PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموختن علامات رهبر ارکستر برای نوازنده ها

MA_Happy
Tuesday 10 January 2012, 01:34 PM
به نام خالق هنر و زیبایی
کار مهم رهبر ارکستر بی شک بر هیچکدام از دوستان پوشیده نیست و همگان این را میدانند که در گروه های موسیقی،مخصوصا گروه های بزرگ،رهبر ارکستر نقش بسیار مهمی دارد و اصلا شاید اگر رهبر نباشد هیچ ارکستر سمفونی نتواند به درستی کاری را انجام دهد.
اما مهم تر از این ها آنست که دوستان ممکن است روزی به عنوان نوازنده وارد یکی از این گروه ها شوند که از این پس مشکل اساسی آغاز می شود،نفهمیدم مفهوم علامات و کارهایی که رهبر ارکستر انجام می دهد،چندین روز است که این فکر ذهن مرا پر کرده است که سر انجام تصمیم بر آن گرفتم که آن را در این انجمن مطرح نمایم تا هم خودم از این قضیه مطلع شوم و هم دیگر دوستان عزیز بهره ببرند.
از دوستان عزیزی که در این زمینه اطلاعاتی هر چند کم دارند خواهش میکنم تا به این پست پاسخ دهند.
You can see links before reply .jpg

r_a_m_i_n
Tuesday 10 January 2012, 02:22 PM
درود.....خب باید اول حرکات رهبر ارکستر بصورت عکس و تصویری گذاشته بشه...تا دوستان بگن که هر حرکتی چه مفهومی داره......هرچند زیاد هم فهمیدن حرکات کار سختی نیست.....توی کتابهای ارکستراسیون بهشون اشاره شده.....

رهبر اول از همه خب واسه شروع قطعه کیو میده و با باتومش میشماره ریتم رو و .........شروع میشه...بعد میتونه به گروههای مورد نظر علامت بده که کجا رو پیانو بزنن و کجا رو فورته ( مثلا به ویولن یک یا دو بگه پیانو بزنید ) یا مثلا واسه رالتندو یا استرینگ که تمپو عوض میشه....با شمارش و حرکت دستش.....نحوه ی دقیق نت به نت تند یا کند شدن رو به همه نشون میده که همه طبق اون روال تغیر سرعت بدن.......
یا در قطعاتی که که ریتم عوض میشه.....در لحظه ای که ریتم عوض میشه....با شمارش ریتم و حرکت دستش سرعت ریتم جدید رو به نوازندگان نشون میده........
یا مثلا ممکنه یک ساز یا یک بخش از گروه مدت زیادی سکوت داشته باشن....مثلا ویولا 30 میزان سکوت داشته باشه....اینجور مواقع چون شمارش 30 میزان سکوت سخته.....در لحظه ای که ویولا ها باید وارد بشن دوباره...بهشون علامت میده که شروع کنن به زدن....
یا اگه یه نوازنده اشتباه بزنه یا بد بزنه.....میتونه بهش علامت بده و اون رو میوت mute کنه.......یعنی تا آخر قطعه دیگه نزنه و فقط بطور نمایشی دستش رو روی ساز حرکت بده....
و چندین کار دیگه که فهمیدن علامت و مفهوم حرکاتش کار سختی نیست واسه نوازنده

white384
Tuesday 10 January 2012, 02:45 PM
به به... خیلی هم خوب بود. آفرین به این ذهن کنجکاو، که کنجکاوی نشانی از خلاقیت است...
مسعود جان این سوال شمارو نمی تونم تفکیک کنم و جواب بدم. امیدوارم از متن توضیحاتم متوجه بشی. که مطمئن هستم با هوشی که تو داری حتما همینطور خواهد بود. من هم سعی می کنم خیلی ساده و رسا توضیح بدم.

حرکات رهبر ارکستر به صورت پایه یک قواعد خاص داره. مثل حرکت دست برای ضرب و تمپو، برای تعویض جریان، برای بیان موزیکالیته، صدای نفس کشیدن برای شروع مجدد در سکوت ها و... این چیزها اصولیست که تمام رهبرهای ارکستر جهان می دانند. اما...

اما تمام رهبرهای ارکستر از این حرکات استفاده نمی کنند و تنها در ارکسترهای آماتور مشاهده میشه که یک رهبر به نوازنده ضرب تمپو بده. چون ((در ارکسترهای خوب و حرفه ای، هر نوازنده خودش یک رهبر است)). پس در نتیجه شما هیچوقت در ارکسترهای بزرگ دنیا مشاهده نمی کنی که یک رهبر چنین حرکات پیش پا افتاده ای رو انجام بده.
حالا شاید برات این سوال پیش بیاد که پس رهبری همچون هربرت فون کارایان نقشش در ارکستر فیلارمونیک برلین چه بوده؟
جواب این سوال اینه که رهبران ارکستر بزرگ دنیا دیگه دلیلی نداره در مسائل پیش پا افتاده دخالت کنند. چون هر نوازنده در ارکستر این مسائل رو به خوبی میدونه. چنین رهبرانی، با ایده ها و نظریات خلاق و خاص خود که میتونه بیشتر در بحث موزیکالیته باشه، ارکستر رو هدایت می کنند. برای همینه که شما وقتی حرکات دستان کارایان رو ببنید، هیچ شباهتی با حرکات دستان برنشتاین نداره. چون این دو ، ایده های کاملا متفاوتی دارند و هرکدام حرکات مخصوص به خود رو به کار میگیرند.
حالا مثلا نوازنده ای که در ارکستر فرضا برنشتاین حضور داشته، وقتی به جمع ارکستر فرضا کارایان بره و اونجا نوازنده باشه، مدتی طول میکشه که حرکات دست کارایان رو تشخیص بده. چون کسی جز خود کارایان و نوازنده های ارکستر خودش از این حرکات با خبر نیستند...
و دقیقا به همین دلیل نظریات و ایده های بخصوص رهبری هست که اجرای سمفونی شماره 5 بتهوون، بسیار متفاوت از هم توسط این افراد توصیف شدند.

مسعود جان اگر نوازنده ویولن بودی، معرفیت می کردم به یک ارکستر خوب در تهران که در اونجا سابقه نوازندگی کسب کنی. چون این ارکستر تنها ارکستری هست که به کسانی مثل شما این امکان رو میده که در تمریتات حضور داشته باشند و با ارکستر همنوازشند و تجربه کسب کنند... حالا هم که نوازنده ویولن نیستی، مسئله ای نیست میتونی تمرینات این ارکسترو از نزدیک ببینی تا با حرکات رهبر حرفه ای اون و روند هدایت یک ارکستر بییشتر آشناشی.
ارکستر مجلسی جوانان تهران - به رهبری بهروز وحیدی

ضمن اینکه حرکات دست رهبر رو با عکس و فیلم و... نمیشه درک کرد و فقط باید تجربه حضور در چنین جمعی رو داشته باشی و یا در کنار یک رهبر ارکستر خوب به آموختن بپردازی...

white384
Tuesday 10 January 2012, 02:56 PM
من نمیدونم این چه اخلاقیه که بعضی از ماها داریم که وقتی از موضوعی دقیقا مطلع نیستیم، می خواهیم نظریه بدیم.
هرچیزی که در صفحات تلوزیونی دیده میشند، قابل توصیف نیست...
صحبت کردن بدون معلومات، علاوه بر اینکه از جهاتی صحیح نیست، اطلاعات اشتباهی هم به دوستان منتقل میکنه...

به هر حال امیدوارم به دل گرفته نشه و از دستم ناراحت نباشید...

MA_Happy
Tuesday 10 January 2012, 06:43 PM
ممنون از دوستان عزیز بابت جواب دادن سوالات.

حالا مثلا نوازنده ای که در ارکستر فرضا برنشتاین حضور داشته، وقتی به جمع ارکستر فرضا کارایان بره و اونجا نوازنده باشه، مدتی طول میکشه که حرکات دست کارایان رو تشخیص بده. چون کسی جز خود کارایان و نوازنده های ارکستر خودش از این حرکات با خبر نیستند...
و دقیقا به همین دلیل نظریات و ایده های بخصوص رهبری هست که اجرای سمفونی شماره 5 بتهوون، بسیار متفاوت از هم توسط این افراد توصیف شدند.
بله،دقیقا،خیلی مثال خوبی زدید،چون من دقیقا رهبری هر 2 این رهبران را بر روی سمفونی 5 بتهوون دیده ام،هم حرکاتش و هم حس آهنگ و موزیکالیته متفاوت است.

مسعود جان اگر نوازنده ویولن بودی، معرفیت می کردم به یک ارکستر خوب در تهران که در اونجا سابقه نوازندگی کسب کنی. چون این ارکستر تنها ارکستری هست که به کسانی مثل شما این امکان رو میده که در تمریتات حضور داشته باشند و با ارکستر همنوازشند و تجربه کسب کنند... حالا هم که نوازنده ویولن نیستی، مسئله ای نیست میتونی تمرینات این ارکسترو از نزدیک ببینی تا با حرکات رهبر حرفه ای اون و روند هدایت یک ارکستر بییشتر آشناشی.
ارکستر مجلسی جوانان تهران - به رهبری بهروز وحیدی
تمرین ارکستر را یکی دو بار از نزدیک دیده ام،سر رهبری یکی از رهبران ارکستر آشنا،آقای نسیمی،البته قرار بود که بیشتر برم که فعلا تمارینشون قطع شده.
صد درصد انشاالله خیلی علاقه دارم حتما یکروزی سر تمرین این ارکستر بروم،البته اگر قبول کنند.با خودتان در پیغام خصوصی در این باره صحبت میکنم.
بابت ارکستر ممنون،بله،متاسفانه دوستان نوازنده ویولن شاید خیلی خیلی راحت تر از یک نوازنده پیانو وارد ارکستر ها شوند،مخصوصا برای آنسامبل ویولن ها. ولی یک نکته دیگری،این سوالات برای این در ذهن من آمده که من وارد یک ارکستر شدم،البته نه ارکستر حرفه ای،و از همین پنجشنبه اولین جلسه تمرینات شروع می شود،من در همین موضوع گیر کرده بودم که رهبر چکار میکند و من از کجا باید بفهمم که منظور و مقصودش چیست.

white384
Tuesday 10 January 2012, 06:52 PM
خیلی عادیه... این موضوع دقیقا شبیه اینه که شما بخوای زبان مادری یاد بگیری...
اگه زمان بدی و بگذاری چند جلسه بگذره، همه چی ناخودآگاه درست میشه (البته اگر رهبر هم شایسته باشه)
بعد از چند جلسه میبینی که میتونی خیلی از حرکات رهبر ارکسترتو تشخیص بدی و گویا در این عالم با هم صحبت می کنید...
دعا می کنم که واقعا موفق باشی و خیلی خوشحالم که استعدادهایی به این خوبی داریم... ازش استفاده کن...

white384
Tuesday 10 January 2012, 06:59 PM
راستی پس خودتو حاضر کن که تو این یکی دو ماهه می خوایم بریم سر تمرینا...

r_a_m_i_n
Tuesday 10 January 2012, 07:14 PM
من در 2 تا ارکستر 40 نفره در گذشته کار کردم و 3بار با اونا روی سن رفتم..پس بی تجربه نیستم و تجربیات خودمو گفتم...و از تلوزیون چیزی یاد نگرفتم
حال اگه شما منظورت از ارکستر بزرگ ارکستر 150 نفریه که خیر من تاحالا توی همچین ارکستری نبودم.........
دوما......سوال این نبود که ما به عنوان رهبر اکستر چه وظیفه ای داریم..یا اینکه کاربرد رهبر ارکستر چیه.........
سوال این بود که چگونه متوجه مفهوم حرکات رهبر ارکستر بشییم که من مثالهایی زدم......

اما تمام رهبرهای ارکستر از این حرکات استفاده نمی کنند و تنها در ارکسترهای آماتور مشاهده میشه که یک رهبر به نوازنده ضرب تمپو بده. چون ((در ارکسترهای خوب و حرفه ای، هر نوازنده خودش یک رهبر است)). پس در نتیجه شما هیچوقت در ارکسترهای بزرگ دنیا مشاهده نمی کنی که یک رهبر چنین حرکات پیش پا افتاده ای رو انجام بده.

پس میشه بفرمایید اون حرکت دست رهبر ارکستر ...اگه ضرب و تمپو رو نشون نمیده ...کاربردش چیه؟ پس واسه عمش دستشو بالا پایین میکنه؟ یعنی مثلا ممکنه در یک ریتم دو ضربی ....دستشو خیلی آروم بالا و پایین کنه.....ولی از اونجا که خود نوازندگان حرفه ای هرکدوم یک رهبر محسوب میشن....ممکنه دلشون بخواد presto بزنن....یا مثلا برعکسش....ممکنه خیلی سریع دستشو تکون بده ولی نوازندگان از اونجا که هرکدومشون یک رهبر هستند...ممکنه دلشون بخواد خیلی سنگین و با تمپو 40 بزنن........حالا فرض میکنیم تمپو بالای قطعه نوشته شده....مثلا 120....بنابراین صرف نظر از حرکت ضرب رهبر.......نوازندگان حرفه ای هرکدومشون باید یک مترونم تو گوششون باشه که یوقت خدای نکرده با تمپوی 119 یا 121 نزنن.....حال درسته که همشون واسه خودشون یک رهبر هستن....اما مترونم که توی گوششون نیست.....
حالا اینها هم هیچی....پس بنا به گفته ی شما و اینکه هرکدوم از نوازندگان یک لیدر و رهبر هستند واسه خودشون.....واسه شروع قطعه نوازندگان نیازی به شمارش و کیو دادن رهبر ندارن....میتونن به همدیگه نگاه کنند و به یکباره قطعه رو شروع کنن....مثلا در ارکستر بزرگ باید 100 نفر توی چشم هم نگاه کنند و شروع کنن.....یا اگه ارکستر در ایران برگذار بشه.....میتونیم واسه شروع قطعه...بجای اینگه 100 نفر توی چشم هم نگاه کنند بگیم یک کوبه ای نواز از اون ته شروع قطعه رو با نواختن یک سوت بلبلی اعلام کنه و به محض اتمام سوت بلبلی نوازندگان قطعه رو شروع بفرمایند...البته راههای دیگه ای هم هست که برای طولانی شدن مطلب عرض نمیکنم.....
یا مثلا اگر قشری از نوازندگان مثلا ویولن 2 .....70 میزان سکوت داشتن.....یا بیشتر....از اونجا که هرکدوم یک رهبر محسوب میشن...بدون توجه به علامت رهبر ارکستر.....میتوننن با استفاده از قلم و کاغذ و یادداشت میزانهای عبور شده متوجه بشن که کی باید وارد بشن.....حال ممکنه کیو رو از یک ساز دیگه بگیرن که بدونن کی وارد بشن.....مثلا از سولیست......حال اگه سولیست اونجاشو اشتباه زد ....نوازندگان ویولن 2 نمیتونن وارد بشن....یا ممکنه مانیتور قطع بشه و صدای سولیست یا اون قشر از نوازنده ها که اون سمت گروه هستند رو نشه شنید....در اینگونه موارد ویولن 2 میتونه بصورت فی البداهه وارد بشه .... و واسه اینکه کسی شک نکنه هی با اقتدار توی چشم بقیه نگاه کنه و طوری محکم آرشه بکشه که بقیه فکر کنن خودشون دارن اشتباه میزنن ....و موارد دیگه که بعدا اضافه میکنم ......

خیر ناراحت چرا...به معلوماتم اضافه شد

sahar1000
Tuesday 10 January 2012, 07:39 PM
دوستان صحبتای هر دوی شما آموزنده و درسته واصولا من فکر میکنم آدم دلیلی نداره موضعی در قبال نقل کس دیگه ای بگیره بحثاتون میتونن مکمل هم باشند و در کنار هم. نه اینکه نظر کسی بخواد نفی نظر دیگری باشه.
من شخصا از مجموعه کل صحبتاتون استفاده کردم.سپاس

white384
Tuesday 10 January 2012, 07:48 PM
شما به نکات بسنده کردید، ولی به توضیحات توجه نکردید.
خدمت شما عرض شد که در ارکسترهای آماتور توسط رهبر ضرب تمپو داده میشه، علائم موسیقی اعلام میشه، سورتشن ها مشخص می شند، کانتشن ها ابراز میشند، حتی هارمونیک وضوح پیدا میکنه...
اما هیچوقت کارایان قبل از شروع نمیاد ضربو با حرکات دستاش به نوازندگان اعلام کنه :)))))) شما فیلم های کنسرت رهبران بزرگ جهان رو به دقت نگاه کنید.
هیچوقت کارایان در عمل به نوازنده هاش یاد نمیده که باید چنین جایی فورتیسیمو یا پیانیسیمو زده بشه (هرچند با حرکات بخصوص خود اینکارو انجام میده). چراکه هر نوازنده دارای مستر پارت خودش هست و علاوه بر اون یک نت در ابعاد یک ورقه A4 در مقابلش وجود داره. اگر قرار باشه شخصی مثل کارایان به نوازنده هاش شمردن میزان های دارای سکوت خالص رو یاد بده، آماده کردن یک قطعه همچون سمفونی 5 بتهوون چندین سال زمان خواهد برد. :)))))

شما که تجربه حضور در ارکستر 40 نفره (که شاید مجلسی هم بوده) رو دارید، اگر ارکستر مورد نظر استاندارد بوده باشه، دارای نوازندگانی با پست های زیر هستند (باتوجه به ساختار ارکستر که ممکنه چیزی جز اینها باشند):
1- کنسرت مایستر
2- مایستر ویولن 2
3- مایستر آلتو
4- مایستر ویولنسل

تمام نکاتی رو که اشاره کردید، حتی در ارکسترهای آماتور نوازندگان با وجود مسترها باید بتونند بدون کمک رهبر اجرا کنند...
دقیقا مسترهای هر پارت باید به بخش خودشون با علائم صورت یا آرشه کشی یا حرکات بخصوص مخصوص خود، اعلام کنند که به علائم توجه داشته باشند (این جواب دوستی بود که چندوقت پیش پرسید چرا پولت اول ویولن ها هنگام نواختن دائم عقب و جلو میرند).

علاوه بر اینها ذکر شد که هر رهبر علائم به خصوص خودش رو داره. پس نمیشه با عکس این حرکات رو نشون داد. عکس ها یا فیلم هایی که شما سابقا مشاهده کردید که احتمالا حرکات دست به صورت شماره ای در اون درج شده، جزء رهبری یک ارکستر حرفه ای محاسبه نمیشند. این علائم مانند ضرب میزان و رنگ آمزی ها ((آتاک)) نام دارند. اجرای یک اثر سمفونی یا هر قطعه دیگر در یک ارکستر آماتوری هم، از سوی رهبر نیاز به آتاک ندارند. این وظیفه مسترها و کنسرت مایستر است که آتاک های لازم رو به بخش ها اعلام کنند.

ضمن اینکه در شب اجرا یا کنسرت، رهبر در ارکسترهای بزرگ بعضی مواقع حالتی نمادین داره...
من به خاطر دارم که ایگور اویستراخ رهبر و تکنواز بزرگ ویولن جهان، در شب کنسرتی که رهبری ارکستر سمفونیک موسکو رو به عهده داشت، در هنگام بیز ارکسترال، اجازه داد تا ارکستر بدون حضور خودش رقص های رومانیایی بارتوک رو اجرا کنه. قطعاتی که اجرای آنها با موومان های متداول و آلترتانتشن هاش واقعا بدون رهبر غیرممکن به نظر می رسند...
همچنین در ایران چنین اتفاقی رو در تمرینات ارکستر مجلسی ارومیه (به عنوان یه ارکستر آماتور خوب) به یاد دارم...

البته قطعا تجربه شما به عنوان یک نوازنده ارکسترال بیشتر من هست و شاید معلومات بیشتری هم نسبت به من داشته باشید، ولی اینها دانسته هایی هستند که به هر ترتیب کسب شدند و ممکنه هم اشتباه باشند :))
امیدوارم که عذر بنده رو بپذیرید...

r_a_m_i_n
Tuesday 10 January 2012, 08:17 PM
شما به نکات بسنده کردید، ولی به توضیحات توجه نکردید.
خدمت شما عرض شد که در ارکسترهای آماتور توسط رهبر ضرب تمپو داده میشه، علائم موسیقی اعلام میشه، سورتشن ها مشخص می شند، کانتشن ها ابراز میشند، حتی هارمونیک وضوح پیدا میکنه...
اما هیچوقت کارایان قبل از شروع نمیاد ضربو با حرکات دستاش به نوازندگان اعلام کنه :)))))) شما فیلم های کنسرت رهبران بزرگ جهان رو به دقت نگاه کنید.
هیچوقت کارایان در عمل به نوازنده هاش یاد نمیده که باید چنین جایی فورتیسیمو یا پیانیسیمو زده بشه (هرچند با حرکات بخصوص خود اینکارو انجام میده). چراکه هر نوازنده دارای مستر پارت خودش هست و علاوه بر اون یک نت در ابعاد یک ورقه A4 در مقابلش وجود داره. اگر قرار باشه شخصی مثل کارایان به نوازنده هاش شمردن میزان های دارای سکوت خالص رو یاد بده، آماده کردن یک قطعه همچون سمفونی 5 بتهوون چندین سال زمان خواهد برد. :)))))

شما که تجربه حضور در ارکستر 40 نفره (که شاید مجلسی هم بوده) رو دارید، اگر ارکستر مورد نظر استاندارد بوده باشه، دارای نوازندگانی با پست های زیر هستند (باتوجه به ساختار ارکستر که ممکنه چیزی جز اینها باشند):
1- کنسرت مایستر
2- مایستر ویولن 2
3- مایستر آلتو
4- مایستر ویولنسل

تمام نکاتی رو که اشاره کردید، حتی در ارکسترهای آماتور نوازندگان با وجود مسترها باید بتونند بدون کمک رهبر اجرا کنند...
دقیقا مسترهای هر پارت باید به بخش خودشون با علائم صورت یا آرشه کشی یا حرکات بخصوص مخصوص خود، اعلام کنند که به علائم توجه داشته باشند (این جواب دوستی بود که چندوقت پیش پرسید چرا پولت اول ویولن ها هنگام نواختن دائم عقب و جلو میرند).

علاوه بر اینها ذکر شد که هر رهبر علائم به خصوص خودش رو داره. پس نمیشه با عکس این حرکات رو نشون داد. عکس ها یا فیلم هایی که شما سابقا مشاهده کردید که احتمالا حرکات دست به صورت شماره ای در اون درج شده، جزء رهبری یک ارکستر حرفه ای محاسبه نمیشند. این علائم مانند ضرب میزان و رنگ آمزی ها ((آتاک)) نام دارند. اجرای یک اثر سمفونی یا هر قطعه دیگر در یک ارکستر آماتوری هم، از سوی رهبر نیاز به آتاک ندارند. این وظیفه مسترها و کنسرت مایستر است که آتاک های لازم رو به بخش ها اعلام کنند.

ضمن اینکه در شب اجرا یا کنسرت، رهبر در ارکسترهای بزرگ بعضی مواقع حالتی نمادین داره...
من به خاطر دارم که ایگور اویستراخ رهبر و تکنواز بزرگ ویولن جهان، در شب کنسرتی که رهبری ارکستر سمفونیک موسکو رو به عهده داشت، در هنگام بیز ارکسترال، اجازه داد تا ارکستر بدون حضور خودش رقص های رومانیایی بارتوک رو اجرا کنه. قطعاتی که اجرای آنها با موومان های متداول و آلترتانتشن هاش واقعا بدون رهبر غیرممکن به نظر می رسند...
همچنین در ایران چنین اتفاقی رو در تمرینات ارکستر مجلسی ارومیه (به عنوان یه ارکستر آماتور خوب) به یاد دارم...

البته قطعا تجربه شما به عنوان یک نوازنده ارکسترال بیشتر من هست و شاید معلومات بیشتری هم نسبت به من داشته باشید، ولی اینها دانسته هایی هستند که به هر ترتیب کسب شدند و ممکنه هم اشتباه باشند :))
امیدوارم که عذر بنده رو بپذیرید...

البته من تجربه ی ارکسترال زیادی ندارم......حدود 2 3 سال توی 2 تا ارکستر بودم....چندین بار اجرا داشتیم و بعد بنا به دلایلی خودم اومدم بیرون......
من که نگفتم شمارش سکوت یاد بده...گفتم علامت میدن که کی وارد بشن...چکنواریان هم من دیدم که یک سری از این علامت ها رو میده.....
البته من از ارکسترهای بزرگ سررشته ای ندارم.....زیاد هم خودمو قاطی موسیقی کلاسیک نمیکنم....
و فقط تجربیات کوچک خودمو گفتم....
خب مسلما اجرای سمفونی 5 رو کسی به عهده میگیره که هم خودش رهبر قابلی باشه و هم به نوازندگانش اطمینان داشته باشه.....
در مورد گروه ما هم.......کنسرت مایستر......فکر کنم منظورت همون ارکستر مایستر باشه....یا شاید من اشتباه میکنم یا شاید من به این اسم میشناسم.....که فقط یک نفره....
و تعداد نوازندگان آلتو و چلو هم در اصفهان خیلی خیلی کمه...بنابراین نیازی به مایستر نداشتن...
خب بله شب اجرا باید دیگه همه آماده باشن......دیگه بعد از اینهمه تمرین نباید کسی منتظر کسی باشه...ولی بودن رهبر بسیار میتونه مهم باشه.....مخصوصا اگه قطعه ای رو تازه تنظیم کرده باشن مثلا 5 روز باشه پارت آماده شده و فرداش اجرا برگذار میشه..........
دیدم که میگما......خودمون توی 4 روز میخواستیم دنس 5 برامس رو بزنیم...اجرا داشتیم 4 روز بعدش....همش اونجاش که سرعت کم میشه...و بعد زیاد میشه ..هرهر خنده بود:21:....در نمیومد....نهایتا تمرینات به 5 ساعت در روز افزایش یافت و تا پاسی از نیمه شب مشغول بودیم....ولی باز اگه رهبر نبود سر اجرا خراب مبکردیم.....آخه هی سرعتش کم و زیاد میشه..شورشو در آورده بود برامس...
خواهش میکنم...نیازی به عذر خواستن نبود

r_a_m_i_n
Tuesday 10 January 2012, 08:25 PM
دوستان صحبتای هر دوی شما آموزنده و درسته واصولا من فکر میکنم آدم دلیلی نداره موضعی در قبال نقل کس دیگه ای بگیره بحثاتون میتونن مکمل هم باشند و در کنار هم. نه اینکه نظر کسی بخواد نفی نظر دیگری باشه.
من شخصا از مجموعه کل صحبتاتون استفاده کردم.سپاس

بله مرسی که مطالعه کردید.....
اما سحر خانم......معمولا آدما چند دسته هستند.....
اونهایی که صفر صفر هستند و بدون سوال هرچیزی رو میپذیرن....
و اونهایی که خرده اطلاعاتی دارن مثل من.....که بدون جر و بحث چیزی تو مغزم نمیره :-D
و یک دسته هم اساتید هستند که اگه با هم بحثشون بشه کار به کتک کاری میکشه....چون هیچکس حرف اونیکی رو قبول نمیکنه..:31:.....متاسفانه در ایران هرکس تا کارت مربی گری گرفت ( که هیچ ارزشی هم نداره و گرفتنش بسیار ساده است ) و 4 نفر اونو استاد صدا زدن....یادش میره که حالا حالاها باید مطلب یاد بگیره و تا عمر داره هنوز خودشم شاگرده.....
اصولا بحث و گفتگو میتونه همیشه مفید باشه.....
و فقط در یک صورت اینطور نیست.. که طرفین بسیار مغرور باشن و صرفا بخوان فقط و فقط حرف خودشون رو به کرسی بشونن

amir1055
Wednesday 11 January 2012, 08:12 AM

عذر میخوام نظر شخصی بنده از عبارت "به خاطر دارم" تداعی کننده اینه که شما در اون کنسرت حضور داشتید. واقعا اینطوره ؟

white384
Wednesday 11 January 2012, 08:55 AM
عذر میخوام نظر شخصی بنده از عبارت "به خاطر دارم" تداعی کننده اینه که شما در اون کنسرت حضور داشتید. واقعا اینطوره ؟

بله دوست من :) البته به عنوان تماشاچی... :))

amir1055
Wednesday 11 January 2012, 09:07 AM
نمیخوام از موضوع تاپیک منحرف بشم ولی واقعا نمیتونم حسادتم رو پنهان کنم. من بابت این فرصت و شانس شما غبطه میخورم. با توجه به اینکه ایشون حدود 40 سال پیش فوت کردن، این اقبال در چه سالی براتون فراهم شد؟ یک جورایی برای من , و امثال من یک رویاست که امثال اویسراخ و کارایان و... رو از نزدیک ببینیم. چه سعادتی.

white384
Wednesday 11 January 2012, 09:20 AM
نمیخوام از موضوع تاپیک منحرف بشم ولی واقعا نمیتونم حسادتم رو پنهان کنم. من بابت این فرصت و شانس شما غبطه میخورم. با توجه به اینکه ایشون حدود 40 سال پیش فوت کردن، این اقبال در چه سالی براتون فراهم شد؟ یک جورایی برای من , و امثال من یک رویاست که امثال اویسراخ و کارایان و... رو از نزدیک ببینیم. چه سعادتی.

دوست عزیز من کی گفتم که شاهد کنسرت ((داوید اویستراخ)) بودم؟
اگه توجه کنید نوشتم که ((ایگور اویستراخ))...
ایگور اویستراخ فرزند ارشد داوید اویستراخ هستند که الان فکر می کنم حدود 75سالشون باشه.
ایشون یک ویرتوئوزیک ویولن و همچنین رهبر ارکستر هستند...

براتون لینک ویکیپدیاشو هم پیدا کردم:
You can see links before reply

به هر حال موفق باشید

amir1055
Sunday 15 January 2012, 07:24 AM
بله دقت نکرده بودم. اسم اویستراخ اونقدر بزرگ هست که کاملا آدم رو به اشتباه میندازه.