PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سه تار ساز کامل ایرانی

haddadmusic
Saturday 8 December 2007, 02:32 PM
پدرام جان با حرفت موافق نيستم تا حدودي

animator
Tuesday 8 January 2008, 10:51 PM
سازها با محل تولد و زندگيشان هم رابطه داشته اند، مثلا سازهاي مردم دشت (كه ساكن بودند) سازهاي بزرگ بوده مثل پيانو ، چنگ و ...
اما سازهاي مردم كوهستان قابل حمل بوده مثل عود و خانواده اش. عود كاسه اش كوچك شد و دسته اش بلند و سازهاي تنبور و سه تار و... متولد شدند. مثلا مي شود در سه تار براي زيبايي و مناسب قطعه تكه اي كوچك ر ا به شيوه ي تنبور ( با بيشتر از يك انگشت ) نواخت (اسم تكنيك خاطرم نيست)

اگر كمي از بحث دور بود ببخشيد اما از موضوع بحث ، به ياد اين مطالب افتادم.

haddadmusic
Wednesday 9 January 2008, 11:01 AM
سازها با محل تولد و زندگيشان هم رابطه داشته اند، مثلا سازهاي مردم دشت (كه ساكن بودند) سازهاي بزرگ بوده مثل پيانو ، چنگ و ...
اما سازهاي مردم كوهستان قابل حمل بوده مثل عود و خانواده اش. عود كاسه اش كوچك شد و دسته اش بلند و سازهاي تنبور و سه تار و... متولد شدند. مثلا مي شود در سه تار براي زيبايي و مناسب قطعه تكه اي كوچك ر ا به شيوه ي تنبور ( با بيشتر از يك انگشت ) نواخت (اسم تكنيك خاطرم نيست)

اگر كمي از بحث دور بود ببخشيد اما از موضوع بحث ، به ياد اين مطالب افتادم.

اتفاقا مرتبط به بحث ولي من با حرفتون كاملا مخالفم و كلام شما درون خودش تناقض داره

animator
Wednesday 9 January 2008, 08:16 PM
ممنونم.
بله خوب خيلي ممكنه كه من اشتباه گفته باشم. تازه كارم و اين رو هم شنيده بود.
حالا دقيقا با كجا مخالفيد. بگيد تحقيق مي كنم و بعدش تصحيح.

Majed
Wednesday 9 January 2008, 11:29 PM
اینکه حالا میشه با 3تار تنبور نواخت یا نه به نظر من اصلا جای بحث نداره..... شاید بشه که حتما میشه تکنیک هایی رو اجرا کرد.. اما سازهای متفاوت ویژگیهای متفاوت دارن....

به نظر من نه تنبور از عود ساخته شده نه 3 تار و نه بالعکس.... شاید شباهت های ظاهری داشته باشن.... اما هر کدوم ویژگی خاص خودشون رو چه در اجرا و جه در صدا دارن و به صرف حمل و نقل یا شرایط محیطی از ساز دیگه درست نشدن..

haddadmusic
Thursday 10 January 2008, 10:15 AM
ناظم محترم دقيقا به منظور من اشاره فرمودند.
ضمنا يك تاپيك در قسمت ديگر سازهاي مضرابي ايجاد خواهم كررد در مورد تاريخ سازهاي مضرابي از قبيل سه تار دو تار تنبور باغلاما
قوپوز و ... امثال اينها

Guitaro
Thursday 10 January 2008, 10:44 AM
از نظر من اینکه پیانو "نمیتونه" ربع پرده اجرا کنه ، در صورتی که سه تار میتونه ؛ به هیچ وجه برتری یا ضعف نیست ....

اول اینکه : پیانو رو اگر تغییر کوک بدن به راحتی میتونه ربع پرده رو هم اجرا کنه ... (که توی یه سری کوک های ایرانی این رو میشه دید)

و دوم : همونطور که دوستان گفتن هر موسیقی و هر سبکی طرز بیان آوا و لحن خاص خودش رو داره ، توی موسیقی کلاسیک و با توجه به لحن و آوازی که داره ، حتی اگه در نظر بگیریم سازی ربع پرده هم اجرا کنه ، اون ربع پرده به کار نمیاد ، چون لحن قطعات رو به هم میریزه و در نتیجه سبک رو دیگه نمیشه گفت کلاسیک ، ولی خب ، توی سبک سنتی ، چون لحنش جوریه که خیلی راحت میشه از ربع پرده استفاده کرد و آهنگ و آواز رو هم زیبا میکنه ، توی خود ساز ربع پرده هم آورده شده ...

پس نمیشه این رو برتری یا ضعف دونست ، چون مثل اینه که بگیم : ماشین چون 4 تا چرخ داره از موتور که 2 تا چرخ داره بهتره ، در صورتی که باید ببینیم توی چه زمینه ای میخوایم استفاده کنیم ؛ توی بعضی زمینه ها (بسته به نوع استفاده) موتور بهتره ، توی بعضی زمینه ها ماشین ...
و هیچ وقت نمیشه گفت ماشین بهتره یا موتور ...

البته درسته ، توی اجرای موسیقی سنتی سه تار بهتره چون کلا برای این سبک ساخته شده ولی اگه فقط بخوایم با توجه به اینکه "سه تار ربع پرده هم میتونه اجرا کنه در صورتی که پیانو نمیتونه" (که گفتم : پیانو هم با تغییر کوک میتونه) نمیشه قضاوت کرد که کدوم بهتره ، چون میشه از دید کسی که موسیقی کلاسیک کار میکنه نگاه کرد :

سه تار یه سری صدای اضافی میتونه اجرا کنه که به هیچ دردمون نمیخونه ! ;)

در کل هر سازی در جای خودش باید بررسی بشه ، نه اینکه هواپیما و کامیون رو با هم مقایسه کنیم !!

خوش باشید و Musical ! You can see links before reply

haddadmusic
Thursday 10 January 2008, 11:08 AM
موافقم اما اين در بعضي جاها ادم رو با مشكل روبرو ميكنه
چون من كه باغلاما ميزنم و بعضي از قطعات تركي كرن يا ربع پرده دارن اعم از كلاسيك يا پاپ يا سنتي يا تلفيقي دوستانم كه گيتار همراهي ميكنند تو آكورد گيري مشكل پيدا ميكنند يا در ملودي كه البته اين با حرفه اي بودن حل ميشه بصورتي كه يك سري آكوردها رو ميشه گرفت كه با ملودي كه ربع پرده داره همخواني كنه يا اينكه در ملودي نوازي از تكنيك بند استفاده ميكنند كه حل ميشه.
اما به نظر من اگه اين پرده ها در گيتار و امثالش ايجاد ميشد بهتر ميشد اما هيچ ضرري نميتونه داشته باشه ميشه ازش استفاده نكرد مگر اينكه لازم باشه
البته بعضي از نوازنده ها هستن در اينجا كه اين كارو كردن بدليل سهولت كار البته رو گيتار الكتريك

drkarbassi
Tuesday 30 September 2008, 10:53 PM
دوستان یک نکته را من اضافه کنم به بحث شما موسیقی ما به نوعی نه ربع پرده که سه چارم پرده دارد و حالت سری کمتر پیش میاید و دوم این که اساس موسیقی ما مدال است نه تونال و همین مسیله مقایسه ساز های کلاسیک با سنتی را مختل میکند برای مثال کوک ما در سه تار کوکی قرار دادی و دارا ی دامنه ای از لا تا دو برای دو است در حالیکه در موسیقی تونال تنها دو به معنای دو است سوم مسیله توزیع فواصل در موسییقی سنتی ماست که بر اساس دانگ است نه اکتاو و به نظر من علت این توزیع هم در موسیقی ما استفاده از سازهای زهی بوده است که با انگشتان دست چپ هدایت میشدهاند در حالیکه در ساز های حتی سنتی غرب سازهایی چون هارپ سنتور یونان ارغنون و نهایتا پیانو دو دست به کار میرفته است و میرود پس گوش هر ملت به توالی خاص نتها و جمله سازی های خاص عادت دارد