میتونم مثل دونه تسبیح بریزم یعنی برررررررررررریزم .
ممنونم

sol_do
Wednesday 25 July 2012, 01:48 PM
متشکرم آقای رازونیاز و سل دوی عزیز
از اینکه وقت عزیزتون رو صرف گوش دادن لق لق های من کردید واقعا ممنونم .سعی می کنم سعی می کنم وبالاخره با راهنمائی های دوستان واساتید یه روز ازخجالت خودم درمیام .
فرمایشات استاد رازونیازرو روی کاغذ یادداشت کردم وروی میزم هرچند دقیقه یکبار می خونم.
ازسل دوی عزیز که بااین همه دقت حتی به گفته های پیشین توجه دارن ممنونم ، آره اونی که قبلا گفتم احساسم بود اما چند وقته یعنی تو همین تلاشای که برای زدن ریز می کنم به این فرمایش شما رسیدم که دست چپم مثل خودم خیلی عجله داره وهرکاری کردم که دوتادستم مساوی بشه نشد فقط وقتی 1-2-3-4 می شمرم کمی بهتر میشه ولی درسرعت بالاتر که نمیشمرم باز مثل اول میشه .لطفا اگه راهکاری داره بفرمایید .شنیدم اگه سرعت اونقد بالابره که ریز مثل دونه تسبیح که نخش پاره شده و میریزه روی یه بشقاب بشه اونوقت به مرور ضربه ها مساوی میشن . نمیدونم درسته یا نه . ضمن اینکه اصلا نمیدونم کی وچه جوری میتونم مثل دونه تسبیح بریزم یعنی برررررررررررریزم .
ممنونم

دوست عزیز تمام ایراد ها اگه درست علت یابیش کنیم قابل حل شدن هست. ریز ها رو به صورت شمرده و آرام تمرین کن . بعد به مرور به سرعت دلخواهت میرسی. همچنین به این که کدوم دستت قویه و ضعیف فکر نکن.فقط تمرکز و تمرین.

xxxxxx
Wednesday 25 July 2012, 05:54 PM
سل دوی عزیز ممنونم از راهنمائیتون ؛ باید سرعت ریززدنو از این که زدم کمتر کنم وبه دستام فکرنکنم ؟ آیا درست متوجه شدم ؟ منظورتون همینه یاهمون سرعت رو حفظ کنم ولی سعی کنم به قوی یا ضعیف بودن دستم فکر نکنم ؟

mary1510
Thursday 26 July 2012, 08:35 AM
شش x عزیز خیلی دلم میخواد میتونستم راهنمائیت کنم ولی من فقط میتونم بگم پشتکاروتمرین اساس ورمز موفقیت درنوازندکی است وراهنمائی اساتید که حاصل سال ها تجربیاتشون هست بسیار مغتنم است . وچه کار جالبی کردی که اونا رو نوشتی و روی میز تمرینت گذاشتی . همین اساتیدرو رها نکن همه اشکالا تتو برطرف میکنن دلسوزتر از اساتید اونجور ی که توداشتی .خدا نصیب نکنه !!!

sol_do
Thursday 26 July 2012, 11:09 AM
سل دوی عزیز ممنونم از راهنمائیتون ؛ باید سرعت ریززدنو از این که زدم کمتر کنم وبه دستام فکرنکنم ؟ آیا درست متوجه شدم ؟ منظورتون همینه یاهمون سرعت رو حفظ کنم ولی سعی کنم به قوی یا ضعیف بودن دستم فکر نکنم ؟

درسته منظورم اینه که دست چپت آروم تر مضراب بزنه. وقتی ریز رو آروم و شمرده تمرین کردی بعد خود به خود به سرعت دلخواهت میرسی.

xxxxxx
Thursday 2 August 2012, 07:54 AM
سلام به اساتید عزیز ، خصوصا راز ونیاز بزرگ وسل دوی عزیز
لطفا یه بار دیگه قبول زحمت کنید وبا ارسال قبلی مقایسه بفرمائید . ببینید تونستم دستورات را اجرا کنم یانه ؟ اگه نتونستم ویا اشکال جدیدی پیدا کردم لطفالطفا بفرمائید .خیلی خیلی خیلی ... ازتون ممنونم
You can see links before reply (You can see links before reply)

mary1510
Thursday 2 August 2012, 08:01 AM
احسنت شش ایکس عزیز ، انصافا تو این مدت پیشرفتت خیلی خوب بوده .ولی اشکالاتتو من نمیتونم بگم . باید منتظر نطر استادان باشید . بامید موفقیت های بیشتر ، درود برشما

Razoniaz
Saturday 4 August 2012, 07:09 AM
سلام به اساتید عزیز ، خصوصا راز ونیاز بزرگ وسل دوی عزیز
لطفا یه بار دیگه قبول زحمت کنید وبا ارسال قبلی مقایسه بفرمائید . ببینید تونستم دستورات را اجرا کنم یانه ؟ اگه نتونستم ویا اشکال جدیدی پیدا کردم لطفالطفا بفرمائید .خیلی خیلی خیلی ... ازتون ممنونم
You can see links before reply (You can see links before reply)

سلام دوست عزیز
بهتون تبریک می گم همونطور که دوست خوبمون مریم خانم گفتند پیشرفتتون خیلی خوب بوده. حتما به همین صورت به تمریناتتون ادامه بدید. مطمئنا به نتیجه دلخواه خواهید رسید.
فقط لطفا به نکات زیر دقت کنید:
1- هنگام نوازندگی و تمرین بالاخص تمرین های ریز (چون فشار بیشتری روی بدن و دستها وارد میاد) به استیل نشستن، مضراب گرفتن و مضراب زدن توجه نمایید و همیشه استانداردهای کلی را رعایت کنید. به طور مثال کمرتون رو زیاد خم نکنید. سرتون به طرفین خم نباشه.
مضرابها را درست در دست بگیرید به طوریکه دو انگشت آخر در امتداد انگشت وسط و اشاره قرار بگیره و وسط دست جمع نشوند، مضرابها را در دست فشار ندهید و البته زیاد هم مضرابها را شل در دست نگیرید (بهترین حالت این است که مضرابها نتوانند آزادانه در دست حرکت کنند بلکه حرکتشان بوسیله مچ دست انجام گیرد و از طرف دیگر هنگام گرفتن مضراب هیچکدام از عضلات بدن بخصوص انگشتها و دستها نباید تحت فشار باشند)
نواختن مضراب باید از ناحیه مچ باشد نه از انگشتها و آرنج. فاصله برخورد مضرابها تا خرک حدود 4 سانتیمتر باشد و ...

2- حتما سنتورتون رو کوک کنید حتی زمانی که قصد دارید فقط تمرین ریز انجام بدید. این مسئله مهمی هستش که متاسفانه خیلی از هنرجوها و مدرسان محترم بهش اهمیتی نمیدند. نوازندگی با سازی که کوک نباشه گوش نوازنده را کند می کنه یعنی باعث میشه تیزی گوش و دقتی که نوازنده باید در گوش کردن به موسیقی داشته باشه از بین بره و پس از مدتی گوش، حساسیت موسیقیایی خودش را از دست بده... پس حتما سنتورتون رو کوک کنید چون وضعیت کوکش خوب نبود.

شاد باشید دوست عزیز.

xxxxxx
Sunday 5 August 2012, 02:37 PM
متشکرم جناب راز ونیاز کاش یه استاد مث شما می داشتم خوش بحال شاگرداتون . ازمریم خانم هم که تشویقم کردن تشکر می کنم . از سل دوی عزیز هم که راهنمائی هاشون خیلی مفیداست درخواست راهنمائی مجدد دارم .اگه لازم میدونن. سایر دوستان هم خواهش می کنم اگه می تونن کمک کنن دریغ نفرمایند. ممنون ازهمه

sol_do
Sunday 5 August 2012, 08:55 PM
درود
خوشبختانه دست چپتون کمکم داره به آرامش میرسه و پیشرفتتون خوب بوده.این از این قسمت
اما ریزت هنوز پره.برای تمرین شمرده تر کار کن و سعی کن کشش ریزت رو یبیشتر کنی .

sindokht
Friday 5 October 2012, 07:51 PM
سلام بهتره تو ریز زدن انگشت شست و اشاره با هم تماس کمی داشته باشند و برای اینکه بفهمید دستتان از مچ حرکت می کند یا نه جلوی آینه تمرین کنید این ها باعث شده که خودم ریزهایم را به خوبی اجرا کنم.

vahidsanturi
Saturday 27 October 2012, 09:04 AM
دوست عزیز این امر ممکن است از ضعف مچ دستتون باشه.شما اصلا نبای به بدن خود فشار وارد کنید.دستاتون باید کاملا راحت باشه .ریز زدن ی تکنیک ساده ای نیست.پس سعی کنید از همین اول درست یاد بگیرید نذارید مضراب زدن غلط تو ذهنتون بیفته.چون اون موقع واقعا مشکله .پس 1-تمرین درست2-لطافت دست(نرم زدن)3-بدون عجله(ریز زدن اروم باشه حتما نباید تند باشه تا بهش بگن ریز حالا فرصت برای تند زدن دارید ولی الان نه)ایشاالله موفق بشی:violinplay3:

xxxxxx
Monday 21 January 2013, 08:08 AM
سلام دوستان عزیز
یه فایل که اسمش رو گذاشتم مثلا تمرین ریز قرار میدم . از دوستان عزیز با شرمندگی تقاضا می کنم وقت عزیزشونو صرف کنن وایراداتشو بگن . ممنون میشم
You can see links before replyتمزین_ریز.3ga.aspx

باپررویی : در مقایسه با ارسال قبلی هم ......

mary1510
Monday 21 January 2013, 09:27 AM
ماشاااااااااااااالله خیلی خوب پیشرفت کردی شش ایکس عزیز ، موفق باشی . البت ایرادات رو دوستان با تجربه تر میگن !!

sarveazad
Friday 8 February 2013, 07:18 PM
سلام دوستان
این مقاله رو از سایت You can see links before reply (You can see links before reply) براتون میذارم امیدوارم موثر باشه

از اونجايي كه هميشه در نوازندگي سنتور براي راست دستها ضعف دست چپ و براي چپ دستها ضعف دست راست مطرح بوده ومتاسفانه در هيچ كتاب و متدي به طور كامل به حل اين معضل در سنتور نوازي پرداخته نشده تصميم گرفتم اول با خودم شروع كنم و سعي كنم هرطور كه هست قدرت هردو دستم رو برابر كنم... خوب اولين چيزي كه به ذهنم ميرسيد اين بود كه با دست چپ تمرين نوشتن كنم... بله اين قضيه رو ساده نگيريد كافيه چند دقيقه با دست مخالفتون بنويسيد تا از شدت درد عضلات دست متوجه بشيد كه چقدر دست مخالفتون ضعيفه، البته نوشتن بادست مخالف يك حالت ايده آل و دشوار هست كه تمرين اون به مدتها زمان احتياج داره، براي همين ميرم سراغ تمرين مضراب و اتود كه بيشتر سنتوري صحبت كنيم...

خوب اولين چيزي كه بسيار مهمه شيوه گرفتن مضراب و استيل نوازندگي هست. تقريبا ميشه گفت 95% قضيه به همين بستگي داره كه چطور مضراب رو در دستت بگيري. البته براي اين از 95% استفاده كردم كه ديدم معدود كساني رو كه اصلا استيل نوازندگي مناسبي ندارند و حتي مضراب رو هم درست در دستشون نمي گيرند ولي بسيار خوب ساز ميزنند البته ساز اين افراد بيشتر شنيدني هست و ديدني نيست! در حدود 12- 13 سالي كه سنتور زدم حس ميكنم شيوه گرفتن مضراب اردوان كامكار بين ساير اساتيد اندكي صحيح تر هست.
(فواصل زماني اصابت كردن مضراب همگي برابر مي باشد)
تمرين شماره 1 : مطمئن شويد كه روي فرمهاي تمرين مضراب موازي مثلا 2راست 2 چپ ، 3راست 3چپ،... مسلط هستيد.
تمرين شماره 2 : فرم تمرين مضراب 1راست 2چپ ، 1راست 3چپ ، ... ، 1راست 5چپ را مسلط شويد و سرعت آنرا كم كم زياد كنيد.
تمرين شماره 3 : روي مضرابهاي جفت بسيار زياد كار كنيد و آنها را پشت سر هم اجرا كرده و سرعت را افزايش دهيد، دقت كنيد هر دو مضراب با هم فرود آيد و يك صدا توليد كند. (اين فرم مضراب در قطعات آقاي كامكار به وفور مشاهده ميشود و باسرعت بالا اجرا ميشود مثل قطعه دريا (You can see links before reply) و رقص باد (You can see links before reply).
تمرين شماره 4 : برخي از پايه هاي چهارمضرابهاي اندكي دشوار مثل عراق ماهور استاد پايور، مخالف سه گاه استاد مشكاتيان و... را برعكس بنوازيد. يعني تصور كنيد پوزيسيونهاي سنتور شما وارونه است!!.
تمرين شماره 5 : تمرينهاي قرينه را فراموش نكنيد. مشابه تمرين زير.
اين تمرين بغيراز تقويت دست، تمركز حواس شما را نيز بسيار بسيار زياد تقويت ميكند.
You can see links before reply

تمرين آخر : به تصوير زير توجه كنيد... از دستهاي خودم عكس گرفتم و اين تصوير رو ساختم! اين تصوير براي افراد علاقمند ميتونه داراي بينهايت ايده خوب تمرين مضراب و تقويت دست چپ باشه!
نكته1 : دست راست فعلا فقط روي دايره شماره 1 مضراب ميزنه و حركت نميكنه.
مثلا چه ايده هايي؟ خوب يكيش رو خودم ميگم: فرم مضراب زير رو روي شكل تمرين كنيد. مضراب اول دست راست روي دايره شماره 1 و مضرابهاي چپ بعدي به ترتيب روي دايره هاي 2و3و4و5و2 كه يك حركت لوزي ايجاد ميكنه!

sarveazad
Monday 11 February 2013, 08:14 PM
سلام دوستان
این مقاله رو از سایت You can see links before reply (You can see links before reply) براتون میذارم امیدوارم موثر باشه

از اونجايي كه هميشه در نوازندگي سنتور براي راست دستها ضعف دست چپ و براي چپ دستها ضعف دست راست مطرح بوده ومتاسفانه در هيچ كتاب و متدي به طور كامل به حل اين معضل در سنتور نوازي پرداخته نشده تصميم گرفتم اول با خودم شروع كنم و سعي كنم هرطور كه هست قدرت هردو دستم رو برابر كنم... خوب اولين چيزي كه به ذهنم ميرسيد اين بود كه با دست چپ تمرين نوشتن كنم... بله اين قضيه رو ساده نگيريد كافيه چند دقيقه با دست مخالفتون بنويسيد تا از شدت درد عضلات دست متوجه بشيد كه چقدر دست مخالفتون ضعيفه، البته نوشتن بادست مخالف يك حالت ايده آل و دشوار هست كه تمرين اون به مدتها زمان احتياج داره، براي همين ميرم سراغ تمرين مضراب و اتود كه بيشتر سنتوري صحبت كنيم...

خوب اولين چيزي كه بسيار مهمه شيوه گرفتن مضراب و استيل نوازندگي هست. تقريبا ميشه گفت 95% قضيه به همين بستگي داره كه چطور مضراب رو در دستت بگيري. البته براي اين از 95% استفاده كردم كه ديدم معدود كساني رو كه اصلا استيل نوازندگي مناسبي ندارند و حتي مضراب رو هم درست در دستشون نمي گيرند ولي بسيار خوب ساز ميزنند البته ساز اين افراد بيشتر شنيدني هست و ديدني نيست! در حدود 12- 13 سالي كه سنتور زدم حس ميكنم شيوه گرفتن مضراب اردوان كامكار بين ساير اساتيد اندكي صحيح تر هست.
(فواصل زماني اصابت كردن مضراب همگي برابر مي باشد)
تمرين شماره 1 : مطمئن شويد كه روي فرمهاي تمرين مضراب موازي مثلا 2راست 2 چپ ، 3راست 3چپ،... مسلط هستيد.
تمرين شماره 2 : فرم تمرين مضراب 1راست 2چپ ، 1راست 3چپ ، ... ، 1راست 5چپ را مسلط شويد و سرعت آنرا كم كم زياد كنيد.
تمرين شماره 3 : روي مضرابهاي جفت بسيار زياد كار كنيد و آنها را پشت سر هم اجرا كرده و سرعت را افزايش دهيد، دقت كنيد هر دو مضراب با هم فرود آيد و يك صدا توليد كند. (اين فرم مضراب در قطعات آقاي كامكار به وفور مشاهده ميشود و باسرعت بالا اجرا ميشود مثل قطعه دريا (You can see links before reply) و رقص باد (You can see links before reply).
تمرين شماره 4 : برخي از پايه هاي چهارمضرابهاي اندكي دشوار مثل عراق ماهور استاد پايور، مخالف سه گاه استاد مشكاتيان و... را برعكس بنوازيد. يعني تصور كنيد پوزيسيونهاي سنتور شما وارونه است!!.
تمرين شماره 5 : تمرينهاي قرينه را فراموش نكنيد. مشابه تمرين زير.
اين تمرين بغيراز تقويت دست، تمركز حواس شما را نيز بسيار بسيار زياد تقويت

تمرين آخر : به تصوير زير توجه كنيد... از دستهاي خودم عكس گرفتم و اين تصوير رو ساختم! اين تصوير براي افراد علاقمند ميتونه داراي بينهايت ايده خوب تمرين مضراب و تقويت دست چپ باشه!
نكته1 : دست راست فعلا فقط روي دايره شماره 1 مضراب ميزنه و حركت نميكنه.
مثلا چه ايده هايي؟ خوب يكيش رو خودم ميگم: فرم مضراب زير رو روي شكل تمرين كنيد. مضراب اول دست راست روي دايره شماره 1 و مضرابهاي چپ بعدي به ترتيب روي دايره هاي 2و3و4و5و2 كه يك حركت لوزي ايجاد ميكنه!

sarveazad
Saturday 16 February 2013, 06:09 PM
سلام دوستان این مطلب رو برای تقویت دست چپ خوندم تو سایت You can see links before reply گفتم شاید بدردتون بخوره من که نتیجه گرفتم

نكته مهم ديگه اينه كه تمرينها طوري تنظيم شده كه براي راست دستها و چپ دستها هيچ تفاوتي نميكنه.You can see links before reply
قبل از هر چيز در نظر شماره 26 مقاله قبلي تقويت دست چپ (You can see links before reply)پوياي عزيز به نكته اي اشاره كردند كه بسيار مهم هست، در مقاله قبلي بسيار تاكيد كردم كه تمرينهاي دست چپ در صورتي مفيد واقع ميشن كه مضراب رو بتونيم صحيح در دستمون بگيريم. مطمئنم كه بسياري از دوستان سنتور نواز در ابتداي كار با اين مشكل مواجه هستند و مضراب رو به بدترين حالت ممكن و اونهم با حركت انگشتان دست حركت ميدن. به نظرمن اصلا نياز به تصوير در اين مورد نيست ولي از تصوير روبرو استفاده كردم و بصورت تئوري روي اون توضيح ميدم و اميدوارم قابل فهم باشه.
- به هيچ عنوان قرار نيست كه بند اول انگشت اشاره در حلقه مضراب قرار بگيره! كما اينكه بارها از زبان برخي مدرسين چنين چيزي رو شنيدم! ضمن اينكه قرار هم نيست كه مضراب رو دقيقا با سر انگشتها در دست بگيريم. فقط نكته مهم اينه كه هر پنج انگشت در گرفتن مضراب سهم داشته باشن و مضراب رو در حد وسط سرانگشتان و اولين بند انگشت بگيريم. هرچند خود من همونطور كه در تصوير مي بينيد بيشتر مضراب رو متمايل به سر انگشتان مي گيرم و صد البته اين حالت سخت تر هست ولي اگه بتونيد انگشتان دستتون رو با ورزش و تمرين قوي نگه داريد و مضراب رو بسيار محكم بين انگشتانتون بگيريد بسيار بسيار قدرت مانورتون رو روي ساز افزايش ميده.
- مضراب رو بايد در ابتدا اونقدر محكم بين انگشتان دستتون ( تاكيد : حين تمرين مضراب) بگيريد كه هنگام تمرين تمامي عضلات دستتون درد بگيره مخصوصا عضلاتي كه در نرمه كف دست هستند. اين قضيه هنگام نوازندگي روي ساز فقط اندكي ملايم تر ميشه. كه باز هم بسيار شنيدم كه مدرسين سنتور به هنرجو ميگن مضراب رو شل در دستت بگير!.
- تمرين اول مضراب گسترش فرم معروف مضرابهاي قرينه هست كه در شكل زير ميبينيد.

البته ديگه به اين سادگي نيست بلكه بايد در اون حركت ايجاد كنيم. چه حركتي؟ به شكل زير توجه كنيد :

در اين شكل همون مضراب قرينه 2تايي ،3تايي و... رو ميبينيد كه البته در اون حركت هم داريم. مثلا در ابتدا دو مضراب راست اولي به خانه هاي 1و2 و دومضراب چپ بعدي به خانه هاي 3و4 برخورد كنند من نام اين شيوه رو مضراب ضربدري گذاشتم!
فرمهاي ديگه رو خودتون پيدا كنيد و در قسمت نظرات براي ديگران بنويسيد.
- خوب در اينجا كار رو چند پله سخت تر ميكنم. چطوري؟ به شكل زير دقت كنيد.

يكم به راست و چپها دقيقتر نگاه كنيد! بله درسته گرايلي يادتون مياد. ولي خيلي متفاوت! در موردش توضيح نميدم ايده هايي كه با توجه به شكل قبل و شكل پائين به ذهنتون ميرسه در نظرها بيان كنيد.

- خوب در آخر چند تمرين مضراب قرينه داريم كه پشت سرهم با تكرار و كم كم افزايش سرعت انجامشون بديد. تاكيد ميكنم كسي كه بتونه از عهده اين تمرينها به خوبي بر بياد ميتونه تغييرات مثبت شديدي در نوازنگي خودش حس كنه.... البته اجراي اين تمرينها راحت نيست.

در تمرين بالا از سكوت چنگ به بعد قرينه داريم

اگه سرعت تمرين بالا رو زياد كنيم با ريزهاي 4تايي مواجه ميشيم.

و ورود مضرابهاي جفت كه ميمونه براي بعد...
با تشكر... فاطمي

- - - Updated - - -

سلام دوستان این مطلب رو برای تقویت دست چپ خوندم تو سایت You can see links before reply گفتم شاید بدردتون بخوره من که نتیجه گرفتم

نكته مهم ديگه اينه كه تمرينها طوري تنظيم شده كه براي راست دستها و چپ دستها هيچ تفاوتي نميكنه.You can see links before reply
قبل از هر چيز در نظر شماره 26 مقاله قبلي تقويت دست چپ (You can see links before reply)پوياي عزيز به نكته اي اشاره كردند كه بسيار مهم هست، در مقاله قبلي بسيار تاكيد كردم كه تمرينهاي دست چپ در صورتي مفيد واقع ميشن كه مضراب رو بتونيم صحيح در دستمون بگيريم. مطمئنم كه بسياري از دوستان سنتور نواز در ابتداي كار با اين مشكل مواجه هستند و مضراب رو به بدترين حالت ممكن و اونهم با حركت انگشتان دست حركت ميدن. به نظرمن اصلا نياز به تصوير در اين مورد نيست ولي از تصوير روبرو استفاده كردم و بصورت تئوري روي اون توضيح ميدم و اميدوارم قابل فهم باشه.
- به هيچ عنوان قرار نيست كه بند اول انگشت اشاره در حلقه مضراب قرار بگيره! كما اينكه بارها از زبان برخي مدرسين چنين چيزي رو شنيدم! ضمن اينكه قرار هم نيست كه مضراب رو دقيقا با سر انگشتها در دست بگيريم. فقط نكته مهم اينه كه هر پنج انگشت در گرفتن مضراب سهم داشته باشن و مضراب رو در حد وسط سرانگشتان و اولين بند انگشت بگيريم. هرچند خود من همونطور كه در تصوير مي بينيد بيشتر مضراب رو متمايل به سر انگشتان مي گيرم و صد البته اين حالت سخت تر هست ولي اگه بتونيد انگشتان دستتون رو با ورزش و تمرين قوي نگه داريد و مضراب رو بسيار محكم بين انگشتانتون بگيريد بسيار بسيار قدرت مانورتون رو روي ساز افزايش ميده.
- مضراب رو بايد در ابتدا اونقدر محكم بين انگشتان دستتون ( تاكيد : حين تمرين مضراب) بگيريد كه هنگام تمرين تمامي عضلات دستتون درد بگيره مخصوصا عضلاتي كه در نرمه كف دست هستند. اين قضيه هنگام نوازندگي روي ساز فقط اندكي ملايم تر ميشه. كه باز هم بسيار شنيدم كه مدرسين سنتور به هنرجو ميگن مضراب رو شل در دستت بگير!.
- تمرين اول مضراب گسترش فرم معروف مضرابهاي قرينه هست كه در شكل زير ميبينيد.

البته ديگه به اين سادگي نيست بلكه بايد در اون حركت ايجاد كنيم. چه حركتي؟ به شكل زير توجه كنيد :

در اين شكل همون مضراب قرينه 2تايي ،3تايي و... رو ميبينيد كه البته در اون حركت هم داريم. مثلا در ابتدا دو مضراب راست اولي به خانه هاي 1و2 و دومضراب چپ بعدي به خانه هاي 3و4 برخورد كنند من نام اين شيوه رو مضراب ضربدري گذاشتم!
فرمهاي ديگه رو خودتون پيدا كنيد و در قسمت نظرات براي ديگران بنويسيد.
- خوب در اينجا كار رو چند پله سخت تر ميكنم. چطوري؟ به شكل زير دقت كنيد.

يكم به راست و چپها دقيقتر نگاه كنيد! بله درسته گرايلي يادتون مياد. ولي خيلي متفاوت! در موردش توضيح نميدم ايده هايي كه با توجه به شكل قبل و شكل پائين به ذهنتون ميرسه در نظرها بيان كنيد.

- خوب در آخر چند تمرين مضراب قرينه داريم كه پشت سرهم با تكرار و كم كم افزايش سرعت انجامشون بديد. تاكيد ميكنم كسي كه بتونه از عهده اين تمرينها به خوبي بر بياد ميتونه تغييرات مثبت شديدي در نوازنگي خودش حس كنه.... البته اجراي اين تمرينها راحت نيست.

در تمرين بالا از سكوت چنگ به بعد قرينه داريم

اگه سرعت تمرين بالا رو زياد كنيم با ريزهاي 4تايي مواجه ميشيم.

و ورود مضرابهاي جفت كه ميمونه براي بعد...
با تشكر... فاطمي

shabnamj
Sunday 31 March 2013, 06:09 PM
من برای بهتر شدن مضراب ریزم تنها کاری که به ذهنم میرسی و توصیه استادم بود اینه که هر جا میرم مضراب همراهم هست و روی پاهام می زنم
به نظرتون چه کار کنم که مضراب ریزم خوب بشه؟البته روی پاهام خوب میزنم به نسبت روی ساز... روی ساز قفل میشم!
یه مقدار هم دست چپم کج میشه وقتی زیاد کار می کشم ازش...ممنون میشم دوستایی که این راه و رفتن و جلوترن راهنمایی کنن

ehsanparty
Sunday 31 March 2013, 09:31 PM
شما از زمانی که سازو شروع کردی زمان بگیر, 1 سال بعد از تاریخ شروع ساز زدنت ریزت درست میشه....
با یک ما دو ماه یا 6 ماه ریز درست نمیشه....
باید زمان بدی و تمرین مداوم داشتی باشی ریز را آرام بنواز زمانش مهم نیست مهم اینه که تمیز زده بشه و در یک ضرب پا 4 تا مضراب هنگام زمین آمدن پا و 4 مضراب هنگام بالا آمدن پا خیلی آرام و شمرده شمرده اینکارو انجام بدید ضرب اول کمی محکم تر نواخته بشه جوری که صدای ضرب اول ریز از صدای 7 ضرب دیگر رسا تر باشه این کارو باید پشت سر هم انجام بدی... اگر بتونی یک آینه هم جلوت بزاری که مضراب زدندتو توش بیبنی بهتره...
(اگر دست راست هستی روز 1 ساعت روی ساز یا روی چوب یا فرش با دست چپ مضراب بزنید یعنی تک دست فقط با دست
چپ و با دست راست کمی بالاتر از مچ دست چپ را نگاهدار جوری که کنترل کنی با آرنج نزنی البته در مضراب زدن کمی هم آرنجها بازوها و کتف هم درگیره)
موافق باشی

shabnamj
Sunday 31 March 2013, 10:28 PM
ممنون از توضیحاتتون
فقط یک نکته ای که هست اینه که من از همون ابتدا هم نمیتونستم و عادت نکردم هنگام زدن ساز پا بزنم یعنی تمرکزم و از دست می دم و قاطی می کنم. از مترونوم هم استفاده نکردم فقط ذهنی می گم هر یک ثانیه یه نت سیاه و به اندازه همون ذهنی مکث میکنم اگر بالای سر کلید هم گفته بشه سرعت بیشتر از 60 ثانیه کمتر از یک ثانیه برای نت سیاه مکث میکنم.
اگر واقعا دارم اشتباه می کنم بهم بگید ممنون می شم هر جا درستش کنم بهتره

ehsanparty
Monday 1 April 2013, 08:45 AM
روراست بهت بگم داری اشتباه می کنی حتی نوازنده های حرفه ای هم هنگام اجرا پا می زنند تو یوتیوب هم میتونی اجرای تصویریو ببینی که نوازنده پا میزنند تا ریتمو از دست ندند....برای شورع شما پا نزنید هیچ وقت ریتمو نمیتونی نگاه داری...بعد از 5 6 ماه عادت میکنی و دیگه نمیتونی پا نزنی سعی کن به خودت سخت بگیری. هیچ چیر آسون به دست نمیاد ساز زدن مثل درس خوندن هستش.... از اول اپتدایی فکر کن داری شروع میکنی راه درازی در پیش رو هست پس باید این راهو درست بری....
سنتور اولش آسون به نظر میرسه خیلیها شروع میکنند اما بسیار اندک هستند که این راهو ادامه میدند....دللیش اینه که درست شروع نمی کنند... پا زدن یکی ازون دلیل هاست...بعد که درسها کمی سخت شد نتونی ریتمو نگاه داری بهت لذت نمیده و از ساز زده میشی...
آروم بزن و ضربو با پاه نگاه دار ... تند نزن...پات درد میگیره تا 1 2 هفته اما بعد خوب میشی و عادت می کنی...
یه نکته مهم اینه که نباید باری به هر جهت پا بزنی که دلت خوش باشه درام پا میزنم...پا زدنت باید با اون نت یکی باشه
برای اینکه بهتر بتونی پا بزنی و حواصت جم باشه اول اون نتو نگاه کن آهنگشو باهاش گوش کن و با دهن اون قطعه رو اجرا کن (درست اجرا کن و بلند)
پشت ساز هم نشتی داری مضراب میزنی هم پا بزن هم اون قطعه رو بخون... 6 ماه این روشو اجرا کن... سخت هست اما جواب میده....
به خودت سخت بگیر خیلی زیاد....

shabnamj
Monday 1 April 2013, 11:13 AM
بله موافقم که هیچ چیزی راحت بدست نمیاد
یکم نگران این قضیه هستم
من اهنگ صوتی مثلا کتاب کامکارو اصلا ندارم بیشتر از روی نت ها و زمانشون می زنم این که گفتید اهنگ شو باهاش گوش کنم و با دهن اجرا کنم و....یه سری کتاب ها همراهش سی دی دارن ولی خیلی ها هم نه...
می شه پا زدن درست رو برام توضیح بدین یا اگر مطلبی یا جایی کمکم می کنه بهم بگید؟
من نمی دونم پا زدن برای حفظ ریتم دقیقا منظور چی هست یعنی مثلا اگر توی هر میزان باید 2 تا نت سیاه داشته باشیم سر این نت های سیاه پا میزنیم؟حالا ممکنه این نت سیاه به شکل چنگ یا دولا چنگ یا .... باشه
نمی دونم تو نت هایی که پیچیده تر میشه چه جوری پا میزنن که قاطی نکنن
تو این قسمت واقعا ضعف دارم و نیاز به کمک و راهنمایی...

- - - Updated - - -

الان نزدیک 1 سال و نیم هست که با این شیوه رفتم جلو و اصلا نمیدونستم غلطه و الان فکر می کنم تغییر دادنش مثل اینه که از روز اول انگار دارم سنتور و شروع می کنم:33:
نمی دونم شاید الان که درس ها ساده ترن مشکلی پیش نیاد ولی جلو تر که برم بخاطر همین مسایل به مشکل بخورم...
ولی من تسلیم نمیشم فقط یک راهنمای خوب می خوام که کمکم کنه:22:

iman70
Monday 1 April 2013, 12:18 PM
بله موافقم که هیچ چیزی راحت بدست نمیاد
یکم نگران این قضیه هستم
من اهنگ صوتی مثلا کتاب کامکارو اصلا ندارم بیشتر از روی نت ها و زمانشون می زنم این که گفتید اهنگ شو باهاش گوش کنم و با دهن اجرا کنم و....یه سری کتاب ها همراهش سی دی دارن ولی خیلی ها هم نه...
می شه پا زدن درست رو برام توضیح بدین یا اگر مطلبی یا جایی کمکم می کنه بهم بگید؟
من نمی دونم پا زدن برای حفظ ریتم دقیقا منظور چی هست یعنی مثلا اگر توی هر میزان باید 2 تا نت سیاه داشته باشیم سر این نت های سیاه پا میزنیم؟حالا ممکنه این نت سیاه به شکل چنگ یا دولا چنگ یا .... باشه
نمی دونم تو نت هایی که پیچیده تر میشه چه جوری پا میزنن که قاطی نکنن
تو این قسمت واقعا ضعف دارم و نیاز به کمک و راهنمایی...

- - - Updated - - -

الان نزدیک 1 سال و نیم هست که با این شیوه رفتم جلو و اصلا نمیدونستم غلطه و الان فکر می کنم تغییر دادنش مثل اینه که از روز اول انگار دارم سنتور و شروع می کنم:33:
نمی دونم شاید الان که درس ها ساده ترن مشکلی پیش نیاد ولی جلو تر که برم بخاطر همین مسایل به مشکل بخورم...
ولی من تسلیم نمیشم فقط یک راهنمای خوب می خوام که کمکم کنه:22:

شبنم جان بهتره استادت رو عوض کنی اگر بعد 1سال هنوز موقع ساز زدن نشمردی و پا نزدی باید از اول درس هارو بزنی!!
:22:
در ضمن ببخشید این نظر رو میدم،اگه وسط کنسرت همه بخوان پا بزنن که میشه هیاَت ،شما اول باید با 4 انگشت ریتم خوانی کنی،بعد دو انگشت،بعد پا،بعد حرکت سر،بعد هم ریتم توی ضمیر ناخود آگاهت بنشینه، و فقط جاهایی که خیلی سخت میشه ریتمو با حرکت بدنت (یا شمردن یا هرچیزی) کنترل کنی.
اینجوری نمیشه توضیح داد،پیشنهاد من عوض کردن استادت هست.
پیش کی کلاس میری؟آموزشگاه میری؟شهریش چقدره؟
فقط این کتاب یه ذره شاید بتونه کمکت کنه„ریتم در موسیقی اثر شهرام مظلومی”
البته این کتاب با روشی که گفتم آموزش نمیده،ولی شاید بد نباشه خوندنش.

shabnamj
Monday 1 April 2013, 12:20 PM
نظرتون راجع به استفاده کردن از مترونوم دیجیتال چی هست؟ اون می تونه کمک کنه یا پیشنهاد بهتری دارید...
در ضمن ازتون کمال تشکر رو دارم که زمان می گذارید و پاسخگو هستید واقعا ممنون

iman70
Monday 1 April 2013, 12:38 PM
نظرتون راجع به استفاده کردن از مترونوم دیجیتال چی هست؟ اون می تونه کمک کنه یا پیشنهاد بهتری دارید...
در ضمن ازتون کمال تشکر رو دارم که زمان می گذارید و پاسخگو هستید واقعا ممنون

آی خدا چرا هی میخوای دور بزنی یه مطلبو!!
:45:مترونوم خوبه اما برای کسی که ریتم خوانی کرده باشه خودش یه درسو دقیق بزنه،حالا برای کنترل سرعت و تند و کند نشدن قطعه ازش استفاده کنه!
من پیشنهادم رو دادم،امیدوارم هر چه زودتر گوش کنی،و بعد پشیمون نشی.
اینم بگم هرچی الان اینجوری بری جلو بعدا اگه بخوای درست و حساب شده کار کنی برات سختره چون میگی من فلان کتاب و فلان کتاب رو زدم حالا دوباره بیام از اول شروع کنم!! :|

ehsanparty
Monday 1 April 2013, 01:20 PM
پات جزئی از وجودته پس راحت تر میتونی باهاش ارتباط برقرار کنی...شما استاد دارید؟
اگر دارید حتما عوض کنید اگر ندارید حتما با استاد کار کنید شما .

shabnamj
Monday 1 April 2013, 06:34 PM
حالا چرا عصبانی می شید شما خودتون رو کنترل کنید:)
من معمولا سوال زیاد می پرسم..:)
بله استاد دارم و مثلا:9: کلاس میرم ...نه اینکه اصلا راجع به پا زدن چیزی نگفته باشه ولی وقتی میزنم و یه سری قطعات مثل 4 مضراب و خیلی خوب می زنم مشخص هست که موقع زدن پا نمی زنم ایرادی به این قضیه نگرفتن!
دوست ندارم وقت خودم رو تلف کنم اگر نیاز به تغییر استاد باشه حتما این کارو خواهم کرد ولی نمی تونم پیش یکی دیگه برم باز ناراضی باشم در واقع می خوام پیش کسی کار کنم که کسی بهم معرفی کرده باشه و مطمین باشه از کارش!!!!
من ماهیانه 40 تومن می دم به نظرم البته به قیمت نیست خیلی چون یه سری جاها فقط بازار سیاهه و ماهیانه 400 هم دیدم ....

- - - Updated - - -

اموزشگاه میرم
این کتاب رو هم مطالعه می کنم ممنون
چون من تازه شروع نکردم و حدود 2 سال هست البته نه پیوسته تقریبا خیلی از اشکال هام رو می دونم و فقط هدفم این نیست که 2 تا قطعه بزنم همه کف بزنن میخوام اصولی و درست پیش برم پس هر استادی نمی تونه برای من مناسب باشه
پروسه پیدا کردن استادی ..ببخشید اینجوری می گم وجدان کاری داشته باشه و کارش هم خوب باشه و هزینش هم معقول کار واقعا سختیه:39:
اگر سنم کمتر بود یا علاقه نداشتم شاید به خاطر این نواقص و وقتی که ظاهرا تلف شده همه چیزو رها می کردم ولی....
الان دنبال استاد خوب هستم به شدت...
از کمک و راهنمایی شما هم واقعا ممنون هستم

iman70
Monday 1 April 2013, 10:06 PM
من استاد بهمن بهمرام رو به شما معرفی می کنم،بهترین استادی که تا الان داشتم،برای اطلاعات بیشتر این ID رو اد کنید تا شرایطش رو بهتون بگم(اینجا در موردش صحبت نشه بهتره)
البته نمیدونم ایشون وقت خالی دارن یا نه.
iman_roshani70@yahoo.com
در ضمن 2سال ناپیوسته و اون هم تو آموزشگاه در واقع یعنی 1و2ماه و شاید کمتر ...! :22:

Arash_6142
Tuesday 2 April 2013, 09:45 AM
سلام ،
دوستان ، من تازه امروز عضو این سایت شدم ، چند تا مطلب قبلی رو خوندم. من یه 8 سالی هست که سنتور میزنم .
کسی از دوستان هست که داره ردیف های استادصبا رو کار میکنه که در مورد ذستگاه ها و شناخت اونها توی موسیقی ایرانی با هم تبادل نظر کنیم ؟
ممنون میشم اگه کسی هست جواب بده.

iman70
Tuesday 2 April 2013, 04:43 PM
سلام ،
دوستان ، من تازه امروز عضو این سایت شدم ، چند تا مطلب قبلی رو خوندم. من یه 8 سالی هست که سنتور میزنم .
کسی از دوستان هست که داره ردیف های استادصبا رو کار میکنه که در مورد ذستگاه ها و شناخت اونها توی موسیقی ایرانی با هم تبادل نظر کنیم ؟
ممنون میشم اگه کسی هست جواب بده.

salam,arash jan,manam ta avasete saba zadam,amma dige khosham nemiad az radif zadan,va daram novin kar mikonam ta enshalla chan sal dige biam dobare sarbakhte radif.
hala shoma moshkeletun chie?

shabnamj
Tuesday 2 April 2013, 08:19 PM
چقدر امیدوار کننده ست 1 یا 2 ماه:)
بله اد می کنم ممنون

Arash_6142
Friday 5 April 2013, 11:20 AM
salam,arash jan,manam ta avasete saba zadam,amma dige khosham nemiad az radif zadan,va daram novin kar mikonam ta enshalla chan sal dige biam dobare sarbakhte radif.
hala shoma moshkeletun chie?

سلام ، امیدوارم حالتون خوب باشه ؟
میشه بدونم منظورتون از نوین چیه ؟ این اولین باره میشنوم کسی ساز ایرانی میزنه ، حرف از موسقی نوین میزنه.
شما چه سنتور بزنی ، چه تار ، چه ستار ، پایه و اساس موسقی ایرانی ردیف ها و گوشه های موسقی ایرانیه !!!!
شما میگی گوشه ها رو میزنی و ردیف ولی خوشت نیومد ؟؟؟؟؟؟
این مثل اینه که کسی بگه پیانو میزنم ولی اصلا از موسقی کلاسیک خوشم نمیاد ! یعنی این حرف اینقدر عجیبه !
شما که سنتور میزنی ، بعد از 2 یا 3 سال که دست چپ (یا دست راست برای چپ دستها) راه میفته ، مفهوم میزان و ضرب رو متوجه میشه ، باید و باید و باید ردیف موسقی ایرانی کار کنی ، که مفهوم گوشه ، مفهوم ردیف ، دستگاه و آواز رو یادبگیری !!!
حرفت خیلی خیلی برام عجیب بود که شما موسقی سنتی کار میکنی بعدش میگی از یادگیری ردیف که پایه و اساس موسقی ایرانی خوشت نمیاد !!!!!!!!!!!!!!!!!!

iman70
Friday 5 April 2013, 02:13 PM
سلام ، امیدوارم حالتون خوب باشه ؟
میشه بدونم منظورتون از نوین چیه ؟ این اولین باره میشنوم کسی ساز ایرانی میزنه ، حرف از موسقی نوین میزنه.
شما چه سنتور بزنی ، چه تار ، چه ستار ، پایه و اساس موسقی ایرانی ردیف ها و گوشه های موسقی ایرانیه !!!!
شما میگی گوشه ها رو میزنی و ردیف ولی خوشت نیومد ؟؟؟؟؟؟
این مثل اینه که کسی بگه پیانو میزنم ولی اصلا از موسقی کلاسیک خوشم نمیاد ! یعنی این حرف اینقدر عجیبه !
شما که سنتور میزنی ، بعد از 2 یا 3 سال که دست چپ (یا دست راست برای چپ دستها) راه میفته ، مفهوم میزان و ضرب رو متوجه میشه ، باید و باید و باید ردیف موسقی ایرانی کار کنی ، که مفهوم گوشه ، مفهوم ردیف ، دستگاه و آواز رو یادبگیری !!!
حرفت خیلی خیلی برام عجیب بود که شما موسقی سنتی کار میکنی بعدش میگی از یادگیری ردیف که پایه و اساس موسقی ایرانی خوشت نمیاد !!!!!!!!!!!!!!!!!!

آره،دیگه من از اولش اشتباهی بودم،نگفتم کلا نمیزنم گفتم فعلا نوین(سبک اردوان کامکار)دارم تمرین میکنم،و بعدا حتما ردیف رو میزنم،البته زدن کتاب که کاری نداره،،مساله اساسی ردیف،عمیق شدن توشه.که باید با یه استاد حرفه ای ردیف دان یادگرفته بشه.
فعلا برای من مهمترین چیز رسوندن تکنیکم به بالاترین حد هست،بعد با تکنیک عالی ردیف رو میزنم.
نظر ها خیلی متفاوته.

ehsanparty
Sunday 7 April 2013, 08:18 AM
سلام
شما نمیتومی ساز ایرانی کار کنید ولی ردیفو کار نکنید من استادم شاگرد اردوان بوده و سبک اردوانو کار میکنه به من سبک اردوانو آموزش میده ولی این مستلزم این هستش که شما ردیفو فراگرفته باشی سبک کامکار تلفیقی از موسیقی ایران و غربی هستش و هردو مضراب در خدمت ملودی

iman70
Wednesday 10 April 2013, 05:36 PM
سلام
شما نمیتومی ساز ایرانی کار کنید ولی ردیفو کار نکنید من استادم شاگرد اردوان بوده و سبک اردوانو کار میکنه به من سبک اردوانو آموزش میده ولی این مستلزم این هستش که شما ردیفو فراگرفته باشی سبک کامکار تلفیقی از موسیقی ایران و غربی هستش و هردو مضراب در خدمت ملودی

آقا بیخیال...!!!موسی به دین خویش و عیسی به دین خویش.

ehsanparty
Friday 12 April 2013, 07:28 AM
آقا بیخیال...!!!موسی به دین خویش و عیسی به دین خویش.

صلاح ملک خویش خسروان دانند:3:

rashidinia
Thursday 16 May 2013, 12:33 PM
سلام خسته نباشيد من دو ماهي هست كه دارم سنتور ميزنم و چند وقته دارم ريز ها رو تمرين مي كنم اولشو خوب ميرم همين كه قطعه طولاني ميشه خرابش مي كنم يعني دستم انگار فلج ميشه به نظر شما مضرابا رو اشتباه ميگيرم يا چون اول راهم اينجوريه وبا تمرين حل مي شه ممنون ميشم اگه راهنمايي كنيد.مرسي

sarveazad
Thursday 16 May 2013, 02:02 PM
سلام خسته نباشيد من دو ماهي هست كه دارم سنتور ميزنم و چند وقته دارم ريز ها رو تمرين مي كنم اولشو خوب ميرم همين كه قطعه طولاني ميشه خرابش مي كنم يعني دستم انگار فلج ميشه به نظر شما مضرابا رو اشتباه ميگيرم يا چون اول راهم اينجوريه وبا تمرين حل مي شه ممنون ميشم اگه راهنمايي كنيد.مرسي

سلام دوست من مطمئن باش که با تمرین حل میشه اصلا نگران نباش و تمرین کن ولی تمرین اصولی نه الکی دقت کن که فقط از مچ ریز بزنی

ehsanparty
Thursday 16 May 2013, 04:28 PM

نباید انتظار داشته باشید تو 2 ماه ریز بزنید آنهم بدون مشکل. مضرابو حتما با مچ بزنید انگشت شست شما در قسمت گودی مضراب قرار بگیره و سعی کنید با انگشت های دیگه مضرابو حرکت و هدایت نکنید یعنی مضراب تو دست ثابت باشه و فقط با مچ بالا پایین بره... این اولین روش برای درست مضراب زدن هستش برای زیز لازم نیست در ابتدا تند بزنید...خیلی آرام و با آرامش در یک ضرب پا ریزو بزنید ریز معادل سیاهستش یعنی با سیاه شما ارزش زمانیش یکی هست, به فرض اگر برای سیاه شمارش میکنید 1 و معادل یک ضرب پا براش در نظر میگیرید ریز شما هم باید به همین شکل باشه پس 4 تا برای پایین آمدن پا و 4 تا برای بالا آمدن پا با پیشنهاد مکنم که با آرامش و آرام و شمرده شده ریز را بزنید...
به طور معمول با تمرین و علاقه ریزها و دورابها بعد از 1 سال درست میشه
هستند خیلی ها که چند سال ساز میزنند ولی ریز و زینت نمیتونند بزنند یا با اشکل میزنند

shoor_sol
Sunday 26 May 2013, 02:00 PM
salam,bebakhshid man taghriban do sale k santoormizanam,vali hanuz tooie riz gereftan moshkel daram,avale ghate khoob mizanam vali bade ie moddat daste chapam az daste rastam aghab mimune,mishe rahnamaii konid,man kharej az keshvar ham hastam o dastresi b ostad nadaram.lotfan rahnamaii konid

EleNaz
Sunday 26 May 2013, 03:12 PM
salam,bebakhshid man taghriban do sale k santoormizanam,vali hanuz tooie riz gereftan moshkel daram,avale ghate khoob mizanam vali bade ie moddat daste chapam az daste rastam aghab mimune,mishe rahnamaii konid,man kharej az keshvar ham hastam o dastresi b ostad nadaram.lotfan rahnamaii konid

سلام. برید توی صفحه های اول همین تاپیک اونجا توضیح دادن.

kouroshmp
Friday 14 June 2013, 03:29 PM
سلام
من با اجازه شما تمام پستها رو از اول تا اینجا خوندم و با وجود اینکه مدت زیادی سنتور رو گوشی میزنم و کلاس هم نرفتم خیلی از اشتباهات ریز زدن خودم رو از جمله زدن با ارنج ( که البته بد نمیزنم) رو میخام برطرف کنم با راهنمایی های شما بزرگواران و با مچ ریز بزنم. و یک خواهش در مورد کوکهای سنتور دارم والبته اولویت با شور میباشد چون من سنتورم را با نرم افزار AP GUITAR TUNER کوک میکنم میخواهم اگر امکان داره صدای 3 پوزیسیون سنتور سل کوک (شور) را برای من اپلود کنید تا من طبق الگو شما کوک کنم. با تشکر

kouroshmp
Saturday 29 June 2013, 10:32 AM
کسی اینجا جواب نمیده؟

pooriaakbari1989
Saturday 29 June 2013, 11:58 AM
کسی اینجا جواب نمیده؟
سلام دوست عزیز...در مورد کوک سنتور مفصلا در تاپیکی که لینکشو این پایین میذارم بحث شده:
برای کوک سنتور هم پیشنهادم اینه که از نرم افزار استفاده نکنید بلکه یک تیونر که ترجیحا ربع پرده هم داره مثه رهاب تهیه کنید و با اون سازتونو کوک کنید...در ضمن یک عکس هم ضمیمه کردم که کوک شور رو نشون میده...
9606

rashidinia
Friday 5 July 2013, 06:40 PM
سلام من یه سوال راجع به نت خوانی داشتم نمی دونستم تو کدوم تایپک بنویسم خواهش میکنم اگه می تونید کمکم کنید من چندتا نت آهنگ از اینترنت دانلود کردم اما مضراب های چپ وراستش معلوم نیست نمدونم چطور باید تشخیص بدم با تشکر

ehsanparty
Saturday 30 November 2013, 06:32 PM
سلام من یه سوال راجع به نت خوانی داشتم نمی دونستم تو کدوم تایپک بنویسم خواهش میکنم اگه می تونید کمکم کنید من چندتا نت آهنگ از اینترنت دانلود کردم اما مضراب های چپ وراستش معلوم نیست نمدونم چطور باید تشخیص بدم با تشکر

سلام
نت مورد نظرو اینجا بزارید تا دوستان بتونن راهنمایی کنند

Razoniaz
Sunday 1 December 2013, 01:08 PM

سلام دوست عزیز. این سوال قبلا توسط یکی دیگر از دوستان پرسیده شده بود. که می توانید جواب اون را در لینک زیر مشاهده کنید. این پست را بخونید و اگر بازهم مشکلی بود بفرمایید تا بیشتر در موردش بحث بشه.

mary1510
Tuesday 11 March 2014, 07:58 AM
سلام به همه دوستان سنتور نواز ؛ امروز دوتا کلیپ درخصوص << آموزش نحوه اجرای مضراب های ریز در سنتور >> که توسط استاد علی نوری اجرا شده در آپارات ویوتیوب دیدم .بنظرم خوب اومد بخصوص یه بحثی در مورد اصلاح چرخش ساعد اونجا مطرح بود که قراره استاد نوری براش توضیح بدن فکر میکنم خیلی مفید واقع بشه . چون همانطور که اشاره کردن این مشکل خیلی هاست .

ehsanparty
Tuesday 11 March 2014, 08:11 AM
سلام به همه دوستان سنتور نواز ؛ امروز دوتا کلیپ درخصوص << آموزش نحوه اجرای مضراب های ریز در سنتور >> که توسط استاد علی نوری اجرا شده در آپارات ویوتیوب دیدم .بنظرم خوب اومد بخصوص یه بحثی در مورد اصلاح چرخش ساعد اونجا مطرح بود که قراره استاد نوری براش توضیح بدن فکر میکنم خیلی مفید واقع بشه . چون همانطور که اشاره کردن این مشکل خیلی هاست .

سلام
ممنون ولی لینکشو ارسال نکردید
لینکش اینه :

- - - Updated - - -

سلام
ممنون ولی لینکشو ارسال نکردید
لینکش اینه :

rashidinia
Friday 14 March 2014, 10:35 AM
سلام وخسته نباشيد خواهش مي كنم كمك كنيد ، من ريز رو اول خوب ميزنم اما همين كه مي خوام دوباره بزنم قاطي مي كنم و آهنگ از ريتم مي افته چيكار كنم تا مسلط بشم و به راحتي ريز بزنم يعني چه جوري تمرين كنم:h

ehsanparty
Friday 14 March 2014, 11:45 AM
سلام وخسته نباشيد خواهش مي كنم كمك كنيد ، من ريز رو اول خوب ميزنم اما همين كه مي خوام دوباره بزنم قاطي مي كنم و آهنگ از ريتم مي افته چيكار كنم تا مسلط بشم و به راحتي ريز بزنم يعني چه جوري تمرين كنم:h

سلام
تمرین ، تکرار و ممارست

babafami
Saturday 15 March 2014, 07:12 AM
سلام به همه هنرمندان ؛ به به بارک اله چه همه اطلاعات خوب دراختیارهمه میذارین. مطالب این بخش ریزها رو خوندم دیدم من پیر مردم وقتی ریز میزنم ساعد دست چپم بی قراره وآروم نمیگیره مثل دست راستم نیست پس دلیل این که ریزهای خوبی نمیتونم بزنم اینه .
خوب خانما آقایون آقای مدیر بخش لطفا اگه برای آرامش ساعد دست چپ راه و روشی بلدید وتجربه کردید یا شنیدید بفرمایید ما پیرمرداهم استفاده کنیم .پیشپیش متشکرم

babafami
Sunday 16 March 2014, 05:49 AM
کسی درباره آرامش ساعددست چپ تمرینی نمی شناسه ؟

ehsanparty
Sunday 16 March 2014, 08:13 AM
کسی درباره آرامش ساعددست چپ تمرینی نمی شناسه ؟

سلام
در بخش اپتدایی دستور سنتور پایور قطعاتی برای تمرین چپ موجود هستش مانند بیات ترک چهار مضراب دشتی شهر آشوب چهار مضراب سگاه

yahyazahedi
Sunday 16 March 2014, 08:21 PM
سلام میشه توضیح بدید نت زینت رو چطوری بزنم من هر کاری میکنم سریع بشه باز مثل نتی که با علامت مشخص کردم میزنم .

10495

یعنی هر دوتارو شبیه به هم میزنم.
لطفا کمک کنید.

mafton
Wednesday 19 March 2014, 03:11 PM
سلام من تازه کار هستم و زیاد بلد نیستم اما برا این نت فکر کنم 4 ضرب برای نت اول مه لا هست باید بزنید و 2 ضرب برای نت پایینی مه سل هست

yahyazahedi
Wednesday 19 March 2014, 07:47 PM
نت زینت چطوری زده میشه

shobar
Wednesday 19 March 2014, 09:11 PM
سلام به همه هنرمندان ؛ به به بارک اله چه همه اطلاعات خوب دراختیارهمه میذارین. مطالب این بخش ریزها رو خوندم دیدم من پیر مردم وقتی ریز میزنم ساعد دست چپم بی قراره وآروم نمیگیره مثل دست راستم نیست پس دلیل این که ریزهای خوبی نمیتونم بزنم اینه .
خوب خانما آقایون آقای مدیر بخش لطفا اگه برای آرامش ساعد دست چپ راه و روشی بلدید وتجربه کردید یا شنیدید بفرمایید ما پیرمرداهم استفاده کنیم .پیشپیش متشکرم

سلام. لازمه که شما قبل از شروع تمرینات ورزش کششی به دستتون بدید.اگر مثلا میخواید 20دقه تمرین کنید قبلش 5دقیقه نرمش کششی با دستتون و انگشتای دستتون انجام بدید بعد از 20دقه تمرین دوباره5دقه نرمش و حدود10دقه ای استراحت به دستتون بدید. اگر دیدید جواب نداد هر شب قبل از خواب دستتون رو با روغن زیتون از بالای ساعد تا مچ به صورت ازبالا به پایین مالش بدید و بذارید روغن زیتون بمونه البته جذب پوست میشه

mitra_behruz
Thursday 20 September 2018, 05:42 PM
از کتاب های اتود مثل کتاب دراب تالیف آقای صفاتی می تونید بهره بگیرید